rm Op de grens van verloedering Boeken: Mariene Dietrich blijft een legende Over enkele maanden verdwijnt de controle aan de grenzen. Maar Hazeldonk, de grenspost bij Breda, wordt geteisterd door drugrunners en handelaren in nepgoud. De rijkspolitie krijgt er zelfs een vaste post. ZA )A LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1992 door Casper Postmaa ven heerst er ter hoogte w van de grensovergang Hazeldonk verwarring op de A16. Net passeer de het verkeer hier nog met hoge snelheid, maar alsof er plotseling een wolk op het wegdek is neergedaald, is uit het niets een file ont- an. Drie of vier automobilisten schie- uit de rij in een poging om op de lin- baan de congestie te omzeilen. Ver- fse moeite want honderd meter ver stuiten ze op de oorzaak van het op houd. Parmantig, en een beetje s, staat een Belgische douanier met ïand in de lucht op het asfalt. Een nostalgisch gebaar. 'Halt douane', wijl de voorste chauffeur uit zijn 0 moet komen om de achterbak te nen, draait iemand anders zijn mpje naar beneden en schreeuwt ttend 'Hé manneke, heb je nog nooit 1992 gehoord?' douanier gaat onverstoorbaar ver- Hij hangt nu zo ver in de achter- dat zijn voeten bijna los van het ;dek komen. Dan buigt hij zijn wat ette lichaam weer in model, zijn rs aangelopen gezicht straalt inge- iden triomf uit. Tussen duim en ivinger houdt hij een zakje met wit der omhoog. Het gebaar is niet al- n bedoeld als teken aan zijn collega's assistentie nodig is, maar ook voor •erbiedwaardige EG-burgers die in o's zitten te wachten. Want zulke te zakjes gaan na 1 januari onge- ord de grens over. Nederlandse collega aan de over- ït moet glimlachen om het incident, iderdaad de Belgen controleren wat ter dan wij, maar hooguit drie kwar- per dag. Meer mogen ze niet. Ach, lenk wel eens; ik kan hier het licht op rood zetten, maar wat heeft dat >r zin, als het na 31 december voor al- op groen staat?". Vervaagt zeidonk is geen stad, want het heeft ;n bewoners; alleen gebruikers, van de meesten vluchtige passanten i. Hazeldonk is een benzinestation, Wisselkantoor, een douanepost of I ;en maar een toilet. Voor vrijwel nie- nd is het een doel, want dat - de voor- zende auto's herinneren er voortdu- id aan - ligt verderop. Toch heeft de inspost problemen, die menig provin- s te boven gaan. Stakende luffeurs, actievoerende douane, nderende voetbalsupporters, ter- ir van drugrunners, grafltti en ver- ling. Alleen maar omdat Hazeldonk de scheidslijn tussen België en Ne- land ligt. Op 1 januari 1992 vervaagt grens een beetje. Niet langer contro- >p personen en vrije invoer van goe- g^en uit landen binnen de EG. Maar in zeidonk weten ze al dat de proble- n zullen blijven, misschien zelfs gro- worden, want op de stroom van het je verkeer zal het wrakhout meedrij- criminaliteit en drugs. Gorissen is groepshoofd van de II tspolitie in Zundert en omdat zijn rkterrein ook Rijsbergen (de ge- :ente waaronder Hazeldonk) be- ijkt, is ook de grenspost aan zijn zor- i toevertrouwd. Met de 23 mannen vrouwen die hij nu ter beschikking eft, staat hij voor een bijna onmogelij- s e taak. De orde in twee kleine platte- ïdsgemeenten handhaven, maar ook Augiasstal aan de grens schoonhou- i. Tot grote woede van Groen Zun- rt zal de rijkspolitie dit jaar minder hebben voor overtreders van mi- uwetten en ook beschonken cafégan- 1 in de streek mogen na het heffen het glas iets ongestoorder dan voor- en naar huis rijden. Want het werk in izeldonk gaat voor. it recente probleem met de drugrun- rs, deed Gorissen en burgemeester J.L. de Jaeger van Rijsbergen weer beseffen, dat een vrij Europa een achtig ideaal is, waar je vooral niet te- n moet zijn, maar dat controle aan de ens noodzakelijk is. Als het dan de Op de Stroom van het vrije verkeer zal het wrakhout meedrijven; criminaliteit en drugs. douane niet mag zijn, dan maar de poli tie. Grenspolitie zou volgens Gorissen een goede oplossing voor na 1992 zijn. „Ik denk dan^aan geregelde controles. Je laat wel iets toe, maar niet alles". In september zetten Gorissen en De Jae ger een eerste stap, dan komt bij Hazel- donk-Oost een vaste politiepost, die blijft zo lang het nodig is. Het bedrijfs leven van Hazeldonk betaalt de kosten van de huisvesting, zo'n 15.000 gulden per jaar. De drugrunners zijn de aan leiding voor het openen van de post, maar niet de enige re den. Gorissen: „Het is toch te gek dat als je de grootste poort van Nederland binnenkomt en je hebt de politie nodig, die onvindbaar is. Stel je komt 's avonds aan, dan moetje eerst weer een stuk terug richting België, vervolgens een paar ki lometer de weilanden in en uiteindelijk sta je in Zundert voor een gesloten poli tiebureau". De drugrunners zijn niet de enige reden om het beleid te wijzigigen, maar op het moment trekken ze wel de meeste aan dacht. Vooral Franse automobilisten worden steeds frequenter lastiggeval len. Bij Hazeldonk trachten ze potentië le drugkopers op te vangen om ze te be geleiden naar het adres van een dealer in Rotterdam. De runners, vaak zelf ge bruikers, strijken met hun activiteiten een vette commissie op die per nacht tot 1500 gulden kan oplopen. Op zulke avonden heeft de politie wei nig last van de runners, het wild-west op de snelweg begint pas als de handel slap is. „Kijk zo'n runner ziet in elke Franse wagen een mogelijke klant", legt Gorissen uit. „Ze zijn natuurlijk bang dat klanten die al eerder in Rot terdam bij een dealer zijn geweest de 'Den Haag weet wat er binnenkomt, maar doet niets' volgende keer op eigen houtje gaan ko pen om zo de commissie te'omzeilen. Ha, ha, denkt de drugrunner dan. Dat lukt je niet. En auto's waarin hij een klant vermoedt worden klem gereden, tegen de vangrail gezet. Tegenwoordig werken ze al met twee auto's. Snijden, intimideren, alles gebeurt. Blijken het normale, rustige mensen te zijn, die niets met drugs te maken wil len hebben, dan roven ze nog even een tasje". „Als er weinig kopers zijn, gaan ze ook mensen buiten het circuit lastigvallen. Het is al enkele malen voorgekomen dat vrouwelijk personeel door een auto met vier van die jon gens twintig kilometer lang tot aan de huisdeur is achter- volgd. Puur uit verveling. Dat zijn angstige ervaringen" „In het begin wisten we helemaal niet waarom het ging. Dachten we dat die jongens zelf drugs verkochten. Vorig jaar hebben we een actie gehouden waarin we 24 uur lang iedereen in de gaten hebben gehouden. Nu weten we dus hoe ze werken, wie het zijn, in wel ke auto's ze rijden". De groep runners, de politie denkt dat het er inmiddels 200 zijn, bestaat voor namelijk uit Marokkanen, onderwie een behoorlijk percentage illegalen. Het bezit van vuurwapens komt veelvuldig voor, maar een geldig rijbewijs is iets minder in trek evenals een verzekerde auto. Veelvuldig politieoptreden heeft de runners nog niet kunnen verdrijven. Ingrijpen is niet altijd mogelijk omdat het benaderen van een mogelijke klant op de parkeerplaats van Hazeldonk niet verboden is. „Daar hebben we wat op gevonden", zegt burgemeester De Jae ger grimmig, „iemand die anderen las tig valt verstoort de openbare orde en dan komt dus de burgemeester in beeld. Wie door zijn gedrag afkeer oproept bij degene die hij benadert, of twistge sprekken begint met vreemdelingen, krijgt - net als op de Zeedijk - een straat verbod opgelegd en mag dus niet meer op Hazeldonk komen. Met deze werk wijze gaan we beginnen zodra de vaste politiepost er is". De drughandel is ook op ande re manieren een bron van overlast in de grensstreek. Onder de drugtouristen zijn ook criminelen, die de reis per gestolen auto vanuit Noord- Frankrijk maken en net over de grens met een lege tank zit ten. In Rijsbergen of Zundert stelen ze dan een nieuwe wa gen. Sommige gebruikers zijn nog zo bang voor de douane dat ze liever vóór de grens op een tje spuiten of snuiven. Gorissen lako- niek. „We houden 's avonds per defini tie elke auto met een Frans kenteken aan. En het is bijna altijd raak. Ik sluit ze vrijwel nooit op, dat kost weer 200 gulden per nacht, maar geef een forse boete. En ze betalen graag. Echt waar, geen probleem. En als ze geen geld heb ben neem ik hun auto in beslag en ko men ze het de volgende dag brengen. Deze regeling is voor alle partijen, justi tie, politie eri verdachte, het beste". De vaste politiepost op Hazeldonk is niet alleen bedoeld om de drugrunners aan te pakken, zeggen alle partijen met klem. De politiepost gaat de orde hand haven op een plek, die is uitgegroeid tot een autonome, dolgedraaide maat schappij met eigen regels en gebruiken. Gorissen trekt rapporten uit zijn la om zijn gelijk te bewijzen. Hazeldonk moet als de poort tot Nederland, een positie ve indruk achter laten, maar douane en 'We pakken illegalen, wapens en drugs. Elke keer meer' burgemeester noemen de Al 6 een open riool. Het complex verpaupert, omgere den lantaarnpalen worden niet optijd vervangen, vervuiling, graffiti en in- braakjes behoren tot het ziektebeeld. Gorissen: „Mensen laten hier miljoe nen aan goederen onbeheerd achter. Dan heb je verkopers van nepgoud nog. Kettingen, sieraden, horloges". Inder daad op Hazeldonk is een woud met borden geplant waarop waarschuwingen in verschillende talen tegen goudhandelaren. Toch kopen nog steeds touristen nepgoud. „De handelaren draaien de bordjes gewoon om", zegt Go rissen, „en er trappen weer mensen in". „Voetbalsupporters hebben we ook problemen meeHad j e niet gedacht hè. Toen Barce lona en Manchester United vorig jaar in Rotterdam een Europa Cupfinale moes ten spelen kwamen er 200 bussen met Engelse supporters en tachtig met Spanjaarden op Hazeldonk af. Wij ston den aan de grens om te zorgen dat ze hier niet zouden stoppen. Een jaar eerder bezocht een Engelse supporters bus Hazeldonk en die jongens hebben een uur lang gegeten, gedronken, ge plunderd en geroofd om vervolgens zon der te betalen vertrekken. Dat soort toestanden willen we voorkomen". De opsomming van alledaagse ongere geldheden op het gistende territorium van Hazeldonk is in feite een warm plei dooi voor grenspolitie. Een beetje in strijd met het ideaal van een Europa zonder grenzen. Gorissen spreidt ver twijfeld zijn armen. „Iedereen mag bin nen komen en dan vergeten we de ver velende dingen. Ik kan toch niet de zeef voor heel Nederland zijn. Ik heb het idee dat Den Haag het ideale plaatje van foto John de Pater een Verenigd Europa voor zich heeft en de nadelen niet wil zien. Eenmaal per jaar houden we zes uur lang controle aan de grens. Als je ziet wat dat ople vert, werkelijk abnormaal. Vuurwa pens, drugs, illegalen. Allemaal dingen die anders in het achterland verdwij nen. Elke keer als we zo'n actie houden is de vangst groter. Ik heb dat in een rapport aan de regering laten weten. Je bent als regering toch blind als je weet wat het land binnen komt en je doet er niets aan". Erg veel geld kosten derge lijke opsporingsacties niet, want de laatste keer investeerden de gezamen lijke diensten 58.000 gulden aan man uren en incasseerden ter plekke 54.000 gulden aan boetes. Ook burgemeester De Jaeger is somber over de situatie. „We hebben nu niet het juiste instrumentarium om ade quaat in te grijpen. De afspraken van Schengen zijn heel mooi, maar de dage lijkse praktijk is dat de politie van Ne derland en België niet eens via de radio met elkaar kunnen communiceren. Het is eigenlijk te zot om waar te zijn. Sinds kort mogen we wel over en weer bran den blussen, maar een zwaargewonde die twee meter over de grens ligt mag niet door een Nederlandse ziekenwa gen worden opgehaald. Triest niet?". De Jaeger hoopt dat het ooit nog eens tot gezamenlijke surveillances van Ne derlandse en Belgische politie komt. Maai* dat is nog ver weg, want ondanks 1992' is de grens hier nog een reëel be grip, dat ook na 31 december zal blijven bestaan, al is de dam dan doorgebroken. Groepscommandant Gorissen haalt uit zijn la een bruine, papieren zak waar kleine pakketjes hasj uit rollen. Ander halve kilo. Vanmorgen uit een auto ge gooid toen de bestuurder zag dat de Bel gische douane controleerde. Gorissen: „Dat is die zeef hè". EINDREDACTIE RENÉ VAN ZANTEN VORMGEVING PETER J. C. MARTENS

Leidse Courant | 1992 | | pagina 23