Duitse politie beëindigt geweld tegen asielzoekers jkif Vogels tsjilpen harder dan de PvdA-fractie LEKKER GOEDKOOP Tevreden CeidóeSou/io/nt raël maakt trzoenend gebaar kar Palestijnen A2 A3 A6 «Wüw. I B5 B7 Vliegverbod voor Zuid-Irak wordt nu spoedig verwacht Dollar op naoorlogs dieptepunt Ook Nederlanders in Florida bergen zich voor orkaan 81/4°/O STAATSLENING 1992 r 14 Dagen Gratis^ ■imimiainunnrnn I MAANDAG 24 AUGUSTUS 1992 18 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN Wereldraad schtvaardigt verzet sgen economische uitbuiting Nieuwbouwstraat [ilburg gebouwd op vuile grond der Reijden vreest ondergang imroepvereniging er bier dan water op Summer Jazz II Bnck 4 Nijdam verhoogt marktwaarde gmans doorbreekt ia|genomie Lugthart tiTELIJK LEVEN/OPINIEA2 NLANDA3/4 NLANDA4/5 RTV iA6 N/REGIOA7/9" STVERLENINGA9 £cld6e <2owcmt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25424. Losse nummers 1,50. In de nacht en ochtend veel be wolking en af en toe regen. In de loop van de dag enkele opklarin gen, maar ook kans op een re gen- of onweersbui. Minimum temperatuur omstreeks 14 gra den. Middagtemperatuur onge veer 22 graden. Zuidwestelijke wind, matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselm'eer krach tig, 6, mogelijk hard, 7. Floriade verwelkomt Vrouwen gewond door Protest tegen ronselen 2,5 miljoenste bezoeker neerstortende auto van Sudanese kinderen ZOETERMEER - Bij de Floriade in Zoe- termeer is vandaag de 2,5 miljoenste beta lende bezoeker langs de kassa gegaan. Vol gens een woordvoerder van de tuinbouw tentoonstelling overtreft de belangstelling alle verwachtingen. De Floriade verwacht te in totaal 2,9 miljoen bezoekers. Op 11 oktober sluit dé tentoonstelling haar poor ten. De belangstelling uit het buitenland is volgens een woordvoerder veel groter dan voorspeld. „Wij verwachtten 900.000 bui tenlandse bezoekers. Nu blijkt dat 40 pro cent van alle bezoekers uit het buitenland komt. Onze jarenlange promotieactivitei ten hebben duidelijk hun vruchten afge worpen", aldus de woordvoerder. MARSEILLE Drie Nederlandse jon ge vrouwen zijn in de afgelopen nacht gewond geraakt door een neestortende auto. Vijf vrouwen lagen te slapen op een strand bij Sausset-les-Pins in zuid west Frankrijk toen de auto van een ho ger gelegen weg op het strand neer kwam. Eén van de vrouwen werd zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht, twee anderen liepen lichtere verwon dingen op. Weer twee anderen kwamen er met oppervlakkige kwetsuren af. Volgens de politie was de auto leeg op het moment van neerstorten en ging het waarschijnlijk om een gestolen wa gen; het stuur tan de auto stond vast. KHARTOUM Duizenden Sudanese kinderen in de leeftijd van vijf tot tien jaar hebben gisteren geprotesteerd tegen de rebellen in het zuiden van Sudan, om dat die hun leeftijdgenoten zouden dwin gen voor hen te vechten. De kinderen ga ven een protestbrief af bij het VN-Vluch- telingencommissariaat (UNHCR) en bij het Internationale Rode Kruis in de hoofdstad Khartoum. In de brief werd een oproep gedaan tot „de terugkeer van de kinderen naar hun families". Het Su danese Rode Kruis zegt te beschikken over een lijst met de namen van meer dan 10.000 kinderen die door de rebellen de oorlog zouden zijn ingestuurd. Koeien komen zwemmen WASSENAAR Ook een koe heeft bij zomerse temperaturen soms zin in een verfrissend bad. Dat moest een inwoner van Wassenaar in de nacht van zaterdag op zondag ervaren. Uit een wei aan de Paauwlaan ont snapten tien koeien door een houten poort kapot te rammen. In de tuin van een woning trapten ze eerst alle geraniums plat. In de vol gende tuin troffen ze een zwembad aan. Twee koeien namen een duik, waar op de bewoner van het huis de zwem partij meldde aan de politie. In samenwerking met de brandweer werden de koeien teruggedreven naar hun legale verblijfplaats. SPRINGFIELD - De Amerikaanse president George Bush zal waarschijnlijk morgen het instellen van een vliegverbod voor Zuid-Irak aankondigen, zo heeft zijn woordvoerder Marlin Fit- zwater verklaard. Fitzwater zei dat Bush de aankondiging spoe dig zou doen. Toen de woordvoerder werd gevraagd wanneer precies, zei hij: „De meeste speculaties gaan over dinsdag, maar het kan doorschieten". Verschillende regeringsfunctionarissen hadden eerder gezegd dat de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië en Frankrijk hadden besloten een vliegverbod voor Zuid-Irak in te stellen om de shi'ieten daar te beschermen tegen aanvallen door de Iraakse luchtmacht. Volgens de functionarissen overleg den de bondgenoten nog over de manier waarop het zou worden afgedwongen en welk gebied het zou bestrijken. Fitzwater deed zijn uitspraken terwijl Bush in het kader van diens herverkie zingscampagne per vliegtuig onderweg was naar Springfield in de staat Illinois. ROSTOCK De politie van de oostelijke Duitse deelstaat Mecklenburg-Vorpommern heeft vanochtend vroeg een einde kunnen maken aan ge welddadige ongeregeldheden bij een centrum voor asiel zoekers in de stad Rostock. Achthonderd agenten slaagden er na urenlange straatgevech ten in de ongeveer 500 jeugdige relschoppers terug te dringen en de rust te herstellen. Er wer den 150 personen aangehou den, van wie zes op verdenking van landvredebreuk en plunde ring. De ongeregeldheden wa ren zaterdagavond begonnen toen ongeveer 150 rechts-radi- cale jongeren onder aanmoedi ging van buurtbewoners het asielzoekerscentrum met ste nen en molotov-cocktails be gonnen te bekogelen. De onlus ten gingen ook gisteren door. De politie van Rostock moest de assistentie van andere korpsen inroepen. Volgens de politie gingen de relschoppers hard en met grote verbetenheid tegen de agenten tekeer. Er vielen vele gewonden. De meer dan 200 asielzoekers in Rostock, overwegend afkomstig uit Roe menië, bleven bij de aanvallen De minister van binnenlandse zaken van Mecklenburg-Vor- pommern, Lothar Kupfer, be vestigde gisteravond dat de deelstaatregering het door de relschoppers aangevallen asiel zoekerscentrum per 1 septem ber wil verplaatsen van Rostock naar Hinrichshagen. Rostock is de laatste tijd vaker het toneel geweest van g jegens buitenlanders. AMSTERDAM Aan de koersdaling van de dollar is nog geen ein de gekomen. Vanmorgen om 10.00 uur werd in Amsterdam 1,6020 genoteerd. Kort daarvoor stond de dollar even op 1,5985, een koers die sinds de Tweede Wereldoorlog niet is voor gekomen. De slotkoers in Amsterdam van vorige week vrijdag be droeg nog 1,6415, maar dat was kort nadat een groot aantal cen trale banken gezamenlijk op de wisselmarkten had ingegrepen om de koers van de dollar te ondersteunen. (ADVERTENTIE) TOONBANKUITGIFTE De orkaan Andrew is ook in dit dichtgetimmerde restaurant in Miami Beach geen welkome gast. MIAMI/NASSAU Vele duizenden men sen, onder wie drieduizend Nederlanders, zijn gisteren zuidelijk Florida ontvlucht naar noorderlijk gelegen gebieden om zo de orkaan Andrew te ontlopen. De gouverneur van Florida, Lawton Chiles, heeft de noodtoestand uitgeroepen en de Nationale Garde in staat van paraatheid gebracht. Andrew, die gisteren op de Baha ma's voor vier dodelijke slachtoffers zorg de, bereikte vanmiddag de zuidoost- en zuidwestkust van Florida met snelheden van bijna 245 kilometer per uur. „We heb ben dit de afgelopen 45 jaar niet meer mee gemaakt", aldus Bob Sheets, de directeur van het Nationaal Orkaan Centrum. De meeste Nederlanders die gisteren werden geëvacueerd, zijn ondergebracht in speciale gebouwen op diverse universiteitsterrei nen. Mensen die een rondreis door Florida maken zijn volgens de Nederlandse tour operators vroegtijdig gewaarschuwd, zodat ook zij het zuiden van deze staat konden ontvluchten. Waarschuwingen dat de or kaan wel eens krachtiger zou kunnen zijn dan de orkaan Hugo, die in 1989 in het Ca- ribisch gebied aan 85 mensen het leven kostte, leidden gisteren tot paniek onder de bewoners van de dichtbevolkte kuststrook, die loopt van Miami tot Palm Beach Coun ty. Mensen haastten zich naar geldautoma ten, sloegen aan het hamsteren en spijker den hun huis dicht. Voor benzinestations stonden lange rijen auto's te wachten. Pagina A3: Vakantievluchten gaan door per 15 september 2007 inschrijving dagelijks, te beginnen op 24 augustus a.s. via banken en commissionairs koers wordt dagelijks vastgesteld; is doorlopend aan te passen rente jaarlijks per 15 september storting op 15 september 1992 aflossing op 15 september 2007 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld, gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan voorwaarden zijn kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissio nairs DOORN Het was warm in de bossen van Doorn. Dus konden de mouwen worden opgestroopt door de fractieleden van de PvdA, die zich er volgens traditie het weekeinde hadden ver schanst. Vorig jaar was het er in dezelf de omgeving nog heftig aan toegegaan, want de partij had de wao en de koppeling wegge geven en daarmee de helft van zijn kiezers uitgezwaaid. Dit keer tsjilpten de vogeltjes lui der dan de politici, die niets te melden hadden. Of beter: die alles doodzwegen. Koppeling? Wao? „Niet over gesproken". Het was, vertelde fractieleider Wöltgens, vooral gegaan over Joegoslavië en de criminaliteit in eigen land. De fractie had een aantal gastsprekers uitge nodigd, zoals de president van de Zwolse rechtbank en de Amsterdamse hoofdcommis saris van politie, Nordholt. Belangrijke thema's straks tij dens de algemene politieke be schouwingen na prinsjesdag. Wöltgens wil die uiterlijk een week na de troonrede houden, zo zei hij gisteren voor de NCRV-radio. Als het aan de PvdA ligt moet Nederland desnoods alleen humanitaire hulp in Joegosla vië bieden. „Als de Europese- of wereldgemeenschap die po litieke wil niet kan opbrengen, mag Nederland zich er niet van laten weerhouden zelf iets te doen", aldus Wöltgens. Een voorzichtig pleidooi dus voor een 'alleingang'. Maar niet, benadrukte Wöltgens, als het gaat om puur militair ingrij pen. En verder? Verder was het vooral gezellig geweest. De sfeer van: zie je wel, het komt toch allemaal wel goed, en dit kabinet gaat lekker. Het is maar hoe je het bekijkt. Het kabinet heeft lange tijd aan een heel dun draadje gehan gen, toen premier Lubbers voor de zomer vertelde dat de koppeling slechts gedeeltelijk zou worden gehandhaafd en dat de minima er volgend jaar waarschijnlijk ruim een pro cent in koopkracht op achter uit gaan, terwijl de hogere in komens erop vooruit zouden gaan. Het gevolg was een enorme ruzie in de tent, want na het wao-debacle kon de PvdA zich dit gezichtsverlies niet meer permitteren. In de bossen van Doorn had Kok eerder immers heldhaftig ge roepen dat hij „een ontkoppe- lingsbesluit niet zou meema ken". Pagina A3: PvdA waant zich op terugweg Sperziebonen, CQ 500 gram O*/ Schouderkarbonade, 500 gram.E994.99 Q QQ kilO 2.3.4.5. 1P.99 O.ZJz/ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. JZALEM Israël heeft ren aan de vooravond de hervatting van het Bsoverleg over het Mid- Oosten een aantal ver ende gebaren naar de oistijnen gemaakt, k vl juli aangetreden regering ïabin stelde de vrijlating achthonderd Palestijnse igenen in het vooruitzicht. ;aat om Palestijnen die ten 1 te eenderde van hun straf z' ïn uitgezeten en niet be varen bij incidenten Jij gewonden vielen. Daar- wordt de leeftijdsgrens mannen die vanuit de be- gebieden Israel binnen i verlaagd van zestig naar !jaar. Straten en stegen in ezette gebieden die waren loten om rellen te beteuge- Worden geopend. Pale stijnse woningen aldaar die we gens anti-Israelische activitei ten werden verzegeld, worden weer opengesteld als de straf maatregelen betrekking heb ben op voorvallen die meer dan vijf jaar geleden plaatsvonden, voor het uitbreken van de Pale stijnse volksopstand. Ook het slopen van Palestijnse wonin gen als strafmaatregel wordt beperkt. De regering zou zich volgens nieuwsberichten over nog veel meer verzoenende maatregelen beraden. Israël hoopt dat de maatregelen een positief effect zullen hebben op de bereidheid van de Pale stijnse bevolking om het vre desproces te steunen. De Palestijnse onderhande lingsdelegatie is gisteren na een akkoord in een twee dagen du rend geschil met Israël over uit reisvergunningen naar Was hington vertrokken. Gebakken Eieren zorgt voor hilariteit Het was dan wel geen Chinees of Russisch Staatscircus, maar het vermaak met het komische duo Gebakken Eieren met het theaterprogramma 'Het Oost- Hilariaans Staatscircus' gistermiddag in De Leidse Hout, was er niet minder om. Het publiek was massaal op komen dagen. Omdat het maar vol bleef stromen, ging het programma met enige vertraging van start. „Minstens 600", schatte één van de organisatoren, G. Schelvis het bezoekersaantal. FOTO: WIM VAN NOORT Over het algemeen zijn de bezoekers aan de Floriade tevreden. Een enquête heeft dat uitgewezen. Maar ook, dat er klachten zijn. Vooral in het begin, toen alles nog zo'n beetje in wording was. Over lange wachttijden bij restaurants, over grote afstanden tussen de attracties en over te weinig informatie in sommige talen. Maar de binnententoonstellingen blijken uiterst populair te zijn en de kassen met groenten en bloemen scoren hoog. Zo gaat het ook bij een krant. Dat wijzen weer andere enquêtes uit. Het ene onderdeel vindt men nu eenmaal beter en boeiender dan het andere. Maar voor wie zelf wil zien of hij over het algemeen ook tevreden ook is over de Leidse Courant, ligt de weg hieronder open. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnemer i. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IO maand f. 27,00 (met automatische betaling) r kwartaal f. 82,80. LO" I Dhr/Mevr:Voorl:I I Straat:I I Postcode/Plaats:I (voor controle op bezorging) Bel 071 -313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, - 2501 VC Den Haag

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1