'olitie Hollands-Midden jaat milieu aanpakken TENNIS CIRCUIT roset schept Ide in toernooi Rabobank koopt voormalige mavo ienjaar TeHaDo: Van complete afkeuring toen, tot bardienst draaien thans Actievoerders Braassem enteren KRO-schip Gemeentepublicaties terug naar De Lisser Rabobank Q CcidócSoiwant idacSotwatiiLEIDEN OMGEVINGZATERDAG 22 AUGUSTUS 1992 B3 Onbekend was weer eens onbemind en dus was de tegenstand groot. Toch durfden de tennissers van het Dorp-gedeelte van Hazerswoude de gok aan. Ge start werd met een D-toernooi, zodat vooral de eigen leden een kans kregen zich met de stedelingen uit Leiden, Alphen en Zoetermeer te meten. Het jaar 1984 werd het recordjaar, toen liefst 340 partijen werden gespeeld, waarvan 110 in het herenenkelspel D. En dat terwijl er nog geen baan verlichting was aangelegd. Ter vergelijking: dit jaar verwerkt TeHa Do ruim 300 partijen en kan er tot in de kleine uur tjes worden doorgespeeld, 5 banen hebben immers verlichting. Veranderingen Het aanleggen van verlichting op de banen was niet de enige verandering, die de TeHaDo-leden en dus het Open Toernooi ten goede kwam. Er kwam een vaste barbezetting, want de afzeggers van het eerste uur zijn thans de meeste trouwe helpers achter de toog. Continuïteit is het sleutelwoord, de vaste kern, Ali van Amsterdam, Ellen Haasbeek en Annie Has- sefras, onder leiding van de voorzitter van de BAR- commissie Martin Remmerswaal kan rekenen op liefst 50 vrijwilligers. Het team draagt standaardkle- ding en verstrekt thans ook maaltijden voor de ten nisser, die vanuit zijn werk rechtstreeks door moet om in Hazerswoude zijn partij af te werken. „Mijn vrouw Joke en ik proberen de maaltijden eerst uit", meldt Jan Rietveld „We willen ook hier de beste kwaliteit leveren." Kwaliteit, die ook op de baan goed merkbaar is. Good-old Cor van der Heiden ver zorgt al weer jaren de tennisbanen op TeHaDo. De 76-jarige groundsman geldt als de 'meester' op dit gebied. Zelf kwam Rietveld zes jaar geleden de gelederen van de Open Toernooicommissie versterken. Eerst ter assistentie van Rick Wttewaal, die inmiddels de staf van Ad van Paridon had overgenomen. En het toernooi werd veranderd door er een heus C-toer- nooi aan toe te voegen. Het was niet de enige veran dering, want TeHaDo durfde het, onder het toeziend oog van Aad Weening ook aan de toen nog bestaande jeugd-Masters voor haar rekening te nemen. Riet veld werd de opvolger van Wttewaal, die voor zijn verdiensten als bondsgedelegeerde door het district werd ingelijfd. Tevreden was de Boskoopse expor teur van bomen nog niet. Met de al weer vier jaar se cretaris Kees Kok, de dit jaar haar eerste lustrum vierende Anneke Snel en El van de Wansum werd vorig jaar het eerste BI-toernooi van de grond getild. Met sponsoring van Hassefras assurantiën, de NMS- Spaarbank en Bakker Sport konden de B-coryfeeën aangetrokken worden. De combinatie tussen actief tennis spelen in D en goed tennis kijken in B werd gemaakt. Ondanks de hoge ambities stelt Jan Riet veld: „De toernooicommissie blijft toch vooral dienstbaar aan de spelers. Voor ons zijn mensen als Cees van Velzen belangrijke deelnemers. Hij doet dit jaar voor de tiende keer mee en was finalist in het eerste toernooi." „Verder weten we zeker, dat Wim Groeneveld en Anton Verschuren uit Boskoop al die tien jaren hebben meegedaan", vult Kees Kok aan. Vanuit het lustrumtoernooi is TeHaDo hard op weg een traditie te scheppen in het Leidse toernooiland. Televisie-opnames in Alphen en Woubrugge ALPHEN/WOUBRUGGE - Actievoerders van de Stich ting voor Behoud van het Braassemermeer enterden gistermorgen met het voet- veer van het Paddegat op de Heimanswetering het KRO- schip 'Den Ouden Willem'. Op dit schip had reporter Aad van den Heuvel in aanwezig heid van een filmploeg een in terview met staatssecretaris Gabor van Landbouw en Visse rij. Dit gebeurde in het kader van de zomerserie van de KRO 'Duizend kilometer voor de boeg'. Na gisterochtend vroeg al opna mes te hebben gemaakt in vo gelpark Avifauna, voer het schip via de Heimanswetering naar de Braassem. De actie voerders maakten van deze ge legenheid gebruik en overhan digden de staatssecretaris een petitie waarin zij protesteerden tegen het storten van verontrei nigde bagger in een zandwinput in het Braassemermeer. Ook kregen de staatssecretaris en Van den Heuvel een bosje Braassemermeerpaling, „want paling wroet altijd zo lekker door de bagger. Wij hopen dat wij nog lang de paling uit onze Braassem kunnen blijven eten", merkte voorzitter van de stichting Eriek Bosch op. Het voetveer van het Paddegat, dat normaliter heen en weer vaart tussen Woubrugge en Roelofarendsveen, werd gister morgen in alle vroegte beladen met drums. „Ik voel me net Herman Brood", merkte pont baas Eddy Rietveld op, terwijl hij samen met Erick Bosch de tekst 'Gifstort Braassem' op de vaten kalkte. Als finishing touch werden er nog de drei gende namen van een aantal zware metalen, een doodshoofd en een Andreaskruis aan toe ge voegd. „Stel dat die vaten nou net gaan schuiven boven de zandwinput, stel je voor..." Tegen tienen werd de motor aangezet en voeren de actie voerders richting Woubrugge in de wetenschap Den Ouden Willem ergens op de Heimans wetering tegen te komen. De sfeer op het voetveer had iets weg van de spannende uren voor de aankomst van Sinter klaas. Bij het naderen van de KRO-boot zongen de actievoer ders dan ook luidkeels „Zie ginds komt de stoomboot". Een groot vrachtschip ontnam Den Ouden Willem een poosje aan het zicht, toen het in de zwenk- kom tussen Alphen en Wou brugge nabij het nieuwe Aqua- plan werd gekeerd. Plotseling maakte het schip met Gabor en Van den Heuvel rechtsomkeert en het voetveer van schipper Rietveld zette een wilde achter volging in. Noch met de mari foon, noch met gewoon schreeu wen kon contact worden gelegd. De actievoerders snapten er niets meer van en vissers langs de kant keken verbaasd op. Plotseling verscheen de Rijks politie te water. „Nou jongens, gewoon zwaaien. Dan is er niets aan de hand", adviseerde Bosch. En inderdaad. De poli tiemensen zwaaiden vrolijk, zo ook de bemanning van het voet veer. Hierna draaide Den Ou den Willem en staatssecretaris Gabor dook het vooronder in. Aad van den Heuvel met zijn karakteristieke witte haren en kuiltje in de kin wenkte vrolijk naar de actievoerders en vroeg wat er aan de hand was. Erick Bosch brulde: „We hebben een petitie voor staatssecretaris Gabor". Omzichtig kwam Ga bor tevoorschijn en nam de pe titie en de paling in ontvangst. Hij beloofde de petitie vandaag nog aan milieuminister Hans Alders te zullen overhandigen. „Hem kennende zal hij hier ze ker aandacht aan besteden",'zo sprak Gabor. Pontbaas Riet veld brulde nog even naar Van den Heuvel: „Besteed in je pro gramma ook aandacht aan de kleine pontjes!" „Doen we be slist", beloofde de grijze KRO- coryfee. Het onderhavige KRO-pro- gramma 'Duizend kilometer voor de boeg' wordt uitgezon den op woensdag 9 september tussen half zeven en zeven uur. LISSE Belangrijke mede delingen vanuit de hoek van de gemeente Lisse staan van af 1 september weer in De Lisser. De gemeente trok onlangs haar publicaties terug uit dit huis- aan-huis blad, vanwege de kri tiek op haar beleid met betrek king tot de oude villa's aan de Heereweg. De afgelopen perio de stonden de publicaties dan ook in Het Weekblad voor de Bollenstreek. De Lisser is een van de vele weekbladen, die wordt uitgege ven door Buyze Pers. Directeur Lou Buyze liet destijds in de Lisser weten dat de gemeente weinig deed om oude monu menten in het dorp te behou den. Buyze was tevens lid van de vereniging Oud-Lisse, die op dit punt lijnrecht tegenover de gemeente stond. De slechte ver standhouding tussen Buyze en de gemeente Lisse is intussen weer opgelost zodat De Lisser voortaan op pagina 2 een oude traditie in ere hersteld. ERSWOUDE/LEIDEN - „Toen het voor- roor de eerste maal werd gelanceerd, wilde gemene ledenvergadering het toernooi niet i doorgaan", vertelt wedstrijdleider Jan reldover tien jaar TeHaDo. ecreatief ingestelde leden waren bang, dat zij in rdrukking zouden komen. Nu staan de grootste standers in de rij om bardienst te kunnen en. Het wordt als een van de leukste weken er in Paridon was destijds de initiatiefnemer om iDo van haar eerste Open Toernooi te voorzien. Wijk ging in de tweede ronde te gen de eveneens ex-Unicumse, inmiddels aan de Universiteit van Kansas afgestudeerde, Eve line Hamers in de tweede ronde met 2-6 en 6-7 ten onder. Marieke Bethlehem plaatste zich voor het hoofdschema van het A-toernooi van Beekhuizen in Velp. De Alphense had een matige loting tegen de als eer ste geplaatste Klaartje de Smit, 3-6, 2-6. In de kwalifikatie had Bethlehem afgerekend met de Egyptische Elshishini (twee maal 6-1) en de onlangs Neder lands kampioene tot en met 14 jaar geworden, Carolyn van Rossum (3-6,6-3,6-4). Bewoners van verzorgingste huis Bernardus in Sassen- heim waren gisteren aanwe zig bij een unicum. De zie kenomroep stond met een groot feest stil bij haar dui zendste uitzending. Radio Boterbloem begon 25 jaar geleden met het maken van radioprogramma's voor verzorgings- en bejaardente huizen in de Duin- en Bollen streek. Momenteel kunnen acht instellingen, waaronder de Bernardus, Sint Jeroen in Noordwijk en Berkhout in Lis se luisteren naar Radio Bo terbloem. Boterbloem maakt programma's, die onderhou dend en informatief zijn. De programma's worden ge maakt in een studio in Lisse. Diverse medewerkers van Boterbloem werden gisteren bedolven onder de bloemen. Het ging onder meer om de presentatrices Betty van der Berg en Annet van Reisen en de technici Joop van Bour- gondien, Leo van Vliet en Rene Molenaar. In de duizendste uitzending trad een keur aan artiesten op. Zo gaf het Nederlands danskampioenpaar Michel van der Berg en Mariska Roest acte de presence. Voorts zong de oprichter van Boterbloem de 86-jarige Ger- rit Hunnekink een lied en de monstreerden het Sassen- heimse gezelschap Excelsior hun muzikale kwaliteiten op de mondharmonica. FOTO: HENKVAty DEN ENDE HAZERSWOUDE-RIJN- DIJK De Rabobank Ha- zerswoude-Koudekerk heeft de al enige jaren leeg staande Haduard-mavo aan het H. Swarthplantsoen in Ha- zerswoude-Rijndijk gekocht. Dat bevestigde directeur Q. de Boer gisteren. Het gebouw was in eigendom van de Dienst der Domeinen. De bankdirecteur laat onder zoeken of het pand kan worden verbouwd tot Rabobank. De bank is namelijk met het huidi ge bankgebouw aan de Rijndijk en de dependance aan de Da Costasingel uit haar jasje ge groeid. De Boer weet nog niet wat er met de voormalige mavo gaat gebeuren indien zou blij ken dat het niet kan worden verbouwd tot bankgebouw. „We hebben in een vrij snel tempo het gebouw moeten ko pen. We moeten dus eerst eens alles rustig op een rijtje zet ten", aldus De Boer. Om te voorkomen dat het ge bouw zou worden gekraakt, wo nen tijdelijk mensen in het pand. Zij hebben inmiddels te horen gekregen dat ze waar schijnlijk binnenkort het pand moeten verlaten. den. Een dergelijke milieukaart is reeds ontwikkeld voor de dis tricten Duin- en Bollenstreek Noord en Zuid. Door het alge mene karakter van die milieu- kaarten kan nu met een relatief geringe inspanning voor elk district een milieukaart worden gemaakt. Op deze kaart staan onder meer bedrijven genoemd, die voor het milieu schadelijke effecten kunnen veroorzaken. Hierbij is tevens aangegeven welke handelingen de politie man- of vrouw moet verrichten om geconstateerde overtredin gen een halt toe te roepen. Het tweede project is het be strijdingsmiddelenproject. De politie zal, samen met dekundi- gen van de Algemene Inspectie Dienst (AID), gerichte contro les gaan uitvoeren bij de agrari sche bedrijven in Hollands- Midden. In totaal worden 25 controles uitgevoerd, waarbijde nadruk komt te liggen op de be waarplaatsen van de bestrij dingsmiddelen in die bedrijven. De mestproblematiek speelt ook in Hollands-Midden. Niet zozeer het overschot van mest stoffen, als wel het gebruik van meststoffen op landerijen. Er zijn regels met betrekking tot de periode waarin het wel of niet is toegestaan mest te ge bruiken en bepalingen met be trekking tot de manier waarop mest wordt gebruikt. Op beide aspecten wordt gecontroleerd. Sloperijen Het volgende project omvat de autosloperijen in Hollands- Midden. Er zijn 36 van die slo perijen in het bewakingsgebied. Afgezien van de vaak visuele verontreiniging moet een auto sloperij zich houden aan veel re gels en bepalingen om auto wrakken op verantwoorde wij ze te verwijderen. De politie zal zich nadrukkelijk met deze be drijfstak gaan bezighouden. Om de projecten goed uit te voe ren zijn deskundigen van bui ten de politie soms noodzake lijk. Een milieudeskundige en een informatiedeskundige zul len hun bijdrage leveren. Tenslotte worden acht milieu voertuigen aangeschaft voor ie der district in Hollands-Mid den. Deze voertuigen zijn spe ciaal uitgerust met milieu-ap- paratuur voor het nemen van monsters en het verrichten van metingen. De voertuigen wor den nog dit najaar afgeleverd aan de districten. stuk te maken. Gelukkig waren de weersom standigheden gisteren beter dan de dag daarvoor. „Als het gisteren ook onophoude lijk had geregend, was het waarschijnlijk niet doorgegaan", merkte Harry Volgering van het Oranjecomité op. Het resultaat mag er wezen, zo dachten de juryleden er gisteren over. In de categorie 'kleine wagens' ging de eerste prijs naar 't Schildpad van Sebastiaan Pieterse en Petra Keizer, 't Regenwoud' van de families Sassen en Dobbe was de mooiste wagen in de cate gorie 'grote wagens'. Bij de groepen werd de eerste prijs in de wacht gesleept door het Olympisch team. Drie meisjes en twee jon gens hadden de vijf ringen van de Olympi sche Spelen in elkaar vervlochten. Compleet met het brandend Olympisch vuur maakten zij deel uit van de optocht. Jolanda Slof had de mooiste met papier ver sierde fiets. In de categorie best versierde fietsen met bloemen gingen de eerste prijzen naar Suzanne van der Hoorn èn Michel Slof. FOTO: WIM VAN NOORT fer m. De Stichting tot Behoud van het Braassemermeer greep gisteren tijdens de televisie-opnames de gelegenheid aan om weer eens de aan dacht op de omstreden slibstort in de Braassem te vestigen. Rijnsburger en Maarten Buijs. De eerste was de gelukkigste. Bij de gisteren verspeelde B- singles klopte Jan-Willem Lugthart met 8-6 Onno van Pa ridon, en ging Mare Nagelker- ken met 5-8 ten onder tegen Lugthart, de kersverse clubge noot bij Zee Duin, Jeroen Boogmans. Vanwege lichtuitval werd de partij tussen Marcel van Rijn en Marco Visser uitge steld. Hetzelfde gold voor Eric Bol ten die na een 8-5 zege op Marcel Vink tegen Perry Paauw moest aantreden. Cats/Thor RW Sindy Vincent verloor in de eer ste ronde van het Cats/Thor RW viersterren A-toernooi van de nummer 43 van Nederland en winnares van het Rapiditas driesterren A-toernooi in Nij megen, Caroline Stok. De Belgi sche, die in het Leidse tennis- circuit de BI-toernooien van Forescate en Zuid-West win nend afsloot, had zich ten koste, van Irmgard van der EIjnden van het 50-jarige Utrechtse ULTC-Iduna, en de eveneens zonder ranking aan de voorron des gestarte Nicole Krikke ge plaatst voor het hoofdtoernooi. Bionda Zonderop was kansloos tegen Anousjka van Exel, waar de Ripse ook in het Levobn A- toernooi van Alta in Amersfoort had verloren. Jacqueline van Boterbloem iierd lint it van versierde fietsen, wagens en kin- kronkelde gisterochtend door Lange-; (oorafgegaan door de plaatselijke mu- jreniging Arti et Religioni, ging de op- 'iver de Langeraarseweg, via de Van faat Halkestraat en de Van Wassenaer- laar de Sportweg. ei|00 kinderen waren donderdagmiddag lods van Firma van Tol ijverig bezig ge- om van hun fiets of wagen een pronk |EN De overvloedige (val van donderdag de wedstrijdleiding iet toernooi van Leidse Cijover te gaan tot het spe- in prosets. Geen plezie- leslissing voor de spe- Rijvel een geschikte moge- 3|id orde te scheppen in Jjelopen achterstand. Hing, dat degeen, die in de van acht games als eer- paar games voorsprong O) ook de winnaar is, ging liet op bij Menno Seriier Erik-Paul van Weeren. irloor op de stand 6-0 in ojiordeel liefst acht games, verloor op zijn beurt •3 van Danny lesquillier. van Schie zag in dezelf- rensingle C een 3-0 voor bij teloor gaan, favoriet Pa- Wijffelman zegevierde •5. Marieke Halenbeek Lisa Colson bijna in, i-6 op een haar en verloor ■6. De tiebreak bracht de sing bij Lisette Faas en van der Jagt. De speel- in Leidse Hout wist een 4- sprong in de afsluitende it te houden, 7-4 voor de ter twee van het LC C- lent. De tiebreak sloot proset af tussen Robert itERDORP Het poli- ps Hollands-Midden j de komende maanden al aandacht schenken aan antal specifieke milieu- r ;men in de regio. Hier- |j zijn door het regionaal ,r ïbureau voorlopig vier :ten vastgesteld, die ®iame in het najaar nog 1.1 worden aangepakt, i Ie uitvoering is een be- gemoeid van 660.000 n. ifi irste project richt zich op it kaart brengen van diver- ieubelastende factoren in strict van Hollands-Mid-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11