Vliegverbod Zuid-Irak desnoods met geweld \bor Wie Zn Eerste Bril Altijd Kwijt Is. i~l4 Dagen Gratis^ Serviërs schenden opnieuw VN-akkoord Met vut Pearle A2 A3 Aantrekkelijker vorm van militaire dienst bepleit Aardbevingen in Centraai-Azië CDA wil deze week besluit over komst Bosnische vluchtelingen Pearle Is Kijkplezier. £eidóe6omo/rit raziliaanse resident ilanceert stuk zeep B5 WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1992 20 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN Religieuze kaart van Nederland in beweging Rl bepleit vèrbod op I teelt Nederwiet £eidóe 6otnci/itt Uitgave Westerpers.bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25420. Losse nummers 1,50. Vannacht weinig wind en enke le mistbanken. Morgen in de loop van de dag enkele regen- of onweersbuien. Minimum temperatuur omstreeks 16 gra den. Middagtemperatuur van 22 graden tot 27 graden. Wind uit zuidoost tot zuid, toene mend tot matig, kracht 4, aan de kust mogelijk tot krachtig, 6. Kwart jonge Somalische kinderen al overleden MUQDISHO Minstens een kwart van alle Soma lische kinderen jonger dan vijfjaar is waarschijnlijk al dood als gevolg van de hongersnood en de burger oorlog in het land, aldus Peter Davies van Interac tion, een samenwerkingsverband van 135 hulpor ganisaties die in Somalia werken. Volgens Andrew Natsios, de functionaris die vorige week door presi dent George Bush is benoemd tot coördinator voor de hulp aan Somalia, is dat cijfer waarschijnlijk nog aan de lage kant. De Verenigde Staten beginnen met een voedseltransport van 145.000 ton hulpgoe deren naar Somalia. Om te zorgen dat het voedsel werkelijk de armen bereikt wil de Amerikaanse re gering het voedsel tegen lage prijzen verkopen in plaats van het weg te geven. Pagina A4: Somalia, land van vernietigde dromen Idoor RIK IN 'T HOUT DEN HAAG De plicht tot militaire dienst moet blijven bestaan, maar wel in een veel aantrekkelijker vorm. Het zou bijvoorbeeld mogelijk gemaakt moeten worden voor een jongeman om zelf binnen bepaalde grenzen te bepalen hoe lang hij wil dienen. Daar naast dient ook de invoering van een zogeheten sociale dienstplicht (voor jongens en meisjes) te worden beke ken. Deze conclusies staan naar ver luidt in een vertrouwelijk tussenrap port van de commissie-Meijer, die in opdracht van defensieminister Ter Beek bekijkt of de dienstplicht kan worden afgeschaft. Neen, zegt de com missie, omdat dit waarschijnlijk te duur zou worden. Zij vreest „structu rele meerkosten" omdat de perso neelskosten van een beroepsleger vol gens haar aanzienlijk hoger liggen dan die van een dienstplichtigenleger. Ook het verder inkorten van de dienst plicht stuit volgens de commissie op bezwaren van financiële aard. Aange zien het aantal dienstplichtigen per lichting toeneemt, moet er dan veel meer materieel worden aangeschaft. Aantrekkelijker maken van de dienst plicht ziet de commissie dus als enige overblijvende mogelijkheid. Sociale dienstplicht dient volgens de commissie-Meijer overwogen te wor den, omdat jongeren „best" aange sproken mogen worden op hun verant woordelijkheid voor de maatschappij. CDA-kamerlid Ton de Kok heeft het al eens een goede zaak genoemd als jon geren op een dergelijke manier „leren hun handen te laten wapperen". Een ander CDA-kamerlid, defensiespecia list Ton Frinking is echter fel tegen zo'n dienstplicht. Frinking is er heilig van overtuigd dat ook Nederland, net als de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannie, toe kan met een beroepsleger. Ook de PvdA ziet niets in een maat schappelijke dienstplicht en geeft de voorkeur aan het opheffen van de dienstplicht of het drastisch inkorten daarvan. BISJKEK De Centraalaziatische republieken Kirgizstan en Kazachstan zijn vandaag getroffen door een serie aard bevingen met een kracht van 5 tot 8 op de 12 punten tellen de schaal van Mercalli. Over eventuele schade of slachtof fers is nog niets bekend. De zwaarste schok met een kracht van 8 werd geregistreerd in Kirgizstan. Het epicentrum lag 120 kilometer ten zuidwesten van Bisjkek, de hoofdstad van Kirgizstan, waar muren van gebouwen scheurden. De aardbeving deed zich voor om 08.05 uur plaatselijke tijd en werd gevolgd door twee naschokken waarvan één met een kracht van 6 op de schaal van Richter. Het epicentrum van de aardbeving in Kazachstan, met een kracht van 5 op de schaal van Mercalli, lag 320 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Alma Ata, bij de Kirgizisch-Chinese grens. In Tadzjikistan maten seismologen een beving in de grens streek tussen deze republiek en Oezbekistan, met een epi centrum op 240 kilometer van Doesjanbé, de Tadzjiekse hoofdstad. LONDEN Groot-Brittan- nië zal gevechtsvliegtuigen naar Zuid-Irak sturen om daar, samen met Frankrijk en de Verenigde Staten, een vliegverbod voor Iraakse mi litaire vliegtuigen af te dwin gen. Dit is nodig om de shi'itische bevolking te beschermen tegen „een systematische volkeren moord", zei premier John Ma jor gisteren. Na een spoedzit ting van zes uur besloot de Brit se regering zes Tornado-ge vechtsvliegtuigen naar Irak te sturen, evenals twee toestellen waarmee vliegtuigen in de lucht kunnen bijtanken. Ver wacht wordt dat Frankrijk een soortgelijke hoeveelheid toe stellen zal bieden en de Vere nigde Staten aanzienlijk meer. „Als de Irakezen binnen de ver boden zone vliegen zullen ze worden neergeschoten. In het verleden hebben we al gezien dat ze dan zullen verliezen", zei Major, verwijzend naar de Golf oorlog tegen Irak twee jaar ge leden. De vliegverbodzone zal „binnen enkele dagen" worden ingesteld in het gebied ten zui den van de 32e breedtegraad. Experts menen dat er geen nieuwe resolutie van de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties nodig is om de zone in te stellen. De geallieerde toestel len zullen de vlucht- en contro le-operaties 24 uur per dag voor onbepaalde tijd uitvoeren. In New York voeren Britse, Franse en Amerikaanse diplo maten bij de VN nog overleg over de instelling van het vlieg verbod. Een woordvoerder van het Pentagon meldde dat Irak sinds 23 juli geen aanval meer heeft uitgevoerd op de shi'iten. De Iraakse luchtmacht voert volgens hem dagelijks zo'n 30 vluchten uit boven het zuiden, oftewel 15 tot 20 procent van alle militaire vluchten. Het gaat daarbij voornamelijk om oefe- nings- en verkenningsvluchten. Alleen oké over het bestaande tracé iê Miy 'Verkeersbord' In het woud van verkeersborden is er nog een bijgekomen. Bij de ge meentegrens van Zoeterwoude werd gisteren het eerste 'verkeers bord' tegen de TGV geplaatst. De actie heeft de steun van het ge meentebestuur, dat wil dat deze snelle trein over het bestaande tracé gaat rijden en niet op een nieuw aan te leggen baan. FOTO:ANP Oude auto's Duitsland terug naar fabriek BONN Duitsland wil autofa brikanten ertoe verplichten oude wagens terug te nemen als die rijp zijn voor de sloop. Vol gens het plan kunnen automo- Taptoe Vol overgave blaast de bassiste van de Koninklijke Lucht machtkapel haar wangen bol op de tuba. Gisteren hield het muziek gezelschap generale repetitie voor de Nationale Taptoe in Breda die vanavond van start gaat. De zeventiende editie van deze militaire muziek uitvoering en parade, die tot en met 20 augustus wordt gehouden, heeft als thema Europa 1992. FOTO: ANP SARAJEVO De Bosnische hoofdstad Sarajevo is van nacht opnieuw onder vuur genomen door Servische ar tillerie. Dat gebeurde ondanks dat de Servische leider Radovan Ka radzic gisteren een overeen komst tekende waarbij de Ser vische zware wapens onder toe zicht werden geplaatst van de Verenigde Naties. Volgens de Bosnische radio, die de beschietingen meldde, wer den ten minste drie mensen ge dood. Zware gevechten werden van morgen ook gemeld vanuit de al vier maanden door de Serviërs belegerde stad Gorazde. Servi sche artillerie ging hier de hele nacht door met beschietingen. De Servische media spraken van een „beslissende slag" om de stad. In de stad Slavonski Brod aan de grens met Kroatië besloten de autoriteiten van daag alle kinderen in veiligheid te brengen. Ongeveer een derde van de bij na duizend vrouwen en kinde ren die gisteren vanuit de Bos nische hoofdstad Sarajevo zijn d, zijn vanmorgen in Belgrado aangekomen, zo heeft het persbureau Tanjug in Bel grado gemeld. De overige vluch telingen zouden onderweg al onderdak hebben gevonden bij familie of vrienden. Na de beschieting van een Brits vliegtuig met hulpgoederen heeft de vluchtelingenorganisa tie van de VN (UNHCR) de hulpvluchten op Sarajevo stop- geget. Het vliegveld zelf blijft open. Een woordvoerder van het hoofdkwartier van de VN- troepen in Zagreb kon uitlatin gen van een medewerker van de VN in Sarajevo dat de beschie ting „militaire gevolgen" zou hebben, niet bevestigen. „Zo'n besluit wordt op hoger niveau genomen", zei hij. Pagina A5: Vrijwilligers ge zocht voor hulpverlening in Bosnië Idoor RIK IN 'T HOUT DEN HAAG/ZAGREB - Het Tweede-Kamerlid Kra- jenbrink (CDA) wil dat de re gering nog deze week beslist of een nieuwe groep van dui zend Bosnische vluchtelin gen, die nu in de Kroatische hoofdstad Zagreb verblijft, naar ons land mag komen. Krajenbrink vindt dat „in dit concrete geval" niet hoeft te worden gewacht op het oordeel van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen. Ook de plaatsvervangend direc teur van de Hoge Commissaris in Den Haag, L. de Smet, ver klaarde gisteren desvraagd dat de Nederlandse overheid naar eigen inzicht mag handelen. „De bevoegdheid om visa uit te geven en mensen op te vangen berust niet bij ons. Wij kunnen wel suggesties opperen, maar de uiteindelijke beslissing blijft in handen van de individuele staten". Volgens De Smet zal het nog tot zeker eind augustus duren eer duidelijk wordt öf en zo ja in welke mate de Hoge Commissa ris ook op Nederland een beroep zal doen om ex-Joegosla- ven op te nemen. De Smet is het eens met staats secretaris Kosto dat deze men sen zoveel mogelijk in de regio moeten worden opgevangen. Op het moment dat landen daarbuiten zich bereid verkla ren om hen massaal toe te la ten, kan dat immers worden uitgelegd als een rechtvaardi ging van de Servische politiek van etnische zuiveringen. „Maar de Hoge Commissaris stelt daarbij wel dat in geval van acute noodsituaties opvang buiten de regio gewenst is", al dus De Smet. Pagina A4: Stuurgroep zorgt voor opvang vluchtelingen Blanke informant van ANC vermoord JOHANNESBURG Het Afrikaanse Nationale Congres (ANC) heeft vandaag gemeld dat een blanke die het ANC informatie heeft gegeven over de moord in 1985 op drie van zijn leden, nu op zijn beurt is vermoord. André Massdorp de Villiers, een boer uit Addo in de oostelijke Kaapprovincie, stierf in een regen van kogels toen hij zijn auto parkeerde. bisten hun oude personen- of vrachtwagens kosteloos inleve ren bij de dealer. Bij auto's van buitenlandse makelij wordt de importeur verantwoordelijk. Donorlever verdeeld over twee patiëntjes GRONINGEN - In het Acade misch Ziekenhuis Groningen is een techniek ontwikkeld waar bij één donorlever wordt ver deeld over twee jonge leverpa tiënten. Volgens directeur J. van der Graaff-van Male van de Nederlandse Lever Darm Stich ting in Breukelen kunnen nu jaarlijks zo'n 20 kinderen van een nieuwe lever worden voor zien. Twee jonge patiënten die eerder dit jaar in Groningen de helft van een donorlever kre gen, maken het goed. Volgens Van der Graaff is het mogelijk de lever te delen omdat kinde ren geen hele lever van een vol wassene nodig hebben. „Vroe ger werd dan een deel geïm planteerd en de rest werd weg gegooid. Aangezien we te wei nig donorlevers hebben en er wachtlijsten voor patiënten zijn, is zoiets natuurlijk zon de". (De Tweede Bril Gratis.) Wie nu 'n bril bij Pearle koopt, krijgt er een complete bril gratis bij. Maar wel graag even deze adverten tie meenemen. ven raeoeri Deze aanbieding is geldig bij alle Pearle- en Pearle Express-winkels in Nederland. Daar vindt u ook de exacte voorwaarden. Alphen a/d Rijn, Van Mandersloostraat 9 (t.o. C&A) - Leiden, Haarlemmerstraat 107 (t.o. C&A) Het 'verv roegd uittreden', verplicht of niet, blijft toenemen. Dat blijkt uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die vandaag zijn bekendgemaakt. Hoeveel het er eind vorig jaar precies waren staat in het bericht, verderop in de krant. Ook hoeveel er met vut gingen net zo goed als het aantal dat de vut weer beëindigde omdat het pensioen ervoor in de plaats kwam. Vast staat dat het aantal intredenden in de regeling voor vervroegde uittreding veel groter is dan het aantal uittredenden. En dat belooft weer wat voor het aantal intredende abonnees van de Leidse Courant. Want waar kunnen de vutters hun vrije tijd beter mee besteden dan met het lezen van de krant? I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. CJ direct een definitief abonnemer t. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IC!J maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: I Straat: I Postcode/Plaats: I Voorl: Telefoon: (voor controle op bezorging) Bel 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^^501 VC Den Haag 711848 003000 inimaiiinauim BUITENLAND EIDEN OMGEVING SPORT &n krant ontvangen Bel tussen •0 en 19.00 uur, zaterdags tussen '0 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 248 en uw krant wordt nog dezelfde nd nabezorgd. ir Hans lindenkamp PAULO De Brazili- fse president Fernando lor de Mello heeft samen zijn boezemvriend en ïalig campagneleider, I zakenman Paulo Cesar fias, 400 miljoen gulden deze conclusie is de parle- ltaire onderzoekscommissie (I) gekomen, die de financië- ïdel en wandel van Farias bluist. De commissie legde Wgelopen tien weken enkele Jenden bankafschriften en }ues onder de loep. Uit de slsom blijkt dat het duize- vekkende bedrag zich tus- 12 heeft bewogen over de prekeningen van Farias en ste medewerkers van de sident. Farias, kortweg PC Irazilië geheten, zou zich ze- |tig keer verrijkt hebben. Jina A4: Brazilianen krijgen iar uit eigen doos duif of havik? avo-serie bekroond met Zilveren Nipkowschijf eter Barendse heeft geen berouw

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1