RI bepleit verbod »p teelt Nederwiet 2efoto 19 ct ANWB: kleine auto in '93 fors duurder Kamervragen over verdwenen meisje BINNENLAND Scherpe kantjes Ichade overstroming et boeren geregeld Vantal advocaten nog iltijd veel te laag Sotrumt A9 WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1992 O )rie straten sloopwijk ji Nijmegen uitgebrand IJMEGEN Ruim dertig huizen, samen drie stra- vormend van een sloopwijk in het Willemskwar- nir in Nijmegen, zijn gisteravond uitgebrand. De glndweer, die van vijf uur 's middags af in de wijk Mjg is geweest met bluswerkzaamheden, moest de hele nacht in touw blijven, De huizen stonden op de nominatie gesloopt te worden. Uit de laat- Ulïnog bewoonde huizen werd maandag en gisteren iftg huisraad gehaald. Al direct na het begin van de Wvakvakantie werden de eerste huizen in brand (token. De brandweer is sinds drie weken elke jnd en nacht in het Willemskwartier actief ge- J|st om aangestoken brandjes onder controle te enden. De brand van gisteravond was het hoogte- tairit en moet op ten minste zeven plaatsen tegelijk De politie kijkt toe hoe in het Willemskwartier in Nijmegen de in op wel zeven plaat sen in de wijk aangestoken sloophuizen tot de grond toe afbranden. foto: anp Extra keuringen volgend jaar maken wao 145 miljoen duurder DEN HAAG De uitvoering van de wao gaat volgend jaar 145 miljoen gulden meer kosten dan het kabinet tot nu toe had aange nomen. Dat komt omdat er veel meer arbeidsongeschikten zullen moeten worden gekeurd op hun kansen om weer te gaan werken. Dit blijkt uit de conceptnota Sociale Zekerheid, die minister De Vries van sociale zaken gisteren heeft gepresenteerd aan de minis terraad. De uitvoeringsorganisaties hadden eerder al 45 miljoen gulden ex tra geclaimd, zodat de uitvoeringskosten voor volgend jaar in to taal 190 miljoen hoger uitvallen dan het kabinet had begroot. Doordat de groei van het aantal arbeidsongeschikten nu al zonder extra maatregelen vrijwel tot staan is gebracht, rekent De Vries voor 1993 op een besparing van 160 miljoen, maar dat valt volledig weg tegen de extra kosten voor de uitvoeringsorganen. Voor dit jaar heeft de minister een meevaller berekend van 300 miljoen, waardoor het tekort in de sociale zekerheid niet uitkomt op 1,4 miljard, maar op 1,1 miljard. IN HAAG De Centrale cherche Informatiedienst ^aÏI) dringt bij minister ^Prsch Ballin (Justitie) aan een betere regulering van ei professionele zaadteelt en lr (bouw van hennep in Ne- 11 land. Het is de CRI er om le doen een duidelijke schei- Q' ig aan te brengen tussen :e ndelaren die voor zuiver -arische doeleinden kwe- 11 i, en handelaren die het Br de marihuana te doen is. :h CRI komt tot haar aanbeve- op grond van cijfers over II van de resultaten van poli- 1S acties tegen zaad- en hen- ei (kwekers in Nederland, k Kruit blijkt dat vorig jaar in in Ierland 54 hennepkwekerij- zijn aangetroffen en ont- ninteld. In 37 gevallen betrof een kwekerij in een kas. CRI bepleit een onafhanke- w wetenschappelijk instituut effecten van tetra-hydro- inabinol (THC), de werkza- l" stof in marihuana, te laten lerzoeken. Ook wil de Re st irchedienst weten hoe om- M Igrijk de handel in Neder- ni dse cannabisprodukten is en ta verkoop ervan via koffie- )i ips. Via een nieuw vergun- 1( genstelsel zou de overheid ir :aadteelt en verbouw van in lerlands verbouwde hennep A kter moeten regelen, zegt de CRI-rapportage leert dat de .liteit van Nederlandse hen- nepprodukten van goede kwali teit is in vergelijking met geïm porteerde marihuana. Volgens de CRI zit daar een probleem. Het percentage THC in onder zochte Nederwiet varieert vol gens het Gerechtelijke Labora torium in Rijswijk tussen de 9 en 27, met uitschieters naar 40. Dat is veel hoger dat die in geïmporteerde marihuana. Softdrugs als marihuana en hasj zijn vermeld op Lijst 2 van de Opiumwet. Hasjolie daaren tegen staat echter op Lijst 1 (sa men met harddrugs als heroïne en cocaïne), omdat het percen tage THC soms wel 30 be draagt. De CRI vindt daarom dat deze indeling opnieuw moet worden bekeken. Het ministerie van justitie zegt dat het CRI-onderzoek mede door het departement is ingege ven, nadat er aanwijzingen wa ren over een toename van het aantal hennepkwekerijen in Nederland. Het rapport is ver trouwelijk en zal, eveneens ver trouwelijk, naar de leden van de Tweede Kamer worden ge stuurd. Goede basis Volgens een woordvoerster van Justitie vormt het CRI-rapport een goede basis voor overleg tussen Justitie en, de ministe ries van WVC en landbouw. „In september is overleg gepland en daar zal het vraagstuk Neder wiet ongetwijfeld aan de orde komen", zegt zij. Drs. E. Fromberg, projectleider van het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs (NIAD), en tijdelijk werkzaam voor de Wereld Gezondheidsorganisa- tie (WHO) in Genève, vindt de aanbevelingen van de CRI „vol strekt achterhaald en onzinn nig". Fromberg: „Een hoog THC-ge halte in Nederwiet is mijns ziens geen enkel probleem, want softdrug-gebruikers we ten zelf heus wel hoe ze daar mee moeten omgaan. Een bier tje is ten slotte ook iets anders dan een glaasje jenever. Een vergunningstelsel voor de ver bouw van hennep vind ik alleen juist als dat gebeurt op dezelfde gronden die de overheid han teert voor de vestiging van, bij voorbeeld, een alcoholfabriek. Nee, een verbod op de verbouw van hennep vindt ik volstrekt verkeerd, die moet juist worden De CRI waarschuwt er in het rapport voor dat de handel in hennepzaad en Nederwiet in handen van de georganiseerde misdaad kan vallen, gezien de omzetcijfers die ermee gemoeid zijn. Het CRI heeft daar overi gens geen aanwijzingen voor. De onderzoekers becijferden dat in de<' Nederwiet-groothan- del vorig jaar circa 44 miljoen gulden is omgegaan. Omgere kend naar de gebruikersmarkt komt dat, zegt de CRI, neer op 204 miljoen. Mest Een medewerkster van het Noorder dierenpark in Emmen toont een emmer vol olifantemest die voor 7,50 gulden te koop is als plantevoedsel. De olifantedrollen hebben zo'n uitzonderlijke structuur en zo'n goede mineraal verhouding dat ze - nog meer dan koeiemest - geschikt zijn als voeding voor kuip en terrasplanten. De olifanten produceren per duizend kilo uitwerpselen. Het meeste raakt vertrapt of komt in het water terecht. De pure keutels worden nu verzameld. foto: anp door BERT JANSMA Het begon op het perron van Dresden Neustadt: Een reeks confrontatie's met de vooruitgang in landen waarde restanten van het communisme moeizaam uit de levens worden gewist. Het toilet in het Dresdener station is het walgelijkste dat ik ooit gezien heb. Het type van: deur openen en meteen besluiten, desnoods met fatale gevolgen, je behoefte op te houden. In de voormalige arbeidersparadijzen was al niemand te vinden met hart voor sanitair, in Dresden Neustadt is 't alleen verergerd. Het Sieg Heil en de beeltenis van Hitier prijken gezamenlijk met uitgesmeerde faecaliën en ander menselijk ongerief op de muren. De combinatie is terecht, het aanschouwen ervan weerzinwekkend. Op de perrons daarentegen een heugelijk, kapitalistisch nieuwtje. Zo 'n perronwagentje waarmee je tegen betaling van een Deutschmark (zelfs een gulden kan erin) het kofferzeulen kan verlichten. Maar niet heus. Want het wagentje rijdt precies tien meter, omdat er wel een trap, maar geen liftofhellingbaan aanwezig is. Weggegooide mark dus. Onder aan de trap staat er vrolijk weereen wagentje te wachten. Weereen harde mark offeren Ditmaal voor vijftien meter. Want ook hier kan je alleen via de trap verder. Onder aan die trap grijnst dan opnieuw zo 'n etterig kapitalistisch wagentje naarje omhoog, terwijl je kleine geld op is. Tandenknarsend besef je dat er nog grenzen zijn aan het gemak. Aan het opknappen van Dresden Centrum wordt hard gewerkt. De historische stadskern zelf metz'n Zwinger, Semper Oper, St. Trinitatis kathedraal is al fraai gerestaureerd. Deels, vermeldt een tekst, door hetnoeste werk van de arbeiders- en boerenstaat". Een Duitse naast me giechelt hardop. In de Augustustrasse hangen nu probleemloos kritische foto's van Dresden voor en na het bombardement aan het slot van WO II. 'Sinnlose Zerstörung' staat er groot boven. Vóór de stalletjes, waarin kleine ondernemers het Saksische verleden via gelegenheidsfolders te gelde maken, is dat verleden ook weer bespreekbaar. Er ontspint zich een discussie tussen drie nationaliteiten over Deutschland toen en nu en een Oostduitser laat weten ab-so-luut tegen een optreden van het Duitse leger buiten de landsgrenzen te zijn. Zo mag ik het horen. In de Prager Strasse zijn dezelfde Peruanen neergestreken die in de Haagse Spuistraat hun Andesklanken uitmansen,. terwijl om de tien meter (en de straat is erg lang) onduidelijke ex- Oosteuropeanen de Dresdeners met het beruchte 'balletje-balletje'geld uit de zak kloppen. Geen Polizei die ernaar kraait. Enkele honderden kilometers zuidelijker wordt de wondermooie binnenstad van Praag bijna onzichtbaar door de horde 's toeristen. Een zigeunerin die voor haar maar alleen fraai ogende, peperdure Duitse equivalenten aantreft, roept: „Ik kan m'n kinderen beter leren zuipenWant voor vier yoghurtjes heb je een flesje rum. De scherpe kantjes van de vooruitgang. kONINGEN - De Neder- jidse Gasunie is een rege- j met het Landbouwschap breengekomen voor scha- Idie boeren hebben geleden pr het onderlopen van de lsschenklappenpolder bij Hntendam. Het Land- uwschap behartigt de be- ligen van twintig boeren wie de gewassen zijn lerstroomd. ögens woordvoerder T. Oos- fbaan zijn er bindende af raken gemaakt over een taxa- van de schade en afwikke- kvan de claims. Hoe groot de tale schade van deze boeren Jmoet blijken uit een taxatie larmee men vandaag is be- llgens dé Gasunie is er ook af- pproken dat er een rapport gemaakt wordt over mogelijke indirecte schade voor deze boe ren. Zo kan de grond vervuild zijn of kunnen er verstoppingen zijn in de waterafvoer. Tot nu toe zijn er bij de Gasunie tien schadeclaims binnen gekomen. Ze zijn afkomstig van uiteenlo pende bedrijven als een rond vaar tbedrijf dat door de lage waterstand niet kon varen op het Zuidlaardermeer, of een transportbedrijf in Veendam. Ook schippers die niet door het A.G. Wildervanckkanaal kon den varen en boeren die hun ge wassen niet mochten besproei en, hebben claims ingediend. Hoe groot de totale schade wordt, blijkt over enkele we ken, maar de Gasunie gaat eerder uit van 'miljoenen' dan van 'tientallen miljoenen' zoals aanvankelijk werd gedacht. .Uw mooiste vakantiefoto's vanaf 49 cent per stuk! I Extra prints, gelijktijdig bestel 'nu slechts 19 cent per stuk. j|Alleen in augustus en september. Dealers? 010 - 434 44 22 EN HAAG Het aantal ad- paten mag dan in Nederland twintig jaar zijn verdrievou- gd van circa tweeduizend ,1970 tot 6716 in 1991 - er i er altijd nog te weinig. Per 3.000 inwoners zijn er nu 45, [blijkt uit een onderzoek naar i ontwikkelingen in de advo- ftuur, gepubliceerd in het au- stusnummer van het blad stitiële Verkenningen. Maar U is volgens de hoogleraar fchtssociologie en criminolo- E. Blankenburg heel wat minder dan in België en Duits land, waar men circa 100 advo caten op de 100.000 mensen telt. De onderzoekers van het Wetenschappelijk Onderzoek en Documentatiecentrum (WODC) van Justitie en het Centraal Bureau voor de Statis tiek vinden de groei van het aantal advocaten dan ook niet spectaculair. De toeneming houdt gelijke tred met de groei van de zakelijke dienstverle ning en het aantal hoger opge leiden. Brand Een brandweerman ontfermt zich over een kat die bij een brand in een winkelcentrum in Amstelveen gewond is geraakt. De brand ontstond in een winkel met tuinmeubelen en sloeg vervolgens over naar vier bovenliggende woningen. Er vielen geen gewonden. De schade wordt geschat op twee miljoen gulden. foto: anp DEN HAAG - De Tweede- Kamerleden Swildens-Ro- zendaal en Zijlstra (beiden PvdA) vinden dat openbaar ministerie en politie mee moeten werken aan initiatie ven die kunnen leiden tot aanwijzingen over de ver blijfplaats van het verdwe nen meisje Nymphe Poolman uit Vriescheloo. Het kind is sinds 28 november vorig jaar De PvdA-kamerleden stellen dit in schriftelijke vragen aan minister Hirsch Ballin van Jus titie naar aanleiding van de kwestie rond het Duitse televi sieprogramma XY-Ungelöst dat aandacht aan de zaak wil beste den. De makers van dit pro gramma stellen als voorwaarde dat OM en politie in Groningen schriftelijk verklaren medewer king te zullen verlenen aan het programma. Omdat dit voorals nog wordt geweigerd, heeft de Amsterdamse advocaat mr. A. Moszkowicz gedreigd met een kort geding. Hij behartigt de be langen van Nymphes ouders. De Groningse persofficier van justitie mr. M.H. Geerds vindt het „weinig zinvol" wanneer het Duitse televisieprogramma XY-Ungelöst aandacht schenkt aan de zaak Poolman. „We heb ben de Duitse televisiekijkers nu eenmaal geen concrete vra gen voor te leggen". „Het is zeer spijtig", aldus Geerds, „maar in feite kunnen we alleen maar vragen of de Duitse kijkers Nymphe hebben gezien. Je kunt nu al voorspel len dat we dan tienduizenden reacties krijgen van mensen die wel eens een blond meisje heb ben gezien. We krijgen dan dus een lawine reacties waar we niet alleen niets aan hebben, maar waardoor het onderzoek juist wordt bemoeilijkt". Meer mensen in 'vut' VOORBURG Eind vorig jaar hadden 139 duizend mensen een vut-uitkering. Dertigdui zend mensen maakten in 1991 voor het eerst gebruik van een regeling voor vervroegd uittre den en van tweeëntwintigdui zend mensen werd de uitkering beëindigd, aldus het Centraal Bureau voor de Stastistiek. Achttienduizend vutters waren jonger dan 60 jaar. DEN HAAG Kopers van goedkope, kleine auto's zul len bij invoering van de nieu we Belasting op Personenau to's (BPM) meer voor hun auto moeten betalen. Daar entegen zal de aanschaf van een grotere, duurdere auto goedkoper worden. Dat concludeert de ANWB na bestudering van de nieuwe re geling die het ministerie van fi nanciën op 1 januari 1993 wil invoeren. De BPM dient ter ver vanging van de huidige Bijzon dere Verbruiksbelasting (BVB). De ANWB heeft berekend dat de aanschaf van een auto in de prijsklasse rond 20.000 gulden 600 gulden duurder wordt. De prijs van een auto van 33.000 gulden valt 1.500 gulden hoger uit. Auto's in de prijsklasse rond 100.000 gulden zullen in de nieuwe regeling 1.000 gul den goedkoper worden, een auto van 350.000 gulden wordt 15.000 gulden goedkoper. De ANWB vindt de bevoorde ling van duurdere, vaak zwaar dere en daardoor meer verbrui kende auto's, ongunstig voor het milieu. Volgens de bond is de maatregel hierdoor in strijd met het regeringsbeleid. Een woordvoerder van het ministe rie van financien zegt nog niet te kunnen reageren op de cijfers van de ANWB. Het ministerie zegt eerst te willen weten hoe de ANWB aan haar conclusies is gekomen. De BPM gaat anders dan de huidige BVB niet langer uit van belasting over de aanschafprijs van een auto maar van de mate waarin brandstof wordt ver bruikt en uitlaatgassen uitge stoten. Personenauto's zijn ver- deèld in 51 klassen, motoren in 37 klassen. Hoe schoner het vervoermiddel, hoe minder be lasting er betaald hoeft te wor den, is daarbij het -uitgangs punt. Het wetsvoorstel voor in voering van de BPM ligt op het moment ter advisering bij de Raad van State. Klacht burgemeester Gulpen tegen rechter-commissaris GULPEN De van belastingfraude en van het aannemen van gif ten verdachte burgemeester van Gulpen W. Vossen, heeft een klacht ingediend bij de minister van justitie en bij de procureur-ge neraal in Den Bosch tegen de rechter-commissaris in Maastricht. De klacht betreft schending van de geheimhoudingsplicht omdat het sterke vermoeden bestaat dat binnen het opsporingsapparaat in Maastricht een lek moet bestaan. Anders is het niet te verklaren dat vertegenwoordigers van slechts één krant op de dag dat de rechter-commissaris en onder meer de Fiscale Inlichtingen en Op- sporings Dienst (FIOD) 's morgens om acht uur een inval deden in de woning van de burgemeester, buiten op wacht stonden. Zij waren exact op de hoogte van het vertrek van de rechter-commis saris en zijn gevolg vanuit het politiebureau in Heerlen en de van daaruit te volgen route naar Gulpen. Burgemeester Vossen heeft zich in eerste instantie tot de rechter-commissaris zelf gewend. Van hem kreeg hij echter te horen dat het voor de rechter-commis saris moeilijk is om een onderzoek binnen zijn eigen apparaat te la ten instellen. Op grond van dit onbevredigend antwoord heeft Vos sen thans via zijn raadsman een klacht laten indienen bij de minis ter van justitie en bij de procureur-generaal. Initiatiefnemer Hartgames overleden ENSCHEDE - Peter Hansen", voorzitter van de sportcommis- sie van Harten Twee, de vereni ging voor mensen met een ruil- hart, is afgelopen maandag in het Enschedese ziekenhuis Me disch Spectrum Twente overle den aan de gevolgen van een hartstilstand. Die overkwam hem vrijdagochtend, na zijn openingstoespraak van de vier de Europese spelen voor men sen met een ruilhart. Pe Am sterdammer was enkele jaren geleden initiatiefnemer van de European Hartgames, waarvan de vierde editie zich het afgelo pen weekeinde afspeelde op de terreinen van de Universiteit Twente in Enschede.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3