legering Somaliland iet Kuifje in Amerika Boris Jeltsin blaakt van zelfvertrouwen Bosniërs strijden door met vredesconferentie in zicht BUITENLAND „Irak verspreidt dodelijke ziekte" -AVONDSTUDIES IS EEN HB0-DIPL0MA U TWEE AVONDEN COLLEGE PER WEEK WAARD? Gowoitt AC ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1992 0 lid-Afrika en Namibia toord over Walvisbaai NDHOEK - Namibia en Zuid- ika hebben gisteren aangekon- d dat zij de strategische haven- d Walvisbaai voorlopig gezamen- gaan besturen. Deze tussenop- sing is gekozen omdat beide lan- Walvisbaai opeisen en geen van ieën vooralsnog van zijn eisen af zien. Namibia, het voormalige d-West-Afrika, werd twee jaar >den onafhankelijk van Zuid- ika. De Zuidafrikaanse regering gerde echter afstand te doen van visbaai, met het argument dat lavenstad nooit rechtmatig deel uitgemaakt van het vroegere d-West-Afrika. Hamsteren Iraakse vrouwen zijn druk aan het hamsteren nu de kans op een nieuwe aanval op Irak toeneemt. FOTO: EPA ZAKHU Onder Kurdische kin deren in Noord-Irak is een myste rieuze dodelijke ziekte uitgebro ken, waarvan hulporganisaties vermoeden dat die wordt veroor zaakt door medicijnen die de re gering van Saddam Husayn le vert. „In het ziekenhuis van Dahuk zijn de afgelopen maand al tien kinderen overleden en in de rest van de pro vincie worden meer gevallen ge meld", zei Cathy Mason van de hulp organisatie World in Need donder dag. „Het begint met de symptomen van bloederige diarree en heeft het totaal begeven van de nierfunctie tot gevolg". Volgens een Kurdische arts van het Azadi-ziekenhuis in Dahuk ligt de oorzaak van de ziekte niet in het voedsel en drinken van de pa tiëntjes. Volgens Mason en Jayne Simpson van de hulporganisatie Wells of Life zijn er plannen om bloed- en diarree- monsters in Duitsland of Turkije te laten onderzoeken. Volgens de Ame rikaanse kolonel Richard Wilson, de bevelhebber van de missie van tien personen die in de „veiligheidszone" in Noord-Irak op het bestand in de Golfoorlog toeziet, is het eerder voorgekomen dat door Irak geleverd voedsel vergiftigd was. Irak heeft gisteren aangeboden dat politici van landen in de Veiligheids raad van de VN inspectie houden in de moerasgebieden in het zuiden van het land, waarin shi'itische op standelingen de vlucht hebben geno men voor het Iraakse leger. Het aan bod volgt op een plan van de VS, Groot-Brittannië en Frankrijk voor een vliegverbod voor het zuiden van Irak om de inwoners en vluchtelin gen in de moerasgebieden te be schermen. Palestijnen stellen vertrek naar VS uit JERUZALEM De Palestijnse afge vaardigden naar de volgende ronde van het Israëlisch-Arabische vredesoverleg hebben hun vertrek gisteren uitgesteld, nadat Israëlische grenswachters vijf van hen hadden verhinderd de grens met Jordanië over te steken. De kans bestaat dat het vervolgoverleg, dat maandag in Washington van start zou moeten gaan, hierdoor vertraging oploopt. Volgens Sa- lah Zuhaika, de persvoorlichter van de delegatie, hanteerden de grenswachters een uitreisprocedure die volkomen in strijd was met de speciale onderhande- laarsstatus van de delegatieleden. De re den voor het optreden van de grens wacht was onduidelijk. volg van de voorpagina) RGEYSA Hargeysa, de fdstad van Somaliland, twee jaar geleden nog van de mooiste en pret- te steden in de Hoorn van ika. Een stad die majes- us oprees uit de dorre, zame vlakte. is Hargeysa totaal verwoest. 3 vrijwel geen gebouw meer een dak en geen muur zon- kogelgaten. Er is geen elek- iteit, water is er schaars en bel is onbetaalbaar voor de Diking. twee jaar geleden telde geysa een half miljoen zie- Toen verhevigde de bloedi- iurgeroorlog tegen dictator 1 Barre. Begin vorig jaar wa- er nog vijfduizend mensen Nvooral soldaten, die elkaar boordden. De stad, die de "fcste intellectuelen van So- i telde, die het hele land goed opgeleide krachten zag, was veranderd in een jitende rattenkuil. De bewo- zijn naar kampen in de stijn aan de grens met Etio- ;evlucht. tien maanden geleden werd 1( ator Siad Barre verslagen. noorden verklaarde zich 11 hankelijk. En zo ontstond 'f aliland, een natie die nog niemand is erkend. Al snel ruzie binnen de kersver- egering van Somaliland en ontstond er een gewapende ver zetsbeweging. En toen nog één en toen nog één. De massale aanwezigheid van zowel Amen de ongeveer één miljoen land mijnen in deze zandbak ston den garant voor duizenden do den. In Somaliland houdt nu, precies zoals in het zuiden, elke. clan (vaak families) er zijn le gertje op na. Die legertjes vech ten om elke schaarse buit als een groep hongerige wolven om een stuk vlees. Hulpverlening In Hargeysa is voor het eerst sinds drie maanden een Neder lands verkenningsteam van Artsen zonder Grenzen aanwe zig. Zij gaan na of het weer vei lig genoeg is om lijfelijk aanwe zig te zijn, nadat eerder een pro jectleider met de dood werd be dreigd en uitsluitend nog met gewapende bodyguards de straat op kon. Het hoofdkwartier van Artsen zonder Grenzen is in een om muurd laag gebouw met een vijftal gewapende bewakers. Als de poort opengaat, kijkje in de loop van een gereedstaande mitrailleur. Zeker geen overbodige voor zorgsmaatregel. 's Nachts klinken er schoten. Overdag rij den er trucks met in de laadbak gevaarlijke lieden die de hele dag khat kauwen, een pepmid del uit Etiopië. Als we op het balkon van het kantoor van Artsen zonder Grenzen in ge zelschap van de minister van volksgezondheid zitten, stopt er plotseling op de weg voor het gebouw een Mercedes-truck, opnieuw met een tiental opge wondenjongens in de laadbak. Ze richten de loop van een Rus sisch dubbelloops 30-millime- ter luchtafweergeschut, type ZU 30-2. Er volgt een enorme knal. Wie of wat er wordt ge troffen weten we niet, in ieder geval niet wij. De truck rijdt langzaam verder. De bandieten kijken agressief naar ons, maar verdwijnen. De minister van volksgezondheid doet alsof er niets is gebeurd. Het aantal incidenten is einde loos. De zogenaamde regering van Somaliland heeft evenveel macht als Kuifje in Amerika. Zo werd de auto van de directeur- generaal van het ministerie van volksgezondheid negen maan den geleden afgenomen. Hij kreeg hem een week geleden te rug, maar veel was er niet meer van over. De auto van de vice- president onderging eenzelfde lot. Ze weten wie de daders zijn, ze kennen ze goed, maar kun nen niets ondernemen. Moord, diefstal, corruptie, alles kan zonder ook maar één conse quentie voor de daders. Eigen schuld Het Rode Kruis had overigens meer geluk. De hulporganisatie kreeg haar auto een uur na de 'rippartij' al terug. Wellicht maakte het embleem toch te veel indruk. Overigens was de diefstal hun eigen schuld. Had den de hulpverleners maar niet twee auto's bij dezelfde clan moeten huren. Dat maakt een andere groep jaloers en boos. Hulporganisaties zijn de enige 'werkgever' in Hargeysa, dus moeten lucratieve opdrachten ook eerlijk worden verdeeld. Het geeft aan hoe ingewikkeld het verlenen van hulp in deze chaos is. Voor het eerst zijn er weer blan ke mensen van Artsen zonder Grenzen aanwezig en reken maar dat iedereen in de stad dat snel weet. En natuurlijk is als een lopend vuurtje rondgegaan dat ze de verdeling van de medi cijnen hebben gecontroleerd. Met behulp van een eerlijke So malische medewerker van Art sen zonder Grenzen is vastge steld dat meer dan de helft van de medicijnen is gestolen. Zolang deze totale wanorde voortduurt, zullen de inwoners van Hargeysa in de vluchtelin genkampen blijven. Tachtig procent van de inwoners zit nu nog in kampen. Burao Op weg naar het miniatuur vliegveld even buiten Hargeysa is een controlepost, opnieuw be mand door opgeschoten jon gens. Met het verkenningsteam Open truck met luchtafweergeschut in de zandbak van Somaliland, het noorden van Somalia. van Artsen zonder Grenzen vliegen we naar Burao, een woestijnstadje waar geen enke le andere hulporganisatie actief is. Dat maakt de taak extra moeilijk. Artsen zonder Gren zen is de enige instantie met dollars in de verre omtrek. En dollars betekent eten en dus overleven in deze eenzame stad. Op de landingsbaan, een harde zandvlakte, wordt het vlieg tuigje opgewacht het wordt eentonig door een jeep met mitrailleur en in de laadbak zwaar bewapende kinderen. Ze volgen onze wagen naar het kantoor van Artsen zonder Grenzen in Burao en eisen bij aankomst 20 dollar voor de ge boden 'bescherming'. Zuchtend wordt er betaald. Ook in Burao is er vrijwel geen muur zonder kogelgaten. Het straatbeeld wordt bepaald door de karkassen van tanks en trucks. Het leed in vergeten steden als Hargeysa en Burao komt het beste tot uitdrukking in de zie kenhuizen. In beide steden zijn ook hospitaals zwaar bescha digd door kogels en bomaansla gen. Geen ruit is er heel. Er zit ten grote gaten in de muren. Er liggen honderden patiënten, en vooral de situatie van de kinde ren is onbeschrijflijk schrij nend. „Ons grootste probleem is voedsel", zegt de Somalische coördinator van Artsen zonder Grenzen in Burao. „Medicijnen bereiken ons nu voldoende per FOTO: AP vliegtuig. Maar wat begin ik er mee als de patiënten niet kun nen eten"? De tragedie van Somaliland komt goed uit de verf tijdens een vergadering van de intellec tuelen van Burao, die zich in een herstelcomité hebben vere nigd. De arts, de onderwijzer, de jonge burgemeester, ze spre ken allen even wijs en bedacht zaam. Ze worden ze geven het toe helaas geregeerd door jongens die in de school banken thuishoren. N willen diplomaten evacueren AMABAD De Verenigde Naties hebben de strijdende partij- in Afghanistan gisteren verzocht akkoord te gaan met een akt-het-vuren om de evacuatie mogelijk te maken van diploma- j die vast zitten in de belegerde hoofdstad Kabul. De Afghaanse imitische regering in Islamabad en de fundamentalistische re- 5) lenleider Gulbuddin Hekmatyar, die de strijd heeft aangebon- J i met de regering, hebben tot morgen de tijd gekregen om op het •orstel te reageren. Het Internationale Comité van het Rode lis treft eveneens voorbereidingen voor de evacuatie van het rendeel van zijn medewerkers. ind gevangenbewaarders verwerpt bod Di RIJS De grootste bond van gevangenenbewaarders heeft gis- :n een bod van de Franse regering afgewezen en opgeroepen tot verheviging van de staking, die tot protesten van gedetineer- en interventie van oproerpolitie heeft geleid. Minister van jus- Michel Vauzelle wil het huidige aantal bewaarders van onge- a r 18.000 uitbreiden met 730. De bewakers eisen 2500 extra col- io i's. De Autonome Landelijke Penitentiaire Bond die 35 procent (ide bewaarders vertegenwoordigt, vindt dat het aanbod schro- it ijk tekort schoot. 31 Augustus starten de avondstudies •BDI Bibliotheekmanagement, Documentaire Informatiekunde, Informatiebemiddeling •HEAO Hoger Economisch en Administratief Onderwijs •THW Toegepaste Huishoud- wetenschappen van de Haagse Hogeschool Wie zijn toekomstkansen wil vergroten kan nog bij ons terecht voor het komend studiejaar. Pak dus nu de telefoon en maak een afspraak voor een informatief gesprek: 070 - 3639973 (13.00 - 21.00 uur) HOGESCHOOL HOGE KWALITEIT IN H Met heftige gebaren zet de Russische president Boris Jeltsin zijn betoog kracht bij. BELGRADO Alle leiders van facties en republieken in het voormalige Joegoslavië die zijn uitgenodigd voor de vredesconferentie die woens dag in Londen begint, zullen present zijn. Aanvankelijk bestond twijfel of president Slobodan Milosevic van Servië en premier Milan Panic van rest-Joegoslavië aan wezig zouden zijn. Maar ook zij zegden toe van de partij te zijn bij de conferentie. „Iedereen die uitgenodigd is, heeft positief ge reageerd", aldus een woord voerder van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken. Over de situatie in het voorma lige Joegoslavië is verder echter weinig positiefs te melden. In Sarajevo woedde de strijd gisteren in alle hevigheid en on verminderd voort. Serviërs na men systematisch verschillen de wijken onder vuur. Door de aanvallen is 99 procent van de stroom in Sarajevo uitgevallen. Hierdoor kan de enige bakkerij in de stad nog maar een kwart maken van de normale produk- tie van 80.000 broden per dag en ontstaan er lange rijen wach tenden. In de straten voerden moslims en Serviërs gevechten van man tegen man. Onder de burgers vielen zeker vier doden en 23 gewonden. Donderdagavond werd een ge bouw van de Maarschalk Tito- kazerne getroffen, dat gebruikt werd door een Nederlands ver bindingsdetachement. Er de den zich geen persoonlijke on gelukken voor. Acht VN- vrachtwagens werden bescha digd en het dak van de barak ken vloog in brand. De militai ren zijn overgebracht naar een ander gebouw van de kazerne. In het verbindingscentrum zijn dertien Nederlandse VN-mili- tairen werkzaam. Ook aan de grens met Kroatië werd hevig gevochten. Het ging daarbij om een corridor naar Kroatië die in handen is van de Serviërs. Vooral bij Bosanski Brod werd fel slag geleverd. Ra dio Sarajevo meldde dat daarbij aan Servische zijde ten minste veertig doden vielen, over Bos nische verliezen is niets meege deeld. De steden Jajce en Go- razde, die al maanden belegerd worden, werden gisteren we derom gebombardeerd door de Servische luchtmacht. Bij beschietingen van de Bosni sche stad Tuzla werden enkele tanks met zeer giftige chemica liën geraakt, waardoor een mi lieuramp dreigt, zo berichtte de Bosnische Radio. De voormalige Poolse premier Mazowiecki is gisteren naar Za greb gevlogen voor een onder zoek naar schendingen van de mensenrechten. Slovenië, waar zich al 75.000 vluchtelingen uit Bosnië bevinden, heeft gisteren zijn grens gesloten voor nog meer Bosniërs, omdat de moge lijkheden om de vluchtelingen op te vangen zijn uitgeput. MOSKOU - Het was op nieuw een zegevierende Jelt sin die, op de dag af een jaar na de overwinning op de coupplegers, in het Kremlin de nationale en internationa le pers te woord stond. De Russische president glunder de en maakte kwinkslagen alsof de overwinning een uur oud was. De eerste vraag in hoeverre kwam de staatsgreep voor hem onverwacht? leek op bestel ling te komen, want de presi dent kreeg zo onmiddellijk de gelegenheid geruchten de grond in te boren als zou hij zelf mede-inspirator van de samen zwering zijn geweest. Jeltsin: „Om half zeven 's morgens op 19 augustus mijn dochter Tat- jana mij op om te zeggen dat ze naar de tv keek. Volgens haar was er iets niet in de haak. Met een toen ik van dat comité hoor de, begreep ik dat het om een putsch ging. Die kwam voor mij volkomen onverwacht. In het parlement hadden ze er wel over gesproken, Sjevardnadze ook, maar dat was allemaal hy pothetisch. Buiten de men sen die nu in de Matrosskaja- Tisjinagevangenis zitten, wa ren er nog wel een paar die er vanaf wisten". Jeltsin liet in het midden op wie hij doelde. Boze tongen in Rus land fluisteren van Gorbatsjovs medeplichtigheid. Gevraagd naar zijn mening over de ex- president van de Sovjetunie, grapte Jeltsin: „Michail Serge- jevitsj Gorbatsjov gaat morgen op bezoek bij de koning van Spanje. Laten we zijn vakantie niet bederven". 'Operette putsch' De duizenden tanks en pantser wagens in de straten van Mos kou hadden niets gemeen met een 'operette putsch', meende Jeltsin. Hij haalde uit naar de conservatieve oppositie, die al les in het werk stelt om de staatsgreep van vorig jaar als een flauwekulletje voor te stel len. „Toen minister van defen sie Jazov in de hoorn schreeuw de dat hij niet begreep waarom Jeltsin nog niet was gedood en waarom het Witte Huis nog niet was bestormd, bestond er reëel gevaar", fulmineerde de presi dent. Gelach in de zaal toen Jeltsin zei: „Het ontbrak de coupple gers aan twee zaken: de steun van het volk en hersens". De Russische leider is geen mo ment bang zelf het slachtoffer te worden van een dergelijke staatsgreep. „Gorbatsjov is door iedereen verraden, van zijn lijfwachten tot zijn pre mier. Zo'n situatie hebben we vandaag de dag niet. Binnen onze ploeg bestaat volledig we derzijds begrip". De moslims in het krijgsgevangenenkamp in Banja Luka kunnen niets anders doen dan ommekeer in de nu al maanden durende strijd. hopen op een

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5