Springruiters zonder Tops kansloos Lammers terug in Formule 1 Valerie Michaud verrassend leider Harmeling plaag voor de sprinters iGouomit SPORT c3 Fors verlies voor Oranje Priem behoudt Theunisse Ellen van Langen onverslaanbaar ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1992 ikou naar Ihampton Ex-Feyenoorder »th Monkou verruilt Chel- >r Southampton. Mana- in Branfoot van 'The betaalde gisteren pond (circa 2,5 miljoen i) voor de Haagse verde- Idie bij Chelsea juist aan lerde seizoen was begon- Voor hetzelfde bedrag Southampton ook aan- Perry Groves van Arse- ïnen. Omdat de transfers niet voor 12 uur rond L zijn de spelers nog niet jrechtigd in de wedstrijd iddag tegen Aston Villa. spelen van ver onzeker Het is onzeker of Iwerver in actie komt tij- jde finale van de World -lie, op 4 en 5 september in Het herstel van zijn verloopt voorspoedig, luurt nog tenminste twee De Amsterdammer momenteel niet met de ■an de selectie. Zes keer ik meldt hij zich in het :h centrum van de Hoog- voor aangepaste oefenin- Iwerver liep tijdens de ijd tegen het GOS op de "foische Spelen een scheur- [in een pees onder de voet. duels schorsing I Peter Barendse Peter Barendse van lordrecht 90 is door de :ommissie van de KNVB ier wedstrijden geschorst van zijn rode zondag in het duel met Barendse werd uit het istuurd wegens beledi- opmerkingen aan het van arbiter Uilenberg, larendse volgt er moge- ig een tweede straf. De [nvelder werd in staat van ildiging gesteld wegens aifeppen van een tegenstan- [dezelfde wedstrijd. Moorsel udt leiding •matte Astrid Schop le zevende etappe van de Feminin gewonnen. Ze Je snelste van een kop- Pivan acht in de straten van llatte. De kopgroep ont hop 18 kilometer voor het h|op initiatief van de Fran- "arsal. In de resterende iters werd het peloton op iut en 19 seconden gere- leiderstrui van Van kwam niet in gevaar, halveerde wel haar ach- id op de Brabantse, die stig hield met het oog op linginnerit vandaag met limming van de 2058 me- Lautaret. huizer Almanak int schaatsters izen Alida Pasveer en ;e Hospes, twee mara- worden het ko- seizoen gesponsord door Almanak. Het een ondersteuning van luizenden guldens. Het is ite keer dat de oudste nog Ierland verschijnende al- zich aan sportsponso- 'aagt. De uitgave, die on- leer weersverwachtingen, m maanstanden bevat, is in 397ste editie toe. agreize bedankt nationale team en Job Hagreize is ipig niet beschikbaar voor lederlands haridbalteam. Ileeft de rechteropbouwer landskampioen HAKA bondscoach Guus Cantel- laten weten. Hagreize ,een opleiding fy si oth era- Pi Amsterdam. Deze zoge- topsportopleiding valt te ineren met handbal op niveau. De handballer wil :hter het komend seizoen ntreren op zijn activitei- lorE en O. Willem Hamers agervan V&L n Oud-international fillem Hamers zal het ko- e seizoen optreden als ma- yan de handbaleredivi- t Hirschmann-V&L. Ha- is opvolger van Frank van in. De ex-handballer, die dan honderd keer voor de ïale ploeg uitkwam, digde twee jaar geleden lopbaan. De laatste seizoe- Iroeg de Limburger nog disch het shirt van de for- uit Geleen. iur Cremers ie bij WK Bert Cremers is ts het WK bij de drafama- in Parijs als derde geëin- De uit Dalen afkomstige ers voerde enige dagen dassement aan. De titel naar de Belg Gerard lens. Tweede werd de sman Jean Jolit. Er deden ien pikeurs mee; de titel- duurde zes dagen. PAARDESPORT doorSjoerd Bootsma Rotterdam Hoe belangrijk de aanwezigheid van Jan Tops en zijn paard Top Gun op de Olympische Spelen in Barcelo na was, werd gistermiddag tij dens de landenwedstrijd van het 45ste CHIO in het Kraling- se Bos bevestigd. Waar Jos Lan- sink en Piet Raymakers in bei de manches foutloos bleven, daar bleek de tweede omgang voor Bert Romp, twee weken geleden ook al niet in vorm en Jenny Zoer te veel van het goe de. Jan Tops zag het allemaal vanaf de tribune, want Top Gun geniet van een gedwongen pauze na een lichte operatieve ingreep. Nederland eindigde tijdens de matig bezette Prix de Nations gedeeld vijfde, een positie die, behoudens de overwinning van vorig jaar, vertrouwd is. De strijd ging tussen de Fransen en de Duitsers, waarvan eerstge- noemden ook in de barrage foutloos bleven. De Verenigde Staten en Zwitserland deelden de derde plaats met slechts één springfoutje. Hans Horn viel de nederlaag niet zwaar. „De goeden hebben goed gesprongen, de discutabe- len discutabel", waren de veel zeggende woorden van de bondscoach. „We wisten dat we door de afwezigheid van Tops geen sterk team op de been kon den brengen. Als wij niet over onze drie sterkste paarden be schikken, kunnen we het verge ten. De rest is twee klassen minder, zo simpel is dat. Ik zal dolblij zijn als Top Gun weer fit is". Horn zal even geduld moeten hebben, want het paard moet nog ruim een maand bijkomen van de operatie aan een beenge wricht. Tot die tijd, dus ook in Calgary waar veel geld is te ver dienen, zal de chef d'equipe moeten roeien met de riemen, die hij heeft. Eén van die 'spa nen' is Jenny Zoer. De Drentse amazone baalde van haar twee de rondje in het Kralingse Bos. Na de knappe 'nul' in de eerste omloop, wierp Olympic Wende- la vervolgens drie balken af. „En ik weet echt niet hoe het komt", zei Zoer. „Olympic Wendela sprong zelfs beter in de tweede ronde. Dit is niet echt leuk". Druk De amazone uit Echten gaat ge bukt onder de druk die het par ticiperen in de ploeg met zich meebrengt. Zoer, net 22 jaar, weet dat als ze de ring binnen gaat alle ogen op haar zijn ge richt. En als ze een fout maakt, vreest ze - zoals ook Bert Romp - voor de gevolgen. Volgende week rijdt ze weer in Gronin gen. „Daar voel ik me een stuk prettiger dan hier. Dat ligt niet aan de anderen, maar aan de omstandigheden". Het is voor de familie Zoer sap pelen. De Drenten leiden jonge paarden op, waarvan de meeste voor de handel zijn bestemd. Maar met de verkoop van de dieren gaat het ook niet zo hard. Soms vreest Jenny Zoer voor de verkoop van Olympic Wendela, want het dier heeft nu de leeftijd (twaalf jaar) die nog interessant is. „Maar het is niet zo, dat het paard in de aan bieding is. Gelukkig heb ik Cor- dillo achter de hand. Die kan eventueel de plaats van Wende la innemen". Vooralsnog hobbelt ze rustig mee in het internationale cir cuit. Binnenkort mag ze mee naar het prestigieuze concours in Calgary, waar veel geld is te verdienen. „Dat geldt alleen voor de beste drie. En als je weet dat het inschrijfgeld hoog is, voor de Grote Prijs zelfs vijf honderd dollar, dan besef je dat het allesbehalve gemakkelijk In de tweede omloop maakte Jenny Zoer met Olympic Wendela drie springfouten. Dat was het hindernissencir- cuit van parcoursbouwer Henk- Jan Drabbe wel. Zo oordeelden Michael Whitaker en Ludger Beerbaum al vooraf. De eerste omloop bevestigde de woorden van de topruiters. Slechts tien van de 32 deelnemers maakte één of meer fouten. Met vier 'nullen' bivakkeerde Neder land toen met vijf andere lan den op de gedeelde eerste plaats. In de daaropvolgende ronde bleven nog eens dei*tien AUTOSPORT Jan Lammers heeft gisteren op het circuit van Zandvoort een contract getekend met de March Formule 1- renstal. De Nederlander rijdt op 25 oktober en op 8 november voor March de Grote Prijs van Japan en die van Australië. Hij vervangt de Oostenrijker Karl Wendlinger. door Pim Stoel Zandvoort Achthonderddui zend gulden heeft Jan Lam mers via sponsors als Marlboro bijeen gebracht om twee Grand Prix's te kunnen rijden voor het March-team dat wordt geleid door de Nederlander Henny Vollenberg. Het is geen gering, maar ook geen exorbitant hoog bedrag om te mogen racen in een Grand Prix-wagen. De vraag is alleen, heeft Jan Lammers straks in Japan en in Australië de beschikking over een wagen, waarin hij zich kan kwalificeren. Nu lukt dat de Oostenrijker Karl Wendlinger zonder veel problemen. Maar het team kampt met een chro nisch tekort aan financiën. De ontwerper, de Oostenrijker Gustav Brunner, heeft al aan gekondigd per 1 september te vertrekken als Vollenberg hem dan niet kan melden hoeveel geld er beschikbaar komt voor het bouwen van een nieuwe March voor het seizoen 1993. En de ervaring leert, dat als de ontwerper zijn biezen pakt, een Grand Prix-wagen heel snel zo veroudert, dat kwalificeren een groot probleem wordt. Jan Lammers weet wat racen in de marge is. Hij reed voor Sha dow, ATS en Ensign eind '70 en in de jaren tachtig, en vooral bij FOTO SlJTHOFF PERS 'Ik ben 37 jaar, maar ik voel me 22. Ik ben ook gemotiveerder dan ooit', zegt Jein Lammers aan de vooravond van zijn rentree in de Formule 1. dat hij de touwtjes in handen kreeg, gezegd dat hij een Neder lander een kans wilde geven. Hij wil best toegeven dat de fi nanciële situatie bij March nog verre van rooskleurig is. Vollenberg: „We moeten de eindjes telkens weer aan elkaar knopen. Ik heb nog geen Grand Prix gereden, waarbij het twee weken voor de race zeker was dat we konden starten. Maar het is altijd nog gelukt. Ik wan hoop dan ook niet. Ik ben bezig met een paar potentiële spon sors en als die toehappen heb ben we het volgend jaar een budget van minstens 24 miljoen gulden. Dat is twee keer zoveel als dit jaar en daar moet iets mee te doen zijn. En ik wil Jan Lammers graag bij March hou den. Ik geloof in hem. Ik ken het Ensign-team van Morris Nunn moest de getalenteerde Nederlander ervaren dat hoe goedje ook bent, als de auto niet deugt er niets valt te oogsten. Destijds moest Jan Lammers ook veel sponsorgeld meebren gen en dat geld werd meestal binnen het team gebruikt om de schulden te betalen. Dat de Nederlander vervolgens in een 'asbak' van een auto werd ge zet, interesseerde de teamma nagers nauwelijks of niet. Henny Vollenberg is gelukkig voor Lammers van een ander kaliber. De zakenman had pro bleemloos buitenlandse rijders kunnen aantrekken die veel meer geld tot hun beschikking hadden om in Japan en in Au stralië te rijden. Maar Vollen berg heeft vanaf het moment hem al heel lang, hij rijdt mo menteel zo mogelijk nog beter dan vroeger, hij weet verschrik kelijk veel van auto's afstellen, we kunnen nog een hoop plezier aan hem beleven" Nog niet zo lang geleden zei Jan Lammers dat hij alleen nog Formule 1 ging rijden als hem een plaats in een topteam werd aangeboden. Daar denkt hij momenteel toch een stukje ge nuanceerder over. Lammers: „Mag ik ook van me ning veranderen misschien? De omstandigheden zijn namelijk ook veranderd. Ik heb na dit seizoen nog een contract voor een jaar met Toyota voor de groep C-races. Maar het ziet er naar uit dat er volgend jaar he lemaal niet met die sportwagen gereden wordt. En ik wil nog niet met een pijp in een leun stoel gaan zitten. Ik ben 37 jaar, ik voel me 22. Natuurlijk kun je het een jongensdroom noemen, dat Formule 1-rijden van mij. Ik heb er als jocbie op de anti slipschool van Rob Slotemaker van gedroomd. Ik heb in het Formule 1 gezeten. Maar ik heb er door omstandigheden van buitenaf nooit uit kunnen ha len wat erin zat. Ik verdien mo menteel prima, maar als ik er aan zou denken dat ik mijn ac tieve carrière moet besluiten zonder nog een kans in de For mule 1, dan lopen me de rillin gen over de rug. De Grand Prix- racerij is nu eenmaal het hoogst bereikbare. Ik denk dat ik ge noeg potentieel heb om in die wereld op het voorste plan mee te kunnen. Ik geloof in Vollen berg. Ik weet dat hij alles zal doen om mij een wagen te be zorgen waarmee ik me niet al leen kan kwalificeren, maar waarmee ik bij de eerste tien kan rijden. Hij wil niets liever dan van March weer een top team maken. Dat hij voor mij een rol in dat streven weggelegd ziet, streelt me. Ik zal hem dan ook niet teleurstellen". van de 24 combinaties zonder misser. Drabbe: „Ik kan er helaas niets aan doen. Ik heb rekening ge houden met de bodemgesteld heid. Het terrein is echter razendsnel opgedroogd. De jury CRICKET Den Haag Onder verrassend goede weersomstandigheden trad het Nederlands cricketelf tal gisteren op de Diepput in het kader van de Haagse Cricketda- gen aan tegen het Zuidafri- kaanse kampioensteam van de Eastern Province. De tegen standers van Oranje, na ophef fing van de boycot eindelijk weer eens op het internationale niveau acterend, zijn reeds drie jaren in successie winnaar van de Currie Cup, de beker voor landskampioenen. Een sterke formatie met vier testspelers in hun midden. De eerstbattende gasten stuur den als openingspaar interna tional Mark Rushmere en Phi lip Amm naar de wickets. Aan vankelijk behoedzaam en later in een hoger tempo werd een to taal van 81 runs bereikt bij het verlies van het eerste wicket (van Amm 30). De ingekomen captain Kepler Wessels ging vlak voor de lunch op verras sende wijze voor 0, fraai gevan gen door wicketkeeper Reinout Scholte op bowlen van Ronald Lefebvre. Lunchstand 84 voor 2 in 31 overs. Het was Mark Rushmere (70), die de stand naar 146 tilde. Met nog goede bijdragen van Martin Venter (34) en Louis Koen (22 n.o.) werd na 50 overs een eind- score van 182/7 gehaald. Phil Keukelaar en Steven van Dijk veroverden namens Nederland elk 2 wickets. Het Nederlandse topbat Peter Cantrell speelde met 57 ,gave runs een dominerende rol in de Nederlandse innings. Gomes (22) en Nolan Clarke (14 run out) brachten het tussentotaal nog op 115/4, maar de gehele 'middel order' stelde danig te leur en waardoor de (winst- )kansen keerden. Ondanks aanvallend batten in de slotfase van Reinout Scholte (13 n.o. en Floris Jansen wist Oranje de nederlaag (159 voor 8) niet meer af te wenden. durfde een snellere tijd echter niet aan, waardoor alle deelne mers het rustig aan konden doen. Jammer, want een scher pe tijd dwingt tot het nemen van risico's". De rit van de Italiaan Guido Do- minici was wat dat betreft een goed voorbeeld. Zijn paard Luca Carini weigerde op de voorlaat ste hindernis. Maar zelfs met een extra aanloop hield Domi- nici nog bijna vijf seconden over. GOLF Rijswijk Valerie Michaud is de verrassende leider na de eer ste dag van het Holiday Inn La dies Open. De 22-jarige Fran- gaise had voor de par-72-baan van de Rijswijkse Golfclub- slechts 67 slagen nodig. Na een uiterst succesvolle pe riode als amateur onder meer Brits amateurkampioene in 1991 maakte Michaud dit jaar de overstap naar de profes sionals. Op de Rijswijkse lijkt ze op weg naar een eerste grote zege. „Ik zou niet weten waar om ik de hoofdprijs van dertig duizend gulden niet kan win nen. Als ik speel als vandaag wordt het moeilijk voor de an deren om me te verslaan. Ik heb een nieuwe putter en dat is een uitkomst. De zeven birdies in mijn ronde heb ik aan het put ten te danken". Achter Mi chaud delen Marie Laure de Lo- renzi, Laura Davies en Gillian Steward met 69 slagen de twee de plaats. De Nederlandse deel nemers komen niet in de top van het klassement voor. Het overleven van de cut alleen de top-60 komt de slotdag aan de start is het hoogst haalba re. Barbara van Strien (+2), eerstejaars professional met handicap vijf Liz Weima (+2) en Mette Hageman 3) maken daarop een goede kans. Marjan de Boer stelde na haar uitste kende prestatie in het English Open (11de) teleur. De profes sional van de Amsterdamse Golf Club moet na een eerste ronde van 80 alle zeilen bijzet ten om niet vroegtijdig te wor den uitgeschakeld. WIELRENNEN ATLETIEK Berlijn Ellen van Langen is sinds Barcelona onverslaan baar. De 26-jarige Nederlandse won tijdens het Grand Prix- gala in Berlijn gisteravond haar derde post-Olympische 800 me ter. Haar eindsprint was ieder een te machtig. Van Langen won in 1.59,55. Mutola gaf wei nig toe (1.59,70). Noeroetdino- va, winnares van het zilver, werd vierde. Moses Kiptanui won ook voor de derde keer. Maar tot drie we reldrecords in zes dagen waren zelfs hem teveel. De bijna 20-ja- rige Kenyaan deed een poging op de incourante 2000 meter. Hij finishte in 4.52,53. Bijna twee seconden boven het vijf jaar oude wereldrecord (4.50,81) van Said Aouita. Kiptanui had Berlijn overigens niet op zijn programma staan, maar werd door organisator Thiele overgehaald. Voor 55.000 gulden wilde hij wel. In Berlijn kwamen 23 Olympi sche kampioenen aan de start. Olympisch kampioen Linford Christie won vqor 40.000 toe schouwers de 100 meter in 9,99 seconden. Het duel Christie - Lewis ging niet door. De Ameri kaan, die bekend maakte nog zeker twee jaar te zullen door gaan, startte op de 200 meter en werd derde achter Fredericks en Marsh. Heythuysen TVM heeft de slag om Gert-Jan Theunisse ge wonnen. De 29-jarige Braban der verlengde zijn contract met twee jaar. De kopman van Cees Priem liet een lucratieve aan bieding van Lotus-Festina schieten, omdat directeur Ad Bos en Cees Priem hem konden garanderen dat de ploeg in de komende jaren op Nederlandse leest is geschoeid. Dat betekent dat Dimitri Konisjev waar schijnlijk geen nieuwe overeen komst aangaat. „Als hy weg wil, mag hij", bevestigde PR- manager Aijan Bos gisteren. TVM onderhandelt nog met Frans Maassen. Volgens de zoon van Ad Bos is de kans zeer groot dat de Limburger volgend jaar bij de ploeg-Priem rijdt. „Alleen als Raas nog een spon sor vindt, komt hij niet. Een an der obstakel zou Italië kunnen zijn. Ik heb vernomen dat hij een aanbod van vijf miljoen gul den van de ploeg van Bugno. Daar kunnen we niet tegen op boksen. Ik heb echter de indruk dat Maassen graag in Neder landse dienst blijft". Heythuysen Rob Harmeling wordt een plaag voor de sprin ters. Zeker als hij de vorm en het vertrouwen heeft zoals in de Profronde van Nederland. Nog geen etmaal na de schitte rende triomf in Tilburg, blufte de 27-jarige Nijverdaller vrij dag in Heythuysen het veld op nieuw op grootse wijze af. De vijfde overwinning in zijn loopbaan als beroepsrenner kwam op identieke wijze tot stand als een dag eerde. Op nieuw had niemand een ant woord op de onnavolgbare uit braak van Harmeling. De sprin ters stonden weer met lege han den. Ploeggenoot Capiot deerde het niet. Hij juichte bijna even hard en verspeelde de tweede plaats aan Peter Pieters. „Ongelooflijk", lachte Harme ling. „Zo win je jaren niets en dan komt het plotseling aan waaien. Twee dagen achter el kaar. Ik snap het zelf ook niet. Dit keer heb ik veel aan de ploeg te danken. Wijnands, Schurer, Hoffman en Capiot hebben de weg voor me geëffend. Hoewel het de bedoeling was dat ik de sprint aantrok voor Capiot". Ploegleider Priem had voor de start tegen Harmeling gezegd dat hij opnieuw moest proberen de sprinters een kunstje te flik ken. De Zeeuw die de tobbende Harmeling ruim anderhalf jaar geleden verloste van de Belgi sche ploeg Histor, zei dat hij al tijd in Harmeling heeft geloofd. „Die jongen heeft na die zege in de Tour ontzettend veel zelfver trouwen gekregen. Hij is geen sprinter pur sang, maar hij is sterk. Net als Nijdam. Eens moest het eruit komen. Hij is een moordkerel voor de ploeg." Harmeling is niet de man die naast zijn schoenen gaat lopen. Daarom zal hij de komende tijd ongetwijfeld nog vaker in beeld komen. Hij heeft inmiddels de status van beschermde renner verworven in de TVM-ploeg. Op de vraag aan Priem of Harme ling door zijn prestaties van de laatste anderhalve maand geen knecht meer is, gaf de de renner zelf antwoord: „Bij TVM is geen rolverdeling. Iedereen heeft een taak. In de bergetappes ben ik op het vlakke gedeelte helper van Gert-Jan Theunisse. In rit ten zoals vandaag werkt hij voor mij. Dat is juist de sterke kant van onze ploeg". Het feestvieren heeft Harme ling uitgesteld. Tot na het WK in Benidorm, waarvoor hij is ge selecteerd. „Dan rijd ik me het licht uit de ogen voor de kop mannen. Uiteraard op de eerste plaats voor Gert-Jan, maar ook voor de anderen. Ik denk nu echt niet dat ik een toprenner ben. Daarvoor kom ik tekort". foto Cees Kuiper

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17