Sjevardnadze duif of havik? Brazilianen krijgen sigaar uit eigen doos Somalia, land van vernietigde dromen! BINNENLAND BUITENLAND Voedseltekort door ernstige doroogte in Zuidelijk Afrika Stuurgroep zorgt voor opvang Joegoslavische vluchtelingen I jUid&iQowiant WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1992 I HARARE Door de ernstige droogte worden ongeveer 18 miljoen mensen in 10 landen in Zuidelijk Afrika met de hongerdood be dreigd. Een werkgroep van het samenwerkingsverband van lan den in Zuidelijk Afrika (SADC) maakte gisteren in Harare bekend dat de voedseltekorten het grootst zijn in Malawi, Mozambique, Swaziland, Zambia en Zimbabwe. Vanwege de droogte, de ernstig ste van deze eeuw, zijn de voedselvoorraden van de meeste lidsta ten van het SADC nagenoeg uitgeput, aldus een bekendmaking van de SADC. De landen van het SADC Angola, Botswana, Lesotho, Malawi, Mozambique, Namibia, Swaziland, Tanzania, Zambia en Zimbab we hebben nog ongeveer 813.000 ton graan in voorraad. Dit is genoeg voor drie weken. De bevoorrading van afgelegen gebieden wordt bemoeilijkt door de burgeroorlog in Mozambique en de slechte infrastructuur in Angola, Malawi, Zimbabwe en Zambia. |§i DEN HAAG Het ministerie van justitie heeft samen met het Rode Kruis en de Vereniging Vluchtelin genwerk Nederland een stuurgroep gevormd die zorgdraagt voor een zo adequaat mogelijke opvang van Joegoslavische vluchtelingen. De stuurgroep richt zich daarbij in eer ste instantie op door de Hoge Commis saris voor de Vluchtelingen van de VN aangewezen „kwetsbare" groepen als zieken, bejaarden en andere in kom mervolle omstandigheden verkerende vluchtelingen. De eerste vluchtelingen waarop de stuurgroep zich nu richt betreft een groep van 1500 Bosniërs, die zich be vinden in het Bosnisch-Kroatische grensgebied. Volgens de nog schaarse berichten over de samenstelling van deze groepen zou het gaan om nog jon ge en weerbare Bosniërs, die zich ech ter in een levensbedreigende situatie bevinden. Daarnaast zouden er tien bussen met vrouwen en kinderen klaar staan voor vertrek naar het bui tenland. Nederland heeft de Hoge Commissaris gevraagd om gegevens over deze groepen, waarvoor ook nog een ander Europees land opvang heeft bare capaciteit van 1850 vluchtelit n i zijn nu nog slechts 450 plaatsen b( )m, de kaart speelt. Gisteren was nog niet Volgens voorzitter Van der Weel Standpunt De stuurgroep conformeert zich aan het standpunt van het Hoge Commis sariaat dat opvang van vluchtelingen geen bijdrage mag leveren aan de etni sche zuiveringen. Daarbij gaat het om door Serviers uit him huizen verdre ven Islamitische Bosniërs. Het Com missariaat vindt dat die groepen vluchtelingen in de regio moeten wor- duidelijk of de groep van 1500 tot deze categorie vluchtelingen behoort. De stuurgroep kon gisteren evenmin zeggen hoeveel vluchtelingen ons land zal opnemen. „Het gaat om de intentie en de mogelijkheid nu snel te hande len, niet om de vraag of het er nu vier of vijfduizend zullen zijn", aldus direc teur Scholten van Vluchtelingenwerk. De vluchtelingen zullen in eerste in stantie worden opgevangen in kazer nes in Den Bosch, Zuidlaren en Roer mond. Van de in die kazernes beschik- het Nederlandse Rode Kruis zijn n ,n, deze drie kazernes nog een groot tal opvangplaatsen beschikbaar, De tv-spotjes van het Rode Kruis >n via giro 777 geld te storten voor de vang van Joegoslaven hebben tol vj{ toe 1,2 miljoen gulden opgebra e Volgens Van der Weel zal dit bedra y; werkelijkheid nog iets hoger zijn, 1( dat het enige tijd duurt voordat alle naties zijn verwerkt. MOSKOU - Wie is hij, Edoeard Sjevardnadze? Dui vel of engel? Duif of havik? Een monster van terreur, be weren tegenstanders van de Georgische leider in het wes ten van de Kaukasische re publiek. Mijn trouwe vriend en strijdmakker, verklaarde Gorbatsjov deze week nog in Moskou. Tegenover de internationale pers prees de èerste en laatste president van de Sovjetunie zijn voormalige minister van bui tenlandse zaken hemelhoog. Ooit vormden de twee mannen een tandem die het IJzeren Gordijn neerhaalde en de Kou de Oorlog afblies. De vraagtekens rond de per soon van Sjevardnadze zijn nog niet zo oud. Amper vijf maan den geleden toonde de voorma lige topcommunist zich bereid terug te keren naar zijn vader land Georgië. Ex-dissident Zvi- ad Gamsachoerdia had zich daar, handig als hij is, eerst via rechtstreekse verkiezingen tot president laten kiezen. Iets minder handig leefde hij zich vervolgens uit in een regime van verheerlijking, zelfverheer lijking en willekeur. De opposi tie had er een bloedige burger oorlog voor over om van Gam sachoerdia af te komen. Nu rollen Georgische tanks Soechoemi, de hoofdstad van Abchazië, binnen. De leiders van dit semi-autonome gebied aan de Zwarte Zee hadden in de Georgische ogen twee ernstige fouten gemaakt: ze zwoeren trouw aan de verdreven Gam sachoerdia en verklaarden zich onafhankelijk. De 90.000 Ab- chaziërs vormen overigens een zeer kleine minderheid in hun 'autonome republiek': er wo nen een half miljoen Georgiërs. Verraad!, gilt Abchazië. Het verwijt is gericht aan de Russi sche president Jeltsin. Evacua tie van Russen uit het gebied is in volle gang. Jeltsin denkt al leen aan zijn eigen mensen, luidt de veelgehoorde klacht in Abchazië. De Abchaziërs vre zen dat het Georgische leger een bloedbad gaat aanrichten Lang niet alle partijen nemen Edoeard Sjevardnadze zijn doortastende optreden in dank af. zodra de laatste Rus is vertrok ken en Jeltsin zijn'handen van het gebied aftrekt. Een Georgi sche tanksoldaat versterkte deze donkere vermoedens van de Abchaziërs door een wester se correspondent in Soechoemi aan te raden hem te smeren om het op handen zijnde bloedbad te ontlopen. De oppositie in Georgië laat geen mogelijkheid onbenut om Zwitserse krant in een groot voorpagina-artikel van wille keurige arrestaties, ontvoerin gen, martelingen en moorden die Sjevardnadzes junta zou aanrichten onder haar tegen standers. De correspondent van deze krant had klakkeloos en zonder verificatie een relaas van de Georgische oppositie op papier gezet. Waar rook is, is vuur. Net als i Sjevardnadze en de Staatsraad andere delen van het ter ziele die hij leidt in een zo kwaad mo- gegane Sovjetrijk vinden in Ge- gelijk daglicht te stellen. Ook de orgië wreedheden plaats. De buitenlandse pers wordt be- wantrouwige bevolking in de werkt en laat zich bij tijd en wij le misleiden. Zo tuinde de Neue Züricher Zeitung er onlangs in. Onder de kop 'Bloedige dicta tuur van Sjevardnadze in Geor- Gamsachoerdia-getrouwe stad Zoegdidi, evenals Abchazië ge legen in het westen van de de republiek, ziet een vijand in al les wat 'niet eigen' is en be- gië' vertelde de gerespecteerde dreigde onlangs een Nederland se journalist die in haar ogen automatisch een spion van Sje vardnadze moest zijn. De man werd op straat door Georgiërs ontzet, praten met de hysteri sche bevolking had niets uitge haald. Gruwelbeelden op de Russische staatstelevisie verhogen de pa niek. Russen kennen geen gren zen en zo is ook de glasnost-ma- chine finaal doorgedraaid. „Mensen met zwakke zenuwen gelieven zich af te wenden", sprak een nieuwslezer van Ves- ti, het hoofdjournaal van het tweede net van de Russische te levisie. Het effect was juist dat hij de aandacht trok van men sen die niet opletten. Beelden van een met kogels doorzeefde muur in Stepanakert, de hoofd stad van Nagorno-Karabach, dienden als inleidende pauze. Vervolgens zoomde de camera in op een grijsroze massa in een plas bloed midden op straat. „Dit zijn gewone mensenherse- nen, iets waar onder onze politi ci een enorm tekort aan be staat", luidde het commentaar. Daarna volgde een close up van een vleesmassa, die na het uit zoomen van de camera de afge slagen bovenhelft van een man- nengezicht bleek te zijn. Ken nelijk was dit ex-eigenaar van de rondslingerende hersenen. Dit soort gruwelijkheden wil Sjevardnadze voorkomen door het reguliere Georgische leger naar het westen van zijn repu bliek te sturen. Dat leger moet etnisch geweld voorkomen. Ui teraard begrijpt de witgekuifde bewindsman met zijn jarenlan ge binnen- en buitenlandse er varing dat de gewetenloosheid, de primitieve Sovjetmentali teit, ook onder zijn eigen troe pen de boventoon voert. Hij moet begrijpen dat sturen van troepen ook tot excessen kan leiden. Sjevardnadze moet kie zen tussen twee kwaden. Waarnemers vragen zich of Sje vardnadze niet te vroeg naar Georgië is gegaan. Wellicht had hij beter anderen eerst de kas tanjes uit het vuur kunnen la ten halen om daarna risicoloos te zegevieren? Rustig afwachten zit Sjevard nadze niet in het bloed. In de cember 1990 stapte hij met veel misbaar op als Sovjetminister van buitenlandse zaken uit pro test tegen een dreigende coup tegen zijn vriend en chef Gorba tsjov. Toen die coup er kwam, vorig jaar augustus, streed hij zij aan zij met Jeltsin om het be houd van het Witte Huis van Moskou en de democratie. Hij had nu hoog en droog in Mos kou kunnen zitten, maar ver koos de onrust van Georgië, omdat hij geloofde dat zijn va derland hem nu nodig heeft. Thans beschuldigt de oppositie hem van bloedige terreur, iets wat er bij Sjevardnadzes politie ke vrienden en neutrale waar nemers niet ingaat. Er is dan ook geen feit bekend dat ook maar enige beschuldiging aan het adres van Sjevardnadze kracht bij kan zetten. (Vervolg van de voorpagina) SAO PAULO - De 35 mil joen Brazilianen die Fernan do Collor de Mello tot presi dent kozen, krijgen een si gaar uit eigen doos gepresen teerd. Vertwijfeld vragen zij zich af hoe zij zo onnozel kon den zijn om in 1990 op het 43-jarige staatshoofd te stemmen. Jong, fris en energiek. Tijdens zijn campagne beloofde Collor een nieuw Brazilië en wierp zich op als de verdelger van de corruptie. Het electoraat beseft nu pas dat zij op een van de grootste zakkenvullers uit de geschiedenis van het samba land stemde. „Voor ons staat het onomstote lijk vast dat Collor en PC twee handen op één buik zijn", zegt CPI-lid Jackson Peireira. Vol gens de sociaal-democratische politicus is het overgrote deel v,an de 400 miljoen gulden af komstig van bedrijven die op overheidswerken aasden. Zij betaalden PC voor 'advies'. Lees: zij werden gedwongen PC een vette commissie te betalen voor het geld dat hij lospeuter de bij zijn stromannen, die wa ren gestationeerd op strategi sche posten binnen de ministe ries. In de verdiensten deelde president Collor rijkelijk mee. Gebruik makend van valse na men stortte PC het geld op re keningnummers van naaste medewerkers van het Brazili aanse staatshoofd. Volgens Pe dro Collor, de jongste broer van de president die in mei de aan zet gaf tot de ontrafeling van het Collorgate-schandaal, zou er zelfs een heuse verdeelsleu tel bestaan. Fernando steekt zeventig procent in zijn zak, terwijl PC zich tevreden stelt met dertig procent. Uit het spitwerk van de CPI blijkt voorts dat onder het toe ziend oog van president Collor tal van onregelmatigheden heb ben plaatsgevonden. Zo werd met 17 miljoen gulden over heidsgeld de staatsluchtvaart maatschappij VASP geprivati seerd. Ook hier zat PC achter. Bij de procureur-generaal van de republiek ligt reeds een ver zoek om PC te arresteren. Vol gens de CPI heeft hij de vor ming van een misdaadsyndi caat, belastingfraude, afpersing en actieve corruptie op zijn ge weten. De beschuldigingen aan het adres van Collor zal de CPI wat subtieler formuleren. Dit uit angst dat het staatshoofd via een rechtelijke achteruit gang aan een straf ontglipt. Waarschijnlijk wordt het staatshoofd passieve corruptie en misbruik van zijn bevoegd heden aangewreven. Vandaag en morgen worden de laatste getuigen verhoord, waarna de CPI zich werpt op het schrijven van een zo waterdicht mogelijk verslag. Uiterlijk 26 augustus moeten de uitkomsten aan het Braziliaanse parlement gepre senteerd worden. Tijdbom Inmiddels tikt de tijdbom onder Collors mandaat steeds harder. De president is tot nu toe niet in staat geweest om het projectiel te demonteren. Een poging om de liberale PFL, de pijler van zijn centrum-rechtse regering, af te kopen niet extra over heidsgeld voor sociale projecten is op de klippen gelopen. Bin nen de partij is heibel ontstaan. Bij een wassend deel van de PFL-politici knaagt het gewe ten. Zij slaan het advies van de partijleiding in de wind en wei geren het corrupte staatshoofd nog langer te steunen. Zonder de PFL-steun kan Collor zijn mandaat wel vergeten. Een tweederde meerderheid in het parlement, die vereist is om een presidentiële ontslagprocedure in beweging te zetten, lijkt aan wezig. Ontkenningen, leugens en val se documenten hebben Collor tot nu toe weinig geholpen. Het staatshoofd zakt steeds verder weg in het drijfzand. In een wanhoopspoging speelde het staatshoofd afgelopen donder dag zijn laatste troef uit. Tij dens een rede die bol stond van geharnast taalgebruik riep hij de Brazilianen op om hun rege ringsgezindheid te bewijzen en in de nationale kleuren groen en geel te protesteren tegen de duistere krachten die zijn man daat ondermijnen. Verspreid over het land verschenen zon dag honderdduizenden demon stranten op straat. Zij waren echter in zwart gehuld. Pro- Collor demonstranten waren op een hand te tellen. Daarmee lijkt het einde van Collors presi dentschap definitief ingeluid. Een moeder wacht met haar kind al heel lang bij een ziekenhuis in Muqdisho. Voor Fernando Collor de Mello lijken de dagen van het Braziliaanse presidentschap geteld. MUQDISHO Voor Soma lia uiteenviel in duizenden stukjes droeg Yusuf Ali Gi- umla een pak als hij naar zijn werk ging, reed hij in een nieuw model bestelwagen en had hij een wit gekalkt huis met zes kamers in de buurt waar ook de president woon de. Nu leeft hij met nog zo'n 4000 andere van huis en haard ver dreven Somaliër^ op de van ter mieten vergeven zandgrond rondom het LaFoöle-zieken- huis, dat hun voedsel en onder dak biedt. „We hebben nooit kunnen bedenken dat Somalia iets zo verschrikkelijks zou overkomen", zegt de 48-jarige Ali Giumla, een in de voormali ge Sovjetunie en de Verenigde Staten opgeleide milieudeskun dige. Van een afstand lijkt wat zich in Somalia afspeelt het al oude Afrikaanse verhaal te zijn van oorlog, droogte, hongers nood en niet aflatende ellende. Van dichtbij is het het verhaal van de uiteengespatte dromen van mensen als Ali Giumla, een man die niet meer aan zijn toe komst denkt. „We proberen alleen maar om te overleven", zegt Ali Giumla, die met zijn vrouw en vijf kinde ren, in leeftijd variërend van twee maanden tot tien jaar, in een hutje van golfplaten woont. „Ik kan nog niet denken aan het opbouwen van een nieuw bestaan. De toekomst is te on voorspelbaar", zegt hij. In het tot vluchtelingenkamp omgebouwde ziekenhuis wor den de ouderen, die te zwak zijn om op hun benen te staan, en apathische, broodmagere kin deren opgevangen. Ze zijn naar het kamp, 20 kilometer ten zui den van de hoofdstad Muqdis ho, gekomen van het platte land, waar geen eten meer is en geen hulp beschikbaar is. Ongeveer honderd mannen, vrouwen en kinderen kwamen zaterdag na een tocht van een week lopend bij het kamp aan vanuit Baidoa, 250 kilometer de woestijn in. Uitgeput vielen ze in slaap op een betonnen bin nenplaats, te moe om net als de andere bewoners hutjes te bou wen van boomtakken, bedekt met door de Verenigde Naties geschonken doorzichtige plas tic vellen. De arts Hawi Abdi Diblawi ver telt dat er in het ziekenhuis elke dag zo'n vier mensen, meest kinderen, sterven. „Maar", voegt ze er trots aan toe, „gisteren is er niemand doodgegaan. Het was een goeie dag voor ons". De trieste dagen hebben echter de overhand. Vogelproject Voordat in januari vorig jaar dictator Mohammed Siad Barre werd verdreven, werkte Ali Gi umla voor het ministerie van landbouw, waar hij een van de leiders was van een project dat de bescherming van woongel den van vogels tot doel had. doet hem pijn als hij ziet mede-kampbewoners bon omhakken om aan hout te men, om vuur te maken om rijst te kunnen koken die c lijks wordt verstrekt in kamp. Dokter Hawa slaa£ dikwijls in om de benodige gulden bijeen te krijgen om kameel te kunnen kopen, w kamelesoep van wordt gekoo Het is echter niet genoeg. V van de kinderen hebben o] zwollen buiken en roodacï haar, de symptomen van eiv gebrek. De kinderen van Ali umla zijn betrekkelijk gezo maar hij vindt het vreselijk ze niet naar school kunnen, kinderen hebben niets te do Ze hebben niet eens een bal mee te spelen. Ali Giumla trok vorig jaar november n het kamp, nadat zijn huis Muqdisho in de strijd tussen valiserende clans was veri tigd. Hij verloor letterlijk dak boven zijn hoofd. Het w gestolen door plunderaars, het als schroot verkochten, als dat gebeurde met de dal van bijna alle onbewaakte bouwen. Ali Giumla is in het kamp, w hij als leider functioneert, gerespecteerd man. Hij dra er onder andere zorg voor het voedsel wordt bewaakt het is zijn taak een eind te ken aan gevechten om voed Ook beheert hij de sleutel het voedselmagazijn. „Voedsel is hier alles", zegt

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4