LEIDEN OMGEVING >nel begin restauratie an aula 'Groenesteeg' „Ik heb haast geen stern '[odern Dance Party in Stadsgehoorzaal WEEK EINDE Goed op tijd CeidóeSouwnt eidócSomont ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1992 !Kieuw zondagsblad vanaf volgende week in de bus - ,EIDEN Het eerste exemplaar van het nieuwe t ondagsblad met de naam 'Het op zondag' valt 30 au- jstus in de bus. Volgens hoofdredacteur O. Hoenson 0 ,er zeker behoefte aan een nieuw zondagsblad. ,,Het antal adverteerders dat iets voor 'Het op zondag' >elt is twee keer zo groot als we verwachtten", zegt oenson. 'Het op zondag' zal volgens Hoenson 'kei- ard' de concurrentie moeten aangaan met de al be- aande zondagskrant 'Nieuwsweek'. „De mensen lijken te zijn uitgekeken op Nieuwsweek", zegt oenson, die betrokken was bij de oprichting van dat n lad en er geruime tijd werkte. De formule van de ar- kelen in 'Het op zondag' is volgens Hoenson 'luch- g, maar toch inhoudelijk'. „Makkelijk leesbare, zon- ige en typisch Leids-regionale verhalen voor de zon- iagochtend dus", zegt hij. „Ik hoop dat de mensen e gek zullen bellen met tips en ideeën voor leuke verhalen". Het is niet de bedoeling dat 'Het op zon dag' de concurrentieslag aangaat met de dagbladen in de Leidse regio. „Onze verhalen zullen meer een aanvulling op de dagblad-reportages zijn", verklaart Hoenson. „We gaan bijvoorbeeld geen reportages ma ken over de gemeente-politiek". 'Het op zondag1 zou echter wel in de race zijn om de gemeentelijke mede delingen, die nu nog in Nieuwsweek worden afge drukt, te publiceren. De krant zal huis aan huis wor den verspreid in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest,, Warmond, Zoeterwoude en Voorschoten. Het bedrijf 'De Schakel' neemt de bezorging op zich. Het blad, dat voor zestig procent uit advertenties en voor veer tig procent uit redactionele artikelen moet gaan be staan, wordt in Limburg op vrijdagavonden gedrukt. Voor de reportages maakt 'Het op zondag' gebruik van free-lance medewerkers. Gift Anjerfonds voor LAK-theater LEIDEN - Het LAK-the- ater krijgt 10.000 gulden van het Anjerfonds voor de ge deeltelijke vervanging van de lichtregelinstallatie. Het geld wordt besteed aan dim mers die ervoor zorgen dat de spots in het theater op ver schillende sterkten kunnen branden. De dimmers waren versleten. Dankzij de gift is de kwaliteit van dit deel van de technische installatie van het theater de komende jaren Leiden in het teken van de Japanse cultuur LEIDEN - Vanaf vandaag staat Het Arsenaal aan hét Arsenaalplein een week lang in het teken van Ta- nuki '.ïatsuri, oftewel het Japans cultureel festival. Het programma varieert van een demonstratie Kyu- do (boogschieten) tot een Go-toer nooi met sushi-hapjes. Het festival is vanmorgen geopend met een optre den van Nagashino Jinkaido op de Taiko, de grote Japanse drums. De hele week zijn er tentoonstellingen te zien van foto's, origami (papier kunst), ikebana (bloemschikkunst) en Sumi-e (inktschilderingen). Da gelijks worden demonstraties gege ven van Kyudo (boogschieten), Sumi-e (inktschilderingen), Sushi (de Japanse keuken) en calligrafie. In het International House aan het Rapenburg wordt de komende week een Go- en Shogi-toernooi gehouden, Japanse denksporten die aan popu lariteit winnen. Het festival is een initiatief van studenten Japanse taal en cultuur aan de Rijksuniversiteit Leiden. Behalve het cultureel festi val, dat voor iedereen toegankelijk is, hebben de studenten ook een in ternationaal congres op hun naam staan. Parallel aan het festival con fereren 300 studenten Japanologie uit talrijke Europese landen over de stand van zaken op het gebied van de studie naar Japan. Het congres wordt dinsdag geopend door de am bassadeur van Japan in Nederland, K. Fujita. De eerste congresdag staat in het teken van de relevantie van de Japanologie. Een dag vol le zingen wordt afgesloten met een pa neldiscussie met vertegenwoordi gers van de EG, de Japanse Kamer van Koophandel, het ministerie van buitenlandse zaken en Shell Showa Sekiyu Japan. De conferentie wordt vrijdag besloten met de presentatie van een internationaal informatie netwerk. Diezelfde vrijdag wordt ook de naam bekend gemaakt van het samenwerkingsverband. )EN De restauratie van mla van de begraafplaats ■nesteeg kan volgende nd beginnen. Dat antwoordt :ollege van B en W op vragen de PvdA-raadsleden Christa oer en Ed van der Veen. Het echter nog geruime tijd du- roordat de grafmonumenten iet terrein onder handen len genomen. eiding voor de vragen van iadsleden, waarvan de eer- I il uit april dateren, waren andere vernielingen die aangericht op de oudst be- van Leiden die dateert uit het be gin van de vorige eeuw. Boven dien zou de slechte staat waarin de oude graven en monumenten verkeren, gevaarlijk zijn voor kinderen. Het gemeentebestuur erkent dat er gevaar is voor be zoekers, maar vindt echter ook dat mensen in staat moeten zijn om deze bijzondere plek in de stad te kunnen bezoeken. Een waarschuwingsbord bij de in gang en een aangegeven route zouden ongelukken moeten voorkomen. Om enig toezicht te houden op de begraafplaats heeft de gemeente, na klachten van buurtbewoners op 23 juni, afspraken gemaakt met de tijde lijke bewoners van de aula, kra kers met wie een huurovereen komst is gesloten. Ten behoeve van de restauratie is hen inmid dels de huur opgezegd. Extra toezicht is er bovendien van de omgevingsvaklieden, terwijl 's avonds en in de weekeinden een bewakingsbedrijf actief is. Vol gens burgemeester en wethou ders zijn vernielingen en dief stallen van ornamenten door die maatregelen tot een minimum teruggebracht. Toch heeft het college na een inventarisatie in 1990 de stand van zaken op de schilderachtige begraafplaats niet meer opnieuw in kaart ge bracht. De gemeente is nog op zoek naar geld voor de restaura tie van de graven. Daarvoor is wel subsidie toegezegd, maar Leiden moet niettemin een deel zelf betalen. Het duurt nog enke le maanden voordat daarover een besluit wordt genomen. In de tussentijd wordt wel verder gewerkt aan een restauratieplan voor de begraafplaats waar in de negentiende eeuw bekende en minder bekende Leidenaars hun laatste rustplaats vonden. DEN De Stadsgehoorzaal biedt vandaag onderdak aan 'The trie Circus', een modern dance party die is georganiseerd door itheek Hotel de Ville. Het feest begint om 23.00 uur en gaat in cipe door tot 5.30 uur, hoewel er na twee uur 's nachts nie- y d meer wordt binnengelaten volgens de organisatie. Aan het werken discjockeys van naam mee. Onder hen Marque, be- I van Turn up the bass, Kosmo van Native dance like to groo ve, Joost van Bellen van RoXY en KC Funkaholic. De laatste is vooral bekend om zijn funk, soul en Motown-muziek. Die muziek is te horen in de bovenzaal, beneden worden trends en hits aan el kaar gemixt. Dat gebeurt onder de schijnwerpers van een speciaal voor de avond ontworpen lichtshow. In het circus zijn ook optre dens voorzien van uiteenlopende passende acts. Als uitsmijter van het programma dient Nomad uit Engeland. Bij de groep Hallo Venray vermaakten veel El Cid'ers zich en verza melden nog één keer al hun krachten. foto: wim van noort dragen: Frank Buurman, in van Haasteren, Rudolf ijn, Ed Korff de Gidts, Moni- e Roso en Margrit Tibboel. Mg vrijen 'iden vrijt veilig', heet de ac- Maar eigenlijk zou het leten zijn: 'Leiden vrijt veilig de gemeente geeft het voor- :ld'. Daartoe zijn verspreid ;r de stad elf condoomauto- ïten opgehangen. Eén daar- heeft een wel heel promi- nte plaats, aan de histori- ïe gevel van het Leidse stad- aan de Breestraat. Heel :tisch hangt het apparaat nog eens op de hoek van 'Trouwstraatje'. Dat is de organg naast het stadhuis ar trouwauto's kunnen chten als binnen het ja- ord wordt gegeven, t kostte de kennelijk door luwen geplaagde wethouder iven de Vreeze twee pogin- om officieel het eerste pak- condooms te trekken. Die chtigheid bereikte echter t de climax waarop de om- nders hoopten. Het bruids- ir dat juist op dat moment inen in de echt werd verbon- bleef namelijk te lang bin- n om het pakje officieel in tvangst te nemen. in Leiden trouwt, krijgt frtaan van de ambtenaar t alleen de boodschap mee de verbintenis wordt aan- ;aan voor goede en slechte len. Maar ook voor tijden overspel, als er tenminste lig wordt gevreën. Qe lang de boodschap beklijft t nog te bezien. Want in al wijsheid besloot het colle- van burgemeester en wet- iders de knalwitte con- imautomaat op te laten han- aan de monumentale gevel het stadhuis. Er valt nau- lijks om dat apparaat heen djken. Zoveel attentiewaar- past natuurlijk wel bij de ac- Maar wie weet dat onder lere de vereniging Oud Lei- zich al heel boos maakte n het zicht op het stadhuis rd bedorven met glazen bus jes voorzien van reclame, zich nauwelijks voorstel- dat de blikken automaat in onderwerp van discussie j rdt. Om van andere bezwa- niet te spreken. Als de au- ïaat aan de stadhuisgevel i langste tijd niet gehad ft, kunnen we hem volgend r in een VW-folder ver- i,3„ chten. „Bezoekt Leiden, t haar historische stadhuis t condoomautomaat' ionvrij t Poelmans, de Oegstgees- voorman van D66, is niets dol om in de publiciteit te ko men. De vooraanstaande De mocraat, door een'combine van CDA, PvdA en WD buiten het college gehouden, verbijstert vriend en vijand regelmatig met onstuimige acties. De Don Quichotte van de Oegstgeester politiek plakte ooit een lang stuk tape op een kostbaar schilderij in de raads zaal om zijn bedoelingen dui delijk te maken. Ook hitst hij het gemeentebestuur regelma tig op om de Leidse Raadsher- enbuurt bij Oegstgeest te voe- gen. De nieuwste actie van Poel mans heeft betrekking op de Broek- en Simontjespolder. De gemeente Leiden heeft hier al een nieuwe Leidse woonwijk ingetekend, tot groot ongenoe gen van Oegstgeest. Poelmans wil nu- dat het gebied wordt aangewezen als „betonvrije" polder. Hij schijnt er een spe ciaal verkeersbord voor te wil len ontwerpen, zo in de stijl van een anti-TGV-bord met een doorgestreepte trein. Dat zal dan wel een doorgestreept flatgebouw of het doorge streepte hoofd van de Leidse wethouder Tjeerd van Rij of zo iets worden. Binnenkort zal het bord pontificaal door Poel mans in het weiland worden neergepoot, om straks door de eerste Leidse graafmachine te worden weggevaagd, zo valt te vrezen. Psyche Zijn raadsleden eigenlijk wel helemaal normaal? Deze en nog een paar vragen waren aanleiding voor een onderzoek door de Leidse studentes psy- cholgie Jannet Hagenaars en Leoniek Dominicus. Hun be vindingen boden ze donderdag aan aan de onderzoeksobjecten zelf: de raadsleden van de com missie voor financiën, automa tisering en welzijnszorg. Het is telkens weer vreselijk om aan te moeten horen wat psychologen van je vinden. Ze nuwachtig schuifelend op hun stoelen wachtten de raadsle den dan ook af. Nu zou bekend kunnen worden dat de raadsle den een totaal onverantwoorde manier van vergaderen heb ben. Of dat ze helemaal niet zo sociaal bewogen zijn als ze zelf graag geloven. Dat kon maar beter in de doofpot blijven. Maar geheel tegen de verwach ting in bleek daar niets van. Wethouder Steven de Vreeze kwam er nog het best vanaf. Hij werd immers alom gepre zen vanwege zijn kwaliteiten als voorzitter. Wel constateer den de onderzoeksters dat sommige raadsleden eerder hun (eigen) politieke belang behartigen dan het algemeen belang. PvdA-raadslid Anneke Vorstelijk boeket Een beetje staatshoofd laat zich graag met kin deren op de foto zetten, en onze eigen koningin Beatrix is daar geen uitzondering op. Meestal vinden de kinderen het nog leuk ook. Dus trekt het ganse dorp er met 'een vlaggetje, een hoedje en een toeter' op uit om de koningin te begroe ten. De grootste lieveling van de plaatselijke schooljuf mag de vorstin een tuiltje bloemen aanbieden. Zo ook deze week in Nieuwkoop, één van de plaatsen die onze koningin bezocht tijdens haar toer door het Groene Hart. Maar Lars van Capel, die deze keer de eer te beurt viel om het tuiltje te overhandigen, werd plotseling wel heel verlegen. Al die meneren met fototoestellen, en al die mevrouwen met een hoed en hand schoenen die hij allemaal niet kende....en wie was die mevrouw in die stippeltjesjurk aan wie hij de bloemen moest geven? Nog voordat de vor stin het boeket in ontvangst kon nemen, was Lars alweer onder rokken van zijn moeder ge vlucht. Zijn zusje nam, duidelijk meer op haar ge mak, de honneurs waar. foto: wim van noort Boot deed net of ze 'dat niet aj. lang wist en vroeg wat ze daar mee bedoelden. Voor menig vaste bezoeker, bij voorbeeld een gefrustreerde inspreker, moet het vriendelij ke oordeel verrassend zijn ge weest. Maar misschien is er wel een langlopend en een ton kostend onderzoek voor nodig om de waarheid over de raads leden echt boven tafel te krij gen. Denksport In Sassenheim werd deze week uitgebreid gediscussieerd over het meest omstreden schoolge bouw van het dorp, dat aan de Parklaan al jaren nutteloos staat te wezen. Dinsdagavond besloten de leden van de com missie welzijn eensgezind hun medewerking te weigeren aan de plannen van de Sassen- heimse bridgeverenigingen De Wasbeek en Sassem Troef: die hadden hun oog laten vallen op het pandje. „Nee", orakelde men betutte lend: „Toen we besloten het gebouwtje voor sloop te behoe den om het de eerste tien jaar ter beschikking te stellen van verenigingen is het nooit de be doeling geweest dat er een ar chitect bij gehaald zou worden. Twee ton moet dat kosten? Ze zouden zelf hun handen moeten laten wapperen", ver zuchtte Janny Henskens. De overige commissieleden lieten zich niet onbetuigd en knikten instemmend met een zuinige blik. Die bridgeclubs moesten maar gewoon blijven bieden in de kantine van sporthal Was beek. Tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning, de volgende avond stond het gebouw weer op de agenda en verschenen de gebelgde bridgers ten tonele. Die had den in de krant gelezen dat ze niet in de school mochten. „We hadden ook bij welzijn willen zitten, maar we wisten niet dat er over gesproken werd en had den ook geen uitnodiging ge kregen", klaagden de woord voerders. Wethouder Nia Wagenmakers liet zich echter niet gek maken. „Tja, dan had u maar moeten komen!", merkte zij volhar dend op. Het was gelukkig niet te laat; door een listig betoog van bridgebestuurslid Wessels keerde het tij ten gunste van de denksporters. Raadslid Theo van der Plas gaf onverwacht blijk van een zekere aanleg voor logica. Na enig verwoed denkwerk merkte hij op: „Eerst besloten we het ge bouwtje te laten staan, om er verenigingen in te zetten. Ver volgens vragen we of er gega digden zijn het te huren en als die zich dan melden zeggen we dat het feest niet doorgaat. Dat slaat natuurlijk nergens op", was zijn briljante conclusie. Zoals het ook nergens op slaat om de hele Rode Molenpolder aan te kopen en zelfs hier en daar te onteigenen om twee voetbalverenigingen onder te brengen met minder leden dan de twee bridgeclubs. Hoe het ook zij, het lijkt er op dat bin nen afzienbare tijd tenminste in één openbaar gebouw in Sassenheim goed zal worden nagedacht. Aan het gemeente bestuur is enige denksport nog altijd niet besteed. Ganzenborden Bijzondere Leidse verkeers borden zijn in trek bij verzame laars. Het is onduidelijk in wel ke kringen die verzamelaars gezocht moeten worden - stu denten, andere jongeren, be jaarden wellicht? -, maar vast staat dat de borden verdwij- Een verdrietig voorbeeld van bordendiefstal is wel het geval van de 'ganzenborden' langs de Witte Singel. De borden die bestuurders wijzen op de om vangrijke ganzenpopulatie langs de singel werden gejat en prompt sneefden twee wagge- laars onder de wielen van een aanstormende auto. En toen bleek ook nog dat een ambte naar herplaatsing van de bor den van de borden helemaal niet zo vanzelfsprekend vond. De gemeente kon dan wel waarschuwingen voor alle mo gelijke huisdieren blijven plaatsen, tot vlooien aan toe. Alle reden voor SP-fractieme- dewerker Daan Sloos om met een brok in de keel borden wethouder Joop Walenkamp aan de tand te voelen. Sloos had tenslotte hoogst persoon lijk zelf geijverd voor de plaat singvan een ganzenbord. Het debat kreeg zelfs een hila rische toon toen D66-woord- 'voerder Thom de Graaf aan voerde dat de borden die fiet sers attenderen op de padden- bevolking langs de Stadspol- derweg, al na een dag waren verdwenen. Gemakshalve had De Graaf het daarbij over de 'Hoekemaborden'. De padden hadden het namelijk aan De Graafs ijverige fractiegenoot Jan Hoekema te danken dat zij werden beschermd middels verkeersborden. Maar dat de dieven van ver keersborden het alleen maar op dieren hebben gemunt, was iets waar WD'er Gerard Bak ker het toch wel moeilijk mee had. Want constateerde hij, de borden 'kernwapenvrije ge meente' aan de rand van de be bouwde kom van Leiden wil blijkbaar niemand hebben. „Die staan er allemaal nog en die hoeven echt niet terugge plaatst te worden", zei hij te leurgesteld. Als volgende week deze borden ook weg zijn is dui delijk in welke kringen de da der moet worden gezocht. Nie mand wilde ze toch hebben? Laatste dag El Cid-week LEIDEN Het leek wel een volwaardig popfestival, het El Cid-slotfeest in het Leidse Hout. Gistermiddag kwamen alle eerstejaarsstudenten voor de laatste maal bijeen en genoten van elkaar, de muziek en de wijn. Vanaf één uur vleiden ruim duizend vermoeide El Cid'ers zich op het gras. Ze aten hun broodjes op en dronken uit de extra grote flessen wijn, die de El Cidcommissie ter beschik- kig had gesteld. Na een paar uur lag het hele grasveld be zaait met papier en flessen, zoals een echt popfestival be taamt. De bands Hallo Venray en Gruppo Sportivo vrolijkten de boel op met hun muziek. Achter het podium was El Cidcommissielid Carolien Schippers bezig te onderhan delen met een lid van de tech nische dienst van Gruppo over de warme maaltijd. Caro lien is moe, maar uiterst vol daan over de afgelopen week. „Uit de reakties van de men toren kunnen we opmaken dat hun groepjes het allemaal erg leuk hebben gevonden". Zelf vond ze de watersportac tiviteit het leukst. „En dit slotfeest natuurlijk". Mentor Juliëtte Staudt van groepje 55 heeft het er ook bij na opzitten. Samen met colle ga Marc Spit van groepje 54 hebben ze van hun groepjes een speciaal bierglas gekre gen. Ze doet volgend jaar mis schien weer mee als mentor. „Maar wat me wel is tegenge vallen is dat je de hele week zoveel moet kletsen. Constant vragen de studenten je wat. Ik heb daarom haast geen stem meer". Juliëtte heeft het idee dat ze haar groepje goed heeft terechtgebracht. „Ik heb ie dereen bij de vereniging ge bracht waar ik dacht dat ze hoorden". Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twee weken gratis bezorgd. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: (voor controle bezorging)' Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f 79,80 kwartaal via acceptgiro f82,80 Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de - I Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag. JNZ I

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9