Nieuwe dodenakker ontdekt in Somalia {óPfij/ wmm Toch aantal Bosnische vluchtelingen welkom Kamernood A2 A3 A5 A7 A8 Directeuren NMB weg door Newtron-affaire Oorzaak trillingen in Friesland nog onduidelijk li Zeker 45 doden bij busongeluk Spanje Vermogen rijksten der aarde niet gestegen Gevangenis- muiterij Mulhouse eist leven L rl4 Dagen Gratis £etdóc6outmit Bi,iinr.iiiaum»n:iT.iin i donderdag 20 augustus 1992 18 PAGINA'S in twee katernen ereldraad wacht met smart op krachtige stuurder met visie Interesse voor jieuwbouw Tweede Kamer is te groot 'Israël wil Golan ruggeven aan Syrië' EIDEN OMGEVING ouw begonnen van Fokkervestiging Wim Bosboom rsnelt nog één keer Ellen van Langen nponeert opnieuw 6 PAGINA'S 5TELIJK LEVEN/OPINIEA2 ENLAND A3/4 ENLANDA4/5 NOMIE A6 ST/RTV A7 A8 BIJLAGE -/ICE PROGRAMMA'S nhangers istide 'moord na restatie T-AU-PRINCE - Drie ïgers van de verdreven [aanse president Jean-Ber- Aristide zijn deze week na hun arrestatie ver- De lichamen van de ffers, onder wie Matine ïen, die vorige maand met ntal anderen een nieuwe eke partij oprichtte, wer- oor personeelsleden aan- en in het lijkenhuis van oofdstad Port-Au-Prince. e waren maandag gear- rd. De moorden werden op een moment dat elegatie van de Organisa- an Amerikaanse Staten in de stad was voor be ngen over de terugkeer istide. Volgens Amnesty ational heeft het leger, eer tegen de terugkomst istide is, de delegatie met orden wellicht een bood- willen overbrengen. £eidóe Gou/ta/rii Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25421Losse nummers 1,50. Vannacht plaatselijk mist en minimumtemperatuur om streeks 14 graden. Morgen van het westen uit perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Wes telijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3. Idoor PEET VOGELS AMSTERDAM - De Newtron-affaire heeft voor de NMB Postbank nog een staartje gekregen. Na een gesprek met de De Nederlandsche Bank (DNB) heeft de NMB Postbank besloten nog een aantal directeuren op te laten stappen. Dit meldt de Volkskrant vanochtend. De NMB Postbank wilde geen commentaar geven. De DNB heeft een onderzoek ingesteld bij de NMB Postbank naar aanleiding van de Newtron-affaire in 1991 Newtron werd door de NMB naar de beurs ge bracht. Later bleek dat NMB bestuurder Soete kouw een groot privébelang in Newtron had Deze belangenverstrengeling leidde tot het voor tijdig vertrek van Soetekouw. Voor de DNB was de affaire aanleiding om verder te speuren. Het onderzoek richtte zich vooral op de NMB merchant bank, de dochter die zich bezighoudt met fusies en overnemingen. Uit het onderzoek bleek dat nog een aantal functionarissen van de NMB hun persoonlijke en zakelijke belangen niet gescheiden kon houden. Het betreft I. van der Boor, lid van de raad van bestuur van de NMB Postbank, Ph. de Sterke die voorzitter is van de NMB merchant bank en P. Verhoef, directeur bij dezelfde bank. Volgens een NMB-medewerker staat Van der Boor buiten de discussie. „Van der Boor is niet eerder met pen sioen gestuurd, maar zelfs later dan gepland". Of de affaire nu definitief is opgelost kon hij niet zeggen. „Naar aanleiding van de affaire zijn de maatregelen verscherpt. Bestuurders zijn ge dwongen om privé-belangen in bedrijven aan te melden". Piloot sproeivliegtuig brengt machinist NS volkomen in paniek SCHIPHOL De piloot van een sproeivliegtuig heeft gisteren een treinmachinist op het traject Lely stad-Amsterdam volkomen in pa niek gebracht. De NS-machinist sloeg alarm, omdat hij van mening was dat het sproeivliegtuig, eigen dom van de firma Heijboer uit Bid dinghuizen, op anderhalve meter hoogte boven de rails onder de bo venleiding door vloog. Als ging het om een luchtgevecht uit de tweede wereldoorlog. Het voorval gebeur de nabij Almere, waar de piloot drie kavels grond met een gewas beschermingsmiddel moest be sproeien. De NS-machinist raakte door het zien van het laag overko mende vliegtuig dusdanig van slag, dat hij op zijn eindbestem ming Amsterdam aanvankelijk zelfs niet wist te melden wat voor kleur het vliegtuigje had. De Dienst Luchtvaart van de rijks politie heeft gistermiddag diverse getuigen gehoord. Die spreken el kaar op vrijwel alle punten tegen. Op geen enkele manier is komen vast te staan, dat de vlieger, de 47- jarige P.J.C.S., inderdaad onder de bovenleidingen is doorgevlogen. De man gaat voorlopig vrijuit; LEEUWARDEN Het staat nog altijd niet vast wat de oor zaak van de trillingen en de schokgolf is geweest, die afgelo pen nacht in zuidwest-Friesland voor opschudding hebben gezorgd. Het KNMI heeft enkele lichte schokken geregi streerd, maar heeft niet kunnen achterhalen hoe die zijn ver oorzaakt. De trillingen deden zich gisteravond even voor elf uur voor en leidden tot tientallen telefonische meldingen van bewoners uit plaatsen als Joure, Sneek en Bolsward, via het landelijk alarmnummer 06-11. Volgens de rijkspolitie heb ben ongeveer tien Friezen gezegd dat ze een vuurbol hebben waargenomen. Het KNMI veronderstelt dat de schokken zijn veroorzaakt door een meteoriet of door ruimteschroot. „Voordat we daar zekerheid over hebben is het wachten op meldingen van mensen die een inslag hebben waargenomen, bijvoorbeeld in hun tuin. Maar het kan evengoed zijn dat de materie in het IJsselmeer terecht is gekomen." MUQDISHO Een team van het Franse 'Artsen zon der Grenzen' heeft een nieuw dodengebied aange troffen in Somalia. In een streek in het westen van het land liggen lijken her en der verspreid. Van honger sterven de dorpelingen kauwen er op hun eigen kleren om nog iets eetbaars te hebben en de kinde ren zijn ernstig ondervoed. Een team van de organisatie is net teruggekeerd van een be zoek aan het gebied rond de ste den Baidoba, Bardera, Dinsor en Audine. De situatie is er ver schrikkelijk. De organisatie riep op tot de onmiddellijke le vering van voedselhulp. „Veel mensen eten hun kleren of hun van geitevel gemaakte tassen. Er is een hopeloos gebrek aan water en mensen drinken uit poelen die iedere dag verder op drogen. De weg ligt bezaaid met lijken van mensen die niet meer konden. De meeste dorpen zijn verlaten, verwoest of platge brand. Alleen grotere dorpen worden bewoond en daar zitten nu duizenden ontheemden, boeren die alles zijn kwijtge raakt", vertelt een arts. Alle kinderen van onder de vijf zijn ondervoed, 80 procent van hen zelfs ernstig. De Verenigde Staten hoopten vandaag een begin te kunnen maken met het vervoeren van 145.000 ton hulpgoederen van uit Kenya naar Somalia. Er was vertraging ontstaan omdat de landingsbaan van het vliegveld bij Wajir geschikt gemaakt moest worden voor de grote C- 141 vrachtvliegtuigen. Wajir ligt in Kenya, ten westen van de grens met Somalia. Vanuit Wa jir wordt het voedsel in vracht auto's naar Somalia vervoerd. Pas volgende week zal direct op Somalia gevlogen worden. Eerst willen de Amerikanen de situatie ter plaatse vaststellen. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft vier C-141 en acht C-130 vrachtvliegtuigen naar Kenya gestuurd. Wanhopige Somaliërs proberen bij een van de schaarse uitdeelposten aan water te komen. bandieten vrij spel en stelen zij Andrew Natsios, die de Ameri- voedsel van hulpdiensten en kaanse hulp coördineert, heb- Door de burgeroorlog hebben arme Somaliërs. Maar volgens ben de bandieten de markten in de regel met rust gelaten. „Als voldoende goedkoop voedsel de markten bereikt, kan de meer derheid van de mensen het voedsel kopen dat men nodig heeft en dan hebben de dieven er niet veel meer aan om van de hulporganisaties te stelen", al dus Natsios. DEN HAAG/ZAGREB - De Nederlandse regering is nu toch bereid vluchtelingen op te nemen die zijn aangemeld door de Stichting Bosnië- Hercegowina. Eerder deze week leek de rege ring het verzoek af te wijzen. Binnen uiterlijk twee weken zullen de „meest kwetsbare ge vallen" van een duizendtal in Zagreb (hoofdstad van Kroatië) verbijvende Bosniërs in Neder land worden opgevangen. Het preciese aantal dat wordt toegelaten, is nog niet bekend. „Tussen de vijfhonderd en dui zend mensen, denk ik", zei woordvoerster H. Jong van de stichting gisteren na afloop van een gesprek met directeur Na- wijn van de dienst vreemdelin genzaken van het ministerie van justitie. „Twee weken is heel erg lang voor deze men sen", erkende zij. „Wij probe ren dus het veel eerder voor el kaar te krijgen. Ik hoop dat ze er vlak na het komende week einde zullen zijn". Topambtenaar Nawijn liet zich iets minder positief uit. Hij ver klaarde dat justitie de stichting had gevraagd om de namen van de vluchtelingen en van de plaatsen waar zij zich bevinden. „Die gaan we zo snel mogelijk doornemen met Het Rode Kruis en het Hoge VN-Commisssari- aat voor de Vluchtelingen en dan zullen we kijken of we zo snel mogelijk kunnen helpen. Daarbij gaat het ons om de meest kwetsbare gevallen". Ook 1500 Bosnische soldaten die in het Bosnisch-Kroatische grensgebied op evacuatie wach ten, kunnen rekenen op hulp. Nederland is samen met Duits land bereid deze mannen op te vangen. Maar volgens justitie moeten er eerst nog enkele juri dische plooien worden gladge streken. Directeur Nawijn: „Kijk, het zijn deserteurs en als die ooit weer terug gezonden zouden worden, kunnen ze in de problemen komen. Die pro blemen moeten tevoren opge lost zijn". Volgens Nawijn beslist het ka binet nog deze week of Neder land kan helpen met het opzet ten van vluchtelingenkampen binnen de grenzen van het voormalige Joegoslavië, zoals de Verenigde Naties hebben ge vraagd. De VN geven de voor keur aan het zoveel mogelijk opvangen van de Joegoslavi sche vluchtelingen in de eigen regio. Pagina A3: Al 4200 gastgezin nen voor opvang ontheemden Filipijnen vluchten weer voor vulkaan MANILA Bijna 60.000 mensen zijn getroffen door overstromin gen en de modderstroom die van de Filipijnse vulkaan de Pinatubo afglijdt. De inwoners die nog niet zijn vertrokken uit de dorpen om de vulkaan, 100 km ten noorden van Manila, hebben te horen ge kregen dat zij mogelijk zullen moeten vluchten na vijf dagen hevi ge tropische regen. Er zijn bussen aangevoerd om de mensen te evacueren. Voor zover bekend zijn er (nog) geen slachtoffers geval len. Veel mensen waren al weggetrokken na berichten dat een nieuwe eruptie van de Pinatubo ophanden was. Gisteren spoot de vulkaan 6000 meter hoog as de lucht in. Bij een eruptie van de Pi natubo in juni vorig jaar werden 800 mensen gedood. Grote bosbranden in Californië SACRAMENTO Grote bos branden rond de Californische stad Sacramento hebben enkele •duizenden mensen gedwongen hun huizen te verlaten. De branden in de uitlopers van het Sierra Nevada-gebergte, die in middels een gebied van 3847 hectare beslaan, worden door 3600 brandweermannen be streden. Honderden extra brandweermannen zijn reeds opgeroepen om zo nodig bij stand te verlenen. Het vuur is na drie dagen nog slechts voor 25 procent onder controle. Zes tien gebouwen zijn reeds in vlammen opgegaan. De meeste schade is ontstaan in het plaats je Fricot City, dat maandag ver brand is. Volgens het Rode Kruis zijn 2000 tot 3000 men- Ijsklomp slaat in RUURLO Een uit de lucht vallende klomp ijsachtig mate riaal heeft vanochtend een in woner van Ruurlo behoorlijk schrik aangejaagd. De klomp viel rond negen uur in de tuin van de Ruurloër, die daar aan het werk was. De man hoorde eerst een fluittoon en vervol gens iets inslaan. In zijn tuin vond hij vervolgens een klomp ijskoud materiaal van zo'n vijf tien centimeter in doorsnee. Het voorval is gemeld aan de af deling seismologie van het KNMI, waar nog geen verkla ring kon worden gegeven voor het verschijnsel. TORREBLANCA Een bus- op weg was van Barcelona naar ling. ongeluk in het oosten van Span- de Expo '92 in Sevilla. Onge- Het is vrijwel zeker dat er onder je heeft gisteravond aan zeker veer honderd kilometer ten de slachtoffers geen buitenlan- 45 mensen het leven gekost. Elf noorden van Valencia raakte de ders zijn. Oorzaak van het on personen raakten gewond. De bus na een scherpe bocht van de geluk is mogelijk een lekke slachtoffers zaten in een bus die weg en viel van een steile hel- band. NEW YORK - De rijksten der rijken op aarde zijn er in het afgelopen jaar qua inko men geen cent op vooruitge gaan. Die 'alarmerende' me dedeling doet het Amerikaan se tijdschrift Fortune. Met een vermogen van 37 mil jard dollar is de Sultan van Brunei nog immer de rijkste man van de wereld. De rijkste vrouw is koningin Elizabeth van Groot-Brittannië met een' bezit ter waarde van 11,7 mil jard dollar. Gemeten naar het aantal su perrijken blijven de Verenigde Staten stevig aan kop met 64 miljardairs. Tweede staat de Bondsrepubliek met 27. Het blad bericht ook over merkwaardig gedrag van de miljardairs. Zo logeerde de on langs overleden Sam Walton van de winkelketen Walt- Mart in budgethótels en huur de hij goedkope auto's. Japans oudste miljardair, de 102-jari- ge Tamesaburo Furukawa, doet al zijn geldzaken in con tanten. Twee miljardairs zijn jonger dan 10 jaar oud. Anita Roussel, (7), dochter van de overleden Christina Onassis is 1,5 mil jard dollar waard.; de Duitse prins Albert von Thurn und Taxis (9) bezit 1 miljard dol lar. PARIJS De acties in de Fran se gevangenissen hebben gis teravond een nieuw dodelijk slachtoffer geëist. Een gedeti neerde in de strafgevangenis van het Oostfranse Mulhouse stortte van het dak toen de op roerpolitie de orde trachtte te herstellen. Bij de botsing tus sen mobiele eenheid en de ge vangenen vielen 23 gewonden. Premier Pierre Bérégovoy heeft zijn minister van justitie Michel Vauzelle opgedragen de onder handelingen met de actievoe rende gevangenbewaarders te heropenen. De bewaarders ei sen 2500 extra collega's, omdat ze vinden dat ze hun werk niet meer veilig kunnen doen. De incidenten in de gevangenis van Mulhouse zijn de ernstigste sinds de bewakers maandag hun staking begonnen. In de meeste van de 180 Franse straf inrichtingen betekent dit dat de gevangenen geen bezoek krij gen en dat de middagwandeling is afgeschaft. Aanleiding voor de acties is de dood van een be waker van het huis van bewa ring in Rouen. Hij overleed aan de verwondingen die hem za terdagavond door een gedeti neerde waren toegebracht. De kamernood onder de studenten is groot. Dat heeft de Nederlandse Woonbond zich zo aangetrokken, dat zij de komende week zelfs heeft gebombardeerd tot „Nationale Kamerweek". Tussen 24 en 28 augustus wordt dan speciale aandacht gevraagd voor het grote gebrek aan kamers. Een speciaal telefoonnummer is ingesteld om potentiële huurders en verhuurders van advies te dienen. Mooie gelegenheid ook om voor degene die een kamer leeg heeft staan een advertentie te plaatsen in de Leidse Courant. En voor wie een kamer zoekt is het kopen van een los nummer van de Leidse Courant nu nog even de beste weg. Wie eenmaal een stekkie heeft gevonden kan altijd nog hieronder zijn nieuwe adres invullen.... Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef vo< slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. ~1 I I Dhr/Mevr; Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1