Het heilige koopkrachtplaatje idaeSouowit OPINIE Al7 ïlibaat, rplicht niet? Oude droom Brussel Vlaams' verzandt in politieke onmacht BRIEVEN VAN LEZERS ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1992 i PALSTRA in de r.k. Kerk interes- e zien hoe leden van de nrijkse Bisschoppen- rentie pleiten voor het en van de verplichting en celibataire levens voor priesters. Het celi- op zich voor daartoe penen en voor de kerk- snschap een goed daarbij niet verwor- loch wèl de door men- jedachte verplichting, ïeeft er niets mee van jaren zestig (Nederlands raai Concilie van Noord hout) voldeed kardinaal k, een prudent man en ze- »en 'modernist', aan het i >k de 'celibaatskwestie' H. Stoel aan te kaarten, rdinaal oogstte toen we- 1 de nodige storm die nu, decennia later, verder (Dstenrijk, Zwitserland en antal Noord- en Latijnsa- I aanse én Afrikaanse rovincies opnieuw wordt tjwakkerd. En nu ook door oppen. De Kerk(gemeen- heeft toegewijde en ge- mensen nodig, ongeacht ijht en levensstaat, wil vol- kunnen worden aan de oppelijke verplichting om i iastoraat en de sacramqn- r ediening blijvend en opti- te voorzien, dichtbij de ;n in hun lokale omstan- il ien. ;j ijkerwijs kan van de hui- aus niet verlangd worden, >p zijn achtergrond en be- te voldoen aan de onmis- ar groeiende behoefte tot iffing van de celibaatsver- ing. Trouwens, ook de H. kan niets doen of nalaten eentje. Vermoedelijk zal Igende opvolger van Pe- n de celibaatskwestie de nheid hebben in het be- in de volgende eeuw een koers in deze te varen et door velen bemande 'an Petrus. d, vooral ook gezien in cht van eeuwen, is een Kardinaal Alfrink (ik p me in deze op de francis- socioloog prof. dr. Wal- V oddijn) vond dat je moet te wachten. Immers, de ience survolante' (gevoel eranderingen) in de men- geschiedenis verloopt al- ager dan gewenst wordt. - risch staat vast dat er na incilie altijd een ruime pe is geweest van herbezin- verwarring en (té gemak neiging tot terugkeer vermeende zekerheden uit |jepasseerd verleden. Hier- het woord van Margueri- ïrcenar geldend overi- n^oor vele menselijke situa- passend zijn, nl.: ,,Er is dan één wijsheid (waar de wereld heeft ze al- lil nodig; het is niet slecht elkaar afwisselen". In de ie van het (verplichte) ce- zouden de leden van ons h ;e r.k. episcopaat wel cre- h r kunnen zijn in hun veel te contacten met collega's Wereldkerk èn in het ka lf in de oecumenische bewe- iteur is publicist en onder oud-pérschef van de Ne- dse Bisschoppenconfe- In april van dit jaar verklaarde Ruud Lubbers de oorlog aan het 'cijfer fetisj isme'. Hij doelde daarmee niet op een nieuwe seksuele afwijking maar op iets nog ergers: het steeds weer te rugkerende gezeur in politiek Den Haag over het Heilige Koopkrachtplaatje, in het bij zonder dat van de minima. De premier kreeg de steun van zijn plaatsvervanger Wim Kok. Deze had evenmin veel trek om ook deze zomer weer weken te gaan zitten twisten over een paar'tienden van procenten. De opstelling van Lubbers Kok oogstte veel bijval van an dere (sociaal-)economische des kundigen. Want die minima, wie zijn dat eigenlijk? Het mi nisterie van sociale zaken helpt ons: mensen die ouder zijn dan 23 jaar en het wettelijk.mini mumloon verdienen. Personen met een sociale uitkering vallen niet onder de definitie van 'mi nima', hoewel hun inkomen wel van het minimumloon is afge leid. Dat bedraagt een door re gering en parlement vastge steld percentage daarvan. Maar in feite zijn we nog niets opgeschoten. Want al weten we nu om wie het gaat en hoeveel zij verdienen, daarmee kennen we hun koopkracht nog niet. Wat kunnen die minima zich veroorloven? Bij het Centraal Bureau voor de Statistiek weten ze dat precies. De Nederlandse minima beste den hun inkomen (1640 gulden netto per maand) voor 4,6 pro cent aan vlees, 3 procent aan brood, 3 procent aan groente en fruit, 1,6 procent aan bier en wijn, 2,3 procent aan meubels, 1,4 procent aan schoenen, 1,4 procent aan de PTT, 1,4 pro cent aan tabaksprodukten, 27,2 procent aan huisvesting, 0,4 procent aan huishoudelijke ap paraten, 1,3 procent aan ge neesmiddelen, 1,9 procent aan boeken, kranten en tijdschrif ten enz. enz. Afwijkingen zijn niet toege staan. Wie naast zijn krant we kelijks een paar opiniebladen koopt, is al geen gemiddelde mi nimumlijder meer. Hetzelfde geldt voor personen die graag een glaasje citroenjenever drin ken, een uitwedstrijd van hun voetbalclub bezoeken, een keer tje naar een peepshow gaan, een stickie roken, een extra paar schoenen kopen, op dans les zitten of in Den Haag wo nen. Hun 'exorbitante' uitga venpatroon maakt het onmoge lijk voor het CBS om te bereke nen of zij volgend jaar aan koop kracht zullen winnen of verlie- Afvalheffing U gelooft me niet? Reken dan maar mee. Alleen door naar Den Haag te verhuizen wordt iemand al gauw zo'n 260 gulden per jaar armer. Hè Ja, om dat de Residentie in de financië le nesten zit, heeft zij besloten haar afvalstoffenheffing te ver hogen van 182 naar 472 gulden! De gemiddelde Nederlandse ge meente beperkt zich tot een verhoging met slechts een paar tientjes. En dan heb ik het nog maar niet over de torenhoge on- roerend-goedbelasting en erf pacht in Den Haag die huurders en eigenaren tot gillende waan zin drijft. Kortom, er is een levensgroot verschil tussen minima die in Voorburg en die in Den Haag wonen, hoewel deze gemeenten aan elkaar vastzitten. Ik kan het ook anders zeggen: die be roemde minima bestaan hele maal niet, hebben nooit be staan en zullen ook nooit be staan. Want zelfs al zou iemand qua uitgaven volledig voldoen aan de eisen van het CBS, dan nog kan hij elk moment in een andere categorie vallen, name lijk doordat zijn inkomen ver andert. Het maakt wel even wat uit of een werknemer volgend jaar al dan niet met pensioen gaat, wordt ontslagen of in de wao of de aaw belandt. Een pas gepen sioneerde, werkloos of arbeids ongeschikt geraakte kostwin ner heeft wel wat anders aan z'n hoofd dan de vraag of het kabinet volgend jaar de dieselo lie een cent duurder wil maken. Met dit besef in het hoofd stelde Ruud Lubbers deze lente voor om bij de besprekingen over de rijksbegroting-1993 nu maar 'ns af te zien van het opstellen van koopkrachtplaatjes. Dat is goed, zei Wim Kok, die als mi nister van financiën nog beter heeft leren rekenen dan als FNV-voorzitter en inzag dat zo'n plaatje eigenlijk helemaal niks zegt. En toen toen had den we bijna geen kabinet meer. Want de journalistiek wilde na tuurlijk onmiddellijk weten of fractie en partijbestuur van de PvdA met dit kabinetsvoorne men konden instemmen. Reali seerden ze zich dat ze daarmee in feite goedkeurden dat de mi nima er volgend jaar één pro cent op achteruit zouden gaan, terwijl twee-keer-modaal er een a anderhalf procent op vooruit zou gaan? Was dat echt de be doeling? Nee, natuurlijk niet, zeiden fractievoorzitter Wöltgens en partijvoorzitter Rottenberg. En dus werd Wim Kok hardhandig door z'n partijgenoten onderuit gehaald. Aan het Heilige Koop krachtplaatje mocht niet ge tornd worden, op straffe van een kabinetscrisis. Christie Nu is het net alsof ik die hou ding van de PvdA veroordeel. Dat is niet mijn bedoeling. Ik acht het volkomen logisch dat een sociaal-democratische par tij die de helft van haar kiezers is kwijt geraakt door akkoord te gaan met 'afschaffing' van de wao, ook niet nog eens de koop kracht der minima tot een 'quantité négligeable' kan ver klaren. Dan zouden waar schijnlijk ook de nog resterende PvdA-stemmers in een Linford- Christie-achtig tempo naar de nooduitgang sprinten. Doordat Wim Kok met dat ef fect voor zijn partij geen of te weinig rekening hield, was het uiteindelijk z'n eigen schuld dat hij op de knieën terug moest naar Lubbers. Wilde Ruud als- teblief zo vriendelijk zijn om sa men met hem naar de Tweede Kamer te gaan en het bij de PvdA gerezen 'misverstand' weg te nemen. Neen, dat wilde Ruud eigenlijk niet. Wat hem betreft was er he lemaal geen misverstand. Maar omdat Lubbers ook niet wilde dat z'n derde kabinet zou ont ploffen, was hij wel bereid iets anders te zeggen: de regering zou 'natuurlijk' haar uiterste best doen om het dreigende koopkrachtverlies voor de mini ma zo veel mogelijk te repare ren. Daarmee kon hij nog alle kanten uit, bedacht de premier. Maar hoeveel ontsnapppings- mogelijkheden deze formule ring ook biedt, Lubbers had zichzelf toch weer veroordeeld tot een uiterst vermoeiend pot je 'plussen en minnen'. Ook let terlijk, want zo praat men dezer dagen op het Binnenhof nu het gaat om reparatie van de koop kracht. „Als wij nu eens dit doen en dat nalaten, dan levert dat weer een plusje op voor mijn mini ma zegt Kok, op de vin gers gekeken door PvdA-frac- tievoorzitter Thijs Wöltgens. „Ja maar dat gaat wel ten koste van mijn middeninkomens en dat kan ik niet hebben antwoordt Lubbers dan, die de hete adem van CDA-fractielei der Elco Brinkman in de nek voelt. Deelbaar En het allerergste voor pre mier, vice-premier en hun bei der paladijnen is dat de uit komst bij voorbaat vast staat. Het dreigende koopkrachtver lies voor de minima zal niet voor honderd doch voor (circa) vijftig procent gerepareerd wor den. Want zoals de voormalige WD-leider Wiegel placht te zeggen: meningsverschillen van financiële aard in een coali tie zijn altijd deelbaar door twee. Met één randvoorwaarde: geen van beide regeringspartijen mag belang hebben bij een cri sis. Maar ook in dat opzicht kan ik u geruststellen. Wim Kok is nog steeds vast van plan z'n marathon uit te lopen, Ruud Lubbers heeft geen zin z'n ge liefde Torentje in de waag schaal te stellen, Elco Brink man vindt dat hij het kabinets beleid voldoende naar rechts heeft gebogen en Thijs Wölt gens is allang blij als hij kan zeggen dat de minima dank zij de PvdA-fractie volgend jaar elf gulden netto meer krijgen per maand dan kortgeleden nog moest worden gevreesd. (De auteur is chef van onze par lementaire redactie.) Idoor BERT SCHAMPERS Toen de jonge voorzitter van de Vlaams nationalistische Volksunie vorige week de achterhaalde wens op tafel legde om Brussel bij het toe komstig federale Vlaanderen te voegen, schrokken links en rechts in politiek België enkele kopstukken uit hun zomerslaap wakker. Ministers en partijvoorzitters werden aan de Middellandse Zee, Toscane en in Knokke-Le Zoute om een reactie gevraagd. Een Franstalige krant had het zelfs over de pogingen van Vlaanderen een 'Anschluss' te bewerkstelligen. Brussel Vlaams, of hoe ook de kreet zou moeten luiden, is een storm in een glas water. Het zijn waarschijnlijk de laatste stuiptrekkingen van een partij die de Vlaamse zaak jarenlang diende, maar de kiezers zag weglopen naar de christende mocratische CVP, de liberale PW en natuurlijk naar het Vlaams Blok. De verdeeldheid binnen de Volksunie, waarvan de meer progressieve aanhang zich graag vergelijkt met D66, is zo groot dat ex-voorzitter Jaak Gabriëls met een aantal cory feeën dreigt op te stappen om met de liberalen een nieuwe po litieke beweging op te richten. Gabriëls liet zich in het week blad Humo ontvallen dat hij zou opstappen, maar hield in een ander interview nog een slag om de arm. Duidelijk is dat het tussen hem en zijn opvolger Bert Anciaux niet botert. Het plan om Brussel op te eisen voor Vlaanderen, vindt Gabriëls pure waanzin en compleet on aanvaardbaar. „Je moet niet meer verbaasd zijn dat de Fran- staligen hetzelfde gaan doen. Het is een gevolg van pure esca latie". Maar de flaminganten binnen de VU zien juist in het opko mend nationalisme in Europa een steun voor de Vlaamse be weging. Alleen zou dat Vlaams nationalisme een meer mense lijk gezicht moeten hebben, dan de vechtlustige minderheden elders in Europa. In de Vlaamse steden rond Brussel is de Volksunie, juist doordat de partij zich afzette te gen de verfransing van de hoofdstad en omliggende Vlaamse gemeenten, traditio neel een sterke partij geweest. Maar veel heeft die Vlaamse be wustwording niet opgeleverd. In gemeenten als Dilbeek en Asse staan nog wel borden die inwoners en bezoekers wijzen op de Vlaamse identiteit, maar die houden de verfransing niet helemaal tegen. Tegen het gemeentehuis van Asse, een gemeente ten westen van Brussel, hangt een plakaat met de tekst: 'Vlamingen spreekt steeds uw taal te Brus sel'. Maar datzelfde gemeente bestuur, dat dit dwingend ad vies heeft ondertekend, stuurt ook ambtelijke mededelingen rond in een taal waar je als Ne derlander kromme tenen van krijgt. „Gij wordt vriendelijk verzocht U ten gemeentehuize aan te bieden, ten burele van de vreemdelingendienst. Bede u te voorzien van identiteitskaart en twee foto's". Als dat de taal is die de Vlamingen in Brussel moeten spreken, dan is het lo gisch dat de hoofdstad liever be schaafd Frans, Engels of Ara bisch hoort. Prototype Voorzitter Anciaux van de Volksunie, een dertiger met be scheiden politieke ervaring, werd deze week door de BRT geïnterviewd in een zomer kamp voor katholieke Vlaamse jongeren in Belgisch-Limburg. Hij stond er met een wild kap sel, haarband en bezweet t- shirt. Het prototype van de ei gentijdse Volksunie. Tijdens de anti-racismebetoging op 22 maart in Brussel liepen An ciaux en zijn generatiegenoten voorop, zwaaiend met de Vlaamse Leeuw, in te nauwe spijkerbroeken en groene par- ka-jassen. „Racisme nee, Vla- mingja", riepen ze. Het was een droevig gezelschap temidden van de kleurrijk uit gedoste anarchisten, verdwaal de communisten en eensgezin de socialisten. Jaak Gabriëls, op dat moment nog voorzitter van de Volksunie, had het mis schien toen al willen toegeven, maar deed dat pas deze week: „Met puur nationalisme heeft men de Vlamingen niet meer te bieden". (De auteur is onze correspon dent in Brussel.) De Volksunie wil Brussel bij toekomstig federale Vlaanderen h ig actie behoudt zich het recht \gezonden brieven en bijdra- aximaal 250 woorden) even- te korten dan wel te weige- lonieme inzendingen ver- Hbi in de prullenbak. Brieven te worden ondertekend en n van naam, adres en tele- mmer. Ze dienen geadres- worden aan de hoofdredac- deze krant, postbus 9, 2501 ;ilin Haag. Leiden j nmstad, Vluchtelingen- Culturele stad, Shoarma- Universiteitstad, Water maar allesbehalve Hore- d. In Leiden is momenteel tie gaande tegen alles wat 3|idenaars 's avonds ont- iing kan bieden. Links en worden op de meest kin- htige manier kaartjes uit- 1Èld wegens 'zware' over- gen. De gemeente vindt i Leidse horeca op dit mo- verkeerd bezig is. Ze heeft m een oppasser op pad ge- 1 die al tijdens de Leidse j1 'feesten irritant aanwezig fa het afgelopen weekein- n weer enkele favoriete insgelegenheden van een gele kaart voorzien. Na 02.00 uur op de zaterdagavond was er nergens meer een gelegenheid om te dansen, wat te drinken of pleizer te hebben. Zondag was het al om 01.00 uur afgelopen. Als Leidenaar, zijnde geen stu dent en ouder dan 18, wordt men dus de stad uitgejaagd om normaal te kunnen stappen. Tenslotte kan men in Leiden pas na 24.00 uur gaan stappen, omdat je anders je nek breekt over de 'kinderfietsjes'. Als Lei den dus de naam zou hebben als toeristenstad, dan worden deze dus wel geacht om 's avonds weg te wezen. Ook nu het ein delijk lekker weer is, moeten de mensen van de horeca de ter rassen om 23.00 uur dichtgooi en en in het weekeinde mogen ze maar liefst tot 24.00 uur openblijven, Daarna wordt men geacht naar binnen te kruipen, waar een temperatuur van te gen de 40 graden heerst. In Lei den leeft men niet, maar wordt men geleefd. Je mag niet zelf bepalen waar je zin in hebt, maar het wordt voor je bepaald. Het wordt tijd dat de Leidenaar eens wakker wordt. Dat gezeur over dat lawaai in de stad 's a- vonds, zo wordt ook door de ge meente beweerd, komt alleen door de gemeenschappelijke sluitingstijden. Als daar nu eens wat flexibeler mee wordt omgegaan, kan Leiden weer uitgroeien tot wat het eigenlijk zou moeten zijn: een stad als re giovoorziening. Ron Klein., Ronald Lolkes de Beer, B'davy Piket LEIDEN. Herdenking Door de capitulatie van Japan (de laatste uit de as Berlijn- Rome-Tokyo) op 15 augustus 1945 eindigde ook voor het Ko ninkrijk der Nederlanden op laatstgenoemde datum de Tweede Wereldoorlog. In som mige media werd ten onrechte vermeld dat de belangstelling tijdens de herdenking van de gevallenen op zaterdag jl. te 's- Gravenhage minder groot zou zijn geweest omdat een aantal Indische organisaties uit pro test zou zijn weggebleven. Het motief voor hen zou zijn ge weest dat de Nederlandse rege ring zich onvoldoende zou in zetten voor de belangen van de overlevenden uit de toenmalige strijd in Zuidoost-Azië. Geen van de (thans 47J aangesloten organisaties heeft zich echter in die zin uitgelaten. Het is ons ui teraard wel bekend dat enkele belanghebbenden, op persoon lijke titel, de gewraakte doch onjuiste uitspraken hebben ge daan. Het siert hen niet dat zij op deze wijze op de herden kingsdag hun persoonlijke me ning menen te moeten ventile ren. Overigens was het aantal kransleggende organisaties (zo wel aangesloten als niet-aange- sloten) zelfs veel groter dan voorgaande jaren. Ook de Stich ting Japanse Ereschulden her dacht aldaar terecht alle geval lenen. Stichting Herdenking 15 au gustus 1945, P.S. J. van de Ven, vice-voorzitter, DEN HAAG. Joegoslavië Hierbij leg ik een drietal proble men voor die m.i. via de pers aan de regering voorgelegd die nen te worden, te weten: a. Hoe kunnen wij die mijnheer Hassan Huremovic zijn eigen gereide actie doen stoppen als mede zijn grote brutale mond laten houden? Kan deze man niet juridisch worden aange pakt voor zijn ontoelaatbare ar rogantie om de gehele Neder landse (slappe) regering voor schut te zetten met zijn acties? Hebben onze regeringsleiders dan helemaal geen ruggegraat en eergevoel meer om zich zo in de luren te laten leggen? b. Waarom wordt er toch steeds gesproken over 'islamieten' en niet over 'Bosniërs'? Ik dacht dat in Nederland nog steeds staat en geloof van elkaar ge scheiden waren? Wij werken toch a.u.b. niet mee aan een re ligie-bescherming, maar aan een volksgroep die in nood is? c. Waarom is de vluchtelingen stroom steeds richting 'West' en niet naar mijnheer Huremo vic' geloofsgenoten in Turkije, Egypte, de steenrijke oliesta- ten, de schatrijke emirs en ko ning van Saoudi-Arabië, die blijkbaar geen cent over hebben voor, en geen onderdak willen bieden aan hun in nood verke- J.E.Lander, DELFT. Kunstnier 1610 x aan de kunstnier. Dat, had in de kop moeten staan van het artikel 15 augustus jl. over de nierpatiënte Grietje. De za ken werden in dit artikel volle dig uit hun verband gerukt en bevatte zoveel onzin dat hier door het onbegrip en de misver standen rondom de nierpatiënt en zijn of haar omgeving alleen maar worden vergroot. Een nierpatiënt is absoluut niet zie lig, maar heeft medeleven nodig en geen medelijden. Want ie dereen kan een nierziekte krij gen! Om alles op een rijtje te zetten: de nieren hebben vier functies. 1. Uitscheiden van af valstoffen. 2. Regeling van wa ter- en zoutgehalte in het li chaam. 3. Regeling van de zuur graad. 4. Vorming van verschil lende stoffen (hormonen) die bijvoorbeeld een rol spelen bij de regeling van de bloeddruk. Naarmate de nieren slechter hun functie uitoefenen, zal het moeilijker worden om een rede lijke gezondheidstoestand te bewaren. Werken de nieren tenslotte zo slecht dat toene mende niervergiftigingsver schijnselen voortzetting van het leven bedreigen dan is nier- functievervangende behande ling (dialyse) noodzakelijk ge worden. Je zou haast mogen hopen dat er maar twee soorten nieraan doeningen bestaan zoals werd beweerd, maar helaas zijn het er te veel om op te noemen. Wel zijn er twee soorten van dialyse- ren (praat nooit over nierspoe- lingen want dat kan en dat be staat niet): a) met de kunstnier (machine) de z.g. hemodialyse. Bij deze behandeling wordt twee- of driemaal (ca. zes uur) per week via een slang het vuile bloed uit het lichaam gepompt en in de machine 'gespoeld', ge zuiverd dus van de afvalstoffen en het overtollige vocht en daarna weer teruggepompt. Een streng dieet met vochtbe- perking is noodzakelijk. Want logisch: met iedere hap of slok wordt het lichaam vergiftigd. Dit verklaart ook waarom Grietje vaak 'dizzy' is na haar behandeling. Het lichaam past zich moeilijk aan bij de situatie van 'vuil' npar 'schoon'. b) Sedert een tiental jaren is er ook peritoneaal dialyse CAPD. Deze vorm van nierfunctiever- vangende behandeling gebeurt vier- of vijfmaal dagelijks! Zon der ingewikkelde apparatuur thuis. Een ingeplante catheter in het buikvlies fungeert als het ware als machine. Dieetmaatre- gelen zijn bij deze vorm van be handeling minder streng dan bij hemodialyse, maar ook zeer belastend voor de patiënt en zijn omgeving. Een ander groot probleem is dat bij welke vorm van dialyse ook niet alleen.de afvalstoffen maar ook veel goede stoffen, zo als vitamines, hormonen en mi neralen worden verwijderd. Dit veroorzaakt dan ook veel prole men o.a. bloedarmoede, infec ties, verhoogde bloeddruk, bot- problemen, beschadigingen aan de zenuwen, om over de psychi sche problematiek maar te zwij gen. Het zal nu dus duidelijk zijn waarom voor deze patiën ten een niertransplantatie de enige hoop is op een leefbaar le ven. Echter, veel wachtende pa tiënten dialyseren al zolang dat hun algehele conditie zo is ver slechterd dat zij niet meer ge transplanteerd kunnen wor den. Maar helaas, de wetgeving rond het donor-codicil schreeuwt om verandering, maar wordt al dertig jaar door de politici op een zijspoor gezet! Hetgeen al duizenden levens heeft gekost en nog zal kosten. Over de besparing in de gezond heidszorg van honderden mil joenen bij transplantatie nog maar te zwijgen. Tot zolang rest de nierpatiënt slechts dia lyseren of cremeren. Gerry van Veen, LEIDSCHENDAM.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7