Het geluk zit in de plooien verstopt Geen drempel te hoog voor Engelse Ziekte 6 Leidse Courant I ATri) TA A i zaterdag 22 augustus 1992 SLA J. Ui 111/TlVl GROOT-BRITTANNIE Wie zich aan het einde van de zomer over een aantal facetten van de hier en daar nog ongeslepen groene edelsteen Groot-Brittannië wil bewegen kan het zichzelf eenvoudig maken. De vakantieganger pakt de kaart en trekt een licht gedeukte ellips. Het potlood begint in York, glijdt via de Dales naar de 'lower highlands' van Galloway in Schotland, daalt terug naar het Lake District en zakt door Wales om via Cornwall weer te gaan stijgen. Bij Londen blijft de stift even hangen om daarna met een snelle beweging weer uit te komen bij de North York Moors. Wie dat laatste stuk overbodig vindt vaart via de zuidoost-Engelse havens terug. doorThomOlink De North York Moors vormen een bruinig, soms paars-vlammend ta felkleed, dat vele geheimen en wei nig inwoners in de plooien bergt, 's Zomers doorkruisen veel natuur liefhebbers en toeristen de heidevel den binnen de wildroosters, maar komen elkaar in de nazomer zelden tegen. De moorlanders staan 's win ters alleen met de rug tegen de wind en de messcherpe koude, die zelfs de hardste schapen wegduwt tussen de rondgesleten keien - ooit door de Ro meinen tot bakens gestapeld. Aan de rand bij Helmsley waar we kampe ren, kijken we uit over de moors, met het piepkleine en oh zo vredige Hut- ton-le-Hole als in- en uitgang. De randen van dit immense natuur gebied zijn spectaculair. Krachten voorbij geloofwaardigheid hebben de vlakte gebroken, waardoor er plotse ling zeer steile hellingen zijn die je belonen met vergezichten, waarbij je je eigen adem hoort. Maar het zijn altijd weer de mensen, die je daar aan de overkant verba zen. En die je als nergens anders in de tijdmachine plaatsen, met maar één stand; de achteruit. Een feest Een paar keer had hij al geknikt toen we op een terras bij Rosedale Abbey high tea genoten. De scones vol bo ter en de jampot binnen handbereik. Toen vroeg de dominee: „Komt u morgen, een héééér-lijk feest". Op de common ground, het grasveld voor iedefeen, werd nu eens niet cricket gespeeld, stond een tent met houten palen. De RAF-boys van een van de naburige vliegvelden, die er bij tientallen zijn in Engeland, wa ren bijgesprongen met speakers, manshoog en van'vlak na de Slag om Engeland, waaruit muziek van Glenn Miller en Vera Lynn klonk. De tijdmachine was met een ruk veertig jaar teruggegaan. In de tent stonden huisvrouwen uit de moors elkaar lief de loef af te ste ken met eigengemaakt gebak, eigen limonade en eigen naai- en broddel werk. „Hello, darling, tea for the three of you?" Voor twaalf dubbel tjes een maaltijdje en door het dikke zeildoek brandde de zon. Buiten wa ren er diverse spelletjes te spelen. Iedereen pakte ons bij de hand en zei, bijna beschroomd: ,,'t Is voor een goed doel". Alle spelletjes waren ontroerend eenvoudig en van eigen schuur en werkbank: ballen gooien over drie achter elkaar gelegde planken, een putter waarmee je drie golfballetjes voor een dubbeltje binnen een circel moest slaan: hoofdprijs een halve kip. Een loterij met papiertjes van een vorige loterij, waarop aan de achter kant met potlood nummers waren geschreven. Dan was er een soort kaatsbaan, die zo ongelijk over het grasveld liep, dat op de hele middag niet meer dan drie pinnen, of beter gezegd met water gevulde flessen, werden omgesmeten. Voor de kinderen liep er een clown in een pak, dat in elke waspoeder-recla- me het verliezende middel kon ver beelden. En Om het uur klonken de klokken van de vierkante kerktoren dwars door de muziek, waarbij men zich makkelijk piloten aan de bar kon voorstellen, op de vooravond van een raid boven Duitsland. In de ondergaande zon liepen we naar de uitgang. De handen pikten van jam en vuile kaatsballen. De ge wonnen prijzen, een verdroogd plan tje, drie gebakjes in een papiertje ge wikkeld ('Morgen, voor onderweg') en een lappenpop, die drie zolders nauwelijks had overleefd, vastom- klemd. De dominee, ving ons op, breed glim lachend en met open armen; „Ik zei toch dat het de moeite waard was, ons jaarlijkse feest". Toen we met de auto omhoogklom men uit het steile dal zagen we bene den ons het dorp, het grasveld en de feesttent. De geelbruine kopermu ziek van Glenn Miller bleef boven de boomkruinen hangen, gevangen in de tijd. Boven gekomen reden we plots weer in het heden. Kirkcudbright Een van de verstopte juwelen in Schotland heet Galloway en Dum fries. De meeste toeristen scheuren over de M6 bij Gretna Green naar boven. Wie linksaf slaat en west waarts rijdt vindt in de buurt van het kunstenaarsdorp Kirkcudbright een prachtige kust. Geen heldergeel zand en parasols, maar rotsen als kathedralen. Aan de voet vallen baaien droog vol piepend, sissend en scharrelend maritiem leven. En het water van de Solway is een huis voor zilveren wolken van vis. Boven de A-75 die naar Stranrear loopt liggen wat de Schotten noemen de 'lower highlands', onontgonnen gebied voor de toerist. Net als in de echte highlands - hier komen de top pen niet hoger dan 1000 meter - schitteren de tientallen meren als glasscherven in het zonlicht en het groen is er eindeloos. Dunbevolkt, dus weinig wegen, hard en eerlijk, maar vol geheimzinnigheid is dit deel van Schotland voor de genieter van stilte met diergeluiden. Een prachtige tocht door het landschap met wilde geiten en roodwild en roofvogels is te combineren met een bezoek aan de stad, die na een hart infarct en een daaropvolgend jaren lang coma nu snel overeind krab belt; Glasgow. Langs Loch Ken naar boven, langs piepkleine dorpen met de mooiste kerkhoven, dan over de hoogvlakte om bij Ayr de dreunende contouren van het eiland Arran uit zee te zien oprijzen; dat kan op een ochtend. Om 's middags te lunchen in een van de gigantische winkelcentra van Glasgow. En wie 's avonds dan weer terugrijdt over de A74 moet hoog bo ven Lockerbie weef westwaarts bui gen om het milde licht te zien ver dwijnen boven de bergen en heuvels van Galloway. Bij Loch Trool, een. meer dat onderin de broekzak van dit pure land verstopt zit zei de bos wachter: „Er is hier gevochten tus- tigtal minuten vliegen voorbij dereen schreeuwt en tiert dofl kaar. Dan roept de bolhoed* sluit" en weer tien minuten* gieren de hounds met onvoorsH re snelheid van de laatste helli* Dan moeten ze nog vijfhonderd ter langs een rivier, een w« langs een stroompje over en va gens door de finishlijn. De eigenaars en hun familie* staan met stukken vlees te zwB om de voedseldrift onder de ho nog efficiënter om te zetten in heid. Nummer 8 wint en de ma| de bolhoed, die dus een reiz< bookmaker blijkt, betaalt uit. 1 billetten switchen van links rechts,- onderling is er ook kra gewed - kinderen krijgen een la lauwe limonade en de hounds den door het eeltige volk weer ii retjes met tralies geladen, somi een vloek. Nog geen half uur later zitte licht verbijsterd alleen in de die opnieuw tot aan de rand is gi met doodse stilte. Het is allemaal vast niet gebeui Hillary Na vele vakanties tussen de B blijven ze mij verbazen. Ook o mooie hete namiddag in Con Na dagen zoeken en klimmen omgeving van St.Mawgan blij ergens op de rotsen een plek zijn, dat, amper bereikbaar', dan twintig meter boven de ze noeg ruimte biedt om te zitti een hengel uit te gooien. Aan de overkant van dé baa meeuwengeschreeuw huist ee regrinepaartje, slechtvalken, nest kleeft aan de wand, geli onbereikbaar voor stropers, die roofvogel voor glimmende mun de Arabieren verkopen. De e tien minuten van elke verblijf op die koningsstoel boven de A tische golven, die met een zwee eindigen tegen de rotsen geve; misselijk gevoel als we voorzi over de rand kijken. Dan komt er op een dag iemani veel sneller dan de toerist ov rotsen aan geklauterd. Hoe is d mogelijk? Een oude man met oude hengel zegt: „Dat is mijn plaats". Hi donkere wolken over het gelaa de toerist trekken en lacht: rustig zitten op dat vlakke rots je, dat doe ik al vijftigjaar. Mijn plimenten dat u het heeft ku vinden". Wat later na een slol zijn zelf gebrouwen bier kan i niet laten: „Vijftigjaar, hoe oud u dan?". „Achtenzeventig". De laatste klap komt evenwel „U heeft zeker nog niets g< gen?". Het antwoord is een g< pen 'nee'. „Heeft u al goed in het water ken? Nee denk ik, want dan hac grey seal wel gezien en waar zeehonden actief zijn vist u z( een enkele kans". Hij zegt het der een zweem van genoegz heid. We hebben nog vele dagen naa man met de oude hengels gezeti het geluid van meeuwen, pape duikers en een schuimbekkend! 's Avonds troffen we elkaar i pub en hij introduceerde mij 1 dereen als zijn beste vriend. tekeningen eric herrebruch sen de clans, tussen de Schotten en de Engelsen, er is hier geroofd, ver kracht, gesmokkeld en geleden. Maar van hieruit is ook de wereld ge maakt". We kamperen aan een van de tien tallen meren in het Lake District: Ullswater. Een smal weggetje langs de oostoever leidt na een kilometer of acht naar een schitterend ver scholen oud hotel met rozentuin. Flonkerend kristal, een zilveren bel waarmee het diner wordt aangekon digd, een diepe stil te onder de meren deels oude gasten, zwaar tafelzilver en een maaltijd, die verrukkelijk smaakt; de adem wordt ingehouden als de ober met de rekening komt. Maar de zon gaat mooi onder, nog geen tachtig gul den voor drie per sonen en een oude entrepeneur uit Glasgow vertelt aan de bar, dat hij in deze paradijslij- ke schuilplaats voor nog geen 120 gulden in de week elk jaar bij zijn po sitieven komt. Vanuit de tuin zien we plotseling vele auto's en bestelwagens langs rij den, de hellingen van de Kirkstone Pass op. Een ongewone drukte in een vallei waar de schreeuw van de buizerd tienvoudig tegen de grasbe- groeide rotswanden kaatst. Als we de mensen volgen, diep de bergen in, komen we in een diepe kom, waar honderden bewoners van Cumbria rond hun auto's hangen. Een wagen tje met patat en worst staat midden in te dampen en overal klinkt geblaf, dat van de hellingen terugkomt. Ie dereen kijkt omhoog. Dan zien we het pas, door de verrekijker. Een meute honden, simpelweg hounds genoemd, s.uist op 600 meter hoogte langs paden, waarop zelfs de berg geit twijfels kent. Een keurige man met bolhoed, die eruit ziet als een komiek in Soho by gaslight legt uit: „Een uur geleden hebben ze een spoor getrokken met dooie konij nen. Dat is een ge beurtenis van je welste in deze stille valleien. Een race zonder weerga. Daarmee verdien ik mijn geld". En terwijl wij vast gevroren staan in deze merkwaardi ge en voor Engelsen zeer luidruchti ge bijeeenkomst haalt de bolhoed man uit zijn bestelwagen een krijt bord en begint achter hondenamen goknoteringen in te vullen. In hoog tempo ratelt hij namen op en terwijl hij de meute, soms tijdenlang on zichtbaar achter bergtoppen, zo goed mogelijk volgt per verrekijker, verandert hij de koersen. En twin- recht. Er bestaat een organisati 'Best of British-'campings, zo'ii entwintig stuks, verspreid ove gehele land, die buitengewoon tig en rijk voorzien van uitru zijn. Ook deze juwelen onde kampeerplaatsen bieden veel nog geen dertig gulden. En hel ukkelijke is dat een plaats in d< divisie daar niet betekent dat pizzatenten en disco's in de aa ding heeft. Wel aardige zaken als paardest: bloementuinen en eigengeba brood. Er is trouwens nog eer nier voor kampeerders om de vrijheid te testen: schiet eens boer aan en vraag hem op het i mogen overnachten. Indien men op weg naar zijn ping tussen vaste muren wil sl bieden de Travellodges uitkf nog geen honderd gulden vooi kamer, waar de kinderen ook nen slapen. Schoon, maar v< geen bediening. Een juffrouwj een computer, da's al. Wie wil kan terecht bij een restaurant, altijd naastgelegen is. Boeken, z in de regio tussen Leicester en den is vaak nodig, omdat veel za lieden hebben ontdekt, dat eenl voornamelijk is om te slapen en| zin meer hebben in het betalen fitness-centra en andere voorzii gen, waarvan ze toch geen get maken. Voor algemene informatie kani terecht bij het Brits Verkeei reau, Stadhouderskade 2, 105 Amsterdam, tel. 020 - 6.855.051 en dure overtocht en voor een paar dagen eventueel regen. En in vrijwel alle gevallen zijn ze British minded. Het zijn de mensen die 'iets' met de de Engelsen, de Schotten of de Welshmen hebben. Die dwepen met hun tradities, met hun stijl van le ven en meestal met hun prachtige manier van spreken. Die de cultuur en de geschiedenis weten te waarde ren en die 'oneffenheden' als links rijden, koude en mist als interes sants ervaren. Het zijn de typen die je midden in de nacht wakker kan maken voor een aflevering van Fawlty Towers of Dad's Army. Die 'Engelse Ziekte' leidt ertoe dat het aantal toeristen naar Groot- Brittanië jaarlijks groeit, want ie mand die eenmaal is geweest gaat vrijwel altijd weer terug. Het aantal zogenoemde repeaters is in vergelij king met andere landen zeer hoog. Daarnaast ontdekken steeds meer jongeren het Albion. In 1982 waren er er net 700.000 bezoekers en dit jaar hoopt men de 1,1 miljoen te be reiken. Eenmaal op het eiland zal degene, die ervoor het eerst is, ontdekken hoe vriendelijk en gastvrij de inwo ners zijn. Zelfs een gehaaste Brit neemt uitgebreid de tijd om de vreemdeling de weg te wijzen en het blijft een verademing om bij bio scoop of bushalte een ordentelijke rij zonder voordringers te zien. De kosten voor een verblijf in Groot- Brittannië zijn zeer verschillend. In het zuiden is het behoorlijk duur, terwijl het in Schotland juist goed koop is. Terwijl overal in West-Euro pa de campingprijzen naar de pijn grens klimmen, kan men in Enge land, Schotland en Wales nog voor buitengewoon redelijke bedragen tussen vogel- en windgeluiden staan. Veel campings met caravan achtige voertuigen aan de overkant waren vroeger niet erg gastvrij voor tentbezitters, maar daarin is veran dering gekomen. De tijden, dat men het rondtrekkend stokkenvolk sociaal gezien in de on- 4 derafdeling plaatste lijkt voorbij. Voor een bedrag tussen 15 en dertig gulden kan men overal zeer goed te foto Brits Verkeersbureau Menig bezoek aan het Verenigd Koninkrijk wordt gecombineerd met wat dagen Londen. Het kost velen nogal wat moeite om te besluiten als toerist naar Groot- Brittannië te gaan. In tegenstelling tot andere, continentale, landen kun je er niet zomaar eventjes heen rij den. En zowel de boot als het vliegtuig zijn behoorlijk prijzig, zeker als je met een gezin gaat. Naast de psychologi sche en financiële 'drempel' van Kanaal en Noordzee is er ook nog het klimatologi sche probleem. Om de een of andere reden blijft het Verenigd Koninkrijk maar last hebben van het imago dat het eten er 'niet te vreten' is en dat het er altijd slecht weer is. samen Beide beelden zijn rei van niet helemaal (meer) waar. Tegenwoordig zijn er tal van goede eethuizen en natuurlijk ook nog genoeg restaurants waar je nooit meer naartoe gaat. Maar die vind je ook Frankrijk... En het weer valt best mee, zeggen de bezoekers, maar dat zal ook wel iets met hun verwachtingspatroon te maken hebben. Zij nemen automa tisch al een trui en een paraplu mee. Toegegeven, in het uiterste zuiden kan het zelfs wel eens subtropisch zijn, maar wie aan de andere kant de temperaturen een paar weken geleden in Schotland volgde, kon zien dat het daar heel anders zomers was dan bij ons op het vasteland. Terwijl wij hier soms richting dertig graden gingen kwam Edinburgh niet verder dan vijftien graden, met soms een bui. „Scottish mild", noemt men dat met veel gevoel voor un derstatement, mimic Toch gaan er ondanks b\i Anker al die vooroordelen jaarlijks ruim een mil joen Nederlanders naar Groot-Brit tannië. Deels zakelijk, deels toeris tisch. Dat is behoorlijk veel en bo vendien mag je aannemen dat vrij wel al deze toeristen fanatiek zijn. Zij hebben welbewust gekozen voor

Leidse Courant | 1992 | | pagina 28