Religieuze kaart van Nederland in beweging Wereldconferentie Mensenrechten komt in tijdnood li Kleine 'catechismus' wijst de weg in doolhof van kerkepad-terminologie GEESTELIJK LEVEN OPINIE lï Actie voor behoud Hendrik Kraemer Huis COMMENTAAR CcldócSotiAont Ceidac Souocmt Mariaverschijning behandeld als 'elke andere normale ramp' COVINGTON Het stadje Cold Spring in de Amerikaanse staat Ken tucky neemt de voorspelling dat Maria op 31 augustus zal verschijnen bij de St. Jozefkerk, zeer serieus. De stad zal ermee omgaan als met 'elke andere normale ramp', aldus het hoofd van de brandweer. Het 2800 in woners tellende plaatsje verwacht dat de voorspelde verschijning van Maria tussen de tien- en honderdduizend bezoekers zal trekken. Voor chaos hoeven zij niet te vrezen. Het gemeentebestuur heeft het rampen plan 'Operatie St. Joe' opgesteld. Ziekenhuizen in de omgeving en red dingsbrigades zijn in paraatheid gebracht en ook de nationale garde, het Rode Kruis, de politie, de rechtbank en hulpdiensten uit de omliggende plaatsen zullen zo nodig worden ingeschakeld. Pastoor Leroy Smith van de St. Jozefkerk maakte enkele weken geleden bekend dat een waarzeg ger hem had voorspeld dat hij een van de drie priesters zal zijn die door Maria als 'speciale ambassadeur' zijn uitverkoren. Hij kent ook de naam van een van de andere uitverkoren priesters, maar hij wil die niet prijs geven, evenmin als de naam van de waarzegger. Smith zegt tekenen te hebben ontvangen die de voorspelling bevestigden. WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1992 'Vervolgd christendom' andere naam en strategie Idoor FRIEDA PRUIM Echte pleister is beter dan vals marmer. ALMERE De omwentelingen in Oost- Europa hebben de interkerkelijke hulp- en zendingsorganisatie Vervolgd Christen dom doen besluiten haar naam te verande ren in 'Zending zonder grenzen'. De naamsverandering gaat gepaard met een verandering in strategie. 'Zending zonder grenzen' is actief in twaalf westerse landen en richt haar activiteiten op de voormalige communistische landen in Oost- Europa en China. Werd in het verleden uitslui tend gewerkt vanuit de westerse landen, sinds kort sticht de organisatie ook zendingscentra in die landen zelf. Tot de val van de communis tische regimes hield Vervolgd Christendom, dat sinds 1972 bestaat, zich vooral bezig met de smokkel van bijbels naar dit gebied. In het ver volg zullen hulpgoederen en bijbels verspreid worden vanuit de nieuwe zendingscentra. In Roemenië, de Oekraïne en in Siberië zijn al centra van de grond gekomen. In Albanië wordt binnenkort een steunpunt geopend. Vorige maand werd het landelijk centrum van Vervolgd Christendom in Almere door brand verwoest. Behalve de kantoren en opslagruim ten gingen daarbij de hele inventaris, grote hoeveelheden hulpgoederen en duizenden bij bels verloren. Deze week heeft de 80.000 dona teurs tellende organisatie vanuit een nieuw tijdelijk onderkomen de transporten naar Roemenië, Siberië en Albanië hervat, deels dank zij door bedrijven aangeboden goe deren. DEN HAAG Eeuwenlang was Nederland op te delen in vrijzinnige, orthodoxe (rechtzinnige) en katholieke gebieden. Langzamerhand tekent zich echter een twee deling af met aan de éne kant gebieden waar de onkerkelij- ken en de geseculariseerde christenen wonen en werken en aan de andere kant gods dienstige gebieden waar de gereformeerde groeperingen binnen en buiten de Her vormde Kerk zich bevinden. Dit concludeert dr. Hans Knip penberg, sociaal geograaf aan de Universiteit van Amster dam, in zijn nieuwe boek 'De Religieuze Kaart van Neder land' (uitgegeven door Van Gorcum in Assen Tijdens de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) ontstond in Neder land het volgende religieuze pa troon: het katholieke zuiden, de orthodox-protestantse strook van Zeeland langs de grote ri vieren, Veluwe, Overijssel naar delen van Friesland, en het vrij zinnige noorden. Behalve or thodoxe protestanten, katholie ken en vrijzinnigen woonden er in de genoemde gebieden ook lutheranen, doopsgezinden, re monstranten en nog wat oud katholieken. Dit religieuze beeld van Neder land is de laatste decennia door ontkerkelijking en de komst van nieuwe geloofsgroepen, zo als moslims en hindoes, steeds sterker veranderd. De helft van de Nederlandse be volking rekent zich niet meer tot een kerk. Nederland-neemt daarmee, vergeleken ir/et de ons omringende landen, een uitzonderingspositie in. In Duitsland, Denemarken, Frankrijk, Groot-Brittannië en andere Westeuropese landen komt vanzelfsprekend ook se cularisatie voor, maar deze leidt in het algemeen niet tot formele onkerkelijkheid. Het aandeel van de onkerkelijken bedroeg in 1981 in West-Euro pa als geheel ongeveer acht pro- Als oorzaak van de hoge onker kelijkheid in Nederland ziet Knippenberg de houding van de Nederlanders. Ze kiezen ervoor om kerkelijk te zijn of niet ker kelijk, maar niet een beetje ker kelijk. Uitheems Na 1960 verschijnen er ook nieuwe, uitheemse kleuren op de atlas van kerkelijk Neder land (moslims, hindoes). Isla mieten zijn nu na rooms-katho- lieken, hervormden en syno daal gereformeerden de vierde grootste godsdienstige stro ming in Nederland. De belangrijkste scheidslijnen op de religieuze kaart van Ne derland zijn die tussen protes tant en katholiek en die tussen vrijzinnig en rechtzinnig bin nen het protestantisme. Militaire ontwikkelingen tij dens de Tachtigjarige Oorlog bepaalden grotendeels de 'breuklijn Rome-Reformatie'. Evenals elders in Europa heeft ook in ons land het adagium 'die het land regeert diens gods dienst geldt' zijn sporen nagela ten. Toch is de Republiek der Verenigde Nederlanden nooit volledig geprotestantiseerd of 'gecalviniseerd', al vormden ka tholieken, protestanten met af wijkende denkbeelden en joden een soort tweederangs burgers en waren zij beperkt in het uit oefenen van hun godsdienst. Over de verklaring van de scheidslijn tussen vrijzinnigen en orthodoxen zijn de geleerden het nooit eens geworden. Tot de orthodox-protestanten rekent Knippenberg: synodaal gereformeerden, vrijgemaakt gereformeerden, christelijk ge reformeerden, nederlands gere formeerden, en de leden van (oud-(gereformeerde gemeen ten. Bij het orthodoxe gehalte van de synodaal gereformeer den zet Knippenberg desge vraagd een kanttekening: „De laatste tijd zijn die meer naar links opgeschoven en dichterbij de niet-orthodoxe hervormden terecht gekomen wat betreft opvattingen. Vandaar dat de toenadering (Samen op Weg) tussen de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken ge lukt is in zekere zin". Toekomst Knippenberg gelooft niet dat aan de ontkerkelijking een halt zal worden toegeroepen. Daar bij heeft hij de cijfers aan zijn kant. Terwijl in 1985/1986 de bevolking van 65 jaar en ouder zich nog voor ruim 65 procent kerkelijk acht, is dat percenta ge bij de jongeren van 15-24 jaar al tot onder de 40 procent ge daald. De verschillen zijn het grootst bij de hervormden en het kleinst bij de verschillende groepen gereformeerden, die in de studie van Knippenberg bij een genomen zijn. Van de Ne derlanders boven de 65 jaar zegt 29,4 procent katholiek te zijn, 22,3 hervormd, 8,3 gere formeerd, 5,2 procent kiest voor een van de andere kerken en 34,8 procent zegt tot geen kerk te behoren. Van de jonge ren tussen 15-24 jaar zegt 22,6 procent katholiek te zijn, 8,1 procent hervormd, 6,8 procent gereformeerd, 2,4 procent kiest voor andere kerken, terwijl 60,2 procent laat weten niet bij een kerk te willen horen. De verhouding tussen kern- en randleden is, volgens Hans Knippenberg, belangrijk bij de afname van het aantal leden van een kerkgenootschap. Kern- en randleden kunnen van elkaar onderscheiden wor den op grond van het kerkbe zoek. Terwijl kernleden een maal per twee weken naar de kerk gaan, kunnen de randle den met minder toe. Ontkerke lijking doet zich met name aan de randen van de verschillende kerkgenootschappen voor. Rooms-katholieken en her vormden hebben relatief meer randleden dan de verschillende groepen gereformeerden. Ove rigens merkt Knippenberg op dat het zeer wel mogelijk is dat de orthodoxe hervormden (con fessionelen en bonders) in dit opzicht dichter bij de gerefor meerden buiten de Hervormde Kerk staan dan bij hun meer vrijzinnige medelidmaten. Evangelisch Het is niet alleen armoe troef in kerkelijk Nederland. De zoge naamde Evangelische Bewe ging zit in de lift. Voor buiten staanders is de Evangelische Omroep vermoedelijk de be kendste exponent van deze be weging. Verder kunnen tot deze 'club' gerekend worden organi saties als Youth for Christ, De Navigators, Agapè (Instituut voor Evangelisatie) en Jeugd met een Opdracht. De beweging kenmerkt zich door een refor matorische rechtzinnigheid en is wars van moderne opvattin gen die het absolute gezag van de bijbel aantasten. Zij legt de nadruk op een ervaringsgericht persoonlijk geloof. Volgens Knippenberg verzet deze beweging zich tegen onze individualistische koude maat schappij. Toch gelooft de onder zoeker dat de Evangelische Be weging ze telt nu enkele honderdduizenden aanhan gers over haar hoogtepunt heen is. „De groepering waaruit zij recruteert (reformatorische christenen) wordt steeds klei- Van de aanhang van de Evange lische Beweging komt 15 pro cent van buiten de kerk, 9 pro cent procent komt uit de Rooms-Katholieke Kerk en de overige aanhangers zijn her vormden en gereformeerden. DEN HAAG -De voorbe reidingen voor de Wereldconfe rentie over de mensenrechten die de Verenigde Naties in 1993 in Wenen willen houden, liggen niet bepaald op schema. Om precies te zijn: ze lopen een jaar achter en men heeft nog maar negen maanden de tijd de ach terstand in te halen. Er is nog geen agenda, regiona le bijeenkomsten zijn maanden uitgesteld, Rome en vervolgens Berlijn annuleerden hun aan bod om als gastheer van de con ferentie op te treden. En er lig gen 26 voorstellen voor 'actie- gerichte' wetenschappelijke studies, waarover het eerste, laat staan het laatste, woord nog niet gezegd is. Half september is er weer een PREPCOM, VN-jargon voor een vergadering van het Prepa ratory Committee, het voorbe reidende comité waarin elk land dat wil, kan plaatsnemen. Nederland is ook van de partij in het comité en behoort niet, of niet meer, tot de westerse lan den die aanvankelijk tegen een dergelijke conferentie waren, uit vrees dat het evenement eerder een stap terug dan een stap vooruit zou worden. Het is voor de tweede keer sinds de oprichting van de Verenigde Naties in 1945 dat een dergelij ke conferentie wordt gehouden. De eerste vond in 1968 in Tehe ran plaats. In 1989 werd het idee bij de VN gelanceerd om precies 25 jaar na Teheran een tweede conferentie te houden. In 1990 nam de Algemene Ver gadering van de VN een resolu tie plus budget aan en in sep tember 1991 werd de eerste PREPCOM gehouden. De Algemene Vergadering heeft slechts globaal aangege ven wat de zwaartepunten moeten zijn. Een verplicht nummer is uiteraard een beoor deling van wat er sinds 1968 werd bereikt en wat er nog ver beterd kan worden. De vraag hoe doeltreffend de VN zelf werken, wordt een apart hoofd stuk op de conferentie. ongeveer 60.000 mark per jaar gaat vragen voor het pand aan de Limonenstrasse waarin de oecumenische gemeente is ge vestigd. De kerk vroeg tot dus ver geen huur voor het huis in een van de betere wijken van Berlijn. Pogingen om mede huurders voor het pand te vin den hebben tot dusver niets op geleverd. De vereniging wil het Hendrik Kraemer Huis behouden 'als plek voor de dialoog, voor het zoeken naar vernieuwing en voor het ontwikkelen van ver zet' en heeft daarom een fonds ingesteld dat het fundament voor de huursom moet vormen. Het toezicht op dit fonds berust bij een internationaal curatori um, waarin onder anderen oud politicus prof.dr. B. de Gaay Fortman zitting heeft. De Nederlandse vrienden van het Kraemerhuis zijn een 'speelse actie' begonnen ter on dersteuning van het plan van de vereniging. Zij willen zoveel mogelijk 'aandelen Bé' ter waarde van 75 gulden verkopen in verband met de 75e verjaar dag van ds. Bé Ruys eind okto ber. Ruys, hervormd predikan te, is al sinds de oprichting bij het werk van het Kraemerhuis betrokken en heeft als geen an der de activiteiten van de ge meente verdedigd. BERLIJN De Nederlandse Oecumenische Gemeente, die is gevestigd in het Hendrik Krae mer Huis in Berlijn, is zozeer in de financiële problemen ge raakt dat ze met sluiting op kor te termijn wordt bedreigd. De steunvereniging van het huis is daarom een financiële actie be gonnen om 500.000 mark (on geveer 560.000 gulden) bijeen te brengen voor het behoud van de gemeente. De oecumenische gemeente werd in 1949 gesticht en wilde de dialoog tussen christenen en marxisten bevorderen. Haar loyale houding tegenover het DDR-regime leidde in de jaren tachtig tot een moeilijke ver standhouding met het Inter kerkelijk Vredesberaad dat vooral contact zocht met kriti sche groepen in en buiten de DDR-kerken. De organisaties die het werk van de gemeente steunden, zo als de Wereldraad van Kerken en de Nederlandse Hervormde Kerk, hebben na de val van de Berlijnse Muur de subsidie stopgezet. De gemeente is daar door geheel afhankelijk gewor den van persoonlijke giften. Bovendien heeft de Evangeli sche Kerk laten weten dat zij per 1 januari 1993 een huur van 'Vaktaal, vaktermengids bij kerkge bouwen'. Uitg. Profiel, Bedum. Prijs 19,50. Oude kerkgebouwen, ze zijn nauwelijks klein te krijgen. In alle soorten en maten blij ven ze mensen trekken. 'Ker- kepaden', georganiseerde dagtochten langs de vaak eeuwenoude bedehuizen, zijn inmiddels een vertrouwd verschijnsel geworden. Het aantal kerktoeristen groeit nog steeds. Maar lang niet ie dereen zal de koster of de gids begrijpen wanneer die onbevangen over een 'ontlas- tingsboog' of een 'druiper' vertelt. Voor alle duidelijkheid, een hoogrode kleur is dan niet no dig. De deskundige begeleider zal bij de eerste term ongetwij feld doelen op de boogconstruc tie die bij sommige kerkmuren is aangebracht om het gewicht van het bovenliggende muur werk op te vangen. En met het laatste woord zal hij wijzen op de sluitsteen in de top van een gewelf, die om decoratieve rede nen ver naar beneden door hangt. Het zijn maar twee kleine voor beelden uit de enorme voorraad vaktermen die schuilgaan in de samenstelling van stenen, hou ten en ijzeren voorwerpen waaruit een kerk is opgebouwd. Bij het spreken over monumen tale kerkgebouwen komen za ken aan de orde als architec tuur, historie, kunstgeschiede nis en liturgie. Voor al de ter men van deze afzonderlijke vakgebieden zijn lijvige hand boeken te koop. Een handzame selectie met de meest voorko mende termen ontbrak tot nu toe. Dat is jammer voor de leken on der de kerkbezoekers. Hoewel een oude kerk ook zonder nade re uitleg indrukwekkend kan zijn, gaat er toch veel aan de be langstellenden voorbij. Elke kerk heeft zijn eigen, dikwijls bewogen geschiedenis. Wie de vormentaal van het gebouw kan verstaan, kan er veel aan aflezen. De interieurs weerspie gelen de veranderingen in theo logische opvattingen. Ze laten het nodige zien van de invloe den die zijn uitgegaan van in vloedrijke families. Zonde om dat allemaal te missen. Op verzoek van vele belangstel lende kerkbezoekers is daarom een boekje uitgebracht waarin zevenhonderd termen worden verklaard die regelmatig in en rond de kerkelijke gewelven weergalmen. 'Vaktaal, vakter mengids bij kerkgebouwen' maakt de lezer vertrouwd met de terminologie van metselaars en meubelmakers, organisten en orgelbouwers, kosters en kunsthistorici, steenbakkers en steenhouwers, loodgieters en leidekkers, timmerlieden en niet te vergeten theolo gen. Toegankelijk Het boekje is een pennevrucht van de Stichting Oude Gronin ger Kerken, die evenals haar Friese evenknie enkele tiental len monumentale kerken in stand houdt. Om de bezoekers van de kerken ter wille te zijn, koos de stichting voor een ge makkelijk toegankelijk boekje, dat wat betreft formaat zo in de binnenzak mee op kerkepad kan. Macht VN overschat VREDESMACHTEN van de Verenigde Naties treden in twaalf conflicten in alle hoeken van de wereld. Zij g steeds vaker en steeds sneller naar crisisgebieden vt ,g vroeger wellicht geen regeling mogelijk zou zijn gewerd Operaties als de UNPROFOR in Kroatië en Bosnië, ere UNTAC in Cambodja zijn de duidelijkste uitingen van nieuwe elan van de organisatie, die onmiskenbaar heeft profiteerd van het einde van de Koude Oorlog. Zoals de v1VV ge secretaris-generaal Perez de Cuellar in zijn rapporti de Algemene Vergadering vorig jaar opmerkte, zijn de een cruciale schakel geworden in de 'nieuwe wereldorde' zijn bijna zoveel als een wereldregering waarop de lidsta jt een beroep kunnen doen. Perez deelde echter in het optii 1£ me na het einde van de Golfoorlog en daardoor maakte hii fout die iedereen maakte: hij overschatte de mogelijkhe van zijn organisatie om een einde te maken aan alle con r ten. Nu Amerikanen en Russen steeds meer gemeensch pelijke belangen hebben, kan er sneller een consensus v den gevonden over de meest dringende acties. Maar P< had duidelijk gehoopt dat de VN het forum zouden wor waar alle grote geschillen tussen naties op vreedzame nier konden worden uitgepraat. Dat blijft echter net1 wensdroom als vroeger. De VN zijn machteloos gebleke I de vloedgolf van nationalisme in Europa en dat werpt schaduw over de toekomst. ONDANKS de jongste stemmingen hebben de VN slechte beurt gemaakt in de crisis in ex-Joegoslavië. D in de eerste plaats een gevolg van het falen van de Europ rs Gemeenschap om een oplossing te vinden. Terwijl de Et pese bemiddeling zich doelloos voortsleepte, werd d heidsraad op afstand gehouden. In dat opzicht treft Eur de meeste schuld, maar toen duidelijk was dat de EG n zou kunnen uitrichten, had de Veiligheidsraad sne moeten ingrijpen. Secretaris-generaal Boutros Bout,c Ghali toonde zich echter weigerachtig om tussenbeide te men. Hij was van oordeel dat de crisis in Bosnië vooral Europese aangelegenheid was en dat de problemen in malië veel groter waren. Nu is het lijden van de is nog er dan dat van de Bosniërs, maar Boutros Ghali vergist zich hij beweert dat Bosnië een Europees probleem is. De centratiekampen, deportaties en 'etnische zuiveringen' een rechtstreekse aanval op de meest elementaire mens rechten en op alle democratische principes. Als de Verei de Naties een nieuwe wereld willen helpen uitbouwen, k a nen zij dit soort situaties geen seconde dulden. Door zijnw rughoudendheid heeft Boutros Ghali zelf, onbewust, i signaal gegeven aan de Serviërs dat zij ongestraft kuni doorgaan met hun barbaarse praktijken. ANDERZIJDS heeft Boutros Ghali gelijk als hij erop dat te veel landen te veel van de VN verlangen. Van de t worden capaciteiten vereist als van een soort superman: j gen te bemiddelen tussen partijen die vaak niet eens wilt praten. Bovendien nemen de meeste lidstaten het nietf, nauw met hun betalingen. Ruim 100 van de 180 leden 1 permanent achterop met hun contributies. Dat ondermijc de efficiëntie van de VN in hoge mate. Door die budgetta beperking ziet Boutros Ghali zich verplicht regionale orjl nisaties als de CVSE in te schakelen voor conflictbehaj sing. Dat is op zichzelf geen slechte ontwikkeling: het kaïf VN heel wat werk besparen. Maar dat mag niet ten kor gaan van de VN zelf. Zeker in deze onzekere tijden heeftlr wereld een sterke en vlot werkende VN-organisatie nodig Wij geloven. Waar niet in: I "je leert er maar mee leven'.' Wie op Kerkepad gaat, wordt dikwijls geconfronteerd met een terminologie waarvan een leek weinig begrijpt. Het boekje 'Vaktermen' kan uit komst bieden. FOTO: SP Duidelijkheid heeft voorop ge staan bij de samenstelling van 'Vaktaal'. Om de beschrijvin gen van de vaktermen voor niet-ingewijden leesbaar te ma ken, is zelfs niet geschroomd af en toe de technische en weten schappelijke exactheid op het offerblok te leggen. Bovendien staan in het boekje zeventig te keningen, die eveneens uitblin ken in schematische helder heid. Het boekje is zowel voor begin ners als voor gevorderden een aanrader. Wie zich beschroomd afvraagt wat ook alweer het verschil is tussen een gotische en romaanse kerk, kan nu met een snelle blik in het boekje vol staan. Bollebozen in de kerke lijke architectuur zullen op hun beurt weer blij zijn een term als 'opus reticulatum' correct ge speld en uitgelegd aan te tref fen. Wie echt nog nooit in een kerk is geweest, zal zielsgeluk kig zijn te lezen wat nu precies een 'orgel' is, en kan na lezing van de uitleg menige calvinist aftroeven met zijn kennis over klavieren, registers en windla den. Deze kerk-architectoni- sche 'catechismus' zal zeker in een behoefte kunnen voorzien. Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit Kantoor redactie Apothekersdijk 34, Leiden Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden. Telefax: 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden. Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk 070-3190 933 070-3906 717 Postbus 9. 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor: Telefoon Telefax Postadres Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van j, 08 30 tot 17.00 uur. I' Directeur/hoofdredacteur: J. Leune L Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808): L. van Koot Leiden en omgeving (tel 071 -144 046/047/48/49): G - J. Onvlee (chef-redacteij F. Buurman, K van Kesteren, R Kleijn, drs. R Koldenhof, M. Kroft, T Pieters eni M Roso. Binnen- en buitenland, financién en economie (tel 070 - 3190815) A van Rijn (chef), drs R Edens, A. van Holstein, E. Huisman. H Jansen, drs. J. i Leeuwen - Voorbij, R. de Roo Sport (tel 070 - 3190 826): in samenwerking met sportredactie Sijthoff Pers. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834)' G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Piet Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): drs. P van Velthoven. Foto (tel 070 - 3190 838) M Konvallnka (chef) en S. Evenhuis. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik va - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn vi - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs. K. Swiei it uit R in 't Hoi 3 De algemene verslaggevers van Pers Ur n de Ven en P. Vogels. De parlementaire r< i, H. Bijleveld, D. Hofland, P Koopman, D (Tunis), A. Courant (Athene), I (Johannesburg), drs. A Heermg (Rome), B van Huët (Londen), M. de Koninc (Washington), F. Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel). W Voord* (Parijs), drs. R. Vunderink (Moskou). W. Werkman (Jeruzalem), G. van Wijland (Belgrado). F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal- publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalster M. de Cocq. n 08.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma. t/m vr van 18.00 tot 19.00 uur. op z 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -141 905. Voor uitsluitend het dd geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -140 680 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 28,20 82,80 318,65

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2