ancties beginnen ervië pijn te doen Conventie ziet geestdrift verdampen Etnische Nepalezen vluchten uit Bhutan lint Spurr iwt aswolk Leider IPLO in Belfast vermoord Vrijwilligers gezocht voor hulpverlening in Bosnië lOowiant BUITENLAND woensdag 19 augustus 1992 - nse gevangenbewaarders testeren tegen onveiligheid rnQ V00RD0UW S De operatie 'ge- lis dood', die maan- ddag is begonnen door inse gevangenbewaar- a de moord op een van illega's, zal in ieder ge- orgaan tot na de begra- an het slachtoffer. ier dan zestig Franse enissen werden gister- el [geen bezoekers toegela- I hadden de gedetineerden echt op hun dagelijkse uiting- id van gevangenbewaar- mcis Caron, heeft in het gevangeniswezen voor irm van protest gezorgd, werd zaterdagavond met is en een metalen staaf iiideld door een 23-jarige [ene in het huis van be- in Rouen toen hij de tra- \jn de cel controleerde. De ne stond als gevaarlijk Caron werd zwaar ge- ij\ naar het ziekenhuis ge- r0 jn verwondingen over ig irect na het bekend wor- n de dood van hun collega beperkten de bewaarders in tientallen gevangenissen in het land hun werk tot het verrich ten van absoluut noodzakelijke activiteiten, zoals het rond brengen van de maaltijden. Zij vinden dat ze niet meer veilig hun werk kunnen doen en wei geren advocaten en families tot de huizen van bewaring toe te laten. De vakbonden van de demon strerende bewaarders hebben vanochtend overleg gevoerd met een vertegenwoordiger van het ministerie van justitie. De bonden menen dat de dood van hun collega een gevolg is van het gebrek aan gevangenbe waarders en vragen om het op nieuw instellen van de Hoge Ze kerheids Afdelingen in de gevangenissen, waar gevaarlij ke criminelen beter bewaakt kunnen worden. Deze afdelin gen werden in 1981 afgeschaft. Volgens de vakbonden zijn er bijna dagelijks botsingen tus sen de bewakers en de gevange nen. „Het is derhalve een won der te noemen dat Francis Ca ron de eerste dodelijk verwonde bewaarder is sinds zeven jaar in een Franse gevangenis", aldus een bondswoordvoerder. njmaskerde schedel zeldzame vondst UZALEM Israëlische archeologen hebben een ri st zeldzame 8500jaar oude schedel bedekt met een kleurig dodenmasker opgegraven. De schedel werd w ekt bij de opgraving van een kleine nederzetting uit de ithische periode in het noorden van Israël, vertelde eoloog Nigel Morris gisteren voor de Israëlische al risie. Volgens Morris worden slechts zelden dergelijke iskerde schedels ontdekt. Ook in Jericho, de Huleh- ii, Amman (Jordanië) en Damascus (Syrië) zijn deze w dels gevonden. In de Neolithische tijd werden de doden >onlijk onder de gepleisterde vloeren van de huizen 'a aven en werden de schedels later pas verwijderd, hts in zeer zeldzame gevallen werd er op de schedels tëeltenis aangebracht. Volgens Morris betekent het lat het masker werd aangebracht dat „deze man zeer ngrijk binnen zijn gemeenschap was". Vermont wordt op de Republikeinse conventie enthousiast vertegen woordigd door Madeline Harwood. FOTO: AP George Bush kondigt kabinetswijziging aan HOUSTON - De Republi keinse partijconventie in Houston heeft tijdens haar tweede dag een voor presi dent Bush verontrustende wending genomen. Een serie uitermate saaie toespraken van Republikeinse kopstuk ken deed, zo bleek uit peilin gen in den lande, de Ameri kaanse televisiekijkers mas saal uitwijken naar andere kanalen, waar onder meer de waargebeurde tragi-komedie rond Woody Allen en Mia Farrow voor oneindig veel in teressanter nieuws zorgde. Het enthousiaste 'momentum' dat Ronald Reagan en Patrick Buchanan op de openingsavond van de conventie hadden weten te creëren was gisteren dan ook weer vervlogen. Conventies worden ontworpen voor televi sie-consumptie en vooralsnog lijkt de Democratische Partij van Bill Clinton dat vorige maand in New York doeltref fender te hebben gedaan dan de Republikeinen van George Bush nu in Houston. De ruim 2000 Republikeinse ge delegeerden die gisteren in de conventiezaal en elders in de stad reeds tekenen van verve ling begonnen te vertonen, moeten ook vandaag en morgen nog door zien te komen, alvo rens pas morgenavond laat de slottoespraak van herkiesbaar president Bush een nieuw hoogtepunt zou moeten bren gen. En het risico leek gisteren reëel dat dat een anti-climax wordt, nu niet meer verwacht wordt dat Bush ingrijpende be leidswijzigingen voor een twee de termijn in het Witte Huis zal aankondigen en nu de presi dent reeds meegedeeld heeft een aantal huidige ministers niet meer te vragen voor een eventueel tweede kabinet. Dat Bush die hoogst ongebrui kelijke vroegtijdige aankondi ging gisteren in een interview deed, werd door veel politieke waarnemers in Houston gezien als een wanhopige poging om bij gebrek aan nieuw beleid al thans nieuwe gezichten in het vooruitzicht te stellen en zo de 'verandering' te suggereren die de Amerikaanse bevolking eist. Gevolg is dat een aantal van Bush' ministers, die nog bijna een half jaar moeten dienen, ten prooi zijn geworpen aan speculaties dat ze op de 'dum- plijst' staan. Minister van fi nanciën Nic Brady, begrotings minister Dick Darman, Manuel Lujan (binnenlandse zaken), Michael Boskin (economische zaken), James Watkins (ener gie) en mogelijk Jack Kemp (woningbouw en stadsontwik keling) zijn volgens de meeste inschatters de bewindslieden die moeten verdwijnen. Ex-rugbyspeler Jack Kemp, de 57-jarige ex- rugbyspeler van de Buffalo Bills, was gisteren veruit de geestdriftigst begroete spreker, omdat hij wordt gezien als de politicus die over vier jaar een kansrijke gooi zal doen (moge lijk met James Baker als con current) naar de Republikeinse nominatie en het Amerikaanse presidentschap. Kemp toont met zijn filosofie over bezits- en dus machtsoverdracht aan Amerika's armen een vernieu wende conservatieve visie en is bij de meeste Republikeinen veel geliefder dan George Bush. Dat Jack Kemp gisteravond in de conventiezaal voelbaar de hoop op een betere Republi keinse toekomst belichaamde, leek nog verder af te doen aan de huidige standing van Bush binnen de partij. Niettemin lijdt ook Kemp, net als de president, onder de poli tieke realiteit dat Amerika de langste economische recessie sedert de jaren dertig beleeft en blijkens enquêtes 80 procent van de bevolking meent dat het land „in de verkeerde richting gaat". De rij ministers die op de con ventie hun beleid kwamen ver dedigen, vormden dan ook een mager paradepunt. Kemp zelf is symbolisch voor een mislukt stedenbeleid, zoals in de recen te rellen in Los Angeles is ten toongesteld. Minister William Reilly van milieu kwam een Amerikaans beleid verdedigen dat in eigen land en onlangs op de Wereldconferentie in Brazi lië is geridiculiseerd en Louis Sullivan (volksgezondheid) probeerde uit te leggen waarom de Democraten er de schuld van zijn dat 35 miljoen van de 250 miljoen Amerikanen geen enke le vorm van ziekteverzekering hebben. Het 'Nog vier jaar! Nog vier jaar!' van de gedelegeerden klonk gisteren dan ook bijna pijnlijk. Organisatoren van de conventie waren achter de schermen delegatieleiders aan het instrueren om liever 'for new years!' te scanderen dan 'for more years!'. Talrijke Republikeinen in Houston toonden zich eveneens ernstig verontrust over de enor me invloed die de extreem rechtse 'Evangelicals', onder leiding van tv-dominees als Jer ry Falwell en Pat Robertson, hebben verworven op het for mele verkiezingsprogramma en het algehele imago van de par tij. Christen-fundamentalisten vormen weliswaar in de VS een omvangrijk en dus aantrekke lijk kiezersblok, maar partij strategen vrezen dat hun into lerantie jegens homoseksuelen en abortus meer potentiële Re publikeinse kiezers afstoot dan aantrekt. Multi-miljonair Pat Robertson, de leider van de machtige 'Christian Coalition' die op de televisie doorlopend verslag doet van wonderlijke gebedsgenezingen, deed in 1980 als Republikein een mis lukte gooi naar het Witte Huis en spreekt vanavond de conven tie in Houston toe. Ook het zogenaamde 'Clinton- bashing' (meppen) is op de Re publikeinse conventie onver mijdelijk een favoriete bezig heid, maar lijkt het Amerikaan se publiek inmiddels dodelijk te vervelen. En het schoppen te gen het Congres (volksverte genwoordiging) waarin Demo craten de absolute meerderheid hebben en naar alle waarschijn lijkheid na de verkiezingen van 3 november ook zullen behou den, leek eveneens aan effect te hebben verloren. Zeker nu de Democraten een bijna gema tigd-Republikeins programma hebben aanvaard. Verder bleef het Republikeinse schisma over abortus ook giste ren door de conventie spoken. En alsof de tegenslagen voor George Bush nog niet voldoen de waren, kwam er voor de zo veelste keer slecht nieuws van het economisch front. Ameri ka's ooit zo trotse computergi gant Wang kondigde zijn faillis sement aan en een scherpe te rugval van de woningbouw leek voortduring van de recessie te garanderen. George Bush moet met zijn toe spraak van morgenavond een wonder verrichten, wil hij het politieke tij voor hem en zyn partij tijdig keren. KATHMANDU - Hoog in de Himalaya's speelt zich een vluchtelingentragedie af waardoor twee arme konink rijken tegenover elkaar zijn komen te staan. In nog geen twee jaar zijn ruim 65.000 etnisch Nepalezen het kleine Bhutan, het 'Land van de Donder-Draak', ontvlucht en in overbevolkte kampen in het oosten van Nepal onderge bracht. De vruchtbare valleien van zui delijk Bhutan hebben sinds het einde van de vorige eeuw grote aantrekkingskracht op veel Ne palezen uitgeoefend. Een groot aantal van hen waagde de tocht door de Himalaya's en vestigde zich in Bhutan om daar boer, industrie-arbeider of ambte naar te worden. Zij vormen in Bhutan een etnische minder heid die, naar eigen zeggen, door de Bhutaanse meerder heid gediscrimineerd en geïnti mideerd worden. Volgens Bhu taanse autoriteiten zijn het de Nepalezen die moeilijkheden veroorzaken, doordat zij zich tegen de monarchie hebben ge keerd die het geïsoleerde land 85 jaar heeft geregeerd. Boven dien bestaan er tussen beide be volkingsgroepen religieuze te genstellingen, aangezien de Ne palezen hindoes zijn en de Bhu- tanen boeddhisten. Volgens functionarissen van de Verenigde Naties arriveren er dagelijks 400 nieuwe vluchte lingen. Nepal kan die vluchte lingenstroom niet aan. Het Ne- palese ministerie van binnen landse zaken meldt dat inmid dels bijna 900 kampbewoners aan ondervoeding en ziekten zijn overleden. De Nepalese regering wil dat de vluchtelingen naar Bhutan te rugkeren, maar dat stuit op verzet van Bhutaanse autori teiten. Zij zeggen dat de vluch telingen uit vrije wil zijn ver trokken en stellen voorwaar den aan hun terugkeer. Bhutan stond aanvankelijk niet afwijzend tegenover de nieuw komers uit Nepal, die in veel ge vallen kwaliteiten bezaten die in het koninkrijk schaars wa ren. Met het groeien van de stroom immigranten groeide evenwel ook het verzet tegen de nieuwkomers. Bezorgdheid over de unieke Bhutaanse boed dhistische cultuur en de moder nisering in het algemeen deed de Bhutaanse autoriteiten in 1958 besluiten om paal en perk te stellen aan de intocht. 0RAGE De vulkaan Mount br^jn Alaska is voor de tweede keer bi imer uitgebarsten, waarbij een 15 kilometer de lucht in werd n >n. De aswolk heeft inmiddels tl Anchorage bereikt. De federa- ihtvaartdienst verbood alle en in een straal van 40 kilome de ,d de vulkaan. De aswolk be- •ot vier uur na de uitbarsting An- ra e, dat zo'n 110 kilometer ten van de vulkaan ligt. Meteen iet internationale vliegveld ge- De 3385 meter hoge vulkaan is stil geweest, totdat hij in juni ;t eerst uitbarstte. Laboratoriumkonijnen gevaarlijk voedsel RIGA Medici hebben de bevolking van de Letlandse hoofdstad Riga ge maand niet te eten van de 42 konijnen die gestolen zijn uit een onderzoeks centrum. De dieren zouden zijn besmet met hepati tis en gevaarlijke kankerverwekkende stoffen. Deze week ging een televisiecam pagne van start om de bewoners van Riga te waarschuwen geen konijnen te eten die op de markt te koop worden aangeboden. Inspecteurs zouden niet in staat zijn te beoordelen of de beesten besmet zijn of niet. In de economisch zwakke landen van de vroegere Sovjetunie zijn berichten over het stelen van dieren uit dierentui nen, circussen en onderzoekscentra heel gewoon. De dieren worden gebruikt als voedsel, voor het bont en om door te ver kopen. In april werd een student in een dierentuin betrapt bij een poging de vacht en het vlees van een ijsbeer te ste len. Personeel van de dierentuin trof de man in de kooi van het beest aan terwijl hij be zig was de ijsbeer met een keukenmes te bewerken. Het is onduidelijk hoe de konijnen zijn ontvreemd. Het Letse nieuwsbericht ver meldde alleen dat de honden in hun hok ken aansloegen toen de konijnen werden meegenomen. Indonesië neemt nog deze maand hamer over van Joegoslavië JAKARTA Indonesië neemt nog deze maand het voorzitter schap van de Beweging van Niet-gebonden landen over van Joego slavië (Servië en Montenegro). Met deze stap wil Indonesië een confrontatie voorkomen met de islamitische lidstaten die zijn aan gesloten bij de Beweging van Niet-gebonden landen. Deze landen houden vanaf 1 september een topconferentie in Jakarta. Ver scheidene islamitische landen, die woedend zijn over het geweld tegen de moslims in Bosnië-Hercegovina, eisen dat Joegoslavië het voorzitterschap nog voor de top overgeeft aan Indonesië. In de praktijk vervult Indonesië deze functie overigens al en neemt het de zaken waar voor Joegoslavië, maar officieel is Joegoslavië nog steeds voorzitter. Nana Sutresna, ambassadeur van Indonesië bij de VN, zei dat Indonesië de conferentie in Jakarta zal openen en voorzitten. Iran heeft al gedreigd de conferentie te zullen verlaten als Joegoslavië voorzitter zou zijn. Overigens is Kroatië van plan zich bij de Beweging van Niet-gebonden landen aan te sluiten. BELFAST De leider van het Ierse Volks bevrijdingsleger (IPLO) is gisteren in Bel fast vermoord. Niet uitgesloten wordt dat de moord het werk is van het rivaliserende INLA (Ierse Nationale Bevrijdingsleger) dat evenals de IPLO de Britten uit Noord- Ierland wil verdrijven. De moord leidde dan ook tot speculaties dat er een bloedige vete aan de gang is tussen de rivaliserende par tijen. Volgens ooggetuigen werd Jimmy Brown van dichtbij doodgeschoten door een man. Een andere IPLO-man bij wie Brown in de auto zat, bleef ongedeerd. De IPLO splitste zich in 1987 af van de INLA, dat op zijn beurt een afsplitsing is van het IRA (Ierse Republikeinse Leger). VAN WIJLAND RADO Het ver plakkaat aan een van ikren van het naai-ate- Buz in Belgrado moet er Ijn hangen. graten tijdens het werk", oproep aan een naaister |r aandacht besteedt aan atgrage collega dan aan laimachine en daardoor ar hand regelrecht op de ifstevent. De waarschu- ag stammen uit de beste tische traditie van ijver, •id en daaraan on- :hikt gemaakte ar- e, maar is sinds chtelijk overbodig: ge- door de VN-sancties te- jgoslavië moest het be- irige week zijn poorten izenden naaimachines til, de enorme bedrijfs- litgestorven, van bedrij- of gezellig babbelende ters is geen sprake Kluz maakte jassen en voor onder meer het t ieuze merk Boss en voor L lere kledingzaken in het De export viel de laat- I nden volledig stil en het Kluz kan van de binnen- I nar kt niet leven. p r dan vijfduizend naais- B strijksters staan op evenals de vijfhonderd i ijke werknemers. J een handjevol bewa il recteur Dragoslav Kojic secretaresse zijn nog op irieksterrein te vinden, ibben nog geld om vol- naand de lonen uit te daarna is het op, dan liemand meer iets. Vijf moeders zonder baan, ekent elfduizend kinde- ider eten", rekent Kojic Alle berichten over ontduiking van het handelsembargo, ten spijt, beginnen de sancties in Servië nu toch flink zeer te doen. Na twee en een halve maand is de onderliggende structuur van de toch al geteis terde economie sterk aange tast. Honderdduizenden men sen verloren hun baan al of staan op het punt hun werk kwijt te raken. Zeshonderdduizend anderen kregen deze zomer te horen dat ze maar langer vakantie moes ten nemen dan vorig jaar. „Als mijn collega terugkomt van va kantie dan moet ik weg. Tot ja nuari volgend jaar ben ik vrij en krijg ik tachtig procent van mijn loon. Of ik nog terug kan komen weet niemand", aldus een medewerkster van de ar rondissementsrechtbank in Sjacheraars Toch krijgt een buitenstaander makkelijk het idee dat de sanc ties nauwelijks bijten. Op straat in Belgrado zitten de terrassen voller dan ooit, de winkels zijn goed gevuld. Nederlandse kaas, Italiaanse schoenen, Engelse shampoo, Japanse stereoapparatuur; het is allemaal te krijgen als ware er geen wereldwijde afspraken om Joegoslavië economisch te isoleren. De boycot wordt dan ook op vrij grote schaal ontdo ken. Geruchten over olietran sporten die via de Donau en Ma cedonië de grens overkomen werden vorige week gestaafd met tv-beelden. Sjacheraars op de zwarte markt verkopen alles wat los en vast zit. Servische sigaretten zijn schaars, sloffen Marlboro wis selen langs de kant van de weg van eigenaar. Evenals veel an dere directeuren van wie de be drijven inmiddels zijn gesloten, is ook Kluz-directeur Kojic daar niet mee geholpen: „Natuurlijk wordt de boycot ontdoken. Maar dacht je dat onze gere nommeerde klanten zich met il legale handel willen inlaten? Wij zijn daar trouwens veel te groot voor. Tot aan de boycot reden er vijf en twintig vracht- Wagens per dag naar Duitsland, België en Nederland", aldus de manager. „Zoveel kleding kun nen we nooit de grens over smokkelen". Kojic zegt wel te begrijpen waarom het Westen de sancties heeft afgekondigd, maar gaat daar verder niet dieper op in. „Wat kan Servië anders dan vechten voor zijn bestaan en voor de vrijheid van de Serviërs in Kroatië en Bosnië", is het enige dat hij kwijt wil. Hij hoopt dat de VN de boycot snel zal op heffen, maar veel maakt het hem persoonlijk niet meer uit. „Kluz is dood, ik ben dood, onze klanten zijn weg, mijn mensen zitten zonder geld. Zij zijn het slachtoffer van alles. Of heb je wel eens een politicus honger zien lijden", vraagt hij bitter. Achter zijn bureau hangt een reproduktie van de zonnebloe men van Van Gogh. Evenals de waarschuwingen in de fabrieks hal hangt het er al jaren. „Nog uit de tijd van Tito", lijkt Kojic het schilderij voor het eerst op te merken. Als hij hoort voor hoeveel het origineel een paar jaar geleden aan Japan is ver kocht, kijkt hij er met andere ogen naar. „Met dat geld zou ik veel goeds kunnen doen". Bij het afscheid drukt Kojic zijn bezoek op het hart om Joegosla vië zo snel mogelijk te verlaten. „Je moet weg zijn voordat ze Belgrado gaan bombarderen", is zijn advies. Hij wijst op een rek vol blauwe houtjes-touwtjes jassen. „Als je een goede jas wilt hebben, moet je morgen terug komen. Lekker warm en goed koper dan ooit", zegt hij som ber. Moslim-leiders bidden bij het graf van een bij een mortieraanval omgekomen inwoner van fol GENÈVE Hulp gezocht: volwassen en nuchtere vrij willigers die bereid zijn naar verwoeste dorpen in het voormalige Joegoslavië te gaan om de oorlogsslachtof fers te helpen. Moeten niet schrikken wanneer ze wor den bedreigd door een dron keman met een pistool. Geen extra salaris. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Vere nigde Naties (UNHCR) heeft regeringen en hulporganisaties gevraagd hun medewerkers uit te lenen om als beschermings medewerkers te gaan werken in het noorden en noordwesten van Bosnië-Hercegovina. Het UNHCR streeft er naar de bevolking in of dichtbij hun hui zen te houden. Op deze manier hoopt men weerstand te bieden aan 'etnische zuiveraars' die de mensen zo bang proberen te maken dat ze vanzelf op de vlucht slaan. Het UNHCR werkt al met vrij willigers van onder meer het In ternationale Reddings Comité (IRC) en Amnesty Internatio nal. De vrijwilligers worden door hun eigen organisaties be taald en krijgen geen extra sala ris van het UNHCR. Gevreesd wordt dat in Bosnië- Hercegovina de komende win ter meer mensen zullen omko men van kou en honger dan door geweld. „We hebben tien duizenden rollen plastic nodig en weerbestendige tenten en dekens en stookolie", aldus UNHCR-woordvoerster Sylva- na Foa. Daarnaast is er behoef te aan waterzuiveringsappara- tuur, kachels, chemische toilet ten en montage-schuilplaatsen. En om de hulpgoederen bij de slachtoffers te krijgen zijn veel meer vrachtwagens nodig dan er nu zijn, met ervaren chauf feurs.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5