xplosie 'ruimtebom' oor kwam wellicht ramp Ter Beek: actie mariniers tegen junks incident BINNENLAND Straffen tot 14 jaar cel in grote cocaïnezaak IS EEN HB0-DIPL0MA U TWEE AVONDEN COLLEGE PER WEEK WAARD? Alleen mannen profiteren van 'vriendjespolitiek' idócQoutemt VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1992 A3 »jaardenoorden iet extra gekort HAAG Een extra bezuiniging van 50 mil- igulden op bejaardenoorden die voor volgend Was aangekondigd, gaat waarschijnlijk niet In de bespreking over de begroting voor 1993 ,/eegt het kabinet de maatregel ongedaan te in. De Vereniging van Nederlandse Bejaar- jrden heeft fel geprotesteerd tegen de bezuini- Ook de provincies zijn in het geweer geko- Verlaging van het budget zou tot een onaan- ibare verslechtering van de bejaardenzorg lei- Een bejaardenoord in Eindhoven heeft zelfs /ogen twee demente bejaarden per kamer te resten. De extra bezuiniging vloeide voort uit jssenbalans. Ze zou komen boven op een be ivan 35 miljoen in 1993 en 75 miljoen in 1994, ich op de bejaardenzorg zou worden gekort. Kuststrook Noordzee wordt milieuzone DEN HAAG De kuststrook van de Noordzee en een stuk van het Nederlands Continentaal Plat krijgen de status van milieuzone. Daardoor wordt het mogelijk verontreiniging en verstoring van het zeemilieu beter aan te pakken. Dat is het gevolg van het Watersys teemplan Noordzee 1991-1995, dat de ministerraad gisteren heeft vastgesteld. Uitvoering van het Water systeemplan Noordzee moet leiden tot een verdere af neming van de vervuiling van de zee. Het plan geeft in vulling aan voornemens die zijn aangekondigd in eer dere milieunota's, zoals het Nationaal Milieubeleids plan en de Derde Nota Waterhuishouding. Het uitein delijk doel is een evenwichtig ecosysteem in de Noord zee, vergelijkbaar met de toestand in 1930. Nederland is het eerste land dat een milieuzone langs zijn kust in stelt. Minister Maij van Verkeer en Waterstaat gaat nu de andere Noordzeelanden vragen hetzelfde te doen. Twijfel over voortbestaan te duur bezoekerscentrum GULPEN - Het voortbestaan van het in juni geo pende pyramidevormige bezoekerscentrum voor het gewest Heuvelland, Primosa in het Zuidlimburgse Gulpen hangt aan een zijden draadje. De aandeel houders beslissen maandag. Al bij de opening van het centrum dat een overzicht wil geven van de toeristische mogelijkheden in het heuvelland bleek het in financiële moeilijkheden te verkeren. Het centrum heeft tien miljoen gulden gekost, het geen volgens de Nationale Investeringsbank (NIB) veel te veel is. Volgens NIB zou Primosa het best fail liet verklaard kunnen worden. Een andere mogelijk heid is om in sterk afgeslankte vorm door te gaan, maar in beide gevallen gaat het de gemeenten (Eijs- den, Gulpen, Maastricht, Margraten, Meerssen, Vaals, Valkenburg en Wittem) veel geld kosten. Autorijden kost 49 cent Open Universiteit mag zelf per kilometer hoogte cursusgeld bepalen DEN HAAG De autokosten in Nederland zijn vrijwel hetzelfde als in Frankrijk en Luxem burg: 49 cent per kilometer. In andere Europese landen lopen de autokosten uiteen van 46 cent per kilometer in Groot-Brittannië tot 66 cent in Denemarken. Dat blijkt uit een onderzoek van het ministerie van verkeer en waterstaat naar de verschillen in zes EG-landen. Tussen de zes onderzochte landen (Denemarken, Groot-Brit- tannië, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Neder land) bestaan grote verschillen. Luxemburg had in 1988 de hoogste autodichtheid met 468 auto's per 1.000 inwoners, Denemarken de laagste met 311. De autodichtheid in Nederland bedraagt 356 auto's per 1.000 inwoners. Gemiddeld wordt in ons land per auto 15.350 kilometer gereden. Denemarken is koploper met 17.000. ZOETERMEER De Open Universiteit mag voortaan zelf de prijs van haar cursussen zelf bepalen. Ze kan de prijs dan bijvoorbeeld laten afhangen van de populariteit van een cursus. Ook mag de universiteit minder draagkrachtige studenten korting geven; de speciale studiefinanciering voor deze groep vervalt. De Open Universiteit is met dit voorstel van minister Ritzen aan de Tweede Kamer ak koord gegaan. De universiteit wil de vrijheid gebruiken om haar concurrentiepositie te verbeteren in vergelijking met de commerciële organisaties die cursussen op dit niveau aanbieden. Het plan om de vaste cursusprijs van 220 gulden per 'module' te veranderen stond al in de onderwijsbegro tingvan 1992. Het levert Onderwijs op den duur een bezui niging op van 10 miljoen gulden. De Open Universiteit krijgt namelijk vanaf volgend jaar minder subsidie: in 1993 één miljoen minder, oplopend tot 10 miljoen in de jaren na 1996. Op dit moment krijgt de universiteit 88 miljoen. i)ERD VAN DER WERF TJWARDEN - Het lijkt jo goed als zeker dat de jhijnselen die zich ïsdagavond boven Fries- j manifesteerden met een {lichtflits, een dreunende en fikse geluidstrillin- zijn veroorzaakt door ipmerkelijk forse meteo- Doordat die op zo'n tien leter boven de aarde uit ir spatte, is mogelijk een werd voorkomen, ms is groot dat de restan- 'an de meteoriet nooit zul- orden gevonden door hun jreiding over een zeer gebied. Het object, waar de middellijn ten minste lalve meter moet zijn ge it, zou - wanneer hij niet intploft, maar als één ge was neergekomen - vol- sommige experts een ramp jen kunnen veroorzaken in geving van Joure en in elk een forse krater in de hebben geslagen. Er dan ook gesproken van naar alle waarschijnlijk- ongebruikelijk zware me- jlet', ook al zou hij niet in de 'uw kunnen staan van het ichtige exemplaar - tegen sertig meter in doorsnede 'n 100.000 ton zwaar - dat twintigduizend jaar gele gde ruim 1200 meter brede en 175 meter diepe Barringer- krater veroorzaakte in het ge bied dat naderhand de Ameri kaanse staat Arizona zou wor den. De Jager Het KNMI in De Bilt - waar ook gisteren nog een tiental tele foontjes binnenkwam - besluit pas vandaag in de loop van de dag of het nog medewerkers naar Friesland stuurt voor na der onderzoek. De meeste mel dingen die men in De Bilt bin nenkreeg, muntten helaas niet uit in duidelijkheid, zodat men er daar weinig meer opschoot. Aanzienlijk nauwkeuriger in zijn bevindingen was de beken de Utrechtse astronoom en emeritus-hoogleraar dr. C. de Jager, die - vakantie houdend op Texel - zowel drukgolven als een op een meteoriet wijzend lichtverschijnsel waarnam. Ook De Jager, die het verschijn sel noteerde om 22.25 uur, spreekt het vermoeden uit dat het om een fors exemplaar ging - minstens enkele decimeters in doorsnede' - die op circa tien ki- -lometer hoogte uit elkaar spat te. Pieter Dijkstra van de Volks sterrenwacht in Burgum zegt nog geen specifieke meldingen over het verschijnsel te hebben gekregen, maar dat gebeurde volgens hem in het verleden ook vaak pas na enkele dagen. Hij acht het echter niet uitge- slotem dat het om om een forse, uit de ruimte afkomstige klomp ijs ging, die na het binnendrin gen van de dampkring uit el kaar is gevallen. Iets dergelijks zou zich kunnen voordoen in het spoor van een komeet. Zoals bekend worden veel kometen gevormd door een samenballing van gruis en sneeuw en worden ze niet voor niets vaak aange duid als 'vuile sneeuwballen'. Meer fragmenten? De omschrijvingen die verschil lende oog- en oorgetuigen van het fenomeen hebben gegeven, zouden volgens Dijkstra ook in die richting kunnen wijzen. Op zichzelf is het wel opmerkelijk dat de meldingen niet uit één- en-hetzelfde gebied komen. „Je moetje indenken dat zoiets hier in Burgum zou neerkomen. De telefoon zou voortdurend door rinkelen. En ook uit de naaste omgeving", zegt Dijkstra. Het blijft echter mogelijk dat een dergelijk brok ijs al op zo grote hoogte uit elkaar is gevallen, dat mensen in de omgeving van Lemmer, op Ameland, in Dok- kum, bij Leeuwarden, op Texel, in Ter Apel en in Raalte in wer kelijkheid getuige zijn geweest van het neerkomen van méér (afzonderlijke) fragmenten, waarbij dat in de Friese zuid westhoek dan waarschijnlijk het grootste was. En dan is er uiteraard ook nog de mogelijkheid - hoewel die in dit geval door de meeste experts als 'zeer onwaarschijnlijk' wordt aangemerkt - dat de ver schijnselen van woensdaga vond zijn veroorzaakt door de mens zélf, althans door een vanaf de aarde gelanceerde kunstmaan of een bij zo'n lan cering eveneens in een omloop- baan gekomen bovenste trap van een draagraket. Er draaien sinds de lancering van Spoet nik-1 (4 oktober 1957) zo'n 8000 kunstmanen, uitgewerkte rakettrappen en een nog veel grotere hoeveelheid - minstens 70.000 - scherven en scherfjes van geëxplodeerde raketten in verschillende banen om de aar de. Zó veel zelfs dat de Verenig de Staten nu extra studies laten verrichten naar het gevaar van al dat 'puin' voor hun over en kele jaren te bouwen perma nente Freedom-ruimtestation. Veel van dat afval - variërend van tonnen zware kolossen tot door astronauten verloren ge reedschap en schilfers verf - is overigens door de Amerikanen zélf veroorzaakt, al hebben ook Europa (met enkele ontplofte derde trappen van Ariane-ra- ketten) en de toenmalige Sov jet-Unie (met hun opzettelijk tot explosie gebrachte satelliet- vernietigingstoestellen) stevig aan al die vervuiling bijgedra gen. Nederland Vooralsnog gaan de gedachten De reusachtige Barringerkrater in de Amerikaanse staat Arizona: 1200 meter in doorsnede, 175 meter diep en veroorzaakt door de inslag van een meteoriet met een diameter van tegen de veertig meter. echter duidelijk uit naar een 'normale' - zij het flink uit de kluiten gewassen - meteoriet, maar volledige zekerheid daar over kan alleen maar worden verkregen als men het ding, of delen ervan, ook daadwerkelijk zou vinden, of op zijn minst een inslagkrater. Maar daar lijkt het niet bepaald op. De jongste bekende meteoriet die in Ne derland terechtkwam, was die van Glanerbrug (7 april 1990). Die sloeg dwars door het dak van een woonhuis en dat bleef uiteraard niet onopgemerkt. In feite komen er voortdurend enorme aantallen meteorieten op de aarde terecht. Geschat wordt zelfs dat onze planeet per dag ongeveer tienduizend ton zwaarder wordt door mate rie uit de ruimte, zij het niet aleen in de gedaante van meteo rieten maar vooral ook in de vorm van stofdeeltjes, die de aarde als een soort kosmische stofzuiger oppikt. En statis tisch gezien moeten er jaarlijks gemiddeld vier meteorieten in Nederland inslaan. Het over grote deel wordt echter nooit gevonden, in sommige gevallen zelfs niet eens opgemerkt. Het 'object' van afgelopen woensdag is daarentegen be paald niet onopgemerkt geble^ ven. Bij de meldkamer van de Rijkspolitie in Leeuwarden kwamen in totaal zo'n 250 tele foontjes binnen. Iemand wist zelfs te vertellen in welke straat iets zou zijn neergestort. Dat bleek niet te kloppen. Zoals ook de melding van een scheur in de muur van een woning in Lang weer achteraf - zacht 'vals alarm' bleek te zijn. ivullen ilasting- rmulier kost iljarden )NINGEN Het invullen het jaarlijkse belastingfor- er is voor de meeste gezin- in Nederland niet alleen tijdrovende maar ook een bare aangelegenheid. Dit ;t uit een onderzoek van M. A. Allers van de Faculteit Economische Wetenschap van de Rijksuniversiteit aingen. Het invullen van formulier kost de Neder- se belastingplichtigen op- ld jaarlijk 14.000 manjaren ten 400 miljoen gulden aan asten. Wanneer de kosten de administratieve romp- ïp van gezinnen voor socia- kerheid en voor het verkrij- van subsidies daarbij wor- opgeteld, dan kost de admi- ratie de Nederlandse gezin ten minste 2,6 miljard gul per jaar. DEN KLAAG Het optreden van de mariniers uit de Van Ghentkazerne in Rotterdam op het Centraal Station op 22 juni was „een incident". Niets duidt erop dat elemen ten in de cultuur van het Korps Mariniers leiden tot eigenmachtig ingrijpen in de democratische rechtsorde. Dit schrijft minister Ter Beek van defensie in een brief aan de Tweede Kamer. Ter Beek ba seert zich op een intern onder zoek van een commissie onder leiding van de directeur perso neel Koninklijke Marine. De groep mariniers wilde op de avond van 22 juni het gebied rond het station „schoonve gen" van drugsgebruikers. Door een telefoontje van de dienstdoend wachtcomman dant van de kazerne waren ech ter de Rotterdamse politie en de Koninklijke Marechaussee op het Stationsplein aanwezig. Toen de mariniers enkele drugsgebruikers bedreigden, loste de politie een waarschu wingsschot, wat de voorgeno men actie in de kiem smoorde. Achttien mariniers werden door de politie aangehouden. De mariniers werden niet straf rechtelijk vervolgd omdat, vol gens de officier van justitie in Arnhem, geen strafbare feiten zijn gepleegd. Kennelijk waren de deelnemers er niet voldoende van doordron gen dat het om een maatschap pelijk en staatsrechtelijk on aanvaardbare actie ging, aldus Ter Beek. Hij kondigt aan dat binnenkort in de opleiding van de mariniers meer aandacht komt voor het vergroten van to lerantie ten opzichte van min derheden. Actieradius Een medewerker van het Energie onderzoek Centrum Nederland (ECN) onderzoekt een motor voor elektrische auto's waarmee afgerekend wordt met de traditionele bezwaren. Met de motor krijgt de auto een even grote actieradius als de benzine- of dieselauto en tanken kan razendsnel. Het energiesysteem bestaat onder meer uit brandstofcellen in combinatie met een accu en een omvormer voor methanol. Het ECN verwacht over drie jaar een in de praktijk bruikbaar systeem te hebben. FOTO:ANP jraag 't uw slijter. HAARLEM De rechtbank in Haarlem heeft gisteren zes le den van een drugsbende die op 18 januari werd opgerold na een vangst van 820 kilo cocaïne, veroordeeld tot gevangenis straffen van maximaal veertien jaar. Twee verdachten moeten bovendien een boete van 100.000 gulden betalen. De partij cocaïne, de op één na grootste die ooit in Nederland in beslag is genomen, werd per schip vanuit Venezuela naar Nederland vervoerd. De verdo vende middelen, waarvan de waarde op een half miljard gul den wordt geschat, zaten ver stopt in 35 grote loden kegels van 2,500 kilo per stuk. Aan de cocaïnelijn kwam een einde toen de politie op 18 janu ari een inval deed in een loods in Zwaanshoek in de gemeente Haarlemmermeer. Er werd zo'n 465 kilo cocaïne gevonden. Latér is nog 355 kilo cocaïne aangetroffen in een garage in Amsterdam. Er werden in to taal zeven arrestaties verricht. Tegen vier van de verdachten had de officier van justitie de maximumstraf van zestien jaar cel en 100.000 gulden geëist. Bovendien werd in twee geval len voor miljoenen aan winst uit de drugshandel gevorderd. De rechtbank is in een aantal zaken in belangrijke mate van deze eis afgeweken. De hoogste-straffen, 14 jaar cel en een ton boete, zijn opgelegd aan de 34-jarige J.P.M. uit Co lombia en de 40-jarige G.G. uit Suriname. Beiden hebben vol gens de rechtbank een onmis bare rol gespeeld in de organi satie die het cocaïnetransport op touw heeft gezet. De andere verdachten kregen straffen van twaalf, zeven, vijf en vier jaar Zowel het openbaar ministerie als enkele raaslieden toonden zich na afloop ontevreden over de opgelegde straffen. Beide partijen overwegen in hoger beroep te gaan. moedelijk miljarden guldens, zal om te beginnen worden gebruikt voor het realiseren van de hoge snelheidstrein en de Betuwelijn. De minis terraad is gisteren akkoord met dit voorstel van de ministers Kok van finan ciën en Andriessen van eco nomische zaken. In het zogeheten aardgasbaten- fonds, onder beheer van de mi nister van economische zaken, stroomt geld uit de verhoogde export van aardgas, waarvoor de Gasunie al contracten heeft afgesloten, en uit opbrengsten als gevolg van de zogeheten common-area-afspraken. Bij dat laatste gaat het om aardgas uit het Groningen-veld dat aan Duitsland is geleverd, maar waarvoor nog moet worden be taald. De onderhandelingen daarover met de Duitsers verlo pen uiterst moeizaam. Het kabinet vindt dat er meer moet worden geïnvesteerd in de economische structuur, omdat Nederland anders niet meer aantrekkelijk genoeg is als land waar bedrijven zich willen ves tigen. Daarvoor moeten er goe de verbindingen zijn via de weg, het spoor en de lucht. Boven dien moet er voldoende kennis aanwezig zijn en dient de tele communicatie sterk te zijn ont wikkeld. AVONDSTUDIES 31 Augustus starten de avondstudies •BDI bibliotheekmanagement, Documentaire Informatiekunde, Informatiebemiddeling •HEAO Hoger Economisch en Administratief Onderwijs •THW Toegepaste Huishoud- wetenschappen van de Haagse Hogeschool Wie zijn toekomstkansen wil vergroten kan nog bij ons terecht voor het komend studiejaar. Pak dus nu de telefoon en maak een afspraak voor een informatief J#? gesprek: 070 - 3639973 (13.00 - 21.00 uur) HOGESCHOOL HOGE KWALITEIT IN H Idoor DICK HOFLAND DEN HAAG Als het gaat om het krijgen van een baan, profiteren .alleen mannen van de zogenoemde vriend jespolitiek. Vrouwen hebben daar niets aan, hoewel ze ze ker niet minder connecties hebben dan mannen. Dit blijkt uit een gisteren gepu bliceerd onderzoek van de universiteit van Utrecht. Volgens de studie blijken socia le netwerken, zoals vrienden, kennissen en verenigingen, een steeds belangrijker rol te spelen op de arbeidsmarkt. Naarmate mannen meer van dergelijke bindingen hebben veranderen ze eerder en ook vaker van baan. Bovendien zijn ze over dat nieuwe werk ook meer te vreden. Voor vrouwen geldt dat niet. Het is zelfs zo, dat vróu wen die over veel sociale contac ten beschikken pessimistischer zijn over hun mogelijkheden. Behalve dit opmerkelijke ver schil in sekse, spelen ok nog an dere zaken een rol. Groepen dié niet of nauwelijks van de con tacten profiteren zijn: ouderen, gescheiden mensen en wedu wen, mensen met een lage op leiding, allochtonen, mensen die in een grote stad wonen en mensen die langer dan twee jaar niet actief zijn.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3