„Drama op de Balkan geen godsdienstoorlog" CaidóeSommit GEESTELIJK LEVEN OPINIE Wereldraad: minder programma's, meer kerkelijke eenheid COMMENTAAR Zwaarste gevecht Bush ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1992 GENÈVE De Wereldraad van Kerken moet volgens de voorzitter van het centraal comité minder aandacht aan sociaal-politieke program ma's besteden en meer wer ken aan de groei naar kerke lijke eenheid. In zijn verslag voor het centraal comité ('parlement') van de Wereldraad, dat sinds gisteren in Genève vergadert, zei de Ar- meens-apostolische aartsbis schop Aram Keshishian uit Li banon dat de Wereldraad „geen centrum voor programma's is, maar een gemeenschap (koino- nia) van kerken, die aan betere onderlinge betrekkingen wer ken". Keshishian, die vorig jaar tot de eerste orthodoxe voorzitter van het centraal comité werd geko zen, wijst hiermee in een geheel andere richting dan de schei dende secretaris dr. Emilio Ca stro, die gistermorgen de We reldraad opriep hogere priori teit aan de vredesopdracht te geven. Verder moeten de ker ken, althans volgens Castro, duidelijk positie kiezen tegen de uitbuiting van de aarde, te gen een economie die streeft naar onbeperkte groei, en tegen de arrogantie dat het ene ras superieur is aan het andere. „Het conciliaire proces voor ge rechtigheid, vrede en het be houd van de schepping is een andere weg om de eenheid te bereiken dan theologische ge sprekken", zo zei Castro eerder deze week in een interview. Er wordt volgens Keshishian „veel energie, tijd en geld be steed aan programma's in plaats van aan kerkelijke een wording". Alle activiteiten van de Wereldraad, niet alleen die van de theologische afdeling, moeten gericht zijn op de een heid der kerken. De secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, dr. K. Blei, bestreed Castro's opvatting dat een recente brief van kardinaal Ratzinger over de oecumene een stap terug zou zijn in vergelijking met uitspra ken van het Tweede Vaticaans Concilie. Ratzinger heeft nog eens duidelijk de identiteit van de RK Kerk verwoord, waarin het ambt van de paus centraal staat, meende Blei. „Maar doen we binnen de Wereldraad niet precies hetzelfde? Verschuilen we ons daar ook niet achter onze confessionele identiteit om een gemeenschappelijke avondmaalsviering tegen te houden? Dat is voor ons even zeer een koude douche", zei Blei, met een verwijzing naar Castro's commentaar dat Rat- zingers brief hem een koude douche had bezorgd. Ratzinger stelde vast dat alleen die kerken die in de apostoli sche traditie staan en de paus erkennen, „volledige kerken" zijn. De andere kerkgemeen schappen zijn „beschadigd", maar, zo voegde hij eraan toe, ook de Rooms-Katholieke Kerk is hierdoor „getroffen". Gezegend zij die niets te zeggen hebben en hun mond houden Homo seksualiteit Theoloog Geert van Dartel: door MARINUS V.D BERG Hij is bijna tien jaar getrouwd. Ze hebben drie kinderen. Samen met zijn vrouw heeft hij een goedlopende zaak opgebouwd. Beiden zijn katholiek opgevoed en zijn kerkbetrokken. Ook de omgeving waarin zij wonen is overheersend katholiek. Voor haar totaal onverwacht zijn er sinds kort grote problemen. Die problemen zijn gekomen na de zelfdoding van een neef. Uit de brief die de neef heeft achtergelaten blijkt dat hij homofiel was. Vele jaren heeft hij het verbolgen gehouden. Hij durfde het tegen n iemand te zeggen. Hij was bang om uitgestoten te worden uit de familie. Uit de gemeenschap. Deze schokkende gebeurtenis heefteen knak in het leven van de bijna tien jaar gehuwde man gebrach t. Ook hij is homofiel. Hij hoort tot de groep van gehuwde homofielen. Nooit heeft hij er over gesproken. Ook met zijn vrouw niet. Zij kan het niet geloven. Zij voelt zich bedrogen en reageert afwijzend. Een vriend van de familie belde me op om raad. „We leven hier in een sterk katholieke omgeving. We weten niet bij wie we hulp kunnen vinden Aan dit verhaal waarmee ik enkele weken geleden in aanraking kwam zou ik nog enkele verhalen kunnen toevoegen. Verhalen van mannen die van zichzelf hebben ontdekt dat zij zich meer tot iemand van hetzelfde geslacht voelen aangetrokken. Ze weten dat van binnenuit heel zeker van zichzelf. Maar het is voor hen nauwelijks mogelijk om hierover met anderen te spreken. Op verjaardaggen, bij feestjes of zomaar aan de koffie horen ze hoe anderen denken. Hoe er wordt gesproken over 'flikkers' en noem maar op. Zij krimpen ineen en zwijgen. Sommige mensen zullen misschien niet geloven dat dit nog voorkomt. We leven immers in een tijd van openheid. Homoseksualiteit is toch bespreekbaar en aanvaard. Zeker, in sommige krii\gen is het aanvaard en is er levensruimte voor mannen en vrouwen die een minderheid vormen in onze samenleving. De minderheid is waarsch ijnlijk trouwens groter dan gedacht wordt. Maar er is niet overal sprake van aanvaarding. Er zijn andereplaatsen waarde vooroordelen nog levensgroot zijn en waar mensen moeten leven met hun verborgen seksuele identiteit. Ze mogen en kunnen niet zijn wie ze zijn. Ze moeten voortdurend toneelspelen. Niet alleen is voor veel mensen het leven van homofiele mensen een leven dat hen vreemd is, maar ze denken ook dat zij leven van het ene seksuele contact naar het andere in steeds wisselende relaties. Door sommigen wordt aids dan ook gezien als de straffende hand van God. Het laatste aids-congres in Amsterdam heeft overduidelijk laten zien dat de ziekte niet alleen het leven van homoseksuele mensen bedreigt. Onbekendheid, vooroordelen kan een mens in grote nood brengen. Niet alleen van het kerkelijk spreken maar van ieders spreken over homoseksualiteit mag grote zorgvuldigheid worden verwacht. Er is soms ook moed nodig. De moed om woorden te spreken die bevrijdend zijn en die ruimte scheppen. Woorden waaruit blijkt dat je opkomt voor een gelijkwaardig recht op levensruimte voor mensen die in zichzelf ontdekken dat zij zich beter kunnen ontplooien in de man-man- of vrouw-vrouwrelatie. Dit bevrijdend en moedig spreken kan een zaak van leven en dood zijn. Wie de eenzaamheid leert kennen van hen die hun verlangen niet zo kunnen ontplooien dat ze gelukkige mensen worden, kan niet anders dan stem zijn voor hen die zich nog stil moeten houden. Hopend dat ze op een dag zelf kunnen spreken. Het gaat om de zorg voor eikaars leven. Vaticaan is verontrust door groeiende aanhang van sekten onder Europese zigeuners VATICAANSTAD - Het Vati- caan is verontrust door de groeiende aanhang van bepaal de sekten, vooral pinkstergroe- pen, onder de zigeuners in Eu ropa. Zigeuners zijn van ouds her rooms-katholiek. „Wij zien pogingen van de kant van pinkstersekten om in de zi geunergemeenschap binnen te dringen, niet alleen in het oos ten van Europa, maar ook in het westen en zelfs in Rome", zei de secretaris van de pauselij ke raad voor de migranten, pa ter Silvano Tomasi, gisteren tot ongeveer 500 zigeuners uit de Elzas, die voor een bedevaart naar Rome zijn gekomen. Vol gens Tomasi beschikken de sek ten over veel geld en zijn zij goed georganiseerd. Zij zorgen voor de ontwrichting van enke le katholieke gemeenschappen, klaagde Tomasi. De meeste van de ongeveer 15 miljoen zigeuners zijn rooms- katholiek, zo schat het Vati caan, met uitzondering van een kleine groep in Bosnië die het islamitische geloof belijdt. BEROEPINGEN NED.HERV.KERK Bedankt voor Wijckel en Sloten (Fr.)(SOW) S.A. van der Veer te Willem- Ni JMEGEN Het drama in het voormalige Joegoslavië heeft op het eerste gezicht veel weg van een godsdienst oorlog. Kroatische katholie ken, Servisch orthodoxe christenen en Bosnische moslims bevechten elkaar in een bloedige burgeroorlog op leven en dood. Maar wie denkt dat achter de Servi sche militaire agressie en ge biedsuitbreiding in Kroatië en Bosnië-Hercegovina ook nog het katholicisme, het or thodoxe christendom en de islam om religieuze redenen de wapens tegen elkaar heb ben opgenomen, slaat de plank behoorlijk mis. Althans in de ogen van Geert van Dartel, studiesecretaris van de Stichting Communican- tes te Nijmegen, een kerkelijke organisatie die zich inzet voor de contacten vanuit Nederland met de katholieke kerken in Oost-Europa. „De verbinding tussen religie en nationalisme is een belangrijke factor in het conflict, maar het is beslist geen godsdienstoorlog, die zich daar op de Balkan afspeelt". Geert van Dartel werd als ka tholiek theoloog opgeleid in de Kroatische hoofdstad Zagreb. Daar specialiseerde hij zich in de uiterst moeizame en broze oecumenische relaties tussen de rooms-katholieke Kerk en de Servisch-orthodoxe Kerk in het voormalige Joegoslavië. „Ze ker, de religie speelt een belang rijke rol in de strijd om de erfe nis van het voormalige Joego slavië", zegt hij op docerende toon. „In deze oorlog proberen de politici aan alle kanten de re ligieus-nationalistische senti menten te misbruiken om er de oorlog mee te legitimeren. Maar er zit een zeer wezenlijk verschil in de opstelling van de rooms-katholieke Kerk in Kroatië en de Servisch-ortho doxe Kerk in Servië. De katho lieke kerkleiders weten religie en nationalisme scherp uit el kaar te houden, waar de Servi sche kerkleiders religie en na tionalisme uiterst gevaarlijk met elkaar laten versmelten". Van Dartel weet waarover hij praat. Hij beheerst de Servo- Kroatische taal en kent de poli tieke, kerkelijke en theologi sche geschiedenis van de voor malige Joegoslavische staat vol doende om een gefundeerd oor deel te kunnen gevQn. „Maar dat is niet gemakkelijk", geeft hij toe. „Er is een enorme pro pagandaoorlog van diverse kan ten aan de gang, en er doen ook de wildste wetenschappelijke Geert van Dartel: „Religieus-nationale sentimenten worden door de staatsproganda misbruikt om deze oorlog te legitimeren". FOTO: GER LOEFFEN theorieën op de Balkan de ron de". Voedingsbodem Drie religies zijn betrokken in het huidige dramatische con flict: het katholicisme van de rooms-katholieke Kerk in Kroatië, het oosterse christen dom van de Servisch-orthodoxe Kerk in Servië en in delen van Kroatië, en de islam van de Sla vische moslims in Bosnië en Kroatië. Maar de rol die elk van deze drie religies in de burger oorlog speelt verschilt wezen lijk van elkaar, zoals ook de op stelling van de Kroatische rooms-katholieke Kerk tegen- 1 over de politiek wezenlijk ver schilt van de opstelling van de Servisch-orthodoxe Kerk. „Je kunt dat het beste beoordelen aan de hand van twee criteria: de relatie tussen religie en na tionalisme en de houding tegen over de administratieve bin nengrenzen van de voormalige Joegoslavische staat". Voor Geert van Dartel is het zonneklaar dat het Groot-Ser vische streven van president Slobodan Milosevic en diens na tionalistische ideologie het voormalige Joegoslavië in een bloedige oorlog heeft gestort. Maar diens Servische nationa lisme vond daarbij een vrucht bare voedingsbodem in de theo logie van de Servisch-orthodoxe Kerk. De Servisch-orthodoxe Kerk, geobsedeerd door het lij den van het Servische volk on der het Ottomaanse rijk van de Turken en ten tijde van de Tweede Wereldoorlog, ziet zich zelf als hoedster en bescherm ster van de Servische nationale identiteit. „In de visie van voor aanstaande Servische theolo gen vormt het Servische ortho doxe christendom het hart van de Servische nationale identi teit. In hun ogen wordt de Ser vische natie constant bedreigd, zowel vanuit het Noorden als vanuit het Zuiden. In het Zui den door de aspiraties van de Albanezen die in Kosovo, de middeleeuwse bakermat van de Servisch-Orthodoxe Kerk, een etnische Albanese republiek nastreven. En in het Noorden door Kroatië en vooral de rooms-katholieke Kerk. Want daar hebben volgens deze theo logen de Kroaten en de rooms- katholieke Kerk sinds eeuwen geprobeerd de problemen met de Servische minderheid in Kroatië op te lossen door een vereniging van de Servisch-or thodoxe Kerk met Rome na te streven of door brute verdrij ving of vernietiging van de Ser viërs, zoals ten tijde van het fas cistische regiem van Ante Pave- lic. De afkeer voor het westerse christendom, en met name de rooms-katholieke Kerk en de paus van Rome is heftig in de Servische orthodoxie". Toen Servië de veroveringsoor log in Kroatië begon, hebben de Servische kerkleiders in Kroa tië zich in die lijn ook opgesteld. Servische bisschoppen in Kroa tië gaven verklaringen uit dat de Servische bevolking in Kroa tië met genocide werd bedreigd. „Metropoliet Jovan van Zagreb en Ljubljana, die meestentijds in Belgrado verblijft, beweerde dat Servische kinderen in Kroa tië onder dwang het katholieke godsdienstonderricht moesten volgen en dat Servische pries ters werden mishandeld. In de Servische kerk wordt het on derscheid dat de rooms-katho lieke Kerk in Kroatië aan brengt tussen het religieuze en het politieke überhaupt niet waargenomen. In de beeldvor ming van de Servisch-Ortho doxe Kerk is Kroatië een fascis tische staat, waarin de rooms- katholieke Kerk een bedenkelij ke rol speelt. De Servisch-Or thodoxe kerk laat het 'nationa le belang' prevaleren boven het beginsel van de mensenrech ten. Dat veroorzaakt blindheid voor de positie van de andere volkeren en etnische minderhe den: Albanezen, Macedoniërs, Kroaten, Hongaren". Weigering Diametraal tegenovergesteld is MET de enthousiaste steun van de Republikeinse conveJ' in Houston is George Bush begonnen aan wat de zwaarste riode uit zijn politieke carrière zal worden: proberen tweede ambtstermijn in het Witte Huis af te dwingen. No h dagen heeft hij de tijd en als hij slaagt, zal hij naar eigen li gen de grootste come-back in de Amerikaanse politiek I f ben gemaakt sinds Harry Truman in 1948 Thomas De de opstelling van de rooms-ka tholieke Kerk in Kroatië, aldus de studiesecretaris. De Kroati sche rooms-katholieke Kerk komt op tegen de schending van de mensenrechten, gaat uit van de legitimiteit van de binnen grenzen van het voormalige Joegoslavië, al erkent zij het recht op zelfverdediging van de Kroaten. Voortdurend tracht zij haar eigen positie tegenover de Kroatische staats- en partij politiek te bewaren. „De bood schappen van de preekstoel houden steeds een oproep aan de bevolking in om niet in ge voelens van haat en wraak te vervallen". Van Dartel citeert de herhaalde verklaringen van kardinaal Kuharic van Zagreb, dat het in deze oorlog niet gaat om een oorlog tussen godsdien sten, noch tussen naties, maar dat „nationale en religieuze sentimenten door de staatspro- paganda worden misbruikt om deze oorlog te legitimeren". En over de verhouding tot het Ser vische volk en de Servisch-or thodoxe Kerk heeft de kardi naal telkens verklaard niet „het gehele Servische volk te beschuldigen, noch de Servisch- orthodoxe Kerk voor de misda den in deze oorlog begaan, maar alleen de individuen die de relaties hebben vergiftigd door te bouwen op haat en over- draagzaamheid in plaats van op liefde". Moslims En de islam? Van Dartel wijst er op dat de moslims in Bosnië- Hercegovina en trouwens ook in Kroatië Slavische moslims zijn, autochtone bewoners van de Balkan, die zich niet kunnen identificeren mét een Kroati sche noch Servische identiteit. „Door de staatspropaganda van Servië worden ze steeds afge schilderd als fundamentalisten, maar zij hebben een eigen na- tionaal-religieuze identiteit ontwikkeld. Het is overduide lijk dat de moslims in deze oor log het kind van de rekening zijn. Eén ding is opvallend. Waar de internationale ge meenschap en de internationa le pers spreken over een ak koord over de verdeling van Bosnië-Hercegovina tussen de Servische president Milosovic en de Kroatische president Tudjman, wijzen de geestelijke leiders van de islam in Kroatië en in Bosnië-Hercegovina al leen de Serviërs aan als de agressor. De relatie tussen de islam en de rooms-katholieke Kerk is goed. Dat komt ook doordat de rooms-katholieke Kerk de binnengrenzen van het voormalige Joegoslavië erkent, terwijl voor de Servische kerkt leiders die grenzen niet onver anderbaar en onschendbaar zijn". ELF weken is een eeuwigheid in de politiek, en de eerste lingen na de conventie hebben al bevestigd dat Bush zijn terstand op Bill Clinton al heeft gehalveerd, maar dat i ook verwacht. Bush heeft maximaal profijt kunnen halei de mediabelangstelling voor de conventie, zoals dat vo maand met Clinton gebeurde. Maar het echte campagnes begint nu en de voortekens zijn niet gunstig. Bush verti vanuit een positie waarin geen enkel zittend president heeft gezeten. Vergelijkingen met 1988 toen hij een ach stand van 17 procent op Michael Dukakis goed maakte, sl nergens op omdat de situatie totaal verschillend is. Ook gelijkingen met de laatste Democratische president Jin Carter in 1980 lopen mank. Die lag nauwelijks achter ii peilingen op Ronald Reagan. Het was pas vlak voor de vei zingen, toen duidelijk was geworden dat Carter de gijzel: in Iran niet vrij zou krijgen, dat de kloof werd geslagen. BUSH toonde zich strijdlustig in zijn slottoespraak in Hi ton. De hand van zijn boezemvriend §n campagneleider mes Baker was daarin al merkbaar. De vraag is echter of paar toespraken en een haastige belofte van belastingve ging een presidentschap kunnen redden, dat op binnenla en economisch vlak een bijna complete mislukking is ge\ den. De buitenwereld verkijkt zich soms op de manier waa Bush zich als staatsman profileert, maar vergeet dan dal leen de Amerikanen hun president kiezen. Zij kiezen die omdat hij Kuwayt heeft bevrijd of een cruciale rol heeft speeld in de instorting van het communistische blok. Wat is de kwaliteit van het leven, de strijd tegen de armoede, onderwijs en de inhoud van de portemonnee. Op al die p ten scoort Bush zeer laag. DE Verenigde Staten zijn er veel slechter aan toe dan jaar geleden en op de echte rijken na is het inkomen van Amerikanen gedaald. Steeds meer mensen leven benede armoedegrens en de middenklasse is zwaar getroffen. Zij ren nu massaal terug naar de Democratische Partij, dii linkse tendenzen van zich lijkt te hebben afgeschud en oi het duo Clinton-Gore terug de centrumpartij wordt die zi tijd is geweest en presidenten als Woodrow Wilson, Fran Roosevelt, Harry Truman en John Kennedy heeft vooi bracht. ANDERZIJDS hebben de Republikeinen zich geprofilf als een onmiskenbaar rechtse partij, die zich het monop op morele waarden toeëigent. Fundamentalistische pr kanten als Pat Robertson voerden het hoge woord in H( ton en dat is het gevaar dat de Republikeinen bedreigt. Vi malig presidentskandidaat Barry Goldwater, nochtans meteen een linkse rakker, heeft al gewaarschuwd dat d< treme standpunten over kwesties als abortus duizenden zers zullen afstoten. ALS dat gebeurt, zou 1992 een scharnierjaar kunnen ziji als 1968 toen de Democraten hun bijna onaantastbare ra derheid verloren. De Republikeinse analist Kevin Phil die destijds de Republikeinse doorbraak correct voorspt heeft in 1990 al verklaard dat de Democraten in 1992 of laatste 1996 de Republikeinse greep op het presidents! zullen doorbreken. Na de economische groei van de jarei willen de kiezers nu een partij die een eerlijke inkomens deling garandeert, en dat zijn de Democraten. Bush kan kei maar hopen dat die kentering er pas over vier jaar k( De kiezers zullen op 3 november beslissen. Bush is nog uitgeteld, maar het worden nog wel zware maanden. Geestdrift Geestdriftig deinen deze meisjes mee op de muziek die ten gehore wordt gebracht op het Flevo Totaal Festival, het grootste gospelfestival van Nederland. Dat trekt de zer dagen weer duizenden jongeren naar Biddinghuizen. Er is een grote diversiteit van muziek te beluisteren: van hardrock tot klassiek. Gisteravond presenteerde het ge legenheidsorkest Going Classic ad Hoe zich aan de duizenden festivalgangers. Dertig ervaren amateurmusici onder lei ding van dirigent/componist Peter Veen voerden onder meer de werken Magnificat en Komm Jesu Komm van Johan Sebasti- aan Bach uit. Verder ging het muziekwerk The First Supper van Peter Veen tijdens het festival in première. Het orkest maakt deel uit van in totaal achttien 'acts' die tot mor genochtend het hoofdpodium op het eve nemententerrein bestijgen. Daaronder be vinden zich internationaal vermaarde gos pelgroepen als Billy en Sarah Gaines, Adri an Snell, The Oslo Gospel Choir en Dan H. De enige Nederlandse inbreng komt van de Friese groep Exchange. Behalve de op tredens is er tijdens Flevo Totaal Festival verder veel aandacht voor dans, mime, sport, film, lezingen en workshops. FOTO: FREDDY SCHINKEL uT £eidóc6ou4a/nt Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit v, Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. 070-3190 933. 070-3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon: Telefax: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur. Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur J. Timmers Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L. van Koot. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815): A. van Rijn (chef), drs. R. Edens, A. van Holstein, E. Huisman, H. Jansen, drs J. Leeuwen - Voorbij, R. de Roo. Sport (tel. 070 - 3190 826): in samenwerking met sportredactie Sijthoff Pers. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Piét. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Redactie-! (tel. 070-3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied: - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, e dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlani België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K. Swiei M. van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hoi (chef), H. Bijleveld, D. Hofland, P. Koopman, D van Rietschoten en K. van - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het.buitenland: drs. D J van den Bergh (Peking), drs. H Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs A. Heering (Rome), B van Huët (Londen), M de Konini (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. Voordi (Parijs), drs R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G. van Wijlam (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel). n 08.30 tot 17.00 uur n 18.00 tot 19.00 uur, op z 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 141 905. Voor uitsluitend het d geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 140 680 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473575 515 POSTBANK 663 050 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2