'Van Torino - Ajax kan ik weer een jaar leven' Koperen koor 'Phoenix' viert zijn jubileum straks in Brezi Jeugdtandverzorging vernieuwt en slaat alarm Ccidóc Sotvuuit SPORT DANKZIJ DE SPAARZAME MOOIE MOMENTEN HOUDT ROB BAAN HET VOL ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1992 Wilhelmus oppermachtig Den Haag Wilhelmus-VCS is morgenmiddag om 14.00 uur aan de Kastelenring in Leid- schendam de finale van het ne gende Heuveltoernooi van RKAW. Wilhelmus was opper machtig tegen VIOS (7-0). Ste ve Faber was met vijf doelpun ten de topschutter. Leen van der Toorn en Harry de Jong na men de andere doelpunten voor hun rekening. VCS klopte RKAW met 3-0. Onno Sterk opende in de eerste helft de sco re. Na de pauze was VCS veel sterker en won door twee tref fers van Olaf Goulooze. RKAW en VIOS spelen morgen 14.00) om de derde en vierde plaats. HMSH klopt Cromvliet Den Haag Laakkwartier won op het eigen toernooi om de Doesburg-bokaal met 4-1 van Quick Steps en Cromvliet kreeg met 2-5 klop van HMSH. Mor gen worden Quick Steps-Crom- vliet (12.00) en HMSH-Laak- kwartier (14.00) gespeeld. Op het 'Install Data-toernooi' van Rijswijk won Quick met 3-2 van Vredenburch en sneuvelde Rijs wijk met 1-3 tegen LENS. Mor gen wordt het toernooi voortge zet met Vredenburch-LENS en Rijswijk-Quick (beide om 14.00 uur). De uitslagen van het door SVLV gehouden 'Wilko West geest-toernooi' waren SVLV- Leiden 3-2 en SV Voorschoten- SJZ 5-0. De derby SVLV-Voor- schoten is morgen (14.00) de fi nale en Leiden-SJZ om 11.00 het duel van de verliezers. Henk Kalkman overleden Den Haag De in Haagse sportkringen bekende Henk Kalkman, onder meer oud voorzitter van het Rijswijkse De Spartaan, is op 76-jarige leeftijd overleden. De crematie heeft dinsdag plaats om 10.45 uur in Ockenburgh. Strouken wint rit in Limousin Limousin De Nederlandse wielerprof Patrick Strouken won gisteren het eerste gedeel te van de vierde etappe van de Ronde van Limousin gewon nen. De eindzege ging naar Eric Boyer. Bernard won de afslui tende tijdrit. Gelukkig is er nog Ajax, maar asociaal blijft het. Als voetbaltrainer heeft Rob Baan in de loop der jaren geleerd van de normen die de zijne niet zijn. „Ik kan me voorstellen dat veel mensen langzaam maar zeker op de voetballerij uitgekeken raken". door Gijsbert Spierenburg Capelle aan de IJssel Alsof, slinks in zijn slagschaduw, de duivel hem blijft achtervolgen. Daar waar Rob Baan verschijnt pleegt tegenwoordig spontaan een epidemie uit te breken. Eerst vorig seizoen met SC Cambuur en onlangs weer met FC Twente. Tot twee keer toe heeft de suc ces-trainer kort voor aanvang van de competitie als gevolg van een mysterieuze en verwoes tend om zich heen slaande bac terie zo ongeveer zijn complete selectie ziek, zwak en misselijk onder de wol moeten stoppen. En als we goed zijn geïnfor meerd viel onder zijn leiding Remco Boere bij FC Den Haag ooit wegens maag- en darm stoornissen in amper een et maal zozeer af, dat hij zondags met bretels om de knokige "schouders de beruchte Haagse aanval moest leiden. Na de 0-5 nederlaag in de eerste de beste competitie-wedstrijd, afgelopen zondag nota bene op eigen terrein tegen Feyenoord, staat de dit seizoen in het Diek- man-stadion debuterende oe- fenmeester er bij de Twente-lei- ding natuurlijk meteen fraai op. „Feyenoord is sterk, maar zo sterk nu ook weer niet. Te veel van mijn spelers waren fysiek nog niet hersteld. Ze wilden wel, maar ze konden eenvoudig niet. Mijn fout is geweest dat ik ze na de 0-1 te aanvallend heb laten spelen. Ik wilde de gelijk maker forceren. Die gok had ik niet moeten nemen". Achter zijn rug heeft men hem in Enschede al het stigma van de virus-trainer opgedrukt. „Maar ik hou er geen complex aan over. Ik heb FC Twente ge rustgesteld. Zowel bij FC Den Haag als bij SC Cambuur heb ik later grote successen gevierd. Ondanks de salmonella dus in de bavarois". Rob Baan heeft in z'n rijke car rière wel voor hetere vuren ge staan. „Nul-vijf is heel verve lend. Natuurlijk schrik je even, maar al snel zegeviert dan toch weer het gezonde verstand. Vroeger zou ik van zo'n neder laag als tegen Feyenoord slape loze nachten hebben gehad. Ik heb er nu eerlijk gezegd nog geen minuut van wakker gele gen. Na afloop ben ik lekker het bos ingerend, ik heb goed ge- zweten, een douche gepakt en ik was weer het mannetje". In z'n donkerste momenten is er bovendien altijd nog de schouder van Jeanne. „Eén troost heb je, Rob, slechter dan destijds bij FC Den Haag kun je het niet meer treffen". De oefenmeester is door erva ring gerijpt. „Wie, zoals ik, ach tentwintig jaar in het vak zit heeft al eens een boze voorzit ter meegemaakt, heeft ooit te maken gehad met ontevreden spelers en supporters en heeft weieens in de clinch gelegen met een elftalleider of een chief- scout. Bij FC Den Haag heb ik grote successen behaald. Met de ploeg ben ik ongeslagen naar de eredivisie gepromoveerd, tegen de verdrukking in. Heel het sei zoen heb ik me daar moeten verdedigen tegen de voorzitter (Stoop, red.) en als dan diezelf de voorzitter je zes jaar later plotseling weer ziet als de Red der van het Zuiderpark, als de enig geschikte man om FC Den Haag uit het slop te halen, dan besef je pas hoe snel het kan verkeren in die voetballerij". Morgen kan alles anders zijn. In het voetballeven kan de situ atie omslaan als een blad aan een boom. „Hoe kort is het bij voorbeeld nog maar geleden dat Leo Beenhakker bij Ajax zono dig van zijn contract af moest en in Madrid als de grote man werd binnengehaald. Om in de kampioenswedstrijd op Teneri- fe, na met 0-2 te hebben voorge- Rob Baan: 'Meneer Stoop is erg maar ene meneer Nol Hendriks is nog veel erger'. staan, met 3-2 te verliezen en vervolgens ontslagen te wor den. Pas sinds donderdag heeft hij weer werk. Aad de Mos zit nog zonder. Die had in mei zijn contract bij Anderlecht nog met twee jaar verlengd. Een maand later moest hij vanwege een conflictje om niets vertrekken. Hij zou tegen de zin van de voorzitter en de manager heb ben geweigerd een speler af te staan aan het tweede elftal. De leiding vond dat hij te veel macht kreeg, dus moest hij weg". Tirannie In het Zuiderpark was Rob Baan ooit het mikpunt van de tirannie van voorzitter Stoop. Van de stress viel z'n echtgeno te Sjaan een keer zelfs flauw. Nóg feodaler regeerde de tex tielkoopman Nol Hendriks over de oefenmeester, bij Roda JC in Kerkrade. „Meneer Stoop was erg, maar ene meneer Hendriks was nog veel erger. Veel oneer lijker in elk geval. Stoop heb ik nooit op één oneerlijkheid kun nen betrappen. Maar bij Roda JC moest alles en iedereen dan sen naar de pijpen van meneer Hendriks en dus is daar ge beurd wat ik destijds al voor spelde. Het is een uitgeholde club geworden. Roda heeft even van een Europa Cup-succesje mogen proeven, maar leidt nu weer een wankel bestaan, om dat Hendriks met alle macht probeert zijn geld uit de club te halen. Hij heeft Boerebach ver kocht, Been verkocht, Verha gen verkocht, Arnold verkocht en Hofman verkocht. En nu zit de club met een kater". In een normloze wereld geldt nu eenmaal het recht van de sterkste. Zijn hart zegt hem dat het zijn wereld niet is. „Ik kan me voorstellen dat veel mensen langzaam maar zeker op de voetballerij uitgekeken raken. Al die conflicten, al die ruzies, al die mensen die van de ene dag op de andere op straat ko men te staan. Maar anderzijds moet men niet vergeten dat de voetballerij slechts een afschil dering is van de maatschappij is. Ook bij Philips en Akzo zijn er gedwongen ontslagen. Schandalen zijn er overal, zeker als het erom gaat een positie te verwerven over de rug van een ander. In Nederland gebeurt het datje in de rij voor een loket als eerste aankomt en toch als laatste aan de beurt bent. Mijn oudste broer was directeur bij een groot bedrijf. Na een con flict staat hij nu op straat. Daar hoort of leest men niets over. In de voetballerij komen die zaken uitgemeten in de pers". „Sinds 1965 werk ik nu als trai ner in de voetballerij. Na al die jaren mag ik zeggen dat ik heb geleerd om te gaan met de nor men die de mijne niet zijn. Ik hou het vol dank zij de uitzon deringen die de regel bevesti gen. Soms zijn er zulke fantasti sche wedstrijden. AC Torino - Ajax bij voorbeeld. Daarvan kan ik weer een jaar leven. Met Cambuur ben ik naar de eredi visie gepromoveerd. Van niets heb ik daar iets gemaakt. Voor het eerst in de geschiedenis speelt die club uit Leeuwarden nu in de eredivisie. Ik geniet dan als heel zo'n stad feestviert. Die mooie momenten verzach ten veel". Maar asociaal blijft het. „Als trainer heb je geen sociaal le ven. Voor Sjaan heb ik amper tijd. We hebben samen zo verhuizingen achter de rus ze geen zin meer heeft verkassen. We hebben in terdam gewoond, in Den H in Blerick, in Grubbenvors Leusden, in Schaesberg ei™ weer in Capelle. Als trainei FC Twente in Enschede, ik alleen op een flatje zit, Sjaan alleen op woensdag een enkele keer op zon maar dan moet ze wel hele vanuit Rotterdam naar Ens de komen. Goedbeschouwd f ik met haar een LAT-relati vis graag, ik golf graag, ma j*P kom er nauwelijks aan to heb geen keuze. Ik heb voo vak gekozen en wie erii stapt er ook niet meer uit. zij je dus gedwongen wordt Zelfs De Mos Al meer dan een kwart voetbaltrainer en nog niet dag zonder werk. Het is sis een enkeling gegeven. „Ik geluk gehad, ik geef dat et toe. In dit vak heb je dat ni lijk niet in eigen hand. Happel is werkloos gew Zelfs Leo Beenhakker. ,n Aad de Mos. Laatst kwaï0 Aad nog tegen, in Amsteri Heerlijk vond hij het die zei hij. Maar ik weet zeke jj het tegen de Kerst bij hem gaat kriebelen". In de eerste divisie heeft Baan zijn sporen verdiem', grote triomf loodste hij FC Den Haag en SC Cam n' de poort van de eredivisie n nen. Een onbescheiden vPj De absolute top ligt niet bii zijn bereik? Een onbeschc1 antwoord: „Waarom niet'r ken mijn kwaliteiten. Als i me heen kijk en ik zie IJ Westerhof bij PSV dan dei j- dat ik voor de top ook ges ben. Wat Westerhof doet, k j ook. Als ik vandaag of mo'j: een aanbieding van Ander zou krijgen, zou ik daarvan meer schrikken. Ik weet in dels wat er te koop is. Ik ko 'j eerlijk voor uit dat ik oj j ogenblik ook bij Feyenoort passen. Als Rotterdammer de. Maar zover is het nog Voorlopig ben ik nog tevrn met 'mijn' FC Twente", VOORHOUT - Ze hebben geen vaste kerk waar ze zingen, ze hebben geen bestuur, geen voor zitter of secretaris. Ze rekenen er niet op ooit nog eens een Gre- goriusmedaille voor zoveel jaar trouwe zang te kunnen verdie nen, maar ze bestaan wèl twaalf en een halfjaar. En dat züllen ze 'potverterend' vieren. Zoals elk zichzelf respecterend kerkkoor dat doet. Niet alleen zingend, maar ook reizend. Reden om als reisdoel het Tsjechische dorp Brezi te kiezen, waar op 30 au gustus voor het eerst na vijftig jaar weer een klok luidt. Het koor Phoenix uit Den Haag zal daarbij zijn. „We waren eerst van plan ons feest in België te vieren en wel in Postel bij de Norbertijnen. We zijn daar twee jaar geleden ge weest en hadden het daar best naar ons zin. Maar toen wij la zen dat bij de plechtige doop van de klok in Brezi nog geen koor voorhanden was, hebben we ons reisdoel gewijzigd en ons spon taan voor Brezi aangeboden". Aan het woord Nico Vlasveld, de dynamische aanvoerder van het koor, dat nu veertig, vijfenveer tig leden telt. Die zingen niet al leen onder zijn leiding maar worden ook op het orgel door hem begeleid. „Kijk, dat is het voordeel van een koor als het onze. We hoeven niet overal lang over te praten. Iedereen doet al tijd mee. We houden gewoon niet van dat vergaderen". Hobby Het koor is zijn hobby. Een op leiding als dirigent heeft hij nooit gehad. „Wel pianoles en daaruit is ook mijn liefde voor het orgel ontstaan". Jaren geleden, na een tijd op het seminarie te hebben gezeten „daar komt het allemaal van daan" werd Nico Vlasveld or ganist in de kerk van de Kam perfoeliestraat in Den Haag. Na negen jaar had hij het daar wel gezien. Tijd dus voor iets heel nieuws. Herrijzend uit de 'as van het vo rige koor' kwam zo twaalf en een half jaar geleden Phoenix te voorschijn. „We zijn zogezegd een asbakkenras", voegt Vlas veld er nog schertsend aan toe. „Met leden die beslist niet alle maal katholiek zijn, maar wel graag in alle kerken en kapellen meezingen, omdat ze het ge woon leuk vinden". Een koor waar gezelligheid onder het re peteren troef is, hetgeen elke donderdag weer blijkt in het pa rochiegebouwtje aan de New- tonstraat 405, vlak bij de Agnes- kerk aan de Beeklaan. Een van de kerken waarin zo nu en dan ook door het koor wordt gezon gen, want ze hebben daar zoals in nog veel kerken een eigen koor. „Verder zingen we overal waar we worden gevraagd. Soms op drie of vier verschillende plaatsen in één en hetzelfde weekeinde. Wel hebben we een paar vaste klanten. Dat zijn op de tweede zondag van de maand Favente Deo en op de derde zon dag van de maand het Westein de Ziekenhuis in Den Haag. Op grote feestdagen zijn we ook ge regeld te horen in de Teresia van Avila in het Westeinde. Bijvoor beeld op 11 oktober als de kerk weer officeel in gebruik wordt genomen na de grote renovatie. Op afroep zingen we verder in de hele regio voor rouwtjes en trouwtjes", licht Vlasveld toe. Vrek Daar krijgt het koor uiteraard telkens een vergoeding voor en dat geld wordt goed beheerd. Niet door een penningmeester. „Nee, die hebben we óók niet, maar wel door onze 'vrek'. Er moet immers iemand zijn die over de centen gaat en dat doet hij voortreffelijk". Dat blijkt wel, want voor dat geld plus dat van de contributie dat even eens in de grote pot wordt ge stort is innmiddels al voor de derde keer en telkens weer een beter orgel gekocht. En 'Staatsiefoto' van het Haagse koor 'Phoenix' dat op afroep overal zingt en hier poseert op die apparaten kosten veertien-, vijftienduizend gulden. Want Nico Vlasveld wil zijn koor met het beste wat er op dat gebied is leiden en begeleiden. Nu be schikt hij over een orgel, dat he lemaal uit elkaar kan worden gehaald en straks ook meegaat in de bus naar Brezi. Tijdens de repetities, die vorige week weer na de vakantie zijn begonnen, wordt voor die gele genheid gewerkt aan de voor en door dirigent Vlasveld wel heel toepasselijk gekozen Orgelsolomesse KV 274 van W. A. Mozart. Die missen vindt hij snuffelend in bijvoorbeeld de Haagse Mu ziekbibliotheek. Daar heeft hij ook de mis van de Fransman Fr. Giroust vandaan, die hij afgelo pen zaterdag heeft gezongen tij dens een jubileum van broeders van de congregatie van O.L.V. van Zeven Smarten in Voor hout. Een heel onbekende, maar mooie mis, welke uitvoering aan het eind van de viering in de kerk van de H. Bartholomeus toevallig dezelfde naam als die van het kerkje van Brezi met een luid applaus van de aanwezi gen werd beloond. Zondag zon gen ze in het Westeinde Zieken huis en 's avonds was er voor het hele koor weer reden feeste lijk present te zijn in de St.Jozef kerk in Gouda waar de moeder van het koorlid Jacques Thor- borg haar vijfennegentigste ver jaardag vierde. Overal is het koor voor 'in'. Al komen er verzoeken uit Nijme gen of waar ook vandaan, de le den stappen in de auto en rijden er naar toe, want het is ook hün hobby. Over een kilometerver goeding wordt niet gepraat. „We zingen wel graag hele latijnse missen met liefst ook nog meer stemmig credo", is de enige voorwaarde die Nico Vlasveld zou weten. „Het is leuk om zo te werken met een koor. Je komt nog eens ergens. We zien zo ook heel wat kerken van binnen, mooie en minder mooie". In het kerkje van Brezi zal het koor niet kunnen zingen. Als ze er al lemaal in staan, is het kerkje vol. Vandaar dat alles daar zich in de openlucht afspeelt, vlak naast het kerkje. Intussen bereidt het koor zich stevig voor op de Tsje chische trip. Onder het motto 'Graag naar Praag' worden de leden volgestopt met informatie over de reis, maar ook over het doel van de actie van het 'Comi té Klok voor Brezi', dat dit dorp niet alleen aan een nieuwe klok helpt, maar intussen ook kans heeft gezien het kerkje te laten restaureren. Kardinaal A.J. Si- monis reist er tegelijkertijd ook naartoe om het kerkje opnieuw in te zegenen en de klok te do pen. „Vergeet niet uw galakle- ding mee te namen en een plu, dan houden we het dr staat in de richtlijnen. War koor komt bij elk optreden) ook in Brezi, goed voor de[ de dames in witte blouse I zwarte rokken, de heren iij,: keurig rokkostuum. Chaos „Wie lid van ons koor wil I den moet er wel aan wenneik het een chaos is tijdens de tities. Ik zing de partijen met elke stem apart. De ai£ leden kunnen dan gewoon) elkaar blijven praten. Ze he 1 niet per se te gaan zitten h c ren en stil te wezen, zoals bl veel andere koren het gevl De mensen zijn immers avondje uit en daar moetje ning mee houden. Wat bi| wel gebeurt is, dat als iema flink naast zit of het op ee de-re manier verkeerd doet, 0 dan wel wat van tegen d trokken persoon wordt ge Dat wordt algemeen gea*' teerd. Anders houd je soms fout erin en dat wil nieii Verder wordt er hier veel chen". Dat laatste zal ongetwijfeli 1 het geval zijn tijdens de reis t Praag, waar het koperen wordt gevierd. door JAC0 MEIJER ZOETERMEER - 'Net als een SRV-man komen we naar de cliënten toe'. Zo luidt één van de motto's van de Jeugdtandverzorging Zoe- termeer. De zelfstandige stichting neemt dinsdagmid dag een nieuwe 'dentalcar' in gebruik voor het bezoek aan de basisscholen. De in totaal 350.000 gulden kostende bus is de opvolger van een vijftien jaar oude voorganger. De bus vormt volgens Tsjenno Keulen, part-time tandarts bij de stichting, een bewijs dat het goed gaat met de Jeugdtandver zorging Zoetermeer. De stich ting heeft momenteel om streeks de vierduizend cliënten in de leeftijd van drie tot negen tienjaar en ze groeit nog steeds. Het Zoetermeerse bedrijf Lam- boo heeft de nieuwe bus ge bouwd. „Het verschil met de oude bus is niet zo groot. De oude bus hadden we al eens ge renoveerd, maar op een gege ven moment dreigde de carros serie het te begeven", aldus Keulen. De jeugdtandverzorging zetelt aan de Van Aalstlaan en heeft vier part-time tandartsen en ze ven overige medewerkers in dienst. In de dentalcar worden de gebitten van de basisschool leerlingen gecontroleerd, ge poetst en met fluor behandeld. Een bepaalde school wordt steeds door dezelfde arts uit het team van vier tandartsen be zocht. Schrikken Als een verdere behandeling nodig is, gebeurt dit in het ge bouw aan de Van Aalstlaan. „Die scheiding hebben we be wust gemaakt. Op die manier hoeven de kinderen niet te schrikken als ze de bus bij de school zién verschijnen", zegt Tsjenno Keulen. De groep tie ners die op de middelbare school zit, maakt geen gebruik van de bus. De controle van deze jongeren gebeurt in het centrum. Momenteel is de stichting daar met een andere vernieuwing bezig. De wacht ruimte wordt gerenoveerd. De Zoetermeerse stichting pri vatiseerde in 1988. De naam is destijds veranderd van school- tandverzorging in jeugdtand verzorging omdat de stichting zich ging richten op een bredere leeftijdscategorie. De verande ring had te maken met een lan delijke wijziging in het zieken fondspakket. De Zoetermeerse stichting is erkend door het mi nisterie van WVC en is één van de twaalf stichtingen voor jeugdtandverzorging in Neder land. Een tekening van een oli fant, een walrus en een bever (dieren met prominent aanwe zige tanden) vormt het logo van de stichting. De stichting richtte zich tot nu toe alleen op Zoetermeer. De Leidse scholen en de regionale GGD hebben Zoetermeer bena derd om ook in Leiden-Noord te gaan rijden. Daar bestaat een groot tekort aan tandartsen. „Als dat project een groot suc ces wordt hebben we misschien een tweede dentalcar nodig", zegt Tsjenno Keulen enthou siast. Vanwege de grote afstand zal in Leiden-Noord ook het 'gaatjes vullen' in de bus wor den uitgevoerd. Melkgebit De jeugdtandverzorging wil al met kinderen die drie jaar wor den in contact komen. Als een kind de leeftijd van drie jaar be reikt, krijgen de ouders via de GGD een kaartje in de bus. Het meldt dat het melkgebit van hun kind compleet is en dat het verstandig is om een tandarts te zoeken. Eén van de namen op het kaartje is die van de jeugd tandverzorging. „De kinderen die bij ons gaan deelnemen, ont vangen wij de eerste keer op het centrum in groepjes van een stuk of vijf. Vaders, moeders, opa's en oma's kunnen meeko men. Het is bedoeld als kennis making. We tellen alleen de tanden van de kinderen en ze mogen bij voorbeeld op het knopje drukken dat de stoel laat dalen. Bij een tweede be zoek, ongeveer drie maanden later, demonstreren we het tan denpoetsen", vertelt Keulen. Bij een derde bezoek van de kin deren geeft het centrum voor lichting over eten, drinken en snoepen. „Een heel belangrijk punt", roept Tsjenno Keulen. „Ik merk dat het niveau van snoepen afglijdt naar dat van de jaren 60. Ten minste één keer per maand krijg ik een kind van driejaar in de stoel dat letterlijk geen enkele gave melktand meer heeft. Het voortdurend ter beschikking stellen van eet- en drinkspul waar suiker aan is toegevoegd, heeft dramatische gevolgen. Vooral 'het zuigflesje' is een grote boosdoener. Bij een kind dat de hele tijd aan zo'n flesje met frisdrank of vitamine C limonade loopt te zuigen, is de aanval op de tanden voortdu rend aanwezig. Wat wij zeggen is: Kies de momenten waarop je eet of drinkt bewust. Hou een tussenruimte van twee uur aan. Dan kom je op vijf a zes momen ten per dag", aldus Tsjenno Keulen. De Jeugdtandverzorging Zoetermeer heeft een nieuwe 'den# De vierduizend cliënten tellende stichting renoveert tevena wachtkamer aan de Van Aalstlaan. Een plan is in voorbereidi| scholen in Leiden-Noord te gaan bezoeken. FOTO: GERT VAN LEB

Leidse Courant | 1992 | | pagina 18