LEIDEN OMGEVING Pleinpopkoorts slaat weer toe> hogelijk nieuwe financiële egenvaller voor gemeente archief van de El Cidweek' Meisje aangehouden wegens beroving Duitsland 3 wordt tijdelijk RTL-Plus 'De Vreeze is neutraal, meegaand en duidelijk' eidenaren voorgelicht over veilig vrijen 'Wij zijn het lopend Wateroverlast leistert l eiden Slimme EHBO-kit £c-n ficldócSauAont iiimiuittnifuuffl] 'eidóeSomxmt VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1992 LEIDEN De politie heeft gisteren een 17-jarig meisje uit Leiden aangehouden op verdenking van een beroving. Rond één uur was een onbekende vrouw een cadeauzaak aan de Breestraat binnenge wandeld. Ze wilde een artikel bij de kassa betalen. Op het moment dat de verkoopster de kassa opende richtte de vrouw een vuurwapen op haar. De vrouw een greep in de kassa, waarbij ze enkele hon derden guldens buit maakte. Vervolgens verbet ze de zaak. De politie is op zoek naar getuigen, die het 17-jarig meisje rond één uur hebben zien lopen tus sen de Koornburgsteegen 't Gangetje. LEIDEN Duitsland 3 wordt binnenkort tijdelijk van de kabeltelevisie gehaald en vervangen door RTL-Plus. Dat is het gevolg van een kijk- en luisteronderzoek in de Leidse re gio en de Bollenstreek. Daaruit bleek dat er zo'n 40 procent van de kijkers RTL-Plus wil kunnen ontvangen. Ongeveer tweederde van de kijkers vond dat Duitsland 3 daarvoor wel zou mogen vervallen. Toch is het niet de bedoebng dat Duitsland definitief van de kabel verdwijnt. Het feit dat een derde van de kijkers nog steeds Duitsland wil kunnen zien, vindt het bestuur van de Gemeenschappelijke regeling An tenne-voorziening Leiden voldoende reden om de zender opnieuw toe te laten als de capaciteit van het netwerk wordt uitgebreid. Er kunnen dan dertig zenders worden doorge geven aan de abonnees. 'Afvaleiland' tegen vervuiling van Nieuwe Rijn LEIDEN Bij de markt die woensdagen zaterdag rond de Nieuwe Rijn wordt ge houden, komt misschien een 'afval-inza- melings-eiland' gemaakt. Nu wordt al een dergelijk experiment van gescheiden inzameling gehouden bij de markt in de Stevenshof. Uitbreiding hiervan naar de markt in het centrum zou goed uitkomen, omdat de Nieuwe Rijn op marktdagen vaak ernstig vervuild is. Volgens C. Meyer van het hoogheemraadschap Rijnland wordt de vervuiling veroorzaakt door een hoeveel heid organisch afval die in het water wordt gegooid. „Dat gaat dan rotten, waardoor zuurstof aan het water wordt onttrokken", zegt hij. „Dat is natuurlijk niet gezond voor vissen". Volgens A. van Paridon van de gemeente lijke directie havens en markten wordt er wel degelijk gecontroleerd of marktkoop lui geen rommel in het water gooien. „Maar het is nogal moeilijk uit te maken wie het erin heeft gegooid", zegt hij. Er wordt ook nogal eens objfolie in de Nieuwe Rijn aangetroffen op marktda gen. De gemeente weet inmiddels welke marktkpopman dat doet. „Die is daar in middels over aangesproken", zegt Van Paridon. Vestiging huisartsen straks geregeld via bestemmingsplan LEIDEN De gemeente kan mogelijk invloed behouden op de vestigingsplaat sen van huisartsen middels het maken van een bestemmingsplan. Deze sugges tie deed het raadslid J. Laurier van Groen Links gisteren tijdens de commis sievergadering voor welzijnszorg. Wet houder S. de Vreeze wilde het wel over wegen, maar zag nog niet hoe het con creet kan worden uitgevoerd. Laurier had al eerder zijn zorgen geuit over het feit dat de gemeente nauwelijks nog in vloed heeft op de plaats waar een huisarts zich vestigt. Dit zou ertoe kunnen leiden dat in bepaalde delen van Leiden geen huisartsen meer zijn. LEIDEN Wethouder S. de Vreeze kreeg gisteren niets dan complimenten te horen van de twee Leidse psychologiestuden- tes Leoniek Dominicus en Jannet Hagenaars. Zij hebben een observatieverslag gemaakt waarin ze de vergadercultuur van de raadscommisie voor financiën, automatisering en welzijns zorg onder de psychologische loep nemen. De Vreeze is een neutrale, meegaande en duidelijke voorzitter, zo schrijven de g^udentes in het verslag dat gisteren door de raadscommissie werd besproken. Het viel hen wel op dat de vergadering minder gestructureerd verliep naarmate de tijd voorbij kroop. Raadsleden zouden dan nogal eens afgeleid raken en zich daardoor te buiten gaan aan onderonsjes over minder relevante zaken. Bewondering had den de studentes voor de langdurigheid waarmee de raadsle den vergaderen. Bovendien zouden sommige raadsleden de vergadering ge bruiken om politieke doeleinden in plaats van het algemeen belang te dienen. „Er zijn raadsleden die iets in de vergadering zeggen om maar iets te zeggen te hebben", verklaarde Jannet Hagenaars. De crisisbalie: '1rvolg van voorpagina) door 3,ED korff de gidts Prioriteit door STAN VAN HAASTEREN 5IDEN De gemeente liden zal misschien in de ekomst een nieuwe fïnan- ile tegenvaller te verwer- n krijgen. De gemeente Det namelijk bij het vast- illen van de hoogte van de nslagen van de onroerend ed belasting voor bedrijven kening gaan houden met nst-vooruitzichten. it is het gevolg van een be- lit dat de Hoge Raad, het ogste gerechtelijke orgaan n Nederland, onlangs nam. it besluit kan inhouden dat drijven die geen hoge winst- rwachtingen hebben, minder roerend goed-belasting hoe- te betalen. Zowel het PvdA- idslid H. Baaijens als wet- uder S. de Vreeze van finan- n uitten gisteren hun zorgen I ir de financiële gevolgen irvan voor de gemeente Lei- I i. vendien vroeg Baaijens zich j' of de gemeente wel genoeg ikundigheid heeft om te be lt 1IDEN „Leiden vrijt Vei- zo heet het project dat gis- u 'middag van start is gegaan. 311 langlopende project heeft t doel de Leidse bevolking be- r voor te lichten over veilig ijen. Tevens zijn er in dit ka- r elf nieuwe condoomauto- iiten in de stad geplaatst. Leiden vrijt men niet an- rs dan elders in Nederland", i wethouder de Vreeze (volks- zondheid) gisteren bij de rt van de campagne. Maar zijn wel redenen om hier wat tra aandacht aan veilig vrijen besteden. In de eerste plaats men net weer tweeduizend luwe studenten in de stad. e moeten voorgelicht worden er de gevaren van onveilig jen. Bovendien zijn de cijfers nde GGD er nog", de GGD komen naast ge- chtsziekten als gonorroe uiper) en syfilis, ook de mel- igen van HIV-infecties bin- n, het virus dat aids veroor- ikt. Sinds het begin van aids ot nu toe bij 77 mensen in de [io de diagnose aids vastge- 3 ild. Van hen is inmiddels de 2 Ift overleden. Geschat wordt t vijf tot zeven maal zoveel lansen seropositief zijn. De eeze: „De GGD krijgt elke g wel een melding van ie- ind die zich zorgen maakt :r een mogelijke infectie. Bij ■wf aangevraagde tests bleek rig jaar dat 150 mensen sero- - iitief zijn. De eerste helft van 1IIDEN De brandweer is tot f ee uur vannacht bezig ge- 1 est met het leegpompen van - dergelopen kelders. Door het i orme noodweer, dat gister- l and rond half acht begon met f ftige slagregens, konden dak- ten en straatkolken de hoe- s' elheid water niet meer aan. >a ote schade ontstond in de ssage tussen de Breestraat de Botermarkt. De dakgoten ai nden het hemelwater niet «r afvoeren waardoor een ictronicazaak op de begane >nd, een computercentrum 4 de eerste etage en een een slagruimte op de tweede ver ging onder water liepen, irsoneel heeft nog geprobeerd n deel van de apparatuur in iligheid te brengen. palen hoe de winst-verwachting van een bedrijf is. De exacte ge volgen van het besluit van de Hoge Raad zijn op dit moment onderwerp van studie. 'Leiden vrijt veilig' is een sa menwerking tussen de gemeen te Leiden en de GGD Leiden en omstreken. Samen willen ze het aantal gevallen van sexueel overdraagbare aandoeningen (SOA) verminderen. „De preventie heeft de priori teit in het project", aldus de Vreeze. Daarom worden scho len binnenkort benaderd met artikelen voor de schoolkran ten, die gaan over condoomge bruik. Ook politieagenten kun nen een voorlichting volgen over aids-gevaar, sinds het 'bijt- incident' enige tijd terug. Toen dreigde een man op het station een agent te bijten, terwijl hij zei aids te heben. LEIDEN Het anders zo sfeerloze Vrouwenkerkplein lijkt morgen een beetje op een 'mini-Woodstock'. Popmuziek liefhebbers bevolken dan dit plein om te luisteren naar de rock roll, reggae, new wave en akoustische muziek van de beste bands van Leiden. De vier organisatoren van dit 'Plein pop-festival' zijn in ieder geval vol goede moed over de goede afloop. „De Pleinpopkoorts be gint namelijk weer toe te slaan in het Leidse popcircuit", con stateren zij tevreden. Ook Leiderdorpse muzieklief hebber komen aan hun trek ken: Een week na Pleinpop (29 augustus) kent Leiderdorp de primeur van de mini-variant van Parkpop: het Houtpop-fes tival in de Houtkamp. Beide festivals worden live op de loka le radio uitgezonden: Free wave zendt Pleinpop uit en Radio Leiderdorp neemt Houtpop voor haar rekening. De Ikon maakt bij Pleinpop zelfs televi sie-opnamen. Pleinpop beleeft haar tweede aflevering. Vorig jaar speelden alle bands voor een publiek van ruim zeshonderd man, maar dit jaar wordt het dubbele aantal bezoekers verwacht. „Vorig jaar konden we nauwelijks ge nieten van de muziek omdat we zoveel moesten regelen", zegt één van de organisatoren Vin cent Fitz-Jim. „Maar toen het festival was afgelopen en het Operatie Het college heeft zich echter zelf al vastgelegd. Naar aanlei ding van eerdere forse lasten- Verder worden er de komende tijd 'pasjes' verspreid, waarop alle lokaties van de nieuwe con doomautomaten staan ver meld. De pasjes zijn gratis ver krijgbaar bij gezondheidscen tra, studentenverenigingen, bi bliotheken en consultatiebu reau^ voor alcohol en drugs. Vandaag krijgen de eerstejaars studenten de pasjes uitgereikt op de El Cid-informatiemarkt. Ook in de rubriek 'gemeentead vertenties' worden de gevels vermeld, waraan de automaten opgehangen zijn. Gekozen is voor buitenautomaten, omdat het mogelijk moet zijn na slui tingstijd condooms te kopen. Uniek Het Leidse project is uniek te noemen, omdat de gemeente de publiek dat heel jammer vond, schoten de tranen in mijn ogen", vult John van Haarlem aan. De vier organisatoren verkla ren het succes van Pleinpop met het feit dat een klein groep je de organisatie op zich neemt, aangevuld met de hulp van een enthousiaste groep vrijwilli gers. „Bij andere festivals be moeit iedereeen zich met alles", zegt Tjerk Kloet. „Dat heeft verzwaringen is een grens ge trokken voor de verhoging van deze belasting. -De meerop brengst mag volgens die afspra ken binnen deze collegeperiode niet verder oplopen dan vijf mil joen gulden. Vorig jaar was de gemeente al genoodzaakt tot een zware be zuinigingsronde. Die moet de komende vier jaar in totaal tien miljoen gulden opleveren. Naar verwachting staat de gemeente de komende tijd nog zo'n opera tie te wachten. Die moet een be drag in de orde van grote van zeven tot acht miljoen gulden opbrengen. Onlangs liet wet houder De Vreeze zich in een politiek radioprogramma ont vallen dat het te bezuinigen be drag nog hoger kan worden, om geld vrij te maken voor nieuw beleid. Oorzaak van de huidige proble men zijn met name kortingen van het rijk op uitkeringen aan de gemeente. Daarbij gaat het om de algemene uitkering uit het gemeentefonds en om be dragen voor met name stads vernieuwing. De dreigende pro blemen met de onroerend goed- belasting voor bedrijven, waar van de gevolgen nog niet duide lijk zijn, komen daar bovenop. belastingplicht voor haar reke ning neemt. Normaal moeten de houders van automaten een heffing betalen. Voor zover be kend is de Sleutelstad de enige gemeente in Nederland die deze afspraken heeft gemaakt. Bij het 'Trouwstraatje' langs het stadhuis opende de Vreeze gis teren de eerste automaat. „Deze plek geeft al aan dat we meedoen met de campagne". De automaten staan verder aan de Roodenburgerstraat (GGD), Oude Singel (jazzcafé 'The Duke'), Stationsweg (studie huis), Kort Rapenburg (Havan nahuis), Brahmslaan (apo theek), Boshuizerlaan (Vijf Meihal), Bevrijdingsplein (siga renwinkel), Klikspaan weg 4 (hal flatgebouw) Diamantplein (Digros) en de Kooilaan (Albert Heijn). zijn weerslag op de sfeer en het aantal bezoekers". Leids „Bovendien is de charme van Pleinpop dat er allemaal Leidse bands optreden", zegt Kees van Latesteijn. „De bezoekers zien dus allemaal bekenden die in eens op het podium staan. De kwaliteit van de bands is goed, want Leiden heeft natuurlijk Idoor ED KORFF DE GIDTS LEIDEN De crisisbalie is eigenlijk het zenuwcentrum van de El Cidweek. Als er iets misloopt, dan moeten de le den van het crisiscentrum het herstellen. Of het nu techniek is, of een band die niet weet waar ze moet spe len voor de eerstejaars. „Je moet eigenlijk overal van af weten", zegt de bemanning van de balie, te weten Ger- win de Graaff en Marianne Zijderveld. wel een pophistorie te verdedi gen. Neem the Shoes, de Zange res zonder naam en Tower". Het doel van Pleinpop en Hout pop is volgens de vier organisa toren het een kans geven aan talentvolle bands uit de Leidse regio. „Er zijn namelijk veel bands die nooit verder komen dan een optreden in een kroeg voor een handjevol zatlappen", zegt Vincent. „Wij willen ze de kans geven zich waar te maken Ze draaien deze week twintig uur per dag. „Daar zit dan ook wel het stappen bij hoor", lacht Marianne (24). Samen met Ger- win (23) bemant ze de crisisba lie in de hal van de universitaire mensa. Op tafel ligt de nieuwe El Cidkrant, die elke dag gratis door de eerstejaars meegeno men kan worden. Er liggen bo vendien gratis appels voor hen klaar. Aan de wand hangen be richten, die El Cidgroepen aan elkaar doorgeven ('Sorry, het eten ging gisteren niet door. Zie je vanavond'). Er komen El Cid- 'ters langs, de bestuurders van busjes brengen de sleutels te rug en de telefoon gaat bijna on- voor een groter publiek". „Er zijn in Nederland zo'n 20.000 bands", gaat Tjerk verder. „De concurrentie is dus zo groot dat het grootste gedeelte nauwe lijks aan optreden toekomt. Veel bands hebben wel talent maar bloeden dood in de oefen ruimte". „De Leidse gemeente zou ook best wel voor wat meer optreed- gelegenheden mogen zorgen", zegt John. „Zoveel optredens zijn er niet te zien in Leiden. We hebben subsidie gekregen van de gemeente, maar achter dat bedrag had ook wel een nulletje extra mogen staan. We moesten ook honderden guldens betalen voor allerlei vergunningen, ter wijl dat in Leiderdorp om pre cies te zijn maar zestien gulden kostte". Volgend jaar is er in ieder geval weer een Pleinpop. Het aantal bezoekers moet dan nog groter worden dan het morgen is. „Want ik denk dat Pleinpop haar grenzen nog lang niet be reikt heeft", zegt John hoopvol. Pleinpop wordt zaterdag 22 au gustus gehouden op het Vrou wenkerkplein. Tussen 12.30 en 19.00 uur spelen achtereenvol gens: the Crew, Les amis de blues, Panic in Detroit, As the eye, Isis, Honk en the Vibe. Houtpop wordt op zaterdag 29 augustus gehouden in het park de Houtkamp in Leiderdorp. Tussen 12.30 en 19.00 spelen daar achtereenvolgens: It, Sort of Happy, Filth the four roses, Offbeat, Wons II menny, Doomsday Reflex en Honk. ophoudelijk ("ouders die vra gen waar hun zoontje is"). „Toch is het vandaag vrij rus tig", zegt Marianne. „Maandag en dinsdag was het pas echt druk. Toen moest iedereen nog de weg zoeken. De crisisbalie ondersteunt vooral de El Cid- commissie. De commissie be slist weliswaar, maar de balie beheert het draaiboek. We zijn in feite het lopend archief", zegt Gerwin. Marianne: „Veel mensen denken dat we alleen maar El Cid'ters helpen die hun boekje of groepje kwijt zijn. Maar we hebben ook een sociale functie. De El Cidcommissie kan bij ons uithuilen als het niet goed gaat". Gerwin de Graaf (links) en Mari anne Zijderveld houden het draaiboek bij van de El Cidweek. FOTO: WIM VAN NOORT Lichten Marianne en Gerwin zijn pas in hun element als er dingen fout gaan. Zoals afgelopen maandag. „Rond half zeven kwam de mel ding binnen dat de lichten in de Stadsgehoorzaal niet goed werkten. Er zou daar twee uur later een cabaretvoorstelling plaatsvinden. Dan is het wel even stressen, maar het is ge lukkig goed afgelopen Rest de vraag hoe de El Cid week tot nu toe verloopt. De twee studentes hebben name lijk een goed overzicht. „We zijn tevreden. We schatten echter wel dat aan het eind van de week ongeveer 25 procent van de deelnemers is afgevallen. Dat kunnen we zien aan het aantal eters op de verenigin gen". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee Postcode/plaats: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: O maand (automatische betaling) f 27,00 O kwartaal (automatische betaling) f 79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de EHBO-kit naar: Naam: De T-shirts van Pleinpop zijn er in ieder geval op vooruit gegaan. De organisatoren van Pleinpop v.l.n.r.: Kees van Latesteijn, Tjerk Kloet, Vincent Fitz-Jim en John van Haarlem. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9