fortret verborgen meerderheid 'Pijlrog' op zonne-energie KUNST /RTV/ AUTO B5 'The Krays': Britse misdaad bij een kop thee Opel Frontera: Niet voor ruig terrein f Somout VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1992 B|nde - Zuideinde. Documentai- )S-televisie. Nederland 3 om jur. Vanavond. )S PIËT ERSUM „Ik vind leinde - Zuideinde' ei- jk een behoorlijk beklem- fïlm geworden. Wat de jn vooral tonen, is dat een zijn hele verdere leven in ir verankert. Eerlijk ge- waren mijn verwachtin- ier de jeugd wat hoger ge- aldus regisseur en rio-schrijver Gerard d'O- Pihad meer avontuur ver- t. Daar leek een deel van W lofdrolspelers ook op af te nen, maar wat zie je bij leeld gebeuren, dat alle ge- etteerden uiteindelijk kie- iroor de partner die ze al in hun leven hadden le- ennen. De vrouw van Lib- njgt het krachtig met 'je valt caar terug, dus dan zal je oor elkaar zijn bestemd', nk dat dit vooral een por- van de verborgen meer- lid". werkstuk bestaat ook als oopfïlm. In die versie hij geen 84 maar 104 mi- i. Eerlijk gezegd vind ik tv-bewerking leuker. Er ken persoon minder in, li loor de balans beter is ge- u in". 'Noordeinde - Zuideinde' toont het leven van zes jonge ren op het plattelandse Groot schermer, een dorp met een paar honderd inwoners op zo'n twaalf kilometer ten oosten van Alkmaar. De regisseur volgde de inwoners gedurende vijf jaar. Gerard d'Olivat zet zijn camera op de zes hoofdperso nen wanneer ze een begin ma ken met het opbouwen van ei gen bestaan. „Ik wilde laten zien wat er van hun toekomst verwachtingen, plannen, illu sies en fantasieën terecht zou komen". „Ik ben aan dit project begon nen op het moment dat er veel films werden gemaakt over de grootstedelijke problematiek. Het platteland werd volkomen genegeerd. Ik dacht: het lijkt wel alsof daar niets gebeurt. Nu woonde ik zelf tussen de wei landen, vlak bij het dorp waar ik heb gefilmd, en wist dus be ter. Wat ik laat zien is dat ook daar wel degelijk wordt ge leefd". „Een belangrijk criterium bij mijn keuze van de hoofdperso nen was dat zowel ouders als kinderen in het dorp moesten zijn geboren. Wat ik opmerke lijk vond was, dat al mijn hoofd rolspelers lager beroepsonder wijs volgden. Niemand zocht het hoger op. Nu ik terugkijk, is het vooral een portret van lager opgeleiden die de maatschappij in stappen". „Voor ik met filmen begon, heb ik voor mijzelf een prognose ge maakt. Ik ben met tien man be gonnen. Daarvan dacht ik dat de helft voorgoed uit het dorp zou vertrekken. Ik zat er volko men naast. Hoewel er twee (Elske en Klaas) even aan de grote stad hebben geroken, woont iedereen weer of nog in Grootschermer. Overigens heb ben niet alle tien de eindstreep gehaald. Een is tijdens de rit af gevallen. Twee zijn bij de mon tage blijven liggen en de laatste is gesneuveld bij de televisie-be werking". Bijpraten „Om het portret te kunnen ma ken, ben ik geen vijf jaar lang als een idioot achter hen aange hold. Ik heb het filmen een beetje van de gebeurtenissen la ten afhangen, zoals geboorte en huwelijk. Maar om op de hoogte te blijven, ging ik wel regelma tig bij hen op bezoek, gewoon voor een kopje koffie en wat bij praten. Daarbij heb ik veel ge had aan het feit dat ik er zelf vandaan kom. Nee, dat was ge woon een enorm voordeel. Zo'n dorp is een cultuur die bestaat uit een aantal weetjes. Je moet de ins en outs kennen, dat praat makkelijker". „Het is niet de bedoeling dat ik de camera hierna nog een keer op het zestal zet. Ik heb aan het begin die termijn van vijf jaar gesteld en vind dat het een mooi afgerond portret is geworden. Wat ik wel zou willen, is over een jaar of twintig eenzelfde do cumentaire maken over hun kinderen. En dan op dezelfde manier zodat je twee generaties van het platteland met elkaar kan vergelijken". „Om er voor te zorgen dat ze el kaar niet zouden beïnvloeden, heb ik niet voor vrienden en vriendinnen gekozen. Alleen Ina en Annelies kenden elkaar van het voetbal. Om die reden heb ik de hoofdrolspelers tij dens de filmperiode bewust ook nooit bij elkaar gezet. Ik wilde hen als individu bekijken". Zwanger „Geweigerd om mee te werken, hebben ze geen van allen. Eske, die aan het begin van de film haar vakantieplannen ont vouwt en naar Marokko ver trekt om later in de stad te gaan wonen, wilde eerst niet vertel len dat ze zwanger was. Op dat moment ben ik even met filmen gestopt. Waar ik overigens wel steeds voor heb gewaakt, is dat ik niet te veel privé-leven zou De hoofdrolspelers voor een keer neer ik als filmmaker bij hen aanklopte, was: 'ik heb niks te vertellen' en 'ik weet niet wat ik vorige keer aan je heb verteld'. Alles was ook altijd prima. Maar eerlijk waren ze wel. Die eerlijkheid zit in de manier waarop ze hun verhaal (soms in plat-Noordhollands) doen. Ik vind bij voorbeeld dat Ina heel openhartig vertelt over hoe leeg i zijn". „Ik heb niet het idee dat ze on eerlijk tegen mij waren. Wat ik wel steeds kreeg te horen, wan- „Vijf jaar filmen is lang. Ik moest zelf ook telkens weer te rugkijken om te weten wat ik bij elkaar. had gedaan. Toch was het een prettige ervaring. Ik vond het vooral leuk omdat er die span ning was of ik het wel zou ha len. In principe maak je toch een film over mensen die niks te melden hebben, die een gewoon leven leiden. Als je dat in beel den moet omzetten, heb je een interessant probleem. Dat is wat anders dan bij voorbeeld hongersnood filmen. Dan heb je houvast. Bij 'Noordeinde - Zuideinde' moest ik echt naar de krenten in de pap zoeken. Dat maakt het spannend. Bo- FOTO: NOS vendien vind ik het lekker om met mensen te werken". Zorgen „Als ik nu naar de film kijk, maak ik mij zorgen over mijn ei gen kinderen. Misschien moet ik hen bij tijd en wijlen deze produktie laten zien om hen op die manier te behoeden voor die grijze middenmoot". Het is inmiddels twee jaar gele den dat Gerard d'Olivat deze produktie beeindigde. „Maar ik zie ze nog elk jaar minstens een Misbruik Allen op video NEW YORK - In de bittere strijd tussen Woody Allen en Mia Farrow werd gisteren een nieuw hoofdstuk geschreven. De actrice heeft een video-opna me gemaakt van het moment waarop ze haar zevenjarig gea dopteerd dochtertje Dylan vraagt of Allen haar heeft mis bruikt. De Newyorkse televisie zender WNYW het weten in het bezit te zijn van een duplicaat, maar weigerde te zeggen wat er precies op staat. „De opname lijkt de beschuldigingen van Farrow te staven. Het kind ziet er nerveus en angstig uit", al dus een verklaring van WNYW. Bronnen meldden dat Diane Keaton, de actrice en de voor malige vriendin van Woody Al len, Mia Farrow zal vervangen in de nieuwste film van de New yorkse regisseur, getiteld 'Man hattan Murder Mystery', waar van de opnamen volgende maand beginnen. Diane Keaton speelde, voor de komst van Far row in Aliens leven, diverse hoofdrollen in diens films. Woensdag ging de voorstelling van de laatste film van Allen, 'Husband and Wives', voor de filmpers van Amerikaanse ma gazines gewoon door. De film, waarin Allen en Farrow de hoofdrollen spelen, handelt over een hoogleraar, gespeeld door Allen, die een affaire met een studente krijgt. ii Dis van plagiaat beschuldigd 3TERDAM Adriaan van eeft zich in zijn reisverslag nt leloofde land' schuldig ge- 3C t aan plagiaat. Dat stelt du Bois, secretaris van de 'f^atcommissie van Buma/ •a, de auteursrechtenor- Iatie in Nederland. Du Bois ert daarmee op de aantij- deze week in Vrij Neder- ls zou Van Dis voor zijn delen hebben overge ven uit werk van een Ame- inse antropoloog, kt genomen is er zonder prake van plagiaat, daar geen seconde over na te in", aldus de secretaris. In reekbladartikel wordt be- dat Van Dis vier a vijf ges heeft overgeschreven it boek dat in 1986 ver- Van Dis' boek werd in genomineerd voor de literatuurprijs. Van Dis toegegeven dat hij de pas sages heeft overgenomen. De auteur noemt het echter geen plagiaat. Het zou een geaccep teerd gebruik in de literatuur zijn. Du Bois zegt niet te weten of er in literaire kringen sprake is van tolerantie jegens dit soort plagiaat. „Als jurist vind ik dit veel te ver gaan', verklaart hij desgevraagd. Maarten Asscher, directeur van uitgeverij Meu- lenhoff waar de boeken van Van Dis zijn uitgegeven, zegt dat er van plagiaat geen enkele sprake is. „Van Dis heeft zich voor zijn boek' gebaseerd op gesprekken met meer dan honderd mensen en op andere persoonlijke bele venissen. Bovendien heeft hij gebruik gemaakt van kranten, ingezonden brieven, tv-uitzen- dingen en parlementaire debat ten. Voor de historische en so ciologische achtergronden heeft hij zich gebaseerd op tien tallen studies en handboeken". Haags Filmhuis: 'The Krays' met Martin Kemp, Gary Kemp en Billie Whitelaw. Scena rio: Philip Ridley. Regie: Peter Medak. Voor 'The Krays' nam scenarioschrij ver Philip Ridley het ware verhaal van de tweelingbroers Reggie en Ronnie Kray uit het Londense East End die in de zestiger jaren de onderwereld van de Engelse hoofdstad domineerden. De ijskoude moordenaars golden als de 'Koningen van de misdaad', ze noem den hun terreurorganisatie 'The Firm', werden in '69 opgepakt en ver oordeeld tot levenslange opsluiting. Regisseur Peter Medak verfilmde Rid ley's scenario met in de hoofdrol twee acterende broers Martin en Gary J Kemp. Medak en Ridley probeerden 'Ém (hun film is overigens van '89) de bi- Gary Kemp) zarre feiten van dat Britse misdaadge- geven te interpreteren en er een psy chologisch drama van te maken. Daar zijn ze een film lang zo bewust mee be zig dat 'The Krays' al snel verwatert tot een nogal 'bedoelerig' en gemanië reerd werkje dat hevig gaat irriteren. Ridley en Medak zetten de moeder (Billie Whitelaw) van de broers cen traal: Zij is de dominante vrouw, de va der is een slappe figuur en haar zoons zijn moederskindjes die zij de tekst meegeeft „als de mensen bang van je zijn, kun je je alles permitteren". De broers groeien op tot emotioneel ar moedige figuren, met een volkomen uit het lood hangend normbesef, niet in staat tot een relatie buiten moeder om, op een merkwaardige manier aan elkaar verkleefd. Van de zeer Engelse kop thee op de kamer bij moeder boven naar een ultra-bloedige slachtpartij is maar een stap voor ze. Psychopaten van het zuiverste water, die door moe der tijdens de oorlogsjaren in het grau we en armoedige East End op de we reld worden gezet. Een wereld waarin volgens haar de vrouwen de ware strijd leveren en de mannen kinderen zijn die nooit groot worden. 'The Krays' begint met de grofkorreli ge beelden van een vliegende zwaan, waaronder je de stem van moeder Kray hoort: „Ik droomde dat ik een prachtige vogel was, een vogel met een kostbaar ei". Het verhaal van de twee verfoeilijke eenden die ze uiteindelijk uitbroedt, zit vol met in symboliek ver pakte notities, hinderlijk en opper vlakkig gepsychologiseer, waarbij wel tien keer hetzelfde verteld wordt. Je geeft uiteindelijk niets om de broers (en dat is logisch), maar evenmin iets om de film die na een half uur alles ver teld heeft. Scenarioschrijver Ridley zou zich na 'The Krays' voor zijn regie debuut 'The reflecting skin' laten in spireren door 'Blue velvet' van David Lynch. Diens voorkeur voor een bizar re tegen het surreële aanleunende aanpak plus diens maniërismes zijn hier helaas al volop aanwezig. 3!k over Iktronica i0 uto zit tegenwoordig boor- elektronica. Om duide- eid te scheppen in de wir- °van draden in de auto heeft )ei en Kasedorf een boek ge ineven dat twee onderwerpen ndelt: communicatie- en fort-elektronica. ro er het eerste wordt ver- n: autotelefoon, boordcom- v rs, microprocessoren, ap- tuur voor verkeersinfor- e en navigatie, oo fort-elektronica dient al het gemak en omvat o.a.: video, pc, cruise control, le portiervergrendeling, stuurbekrachtiging en irisch bediendbare ramen verhelpen van storingen en inbouwen van apparatuur |s;pt eveneens behandeld. Het is uitgegeven door Kluwer inische Boeken en kost Da|,50. ogewicht bestaat eir 71% uit staal )k auto van ongeveer 1000 bestaat voor 71% procent itaal, voor 6% uit lichtme- ID en andere metalen, voor 9% tunststof, voor 4% uit rub- :n voor 3% uit glas. wille van het milieu wordt RH leeds meer naar gestreefd 06 ito te recyclen. ejil en ijzer vormen daarbij 0( welijks meer een probleem. recyclingmogelijkheden id van 'liggen dicht tegen de l aan. Voor de overige me- is een terugwinnorm van tm iveer 90% bereikt. 8 overige auto-componenten ei en op dit moment meestal vrij als shredder-afval. eordjaar JrOpel I selsheim Opel heeft een rdjaar achter de rug. In to- werden in Europa meer 1,6 miljoen Opel- en Vaux- •personenauto's geprodu- - ,d. iaar verwacht Opel 1,7 mil- personenauto's te produ- 1. ^fcinst die over 1991 werd be- d bedroeg ruim één miljard J marken (1.075 miljard ■101 omzet van Adam Opel AG .0 ivorigjaar toe met 14,5 pro- jO f on kwam daarmee op 27,1 61 ard mark. foto Nissan De pijlrog heeft model gestaan voor het zonne-voertuig waarmee Nissan prijzen in de wacht denkt te gaan slepen. Nissan heeft een nieuw experi menteel voertuig geproduceerd dat zich voorbeweegt op zonne- energie. Er is niet veel verbeel dingskracht voor nodig om te zien dat de pijlrog, een snelle platte vis, model heeft gestaan. Het voertuig is Sun Favor (fa voriet van de zon) gedoopt en zal binnenkort worden ingezet bij een aantal zogeheten zonne- races. Ook zal de Sun Favor gaan fungeren als publiekstrek ker tijdens. De aërodynamische Sun Favor beschikt vóór over twee wielen en achter over één. Er kan slechts één persoon in zitten. De lichtgewicht carrosserie is gemaakt van moderne kunst stofvezels. De zonne-energie wordt opgevangen in cellen en opgeslagen in batterijen. De elektromotor drijft via een ket ting het achterwiel aan. Tijdens de ontwikkeling van de Sun Fa vor, welke een ongeveer jaar in beslag heeft genomen, heeft Nissan twintig patenten geregi streerd. Het lichtgewicht zonne-voer tuig heeft een lengte van bijna zes meter, een breedte van twee meter en een hoogte van iets meer dan een meter. Als wielba sis wordt 2,20 meter opgegeven en een spoorbreedte van 1,42 meter. Zijn draaicirkel is zes meter en als zonnecel is een en kelvoudig kristallen silicoon toegepast. Zijn maximum snel heid ligt boven de 120 km/u. Auto in Duitsland na 1993 niet goedkoper Hoewel de prijs van auto's in Duitsland goedkoper blijft dan in Nederland kan de Neder landse consument er niet zon der meer vanuit gaan dat hij na het opengaan van de EG-gren- zen in 1993 in Duitsland voor deliger terecht kan dan in eigen land. Dit blijkt uit de brochure die het Duits-Nederlandse samen werkingsverband Euregio heeft De Nederlander krijgt bij de aankoop van een auto welis waar de Duitse btw terug, maar hij moet bij de invoer van de wa gen wel de hogere Nederlandse btw en bvb (bijzondre ver bruiksbelasting) betalen. Het voordeel valt hierdoor weg. Het is zelfs zo dat de aanschaf door de hogere belasting duurder uitpakt dan wanneer de auto in Nederland zou worden gekocht. Slechts in een enkel geval kan het lonend zijn een auto uit Duitsland in te voeren, waar schijnlijk bij sommige tweede handswagens en bij de duurde re (Duitse) merken, zo is Eure- De brochure van Euregio over de aanschaf van auto's in zowel Duitsland als Nederland is de eerste in een serie van zes over consumentenvoorlichting in het gebied van Euregio. De volgende brochures gaan over kooprecht, reizenrecht, aankoop van onroerendgoed, betalingsverkeer en verzeke ringen. In het project werken Nederlandse en Duitse consu mentenorganisaties samen. Fi nancieel is het mede mogelijk gemaakt door de Europese Commissie. Tot voor kort zag Opel geen brood in vierwielaangedreven terreinauto's. Maar moeder General Motors dacht daar anders over. Omdat GM voor veertig procent ook eigenaar is van het Japanse Isuzu - terreinautospecialiast bij uitstek - werd besloten voor Europa deze naam te veranderen in Opel. door Henk Lambregtse De serie Frontera's is nog niet eens compleet of Opel gaat al weer een nieuwe terreinauto lanceren, maar dan wel een éch te, de Montery. Deze alleskun- ner wordt eind augustus voor de Nederlandse markt geïntro duceerd, maar het zal nog wel tot aan het begin van het vol gende jaar duren, eer de wagen in de showrooms staat. De Mon terey krijgt weliswaar ook de naam Opel, maar wordt geheel gemaakt bij Isuzu in Japan en is eigenlijk de opvolger van de Trooper. De Frontera is bij ons nog al leen te koop in verlengde uit voering. De korte Frontera Sport, komt pas tegen het einde van dit jaar. Toen Opel meldde met een terreinachtige auto te zullen komen, waren wij ervan overtuigd waren dat het een Isuzu zou zijn met de naam plaatjes van Opel. Niets was minder waar. Zo is de carrosser- rie van de twee Frontera-mo dellen wel degelijk door Opel ontwikkeld. Het zijn voor 80 echte Opeis. Wie onder de motorkap kijkt zal nergens de naam Isuzu kunnen ontdek ken. Daar is het alles Opel wat de klok slaat, tot en met de mo tor toe. Wel heeft Isuzu bij de ontwikkeling flink geholpen. Als specialist op het gebied van terreinwagens is het dus niet zo vreemd dat de Japanners de versnellingsbakken en de on derstellen leveren. Terrein We reden ter kennismaking de Frontera met de 2.3 liter turbo- dieselmotor. Dat de Frontera foto Henk Lambregtse De Opel Frontera is een vrijetijdsauto bij uitstek, maar een échte terreinauto is het niet. niet bedoeld is voor het rijden in het ruige terrein had Opel al duidelijk laten weten bij de in troductie. Het is een fraaie vrij etijdsauto, geschikt voor het rij den in licht terrein en voor het trekken van een zware caravan, boot of paardentrailer. Voor alle duidelijkheid met licht ter rein wordt hier niet bedoeld een gladgeschoren grasveldje. Zan derige en modderige bospaden bij voorbeeld vormen voor de ruim bemeten Frontera beslist geen probleem. Voor zwaar ter rein schieten de Opel-motoren (benzine zowel als turbodiesel) gewoon tekort. Niet voor niets is het accent door Opel gelegd op functionali teit, comfort en luxe. Wie op zoek is naar een dergelijke auto en niet van plan is de Camel Trophy te gaan imiteren, heeft aan de Frontera een beste auto. Wie echter pittige prestaties verlangt, zal aan deze Opel moeten wennen, want ondanks de turbodiesel is hij (te) lang zaam. In de lage toerentallen trekt hij nog wel aardig door, maar al snel is het afgelopen en is de fut er nagenoeg geheel uit. Zijn topsnelheid is 147 km/u, maar doortrekken na de 100 km/u vergt engelengeduld. Trekkracht De viercilinder turbodieselmo tor heeft een inhoud van 2290 cm3 en levert bij 4200 toeren per minuut zijn maximale ver mogen van 74 kW/"l00 pk. Zijn maximale trekkracht (koppel) van 215 Nm bereikt hij bij 2200 toeren. Vanuit stilstand naar de 100-kilometergrens vergt maar liefst 19,3 seconden. Standaard heeft de Frontera een goed schakelende versnellingsbak. Voor het zwaardere werk kan in de eerste plaats de vierwiel- aandrijving worden ingescha keld. Is dit niet voldoende, dan kan de terreinversnelling (lage gearing) worden ingeschakeld. Wanneer de vierwielaandrij- ving is uitgeschakeld heeft de aandrijving via de achterwielen plaats. Het verbruik hangt sterk af van hoe er met de Fron tera wordt gereden. Op de nor male weg, met uitgeschakelde vierwielaandrijving zal het ver bruik rond de 1 op 10 uitkomen. De Frontera is een ruime com fortabele auto. Comfortabel geldt ook voor de vering al zou deze, naar onze smaak, deze iets straffer mogen. Los daar van daarvan is de eerste vrije tijdsauto van Opel een auto waaraan veel plezier valt te be leven. Voor de vijfdeurs Fronte ra moet 71.490 gulden worden neergeteld. De benzineversie kost 66.480 gulden. Op grond van zijn prestaties is het moeilijk om concurrenten te noemen. Ga je af op het mo del en de prys dan komen de Landrover Discovery, de Nis san Patrol, de Toyota Land- Cruiser in aanmerking.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13