Reisverzekeraar geeft kruimeldieven aan Van Gelder Papier sluit Apeldoorns dochterbedrijf Slecht nieuws blijft aanhouden Excuses Coca-Colt tegenover Griekei Rellen op beurs stemmen treurig ECONOMIE WEEKOVERZICHT GELD GOED CeidóeSowuwt ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1992 J Vijf miljoen winst KEMA ARNHEM KEMA in Arnhem heeft over het eerste halfjaar van 1992 een winst van 5,2 miljoen gulden bij een omzet van 96 miljoen gehaald. Dat heeft directievoorzitter ir. H.R. Kleijn gisteren bekendgemaakt. KEMA ver wacht over het hele jaar een winst van ongeveer negen miljoen gulden te ha len. De winst zou hoger kunnen zijn, aldus Kleijn, als het bedrijf in het ko mende najaar niet een ingrijpende re organisatie zou ondergaan. Het Arn hemse bedrijf wordt dan opgesplitst in twaalf marktgerichte 'business units'. Energie- en milieu-advisering wordt een steeds belangrijker poot van KEMA. Iraaks goud voor tarwe Dasa omgedoopt in Daimler-Benz CANBERRA Het bewind van Sad dam Husayn, dat weinig geld heeft om dat het sinds de Golfoorlog geen olie meer mag verkopen, heeft Australisch tarwe betaald met baar goud. Dat heeft de Australische Tarweraad gisteren be kend gemaakt. Raadsvoorzitter Clinton Condon zei dat Irak sinds het einde van de Golfoorlog anderhalf jaar geleden 900.000 ton Australisch graan heeft ge kocht. Irak heeft de meeste graanleve- ringen met goud betaald en een klein deel in contanten, afkomstig van bui tenlandse rekeningen. De nationale bank van Australië heeft bekend ge maakt van Irak voor het graan 10 ton goud te hebben ontvangen. Volgens de VN-sancties tegen het land mag Irak al leen voedsel en medicijnen te kopen. MÜNCHEN De naam van Deutsche Aerospace AG (Dasa), het bedrijf dat 51 procent van Fokker wil overnemen, is veranderd in Daimler-Benz Luft- und Raumfahrt Holding AG. Dat heeft de aan deelhoudersvergadering van Dasa officieel besloten, zo deelt een woordvoerder van Dasa gisteren mee. Dasa werd enkele jaren geleden gevormd uit de door Daimler opge kochte lucht- en ruimtevaartproducenten Dornier, Motoren und Turbinen Union (MTU) en MBB en daarnaast het elektronicabe drijf Telefunken Systemtechnik. De huidige rechtspersoon brengt al haar activiteiten onder bij de werkmaatschappij MBB. De werk maatschappij MBB neemt de naam Deutsche Aerospace aan op het moment dat de fusie tussen MBB en Telefunken Systemtechnik helemaal rond is. Een woordvoerder van Fokker zegt dat het Daimler-Benz Luft- und Raumfahrt Holding AG is die de meerder heidaandeelhouder moet worden van Fokker. Fokker wordt daar mee binnen de nieuwe holding in feite nevengeschikt aan de toe komstige werkmaatschappij Deutsche Aerospace. De directies van het nieuwe Dasa en Daimler-Benz Luft- und Raumfahrt Holding zullen echter uit dezelfde personen bestaan. Kwartaalwinst Honda gedaald TOKYO De nettowinst van de Ja panse fabrikant van auto's en motor fietsen Honda is in het eerste kwartaal van het op 1 april begonnen boekjaar met 22,6 procent gedaald van 21,35 tot 16,52 miljard yen (215 miljoen gul den), zo heeft het concern gisteren be kendgemaakt. In het afgelopen boek jaar was er ook al een flinke winstda ling. Honda schrijft de slechte resulta ten toe aan een daling van de autover koop in Japan en de Verenigde Staten, alsmede aan de koersstijging van de yen tegenover de dollar. Met de ver koop van motorfietsen gaat het beter. In Europa en Azië, exclusief Japan, was sprake van gestage groei. Laag btw-tarief voor drijfmest DEN HAAG Het ophalen t van overtollige drijfmest door loonbedrij ven wordt met terugwerkende kracht 12,5 procent goedkoper. Staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën heeft besloten om niet langer het hoge btw-tarief van 18,5 procent in rekening te brengen, maar het lage tarief van zes procent. De Tweede Kamer drong vorig jaar al aan op een be lastingverlaging voor het ophalen van drijfmest. De verlaging geldt voor de dienstverlening van agrarische loonbe drijven die de distributie van de overtolli ge mest verzorgen. Het gaat vaak om ver plaatsingen over grotere afstanden van de veeboer (oosten en zuiden) naar de akker bouwbedrijven in het noorden. Personeel Lufthansa vraagt Kohl om hul] - BONN De werknemers van Duitse luchtvaartmaatschappij L hansa hebben bondskanselier K per brief verzocht om de luchtvaai vereenkomst tussen Duitsland ei VS op te zeggen. Volgens hen kan leen op die manier de noodlijde 0 staatsmaatschappij er weer bove worden geholpen. Naar verwacht zal Lufthansa dit jaar een verlies den van omstreeks een miljard De vakbond DAG is er voorstan1 van dat de werknemers instemr H met een salarisverlaging en lan gaan werken. Het is nog nooit vi e gekomen dat een Duitse vakbv dergelijke concessies heeft gedaan APELDOORN „Een zon nebril van 1180 gulden is wel verdacht prijzig. Dan gaan we toch wat meer vragen stellen". Algemeen directeur R.A.F. Kamphuis van scha deverzekeraar Unigarant zegt het op nuchtere toon. Het zijn weer hectische tijden voor de reisverzekeraars nu het zomervakantieseizoen ten ein de loopt en gedupeerden probe ren een materiële genoegdoe ning te krijgen via hun verzeke ring. Unigarant, dochteronder neming van de ANWB, is één van de grotere op dit gebied. Elk jaar is er een klein groepje vakantiegangers dat een poging waagt om de verzekering te til len. Maar volgens Kamphuis is het geen groeiende groep omdat „die grapjes vaak wat al te door zichtig zijn. We zijn er alerter op geworden en als gespeciali seerd bedrijf ontdek je sommige dingen vrij snel. Maar elk jaar doen we toch weer enkele tien tallen keren aangifte bij de poli tie als we fraude tegenkomen. We stellen ons in dat soort ge vallen stevig op. Als je tegen een kruimeldief niet optreedt, denkt hij misschien: ach, het ging toch wel makkelijk; laat ik het volgend jaar weer probe ren", zegt Kamphuis. Veel voorkomend is het knoeien met nota's, zodat bijvoorbeeld die gestolen zonnebril geen 180 gulden maar plotsklaps 1180 piek heeft gekost. Door middel van zelfgemaakte stempels wordt getracht rekeningen een serieuze aanblik te geven. Ook komt het voor dat reizigers bij twee bedrijven een verzekering afsluiten om op die manier twee keer een schade te kunnen clai men. Volgens de directeur van Unigarant lopen deze lieden als gevolg van uitgebreide informa tie-uitwisseling vandaag de dag ook snel tegen de lamp. „Maar het mooiste voorbeeld is toch dat iemand via twee verschil lende tussenpersonen zich bij ons twee keer verzekerde. Op die manier vraagje dus om pro blemen", grinnikt Kamphuis. Kostbaar De directeur staat af en toe ver baasd als hij verneemt wat alle maal mee gaat op reis. „Schote lantennes, personal computers, dure tv-toestellen, het moet al lemaal mee. Zonder die dingen zijn de mensen blijkbaar niet meer gelukkig. Het gaat dus om zeer kostbare spullen; dat is een trend die zich steeds duidelijker aftekent". Een neveneffect van de toene mende toeristische belangstel ling voor de vroegere Oostblok landen is dat er deze zomer veel zieke vakantiegangers gerepa trieerd moesten worden. De medische voorzieningen zijn daar vaak niet of nauwelijks aanwezig. „Vooral in landen als Bulgarije en Albanië stelt de medische stand niet zo gek veel voor. Mensen die daar wat krij gen willen maar al te graag thuis gerepareerd worden", Het oponthoud van Nederlandse toeristen op de Franse snelwegen, tijdens de staking van vrachtwagen chauffeurs, heeft Unigarant tonnen gekost. foto: epa vertelt Kamphuis. Zijn onderneming heeft nog een andere financiële tegenvaller: de gevolgen van de blokkades op de Franse autowegen begin juli. Als één van de weinige ver zekeraars dekte de Unigarant- polis dit akkefietje. Verzekerde reizigers die extra kosten heb ben moeten maken door om te rijden, of die meer geld kwijt waren doordat ze de gehuurde caravan of camper niet tijdig konden terugbezorgen, kunnen financieel gecompenseerd wor den. De directeur weet nog niet hoeveel het bedrijf hierdoor ex tra moet ophoesten. „Het zal zeker in de tonnen lopen". Het is nog te vroeg om aan te geven of het totaal aantal scha declaims dat van vorig jaar zal overtreffen. Uiteindelijk zal de uitgekeerde som bepalend zijn of de premies van de reisverze- i jaar om- Wang Nederland denkt aan verzelfstandiging CULEMBORG - Wang Neder- land uit Culemborg, onderdeel van het in moeilijkheden verke rende Amerikaanse computer concern Wang, houdt er reke ning mee dat de banden met het moederbedrijf verbroken kun nen worden. Als Wang in de VS het faillisse ment zou aanvragen, wil finan- cieel-directeur D. Brouwer best alleen verder gaan. Dit heeft hij gisteren duidelijk gemaakt tij dens de eerste persconferentie na de aanvraag voor uitstel van betaling van Wang in Amerika afgelopen dinsdag. Officiéél ge draagt Wang Nederland zich loyaal ten opzichte van het hoofdkantoor in de VS. Brou wer verkondigt luid en duide lijk dat een „alleingang" niet de bedoeling is. Ais je het concern in delen splitst, ben je niet meer zo sterk in de markt, zo vertelt hij. Het Amerikaanse moeder bedrijf, dat in de problemen is geraakt door een torenhoge schuld en hóge reorganisatie- lasten, presenteert binnen der tig dagen een plan over de in vulling van de toekomst. De Ne derlandse Wang-organisatie, die vorig jaar het personeelsbe stand verminderde met 165 ar beidsplaatsen waardoor er nog maar 260 mensen overbleven, kwam deze week plotseling in de schijnwerpers te staan door de beslissing van het moederbe drijf een beroep te doen op fail- lissementswetsgeving. De Ne derlandse organisatie probeert nu via een persoffensief het pu bliek én afnemers gerust te stel len. Maar liefst 2.300 brieven verstuurde de Nederlandse or ganisatie naar klanten en ande re relaties na de publikatie dinsdag van de Wang-moeilijk- heden in de Verenigde Staten. De omzet van Wang Nederland komt dit jaar, net als vorig jaar, uit op 130 miljoen gulden. Dit jaar, het boekjaar loopt van 1 juli tot en met 30 juni, denkt Brouwer aan een bescheiden nettowinst. Geen zorgen maakt hij zich over het wegblijven van klanten. „Onze klanten reage ren niet negatief. Het aanvra gen van uitstel van betaling kwam niet als een verrassing", beweert hij. Ook huisbankier NMB trekt vooralsnog niet aan de bel. De kredietfaciliteiten zijn niet-beperkt, zo verklaart Brouwer. Wang Nederland heeft geen extra geld nodig; het bedrijf leunt op een eigen ver mogen van dertig procent. De vraag is of Wang in de VS uit het financiële moeras kan ko men. Volgens sommige analis ten is de pionier op gebied van computers voor tekstverwer king achterop geraakt en zal het bedrijf gesplitst moeten worden. Daarmee zou Wang een van de eersten zijn onder de grote computerconcerns die het loodje legt. Wang reorganiseert al bijna driejaar. Heel fijn Klein is hij, de NTC-60, en de opnamen klinken heel fijn. Sony's nieuwste formaat geluidscassette is zo klein als een middelgrote postzegel, zo'n 2 bij 3 centimeter en is meteen opgestuurd naar de uitgever van het Guinness Book of Records. De NTC-60 is goed voor 90 minuten helder digitaal geluid. FOTO: AP APELDOORN - De Gelder se Papiergroep nv (GPG) gaat zijn dochter Van Gelder Fijnpapier bv in Apeldoorn sluiten. De GPG-dirq,ctie hoopt het bedrijf, waar hon derd mensen werkzaam zijn, zonder gedwongen ontslagen te kunnen afstoten. Het bedrijf wordt gesloten om dat de GPG overcapaciteit heeft voor de produktie van semi- bulkgoederen, waarvan de prij zen sterk zijn gedaald. De GPG beschikt over vier bedrijven in deze regio, waarbij in totaal 700 mensen werkzaam zijn. De di rectie gaat ervan uit dat een deel van de 100 personeelsleden van Van Gelder Fijnpapier bij deze bedrijven kan worden on dergebracht. Voorzover dit niet kan, zullen werknemers af vloeien door natuurlijk verloop. De directeur van de Gelderse Papiergroep, C. Bakker, ver wacht dat er bij de andere drie bedrijven van Van Gelder pa pier in deze regio zeker zeven tig vacatures zullen ontstaan als gevolg van de opheffing van Van Gelder Fijnpapier. De pro- duktiecapaciteit van het bedrijf zal namelijk niet verdwijnen, maar door andere bedrijven worden overgenomen. Als er onvoldoende werkne mers in deze regio ander werk kunnen krijgen, bestaat nog de mogelijkheid te verhuizen naar Limburg. Daar is de GPG-doch- ter KNP Meerssen gevestigd. Bakker beschouwt deze moge lijkheid als uitvlucht, omdat de animo om te verhuizen laag is bij de GPG-werknemers. Verder zullen nog 20 mensen in de vut verdwijnen of vertrek ken in verband met ziekte. Ook kijkt de directie naar de moge lijkheid werknemers die ouder zijn dan 57 en een halfjaar met vervroegd leeftijdsontslag te sturen. Met al deze maatrege len zegt Bakker „heel dicht in de buurt" te zijn van de 100. Niettemin kan hij niet garande ren dat het nooit tot gedwongen ontslagen zal komen. Gisteren zijn de vakbonden ge ïnformeerd over de sluiting. Zij wachten met een advies tot de verschillende ondernemingsra den zich hebben uitgesproken Idoor PEET VOGELS DEN HAAG De positie ve economische berichten waren de afgelopen week weer schaars gezaaid. De inflatie lijkt in de meeste landen redelijk onder con trole, maar de rente blijft in Europa onveranderd hoog. De Japanse beurs wist zich krachtig te herstellen, maar de handelaren blijven wan trouwend. De Nederlandse export bleef het goed doen. Het handelsoverschot met het buitenland liep verder omhoog, maar dat werd ge deeltelijk veroorzaakt door een lagere import. Zo is de da lende dollar toch nog ergens goed voor. Voor de rest was het weer kommer en kwel. Een Duitse topadviseur voorspelde dat de Duitse economie aan het be gin van een recessie staat. Als onze oosterburen in een re cessie raken, zit Nederland meteen zwaar in de proble men. De tegenvallende wins tcijfers van de beursgenoteer de ondernemingen maakten de afgelopen weken al duide lijk dat de bedrijven moeite hebben overeind te blijven in de internationale concurren tie. De slag om de internationale markt wordt voor de bedrij ven nog moeilijker. De dollar naderde donderdag het na oorlogs dieptepunt. Tegen over de Duitse mark werd dat record zelfs gebroken. Bedrij ven die zich niet ingedekt hebben tegen een lagere dol larkoers plukken daar nu de wrange vruchten van. Bedr -1 ven die zich wel indekti k hebben daarentegen voorde bi van de lagere dollar, doord >1 de import van goederen goe koper wordt. Als de doll r echter te lang op het lage i ij veau blijft staan komen al; exporterende bedrijven in problemen. In Groot Brittanië werd ernst van de crisis deze wei duidelijk gemaakt door ei v problëem van minister L c mont van financiën. Hij kt zijn huis niet kwijt. Van oorspronkelijke vraagp van 350.000 pond (ruim éi miljoen gulden) heeft hij 100.000 pond afgedaan, ma li geen mens is geïnteresseei e' „Net goed", was de algemeijt reactie van de overige gedj peerde huizenbezitters. Ei hoge rente, enorme schulda.. van burgers en een verouder produktie-apparaat mak( de vooruitzichten voor Britten erg somber. De roep om een devaluatl van het Engelse pond won dan ook steeds luider. Tot toe wil de regering daar no niet van weten, maar de di neemt toe. Daarmee wordt discussie rond de Europi Monetaire Unie verdere aaj gescherpt. De Britten maal ten al een voorbehoud Maastricht en het lijkt er dat ze de ruimte die ze claii den binnenkort ook zulli gaan gebruiken. Ook Fransen beginnen met de dj zenuwachtiger te worden, publieke opinie neigt meer naar een 'nee' tege Maastricht. Een harde si biele munt gaat gepaard een hoge werkloosheid bevolking is steeds mindl geneigd die prijs te betalen. L ATHENE De directeur van Coca-Cola in Italië heeft nam de firma excuses aangeboden voor een advertentie waarin Griekse Parthenon was afgebeeld met flesjes Coca Cola o} plaats waar in werkelijkheid zuilen staan die het dak dragei De advertentie, in een Italiaanse krant, was buitengewoon sli gevallen in de wereld van Griekse archeologen en intellectue De Griekse minister van cultuur, mevrouw Psarouda-Benaki, de het 'vergrijp' bespreken tijdens het eerstvolgende beraad cultuur-ministers van de Twaalf, op 6 september in Birmingh Mogelijk bindt ze in nu een Griekse krant de excuses heeft gepi ceerd. De directeur schreef dat Coca-Cola het plaatje gebruikt in een campagne waarin „bekende plaatsen werden getoond w heen de Italianen graag met vakantie gaan" en dat het niet d( doeling was een gebrek aan respect aan de dag te leggen voor d< schavingen geschiedenis van Griekenland. Aandelen voor schuldeisers Olympia York TORONTO Het in surséance van betaling verkerende Cana dese bedrijf Olympia York Developments, het grootste on- roerend-goedconcern ter we reld, wil de schuldeisers een aandelenbelang van maximaal 80 procent geven in ruil voor sa nering van de schuldenlast van 7,2 miljard dollar. Dit blijkt uit een saneringsplan waarover de schuldeisers waaronder ABN Amro in het najaar moeten oordelen. Uit voering van het plan zou een in grijpende wijziging betekenen in de eigendomsverhoudingen bij het concern, dat over een pe riode van veertig jaar in grote geheimzinnigheid werd opge bouwd door de drie gebroeders Reichmann. De schuldeisers krijgen in eerste instantie 49 procent van de aandelen en het stemrecht van het concern, dat uiteindelijk naar de beurs moet gaan. In ruil daarvoor moeten de looptijden van de schulden worden verlengd met vijf jaar. Wat er aan het eind van die pe riode nog aan vorderingen uit staat, wordt omgezet in nog meer aandelen tot een maxima le deelneming van tachtig pro cent. Olympia York en 28 dochterondernemingen verke ren sinds half mei in surséance. Wie het nieuws van de Am sterdamse effectenbeurs volgt, krijgt schrik op schrik. Dat de conjunctuur tegen valt, daaraan kan niemand wat doen. Heel wat anders is het merkwaardige beleid van sommige beursfondsen op het vlak van de informa tievoorziening. Dat beleid is soms triest en treurig en soms zelfs onfris en jaagt de beleggers in de richting van termijndeposito's en andere spaarvormen. Niets aan de hand, zo wordt be weerd, want de gewone beleg ger kan de beurs toch maar be ter de rug toekeren en over stappen op al die verrukkelijke beleggingsfondsen van de ban ken. Dat spaart ze provisie en bewaarloon en weet ik al niet wat. Maar eh, worden ze dan niet indirect het slachtoffer van die briljante analisten, die de in troductie van al die troep op de beurs hebben begeleid? Een van de leden van het syndicaat, dat de introductie van Fugro- MCClelland verzorgde, was de NMB Bank. En ja hoor. Op 30 juni van dit jaar bevatte de por tefeuille van het NMB Dutch Fund 35.000 aandelen van deze onderneming, die te boek stonden voor 1.260.000 gul den, wat neerkwam op een koers van 36 gulden per aan deel. Dit ingenieursbureau Fugro- McClelland heeft gezorgd voor de jongste beursrel. Iets meer dan vier maanden nadat de handel op de beursvloer startte werd volkomen onverwacht een ontwikkeling bij een Ame rikaanse dochtermaatschappij bekend gemaakt, die op 14 au gustus leidde tot een daling van de koers van 34 tot 24 gul-' den. De introductie geschiedde op 7 april tegen een koers van 38 gulden. NMB Dutch Fund leed op het belang in Fugro in 24 uur dus een verlies van 420.000 gulden. Kopschuw Deze jammerlijke koersval doet de beurs, het bankwezen en de analisten en andere be leggingsspecialisten geen goed. En dat mag een eufemisme he ten, aangezien de beleggers door deze zoveelste mislukte introductie in een jaar of vijf kopschuw gemaakt zullen zijn voor operaties op de kapitaal markt die de beurs toch is. Hoe ellendig deze gebeurtenis is, blijkt uit een artikel dat op 21 maart van dit jaar in het Fi- nancieele Dagblad verscheen en deze introductie tot onder werp had. „Voor de beursgang van Fugro-McClelland een herplaatsing plus een emissie met een totale waarde van cir ca 60 miljoen gulden wor den nu geen risico's genomen. Merchant bank Pierson, Hel dring en Pierson heeft een in ternationale roadshow ge- re) leningen de voorziening van risicodragend kapitaal gro tendeels voor hun rekening ne men. Deze ontwikkeling is in de tweede helft van de jaren tach tig begonnen met een lange reeks emissies en introducties van aandelen van jonge 'high tech' bedrijven. Namen als HCS Technology (laatste koers 1990 9,20; nu nog 0,05), pland en een syndicaat samen gesteld met de drie financiële grootmachten (ABN Amro ING en Rabobank). Na de serie mislukkingen staat er meer op het spel dan alleen de reputatie van de leidende banken. Bij de rol van de beurs als verschaffer van risicodragend vermogen moeten steeds meer vraagte kens gezet worden. De interna tionals en de groep bedrijven daar net onder weten de weg letterlijk te vinden naar buitenlandse beleggers". Verder wordt onder meer ge zegd dat de onderhandse markt, de participatiemaat schappijen en uitgiften van achtergestelde (converteerba- Infotheek, Management Sha re, Newtron en Text Lite spre ken hier boekdelen. Daarbij komen dan de flops van onder nemingen met een traditioneel leveringsprogramma zoals Homburg alsmede de onroe- rend-goedfondsen, die vrijwel allemaal zwaar in de proble men zitten. Fanfares Wat nog het meest irriteerde bij de introductie van deze fondsen waren de schetterende fanfares van de banksyndica- ten, die tezeer op eigen gewin uit waren. Een typisch voor beeld was het uitzendbureau Randstad, dat tegen een veel te hoge koers naar de beurs werd gebracht, zodat de emitterende Amro Bank met een fors pak ket aandelen bleef zitten, die naderhand bij een groep insti tutionele beleggers konden worden ondergebracht. De in- troductiekoers bedroeg 48 gul den, terwijl de institutionele beleggers later 47 gulden be taalden. De huidige koers is 43 gulden; gezien het bar slechte beursklimaat is dat niet slecht. Een onderneming, die het pu bliek ook van de beurs jaagt, is de Koninklijke Vliegtuigenfa- briek Fokker, die enig slecht nieuws aan de kleine beleggers heeft onthouden, terwijl de staat met een belang van 38 procent in het kapitaal bijna van uur tot uur werd geïnfor meerd. Dat de effectenbeurs thans woedend is, lijkt mij zeer terecht. Het is helaas te laat, aangezien het kwaad al is ge schied. Dan zijn er de ondernemingen, die het slachtoffer worden van de steeds verder wegzakkende dollarkoers. Thans schommelt de koers rond 1,65 gulden. Het bedrijfsleven smeekt om koer sen van minimaal 2 gulden, maar er zal nog heel wat water naar de zee vloeien voor het zo ver is. Een transportconcern als Nf lloyd Groep in Rotterdam voor zijn winst in sterke m£ afhankelijk van de dollar. H zelfde kan, soms in mindt mate, worden gezegd v Ahold (Amerikaanse supi markten), Elsevier, Hoogove (staalexport), KLM (Noordi lantische route), Océ. Pa hoed, Philips, Unilever, Wesi nen en Wolters Kluwer. Nog even terug naar Nedlloj De rel rondom Torstein E gen, de raider die een bela van 27 procent in het conce heeft opgebouwd, moet vo hem gigantische koersverl zen veroorzaken. Zijn posil kan penibel worden als hij vo de financiering van dit bela (duur) bankkrediet heeft bruikt. Het feit, dat de ondi nemingsraad van het conce zich verzet tegen een bene ming van Hagen tot commis.' ris moet irritant zijn voor de man, die een geweldige dot douwer lijkt te zijn. Tenslotte nog een ting van de problemen van effectenbeurs: de banken he ben via vreemde bokkespro gen op de emissiemarkt in sti ke mate bijgedragen tot de hi dige impopulariteit van de stelling, terwijl zij daar tegel kertijd een dominante posi innemen. De oplossing ligt een doorbreken van deze cieuze cirkel. 1

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6