„De angst van het onderduiken blijft" Drie jaar cel in vleesfraudezaak li 'Mastrik': maffia, drugs, werkloosheid en andere ellende Kwaliteit drugs sterk wisselend BINNENLAND BUITENLAND Romeinse nederzetting onder toren van Pisa CeidócQowumt VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1992 Voortzetting borst kankeronderzoek bepleit DEN HAAG De activiteiten om te komen tot een landelijk dekkend programma voor vroege opsporing van borstkanker bij vrouwen tussen de vijftig en ze ventig jaar moet doorgaan. Dit stelt de Ziekenfonds raad in een advies aan staatssecretaris Simons van WVC. De invoering van het onderzoek is nu ongeveer op de helft. Volgens de raad blijken vrouwen meer dan verwacht gehoor te geven aan de uitnodiging borston derzoek te laten uitvoeren. De respons ligt op zeventig procent. Het aantal in een vroeg stadium opgespoorde gevallen van borstkanker ligt op 6,7 bij duizend voor het eerst onderzochte vrouwen en op 3,1 bij duizend vrouwen die al twee jaar eerder waren onderzocht. Het onderzoek werd uitgevoerd door dertig in het land op gestelde „screeningseenheden", waar de vrouwen uit de doelgroep eens in de twee jaar borstfoto's kunnen laten maken. D66 wil onderzoek naar daling aantal wao'ers DEN HAAG De Tweede-Kamerfractie van D66 wil dat staatssecretaris Ter Veld van sociale za ken laat onderzoeken waarom het aantal wao'ers sinds begin dit jaar niet verder groeit. Dat blijkt uit schriftelijke vragen die het D66-kamerlid Schimmel gisteren aan Ter Veld heeft gesteld. De resultaten van het onderzoek, dat door een onaf hankelijke instantie zou moeten worden verricht, zouden beschikbaar moeten zijn vóór de voorstel len van het kabinet om te korten op de wao-uitke- ringen in de Tweede Kamer worden besproken. Aanleiding voor haar vragen zijn recente cijfers van de Sociale Verzekeringsraad, waaruit blijkt dat het aantal arbeidsongeschikten sinds begin dit jaar niet verder groeit. Na maart is er zelfs sprake van een lichte daling van het aantal volle dige uitkeringsjaren. Vermiste surfer gevonden MIDDELBURG - In de binnenhaven van het voormalige werkeiland Neeltje Jans in Zeeland is gisteren het stoffelijk overschot gevonden van de 16-jarige Remco Ro binson uit Middelburg. De jongen werd sinds dinsdag 11 augustus ver mist, nadat hij voor de kust van Vrouwenpolder was gaan surfen. Vol gens de politie stond de Middelburger bekend als een redelijk ervaren surfer. DEN BOSCH - De recht bank in Den Bosch heeft gis teren twee keer drie jaar ge vangenisstraf opgelegd in een omvangrijke fraudezaak met runderen. Een man uit Putten en en een man uit Maasbracht kregen die straf omdat zij deelnamen aan een misdadige organisatie die in minder dan een jaar voor ten minste zes miljoen gulden aan invoerrechten en EG- hefflngen ontdook. De winst zou dat bedrag verre over treffen. De organisatie kocht runderen in Polen voor enkele tientjes per stuk. De dieren zouden be stemd zijn voor afnemers in Tu nesië en Algerije. Ze kwamen daar evenwel nooit aan, maar werden onder meer in Duits land voorzien van valse docu menten en oormerken en als Duitse runderen binnen de EG verkocht voor prijzen van dui zend tot twaalfhonderd gulden per stuk. De rechtbank verwees twee we ken geleden de zaak tegen de hoofdverdachten, twee de broers uit Schaijk, voor nader getuigenverhoor terug naar de rechter-commissaris. Vanuit een wirwar van bv's en nv's, leidden de broers de organisa tie. De risico's voor de gezondheid van mens en dier bij invoer van vee uit Oost-Europa zonder de in de EG gebruikelijke contro les, zijn volgens justitie groot, en daarmee ook de kans op eco nomisch nadeel voor de Neder landse vleesexport. De FIOD en de Algemene Inspectie Dienst (AID) wisten circa zeventig frauduleuze veetransporten van de Schaijkse veehandelaren en hun medewerkers te trace ren. Justitie ontdekte de Bra bantse vleesfraude bij een derzoek in Zutphen naar enigszins vergelijkbare vlee fraude door drie veevervoe Chauffeurs en andere me'di u werkers van de bedrijven va1 de twee broers legden belastei de verklaringen af en ook uitd in beslag genomen administn ties vergaarde de officier va j, justitie bewijsmateriaal. I raadslieden van de broers vrot gen, toen hun zaak werd terug verwezen, om schorsing van voorlopige hechtenis. De rech bank wees dat verzoek af. AMSTERDAM - „Het is op lang niet alle onderduika dressen altijd allemaal koek en ei geweest. Kinderen kre gen soms een andere gods dienst opgedrongen en wer den zelfs seksueel misbruikt. Zelf heb ik nog geboft, ik her inner me alleen maar dat ik een ongelooflijk groot huis moest schoonmaken. De ko kosmatten moesten worden gedaan met water en azijn. Mijn knokkels gingen ervan kapot, ik heb nog steeds een bloedhekel aan kokosmat ten". Joop van Vlies (61) heeft niet al te beste herinneringen aan de tijd waarin hij als joods jongetje ondergedoken zat, maar „mis schien ben ik achterdochtig en het eten van genadebrood heeft me nooit aangestaan". Zes verschillende adressen deed hij aan, het eerste op zijn elfde. Hij spreekt niet alleen uit eigen ervaring, als adviseur van de Stichting Ombudsman hoort hij regelmatig verhalen van an deren. Anderen die hij mis schien zal ontmoeten op de con ferentie „het Ondergedoken Kind", die van 23 tot en met 25 augustus in Amsterdam gehou den wordt. Onder hen is Bertje de Jong, een 58-jarige psychotherapeu te. Zij koestert geen wrok ten opzichte van degenen bij wie ze onderdook, integendeel. Ze her innert zich een liefdevolle op- het dat bepaalde onderduik-ou- vang op zeker twee van de ders lekkere dingen kochten adressen en is daar dankbaar van het geld dat de onderdui- voor. „Dommigheid" noemt ze kers betaalden voor hun ver blijf, de snoeperijen ook aan die onderduikers lieten zien en ver volgens zelf opaten. Behoefte Vorig jaar was er voor het eerst een conferentie van en voor mensen die als kind ondergedo ken waren. Dat was in New York. Uit verschillende landen kwamen ze. Van Vlies was er ook. „Er bleek een enorme be hoefte om met elkaar te praten. Want of je nou vier, tien of der tien was toen je onderdook, het was het moment waarop je jeugd werd afgesloten. Juist ais je zo klein bent en je wordt vap je moeder gescheiden, dan komt dat hard aan". Dat kan Bertje de Jong bevesti gen. Negen was ze toen ze al leen ergens werd onderge bracht. „Er was geen plaats voor ons hele gezin en mijn moeder vond mij wel flink ge noeg om alleen ergens heen te gaan. Ik heb het haar zeer kwa lijk genomen, later. Ik kwam aanvankelijk terecht bij een psychopaat, die zijn moeder aanviel en in de jam spuugde. Ik moest continu achter een grote stoel zitten en mocht nauwe lijks ademhalen. Die vent was trouwens ook een oplichter, mijn vader had hem voor elk van ons vieren al eens 500 gul den onderduik-geld betaald, maar er was uiteindelijk alleen plaats voor mij". Later ging Bertje naar een echtpaar dat zelf geen kinderen had. Ze had het er fantastisch, net als op het laatste onderduik-adres, waar het hele gezin weer verenigd was. „Dat laatste is geloof ik wel bij zonder. Je hoort het eigenlijk nooit dat een heel joods gezin ongeschonden uit de oorlog is gekomen. Dat is voor mij ook een punt: ik mag niet klagen. Ik heb dat ook lang niet gedaan. Mijn eerste man kwam als eni ge van zijn familie terug uit Bergen-Belsen, dat is natuur lijk ook veel erger" Toch blijft het onderduiken aan Bertje vreten. „Voor iedereen die in zijn vroege jeugd is afge wezen, zoals ik toen ik alleen moest onderduiken, is de emo tie bij een verbroken relatie he viger dan bij een ander. Je bent het basisgevoel van veiligheid kwijt. Er is ook altijd angst om in de steek te worden gelaten, dat blijft. Bovendien krijg ik bij alles wat ik naar vind een opge sloten gevoel. Dat is een vaste associatie". Dat niet mogen klagen is iets wat Van Vlies boos maakt. „We waren nog in leven, dus we had den geen probleem. Ik moet echter 85 familieleden zijn kwijtgeraakt, onder wie mijn ouders en mijn broer. De op vang na de oorlog was ook voor de ondergedoken kinderen heel slecht. Over dit onderwerp is op de conferentie ook een work shop, daar ga ik nu zeker naar toe". Noch Bertje de Jong, noch Joop van Vlies weten verder wat ze van de conferentie moeten ver wachten. „Mensen die als kind ondergedoken zaten hebben zich ook slecht leren uiten. Ik zou in 1987 een expositie in Apeldoorn organiseren van schilderijen van een lotgenoot. Dat deed ik zelfs op zijn ver zoek. Maar toen het puntje bij het paaltje kwam trok hij zich terug. Die schilderijen hadden namelijk alles met onderduiken te maken. Op allemaal stond een klok op vijf voor twaalf Zoeken Veel mensen zullen op de confe rentie weer iemand zoeken, denkt Van Vlies. „In New York was een heel schrijnend geval. Een vrouw was als baby in Po len aan de pastoor gegeven. Die had het kind katholiek gedoopt en aan een kinderloos stel gege ven. Zij wist niet beter totdat de pastoor op zijn sterfbed de zaak aan haar bekende. Hij stierf echter voordat hij haar kon ver tellen wie ze nu echt was. Nie mand weet hoe dat mens heet. Ze probeerde in New York haar identiteit te vinden" Van Vlies en zijn vrouw Ineke zien na de conferentie een hoog tepunt in hun leven tegemoet, dat nauw verbonden is met hun onderduik-periode. „Onze kleindochter Naomi wordt twaalf en kerkelijk meerderja rig. Wij konden onze bar mits- wa op die leeftijd niet vieren, met haar wordt het op 4 sep tember iets fantastisch, daar in die kleine synagoge van Söeten- dorp in Den Haag. Dat maakt veel goed. Met onze zoon was het ook al belangrijk, maar toen waren we nog jong en bezig ons leven op te bouwen. Ja, we heb ben maar één kind. Dat is be wust. Met meer kinderen kun je zo moeilijk wegkomen, als dat nodig is. Eén kind kun je op je schouder nemen". Herdenking moord Voor het negende achtereenvolgende jaar is op de Dam in Amster dam de moord op Kerwin Duinmeijer herdacht. De Antilliaanse Disv meijer werd op 20 augustus 1983 in de Damstraat doodgestoket omdat zijn huidskleur de dader niet aanstond. De jongen was vijftien jaar oud. De herdenking was dit keer soberder dan in voorgaande ja ren. De herdenking was in de loop der jaren uitgegroeid tot het syrp bool voor het verzet tegen racisme in Amsterdam. FOTO: AN Aantal leerlingen neemt najaren- lange daling toe Idoor KOOS VAN WEES DEN HAAG Het ministe rie van onderwijs en weten schappen voorspelt de ko mende jaren een enorme groei van het aantal leerlin gen en studenten. Dit bete kent een einde aan een perio de waarin het aantal mensen dat onderwijs volgde alleen nog maar daalde. De nu voor spelde groei is voornamelijk een gevolg van een toene ming van het aantal geboor ten. Sinds 1984 neemt het aantal geboorten weer toe. De groei tekent zich vooral af in het basisonderwijs en aan de universiteiten en hogescholen. In het schooljaar 1997-'98 zal het aantal leerlingen in het ba sisonderwijs gestegen zijn met zo'n 120.000. In het hoger- en wetenschappelijk onderwijs is de toeneming geraamd op onge veer dertigduizend leerlingen. Alleen in het voortgezet onder wijs geven de ramingen nog een daling te zien, met circa 35.000 leerlingen, als gevolg van de da ling die zich in de jaren tachtig nog in het basisonderwijs afte kende. Uit de cijfers blijkt bo vendien een toenemende voor keur van basisschoolleerlingen voor het: AVO-onderwijs, ten koste van het lager beroepson derwijs. Studiefinanciering Het ministerie verwacht dat het aantal leerlingen en studen ten dat in aanmerking komt voor studiefinanciering zal da len. Daarbij baseert het zich op het aantal 17- tot 34-jarigen dat nu studeert aan het voortgezet en hoger onderwijs. Komend studiejaar zijn dat er 758.000, tegen naar schatting 726.000 in 1997. Ook zullen meer leerlin gen gebruik gaan maken van het particuliere, niet reguliere onderwijs, waarvoor geen stu diefinanciering wordt ver strekt. Bovendien is de leef tijdsgrens waarop nog studiefi nanciering kan worden verkre gen verlaagd van 30 naar 27 jaar, waardoor in '97 ongeveer 14.000 studenten minder er op kunnen maken. AMSTERDAM De kwaliteit van de drugs die op de Neder landse markt - met name in Amsterdam - wordt verhan deld, is sterk wisselend. Gebrui kers lopen op straat de grootste kans met troep te worden afge scheept. Dat geldt met name voor de chemische „love-drug" ecstacy. Gebruikers van heroi ne en cocaïne lopen veel minder risico een kat in de zak de ko pen. Dat blijkt uit een onderzoek naar de verhouding tussen de prijs en de kwaliteit van verdo vende middelen dat het crimi nologisch instituut Bonger van de Universiteit van Amsterdam (UvA) heeft uitgevoerd, in sa menwerking met de politie in de hoofdstad. De resultaten zijn bestemd voor de zogenaamde Pompidou-groep, die in EG-ver- band „trends" in het drugge bruik volgt en aanzetten geeft tot nieuw beleid. UvA-onder- zoeker D. Korf hoopt dat het Nederlands intiatief leidt tot soortgelijke onderzoeken in an dere Europese landen. Het is voor het eerst in Europa dat een dergelijk systematisch onderzoek is verricht naar de verhouding tussen prijs en kwaliteit. Volgens Korf werden gegevens daarover tot nu toe voornamelijk gebaseerd op drugs die door de politie in be slag werden genomen, hetgeen een vertekend beeld van de werkelijkheid geeft. Korf zond gedurende één jaar (1991) acht kopers op pad die elke maand een bepaalde hoe veelheid heroïne, cocaïne, am fetaminen (speed), ecstacy, ma rihuana (Nederwiet) en Marok kaanse hash aanschaften. Dat gebeurde op straat, in koffie shops en op huisadressen. De drugs werden geanalyseerd in het laboratorium van de politie. In totaal werden ongeveer 400 monsters onderzocht. De slechtste waar bleek over het algemeen van de straathan del afkomstig. De kwaliteit van de heroïne bleek op straat ver gelijkbaar te zijn met het aan bod bij de huisadressen. Mars door Johannesburg Duizenden mensen zetten gisteren met een mars door Johannes burg hun eis voor hogere salarissen kracht bij. Ook willen ze het recht hebben te staken zonder bemoeienis van de Zuidafrikaanse overheid. FOTO: AP Foto's Fergie gaan koningshuis te ver LONDEN Het doorgaans 'zwijgzame' Buckingham Pala ce heeft onverwacht krachtig geprotesteerd tegen de publica tie in enkele boulevardbladen van foto's van een van boven blote hertogin van York bij een zwembad in St. Tropez met haar financiële adviseur John ny Bryan. De kranten bevatten een reeks foto's van Sarah Fer guson '(Fergie), die gescheiden leeft van prins Andrew, en de Amerikaanse zakenman, die op enkele ervan haar voet kust. De foto's zijn met een telelens ge maakt door een Italiaan. „Ze wilden hun privéleven bescher men, maar dat kan volgens de rechter niet in dit land", aldus de advocaat van de Daily Mirror na een hoorzitting van een uur waarbij Bryan aanwezig was. De Daily Mirror gaf in een hoofdredactioneel commentaar als rechtvaardiging voor het pu bliceren van de foto's dat „die alle leugens, prietpraat en schijnheiligheid vermorzelen rond de verhouding van de her togin met Bryan". Id PISA Onder de toren van Pisa is een begraafplaats en een patriciërswoning uit de Romeinse tijd aangetroffen. De ontdekking is het eerste, onverwachte resultaat van de vorige week gestarte graafwerkzaamheden die uiteindelijk moeten leiden tot de consolidering van de toren, die sinds december 1989 gesloten is voor het pu bliek. Piazza dei Miracoli, het plein waarop de toren is gebouwd, is goudmijn gebleken. Op nog geen halve meter diepte werd eerst het graf aangetroffen van een tien jaar oud Romeins kind dat in de vierde of vijfde eeuw na Christus heeft geleefd en dat waarschijnlijk aan bloedar moede of ondervoeding is ge storven. In de afgelopen dag< is een complete laat-Romeim necropool opgegraven, waaroi der zich vermoedelijk nog eei duizend jaar oudere Etrusk sche tomben bevinden. Daarnaast zijn de fundamente en vloeren aan het licht gi bracht van de villa van een we gestelde Romeinse burger u de derde of vierde eeuw i Christus. In de woning, die ri kelijk versierd was met groei en blauwe mozaïeken, zijn bo den, bestek en amfora's aangi troffen, alsmede een schei langwerpig bronzen instn ment, dat er op lijkt te wijze dat de bewoner een chirui was. De archeologen hopen o de vondst van nog meer va dergelijke voorwerpen, waal mee de kennis van de histor sche geneeskunde kan worde verrijkt. Zij moeten daarbij u opschieten, want over circa ee maand moeten de opgravinge worden gestopt om de werl zaamheden aan de toren niett vertragen. PARIJS De lokale commu nisten hebben er werk van ge maakt. Alle in- en uitgangen van het knusse winkelcentrum in mijn buurt worden bewaakt door een drietal kameraden. Ze zijn tot de tanden toe gewapend met hun regenjassen (er dreigt onweer) en stapels verkiezings kranten. Brochures tegen Maastricht, met als openings kop 'NON' vinden gretig af trek. Maar als ik na al zo'n prachtig full-color-blad te heb ben aangepakt bij het naar buiten komen een tweede in mijn handen krijg gedrukt, ver tel ik dat ik er al een heb en dat ik trouwens toch wat genuan ceerder over 'Maessstriesjjjt' denk dan de Franse communis ten. Dat had ik dus niet moeten doen. „Dus u bent voor de werkloosheid, voor de drugsba ronnen, voor de maffia, tegen de koopkracht, de sociale zeker heid, voor de leegloop van het platteland en het slechte leef klimaat in de steden"? Op mijn vraag of die ellende allemaal het gevolg zal zijn van één munteenheid en een poging om van het oude Europa een beetje een eenheid te maken, ant woordt de uitdeelster met een volmondig 'ja', „want de re- geermaffia van socialisten en li beralen zijn er samen voor. Die kunnen op die manier hun af braakbeleid voortzetten". Ver volgvraag mijnerzijds: „Kun nen de voorstanders dan echt zoveel verwachten van een hecht blok van anti-Maastrich tenaren, waarin de racisten van het Front National enerzijds en het laatste Europese bolwerk van stalinisten anderzijds geza menlijk optrekken"? Het ant woord is kort maar krachtig: „Salaud" (schoft). Het aantal tegenstanders van de akkoorden van Maastricht in Frankrijk groeit met de dag, terwijl het kamp van de 'ja- stemmers' slinkt. Het gisteren in weekblad L'Evénement du Jeudi gepubliceerde opinie-on derzoek geeft aan dat nog maar 53 procent van de Fransen op 20 september voor de akkoor den van Maastricht stemt. Die meerderheid wordt bij iedere enquête kleiner. Begin juni was 69 procent van de Fransen van plan om voor te stemmen. Tegen een perfect gevoerde campagne van de tegenstan ders van 'Mastrik' (een speciale taalcommissie heeft besloten dat de naam van de Limburgse hoofdstad zo dient te worden uitgesproken) staat een kamp van aarzelende, slappe, techno cratische 'jaknikkers'. De Fran sen kiezen blijkbaar steeds ge makkelijker voor de demago gisch klinkende argumenten van de communisten („Maas tricht is het Europa van de ka pitalisten en van de groeiende werkloosheid"), van extreem rechts („Onze natie gaat verlo ren") en van een groepje gaul listen en liberalen („Tot de franc fort een sterke Franse frank wordt na Maastricht besloten in Frankfort, Frank rijk wordt een bijwagen van Duitsland"). Bovendien blijken ze gevoelig voor een pleidooi dat sinds enkele dagen steeds vaker naar voren wordt gebracht: „Als dat Europa van Maas tricht nou echt zo'n eenheid is, dan had men wel wat gezamen lijke stappen kunnen onderne men in de overblijfselen van Joegoslavië", een argument dat enkelen van de meest felle voor standers van het akkoord aan het twijfelen brengt. Het is een boodschap die met veel verve wordt verspreid op de Franse stranden, bij winkel centra en op exclusieve infor matie-avonden in badplaatsen. Toegegeven: de campagne van de neeschudders is verre van genuanceerd, maar het zijn ar gumenten die de gemiddelde Fransman aanspreken, blijkt uit de opiniepeilingen. De voorstanders stellen daar bitter weinig tegenover. Terwijl de meeste opponenten te vin den zijn in de hoeken van ex treem-rechts, extreem-links en ultra-nationalistisch, moet het electoraat van 'Ja' gezocht wor den in het Franse politieke cen trum. Bijna negentig procent van de socialisten, driekwart van de liberalen, de helft van de Groenen en een derde van de gaullisten zullen op 20 septem ber hun 'jawoord' geven aan het verdrag van een Europese poli tieke en monetaire unie. Om die kiezers die begin volgend jaar naar de stembus moeten voor de algemene ver kiezingen niet al te zeer in verwarring te brengen, worden geen gezamenlijke meetings ge houden om 'Maastricht' aan de man te brengen. Dat aspect bleef beperkt tot enkele lauwe praatavonden in juni. Om de politieke verschillen toch voor al levend te houden zegt ieder een ja, maar doet dat op zijn ei gen manier. Dat leidt tot proza als 'Ja tegen Europa ondanks het socialisme' (liberalenleider Giscard d'Estaing), 'Een vier kant en links ja' (socialiste naanvoerder Laurent Fabius), 'Een bewust ja' (gaullistenvoor man Chirac), 'Rebels ja' (Brice Lalonde, oprichter van Genera tie Ecologie), 'Onverschillig ja' (liberaal Franois Bayrou), 'Ja zonder complexen' (gaullist Jacques Toubon), 'Helder ja' (christendemocraat Pierre-Mé- haignerie) of 'Beredeneerd ja' (liberaal Alain Madelin). Daar voegt zich sinds gisteren het 'Vrolijke en communicatieve ja' van minister van cultuur Jack Lang bij. Komende week hopen de voorstanders het tij defini tief te keren. Dan organiseert Valéry Giscard d'Estaing zijn eerste pro-bijeenkomst, terwijl de neezeggers versterking krij gen van de fundamentalistisch katholieke liberaal Philippe de Villiers, die woensdag verklaar de tegen te zullen stemmen om tegen president Mitterrand t< kunnen zijn. „Til iedere bladzij de van het verdrag van 1 tricht op, en je komt Mitterrand tegen". Want uiteindelijk is hel een deel van de tegenstanden daar om begonnen. Hoe hardei 'nee' wordt gezegd tegen Maas tricht, des te meer worden pre-, sident Mitterrand en zijn socia listische partij in de hoek ge drongen. Het referendum van over precies een maand I dus een soort verborgen agen da. De Europese Unie gaat misi schien door. Maar loopt via een Franse ver deeldheid, die groter is dan ooit De Parijse beurs heeft de afge lopen dagen geanticipeerd op een overwinning van het 'nee' op de akkoorden van Maas tricht. Volgens een laatste ge nacht op de beursvloer zou d Franse inlichtingendienst een opiniepeiling hebben gehouden waaruit blijkt dat de stemver houding precies gelijk zou li' gen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4