Whitbread Race heeft geen last van recessie Lansink heeft Egano opnieuw in het gareel Van Moorsel in leiderstrui Het Oranje-gevoel van Rob Harmeling SPORT AI? Beenhakker gaat naar Grasshoppers (dócSouofmt VHIJDAG 21 AUGUSTUS 1992 l cketteam Engeland mt revanche ^igham Het Engelse >tteam nam op verplette- wij ze revanche voor de lederlaag in de Testserie Pakistan (1-2). De ploeg laptain Graham Gooch be- 1 in Nottingham met een dscore de reeks van vijf ;e wedstrijden voortij- 0. De Engelse battingside in het derde duel tot het van 363 runs. guson huurt jet [Schmeichel chster Alex Ferguson, iger van Manchester Uni- luurt volgende week een .jet voor doelman Peter leichel. De Deense sluit- wordt geacht maandag zijn Engelse werkgever 2 treden tegen Southamp- Twee dagen later speelt marken het WK-kwalifi- duel tegen Letland. IGölz stopt wielrennen Schussenried Rolf Gölz digt na afloop van het wie men om privé-redenen PAARDENSPORT r 9-jarige coureur, momen- Italiaanse dienst rijdend iostea-ploeg van Giancar- rretti, won in 1987 en '88 in de Ronde van J u-ijk. Zijn succesvolste ras 1988, toen Gölz vijftien «gevierde. ns Maassen start in Zürich drg Frans Maassen start g ig niet in het Kampioen- i van Zürich, de achtste rijd om de wereldbeker, ''inburger heeft na overleg iloegleider Raas besloten eindzege van Nijdam in j[ ofronde van Nederland de teit verdient boven deel- ig aan de Zwitserse wie- ;rs. „Ik dien zaterdag tij de laatste etappe over de ïrgse heuvels voluit te Op de eerste plaats om ms trui te verdedigen". fuseert met erorganisaties De Nederlandse Inva- iportbond (NIS) gaat met usterorganisaties op in )ter verband. De nieuwe andse Bond voor Aange- Sporten (NEBAS) verte- lordigt zo'n 400 vereni- n met in totaal 20.000 ge- capte sportlieden. De NIS rt daartoe met de SWG ting Watersport met Ge- capten), de SIG (landelij- deratie Sport -Instuiven idicapten) en de SVGN (federatie Visueel Gehan- ten Nederland). iam Taylor roept Gascoigne op in Graham Taylor, ma- van het Engelse voetbal- heeft Paul Gascoigne uit- ligd voor de vriendschap- interland-wedstrijd te- ipanje, op 9 september. liep vorig jaar bij de inal van zijn toenmalige Tottenham Hotspur tegen pool door een onbesuisde een ernstige knieblessure kwam sindsdien niet in actie. Gascoigne is lsnog bankzitter. raagt om tebriefje en De Engelse voetbal- (FA) neemt in het vervolg genoegen meer met het zo- afzeggen van een geselec- international wegens essure. De FA kreeg de in- dat sommige spelers zich emakkelijk afmelden voor elangrijke wedstrijd van ingelse elftal. Voortaan de geblesseerde interna ls een bewijs van de dokter verleggen, waaruit ij Ijk blijkt dat spelen on- ;J lijk dan wel ongewenst is. pras en McEnroe |ream team' VS av.en John McEnroe ete Sampras zijn toege- aan het Amerikaanse m'-tennisteam, dat vol maand in de halve finales e strijd om de Davis Beker int tegen Zweden. Jim Ier en Andre Agassi wer- eerder aangewezen. „We ióc n de tegenstander niet met ig punten verschil ver maar voor de tenniswe- ideze groep uniek", stelde :hef Tom Gorman. na negeert bod Ferrari ia De Braziliaan Ayrton io ja heeft een aanbod van iri, om volgend seizoen de Italiaanse firma in de ule 1 uit te komen, naast neergelegd. Hij heeft dat fiki Lauda medegedeeld, probeert voor de in ver haakte renstal een toppèr ikken. foto Cees Kuiper Jos Lansink met zijn paard Egano. Het parcours van het CHIO in Rotterdam leverde ondanks de hevige regen geen problemen op. Rotterdam Jos Lansink moest gisteren onwillekeurig terugdenken aan de voor hem fatale slotdag van de Olympi sche Spelen. Net als in Barcelo na viel de regen in Rotterdam tijdens het 45ste CHIO met bakken uit de hemel. Op de Real Club de Polo bete kende dat het einde van Lan- sinks aspiraties op individueel goud omdat zijn anders zo trou we viervoeter Egano halverwe ge het modderballet plotseling alle dienst weigerde. In het troosteloze decor van het Kralingse Bos stuurde de Twentse ruiter zijn olympische paard de regen in om het ver trouwen te herstellen. Lansink maakte er een uiterst bedaarde 'strafronde' van, bekommerde zich niet om de toegestane tijd (hij was ruim veertig seconden langzamer dan de winnende Zwitser Melliger met Athlet) en merkte tot zijn genoegen, dat Egano weer net zo gehoorzaam was als in de uiterst succesvolle periode voor de Spelen. In het tweede onderdeel, een kwalificatiewedstrijd voor de Grote Prijs van zondag, liet Maradona mag niet naar Sevilla Napels Napoli gunt Diego Maradona niet aan Sevilla. De Italiaanse club wees gister avond resoluut een Spaans aan bod af.„Maradona staat bij ons tot juli volgend jaar onder con tract. Hij dient zich onmiddel lijk te melden voor de voorbe reiding op het komende sei zoen". Sevilla zou een transferbedrag van 24 miljoen gulden voor de Argentijn hebben geboden. Hij zou bij Sevilla in twee jaar der tien miljoen gulden kunnen verdienen. Bij de club werkt een goede bekende van Maradona, trainer Carlos Bilardo. Hij leid de Argentinië in 1986 in Mexico naar de wereldtitel. Maradona was aanvoerder van dat team. De Argentijn heeft net een we reldwijde schorsing van vijftien maanden wegens het gebruik van cocaine achter de rug. Hij voelt niets voor een terugkeer naar Napels. Slechts voor een zeer hoge prijs wil Maradona zijn contract in Italië uitdienen. Napoli wenst echter vast te houden aan de financiële af spraken in de huidige verbinte- Lansink ten overvloede zien, dat er met ook zijn tweede paard, Libero H, niet te spotten valt. In de barrage was hij twaalf combinaties de baas met een foutloze rit in 39,24 secon den. Daarmee was de eerste prijs van 5000 gulden 'in de knip'. Enkele uren nadat de Duitser Ludgèr Beerbaum, ook in Rot terdam aanwezig, tot olym pisch kampioen was gekroond, gingen bondscoach, werkgever en eigenaar Hans Horn en Lan sink op de plek des onheils al aan de slag om Egano tot de orde te roepen. Schrik „De organisatie had die grijze hindernis, waar het misging, gelukkig laten staan", aldus Lansink. „Toen iedereen weg was stuurde ik Egano er om een uur of vijf weer op af. En wat denk je? Natuurlijk weigerde het dier weer. Uit pure angst. De schrik van de ochtend zat er nog in. Pas de tweede keer ging het goed. Daarna sprongen we er nog wel tien keer over. Niks meer aan de hand" WIELRENNEN Lansink was eerst niet van plan Egano in Rotterdam te zadelen. „Als alles goed was gegaan op de laatste dag in Barcelona had ik hem voor het CHIO van Cal gary half september alleen nog een keertje op een nationale wedstrijd in Groningen laten lopen". Controle „Maar nu is het van belang, dat ik het dier op de wat zwaardere parkoersen onder controle heb. Daarom wil ik er zondag ook de Grote Prijs mee rijden". Ten gerieve van zijn vele fans kwam Piet Raymakers met zijn topmerrie Ratina Z, goed voor goud en zilver in Barcelona, één keer in de ring tijdens de kwali ficatiewedstrijd. De kersverse ereburger van Lanaken, zondag met Rinnetou Z nog winnaar van de Grote Prijs van Mon- dorf-les-Bains, bleef prompt foutloos. Raymakers liet zijn paard ech ter voor de barrage op stal staan omdat hij vanwege zijn succes sen toch al verzekerd is van een plaats in de Grote Prijs op de laatste dag van het CHIO. Mende Leontien van Moorsel heeft in de Tour Feminin de lei derstrui overgenomen van haar grote rivaal, de Fran§aise Jean- nie Longo. De wereldkampioene uit Boekei verdiende met haar tweede plaats in de zesde etappe tien bonificatieseconden, waardoor ze haar rivale in het klassement met zeven tellen passeerde. „Ik heb nu een belangrijke voorsprong op Longo", meende Van Moorsel, die haar teamge noten uitvoerig lof toezwaaide voor de gedane arbeid in deze etappe. De zesde rit, over 107 kilometer met een aantal van venijnige beklimmingen, werd gewonnen door Alison Sydor. De Canadese was in de massale eindsprint Van Moorsel en Aiga Zagorska uit Litouwen te snel af. Sinds 1973 geldt de Whitbread Round the World Race als het meest prestigieuze zeil-evenement ter wereld. In Amsterdam gaf hoofdsponsor Intrum Justitia alvast opening van zaken. Kapitein Roger Nilson wacht medio '93 de zware taak om het jacht van zijn geldschieter naar een overwinning te koersen. Als navigator koos hij de Rotterdammer Marcel van Triest. DOOR PlETER VAN DER LAAN Amsterdam Het kan raar lo pen in het leven. Vraag het maar aan Marcel van Triest (28), geboren in Zwolle en vier weken per jaar woonachtig in Rotterdam. Hij was vastbeslo ten om een studie economie af te ronden aan de Erasmus Uni versiteit in de Maasstad, maar nu bezeilt hij als freelance-prof in een vlot tempo de wereld zeeën. Van Triest is per 1 augustus voor twee jaar als navigator ge contracteerd door Intrum Jus titia, sponsor van de toekomsti ge winnaar van de Whitbread Race. Althans, het incasso-bureau van Zweedse origine zal er alles aan doen om de peperdure boot in juni 1994 in het Amerikaanse Fort Lauderdale met bloemen en champagne te ontvangen. Acht miljoen heeft de sponsor voor het projekt uitgetrokken. Een schijntje vergeleken bij de omzet van de marktleider in Europa. Intrum Justitia heeft geen last van de recessie. Inte gendeel; het bedrijf heeft juist handenvol werk om in de huidi ge financiële chaos de schulden voor haar clientèle binnen te halen. „Nog zo'n vier miljard gulden dit jaar", becijferde di recteur Gert van Laar hardop. Om van het onvriendelijke ima go van geldklopper af te komen, hebben de Zweden gekozen voor het mediaspektakel op zee. De belangstelling van de televi sie-stations voor de Whitbread Race is immers enorm. Voor de persconferentie in het World Trade Center in Amsterdam werd de pers dan ook behulp zaam uit diverse landen 'inge vlogen'. Met name de Scandinaviërs wa ren tuk op de trip naar Amster dam. Niet alleen omdat er op het IJ een authentieke stoom boot vol sterke drank op de ge nodigden lag te wachten, maar ook vanwege de aanwezigheid van hun held, kapitein Roger Nilson. Voor de Zweedse dokter Sydor had eerder al de vierde etappe van de ronde op haar naam geschreven. De Nederlandse ploeg contro leerde gisteren nadrukkelijk het koersverloop. De vele ont snappingen, met name in de slotfase met een lange en snelle afdaling naar finishplaats Men de, werden met knap teamwerk geneutraliseerd. Ook de laatste demarrage van Longo, vijf kilo meter voor de aankomst, werd knap gepareerd. „Onze taktiek is geslaagd", concludeerde Van Moorsel te vreden na Elfloop van deze toch vrij zware etappe. „Het was van het begin af aan onze bedoeling het peloton bij elkaar te houden om zovia boni ficatieseconden de leiderstrui te pakken. Dat is prima ge lukt". UITSLAGEN WIELRENNEN Profronde Ne derland. Vierde etappe Arn- hem-Tilburg: 1. Harmeling (Ned) 163,5 km in 3.45.22 (gem: 43,529 km/u), 2. Leoni (Ita), 3. Nelissen (Bel), 4. Pieters (Ned), 5. Raab (Dui). Algemeen klassement: 1. Nij dam 11.42.52 2. Marie 0.41, 3. Pieters 0.47, 4. Bezault 0.51, 5. Maassen 0.57,6. Breukink 1.20, 7. Yates, 8. Harmeling 1.23, 9. Zhdanov 1.35,10. Koerts 1.41. Mende. Tour Féminin, zesde etappe Rodez - Mende: 1. Sydor (Can) 107,3 km in 2.47.21, 2. Van Moorsel (Ned), 3. Zagorska (Lit), 4. Zberg(Zwi). Algemeen klassement: 1. Van Moorsel 14.09.15, 2. Longo 0.07, 3. Van de Vijver 1.34, 4. Lynch 2.01,5. Sydor 2.13. PAARDESP0RT CHIO. Eerste dag: Springen: Tabel A, 1,40 m, met barrage, tevens kwalifica tie voor de Grote Prijs: 1. Lan sink (Ned) met Libero H 0- 39,24, 2. Kraut (VSt) met Sim- ba Run 0-41,82, 3. Letter (Zwi) met Cartier 0-42,87, 4. Postel mans (Bel) met Brandy 0-43,23, 5. Skelton (GBr) met Limited Edition 0-47,38. Dressuur: Intermediaire I: 1. Theodorescu (Dui) met Arak XX 1283 punten, 2. Bernoski (Ned) met Olympic Corrado 1231, 3. Haazen (Ned) met Ba- richta 1221, 4. Capellmann-Bif- far (Dui) met Al Martino 1206, 5. Fransen (Ned) met Byoux 1203. Springconcours, tabel A, 1,40 m, met barrage: 1. Sloothaak (Dui) met Tommy 0-37,21, 2. Raymakers (Ned) met Rinne tou Z 0-39,21, 3. Michaels (VSt) met Quick Star 0-46,43, 4. Van den Broek (Ned) met Bonheur 4-40,47, 5. Becker (Dui) met Le- andra 4-40,99. TENNIS New Haven. Mannen, tweede ronde: O'Brien (VSt) - Krajicek (Ned/6) 7-6 (7-3) 7-6 (7-2), Edberg (Zwe/1) - Farrow (VSt) 6-3 6-1, Ivanisevic (Kro/2) - Shelton (VSt) 6-3 7-5, Chang (VSt/3) - Pozzi (Ita) 6-3 6-3, Lendl (VSt/5) - Matsuoka (Jap) 6-3 6-4, Forget (Fra/7) - Arias (VSt) 4-66-3 7-5. Indianapolis, Mannen, derde ronde: Courier (VSt/1) - Engel (Zwe) 7-6 6-2, Sampras (VSt/2) - Witsken (VSt) 6-4 7-5. is de Whitbread Race de 'ultie me uitdaging'. Hij kan het we ten, want al vier keer is hij per zeiljacht de wereld rond ge gaan. In de vorige aflevering werd hij verdienstelijk vijfde met 'The Card'. Nilson zal de komende maan den zijn twaalf-koppige beman ning persoonlijk recruteren. „Het hoeven niet de beste zei lers te zijn, maar ze moeten wel een hecht team vormen. Je zit met een dozijn mensen op enke le vierkante meter bovenop el- kaars Up. Twee jaar lang. Tech niek is belangrijk, maar als je niet als een team kan werken, ben je bij voorbaat kansloos in de race. Daarom is de eerste Eianzet na de samenstelling van de ploeg een intensief trai ningsprogramma. Teambuil ding, daar draait het om. De een moet de ander aanvoelen' Ontwerp Nilson werpt zich medio okto ber met ontwerper Bruce Farr op het ontwerp van de boot. De 'Whitbread 60', die in maart volgend jaEir z'n eerste proef vaart zal maken, wordt op de werf van Green Marine in En geland van de nieuwste snufjes voorzien, zodat het schip straks onder Europese vlag supersnel de golven klieft. Voordat het startschot van de 'Whitbread Round the World Race' op 23 septémber 1993 zal khnken, nemen Nilsen c.s deel aan de Round Gotland- en de FEistnet Race. Dan moeten boot en bemanning worden klaarge stoomd voor de 32.000 mijlen over zee. De route gaat via Southampton naar Punta Del Este (Uruguay), Fremantle (Australië), Auckland (Nieuw- Zeeland) en Fort Lauderdale (VSt). Het grootste gevaar op de ruim negen maanden durende tocht is een langdurige mentale in zinking. „Een zwakke schakel in de ploeg kan de sfeer grondig verpesten", zegt de ervaren Nilson. „Er ligt natuurlijk een enorme druk op je als je weet WIELRENNEN FOTO SlJTHOFF PERS Kapitein Roger Nilson: 'Ik heb de verantwoording voor boot en bemanning'. dat de sponsor acht miljoen gul den heeft geïnvesteerd. Daar wil hij klinkende prestaties voor terugzien en als het dan even tegen zit, moet je sterk in je schoenen staan". En hij ver haalt van een Russische kapi tein, die midden in een zeilrace een droeve melding kreeg van huis en zich gekweld door smart en pech verhing in een hotelkamer. Gebroken „Gelukkig zijn dat uitzonderin gen. Als kapitein heb ik de ver antwoording voor boot en be manning. Je komt onder extre me spanning de ware eigen schappen van mensen tegen. Ik heb in 1982 in mijn team mee gemaakt dat een lid van de be manning in paniek over boord wilde springen tijdens een vre selijke storm. Die man was mentaal gebroken, maar we hebben 'm er als team bovenop kunnen helpen. Kijk, zo'n voor val versterkt weer de saamho righeid". Nilson krijgt te maken met vijf entwintig concurrenten, van wie er vijftien hem het leven ze ker zuur zullen maken. Daarom viel zijn keuze op Van Triest, die hij de beste navigator ter wereld noemde. „Ik ben zelf van de oude stempel. Een verre kijker, een sextant en een natte vinger in de lucht", lacht de 43- jarige kapitein. „But Van Triest, he's different!" De navigatie-apparatuur heeft voor de Rotterdammer geen ge heimen meer. Hij is net terug uit Hawaii en blijft nuchter on der alle loftuitingen zonder ove rigens zijn prestaties weg te cij feren. „Ik heb al eenmaal de Whitbre ad Race gevaren met de Equity Law van Dirk Nauta en met de Fransen heb ik dit jaar de Admiral's Cup gewonnen. Ik ken Nilson alleen van gezicht, maar hij lijkt me een geschikte peer. Hij werkt veel samen met Bruce Farr. Met hem heb ik zo juist de America Cup tot een goed einde gebracht". door Henk Lankester Tilburg In het centrum van Tilburg trok Rob Harmeling zich niets aan van de ongere geldheden tussen de PDM'ers en Wilfried Nelissen uit de ploeg-Post. „De bedoeling was dat ik vaart zou maken voor Tristan Hoffman, omdat onze sprinter Johan Capiot niet goed was. Ik zette daarom aan in de laatste kilometer en zag dat Hoffman mijn wiel niet kon houden. Ik had een klein gaatje en op een paar honderd meter voor de eindstreep is het dan al- les-of-niets", verklaarde Har meling, nadat hij als eerste over de eindstreep kwam. Nelissen likte verderop zijn wonden. De weinig opwindende etappe naar Tilburg, waarin Buckler perfect de leiderstrui van Jelle Nijdam verdedigde, le verde in de stromende regen weinig vuurwerk op. Pas in de laatste kilometers, toen de sprinters in stelling werden ge bracht, kwam er spektakel. „Een van die PDM'ers begon te kwakken", aldus Nelissen, die achter Harmeling en Eriano Leoni derde werd. „Niet leuk meer. Ze reden om mij te laten verliezen. Je moet ziek zijn als je fietst om anderen niet te la ten winnen. Raab, ik geloof dat hij het was, probeerde me zo in de hekken te rijden. Vervolgens probeerde hij te slaan, maar ik was hem voor". Harmeling had uiteraard geen boodschap aan het geruzie van de sprinters. „Ik ben de aangewezen man met Jesper Skibby om het tem po hoog te houden in de laatste kilometer. Skibby kon niet meer, dus daarom ben ik volle bak gaan rijden", aldus Harme ling, die in de straten van Til burg op dezelfde wijze won als in de Tour-etappe naar Bor deaux. „Dit ligt me wel. Je moet alleen het geluk hebben, dat ze achter je stilvallen. Dat gebeur de door de onenigheid tussen de sprinters". Oranje-gevoel In Tilburg maakte Harmeling zijn uitverkiezing voor het WK door Gerrie Knetemann waar. „Rob heeft tactisch veel opge stoken. En hij kan een stukje hardfietsen, daarom gaat hij mee", aldus de bondscoach, toen hij in Zoetermeer zijn se lectie bekend maakte. Harmeling is apetrots, dat hij straks in Benidorm Nederland mag vertegenwoordigen. „Ik ben echt vereerd, dat ik dat Oranje-shirt mag dragen. Frans Maassen, die toch ook overal ter wereld is geweest, heeft hetzelfde gevoel vertelde hij me. Of je nu prof bent of amateur, het blijft fantastisch voor je land te mogen rijden. Dat gevoel hebben meer jon gens in het peloton. Daarom, en doordat er goede financiële af spraken waren, was de Neder landse ploeg vorig jaar een een heid". In Tilburg spoelde Harmeling de teleurstelling weg van de op gave in de Tour de France, op enkele dagen van Parijs. „Ik kon echt niet meer. Via de ploegleiding is wat ongelukkig naar buiten gekomen,, dat de moraal niet goed was, maar ik kon niet beter. De zwaarste da gen zaten erop, ik had een ritze- ge op zak, op zo'n moment stap je niet meer af', aldus de Tuk ker. Na zijn vertrek uit de Tour durfde Harmeling nauwelijks het huis uit. „Ik wilde me op sluiten. Ik verwachtte dat men sen zouden zeggen: daar heb je die gozer die Parijs niet haalde. Daarom was ik blij dat die crite riums snel begonnen. Het en thousiasme van de mensen deed me goed. Je kunt wel zeg gen, dat die rondjes om de kerk niets voorstellen, maar het is wel zo dat de besten daar vooraf worden gehuldigd. Als je tussen die renners staat voor zoveel publiek, dat betekent meer dan geld kan goedmaken. De centen gaan op, maar zo'n Tour-zege pakt niemand me meer af', ver telde Harmeling, die mogelijk volgend seizoen bij TVM gezel schap krijgt van Frans Maas sen. Als Theunisse tenminste naar Spanje vertrekt. Zürich Leo Beenhakker heeft een contract getekend bij de Zwitserse eerste divisieclub Grasshoppers. De trainer werd vorig seizoen door Real Madrid na een uiterst teleurstellend seizoen aan de kant gezet. Beenhakker volgt de Tsjech 01- drich Svab op, die vanwege de matige prestaties van Grass hoppers in de Zwitserse compe titie op staande voet ontslag heeft gekregen. Grasshoppers bevindt zich momenteel in de onderste helft van de ranglijst met drie punten uit zeven wed strijden. Een dergelijke klasse ring is de roemruchte club uit Zürich niet gewend. De suppor ters van de 22-voudig kampioen pikken het dan ook niet. Aan Leo Beenhakker de taak om de club in de vijftien resterende wedstrijden bij de eerste acht te krijgen. Die strijden na 22 duels via een nacompetitie om de ti tel. Grasshoppers speelt in sep tember Europees voetbal tegen Sporting Lissabon, de club van Bobby Robson.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7