Castro: zonder eenheid hebben de kerken geen moreel gezag George Bush voert 'religieuze oorlog om de ziel van Amerika' Aartsbisschop Belgrado klaagt over vervolging rooms-katholieken GEESTELIJK LEVEN OPINIE Anglicanen dringen aan op schuldbelijdenis De Klerk COMMENTAAR Ccidóc Souoont Cetdoe Qowumt VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1992 BELGRADO De rooms-ka tholieken in Servië krijgen het door anti-katholieke en anti- Kroatische propaganda steeds moeilijker. De vervolging is niet zozeer het gevolg van acties van de regering in Belgrado, maar vooral van de 'leugens en laster' die dagelijks door de Servische media worden verkondigd, zegt aartsbisschop Franc Perko van Belgrado in een interview met het Kroatische weekblad Glo bus. Vooral jonge gezinnen zijn bang voor strafmaatregelen, als zij hun kinderen laten dopen en openlijk voor hun lidmaatschap van de Rooms-Katholieke Kerk uitkomen, aldus Perko. De bis schop heeft het aantal gelovi gen in zijn bisdom gestaag zien slinken van dertigduizend bij zijn bisschopswijding vijf jaar geleden tot tienduizend nu. Dit aantal zal niet snel weer toene men, verwacht Perko, want een vreedzame oplossing van de burgeroorlog in het voormalige Joegoslavië zal naar zijn idee nog jaren op zich laten wach ten. Men moet realistisch zijn en be seffen dat de rooms-katholie- ken een verdwijnende minder heid zijn in Servië, aldus Perko. Er staan in Belgrado zes katho lieke kerken en in de rest van Servië negen. In Servië was al tijd al een anti-katholieke hou ding waarneembaar, maar deze was tot voor kort 'te verdra gen'. Perko zegt dat vooral reli gieuzen en kloosters onder de vervolging te lijden hebben. Sommige zusters hebben hun klooster al moeten verlaten of zijn op straat aangevallen. Toe gangspoorten van kloosters zijn in brand gestoken en op enkele kloosters is een bomaanslag ge- MBABANE De synode van de Anglicaanse Kerk in Zuid-Afrika heeft president F.W. de Klerk opgeroepen schuld te belijden voor Alle statistieken ten de steun van vroegere regeringen aan het apartheidsbeleid en de spijt is de kurketrekker slachtoffers van dit beleid excuses aan te bieden. De synode onder het gevaarlijkste leiding van aartsbisschop Desmond Tutu sprak uit dat De Klerk keukengereedschap. schuld moet belijden in zijn 'symbolische positie van leider van het volk en de partij die het duivelse systeem van de apartheid hebben bedacht en ervan hebben geprofiteerd'. De Klerk zou God en de Anoniem slachtoffers van de apartheid om vergeving moeten vragen en de schade zoveel mogelijk moeten herstellen. Sinds De Klerk in fe bruari 1990 een begin maakte met de ontmanteling van het apart heidssysteem, is van kerkelijke zijde herhaaldelijk bij hem aange drongen op zo'n schuldbelijdenis. De Klerk is echter nooit afgewe ken van zijn standpunt dat de apartheid een ondoelmatig politiek systeem was. Hij zag geen reden zo'n belijdenis uit te spreken en zich te verontschuldigen voor de schade die de apartheid heeft aan gericht. Eerste-kamerlid Van Ooijen: Vaticaans document Godsgeschenk voor homo's NIJMEGEN Het document van het Vaticaan waarin de ge lijkberechtiging van hetero- en homoseksuelen in de wet wordt afgewezen, is een 'Godsge schenk' voor de homobeweging. De congregatie voor de geloofs leer, die het document heeft op gesteld, laat zich er namelijk in kennen als 'een kat in het nauw'. Zij ziet kennelijk geen andere uitweg meer dan de wet gever in te schakelen, nu al haar pogingen om de rooms-ka tholieken van de onaanvaard baarheid van homoseksualiteit te overtuigen hebben gefaald. Dat schrijft het Eerste-Kamer- lid David van Ooijen (PvdA), dominicaan en de enige priester in het Nederlands parlement, in het progressief-katholieke weekblad 'De Bazuin'. Hij meent dat het document blijkt geeft 'van zoveel kwaadaardig heid' dat het niet alleen 'gewe tensvolle wetgevers', maar ook de kiezers en kerkelijke autori teiten moet irriteren. Daarmee zal de congregatie, die waakt oVer de zuiverheid van de rooms-katholieke leer, precies het tegendeel bereiken van wat zij beoogt. Men kan het de congregatie friet kwalijk nemen dat ze zich met fundamentele kwesties van het geloof bezighoudt, meent Van Ooijen. Maar als zij haar competentie overschrijdt en zich op politiek terrein begeeft door aan te geven hoe wetten eruit moeten zien, wordt haar standpunt evenzeer voorwerp van politieke discussie als met elk ander politiek standpunt het geval is. De congregatie heeft volgens het kamerlid de neiging uitslui tend vanuit de norm te redene ren en geen begrip te tonen voor de eigen verantwoordelijk heid van de politici. De congre gatie moet er zich daarom niet over verbazen dat politici het document als onbelangrijk ter zijde leggen. Wie anderen niet serieus neemt, wordt ook zelf niet serieus genomen, aldus het kamerlid. De Gaykrant heeft het COC, de belangenvereniging van homo seksuelen, eerder deze week op geroepen een proces tegen de Nederlandse bisschoppen aan te spannen als zij laten blijken het met de congregatie eens te zijn. De bisschoppen hebben tot dusver niet op het document ge- 'Nacht und Nebel'-actie tegen zigeunerfamilies in Münster MÜNSTER De politie van Münster heeft gistermorgen vroeg in een door het plaatselij ke vluchtelingenwerk als 'Nacht-und-Nebel-actie' om schreven inval twee Joegoslavi sche zigeunerfamilies van hun bed gelicht. Dat gebeurde na invallen in ge bouwen van de Evangelische Studenten Gemeinde in het centrum van Münster en in de pastorie van de Evangelisch Lu therse Gemeinde in de voorstad Hiltrup. Het stadsbestuur wil de in totaal tien gezinsleden te rugsturen naar Macedonië. Dat zou met één gezin gisteravond al gebeurd zijn vanaf de Lucht haven Düsseldorf. De razzia heeft in kerkelijke kring tot grote verontwaardi ging geleid. De twee gezinnen waren juridisch uitgeproce deerd. Hun advocaten probeer den een herziening van de pro cedure te bewerkstelligen, ver telt Volker Hügel van de Vluch- telingenraad Nordrheinland- Westfalen. Sedert april waren diverse gezinnen, behorende tot de Roma-familie, onder de hoede van zowel evangelisch- lutherse als rooms-katholieke kerkmensen genomen. De pas tor van de kerk in Hiltrup heeft naet het luiden van de klok nog geprobeerd zijn gemeenteleden te waarschuwen, maar even la ter was de politie met de familie al vertrokken. GENEVE De kerken heb ben niet het recht om verzoe ning te prediken, als ze on derling nog verdeeld zijn, vindt de secretaris-generaal van de Wereldraad van Ker ken, dr. Emilio Castro. Het feit dat een gemeenschappe lijke avondmaalviering nog steeds niet mogelijk is, ver zwakt het getuigenis van de kerken. In een interview met het Duitse persbureau EPD verwijst Ca stro, die eind dit jaar vertrekt bij de Wereldraad, naar een op merking van ANC-leider Nel son Mandela tijdens diens be zoek aan Genève. Castro pro beerde toen Mandela ervan te overtuigen dat alle zwarte be wegingen in Zuid-Afrika naar eenheid zouden moeten stre ven. Het droge antwoord van Mandela was: ,,Ja, dat zullen we proberen, maar eerst moet u hetzelfde met de Rooms-Katho lieke Kerk doen". Het vraagstuk van de eenheid der kerken hangt nauw samen met dat van de gerechtigheid. Ook het oplevend nationalisme in Midden- en Oost-Europa is een gevaar voor de eenheid der kerken, aldus Castro. Samen met de Konferentie van Euro pese Kerken (KEK) heeft de Wereldraad tot dusver twee ontmoetingen georganiseerd tussen de rooms-katholieke bis schoppen van Kroatië en de Servisch-orthodoxe bisschop pen. Een derde ontmoeting wordt misschien komende Dr. Emilio Castro. maand in Genève gehouden. De kerk mag nooit geweld, oorlog en haat steunen, vindt Castro. Vredesgetuigenis Het vredesgetuigenis moet vol gens de scheidende secretaris generaal binnen de Wereldraad opnieuw prioriteit krijgen. Hij noemt zichzelf een overtuigd pacifist. In het conciliair proces voor gerechtigheid, vrede en be houd van de schepping is dit element niet tot zijn recht geko men. De huidige situatie in de wereld verlangt grotere inspan ningen van de kerken om de vrede dichterbij te brengen, vindt hij. De discussie over de Golfoorlog tijdens de assemblee van de We reldraad vorig jaar in Canberra was volgens Castro ook een dis cussie over geweldloosheid. Daar hebben de kerken gezegd dat ze er nog niet aan toe zijn zich gezamenlijk voor het paci fisme uit te spreken. Maar het blijft een belangrijk thema. Pas als de wapens zwijgen, kan er wat voor de armen worden ge daan, onderstreept hij. Niet alleen werkt de Wereld raad mee aan de instandhou ding van de dialoog tussen de kerken in het vroegere Joego slavië, ook gaan er vanuit Genè ve delegaties naar conflictge bieden om de mensen daar moed in te spreken en de aan dacht van de wereld op hen te vestigen. Zo proberen we, aldus Castro, ook de kerken te helpen die in de Sovjetunie 70 jaar lang en in de andere Oosteuropese landen ruim 40 jaar zeer be perkt in hun mogelijkheden wa- Maar de kerken waren ook de enige instellingen die onder het communisme waren toegela ten. Nu komen de mensen met hun nationalistische opvattin gen in de kerk, wat tot een ge vaarlijke vermenging van reli gie en nationalisme leidt. „Wij moeten de kerken erop wijzen dat ze een band met het volk moeten houden, maar dat ze af stand moeten nemen van natio nalistische tendenzen", meent Castro. Castro wijst de kritiek uit Duitsland van de hand dat de Wereldraad partij kiest voor de Servisch-Orthodoxe Kerk, die lid is, en de smeekbeden van de rooms-katholieken en moslims in het vroegere Joegoslavië ne geert. „Joegoslavië wordt voor de Wereldraad geen tweede kwestie-Roemenië", zegt Ca stro desgevraagd, „omdat er geen kwestie-Roemenië is ge weest. Als het om solidariteit met de kerken in een moeilijke situatie gaat, hebben we dat tot uitdrukking gebracht in Roe menië en dat brengen wij nu in praktijk in het vroegere Joego slavië". Uitdaging Castro benadrukt dat de We reldraad nooit heeft ingestemd met de politieke standpunten van de Roemeens-Orthodoxe Kerk. „Ik daag alle journalisten uit één zin in een document van de Wereldraad aan te wijzen waarin steun aan dictator Ni- kolae Ceausescu werd betuigd. Met de orthodoxen in Roemenië hebben we heel moeilijke ge sprekken gehad over hun hou ding tegenover de toenmalige regering. Solidariteit met de kerken is één, instemming met hun politieke opvattingen is heel wat anders", zegt Castro. De secretaris-generaal ging niet in op de discussie binnen het centraal comité over het be leid van de Wereldraad tegen over Roemenië. Een half jaar voor de val van Ceausescu heeft Castro persoonlijk het centraal comité ervan weerhouden de Roemeense dictator te veroor delen. Vaticaan erkent Bosnië- Hercegovina VATICAANSTAD - Het Va ticaan heeft aangekondigd volledige diplomatieke be trekkingen aan te gaan met de voormalige Joegoslavi sche republiek Bosnië-Her- cegovina. Kroatië en Slove nië werden begin dit jaar door de Heilige Stoel erkend. „Op dit moeilijke moment kan de aanwezigheid van een verte genwoordiger van de paus bij de regering en bij de katholieke ge meenschap bijdragen aan de be ëindiging van de huidige trage die", aldus een communiqué van het Vaticaan. Bosnië-Hercegovina en het Va ticaan zullen streven naar har telijke wederzijdse betrekkin gen. Bosnië zal een ambassa deur naar Rome sturen. Het Vaticaan opent een apostoli sche nuntiatuur in Sarajevo. Paus Johannes Paulus II heeft de afgelopen maanden geregeld opgeroepen tot beëindiging van de strijd in Bosnië-Hercegovi na, die 'dood en vernietiging zaait'. Ook eiste hij krachtiger optre den van de internationale ge meenschap. Hij riep op tot 'in ternationale druk en ingrepen', maar doelde daarmee niet, zo als het Vaticaan later moest verklaren, op militair ingrijpen. Het stilzwijgend toekijken bij de agressie tegen weerloze vol keren werd 'een zonde van de nalatigheid' genoemd. Zondag stuurde de paus een speciale gezant, de Franse cu rie-kardinaal Roger Etchega- ray, naar Sarajevo om 'de ge martelde bevolking de solidari teit van de paus en de hele kerk te betuigen'. Etchegaray, die al twee keer eerder naar het voor malige Joegoslavië werd gezon den, heeft gesproken met poli tieke en religieuze leiders. Vorige week klaagde de rooms- katholieke bisschop van Banja Luka, Franjo Kumarica, over de vervolgingen van priesters en andere kerkleden. De 'etnische zuivering' door de Serviërs noemde hij 'een vorm van fas cisme'. Voordat de burgeroor log naar Bosnië-Hercegovina oversloeg, woonden daar 750.000 rooms-katholieken op een bevolking van 4,2 miljoen. HOUSTON De campagne van president George Bush, waarin grote nadruk ligt op de traditionele waarden van gezin en huwelijk, maakt van de Amerikaanse verkiezingsstrijd een soort heilige oorlog om Amerika's ziel. Het begon met de toespraak van de conservatieve Republi kein Pat Buchanan, die op de openingsdag van de conventie in Houston zei: „Er is in dit land een religieuze oorlog gaan de om de ziel van Amerika". Buchanan, die niet alleen de de mocratische kandidaat Bill Clinton en diens vrouw Hillary scherp aanviel, maar ook homo seksuelen en makers van por nografie, vertegenwoordigt slechts een deel van de partij en dan nog niet eens het meest ex treme. Ook elders in de partij wordt dergelijke taal gespro ken. „Dit is geen strijd tussen twee mannen. Dit is een oorlog", zei de Republikeinse voorzitter Rich Bond vorige week tegen de leiders van de partij. „Het is een oorlog tussen hun kijk op Ame rika en onze kijk op Amerika, hun waarden tegenover onze waarden". Voorheen liet alleen religieus rechts zich op een dergelijke manier uit. Nu lijkt het erop of de hele Republikeinse Partij op deze toer is gegaan. De kruis tocht tegen zedelijke 'verwilde ring' van de Amerikaanse sa menleving wordt niet langer al leen door het behoudende deel van de partij gevoerd. Ziet Clinton de verkiezingen als een referendum over het beleid van Bush, de Republikeinse Partij gooit het steeds meer op de traditionele waarden van huwelijk en gezin. Volgens het Clinton-kamp gaat het de Re publikeinen echter niet om die waarden zelf, maar willen zij slechts de kiezer wijzen op het seksleven van vele Democra ten. Een medewerker van Bush' campagne noemde Clinton on langs 'een rokkenjager', maar moest zich daarvoor meteen verontschuldigen. En Pat Bu chanan zei dat onder de presi dentskandidaten nooit grotere voorstanders van homoseksua liteit geweest zijn dan Bill Clin ton en zijn 'running mate' Al Gore. Ook Hillary Clinton is een dankbaar doelwit geworden. Bij herhaling hebben de Republi keinen haar ervan beschuldigd kinderen op te zetten tegen hun ouders. Ook een vergelijking tussen het huwelijk en slavernij wordt haar in de schoenen ge schoven, gebaseerd op een verkeerd citaat uit een artikel dat zij negentien jaar geleden schreef. Hillary Clinton is vol gens Buchanan een 'radicale fe ministe'. Rechtse overwinning Het partijprogramma dat maandag door de conventie werd aangenomen, was behou dend genoeg om religieus rechts het gevoel te geven een overwinning te hebben be haald. „Wij zijn hier om de overwinning te vieren", zei Ralph Reed van de Christian Coalition. „De partij is 'pro-life' en 'pro-family' geworden. Wij hebben gewonnen, de feminis tes hebben verloren". Religieus rechts een los ver band van fundamentalistische protestanten en katholieken, bijeengehouden door de tradi tionele gezinswaarden en ver zet tegen abortus wordt door de meeste Amerikanen ge zien als een marginale politieke kracht. Maar religieus rechts is diep ge worteld in de samenleving en heeft recente schandalen rond prominente televisiepredikan ten als Jimmy Swaggart en Jim Bakker overleefd. De beweging vervulde een sleutelrol bij de opkomst van de Republikeinen aan het eind van de jaren zeven tig en vooral bij de verkiezing van Ronald Reagan in 1980. Nadat Barbara Bush eerder deze week had gezegd dat abor tus geen politieke kwestie moet zijn en Hillary Clinton buiten de campagne dient te worden gehouden, hief Martin Mawyer van Christian Action Network meteen de waarschuwende vin ger. Bush' campagne speelt vol gens hem met vuur als ze zowel religieus rechts als de liberale Republikeinen probeert tevre den te stellen. Herdenking coup Vele Moskovieten herdachten gisteren bij bij het Witte Huis in Moskou de couppoging van een jaar geleden. Ze zongen, dans ten, luisterden naar toespraken en legden bloemen op de plaats waar de drie jongemannen om kwamen in een treffen met Sov jet-tanks in de nacht van 20 op 21 augustus 1991. Sommigen, zoals op de foto, gaven ook ui ting aan hun religieuze gevoe lens. Een wit-rood-blauwe vlag wapperde op het Witte Huis net als tijdens de drie spannende dagen van de coup. Ook de lich te motregen deed aan de dagen van vorig jaar herinneren. Rege ringsleiders, dichters en schrij vers hielden toespraken vanaf hetzelfde balcon op de derde verdieping waar Boris Jeltsin en Edouard Sjevardnadze de bevol king opriepen voor de democra tie te strijden. FOTO: AP Haïtiaanse tragedie De publikatie van het jongste Amnesty-rapport over| tuatie op Haïti bevestigt wat iedereen al lang wist: de s| dingen van mensenrechten zijn opnieuw sterk toegentk na de militaire staatsgreep waarbij president Jeanft trand Aristide in september vorig jaar werd afgezet. Dèi stand is momenteel bijna zo erg (en volgens verschel bronnen erger) als onder de moorddadige dictatuur val- der en zoon Duvalier, die het land dertig jaar lang in hf zeren greep hielden. Ook het vorige Amnesty-rapport in januari, vier maanden na de coup werd gepublic maakte al melding van honderden standrechtelijke e ties, willekeurige arrestaties en folteringen op grote sc Zoals Amnesty opmerkt, is dat dan nog slechts het topj de ijsberg. De dagelijkse terreur waaronder de bevolki lijden heeft, kan niet eens in statistieken worden omg De enige mogelijkheid die vele Haïtianen nog zien om t( snappen, is in gammele bootjes wegvluchten over zee. is voor hen beter dan te blijven. Haïti is een zwaar ziek land, het is het prototype v# Derde-Werelddictatuur met een machtig militair app; en een bevolking die werkelijk niets heeft. Voor de Soi sche tragedie losbarstte, was Haïti het armste land tei reld. De elkaar sinds de instorting van de Duvalier-d tuur opgevolgde generaals hebben zich allemaal zo sne gelijk willen verrijken ten koste van de bevolking. Of hi generaal Cedras is die regeert, of generaal Namphy, i voormalige Tonton-Macoutesleider Roger Lafontant, de gewone Haïtianen maakt het geen verschil uit. Ni< weet wat er moet gebeuren om Haïti nog te redden. Vol pessimisten is het te laat om nog fundamentele verand gen door te drijven, en was Aristide de laatste kans. I hopelijk een te sombere visie, maar voor velen was Ari wel de laatste hoop. De massa's in de sloppenwijken ge den in elk geval dat hij werkelijk iets zou veranderen, i de negen maanden dat hij president was, gebeurde ei eindelijk wat. Maar dat maakte Aristide gevaarlijk vo elite. Hoe voorzichtig hij ook manoeuvreerde, het sto op voorhand vast dat hij in botsing zou komen met de tairen en dat hij die confrontatie zou verliezen. De impasse sinds de coup is compleet. Ondanks ger< opduikende geruchten en een al twee keer aangekor akkoord, is er nauwelijks kans dat Aristide snel zal teri ren en dat de democratie kan worden hersteld. Generae dras zou daarmee zijn eigen (politieke) doodvonnis teke Anderzijds is Aristide niet bereid de macht te delen m generaals. Hij verwerpt resoluut het door de Amerika president Bush voorgestelde compromis daarover. D( middeling van de Organisatie van Amerikaanse St heeft niets uitgehaald en de door de OAS ingestelde delsboycot heeft het regime-Cedras niet op de knieën gt gen. Op dat punt heeft Aristide zich vergist, hij had vas loofd dat een totaal embargo de junta zou uithollen. De] gen die echter te lijden hebben, zijn de gewone burgen elite wordt bevoorraad via smokkelroutes uit Florida c ders in de Caraïben. Een land dat er zo erg aan toe is! een bijna ideale voedingsbodem moeten zijn voor eenf het volk gedragen omwenteling, zoals in de vroegere (f blok-landen of op de Filippijnen. Helaas is die Haïtid bevolking zo lang en zo brutaal uitgebuit, dat zij maa], dringende wens heeft: overleven. Politieke rechten en heden, democratie, persvrijheid en zelfs het recht on menswaardig bestaan zijn bijna een luxe die zij zichl kunnen permitteren. Wat er verder in Haïti gebeurt, i| open vraag. Het enige wat duidelijk is, is dat de laatste f zijde van de tragedie nog niet geschreven is. Uitgave: Kantoor redactie: Kantoor advertentie- e abonnementenafdeling Stationsweg 37, Leiden. Telefax: 071 -134 941 Postadres Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk. 070-3190 933. 070-3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor Telefoon: Telefax: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17.00 uur. Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808) L. van Koot. Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070-3190815): A. van Rijn (chef), drs. R Edens, A. van Holstein, E. Hulsman, H Jansen, drs. Leeuwen - Voorbij, R. de Roo Sport (tel. 070 - 3190 826): in samenwerking met sportredactie Sijthoff Pers. Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834) G Ansems (coördinator), B Jansma, H. Piet Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): drs. P van Velthoven, Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis Redactie-secretaresse (tel. 070 -3190 819): T. Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, e dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederla België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K Swl M. van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R in 't H (chef), H Bijleveld, D. Hofland, P. Koopman, D. van Rietschoten en K. van - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus, - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D. J. van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs A. Heering (Rome), B. van Huët (Londen), M. de Konii (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), B Schampers (Brussel), W. Vooi (Parijs), drs. R. Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), G. var (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel). n 08.30 tot 17.00 u 15.00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per Jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand j per kwartaal j n 18.00 tot 19.00 u 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -141 905. Voor uitsluitend heti geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 140 680. Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2