'Hotelkamers' in bejaardenhuizen zitten goed vol 'of het laatst bleven zijn handen jeuken' I LEIDEN OMGEVING A9 Campagne voor verkoop Infotheekgebouw „Vooral de mentoren hebben lol" Persoonlijk cadeau ïSouoatit bakken eieren' in Leidse Hout Fietser gewond WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1992 jjN Theatergroep 'Gebakken eieren' verzorgt zon- 1 openluchtvoorstelling in De Leidse Hout. De voor- tin augustus past inmiddels in een tienjarige traditie aadsherenbuurt en de Werkgroep Leidse Houtthe- i voorstelling is gratis toegankelijk en begint om Lr. Het duo Gebakken Eieren maakte naam als deel- ijvan uiteenlopende festivals en was onder andere r van de Mooi Weer Spelen in Delft. Het gezelschap [het programma 'Het Oost-Hilariaans Staatscircus'. pn dag bij Droomfabriek Art Centre Droomfabriek aan de Oude Singel it het nieuwe seizoen traditioneel met een open dag. lag 6 september worden vanaf 13.00 uur demonstra- ipenbare lessen gegeven van het hele cursusaanbod. nflö.OO uur is er een percussie-sessie. De bezoekers >en extra verrassing omdat de Droomfabriek in sep- vijf jaar bestaat. NOORDWIJKERHOUT - Een 80-jarige Leidse fietser is gister middag ernstig gewond geraakt na een aanrijding op de Schulp- weg.in Noordwijkerhout. De man fietste op het fietspad in de rich ting van Noordwijkerhout en wil de de Schulpweg oversteken om naar camping de Weijde Bliek te rijden. Een 23-jarige motorrijder uit Noordwijkerhout, die in de richting Noordwijk reed op de Schulpweg kon hem niet meer ontwijken. Beide weggebruikers kwamen ten val. De fietser liep ernstig hoofdletsel op. Hij is over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. De motorfiet ser liep enkele schaafwonden op. Politie zoekt getuigen van aanranding KATWIJK De Katwijkse politie is op zoek naar een man, die afgelopen saterdag rond drie uur 's middags in het industriegebied 't Heen op de Rijnlandkade een vrouw heeft aangerand. De dader had de liftende vrouw op de Vogelaarsdreef bij Langevelderslag in Noordwijk opgepikt en vervolgens onder be dreiging misbruikt. De politie heeft intusssen een signalement van de dader opgemaakt. Deze is ongeveer 28 jaar, heeft een blank uiterlijk, is breed en krachtig van postuur met een buikje, rond ge bruind gelaat en donkere werkbrauwen. De man sprak met een dialect en is vermoedelijk afkomstig uit de Bollenstreek. De auto waar in de dader reed is een oud model personenau to, kleur rood met gele kentekenplaten. Vrouw beroofd LEIDEN - Een 77-jarige vrouw uit Leiden is gister middag beroofd aan het Schuttersveld. Zij stapte in de lift die naar haar woning leidt, waarna ook een man van ongeveer 20 jaar de lift inrende. Toen de lift in bewe ging kwam greep de man haar vast en zei dat ze haar portemonnee moest geven. Toen de deuren van de lift weer opengingen, rukte de vrouw' zich los en gooide de portemonnee, waar slechts enkele guldens inzaten, naar de man toe. Hierna wist de man te ontkomen. T. van der Valk kandidaat-voorzitter WBVDe Sleutels LEIDEN - T. van der Valk, die tot 1987 hoofd was van de directie ruimtelijke orde ning van de gemeente Leiden, is voorgedra gen om voorzitter te worden van de woning bouwvereniging De Sleutels. Van der Valk vertrok bij de gemeente in 1987, na een hoog- opgelopen conflict met het personeel van zijn directie. Tegenwoordig werkt hij bij de Fede ratie van Reklasseringsinstellingen. Van der Valk is unaniem voorgedragen door een selec tiecommissie die een opvolger moest zoeken voor de huidige voorzitter De Geus. De voor dracht wordt op 28 september voorgelegd aan de ledenvergadering van De Sleutels. Zwemvierdaagse in De Zijl en De Vliet LEIDEN De zwembaden De Zijl en De Vliet zijn de locaties waar vanaf volgende week maandag tot en met vrijdag in Leiden de Nationale Zwemvierdaagse wordt gehouden. De organisatie is in handen van een comité van de zwemverenigingen De Zijl/LGB, LZ 1886, De Watervrienden, de Leidse Reddings brigade, de gemeente en de Eerste Leidsche EHBO-Brigade. De zwemvierdaagse wordt voor de zeventiende keer gehouden. Gedu rende vier van de vijf avonden moet 500 me ter worden gezwommen, steeds tussen 19.00 en 20.30 uur. Inschrijving is inmiddels al mo gelijk in de beide zwembaden, deelname kost zes gulden. Gedurende de vijf avonden zorgen disco's en bands afwisselend voor muzikale omlijsting. (show bij COC - Als 'absolute knal- l){de week'. Zo. omschrijft lcjidse COC-afdeling de editie van de talkshow Matras die morgen- iaf 20.30 uur plaats- rasten zijn wethouder Koek, journalist Jac- en cabaretier ion Minkema. Na afloop igeres Wies Cavé op. ii v maakt deel uit van het ir nma van het COC ter ge- rseid van de El Cid-week, Dl jductieweek van de uni- rnpt. Vanavond staat een le avond op het pro die om 21.00 uur be- e activiteiten in het ge ul )e Kroon aan de Lange- u 65 zijn gratis toeganke- 4 dagen van •^ltuinen - Vier Leidse school- ilexen houden de ko- veken open dagen. On- 100 kinderen laten dan nen zien aan familie, bekenden en andere tellenden. De deelne- ij; onderen hebben op de 3 en elk een tuintje van tien vierkante meter \e van april tot oktober inplanten, wieden en oog open dagen zijn aan- zaterdag in het com- lolderpark Cronesteyn, fietspad langs het Ka ssen Lammenschans- n spoorlijn. Hier kunnen li tellenden van 11.00 tot -niiur terecht. Zondag et complex in het Ste- ipark, achter het win- tifum, van 12.00 tot 15.00 huis. Woensdag 26 au- 1 is het 's avonds van 21.00 uur de beurt aan Ijiplex in de Marnixstraat donderdag 27 augustus ei kijkje worden genomen Muinen van de Telders- pij bejaardenhuis Rijn en c Ingang Cornelis Schuyt- is men ook van 19.00 l|lO uur welkom. ;nendief ikt De man die vorige schoenen bij de snreus in de Haarlem- it had gestolen is gis send aangehouden. Tij routinecontrole vond politie enkele exem- jvan de gestolen partij "sn. De man, een 31-jari- tnaar, had het grootste van de schoenen al LEIDEN De twee Leidse bejaardenhuizen die zich als experiment tevens aanbie den als 'hotel' voor hulpbe hoevende ouderen, zijn tot nu toe redelijk tevreden over de gang van zaken. In Ro- bijnzicht en Rijn en Vliet wordt de beschikbaar gestel de ruimte optimaal gebruikt. De toekomst lijkt echter on zeker. In het bejaardenhuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorder- wierlaan hebben sinds mei van dit jaar tussen de zes en tien mensen 'gelogeerd'. Er zijn drie kamers vrijgemaakt voor het experiment. Deze zijn volgens directeur F. van Oosten conti nu in gebruik geweest. „De re acties van de gebruikers zijn po sitief. Ook het personeel ziet in dat de toekomstige ontwikke ling steeds meer gaat naar indi viduele aanpak van de wensen van cliënten". Ook directeur D. Iken van Ro- bijnzicht is tevreden met het experiment. „We hebben drie tot vier klanten gehad die lang durig zijn gebleven". In Robijn- zicht gebruiken ze geen aparte kamers, maar maken ze ge bruik van de drie ruimten die bestemd zijn voor de gesubsi dieerde kortdurende opvang. Met deze gesubsidieerde op vang houden al meerdere Leid se bejaardenhuizen zich bezig. Rijn en Vliet en Robijnzicht zijn echter de enige twee Leidse be jaardenhuizen die met het ex periment meedoen. De Sleutel stad neemt volgens van Oosten landelijk gezien zelfs het voor touw. Markt Toch is het volgens beide direc teuren nog onduidelijk of het experiment na afloop van het jaar wordt vervolgd. „We zitten nu in de vakantietijd. Mis schien vertekent dit het beeld van de bezettingsgraad", zegt van Oosten. De klantengroep bestaat voor namelijk uit bejaarden die wil len herstellen of tot rust komen na een verblijf in een zieken huis. Ze vinden het ontslag vaak nog wat te vroeg, of kun nen thuis niet verder worden verzorgd. Volgens Iken is het ook al voorgekomen dat kinde ren geen goed vakantieadres voor hun ouders vonden, en daarom een kamer voor hen huurden in het bejaardenhuis. „Er is zeker een markt voor de hotelfunctie, commercieel ge zien", zegt hij. „Bejaarden ko men makkelijker in aanmer king voor een hotelkamer dan voor een speciale kamer voor gesubsidieerde kortdurende op name. Daar moet echt sprake zijn van een herstel". De 'hotel gasten' betalen minimaal 55 gulden huur per dag, en krijgen hiervoor een woon-slaapkamer met douche, toilet en een kleine keuken. Er zit ook een warme maaltijd bij inbegrepen. Afhan kelijk van de meerzorg kan de huur oplopen tot 145 gulden per dag. Er wordt van tevoren een datum van vertrek afge sproken, maar een uiterste ver- blijfsdatum bestaat er in princi pe niet. De gasten betalen de kosten volledig uit eigen midde len. „We willen kostendekkend zijn, want we krijgen geen sub sidie van de gemeente". LEIDEN De beide makelaars die proberen kopers te vinden voor het voormalige Infotheek gebouw aan de Plesmanlaan zijn het afgelopen weekend een nieuwe verkoopcampagne be gonnen. Volgens de betrokke nen betekent het echter niet dat er geen belangstelling zou zijn. „Integendeel", verzekert L. van der Kroft van Zadelhoff makelaardij in Den Haag. „We praten met drie gegadigden, die echter nog geen besluit hebben genomen. Maar we voeren een tweesporenbeleid. Zij weten ook dat wij doorgaan met wer ven, misschien beïnvloedt dat hun besluit. Bovendien willen we alle mogelijkheden kunnen aangrijpen". Het computerbedrijf Infotheek ging in november vorig jaar op de fles. Tussen 21 en 25 februa ri werd de boedel van het bedrijf geveild. Sindsdien résteert al leen het gebouw als monument voor het gevallen koninkrijk van Leidenaar Wim van Lee- nen. De makelaarskantoren Za delhoff en Jones Lang Wootton werden belast met de verkoop van het gebouw waarbij is inge zet op een opbrengst van 18 miljoen gulden. Na eerste ver kooppogingen werd Het stil. Het afgelopen weekend verschenen forse advertenties in NRC Han delsblad en Het Financiëele Dagblad. Er volgt nog een ad vertentie gericht op de buiten landse markt in 'Market Let ter'. Dat het tot nu toe niet erg vlot met de verkoop vindt een woordvoerder van Jones Lang Wootton echter niet vreemd- „De gemiddelde tijd die de ver koop van een huis vergt is 90 dagen, bij een kantoor is dat aanzienlijk langer. Logisch, want het gaat om veel grotere bedragen. Bovendien hoef ik u niet te vertellen dat het niet goed gaat met de markt". Ook hij meldt niettemin dat er ge- sproken wordt met een gegadig de voor het pand met 5.000 vier kante meter kantoorruimte en 8.000 vierkante meter bedrijfs- oppervlak. De woordvoerder van Zadelhoff kijkt anders tegen de situatie aan. Van der Kroft merkt met grote stelligheid op dat er be langstelling voor is en dat het mogelijk is op vrij korte termijn een koper te vinden. „Het gaat om bedrijven met heel specifie ke wensen, maar die zijn er wel. Daarom werven we ook inter nationaal, en zijn we ook begon nen met het werving onder far maceutische bedrijven. Een far maceutisch bedrijf zou uitste kend passen op het BioScience Park, planologisch is dat ook geen probleem". Tweede dag El Cidweek: De woordvoerder van Jones Lang Wootton ziet in de belang stelling voor het verloop van de verkoop een snelle nieuwe mo gelijkheid. „Wilt u het soms hebben?", is de gretige vraag. LEIDEN De tweede dag van de El Cid week viel uit een in twee delen. Op het ochtendprogramma stond een bezoek aan de facultei ten. 's Middags werd aan het Galgewater het watersport festival gehouden. Het regenachtige weer hield ie dereen uiteindelijk op het droge, maar de sfeer was er- niet minder om. „Eigenlijk hebben vooral de mentoren lol", zegt mentor Juliëtte Staudt. De faculteitenochtend viel aan komend geschiedenisstudente Margreet Ruysbroek uit Schip luiden wat tegen. „Ik had ge hoord dat er volop mensen zou den rondlopen die wat zouden vertellen over de studie. Maar ik heb helemaal niemand ge zien op mijn eigen faculteit". Het was in ieder geval wel een nuttige ochtend, want veel aan komende rechten-, psychologie- en pedagogiestudenten schre ven zich meteen in bij hun fa culteit. Omdat er zoals elk jaar relatief veel rechtenstudenten in een mentorgroepje zitten, bleven de groepen 's ochtends bij het bezoeken toch nog be hoorlijk bij elkaar. Dansen Dus ook de groepjes 55 en 54, die een alliantie zijn aange gaan. Gisteren kon u al lezen dat er drie deelnemers waren afgehaakt, die meer belangstel ling hadden voor Minerva dan voor El Cid. Maar inmiddels heeft zich een nieuwe eerste jaarsstudent bij groep 55 ge voegd. Hij vond deze groep leu ker dan zijn eigen groep. „Maar groep 55 is ook een leuke groep", zegt Margreet vrolijk. „We zijn rustig, dat is waar. Je zal ons niet zo gauw voor het podium van een band zien dan sen", wijzend op de groep Stic ky Fingers, die bij het waterfes tival staat te spelen. Het vooraf gaande cabaret van Camelot (dit jaar winnaar van de publieksprijs bij het Leids Ca baretfestival) werd verdeeld ontvangen. Mentor Juliëtte Staudt vond het 'wel leuk, maar erg absurd', Margreet daaren tegen vond het 'niet leuk want te absurd'. De sfeer was echter goed op het watersportfestival. Misschien dat daarom de stands van de watersportvere nigingen een beetje links gela ten werden. CDA Sassenheim wilex- Joegoslaven in leegstaande school SASSENHEIM - Het leeg- staande schoolgebouw aan de Parklaan, waar ooit de vierklassige RK kleuter school is gehuisvest, kan ge bruikt worden als tijdenlijk onderkomen voor Joegoslavi sche vluchtelingen. H. Wil brink (CDA) stelde dat giste ren voor tijdens de vergade ring van de raadscommissie welzijn. „Hebben b en w er al eens over gedacht extra ruimte dan tot nu toe elders voorhanden is binnen onze eigen gemeentegrenzen beschikbaar te stellen?", vroeg zij wethouder J. Karremans. Die had nog niet aan die moge lijkheid gedacht. „Ik kan u niet zeggen of dit gebouw geschikt is voor opvang, maar ik vind het een goeie geste van uw kant er op te wijzen dat Sassenheim een bijdrage zou moeten leve ren". Ook de overige leden van de commissie welzijn stemden in met het CDA-voorstel een steentje bij te dragen in de leni ging van de nood van de vluch telingen. Wat er op korte termijn met het leegstaande gebouw, dat over tien jaar wordt gesloopt, gaat gebeuren is nog steeds niet dui delijk. Het college van b en w vindt de bridgeverenigingen Wasbeek en Sassenheim Troef de beste kandidaten. De ge meenteraadsleden bleken er gisteravond een heel andere mening op na te houden. Toch leek vooral de PvdA er spijt van te hebben van haar vroegere standpunt, het schooltje in stand te willen houden voor het verenigingsleven. PvdA-woord- voerster J. Henskens: „We dachten destijds dat het ver standig zou zijn clubs daar voor een tijdje onder te brengen. We rekenden er dan ook op dat men door zelfwerkzaamheid het ge bouw met minimale kosten op zou kunnen knappen. Nu lig gen er plannen voor ons van een architect en worden er bedra gen van enkele tonnen ge noemd. Dat was nooit onzë be doeling". Ook vanavond tijdens de verga dering van de commissie VRO staat de eventuele ingebruikge- ving van het betreffende pand op de agenda. F*.F KLEUN .jjlN Als de laatste der iepnen van de Haagse Zo was de Leidse i$r Alex Rosemeier de paar jaar van zijn le kend. Zelf noemde de ig op 104-jarige leef- deden kunstenaar de larin hij werkte liever lagse school', of 'Hol- - lealisme'. iier die tot het laatst van en aan de Burggraven- Leiden woonde bleef tot hoge leeftijd actief als Tot na zijn honderdste nog regelmatig het pen- hand. Dat hield hij ech- ™3ds korter vol. twee jaar schilderde hij lal niet meer, vertelt zijn Loek Mulder-Rosemei- lP hem thuis verzorgde. 3Ifet laatst bleven zijn han- *|ken, ook toen hij bedle- ^'htste openbare verschij- 'as in december vorig j de presentatie van de aarskaart van de ge- Leiden, waarop zijn '''rij 'Maannacht' uit 1938 Onlangs, bij zijn 104de lag trad hij nog eens in .Jiciteit. Toen schonk hij Het schilderij 'Maannacht' dat werd gebruikt voor ae nieuwjaarskaart. illustratie: pr zijn werk 'Korenschoven' aan de gemeente Leiden. Die ge beurtenis was belangrijk voor "hem. Volgens zijn dochter had hij letterlijk naar die verjaardag toegeleefd. Daarna ging het snel bergafwaarts met zijn ge zondheid. Officier Alexander Coenraad Rosemeier werd geboren op 18 juli 1888 in Soerakarta in het toenmalige Nederlands-Indië waar zijn va der resident was bij het binnen lands bestuur. In 1900 verhuis de Rosemeier naar Nederland. Als het aan zijn vader had gele gen, had hij een militaire carriè re gehad als officier. De jonge Alex ging ook inderdaad op 16- jarige leeftijd in dienst en hield het daar negen 'jaar met tegen zin vol om vervolgens voor het bestaan van zelfstandig kunste naar te kiezen. Rosemeier kreeg aanvankelijk in Leiden les van Frits Jansen die ook schilderles gaf aan ko ningin Wilhelmina. Later was de Belg Alphons Baayens zijn leermeester. Ook kreeg hij ad vies van Floris Verster. Het meest leerde hij echter tijdens de tochten die hij maakte met collega-kunstenaars als Willem Weissenbruch, C. Roelofs, C. Vredenburg, F. Dumee, A. van Driesten, Chris van der Windt en Lucas Verkoren. Per fiets trokken ze door de polders, want landschapschilderen kon je volgens hem alleen leren door het te doen. Ze gingen naar Noordwijker hout, Rijnsburg, Katwijk, Stompwijk, Nieuwkoop, Noot dorp, Gouda en een enkele keer zelfs naar Brielle. Buiten moest doorgewerkt worden. Zelf ver telde Rosemeier ooit dat binnen twee uur een schilderij in grote lijnen op het doek moest staan. „Als je een landschap schildert en je hebt het vandaag niet klaar, dan hoef je morgen niet terug te komen, want dan is er een heel andere belichting, een heel andere stemming. Je moet het dus in één stuk achter elkaar af zien te maken. Alleen als zo'n studie achteraf niet vol maakt blijkt te zijn, kun je thuis nog de puntjes op de i zetten, Maar de grote veranderingen gebeuren toch niet thuis. Of het is mislukt, dan gaat het de ka chel in. Dan begin ik daar niet meer aan, anders krijg je een vals beeld volgens mij". De stijl waarin hij werkte vond hij persoonlijker dan die van de Haagse school, waar hij toch toe wordt gerekend. Rosemeier werd bij zijn 85ste verjaardag geëerd met een overzichtsten toonstelling in het Leidse mu seum De Lakenhal. Bij zijn hon derdste verjaardag was er een expositie gewijd aan hem en aan zijn tijdgenoten uit Leiden. De geëxposeerde werken wer den toen aangeduid als 'De Leidse school'. Hoewel Rosemeier nogal be scheiden was, kreeg hij voor de oorlog al waardering voor zijn werk. Hij exposeerde op veel plaatsen in Nederland, waaron der een groot aantal keren in het Haagse Panorama Mesdag. Eén keer was zijn werk te zien in Parijs. In 1927 en in 1928 kreeg hij de Koninklijke Subsi die. De Leidse Lakenhal heeft enkele schilderijen van hem, maar ook koningin Beatrix be zit tenminste één Rosemeier. Tekenend voor het feit dat hij nog op zeer hoge leeftijd op pad ging om te schilderen is wel het gegeven dat een van de werken die de Lakenhal bezit uit 1975 dateert. Rosemeier was 87 toen hij het landschap bij Hoogmade vastlegde. Rosemeier was een gedreven schilder. Met zijn werk voorzag hij zijn vrouw en dochter in hun levensonderhoud. Een paar keer waren er periodes dat er geen geld was. Hij kon toen te rugvallen op werk voor het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie in Leiden. Daar Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee-. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. ^■loteer als nieuwe abonnee ingaande: ta l-\ a 4 n, Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bo,orRinR. Alex Rosemeier verscheen in de cember vorig jaar voor het laatst in het openbaar. Dat was bij de presentatie van de nieuwjaars kaart van de gemeente Leiden. foto: wim van noort schilderde hij vulkanen en boet seerde ook de Merapi. Zo is het mogelijk dat het Leidse mu seum wellicht ongeweten nog altijd in het bezit is van werk van Rosemeier. Zijn dochter daarover: „Hij kon het niet heb ben dat zijn gezin armoe leed, daarom deed hij dat. Maar hij was er niet voor geknipt om op vaste uren te moeten werken. Het was niets voor hem. Al was het dan verwant aan het schil deren". Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f27,00 kwartaal (automatische betaling) f79.80 I O kwartaal via acceptgiro f 82,80 I Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: I Naam: I Postcode/plaats:" I Op de pen moet staan: V fm Stuur deze .bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de. Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9