£eidóe <3owumt Joegoslaven mogen misschien blijven Ff Enorme groei A3 [~14 Dagen Gratis^ £cid>6e(3ouia/rit Amerika wacht gespannen op enquêtes Bush-Clinton intig den door irgiftigd tankje A7 81 BINNENLAND VRIJDAG !1 AUGUSTUS 1992 16 PAGINA'S in twee katernen Castro: zonder lenheid hebben de erken geen moreel gezag Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25422. Losse nummers 1,50. Vannacht kans op enkele mist banken en een minimumtem peratuur van omstreeks 13 gra den. Morgen wolkenvelden en een enkele bui. Middagtempe- ratuur ongeveer 21 graden. Eerst weinig wind, in de loop van de dag toenemend tot ma tig, kracht 3 a 4, uit zuidelijke richting. Gewonden door noodweer nederland zoekt alternatief NAVO-interventie ALMERE Almere heeft gisteravond te maken gehad met noodweer. De koopavond was snel af gelopen toen een onweersbui met harde wind stoten en veel regen de stad in een „chaos" ver anderde. Volgens een politiewoordvoerder zijn door een windhoos op een camping bij Almere zeven caravans vernield. Daarbij vielen drie ge wonden. In de stad ontstond een gat in het weg dek. „We weten nog niet of dat van een bliksem inslag komt of dat het zand is weggespoeld", al dus de politie. Een bedrijfspand op industrieterrein Marker kant storte gedeeltelijk in en ook in het centrum was van een winkeltje het dak gedeeltelijk inge stort. De brandweer is op diverse plaatsen bezig ge weest met het wegpompen van water. Bij ver schillende viaducten stond het water kniehoog. lï DEN HAAG Nederland is ook bereid om extra troepen naar het voormalige Joego slavië te sturen als de NAVO en de Westeu- ropese Unie (WEU) niet besluiten tot in grijpen. In dat geval zoekt Nederland een bondgenootschap met onder meer Frank rijk, Groot-Brittannië en Italië. Dit heeft minister Van den Broek van bui tenlandse zaken gisteren laten weten na af loop van het kabinetsberaad. De bewinds man wacht de NAVO- en WEU-onderhan- delingen van de komende week af alvorens het voorstel voor een gelegenheidsalliantie aan de secretaris-generaal van de VN te doen. Van den Broek sluit uit dat Neder land naar Joegoslavië gaat als geen van de andere Europese landen bereid is tot het zenden van extra eenheden ter bescher ming van humanitaire konvooien, zo heeft een woordvoerder vanmorgen laten weten. Van den Broek wilde gisteren niet de na men van mogelijke bondgenoten in de gele genheidsalliantie noemen. Mochten NAVO en WEU niet tot overeen stemming komen, dan is het overigens de vraag of de gelegenheidsalliantie dezelfde humanitaire actie zal uitvoeren als de Vei ligheidsraad mogelijk heeft gemaakt in de onlangs aangenomen resolutie. Daarin werd toestemming gegeven om naast het bezoek aan kampen, tevens het toezicht op de zware wapens en het creëeren van een corridor van de havenstad Split naar Sara jevo met militaire middelen af te dwingen. Sarajevo werd gisteravond in een van de zwaarste beschietingen uit de afgelopen tien dagen getroffen door een ware regen van granaten en raketten. De luchthaven werd heropend nadat „alle partijen in het conflict" de VN hadden verzekerd dat de hulpvluchten ongemoeid zouden worden gelaten. Óndanks de belofte sloegen er gis teren mortiergranaten in op de heuvels die het vliegveld omringen. Een Oekraiense VN-militair werd in de Maarschalk-Titoka- zerne door een sluipschutter doodgescho ten. Pagina A 5: De hellevaart van de moslims Joh. Enschedé schrapt tientallen arbeidsplaatsen HAARLEM Bij de bankbiljettendrukkerij Joh. Enschedé in Haarlem verdwijnen de ko mendejaren 75 tot 100 arbeidsplaatsen op de af deling „security printing". Goed beschouwd is de inkrimping „eigen schuld". De Nederland- sche Bank gaat bij Enschedé minder papiergeld afnemen, waardoor de vraag naar bankbiljetten 30 procent minder zal zijn dan nu. De daling is het gevolg van de verbeterde kwaliteit van de bankbiljetten die daardoor langer meegaan. Ook komt het gebruikte papiergeld door automatise ring bij de Nederlandsche Bank sneller terug in de roulatie. Het is nog niet bekend of inkrimping via gedwongen ontslagen of via natuurlijk ver loop zal gebeuren, aldus een woordvoerder van morgen. Op de afdeling werken nu 350 mensen. Alleen mannen profiteren van 'vriendjespolitiek' a: Sterven als r van leven Valse start Wethouder S. de Vreeze van volksgezondheid gaf gistermiddag het startsein voor de langlopende voorlichtingscampagne 'Leiden vrijt veilig'. De gemeente Leiden en de GGD werken daarin nauw samen orri de verdere verspreiding van seksueel overdraagbare aandoenin gen en aids te vertragen en liefst te voorkomen Onderdeel van de campagne vormt de plaatsing van elf condoomautomaten in de hele stad. Eén ervan hangt aan de gevel van het stadhuis aan de Bree- straat, heel toepasselijk op de hoek van hetTrouwstraatje. Overigens wordt onderzocht of deze automaat geen ander plekje kan krijgen: er zijn stemmen opgegaan dat de automaat niet past aan een monu mentale gevel als die van het stadhuis. De Vreeze wilde de campag ne starten door het eerste pakje condooms uit de automaat te halen Helaas: de automaat weigerde. FOTO: WIM VAN NOOFlT Pagina BI: Leidenaar voorgelicht over veilig vrijen Sportkampioene doodgestoken BOEBNA Tijdens de Russi sche waterski-kampioenschap pen in Doebna bij Moskou is één van de kanshebsters vermoord. De 21-jarige Natalja Ivanova, voormalig Soyjet-titelhoudster, wilde na afloop van haar fïgu- renprogramma de ski's naar haar broer brengen, maar kreeg onderweg ruzie met een jonge man. De onbekende trok een mes en stak verscheidene keren toe. Het slachtoffer overleed aan haar verwondingen nog voordat de ambulance arriveer de. De dader werd gearresteerd. Over zijn motieven is nog niets bekend. Willem-Alexander op Jordaanse bruiloft DEN HAAG Prins Willem-Alexander heeft gisteren de bruiloft bijgewoond van de Jordaanse prinses Sunayya. De dochter van kroonprins Hassan trad in Amman, de hoofdstad van Jordanië, in het huwelijk. Naast de Nederlandse kroonprins waren onder ande ren ook de Spaanse koningin Sophia en kroonprins Felipe aanwe zig bij de feestelijkheden. De banden tussen het Nederlandse vor stenhuis en die van Jordanië zijn gelegd tijdens de wintersportva kanties in het Oostenrijkse Lech. Voor de komende jaren wordt een enorme groei van het aantal leerlingen en studenten voorspeld. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen baseert deze verwachting overigens op heel wat betrouwbaarder gegevens dan bijvoorbeeld de voorspellers van het weer. Immers sinds 1984 nemen de geboorten in ons land weer toe en waar anders komen die kinderen straks allemaal terecht dan op school. Zo komt er vanzelf weer een einde aan de periode waarin het aantal mensen dat onderwijs volgde alleen nog maar daalde. Voorspellen durven we niets, maar het kan niet anders of het houdt op den duur ook beloften in voor het aantal abonnees op de krant. De toekomst en de bon zullen het leren. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. G een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. G direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IG maand f. 27,00 (met automatische betaling) G kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Postcode/Plaats: I Telefoon: I Bel 071 - 313 677 Of deze bon opsturen in een Antwoordnummer 998, - 2501 VC Den Haag 711848 003000 IC i HOUSTON - De Republi- keinse conventie is vannacht afgesloten met een uitbundi- ge ballonnenregen in de Astrodome in Houston. Ame rika verkeert nu in gespan nen afwachting van de eerste enquêtes die zullen uitwijzen of president Bush zijn doel inlopen op Democratisch kandidaat Bill Clinton heeft bereikt. Zeer voorlopi ge aanwijzingen geven de Re publikeinen reden tot hoop. Opiniepeilingen die reeds tij dens de conventie over geheel Amerika zijn verricht, laten sterk variërende resultaten zien, maar weerspiegelen de tendens dat de zittende en her kiesbare president aan popula riteit wint ten koste van zijn te genstrever. Een van die peilin gen verkleint de achterstand van Bush op Clinton zelfs tot nog maar 5 procent. Maar een ander (representatief) onder zoek blijft de voorsprong van de Democraat op 20 procent vast stellen. Conclusie is vermoede lijk dat talrijke Amerikaanse kiezers hevig twijfelen over hun stembuskeuze op 3 november, dat het een nek-aan-nek-race kan worden en dat voorlopig vooral de drie geplande grote tv-debatten tussen Bush en Clinton van eminent belang worden. Het eerste van die de batten zal over een maand (22 september) plaatshebben. Slot:evenement van de Repu blikeinse conventie was afgelo pen nacht de toespraak van Bush, waarover de campagnes taf van de president zich tevo ren uiterst zenuwachtig had ge maakt. De speech werd be schouwd als van politiek le vensbelang voor de president en zijn partij. Na afloop ervan waren de Republikeinse strate gen niet unaniem gerustge steld. „Schaamteloos" Campagnemedewerkers van Bill Clinton hebben het voorstel van president George Bush om de belastingen te verlagen van daag afgedaan als een „schaam teloze poging deze verkiezingen te kopen". Clintons woordvoer der George Stephanopoulos zei dat het voorstel „een van de meest cynische trucs is die een presidentskandidaat ooit heeft Pagina A5: President Bush mijdt nieuwe loze beloften DEN HAAG Staatssecre taris Kosto van Justitie wil de Joegoslavische vluchtelin gen in Nederland net zo be handelen als de Hongaren die in 1956 naar Nederland kwamen. Dat betekent dat zij een permanente verblijfs vergunning krijgen als blijkt dat de kans op een verbete ring van de situatie in het voormalige Joegoslavië niet is vergroot. Mei volgend jaar moet dat blijken. Dit laat Kosto weten in een vraaggesprek met dagblad Trouw, dat vanmorgen werd gepubliceerd. Volgens de staatssecretaris is de situatie met de ex-Joegoslaven verge lijkbaar met de Hongaarse vluchtelingen die in 1956 naar Nederland toekwamen. Overi gens sluit de bewindsman niet uit dat de situatie in bepaalde delen van het vroegere Joego slavië verbetert en veilig wordt om terug te keren. In dat geval is het afhankelijk van de her komst van de vluchtelingen of zij wel of niet in aanmerking ko- die eerder 322 Bosniërs naar Nederland haalde en nu de overkomst van nog eens dui zend vluchtelingen uit dat ge bied heeft georganiseerd. Vol gens Kosto houden dergelijke acties het 'risico in van toeval ligheid'. De staatssecretaris meent ver der dat het op grote schaal over laten komen van vluchtelingen naar Nederland de zogenaamde 'etnische zuivering' door de Serven in de kaart speelt. Bo vendien vreest hij voor de pro blemen die ontstaan bij Neder landse gezinnen die onderdak willen bieden en vreest hij bij grote instroom van vluchtelin gen voor de tolerantie-grens van de Nederlanders. Letterlijk zegt hij: „Het gaat niet alleen om mensen te huisvesten, er komt veel meer bij kijken. Werk, bijvoorbeeld, onderwijs, sociale voorzieningen. En dat heeft weer alles te maken met het inkomen van de Nederland se burger. Daar moet je gewel dig mee uitkijken. Als dat inko men dramatisch daalt en dat is terug te voeren op de komst van veel vreemdelingen, weet ik niet of dat 'warme gevoel' lang standhoudt", aldus Kosto. Illegale bookmakers gepakt in Noordwijk NOORDWIJK - Tijdens de kortebaandraverij op de Konin gin Wilhelmina Boulevard in Noordwijk zijn gisteren twee il legale bookmakers gearres teerd. Het gaat om een 44-jarige man en zijn 22-jarige zoon, bei den afkomstig uit Beverwijk. Het tweetal sloot weddenschap pen af zonder over de daarvoor benodigde vergunning te be schikken. Bij hun aanhouding nam de politie ook de admini stratie van de weddenschappen en een niet nader bekendge maakt geldbedrag in beslag. De twee probeerden bij hun aan houding geld en papieren nog naar een bekende te gooien, maar dat wist de politie te voor komen. Mede door de inbeslag name van administratie en geld is volgens een woordvoerder de bewijsvoering tegen de twee vrijwel waterdicht. Op de vlucht Net over de grens met Pakistan wachten vluchtelingen op transport naar nieuwe kampen. Rond Kabul, de hoofdstad van het door hen verlaten land, woedt de strijd onverminderd voort. FOTO: EPA men voor de status van vluchte ling met de bijbehorende per manente verblijfsvergunning. De staatssecretaris zegt dat in principe alleen de kwetsbaarste vluchtelingen naar Nederland mogen komen. Hij denkt daar bij aan zieken, vrouwen, kinde ren, bejaarden en dienstplichti ge militairen die in de proble men zijn gekomen. De overige bevolking van het oorlogsge bied moet in de buurt opgevan gen worden vanwaar ze komen. Kosto toont zich opnieuw niet blij met het initiatief van de stichting Bosnië-Hercegowina Staatssecretaris Kosto. FOTO: SP SPORT I0EN OMGEVING KUNST |NOS AIRES In Argenti- ijn twintig mensen overle- ha het drinken van een ver- gd homeopathisch drankje, stens zeventien mensen Sten in ziekenhuizen wor- bpgenomen. |s een van de ernstigste ge- massale vergiftiging f Zuidamerikaanse land. lolitie was gisteren druk le reformwinkels en apo- af te zoeken die het cje verkopen. Het zoge- jjide Propeleo Huilen, ge- 't op basis van bijenwas, door veel Argentijnen ge- |reerd boven de vaak dure lijnen die artsen voor- jven. Bij de produktie zijn fe chemicaliën in de flessen joleo Huilen terecht geko- ijirectrice en de technische |teur van het bedrijf 'Hui- Laboratories' werden eerst resteerd en vervolgens op tocht vrijgelaten. Directri- "tabel Aparicio suggereerde J,saboteurs van buitenaf" "htwoordelijk zijn voor de iftiging van het drankje. krant ontvangen Bel tussen en 19.00 uur, zaterdags tussen en 15.00 uur, telefoonnr.071- |8 en uw krant wordt nog dezelfde Jnabezorgd. so Beenhakker naar Grasshopppers Mogelijk nieuwe lanciële tegenvaller I voor gemeente President George Bush en 'first lady' Barbara Bush kunnen zich na vier zware conventiedagen ontspan nen in een regen van confetti. FOTO: AFP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1