e hellevaart in de moslims Sterven als manier van leven )ptimistische president Bush mijdt nieuwe loze beloften BUITENLAND A5 Britten eisen van Irak vrijlating Paul Ride lëlische regering Arabieren vol kritiek irschuwt kolonisten naar vredesoverleg IZALEM - De Israëlische regering jarticuliere aannemers gewaar- dat zij op boetes kunnen rekenen jlijven bouwen in nederzettingen Jit inmiddels verboden is. jarschuwing aan het adres van de jsten werd eerder deze week in een verwoord door Arieh Bar, de direc- :eneraal van het ministerie van ésting. Bar reageerde daarmee op [en van vredesactivisten en Pales- i dat in Eli en in andere joodse ne ttingen op de bezette Westelijke anoever, ondanks de door de rege- ifgekondigde bouwstop, volop werd ebouwd. icbeSouaanl VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1992 DAMASCUS - Israëls Arabische partners in het vredesoverleg hebben gisteren na een vergadering van twee dagen in de Syri sche hoofdstad Damascus besloten deel te nemen aan de nieuwe ronde van het over leg, die maandag in Washington begint. De vijf deelnemers Egypte, Jordanië, Syrië, Libanon en de PLO - leverden echter ook felle kritiek op de houding van de Verenig de Staten tijdens het bezoek van de Israëli sche premier Yitzhak Rabin, begin augus tus aan Washington. Vooral verklaringen waarin Amerika zich verplichtte de militai re superioriteit van Israël over zijn buren te blijven handhaven ontmoetten zware kri tiek. Kurden beëindigen offensief in Sirnak SIRNAK Kurdische rebellen hebben gisteren hun offensief tegen veiligheids troepen in de stad Sirnak in het zuidoos ten van Turkije beëindigd. Het meren deel van de overheidsgebouwen, legerba- ses en politiebureaus is verwoest. Het aantal doden is nog onbekend. Meer dan honderd mensen zijn in hechtenis geno men. In de stad is nog steeds een uit gaansverbod van kracht. Het offensief was het werk van de verboden marxisti sche Kurdische Arbeiderspartij (PKK), die in Sirnak veel aanhang heeft. De PKK wil het „imperialistische" Turkse leger uit Turks Kurdistan verdrijven en vecht voor een eigen staat. Munitiedepots in Azerbajdzjan ontploft MOSKOU In de buurt van de Azerbajd- zjaanse hoofdstad Bakoe zijn vannacht diver se minutiedepots van het leger ontploft. Het aantal slachtoffers dat bij de explosie is geval len is nog onbekend. De materiële schade is groot. De explosie had plaats in het nabij de hoofstad gelegen stadje Gyuzdek. De bewoners in de omgeving van de legeropslagplaatsen zijn door de autoriteiten geëvacueerd. Het is on duidelijk of de explosies het gevolg zijn van de strijd om de Armeense enclave Nagorno-Ka- rabach in de Kaukasische republiek. De strijd om de regio heeft al aan zeker twee duizend mensen het leven gekost. Uitwerpselen elanden als warme broodjes HEDE Een toeristische functionaris in Noord-Zweden heeft met de verkoop van uit werpselen van elanden aan jagers en toeristen een succesvol handeltje opgebouwd. „Het is niet moeilijk om winst te maken", aldus Horst Küh- ne, die in Duitsland geboren is. Kühne raapt de uitwerpselen gewoon op in de bossen in de omge ving van de plaats Hede, waar hij aan het hoofd staat van de lokale VW. Hij stopt de drollen in lege jampotjes en verkoopt ze voor 35 kronen (ongeveer acht gulden) per potje. „Het is exo tisch om aan je vrienden een elandedrol te kun nen laten zien", vertelt Kühne, die al duizend potjes heeft verkocht. Aangemoedigd door zijn succes heeft Kühne nu besloten om ook uitwerp selen van rendieren te gaan verkopen. fNIK - Slechts de en sterren verlichten voor de moslims van i Most door de Bosni- iergen, nadat zij door de jrs uit hun huizen zijn d. Onderweg in de vluchtelingen zich dplassen en hom- pan menselijk vlees sle- Andrej Gustincic, ver- »ver voor het Britse ureau Reuter, maakte tellevaart mee. lte sjokt de stroom van mensen over de weg. Ba il kinderen houden zich lsof ze zich bewust zijn it gevaar en van de Servi- itrijders, die slechts 200 verderop zitten. De mars ,ravnik is het laatste deel en zestien uur durende e voor de moslims van Most. ien over kraters van mor- onze schoenen kleven it gestolde bloed dat over is gespat. We struikelen gemangelde resten van in die eerder op de dag edood. Het enige geluid, het gehijg van de bejaar- n het gestommel van de nschoenen, is het geratel ware machinegeweren en idonder van de raketten, hemel oplichten wanneer omringende bergen in- rige dag waren twee jour- en en ik op een konvooi telingen gestuit nabij Prij- Onder Servische bewa- [rokken de moslims ]weg in toet van 55 auto's, vijf bus een aantal vrachtwagens ing Travnik. „We hoorden week over de radio van jnvooi", zei Senad, een au- nteur die met zijn gezin ok. „Ze vertelden ons dat Travnik gaan, en van- via Split naar Duitsland", naai bij het front haalden iformeerde Serviërs de ims uit hun voertuigen. Ze rden hen te voet het nie- island in met slechts wat linnen meedragen. Slechts a auto's mochten de vluch- gen houden, de rest van de wagens werd meegenomen door mannen met machinegeweren. Inmiddels is het al na midder nacht in de vroege woensdag morgen. Nadat de Servische strijders ons te voet het nie mandsland hadden ingejaagd, is onze bestemming Travnik. Maar niemand kent de weg of weet hoe ver het is. „Het is maar drie kilometer", zegt een man om zijn vrouw en zichzelf gerust te stellen. Vele kilometers later zegt hij: „Het is nog maar tien kilometer, wees maar niet bang". „We weten niet waar we naar toe gaan", zegt Ferudin, een jonge man die enkele minuten tevoren nog zijn best deed de anderen moed in te spreken. „We zouden net zo gemakkelijk een dorp kunnen binnenlopen dat onder vuur wordt geno men". Hij wendt zich tot een groepje dorpsgenoten, die halt houden om uit te rusten. „Als jullie die sigaretten niet doven, zullen ze jullie zien en vermoorden". „Wellicht volgen we de verkeer de weg", voegt hij er zachtjes aan toe. „Ik kan mijn mensen niet laten omkomen in deze bergen". De weg is bezaaid met stenen en bezittingen, zoals babyschoe nen en sokken. „Ze slepen te veel mee", zegt Ferudin, „maar het is alles wat ze nog bezit ten". Na drie kilometer bereiken we een stapel stenen op de weg: het Bosnische front. Donkere schimmen in de nacht klaute ren over de barricade onder het oog van de verbaasde Bosnische strijders. De laatste zestien ki lometer naar Turbe, een bui tenwijk van Travnik, lopen we binnen bereik van Servische strijders en scherpschutters. Eenmaal in Turbe worden de verbannenen op bussen gezet naar de stad. De belofte dat ze verder mogen reizen naar Duitsland was een wredë leu gen: er is niet eens genoeg ben zine om Travnik te bereiken. Sinds het begin van de oorlog zijn meer dan 25.000 mensen langs deze route vervoerd naar Travnik, dat tot barstens toe is gevuld met vluchtelingen. President struikelt Het bezoek van India's president Shankar Dayal Sharma aan het mausoleum van oud-premier Rajiv Gandhi verliep gisteren niet zo rustig als hij zich gewenst had. Sharma strui kelde en moest overeind worden geholpen. Vimala (links), de echtgenote van de president, keek bezorgd toe. foto: ap LONDEN/BAGHDAD Een Brits staatsburger is in Irak tot zeven jaar gevange nisstraf veroordeeld omdat hij het land illegaal hij was in de woestijn per onge luk over de onduidelijke grens gegaan zou zijn bin nengekomen. Groot-Brittannië heeft „in de scherpst mogelijke bewoordin gen" geprotesteerd en de vrijla ting geëist van Paul Ride, die in Kuwayt werkzaam was. De 33- jarige Ride werd volgens het mi nisterie van buitenlandse za ken voor het laatst op 28 juni in Kuwayt gezien toen hij daar zijn kantoor van Taylor Inter national, een Brits cateringbe drijf, verliet. Een vertegen woordiger van het Internatio nale Comité van het Rode Kruis heeft Ride het afgelopen week einde een bezoek gebracht. „Hij is in leven en in goede gezond heid, dat is alles wat we weten", zei zijn echtgenote Julie, die lange tijd rekening had moeten houden met de mogelijkheid dat haar man dood was. Zij zei dat haar man bijna zijn arbeids contract had voltooid en zich erop verheugde naar zijn wo ning in Noord-Londen terug te keren. Het ministerie verklaar de via de Russische ambassade in Baghdad op de hoogte te zijn gekomen van het vonnis. Groot-Brittannië heeft het pro test ingediend bij de Jordaanse ambassade, waar de Iraakse be langen worden vertegenwoor digd. Insiders denken dat de straf van Paul Ride een tacti sche reactie van Irak is op het geallieerde plan een 'veilig heidszone' in te stellen voor de shi'iten in het zuiden van Irak. Dat is een „imperialistische sa menzwering" met als doel Irak te verdelen, zo verklaarde een woordvoerder van de Iraakse leider Saddam Husayn giste ren. In een verklaring verwerpt Irak „categorisch" alle beper kingen op de bewegingen van zijn vliegtuigen. isers op Fiji-eilanden gestrand De 56 bemanningsleden van een Russisch vissersschip ;estrand op de Fiji-eilanden, doordat zij sinds mei bijna niets en gevangen en geen geld meer hebben voor de terugreis. Vol- kapitein Boris Klimenko zou de eigenaar van het schip nieu- sgronden voor hen regelen, maar had die al weken niets meer ich laten horen. De bemanning wordt nu gevoed door de loka- ïmansmissie, die de bevolking om donaties heeft gevraagd, enko heeft contact opgenomen met de Russische ambassade nberra in Australië, maar die heeft geen geld om de vissers te BAIDOBA Een verveelde soldaat gluurt in een haastig in elkaar gezet mortuarium bij een voedselcentrum voor kinderen en geeuwt. Kin deren met lijfjes als skelet ten, van wie velen niet meer kunnen worden geholpen, liggen vlakbij op het onver mijdelijke einde te wachten. In het Somalische Baidoba, 250 kilometer van de hoofdstad Muqdisho, is sterven een ma nier van leven geworden. „Of wij op elkaar schieten of niet, elke dag gaan er tientallen mensen dood", zegt sjeik Yu- suf-Ali, een strijder van Moha- med Farah Aideed, één van de krijgsheren in Muqdisho. „De dood is de ware heerser van Bai doba". Deskundigen van hulporgani saties zeggen dat de crisis in dit verwoeste land in de Hoorn van Afrika erger is dan de grote hongersood in Etiopië midden jaren '80, die tussen de 200.000 en één miljoen mensen het le ven kostte. In Somalia sterven dagelijks honderden mensen. Anderhalf miljoen van de zeven miljoen Somaliërs worden acuut met de hongerdood be dreigd, velen van hen zijn kin deren. De komende weken kun nen daar nog eens miljoenen bijkomen als de voedselhulp niet op tijd wordt aangevoerd en uitgedeeld. In Baidoba trachten wanhopige hulpverleners enkelen van de 8500 kinderen te redden die op elkaar gepakt in de voedselcen- tra zitten, gemaakt van stok ken en canvas die het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen van de Verenigde Na ties (UNHCR) geleverd heeft. Bij een aantal jongentjes is door diarree de endeldarm naar bui ten gekomen, die met geweld moet worden teruggeduwd, vertellen de medewerkers. Buiten het centrum zijn de 30.000 tot 40.000 inwoners van Baidoba blij met elke dag die ze nog leven. Veel van de slachtof fers in deze verlaten, van vlie gen vergeven stad en zij die hen in leven trachten te houden hebben echter weinig hoop dat het ooit weer „normaal" wordt. „Er werkt vrijwel niets meer in Baidoba, net als in de rest van Somalia", zegt Anita Ellis van de Ierse organisatie Concern. „De enige plaats waar wat wordt uitgebreid is het kerkhof, zoveel nieuwe graven iedere Somaliërs zeggen dat die in de voedselcentra sterven geluk hebben. „Daar probeerde tenminste iemand hen te hel pen. Veel kinderen sterven ge woon aan de kant van de weg en daar heeft bijna niemand aan dacht voor. En het is tenslotte beter te sterven dan altijd in el lende te leven", zegt Amina Mohamed, een Somalische hulpwerker. De gevechten tussen de ver schillende clans (stamverban den), die in 1991 uitbraken na- UNICEF: verloren generatie in Somalia MUQDISHO De kinderen in Somalia zullen, als ze de hon ger overleven, de rest van hun leven lichamelijk onvolgroeid en psychologisch getekend blijven, aldus het Kinderfonds van de Verenigde Naties (UNICEF). De helft van de kinderen in Somalia verkeert op de rand van de hongerdood; 90 procent staat als ondervoed te boek. UNICEF meent dat de situatie zonder precedent is, zelfs in Afrika. Het gaat om één miljoen kinderen die „wandelende skeletten" zijn. Een tweede Frans transportvliegtuig met voedsel is giste ren vanuit de Kenyaanse hoofdstad Nairobi naar de Somali sche stad Baidoba vertrokken. De Amerikaanse luchtbrug heeft vertraging oplopen. Twee Duitse vliegtuigen zullen mor gen aankomen met voedsel. De Somalische premier Omar Ar- teh Ghalib heeft de Italiaanse regering gevraagd 10.000 solda ten naar Somalia te sturen om de moordpartijen in Somalia te beëindigen. Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking brengt dit weekeinde een bezoek aan Somalia. Pronk zal er on der meer gesprekken voeren met hulpverleners. dat dictator Mohamed Siad Barre verdreven was, hebben van Baidoba een stad van ruï nes gemaakt. De vroeger schil derachtige faculteitsgebouwen zijn verwoest. Ziekenhuizen en luxe woonwijken liggen in puin. Kinderspeelplaatsen zijn leeg, het gras is door droogte en oor log verdwenen. Het enige dat nog intact lijkt is de landings baan, de levenslijn van de stad. RC DE K0NINCK irvolg van de voorpagina) USTON Bush toonde optimistisch en strijd- wist op indrukwek- le wijze zijn patriottisme ijn verdiensten als we- leider af te zetten tegen ülitieke en karakteroio- eigenschappen van Clinton, maar verloor ens de reacties van zijn lor veel overtuigings- %t toen hij zijn binnen- be economische beleid lokte Bush' 1 omische pleitrede nog uit hij de 'fout' erkende twee geleden zijn eerdere verkie- r' ibelofte („Read my lips, no taxes") te hebben verbro- in toch belastingen te heb- 'P 'erhoogd. „Als je de meeste 2 dering krijgt voor openba- 5' letedoening, dan heb je de 5' taing gekregen dat je eco- bch weinig bereikt hebt in n rste vier ambtsjaren en dan moeilijk te verkopen dat Ie tweede termijn beter zal I' aldus een van de Repu- Geheel volgens verwachting legde Bush alle schuld voor Amerika's slepende economi sche recessie bij het Congres, waarin in beide kamers de De mocraten een absolute meer derheid hebben. Het Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben volgens Bush vier jaar lang al zijn economische stimu- leringsvoorstellen getorpe deerd. De president riep de be- Tegenstanders van abortus bid den voor het door de politie afge schermde kantoor van Planned Parenthood (gezinsplanning) in Houston. foto: ap volking dan ook op om op 3 no vember, wanneer er behalve presidents- ook congresverkie zingen zijn, te zorgen voor een Republikeinse meerderheid in de volksvertegenwoordiging. Daardoor zouden ingrijpende belasting- en uitgavenverlagin- gen kunnen worden doorge voerd. Tot verdriet van veel Republi keinen, onder wie mogelijk pre sidentskandidaat in 1996 Jack Kemp, kondigde Bush geen concrete nieuwe initiatieven aan om Amerika's bedrijvig heid weer in een stroomversnel ling te krijgen. Volgens waarne mers wil Bush niet de verden king wekken opnieuw loze stembusbeloften te doen. Bo vendien is niet te verwachten dat de Democraten hun machtspositie in het Congres op 3 november zullen kwijtra ken. De Amerikaanse kiezers staan dan ook voor twee vra gen. Heeft Bill Clintons plan voor belastingverhoging en meer werkgelegenheid méér kans van slagen? En, los daar van, verdient Clinton het ver trouwen en heeft hij het morele gezag om het presidentiële ambt te bekleden? Geen toespelingen Ook Bush maakte gisteren weer toespelingen op Clintons ontwijking van de militaire dienst in Vietnam. Maar hij onthield zich van verwijzingen naar geruchten over het seksu ele leven van zijn opponent en naar het feminisme van diens vrouw Hillary. Bush was inhou delijk en in toon dan ook de ge- matigdste van alle partijgeno ten die op de conventie de gede legeerden en het land hebben toegesproken. Ook het lintje dat Barbara Bush gisteravond droeg als symbool voor de strijd tegen aids, was een manifesta tie van de tolerantie die de 'first family' wil uitdragen nadat rechts-radicale 'christen-fun damentalisten' dagenlang hun stempel op de conventie hadden gedrukt. Maar Bush slaagde er vooral met zijn beschrijving van de nieuwe wereldorde in om ook het enthousiasme los te maken van die rechtervleugel die hem neigt te wantrouwen. Als de De mocraten de afgelopen jaren hadden geregeerd en Amerika eenzijdig militair verzwakt zou den hebben, zou nu de Berlijnse Muur nog overeind staan en zouden de kinderen van Ameri ka nog steeds met angst voor een nucleaire ramp naar bed gaan, aldus de president. Hij waarschuwde dat Democraten ook in de toekomst geen zeg genschap over Amerika's bui tenlands beleid mogen krijgen, omdat er nog veel moeilijke ta ken te wachten staan. „Ik zie er naar uit de eerste Amerikaanse president te zijn die weer een bezoek zal brengen aan een vrij en democratisch Cuba". Over Irak zei Bush slechts: „Wij hebben Saddam Husayn, de ti ran, opgesloten in de gevange nis van zijn eigen land". STUDEER VERDER! BKB PDB MBA SPD AA NIMA-A Cursuscentra in Rotterdam, Den Haag en Tilburg. Vraag onze prospectus aan. Bel 010-4137526, fax 010-2141386 of schrijf Antw. nr.30549, 3030 WB Rotterdam

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5