leemde insekten moeilijk te weren Opvang ex-Joegoslaven Nederlandse missie naar Kroatië BINNENLAND A3 Kroonprins welkom bij marathon New York Cel en tbs voor dader doodslag HEMA-bewaker Léés die lippen BEL nu: 020 - 6 88 00 00 'SoiVUMlt ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1992 isto wil college or de kansspelen HAAG Staatssecretaris Kosto justitie wil een college voor de kans- >n in het leven roepen, dat voor een enhangender beleid op dat gebied zorgen. Naast een adviserende rt het college ook een toezichthou- |e taak, bijvoorbeeld over het gebied 1 fraude en gokverslaving. Kosto wil j dit jaar een wetsvoorstel indienen >en en ander regelt, zo schrijft hij na- het kabinet in een brief aan de Ka- Kosto volgt met zijn voornemen een estie van de commissie-Haars, die in rt van dit jaar een rapport uitbracht het kansspelbeleid. Dat beleid is een loei, zo oordeelde de commissie. erplagen in woningen, zwembaden en plantekassen r INIQUE VAN DE VEN GENINGEN - „Je kunt wachten. Een nieuwe van insekten. Van nog kakkerlakken, farao- :en, tripsen of andere on- inste beestjes die met internationale verkeer i\ reizen. Het meest bang laik voor vreemde beestjes a vorden ingevoerd vanuit land met eenzelfde kli- 3 Nederland. Die t tjes kunnen zich hier vestigen en dan wordt p 'ijding heel moeilijk". rots laat ir. J. de Jonge van ierplagendienst in Wage- in een zwarte rat zien. mooier dan de hier welbe- bruine rat. Die donkere oogjes, ranke gestalte en Idige klimcapaciteiten. Ik er echt lyrisch van wor- De zwarte rat is terug van n eweest. Tijdens de Middel en brachten zijn vlooien ivreesde pest over en nu hij sinds enkele jaren de 1( sieve veehouderij in Bra lt ikerlakken plank staan grote glazen 1 n met daarin diverse soor- akkerlakken. In één pot het van de Duitse kak ken: vijfentwintig jaar n nog een bezienswaar- d in een dierentuin, nu Jier in tienduizenden Ne- ïdse woningen. Net als DEN HAAG Als kroonprins Willem-Alexander op 1 november wil meedoen aan de marathon van New York, wat hij volgens de Rijksvoorlichtings dienst overweegt, is er voor hem altijd een start nummer. Het toegestane maximum-aantal van 800 Nederlandse deelnemers is al wel overschreden, maar de eventuele deelname van de Prins van Oran je loopt „via een andere traject". Dat zegt Wim Ver hoorn van Fast, de stichting die zich om marathon lopers in den vreemde bekommert. De prins weet nog niet zeker of hij aan de marathon van New York zal meedoen, maar er zijn al wel voorbereidingen getroffen. De prins lijkt in elk geval goed getraind: hij liep onlangs nog de City-Pier-City-loop in Den Haag. Dat is echter een halve marathon (21 kilome ter), die van New York is een hele. Archiefdozen sociale dienst Haarlem terecht HAARLEM Twee archiefdozen met dos siers van de sociale dienst in Haarlem die begin juli werden gestolen, zijn terecht. De dozen werden donderdag door een onbe kende man afgeleverd bij de redactie van het Haarlems Dagblad. De archiefdozen bevatten gegevens van cliënten van de ge meentelijke kredietbank en van debiteu ren van de sociale dienst. Het gaat om ge gevens van mensen die al langer dan 4,5 jaar geen contact meer hebben met de dienst. De dossiers zouden over een half jaar worden vernietigd. Het onderzoek naar de daders van de diefstal loopt nog. De dozen werden destijds gestolen bij een bedrijf dat de documenten van de sociale dienst opslaat tot ze worden vernietigd. AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de 20-jarige Antilliaan M. W. conform de eis van de officier ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en tbs met dwangverpleging wegens het doodsteken van een HEMA-be waker. W., die in '88 verslaafd aan drugs raakte en een zwer vend bestaan leidde, stak op 27 november vorig jaar de 27-jari- ge bewaker Hans Aland dood voor de deur van een HEMA-ves- tiging op het Bijlmerplein in Amsterdam-Zuidoost. Hij ge bruikte daarvoor het grote mes dat hij een paar minuten eerder in de winkel gestolen had. Hoewel W. zelf meent de be waker min of meer per ongeluk „geprikt" te hebben, gaat de rechtbank in het vonnis uit van opzettelijk doodsteken van de jeugdige Aland. De steekpartij gebeurde nadat de bewaker W. op straat wilde aanhouden in verband met de diefstal van het mes van een paar gulden. W. die net wilde wegrijden op zijn die ochtend ook gestolen fiets, draaide zich om en stak Aland neer. Een medewerker van de Dierplagendienst in Wageningen aan het werk in het laboratorium De dienst krijgt jaarlijks 2500 tot 3000 monsters van beestjes opgestuurd die na determinatie bijna altijd kunnen worden thuisgebracht, het ovenvisje, het zilvervisje en de faraomier heeft de kakker lak een thuis gevonden in Ne derland. „Eigenlijk is het hier veel te koud voor deze oorspronkelijk tropische beestjes. Maar onze woningen zijn voortaan zo goed verwarmd en geïsoleerd dat ze bij weinig ventilatie gemakke lijk kunnen overleven", aldus De Jonge. De beestjes steken niet, maar zijn bijzonder hin derlijk en kunnen ook schade aanrichten. De Jonge wijst op een schilderij waarvan de verf gulzig is aangevreten door ovenvisjes. Een vuil huis is zelden de oor zaak van de aanwezigheid van tropische insekten. Maar het maakt hun verblijf wel aange namer. De Jonge: „De beestjes komen binnen met de aanschaf van oude en nieuwe appara tuur, exotisch voedsel, planten of gewoon via de buren. De pro blemen spelen dan ook vooral in flatgebouwen. Als we allemaal in een alleenstaand huis zou den wonen, zouden de beestjes geen kans krijgen zich te ver- i foto: cees baars spreiden en was het niet moei lijk ze te bestrijden". Nederland telt duizend profes sionele ongediertebestrijders. Zij kunnen om advies vragen bij de Dierplagendienst van het ministerie van VROM. De dienst krijgt jaarlijks 2500 tot 3000 monsters van beestjes op gestuurd die na determinatie bijna altijd kunnen worden thuisgebracht. Soms moet de dienst accuut te hulp schieten zoals bij het huis met het nieu we rieten dak waaruit giganti sche aantallen wolluizen kwa men gekropen, zoals ook uit houten meubels vreemde aan- vreters kunnen kruipen. Een nieuwe klant van de Dier plagendienst is de beheerder van het tropisch zwembad in Nederland. Alle zwemparadij- sen die voor de sfeer tropische planten hebben geplaatst, heb ben last van tropische mier- soorten en een bepaald type kakkerlak die graag aan de wor tels van planten knaagt. De beestjes voelen zich helemaal thuis in het warme en vochtige klimaat van een zwembad, maar zijn er moeilijk te bestrij den. „Om het spuiten met gif zo lang mogelijk uit te stellen, werken we veel met plakvallen, maar het resultaat valt tegen", aldus De Jonge. „Soms ben ik bang dat iemand ze met een bróodtrommeltje of zo mee naar huis neemt, dat ze blijven hangen in woningen en niet meer zijn uit te roeien. Vroeger had je voor elk beestje een be strijdingsmiddel, maar het aan tal wettelijke bestrijdingsmid delen is in de loop van de jaren danig teruggedrongen. Voor een groot deel terecht. Maar soms denk ik wel eens dat de verhouding zoek is. Een hele dag in een rokerige ruimte zit ten is veel slechter dan bespo ten voedsel". Planten De internationale handel en het personenvervoer heeft in Ne derland allerlei tropische beest jes gebracht die binnen kunnen overleven, maar buiten onher roepelijk dood zouden gaan. Het meest bevreesd is De Jonge voor de komst en verspreiding van een hinderlijk insekt dat zich thuisvoelt in Nederland omdat het uit een land komt met een gelijksoortig klimaat, zoals bij voorbeeld Japan. De Planteziektenkundige Dienst van het ministerie van land bouw deelt die angst. Alle zen dingen planten worden welis waar gecontroleerd (tiendui zenden per jaar, waarvan er ge middeld honderd worden ver nietigd), maar eitjes en larven in stammetjes van bij voorbeeld Bonsaiboompjes zijn niet te ontdekken. En wat vakantie gangers van verre bestemmin gen mee naar huis nemen, blijft helemaal ongezien. De eitjes die thuis op de vensterbank uitko men, leveren doorgaans weinig schade op. Anders is het in de professionele teelt. Vanuit de Verenigde Staten zijn de zoge noemde tripsen Nederland bin nengekomen in de vorm van eitjes. Tripsen zijn langwerpige beestjes met vleugels, familie van het bekende onweerbeestje. Doordat de tripsen virusziek ten overbrengen hebben zij in de kassen van honderden telers in het land kostbare schade aangericht. Resistent geworden van al het gif in de Verenigde Staten, zijn de tripsen moeilijk te bestrijden. En nu zitten deze beestjes nog in de beperkte ruimte van een kas. „Ik mag er niet aan denken als er zich or ganismen vestigen in het open baar groen. Maar we wat kun nen we anders doen dan zo goed mogelijk controleren? Importe ren betekent nu eenmaal risico nemen", aldus coordinator im- en export W. Verheul. erre wacht: ïjlosie niet or meteoriet a EN De explosie die .vond in Friesland is istreerd is niet veroor- door de inslag van een iriet of een ander object e ruimte, zoals ruimte- ot. De omvang van de ex- vereist een naar verhou- groot object dat diep de kring van de aarde moet innengedrongen. Tot deze ïsie komt de Sterrewacht n, onderdeel van de Rijks- rsiteit Leiden, wat er die avond wel heeft igevonden boven noord- Nederland tasten de des- in het duister. Aan nderzoek werd onder an- meegewerkt door het diverse politiekorpsen, 'lanetarium in Franeker Dutch Meteor Society. :htverschijnselen die zijn nen hebben volgens ei errewacht Leiden niets te n met de explosie. Als het ïe.teoor was geweest, had ;ezien moeten zijn vanuit ïiden van Friesland, Gro- Drente en Overijssel, het op dat moment licht of ■olkt was. ichtbal met een staart en elderheid groter dan van lie maan, had volgens de '"wacht gedurende vijf tot ieconden geruisloos langs mei hebben moeten trek- Twee tot drie minuten na verdwijnen zou dan een lelend geluid te horen ei en zijn geweest, maar dat SJ! liet het geval, aldus de wacht Leiden. UTRECHT Een missie van ambtenaren van de ministeries van buitenlandse zaken, WVC, justitie en vertegenwoordigers van het Nederlandse Rode Kruis en Vluchtelingenwerk Nederland gaat aanstaande maandag naar Kroatië. De mis sie gaat kijken naar de moge lijkheden „kwetsbare" Bosni sche vluchtelingen naar Neder land te halen. Dat heeft de stuurgroep die de opvang van Joegoslavische vluchtelingen in Nederland coördineert, gisteren besloten. Eventueel kan de missie ook ter plekke ingaan op concrete ver zoeken vluchtelingen op te ne men. Daarvoor worden ge sprekken gevoerd met verte genwoordigers van het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen, het Internationale Rode Kruis en de autoriteiten in Kroatië. De missie zal zono dig ook bezoeken brengen aan vluchtelingenkampen in dé re gio. Het bezoek van de missie betekent dat de poging van de Stichting Bosnië-Hercegovina om 1.000 Bosnische ontheem den vanuit Zagreb naar Neder land te transporteren, op zijn minst enige dagen moet worden uitgesteld. Mocht inderdaad blijken dat deze vluchtelingen „kwetsbaar genoeg" zijn, dan staat niets hun komst naar Ne derland in de weg. Het Hoge Commissariaat van de Vluchtelingen UNHCR en de regering van Kroatië hebben gisteren een overeenkomst be reikt over het mogelijke vertrek van een groep van 300 dienst plichtige moslims naar Neder land. De 300 maken deel uit van een grotere groep van 1500 die probeert het vluchtelingen kamp bij Bosanski Brod, 150 km ten noorden van Sarajevo, te verlaten. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie verklaarde desgevraagd dat er nog geen verzoek van het Hoge Commis sariaat binnen is. „Maar wij hebben ons al in een eerder sta dium bereid verklaard de dienstplichtigen op te nemen. Wij wachten dus nu af'. Joor BERT JANSMA Er gisternacht lang op zitten wachten, maar toen het eenmaal zover was halverwege toch in slaap gedommeld. Ik heb het over de toespraak van de Amerikaanse president George Bush op de conventie van zijn partij. Vraag: ligt dat nu aan m ijn behoefte aan slaap, of aan de heer Bush Ik ben in elk geval redelijk uitgerust van vakantie teruggekomen. Bar veel van politiek weet ik niet, maar de aanwezigheid van al die ballonnen bij Amerikaanse verkiezingsbijeenkomsten lijkt me symbolisch. Veel lucht. Veel pompwerk en zó door te prikken. Volgens het commentaar van collega Mare de Koninck vanuit Houston in deze krant hield Bush zich nog in waar het opmerkingen in de persoonlijke sfeer over zijn tegenstander Bill Clinton betreft. Maar hoort u hier de heer Brinkman al uitroepen dat de opiniepeilingen zeggen dat hij er in joggingpak beter uitziet dan de heer Wöltgens Hij zou zich schamen. De wollige teksten van Nederlandse politici zijn wonderen van helderheid vergeleken bij zo'n Bush- babbel. Met de Amerikaanse econom ie gaat het bar slecht, begrijp ik, maar van Bush geen woord erover. Hij komt weer met de rookworst van de belastingverlaging. En bekent dat hij de vorige keer met die belastinguitspraak een foutje gemaakt heeft. Read his lips. In de schaduw van Bush zag ik ook Quayle een duit in het zakje doen. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken, dat die nauwelijks in zichzelf gelooft wanneer hij daar zo staat te oreren. Maar dapperheid kan je hem niet ontzeggen. Als ze ooit over m ij in de krant geschreven hadden, wat Amerikaanse bladen over Quayle publiceerden, zat ik allang in een hutje op de hei. Maar Quayle liet gisteren opnieuw weten dat hij niet zo dom is als ze zeggen. Nadat hij net weer een kersverse blunder had afgeleverd: Of hij zichzelf als serieuze presidentskandidaat zag bij de volgende verkiezingen, vroeg de pers. Dat zie ik in 1994 wel, zei Quayle. Die verkiezingen zijn helaas pas in '96. Tel foutje van domme Dan. Kan zó naast z'n eerdere spelfout. Het Parool zet een aantal van de domme uitspraken van Quayle op een rijtje. „Ik heb nooit erg hard hoeven te werken om datgene te bereiken wat ik nu bereikt heb is een mooie. „Als we niet slagen, lopen we het risico te falen" is de volgende keiharde van de Amerikaanse wijsgeer. „Vrienden, we kunnen en zullen nooit toegeven aan datgene wat juist is luidt z'n volgende verspreking. Hij heeft er geen spijt van, zegt Quayle: „Ik blijf bij alle blunders die ik gemaakt heb". Die man is in elk geval eerlijk. Hij houdt tenminste woord. Read his lips. Meer woningen voor asielzoekers DEN HAAG Grote particuliere verhuurders, zoals pensioen fondsen en levensverzekeraars, stellen in de nabije toekomst wo ningen beschikbaar voor asielzoekers. Dat is het resultaat van overleg tussen de verhuurders en minister D'Ancona van WVC en staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting. Het is de bedoeling dat de woningen via de gemeenten verhuurd gaan worden. Vol gens J. Droste van verzekeraar AMEV in Utrecht is afgesproken dat de verhuurders hun woningen beschikbaar zullen stellen, zo dra de gemeenten daarom vragen. In dat geval zal de huur ook door de desbetreffende gemeente worden betaald. Het is ook aan de gemeenten om te beslissen wie de woning krijgt toegewezen, al dus Droste Om hoeveel woningen het gaat is vooralsnog onbekend. ADVERTENTIE Moslims en joden in gesprek met Joegoslavische meisjes. Een delegatie van joodse, islamitische en christelijke gemeenschappen bracht gisteren een bezoek aan de vluchtelingen in de voormalige koning Willem l-kazerne in Den Bosch. foto: anp Bezoek de enige Finishing School in Nederland en leer al de vaardig heden die je nodig hebt voor later. EC0LE ZATERDAG 29 A INTERNATIONALE BE'°" TUN0N E De internationaal vormende opleiding n nieuwe loging van - zine-accijns .0 De benzine-accijns voorlopig niet verhoogd, brij ft staatssecretaris Van ivoort van financiën aan mburgse Organisatie van "je Ondernemers in Venlo. De LOZO deed nog een klemmend 3 op minister Maij van ver- 'n waterstaat om af te zien en nieuwe verhoging van nzine-accijns. Van Amels- heeft de LOZO nu geschre- d at aan een verdere verho- thans" niet wordt ge- In Duitsland en België is nzine veel goedkoper dan land. Vooral in Limburg - en de pomphouders dat. Eerste afgestudeerden in „kunstmatige intelligentie" UTRECHT - De eerste afgestudeerden in cognitieve kunstmati ge intelligentie komen eraan. Aan de faculteit wijsbegeerte van de rijksuniversiteit in Utrecht studeren volgende week vrijdag de eer ste Nederlandse studenten af. Kunstmatige intelligentie is het vakgebied dat probeert machines (computers en robots) te ontwer pen die zich intelligent gedragen. Het vak heeft zich de laatste ja ren flink ontwikkeld. Computers verslaan de meeste mensen bij het schaken en stellen, volgens de universiteit, betere diagnoses dan studenten in de medicijnen. Aan de andere kant blijkt het nog steeds niet mogelijk een betrouwbare vertaalcomputer te maken. Een speciaal aandachtsgebied van deze studierichting zijn de ex pertsystemen: De kennis van menselijke deskundigen gaat in de computer en wordt daar zo verwerkt dat de computer als het ware zelf kan denken. De studierichting is in 1988 gestart. Omdat het zo'n complex on derwerp is, werken verschillende faculteiten samen. Volgens de Utrechtse universiteit is het een succes; er staan 250 studenten in geschreven en er worden 75 eerstejaars verwacht. Meer justitiële samenwerking met Antillen en Aruba DEN HAAG De samenwerking op het gebied van de rechts handhaving tussen Nederland en Aruba wordt uitgebreid. De knelpunten met betrekking tot het vreemdelingenbeleid in de Ne derlandse Antillen worden aangepakt. Dat zijn de ministers van justitie Hirsch Ballin, tevens minister voor Antilliaanse en Aru baanse Zaken, S. Römer (Nederlandse Antillen) en H. Croes (Aru ba) gisteren in Den Haag overeengekomen, aldus een woordvoer der van het ministerie van justitie. De samenwerking zal niet be perkt blijven tot de politie, maar worden uitgebreid tot het open baar ministerie, het gevangeniswezen en wetgeving. Op korte ter mijn zal tussen beide landen ambtelijk overleg plaatsvinden om de gemaakte afspraken vast te leggen in een protocol. Gesterkt door de grote bereidheid in Nederland voor de opvang vari vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië, stelt VluchtelingenWerk een speciaal telefoonnummer beschikbaar waar iedereen naar toe kan bellen die actief een bijdrage wil leveren. van 10.00 tot 22.00 uur, 7 dagen per week EN LAAT ZIEN HOE GASTVRIJ U BENT Giro 5100 o.v.v. opvang Joegoslaven in Nederland Vluchtelingenwerk is de landelijke organisatie die zich inzet voor opvang van vluchtelingen en asielzoekers. Vluchtelingenwerk zoekt: Huizen Leegstaande of leegkomende woonhuizen die voor opvang geschikt zijn. We doen daarbij vooral een beroep op woningbouwcorporaties, gemeenten, institutionele beleggers (pensioenfondsen) en particuliere huiseigenaren die huizen beschikbaar willen stellen. Vrijwilligers Vrijwilligers die willen helpen bij de dagelijkse begeleiding van Joegoslavische vluchtelingen. In heel Nederland zijn nu al 7.000 vrijwilligers voor vluchtelingen actief, verspreid over 500 gemeenten. VluchtelingenWerk heeft nu echter dringend behoefte aan extra versterking om de opvang van Joegoslavische vluchtelingen mogelijk te maken. Gastgezinnen Om iedereen op een goede manier op te vangen, kan ook de hulp van gastgezinnen nodig zijn. Dit is geen eenvoudige opgave. Het gaat hierbij om een tijdelijke opvang van drie maanden.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3