Nederland niet in staat snel troepen te leveren" Clinton: Bush belooft klatergoud Nog geen akkoord over inkomens '93 Intelligentie A2 A3 A5 B1 D1 D3 D6 Politie rolt grote drugslijn op School jongens regeren Somalia Kamer buigt zich over onderzoek sociale zekerheid I Britse juweliersketen sluit honderden winkels ï~l4 Dagen Gratis Ccldóc Souoont ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1992 28 PAGINA'S in vier katernen GEESTELIJK LEVEN Theoloog Geert van lartel: „Drama op de Balkan geen godsdienstoorlog" Vreemde insektgn moeilijk te weren Regering in maliland net Kuifje in Amerika EIDEN OMGEVING stauratie van aula Groenesteeg' kan volgende maand beginnen Op de grens van verloedering e kerk is vervreemd n mensen en wereld Het geluk zit in de plooien ISTELIJK LEVEN/OPINIEA2 NENLANDA3/4 rENLANDA5 DMOMIEA6 MIE A7 IEN/REGIO91/2/3 NSTVERLENING 02 PROGRAMMA'S84/5 iSTRTV C1 fieidaeöowta/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25423. Losse nummers 1,50. 'Soms geen gave melktand meer' ZOETERMEER - Het ni- veau van snoepen glijdt af naar dat van de jaren zes tig. „Ten minste een keer per maand krijg ik een kind van drie jaar in de stoel dat letterlijk geen en kele gave melktand riteer heeft", zegt tandarts Tsjenno Keulen die werkt bij de jeugdtandzorg in Zoetermeer. Vooral het zuigflesje met zoete drank noemt hij de grote boos doener. Pagina ,C4 Jeugdtand- verzorging vernieuwt. Id 1 DEN HAAG - Met de aanhouding van veertien verdachten in vijf Neder landse steden heeft het bu reau verdovende middelen van de Haagse politie een grote drugslijn tussen Co lombia en Nederland op gerold. De verdachten werden allen gistermorgen vroeg gearres teerd. Bij huiszoekingen in zeven woningen is in totaal 7,5 kilogram zuivere cocaïne gevonden, en verder twee vuurwapens, munitie en twee ton aan contant geld. Alles is in beslag genomen. De Haagse politie heeft be kendgemaakt dat al op 15 augustus in het kader van hetzelfde onderzoek in de haven van de Duitse plaats Rostock een vrachtschip in beslag is genomen, waarop 142 kilo zuivere cocaïne was aangetroffen. De straat waarde van de in beslag ge nomen drugs is ongeveer vijftien miljoen gulden. Het onderzoek heeft alles bij elkaar enkele maanden ge duurd. De verdachten, Ne derlanders, Turken en Co- lombianen, variëren in leef tijd van 25 tot 48 jaar. De co caïne, die uit Colombia kwam, werd met vrachtsche pen via diverse Westeurope- se havens naar Nederland vervoerd. De aangehouden verdachten komen uit Den Haag, Am sterdam, Egmond, Scher- merhorn en Alkmaar. Priester verdrinkt met dopelingen JOHANNESBURG - Een priester en twee leden van zijn gemeente zijn donderdag ver dronken toen zij tijdens een doopplechtigheid in de Vaal-ri- vier werden meegetrokken in de stroom. Hun lichamen wer den enkele uren na het ongeluk tussen Vanderbijlpark en Sa- solburg ten zuiden van Johan nesburg geborgen. Volgens de politie was de priester bezig een van de mannen te dopen toen de twee uitgleden en in het water verdwenen. De derde man sprong hen achterna om te hel pen maar verdween eveneens. Correspondent in Zuid- Afrika weer aangevallen JOHANNESBURG - Volkskrant-corres pondent en Weekly-Mailredacteur Phillip van Niekerk in Zuid-Afrika, die krap drie we ken geleden een kogel door zijn hoofd en kaak kreeg bij een reportage in een zwart woon oord bij Johannesburg, is gisteren opnieuw zwaar geattaqueerd. Hij kreeg, toen hij voor het eerst weer naar zijn werk ging, een slag op zijn zorgvuldig herstelde en genaaide kaak, waardoor deze opnieuw brak. De klap kreeg hij van een brandweerman, de commandant van Johannesburgs grootste brandweerka zerne, Nic Botes. Dit gebeurde nadat Van Niekerk met zijn auto Botes' motorfiets raak te zonder dat er overigens letsel of schade ont stond. Botes weigerde Van Niekerks excuses aan te nemen en sloeg er meteen op los. Generaal Wilmink onthult: 99 DEN HAAG Hoewel mi nister Van den Broek van buitenlandse zaken naar bui ten toe zegt dat nog „alle op ties" open zijn, is Nederland niet in staat gevechtseenhe den te leveren voor de be scherming van humanitaire konvooien in het voormalige Joegoslavië. Generaal M.J. Wilmink, de hoogste bevel hebber van de Koninklijke Landmacht, onthult dat van daag in een interview met onze krant. Volgens Wilmink zijn er twee redenen voor het onvermogen van het Nederlandse leger. De eerste is de houding van het parlement. De Tweede Kamer wil niet dat dienstplichtigen naar mogelijke slagvelden bui ten het NAVO-gebied worden gestuurd. Die kunnen alleen op basis van vrijwilligheid worden ingezet. „Dus zouden wij van dienstplichtige vrijwilligers eenheden moeten samenstel len, eentje hier vandaan ge plukt en eentje daar van daan constateert Wilmink. Maar volgens de generaal zou dat niet verantwoord zijn, al thans niet op korte termijn. „Voor een gevechtseenheid is het essentieel dat men niet al leen een eenheid is. Men moet ook een eenheid vormen, door goed op elkaar ingespeeld te zijn. Dat is essentieel voor de taakuitvoering en de veiligheid van de mensen. Zo'n gevecht seenheid samenstellen is niet onmogelijk maar kost wel een halfjaar of daaromtrent". Juist om deze reden is de Ko ninklijke Landmacht volgens haar bevelhebber volop bezig met de vorming van een lucht mobiele brigade van zo'n twee duizend zeer snel inzetbare be roepssoldaten. Maar ook die brigade kan niet naar Joegosla vië. Wilmink: „Zover zijn we nog niet. De luchtmobiele bri gade zal pas in 1994 voltallig en operationeel zijn. Het gevolg daarvan is (inderdaad) dat wij nu geen gevechtseenheden naar het voormalige Joegosla- vië kunnen sturen". Volgens generaal Wilmink heeft ons land momenteel, naast het verbindingsbataljon van 380 man dat al in Kroatië en Bosnië zit, alleen transpor teenheden te bieden. „Een stuk of vijftig vrachtwagens met bij behorend personeel: chauf feurs, monteurs, verzorgings mensen en leidinggevenden". De bescherming van deze Ne derlanders zal door andere lan den verzorgd moeten worden. Door de Britten, de Italianen en de Fransen, die respectievelijk 1800, 1500 en 1100 man gevechtstroepen beschikbaar hebben gesteld. Pagina A4: „Zonder dienstplicht zakt leger volledig in elkaar" Herdenking coup Huilend staat deze vrouw voor het graf van de drie Moskovieten die tijdens de mislukte staatsgreep van vorig jaar om het leven kwamen. On geveer duizend mensen woonden gisteren de mis bij die ter nagedachtenis van de slachtoffers werd gehouden. Onderweg naar de mis toon den de Russen hun ontgoocheling over één jaar Jeltsin. Pagina A 7: Boris Jeltsin blaakt van zelfvertrouwen FOTO:AP HOUSTON Met de aan kondiging de belasting t'e zul len verlagen als hij wordt herkozen heeft de Ameri kaanse president George Bush „klatergoud" beloofd, meent zijn Democratische ri vaal Bill Clinton. Clinton zei dat de rede van Bush hem aan die van vier jaar geleden deed denken, toen Bush 15 miljoen nieuwe banen beloofde en nadrukkelijk toe zegde dat hij de belastingen niet zou verhogen. „Die beloften waren loos en hebben ons be drogen. Ook deze beloften zijn vals en zullen ons bedriegen", aldus Clinton. „We hebben dit allemaal al eerder gehoord. We hebben dit allemaal al eerder gezien. We hebben dit allemaal al eerder geprobeerd". Bush zei de belastingenverla ging te willen financieren door 300 miljard dollar op de uitga ven te bezuinigen. Waarop pre cies bezuinigd zal moeten wor den, liet hij onvermeld. Bush begaf zich gisteren met vice-president Dan Quayle in zijn kielzog naar Mississippi, waar het Republikeinse duo een begin zal maken met zijn po ging het Zuidefi op gouverneur Clinton van Arkansas en sena tor Al Gore van Tennessee te herwinnen. Hoewel de meeste afgevaardig den op de gisteren afgesloten Republikeinse conventie een overwinning voor de Republi keinen voorspelden, durfden velen hun leven daar niet op te verwedden. „Ik heb dat gevoel niet, niet zoals ik dat had bij de andere conyenties", zei senator Leo Daughtry voor North Caro lina. „Ik denk dat het er dit keer om gaat spannen". Vandaag wolkenvelden en plaat selijk een bui. Middagtempera- tuur ongeveer 21 graden. Zuide lijke wind, in de Toop van de dag toenemend tot matig, kracht 3 a 4. Morgen wisselvallig weer. Mid- dagtemperatuur rond 20 graden. Idoor DIRK MELLEMA HARGEYSA - De chauffeur van de auto van het interna tionale Rode Kruis kon niet anders. Hij moest zijn auto wel afgeven. Tegen een ben de zwaar bewapende jongens met een wilde blik in hun ogen begin je weinig. De chauffeur staat langs de weg en vraagt of hij met ons mee mag rijden. Tien minuten later doemt er op de hobbelige zand weg een bestelauto met open laadbak op. In de bak staan tien jongens met Russische machi negeweren met afgezaagde kolf. Op de rand van de laadbak is een mitrailleur gemonteerd. We kijken strak vooruit. Ze la ten ons na een keurende blik doorrijden. „Ze hebben meer belangstelling voor auto's met vierwielaan- drijving", zegt de beroofde Rode-Kruis-chaufTeur, die ver telt dat dit dezelfde bende is die tevoren zijn auto heeft gesto len. Het is veel veiliger om hier in een oude brik rond te rijden. We zijn nu vlak bij Hargeysa, de hoofdstad van Somaliland, ei genlijk gewoon het noordelijk deel van Somalia. Een land dat door een dubbele ramp wordt getroffen: een onoverzichtelijke burgeroorlog en een fatale hon gersnood. In Somaliland is het voedselgebrek minder groot dan in het zuiden, waarvan de verschrikkelijke beelden alle huiskamers bereiken. Somali land daarentegen ondergaat zijn tragedie in stilte en anoni miteit. Pagina A 7: Regering van So maliland net Kuifje in Ameri ka VON zoekt opvang voor Somaliërs DEN HAAG De federatie van Vluchtelingenorganisaties in Nederland (VON) roept het ka binet dringend op om gevolg te géven aan het verzoek van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenig de Naties (UNHCR) om mee te werken aan de opvang van So malische vluchtelingen. De UNHCR heeft gisteren een beroep gedaan op de westerse regeringen om in ieder geval 1200 Somaliërs op te nemen. De groep bestaat uit 300 gehandi capte en zwaar gewonde men sen en hun familie. De meesten van hen zijn ernstig getrauma tiseerde slachtoffers van marte lingen. DEN HAAG - De Tweede Kamer moet binnenkort be slissen of er een parlementai re enquête komt naar de uit voering van de sociale zeker heid. Voor het instellen van een enquêtecommissie, zoals bij RSV en de paspoorten, is een ruime meerderheid van de Kamer noodzakelijk. De WD zal vrijwel zeker voor zo'n onderzoek stemmen, maar het is nog niet duidelijk of CDA en PvdA daar iets voor voelen. De twee regeringspartijen zul len vermoedelijk kiezen voor de instelling van een bijzondere commissie, die dan niet het recht heeft betrokkenen open baar en onder ede te horen. In het parlement is de laatste tijd steeds grotere onrust ont staan over de instanties die de sociale zekerheid moeten uit roeren. Er verscheen boven dien een vernietigend rapport van de Rekenkamer, waarin werd gesteld dat er van toezicht op die instanties niet of nauwe lijks sprake was. Uit dat onder zoek bleek onder meer dat het toezicht van de Sociale Verze keringsraad (SVr) in 1988 en 1989 op belangrijke punten niet in overeenstemming was met de bedoelingen van de wetge ver. De oppositiepartijen WD, D66 en Groen Links stelden daarna dat er een parlementair onderzoek zou moeten komen. Twee commissies gingen aan het werk, en een subcommissie met fractiespecialisten kwam gisteren tot de conclusie dat er een commissie nodig is van ne gen tot elf leden van de Kamer, die hulp moeten krijgen van ex terne deskundigen. De commis sie, onder leiding van PvdA'er Buurmeijer, vindt dat het on derzoek moet worden beperkt tot werknemersverzekeringen (ww, wao/aaw en ziektewet) en de Toeslagenwet. Onderwerp van het onderzoek worden de SVr, de bedrijfsverenigingen, de Gemeenschappelijke Medi sche Dienst (GMD) en de wet gever, in dit geval het ministe rie van sociale zaken en de Ka mer zelf. Zo'n onderzoek zal naar schatting bijna twee mil joen gulden kosten en over een jaar moeten zijn afgerond. Buurmeijer wees er op dat een enquêtecommissie weliswaar meer bevoegdheden heeft dan een bijzondere commissie, maar dat een parlementaire en quête het zwaarste middel is waarover de volksvertegen woordiging beschikt. Om dat te gebruiken is het volgens hem nodig dat er sprake is van mis standen of misbruik. Hoewel daarover wel vermoedens be staan, ook bij diverse kamerle den, is daar volgens Buurmeijer tot nu toe nog niets van geble ken. ADVERTENTIES zierjacht ikt: twee doden ILO Twee vrouwen van n 50 jaar uit Essen (Duits zijn gisteravond in de in Venlo verdronken, het plezierjacht waarop ze en werd aangevaren door vrachtschip en zonk. De ïwen zaten in de kajuit toen lanvaring plaatsvond. Hun genoten stonden aan dek konden zich in veiligheid ïgen. Na een onderzoek in ziekenhuis konden ze naar De precieze toedracht van ongeluk staat nog niet vast. ADVOCATEN VAN ROY c.s Rapenburg 55,2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 AUTOVERHUUR F. PRAM&E Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p dag.' HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Ijsbergen in Brazilië SAO PAULO De Brazilianen hebben de komende dagen ijspret. Een formatie ijsbergen, waarvan de grootste een hoogte van 120 meter heeft, staan op het punt om de territoriale wateren van het tropische land binnen te drijven. Volgens de autoriteiten is er spra ke van een uniek verschijnsel. Nog nooit eerder hebben zich ijsber gen vertoond in de warme wateren van Zuid-Brazilië. De gevaar ten zijn afkomstig van een reuze ijsschots die in 1988 van de Zuid pool losraakte. Althans, dat vermoeden wetenschappers. Normaal blijven ijsmassa's ronddobberen in de zeeën rondom Antartica. De ijsmassa heeft sinds 1988 ruim 7000 kilometer afgelegd met een gemiddelde snelheid van 5 kilometer per dag. De Braziliaanse kustwacht heeft inmiddels de hulp van het leger ingeroepen. Mari ne en luchtmacht zullen in een gecoördineerde actie bescherming bieden aan het scheepvaartverkeer. LONDEN De Britse keten van juwelierswinkels Ratners is hard getroffen door de economische recessie op zijn twee afzetmarkten. De onderneming gaat de komende drie jaar 180 zaken sluiten in Groot-Brittannië en 150 in de Verenigde Staten. Hiertoe is beslo ten in het kader van afspraken met de banken, zo heeft Ratners gisteren meegedeeld. Ratners is de grootste juweliersketen in Groot-Brittannië en de op één na grootste in de VS. In de belangrij ke kerstperiode kelderde de verkoop onder invloed van de recessie met vijftien procent. De situatie in de twee landen blijft moeilijk, en de omzet ligt onder het niveau van vorig jaar, zo liet het bedrijf weten. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18 00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe- Kunstmatige intelligentie grijpt om zich heen. Computers verslaan de meeste mensen bij het schaken en weten soms veel beter dan de dokter wat iemand mankeert. Tijd dus dat de eerste afgestudeerden op het gebied van kunstmatige intelligentie worden afgeleverd. Dat gaat nu gebeuren. Om hen op computers en robots los te laten en te proberen die tot intelligent gedrag te brengen. Zó intelligent dat ze eindelijk betrouwbare vertalingen gaan maken, want dat kunnen computers nog steeds niet. De krant lezen doen ze al helemaal niet. Laat staan dat ze zo intelligent zijn dat ze meteen de kwaliteit van een krant als de Leidse Courant onderkennen. Dat kan niets en niemand beter, dan u. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en DEN HAAG De minister raad is er gisteren nog niet in geslaagd om overeenstem ming te bereiken over de ge wenste ontwikkeling van de inkomens in 1993. Ernstige problemen daarover zijn er overigens niet. De ministers Kok van financiën en De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid laten hun ambtenaren maandag de gevol gen voor de schatkist bereke nen van enkele nieuwe varian ten om de mensen met de laag ste inkomens volgend jaar fi nancieel te ontzien. Maandag avond hervat de ministerraad het beraad. Volgens kringen rond het kabi net was het gisteren nog te vroeg voor premier Lubbers en minister Kok om de minister raad een afgerond voorstel voor te leggen. Zonder maatregelen verliezen de mensen met de laagste inko mens, zoals aow'ers en bijstan dontvangers, in 1993 1,1 pro cent van hun koopkracht. Zij krijgen er volgens een eerder plan van het kabinet weliswaar twee procent bij, maar dat is te weinig om de gevolgen van de prijsstijgingen te compenseren. Huishoudens met een inkomen van 80.000 gulden en meer gaan er daarentegen 1,3 pro cent op vooruit. In politiek Den Haag wordt al de hele week verwacht dat het kabinet een combinatie van maatregelen zal treffen die de koopkracht van de minima vol gend jaar op de nullijn houdt. Zij gaan er dus niet echt op vooruit, maar leveren ook niets vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: I I Postcode/Plaats: Telefoon: I (voor controle op bezorging) Dei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 711848 0U301 7 iiuiiniiBiimmuuun

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1