American Airlines wacht met orders Fokker 100 Tsjechische bierbrouwers voor dilemma met export ECONOMIE Anti-inflatieplan Brazilië mislukt uitverkoop hcs beheer Bonn optimistisch over groei economie Uitstel van betaling voor Wang iQounant WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1992 A7 jkyo 1 n R( drukt resultaat n Robeco-groep 'TERDAM In de eerste zes maanden van 1992 ft Robeco een totaal beleggingsresultaat behaald 3,6 procent en Rolinco 1,2 procent negatief. Bei- t indsen profiteerden van de koersstijgingen op de Dpese effectenbeurzen, maar de beleggingsresul- n werden negatief beïnvloed door de slechte ont- celing op de aandelenbeurs in Japan. Het resul- van Rorento bedroeg 5,7 procent. Aan dit resul- hebben vooral de in diverse landen hoge rentes- lede valutabewegingen bijgedragen. Een en an- blijkt uit de halfjaarberichten van de diverse sen. Het vermogen van Robeco daalde van 9,6 ard tot 9,1 miljard gulden, dat van Rolinco van tot 4,9 miljard; Rorento steeg licht van 5,3 tot miljard. De nettowinst van de drie fondsen be- g over het eerste semester respectievelijk 000,55.000 en 198.000 gulden. RIO DE JANEIRO - Het experiment waarmee Brazilië een einde wilde maken aan de enorme inflatie is volgens des kundigen uitgelopen op een volledige mislukking. In maart 1990, verordonneerde de toen kersverse Braziliaanse president, Fer nando Collor de Mello, dat alle bankre keningen van meer dan 1250 dollar in beslag werden genomen. Het geld zou gedurende achttien maanden onder de hoede van de regering blijven. In één klap werd er zo naar schatting 45,6 mil jard dollar uit de economie gehaald. Het 'plan-Collor' zorgde voor een enor me chaos in Brazilië. De mensen zaten zonder geld, bedrijven werden radeloos en het plan droeg bij aan de zwaarste re cessie die het land ooit heeft gekend. Col- lor de Mello erfde van zijn voorganger Sarney een inflatie van 84 procent per maand. Het anti-inflatieplan leek aan vankelijk te werken. De geldontwaar ding daalde tot 3,3 procent per maand. Nu bedraagt de inflatie maandelijks weer ongeveer 25 procent en een verbe tering zit er voorlopig niet in. Negen maanden na de inbeslagneming van de bankrekeningen zag de regering zich ge noodzaakt een prijsstop af te kondigen. Wellicht is het plan voor een deel mislukt doordat het niet waterdicht was. Onge veer de helft van de in beslag genomen tegoeden kwam binnen enkele maanden weer in circulatie. Deskundigen hebben berekend dat de inflatie in Brazilië sinds de inwerkingtreding van het plan 14.221 procent heeft bedragen. APELDOORN De uitverkoop bij HCS Be heer, de 'gezonde' tak van het gelijknamige ex-beursfonds, is begonnen. De drie dochter bedrijven HCS Professional Services, HCS Opleidingen en HCS Industrial Automation met een gezamenlijke omzet van 75 miljoen gulden en 475 werknemers worden verkocht. Nieuwe eigenaar van HCS Industrial Automa tion bv (175 werknemers, omzet van 40 mil joen) wordt GTI Holding. Industrial Automa tion verzorgt industriële automatisering, be veiligingssystemen voor de olie- en gasindus- trie en hoogspanningsschakeling. Voor de dochterbedrijven Professional Services en Op leidingen is Randstad Holding in de markt. Professional Services levert computerspecia listen en managers voor rekencentra; Oplei dingen legt zich meer op technische voor de bediening van grote computers. SAS uit rode cijfers STOCKHOLM De Scandi navische luchtvaartmaat schappij SAS is in de eerste helft van dit jaar uit de rode cijfers gekomen. Er was een winst van 155 miljoen gulden tegen een verlies van 316 mil joen gulden in het eerste half jaar van 1991. In de tweede helft van dit jaar zal echter nauwelijks winst worden ge boekt wegens de scherpe con currentie en de zwakte van de internationale economie, zo heeft topman Jan Carlzon gis teren gewaarschuwd. De con- cernomzet steeg in de eerste helft van dit jaar van 4,7 mil jard tot 5 miljard gulden. Treuhand steunt produktie milieuvriendelijke koelkast BERLIJN De Treuhandanstalt belast met de sanering en privatisering van de bedrijven in de Vroegere DDR heeft onder druk van de milieu beweging besloten de produktie van milieuvrien delijke koelkasten te steunen. De onderneming die de koelkast ontwikkelt, DKK Scharfenstein, zou oorspronkelijk worden geliquideerd, maar 435 van de ruim 1800 werknemers kunnen nu in dienst blijven. De milieubeweging heeft een maandenlan ge campagne gevoerd om DKK Scharfenstein te redden en zorgde voor 65.000 orders voor de „groe ne" koelkast. De Treuhandanstalt had weinig ver trouwen in het project, maar is door de knieën ge gaan toen ook de Duitse regering zich erachter schaarde. De koelkast heeft als koelmiddel een mengsel van propaan en butaan en geen chloorflu orkoolwaterstoffen die de ozonlaag aantasten. Ikproduktie EG daalt fSSEL De melkproduk- in de Europese Gemeen- ip is gedaald. Europese iveehouders hebben, vol- een rapport van de Belgi ans Boerenbond, in de eerste ieit maanden van dit jaar 2,5 nsfcent minder melk bij de onjkfabrieken afgezet dan in befelfde periode van vorig jaar. dirhet gehele jaar 1992 zal de oijkproduktie waarschijnlijk 1 kar 2 procent minder zijn dan ?n|van het afgelopen jaar. lasj gevolg daarvan zal de EG jaar waarschijnlijk 1,38 mil- S gulden kunnen besparen le uitgaven voor de zuivel- i lor. De EG-begroting voor- 2( voor dit jaar voor een be- n t van 13,11 miljard gulden Bo uitgaven voor de zuivelsec- ou Maar dat bedrag zal vol ders de Boerenbond waar- n jnlijk bijgesteld worden tot i l 3 miljard gulden. 'O. de aangeleverde hoeveel- isen in de eerste vier maan- van dit jaar gebruikten de relbedrijven meer melk voor 'er maken van kaas en con- eiiptiemelk. Gevolg daarvan en dat er minder melk in boter magere melkpoeder werd ;ezet. De Europese boter- rraden en die van magere (/^kpoeder zijn dan ook ge- ken. Dit jaar zal er daarom rol r alle waarschijnlijkheid 'nt i boter en mager melkpoe- 'ot meer worden opgekocht, al- w het rapport van de Boeren- d. Vorig jaar daalden de kleveringen aan de zuivel- aa -ijven in de EG al met vier lei ard kilo, ofwel 3,8 procent, eleken met 1990. "icordwinsten bij "istduitse banken ^NKFURT - Een sterke 8?neming van het rente-over- J)t heeft de 3800 kredietin- gjjlingen in het westen van 4ljtsland vorig jaar een record ist opgeleverd van 35 miljard Ik, aldus het jongste maand- van de centrale bank Duitsland. De goede resul- in zijn het gevolg van een :ke uitbreiding van de kre- 'erlening en van de verbre- van de rentemarges. Het ^jenvolume van de banken ide met 9,7 procent. Het ;e-overschot was de voor- jÜmste bron van inkomsten |92 miljard mark. AMSTERDAM American Airlines, de grootste klant van Fokker, wil de 75 in 1989 geplaatste opties op de Fok ker 100 voorlopig niet in vas te orders omzetten. Fokker ziet het besluit van American over de opties als de zoveelste zet in „een spelletje" dat American met Fokker speelt. De eerste optie verloopt in janu ari 1993 en zal, zo heeft een woordvoerster van de lucht vaartmaatschappij gisteren ge zegd, op die datum vrijwel zeker niet worden omgezet in een vas te order. Het bedrijf wil de opties echter wél verlengen. American heeft al een aantal F 100's in ge bruik. Volgens de woordvoerster voldoen de vliegtuigen aan alle verwachtingen, maar is de markt voor luchtvervoer binnen de Verenigde Staten op dit mo ment dermate slap dat aan extra vliegtuigen voorlopig geen be hoefte is. De optie die begin ja nuari verloopt, zou niet vóór 1995 leiden tot aflevering; dan wordt de laatste van de 75 vaste orders afgeleverd. Het afleve ringstempo is bepaald door de snelheid waarmee American nieuwe vliegtuigen in de vloot kan opnemen. Wegens de onze kerheid wil American Airlines niet in januari een besluit hoe ven nemen over vanaf 1995 af te nemen vliegtuigen. Volgens luchtvaartkringen zou Ameri can niet definitief van de opties afwillen, maar neemt zij de slap te in de luchtvaart te baat om opnieuw over de prijs van de vliegtuigen te onderhandelen. Bovendien zou American-top- man Robert Crandall met het uitstel willen tonen dat Ameri can in deze moeilijke tijden een terughoudend aanschafbeleid voert. Hij 'moest wel, want hij is degene die in april de tarieven- oorlog in de Amerikaanse lucht vaart ontketende die de inkom sten in de bedrijftak heeft uitge hold. Het niet omzetten van opties in orders is volgens de woordvoer der van Fokker op dit moment „voor ons niet aan de orde" om dat de eerste opties pas in janua ri verlopen en de toekomst voor de markt voor luchtvervoer er dan anders kan uitzien. Het niet omzetten van opties noemt Fok ker „nieuws voor de fabeltjes- United Airlines United Airlines, de grootste luchtvaartmaatschappij van de Verenigde Staten, gaat vanaf 1 juni 1993 dagelijks zonder tus senlanding vanaf Schiphol op Washington en Chicago vliegen. Op dit moment onderhoudt de luchtvaartmaatschappij alleen met kleine vliegtuigen een pen deldienst tussen Amsterdam en Londen, waar passagiers moeten overstappen op inter continentale vluchten naar de VS. Door de directe verbinding krijgt Amsterdam dezelfde kwa liteit als de bestemmingen als Brussel, Frankfurt, Londen, Pa rijs, Madrid, Milaan en Rome, die eveneens directe verbindin gen hebben op het netwerk van United. De verbinding wordt met de kleinste klasse intercon tinentale lange-afstandvliegtui- gen, Boeing's 767, onderhou- Beeldbepaler Het uiteindelijk stedebouwkundig plan IJ-Oevers wordt pas 31 augustus bekendgemaakt, maar het is een knappe jongen die het beeldbepalende, 55 meter hoge torenhotel van Wagon-Lits weg krijgt bij het IJ. In 1989 gaf de gemeente, zeer tegen de zin van menig Amsterdammer toestemming voor de bouw van het hotel. foïO:ANP Dwarsligger Twee wandelaars op de Zuidoever van de Rotterdamse haven staan oog in oog met een zeewaardige dwarsligger. De bemanning van het Panamese containerschip Herwano trof geen blaam toen het schip gisteren vastliep. Door een defect in de machinekamer tijdens het afme ren raakte het schip stuurloos, ramde een steiger waardoor een gat in de romp ontstond en strandde daarna. foto: anp BONN De Duitse regering is optimistisch over de groei van de economie en het verloop van de inflatie, maar is somber gestemd over de werkloosheid in de voormalige DDR. Dit bleek gisteren tij dens de presentatie van de verwachtingen over de periode van 1992 tot en met 1995 door het Duitse ministerie van economische zaken. Volgens de ambtenaren zal de economie in het oosten van het land pas in 1996 goed op gang komen. Wel kunnen de hoge lo nen het scheppen van nieuwe banen hinderen. In juli waren 1,2 miljoen Oostduitsers werkloos, ofwel 15,1 procent van de beroeps bevolking. De economie van de vijf nieuwe deelstaten laat een ver deeld beeld zien. Enerzijds stijgt de produktie „in goede jaren" met dubbele cijfers en klimmen de investeringen in kapitaalgoede ren per jaar met 17 procent, anderzijds zorgt de verbetering van de produktiviteit niet voor een snelle vermindering van de werkloos heid. Ook laten de twee delen van Duitsland een groot verschil zien op het gebied van economische groei. De „oude" Bondsrepubliek behaalt over de periode van 1992 tot en met 1995 een groei van ge middeld 2,5 procent per jaar. De vijf nieuwe deelstaten komen op een jaarlijkse groei van ongeveer 9 procent. Luxe-autofabrikant Jensen failliet LONDEN De Britse fabrikant van prestigieuze auto's Jensen wordt volgende maand geliquideerd. Er komen onvoldoende orders binnen en het ziet er door de economische recessie niet naar uit dat de markt voor dure auto's zal aantrekken. Jensen begon in 1926 met de produktie van dure sportwagens en had in de hoogtijdagen 1500 werknemers. Het is nu nog maar een klein bedrijf. Aan het be gin van dit jaar werd nog een nieuw model geïntroduceerd, maar daar waren nauwelijks kopers voor te vinden. In het verleden kon Jensen talrijke beroemdheden tot de cliëntele rekenen. Daartoe be hoorden de Amerikanse filmheld Clark Gable, de Britse zanger Cliff Richard en de vroegere bokskampioen zwaargewicht Henry Cooper. WASHINGTON - De crisis in de computerindustrie breidt zich uit. De Ameri kaanse computerfabrikant Wang, een pionier op het ge bied van computers voor de verwerking van tekst, heeft uitstel van betaling aange vraagd en gisteren gemeld 5000 banen te gaan schrap pen. De Duitse computergi gant Siemens Nixdorf maak-1 te gisteren bekend nog eens 6.000 arbeidsplaatsen te la ten vervallen. De crisis bij Wang, waar straks slechts 8.000 personeelsleden overblijven, komt niet onver wachts. De omslag voltrok zich al in het boekjaar 1988/89. Toen publiceerde de onderneming voor het eerst in haar geschie denis een miljoenenverlies. In de afgelopen drie jaar heeft Wang in totaal 1,3 miljard dol lar verloren. Het bedrijf is al enige tijd bezig met de ene reor ganisatie na de andere. Ooit werkten er ongeveer 28.000 INDREJ HEJMA 1SKE BUDEJOVICE/PL- N Wordt het vechten [en de bierkaai, of moeten gewoon uit een andere ïtje tappen? Met het luim op de lippen zoeken Tsjechische bierbrouwers ar een afzet op de westerse irkt. kwaliteit van het Tsjec'hi- ie, of liever gezegd Boheem- pils vormt geen enkel pro- im. Zij zijn tenslotte de uit- lers van het 'pilsener' en goudgele vocht is algemeen [end als het smaakvolste ter 'eld. Zelfs in de chauvinisti- Duitse drankwinkels is Iweis en Pilsener Urquell te- iwoordig op de eerste rijen te ien. probleem ligt meer in de jantiteit. De Boheemse brou- jrs vrezen dat kwantiteit ten Bte zal gaan van de kwaliteit. 1st, maar toch. In de post- hmunistische maatschappij alles verandert en onze- is, kan de export van het be nde pils een van de stabiele- pijlers van de vrije-markteco- nie worden. t drinken van bier vormt de 1 van Bohemen, het westelij- Tsjechische deel van de (nu g) federale republiek choslowakije. Levend be- hiervan vormt ex-presi- fit Vaclac Havel, die niet zel- i in het café op de hoek van i presidentiële paleis onder t genot van een pils en een si- 'et werkgesprekken voerde. MjTsjechen verbouwen al meer 1100 jaar hoppe en hun iwers gaven de wereld het iden drankje dat pils ge noemd wordt. Het neerhalen van het IJzeren Gordijn geeft de bierdrinkers in de wereld de kans kennis te maken met het vakmanschap van de Boheemse meesterbrouwers. Op een dag drink je geen bier meer, maar dachten ze direct in Ceske Budejovice (Budweis) en Plzen (Pilsen). Maar hoe tap je uit grotere vaatjes, zonder de ziel van Bohemen te verliezen? Louter smaak Onder de communistische heer schappij hoefde niemand zich daar druk over te maken. Maar de technieken uit de oude we reld, slechts geconcentreerd op smaak, zijn bij lange na niet toereikend om het aantal hecto liters te brouwen waar de dor stige wereld naar snakt. Waar krijg je het benodigde kapitaal vandaan om de oude brouwerij en zo te moderniseren dat de klant, en met name die in het vaderland, tevreden blijft? Wel ke prijs moetje gaan vragen? Biermakers als Budvar (uit Ceske Budejovice) en Pilsner Urquell (uit Plzen) weten het niet. „Veertig jaar hebben we ons uitsluitend op de smaak ge richt. Of we geld verdienden was niet belangrijk", zegt Anto- nin Kratochvile, hoofd van de Associatie van Tsjechische Bierbrouwers en directeur van Budvar. Maar in de wereld van de moderne bierbrouwer wordt de aandacht mede opgeëist door bijvoorbeeld transport en tech nologisch hoogwaardige ver pakkingen. „En we zouden het vreselijk vinden ons uitmun tend bier door commerciële be langen te schaden", zegt Kra- tochville. En dat vinden ook de Tsjechen, die op de wereldranglijst van bierconsumenten direct achter de Duitsers komen. De Slowa- ken in het oosten prefereren een glas wijn. De traditie heeft reeds enkele deukjes opgelopen. Zowel Pils ner als Budvar zijn al in blikjes te koop op de stranden en ter rassen in Europa. Voor de Tsje chen onbegrijpelijk. „Blik is voor zuurkool, niet voor bier", zeggen ze. „Ik vraag me af of dit een belediging is of waanzin", merkte de Tsjechische rockzan ger Frantisek Kotva op toen hij een blik lauw vocht van zijn fa vorite merk in handen kreeg. Pruimenoogst Over de prijs maken de Tsje chen zich ook zorgen. Een halve liter van het exclusieve Pilsner Gambrinus is in een plaatselij ke taverne nog wel te koop voor pakweg een kwartje, maar prij zen van bijna twee gulden zijn in het zo langzamerhand met toeristen overspoelde Praag geen uitzondering meer. Dat valt niet goed bij de Pragers. Zo als de 'Brave soldaat Schweik' in het boek van Jaroslav Hasek al meldde: „De regering die de prijs van het bier verhoogt zal de volgende pruimenoogst niet meer meemaken". Profetische woorden. In Plzen en Ceske Budejovice, slechts een kleine 50 kilometer van de Duitse grens verwijderd, staat midden in de bergen de trots van de natie in de vorm van de plaatselijke bierbrouwe rij. Hun faam, onder de Duitse namen Pilsen en Budweis, ver spreidde zich snel tijdens de ex pansie van de spoorweg in het Oostenrijkse Rijk. En het ging verder. De naam Budweis be landde op een gegeven moment in de Verenigde Staten, waar Adolphus Busch het recht ver wierf Budweiser in Noord-Ame rika te verkopen. Zijn brouwerij is de huidige gigant Anheuser- Busch in St. Louis. Veel mensen menen nog altijd dat Budweiser een van oorsprong Amerikaans biertje is. Het hoppige Pilsner Urquell is geliefd om zijn 'volmondigheid'. Het zoetere en diep gegiste Budvar, met een relatief hoog alcoholgehalte van 5,1 procent, is de ideale partner bij het zwa re Tsjechische eten. De licht bittere nasmaak nodigt boven dien uit tot het bestellen van nog een rondje. Gerstemout Het geheim van het Boheemse bier ligt, volgens deskundigen, in het smaakzuivere gerste mout, het zachte water en de lange nagisting in de eeuwen oude eikenhouten vaten. De rijpheid van het pils wordt vaak gedemonstreerd door een munt op het schuim in het vat te leg gen. De brouwers laten zich erop voorstaan dat het „pils zo goed is dat het onze munteen heid drijvende houdt". Als bewijs hiervoor investeer den een kleine acht miljoen Tsjechoslowaken hun geld in de staatsbrouwerijen, toen de re gering als onderdeel van het privatiseringsbeleid vorig jaar iedere burger de kans gaf met bonnen tegen schappelijke prij zen aandeelhouder van een staatsbedrijf te worden. Tegen het jaar 1994 moeten de brou werijen volledig geprivatiseerd zijn. Toch meent Miloslav Pivo- vary, algemeen directeur van de gezamenlijke brouwerijen in Plzen, dat er geen overleven mogelijk is zonder westers ka pitaal. Hij berekende dat de brouwerijen in zijn stad een Veel mensen menen nog altijd dat I den het maar waterig gerstenat, dikke 350 miljoen gulden aan investeringen nodig hebben om de 2400 personeelsleden aan het werk te houden. Budvar lijkt een logische bui tenlandse partner te hebben in het Amerikaanse Anheuser- Busch, maar ondanks herhaal de onderhandelingsrondes sinds 1989 is er nog geen over eenkomst gesloten. Anheuser- Busch zegt nog altijd geïnteres seerd te zijn en overweegt een belang van 30 procent in het Boheemse 'moederbedrijf; ge noeg om geld in de benodigde modernisering te steken, maar te weinig om controle uit te oe fenen op Budvar. Dat laatste zouden de Tsjechen trouwens niet accepteren. Wie aan hun brouwerij komt, komt aan hun ziel. Stel je voor dat Budvar gaat smaken naar dat waterige vocht dat Budweiser heet. Kratochvile is ervan overtuigd dat de smaak van het Boheemse pils verheven is boven de uni formiteit van het „computer pils" dat onder steriele omstan digheden overal ter wereld ge brouwen wordt. Het zoeken blijft echter naar een moderne technologie, met behoud van de traditionele methodes. De aanvraag voor uitstel van betaling heeft voor de Neder landse vestiging in Culemborg „geen directe gevolgen", zo liet financieel-directeur D. Brou wer in een eerste reactie weten. „In Nederland draaien we met een positief operationeel resul taat". Wang Nederland heeft nog maar net een flinke reorga nisatie achter de rug. Vorig jaar werd bekend dat er bij de vesti gingen in Culemborg en Nieu- wegein 150 banen moesten ver dwijnen. Er werkten oorspron kelijk 430 mensen bij Wang. Met het schrappen van 6000 ba nen wil Siemens Nixdorf (SNI) bij zijn computerdivisie zo een miljard mark besparen en daar mee de gezondmaking ervan versnellen. Vorig jaar gingen al 3000 banen verloren. Voor SNI in Nederland, gevestigd in Via- nen, hebben de plannen om ba nen te schrappen geen gevol gen. Financieel gaat alles vol gens plan en er is dan ook geen aanleiding om de personeels sterkte flink te verminderen, aldus woordvoerder D. Kors. Wel wordt het aantal banen steeds aangepast aan de ont wikkelingen in de markt, waar bij in geval van achteruitgang gebruik wordt gemaakt van na tuurlijk verloop, aldus Kors. Bij SNI in Nederland werken per 1 augustus 513 mensen. De gezondmaking van de com putersector van Siemens ver loopt niet zo snel als Siemens wenst. De voor het lopende boekjaar nagestreefde omzet van veertien miljard mark zal niet worden gehaald. SNI leed in het vorige boekjaar een ver lies van 781 miljoen mark.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7