KUNSTRTV oncertzaal wordt muzieksupermarkt et mooiste hedendaagse glas uit Engeland idócSomcmt C1 egisseur John Sturges overleden Internationale actie voor behoud van oude schepen Vincent Crapanzano wil „publieke verontschuldiging" Adriaan van Dis ?rste lustrum Haagse Philipszaal N LUIS OBISPO - John irges, regisseur van actie- ils 'The Magnificent ven' en 'A Bad Day at ick Rock', is deze week op ■jarige leeftijd overleden in n woning in San Luis Obis- 320 kilometer ten westen i Los Angeles. Lrges stond bekend als de h tste van de ouderwetse grote iefilrryji akers van Holly- od. Na enkele tientallen do ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1992 cumentaires, die hij' tijdens de Tweede Wereldoorlog maakte voor de Amerikaanse lucht macht, besloot Sturges de over stap te wagen naar de bioscoop film. Zijn eerste grote succes was 'Bad Day at Black Rock' uit 1954, met Spencer Tracy, Lee Marvin en Ernest Borgnine, waar hij een Oscarnominatie voor kreeg. Daarna maakte hij 'Gunfïght at the OK Corral' (1957), de 'Old Man and the Sea' (1958) en 'The Magnifi cent Seven' (1960). Deze film met een hele reeks sterren als Steve McQueen, James Coburn en Yul Brynner, wordt be schouwd als zijn grootste mees terwerk. Sturges was in de jaren daarna ook nog succesvol met 'The Great Escape' (1967) met Char les Bronson en zijn laatste film „The Eagle has Landed' (1977) met Donald Sutherland en Mi chael Caine. AMSTERDAM Het Nederlands Scheepvaartmuseum in Amsterdam heeft het initiatief genomen tot een Europees samenwerkingsverband m^t het doel historische schepen te behouden. Daartoe wordt in de eerste week van september een congres gehouden, waaraan genodigden en be langstellenden uit vijftien landen deelnemen. Het betreft museumdirec teuren, conservators en andere deskundigen uit de meeste landen van de Europese Gemeenschap en Rusland, Finland, Noorwegen en Zweden. Volgens conservator H. Dessens van het Scheepvaartmuseum is het niet toevallig dat Nederland het voortouw heeft genomen in deze zaak. In Ne derland zijn ongeveer tweeduizend historische vaartuigen geregistreerd, waarschijnlijk meer dan in alle andere Europese landen samen. De mees te aandacht voor de varende monumenten is er volgens de conservator in de landen rond de Noordzee en de Oostzee. De landen aan deMiddelandse Zee lijken minder geïnteresseerd. AMSTERDAM De Amerikaanse an tropoloog Vincent Crapanzano (53) vindt dat de auteur Adriaan van Dis hem publiekelijk zijn verontschuldiging moet aanbieden. Hij zei dit gisteren na de ont hulling dat Van Dis voor zijn boek 'Het beloofde land' vier a vijf passage heeft overgeschreven uit Crapanzano's boek 'Waiting: the Whites of South Africa' uit 1986. De wetenschapper, die antropologie en vergelijkende literatuurwetenschappen aan de universiteit van New York do ceert, wil vooralsnog geen gerechtelijke stappen ondernemen tegen Van Dis. Daarover wil hij eerst overleg plegen met zijn uitgever en advocaat. Over Van Dis' werkwijze, die hij „moreel verwerpelijk" acht, is hij „extreem teleurgesteld" en „diep geschokt". Waarom Van Dis passages uit Crapanza no's boek heeft overgenomen is hem on duidelijk, De Nederlander heeft volgens hem een internationaal hoogstaande re putatie. Volgens Crapanzano had Van Dis op zijn minst aan bronvermelding moeten doen. ANSEMS HAAG Zal Kate ooit optreden in de Dr. n Philipszaal aan het in Den Haag, de thuis- n van het Residentie Or- Als het aan directeur Unger ligt wel. Het is fan haar lang gekoester- insen, al twijfelt ze aan nanciële haalbaarheid, misschien met behulp sen sponsor. Petra blijft n. iar zijn inmiddels verstre- iinds de officiële opening de tweeling Philipszaal/ iheater. Dit wordt op 5 nber aanstaande feeste- irdacht. Petra, echtgenote opmuzikant Leo Unger, is ïeet af aan betrokken ge- bij de totstandkoming Ie concertzaal, die op de plaats bedoeld was om esidentie Orkest een vol- lig onderdak te bieden. Dorstel van Ben van der voormalig directeur van ■kest, kreeg de zaal bij zijn ongeveer drie jaar in een zelfstandige di- Petra, reeds in het zadel djunct, werd directeur, slijk had ik al vanaf het de dagelijkse leiding", re- ert Petra haar promotie, reeg een andere titel, ver- iranderde er vrijwel niets, litgangspunt is altijd ge- dat de zaal bestemd is rootschalige muziek, voor iuziek die ruimte nodig Dus ook voor pop", e 'schoenendoos' geschikt iken voor popmuziek wer- n het vorige seizoen enige ■tische aanpassingen aan- icht. Petra: „In de nok aan kanten hangen nu gordij- We hebben ze al gebruikt het Slagwerkfestival en een concert met Clou- rdenburg ilipszaal is dus niet een ex Petra Unger heeft nog talloze plannen voor „haar" muziektheater. clusieve tempel voor klassieke muziek. Petra beschouwt het muziekcentrum Vredenburg in Utrecht als haar lichtend voor beeld. „Ik vind dat dat centrum de meest interessante program mering van Nederland heeft. Daarin zou ik me het liefst wil len spiegelen". Een muzikale supermarkt dus, waarin iedereen iets van zijn gading vindt. Petra: „Het gekke is dat het een het ander ver sterkt. Ik bedoel: mensen die niet voor klassieke muziek zou den komen, maar wel voor het meer populaire genre, proberen na verloop van tijd ook klassie ke muziek uit. Dat hebben we kunnen nagaan aan de hand van de kaartverkoop, via onze computer waarin de bezoekers staan De directeur benadrukt in alle toonaarden dat ondanks de mu zikale schaalvergroting de Phi lipszaal op de eerste plaats de thuisbasis is en blijft van het Residentie Orkest. Petra: „Het orkest gaat altijd voor. Het is zijn huis. En ik pas mijn pro grammering ook geheel aan die van het orkest. Pas als de artis tiek leider zijn seizoenspro gramma heeft gemaakt, kan ik I FOTO: STEPHEN EVENHUIS beginnen met mijn planning. Bovendien hebben we hier een directieteam, bestaande uit de artistiek leider en de algemeen directeur van het orkest en ik. In dat team wordt alles zoveel mogelijk besproken. Dus het or kest hoeft niet bang te zijn dat men in de verdrukking komt". Petra memoreert dat sommige orkestleden in de beginfase i dat de Philipzaal als een molensteen om hun nek zou hangen. „We krijgen van de overheid geen cent subsidie. Wat zou er gebeuren, zo vroe gen zij zich af, als het financieel mis zou gaan. Zouden er dan or kestleden moeten worden ont slagen? We hebben* geprobeerd om die angst zoveel mogelijk weg te halen, door heel voor zichtig te beginnen. Gelukkig bleek al na het eerste jaar dat die vrees ongegrond was". Terugblikkend beschouwt Pe tra de afgelopen vijfjaar als een eerste fase. „Wat doe je in zo'n aanvangsperiode? Je probeert wat, legt contacten en dan groeit de boel heel langzaam. Ik heb nu het gevoel dat ik er een duidelijke lijn in moet gaan aanbrengen. Nu kan ik echt aan beleid werken voor de langere termijn". Het nieuwe beleid komt al tot uiting in de uitbreiding van het menu voor het komende sei zoen. Zo staat Herman van Veen drie avonden (10,11 en 12 september) aan het Spui met een programma van uitsluitend liedjes. Petra: „Dat programma draait alleen hier. Er worden opnamen van gemaakt voor ra dio en televisie en voor een cee- dee. Verder hebben we een fla menco-mis van Paco Pena. Ik wilde al jaren een a cappella-se- rie programmeren. Gaat nu ge beuren. Er komt een serie met onder anderen het Moskous Kamerkoor, het Nederlands Kamerkoor, het Poolse Glinka- koor en het Bulgaarse vrouwen koor. Nieuw is ook de serie 'Meesters aan het klavier'. Vo rig jaar ben ik begonnen met een paar concerten onder de ti tel 'Jazz met Fred (Racké). Nu heb ik een hele reeks op de za terdagmiddag met onder ande ren Rita Reys en Pim Jacobs, Bernard Berkhout, het Rosen berg Trio, een boogie-woogie- concert met onder anderen Rob Agerbeek, the Dutch Swing College Band en The New Gleen Miller Orchestra. Ook hebben we voor het eerst een serie kamermuziek-concer- ten". Vooralsnog ontbreken de pop concerten op het programma. Petra: „De popconcerten pro grammeer ik op het laatste mo ment. Ik weet nog niet welke groepen naar Nederland ko men. Wat dat betreft ben je af hankelijk van theaterbureau Mojo. Ik zou het liefst zelf rond kijken in Duitsland en Enge land om groepen naar Neder land te halen. Wat al vast staat zijn de twee concerten met be kende Nederlandse popmuzi kanten, die Radio West hier verzorgt". Uitbreiding In financieel opzicht gaat het pad van Petra niet over rozen. Zo heeft zij dringend ruim zes miljoen gulden nodig voor de uitbreiding van de zaal, een tweede glazen voorgevel, waar door er een aparte ruimte ont staat voor een café-restaurant. Petra: „Het houdt ook in dat de garderobe uit de Texaco-foyer verdwijnt, waardoor die ruimte veel interessanter wordt om als klein podium te gebruiken. We hebben daar al op de zaterdag een reeks zogeheten Kurhaus- concerten gehad. Die uitbrei ding moet er komen. Daar ligt mijn prioriteit. Ik moet er al leen nog over nadenken hoe ik aan het geld kan komen. Er moet een sponsor voor te vin den zijn. Ik geef het niet op. Als we het destijds hadden opgege ven was dit gebouw er ook nooit gekomen. Nee, voor de exploita tie moet je geen sponsor aan trekken. Wat stel dat de inkom sten plotseling wegvallen. Wat moetje dan doen? Dat mag je je personeel niet aandoen. Nee mijn uitgangspunt blijft: het geld voor de exploitatie moeten we zelf verdienen". Tweede Petra De muziekzaal wordt op de been gehouden door vijftien mensen, inclusief cassières en portiers. Petra: „Dat is heel weinig. Het is ook een belangrij ke reden waarom we 's zomers stoppen. Je moetje mensen im mers ook vakantie geven en dat kan niet in het seizoen. Ik heb geen geld voor meer personeel. Zo zou ik bij voorbeeld graag een tweede Petra naast me wil len hebben. Dan zou ik dingen kunnen doen, die ik nu door tijdgebrek moet laten liggen". Incidenteel druppelt er nog wel eens geld uit de overheids- kraan. Projectsubsidies bij voorbeeld. Maar daar kun je niet altijd je dorst mee lessen. Zo is het zeer onzeker of de voor het nieuwe seizoen opnieuw ge programmeerde Proms-serie, waarvoor de Den Haag vorig jaar de portemonnee trok, door kan gaan. „De gemeente wei gert dit keer subsidie te geven en ik heb geen geld om het te betalen". De Philipszaal en het Dansthe ater leven in vrede naast el kaar. Petra: „Maar we stem men onze programma's niet op elkaar af. We weten wel van el- kaars planningen en zorgen dat we elkaar niet in de weg zitten. We hebben echter wel ideeën om samen festivals te organise ren. Daarbij zou je ook het nieu we theatercentrum aan het Spui kunnen betrekken. Ik denk aan muziekfestivals, die je zou kunnen afwisselen met dans en misschien ook wel met toneel. Het ene jaar dit, het an derejaar dat". Feest De Philipszaal viert zijn ver jaardag samen met het Dans theater. Over het feestpro gramma op 5 september kan Petra echter nog weinig zeggen. Wegens vakantie van vele be trokkenen, kan het menu pas eind augustus worden samen gesteld. Wel staat al vast dat de muziekzaal open huis houdt van 12 uur 's middags tot mid dernacht, met een continu podi umprogramma. Bij mooi weer komt er een terras buiten op het plein, met muziek. En de dag eindigt 's avonds in een dansfeest. qpositie in de marge van de Floriade Rob van den Doel/lnternatio- llascentrum, Anna Paulowna- 105, Den Haag.'Contemporary glass'. Geopend van woens- en met zondag van 10.30 tot ur. Tot en met 27 september. kwinkel Inkt, Grote Halstraat 3, Haag. Floriade-expositie met lan onder andere Marianne Aul- Fenneke van der Eist, Susefte Lande, Rob Lodder en Darja leopend van dinsdag tot en met lag van 11.00 tot 17.00 uur. Zon- maandag van 14.00 tot 17.00 ot en met 16 september. YS 0ERLEMANS ct na de expositie 'Con trary Glass from Swe- brengt Rob van den in zijn galerie aan de a Paulownastraat in Den g nu 'Contemporary Bri- Glass'. Tot voor kort ;te hij zich voornamelijk laskunst uit Nederland 'sjechoslowakije. Hij wil werkterrein echter ver en en heeft sinds enige contacten met oplei- sinstituten voor glas- itenaars in Zweden en eland. Dit heeft geleid len aantal exposities met van pas afgestudeerde itenaars, aangevuld met van hun leermeesters. expositie 'Contemporary ish Glass' telt maar liefst 20 santen met ieder drie of objecten. Het geheel geeft goed overzicht van de huidi Een van de fantasievolle bloemlitho's met klassieke oranamenten van Marianne Aulman. ge stand van de glaskunst in Engeland. Een duidelijke lijn of kenmerkend Britse elementen zijn er niet terug te vinden. Wel valt een aantal dingen op. Vrij wel geen van de kunstenaars maakt van de transparante kwaliteit van glas gebruik (dé kenmerkende eigenschap van het materiaal). De transparan tie heeft plaats gemaakt voor uitbundig en veelvuldig kleur gebruik. Ook staan er weinig volkomen symmetrische of an derszins geometrische objecten tussen. Het polijsten en slijpen van glas is een te arbeidsinten sieve handeling geworden die eigenlijk alleen nog in Tsjecho slo wakije op grote schaal wordt beoefend. De meeste exposan ten grijpen echter wel terug op de klassieke vormen zoals de vaas en kom, maar geven daar hun eigen signatuur aan. Oog strelend mooi zijn de drie vaas jes van Pauline Solven. De na tuurlijke ronde vorm in combi natie met de zachte, diffuse kleuren leveren een fraai en semble op. Maar ook de schalen van Robert Crooks zijn de moei te waard, mede door de ritmi sche decoratie aan de binnen kant. Uitstulpingen Sommige kunstenaars experi menteren met nieuwe technie ken en vormen. Zo maakt Sue Shaw lange, smalle objecten die de vorm van een boot hebben. Ze construeert eerst een model van was, waar ze vervolgens gips omheen giet. Als ze dan la ter de was eruit haalt, heeft ze een mal om het hete glas in te gieten en te laten stollen. Elke kunstenaar heeft zo een eigen techniek die veelal na vele expe rimenten en mislukkingen pas is uitgekristalliseerd. Het le vert soms vreemde vormen op, zoals de platte schijven met een uitstulping van de Haagse kun stenares Martine Knappert (ze studeerde enige tijd in Enge land). Een hete glasplaat laat ze uitzakken waardoor er een ron de 'uitstulping in ontstaat; op de glasplaat plakt ze dan vaak nog een glazen schijf in een andere kleur. Een zeer bewerkelijk procédé. Misschien had Rob van den Doel zijn kunstenaars wat strenger moeten selecteren; sommigen verkeren nog te zeer in een fase van experimenteren en uitproberen. Ze weten zich nog niet te beperken en zijn iets te uitbundig in hun kleuren en vormen. De hardheid en trans parantie vormen de beeldende kracht van het materiaal glas. Daar is op deze expositie te wei nig van terug te zien. Floriade bij Inkt Zoals wel te verwachten viel heeft de Floriade in Zoetermeer voor heel wat 'spin)off gezorgd in de regio. Winkeliers zijn er gretig op ingesprongen, maar ook galeries en een paar musea brengen deze zomer exposities met een hoog Floriade-gehalte. Zo was er de tentoonstelling Mauritshuis in Bloei met bloemstillevens uit de Gouden Eeuw. Enkele Haagse galeries organiseerden de manifestatie 'Green Windows' waarop werk centraal stond van eigentijdse kunstenaars die zich door de natuur laten inspireren. De vermoedelijk laatste Floriade- activiteit in een Haagse galerie is de expositie 'Doorzicht' die tot 16 september te zien is bij Grafiekwinkel Inkt (in de kel der^ onder het oude stadhuis). Dezëlfdè expositie hing eerder al in de 'kunstkas' in Delft, een kleine kas die tijdelijk gepar keerd staat over de gracht ach ter de Oude Kerk. Van mei tot oktober fungeert de kas als gla zen galerie waar hedendaagse kunst wordt geëxposeerd met voornamelijk als thema bloe men en planten. Doorzicht be staat uit grafiek van tien Haag se en Delftse kunstenaars die op een of andere manier bloe men, planten of daarvan afge Martine Knoppert is op de expositie 'Contemporary British glass' onder meer vertegenwoordigd met dit glasobject. FOTO'S: PR leide vormen in hun prenten opnemen. Soms leidt dat tot puur figuratief werk, maar vaak is het bloemmotief ook al leen maar een inspiratiebron geweest. De samenstellers van de expositie zoeken aansluiting bij een lange traditie van bloemmotieven in de beeldende kunst. Het begint al in de klas sieke oudheid; de Grieken ver sierden hun aardewerk met lo tusbloemen en rozetten. In de Middeleeuwen krijgen bloemen een symbolische betekenis; de lelie wordt bij voorbeeld het te ken van de reinheid. In de re naissance gaat men de bloem zelfs personifiëren in de ge daante van Flora, godin van de bloemen en de lente. Bij de toe gepaste kunsten is het vooral de Jugendstil die uitbundig van natuurlijke vormen gebruikt heeft gemaakt. De kunsthisto rie laat een geweldige variëteit zien aan flora-motieven. Aan tien kunstenaars werd ge vraagd werk te maken waarin ze dit klassieke thema binnen hun eigen stijl verbeelden. Dat heeft een bonte expositie opge leverd, zowel de gebruikte tech nieken als de stijlen verschillen nogal. Er hangen etsen, litho's, houtspedes en zeefdrukken. De sfeer en mogelijkheden liggen bij elke techniek anders. Het boeket met flora-kunst bevat onder meer zwarte tulpen van Siebrand Weitenberg, hoekige waterlelies van Diane van Hal, golvende vormen van Darja Vos, grote, rode tulpen van Fen- neke van der Eist en fantasie volle bloemlitho's met klassieke oranamenten van Marianne Aulman. Aangename, zachte kleuren, een evenwichtige beel- dopbouw en weelderige vor men, dat zijn elementen die op veel prenten terugkeren. Geen van de exposanten is op een ver- 'rassende of tegendraadse ma nier met het thema aan de slag gegaan. Het is een mooi, maar ook wel een beetje saai boeket geworden. De kunstenaars zijn er toch vooral op uit geweest het publiek te behagen. Dat is misschien ook niet zo vreemd, daar draait het immers om bij alle Floriade-activiteiten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15