iavo-serie bekroond met Zilveren Nipkowschijf Robert ten Brink zoekt naar tintelend gevoel •an H: „Er moet hoop uit mijn teksten spreken" T KUNSTRTV jrum overweegt seizoen inder operavoorstellingen Strafrechtelijk onderzoek Woody Allen RVU stelt een prijs in voor radiodocumentaire wdaeGouaa/nt WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1992 SCHEDE Opera Forum overweegt in het seizoen 1993- geen operavoorstellingen te geven. Door deze maatregel het gezelschap geld sparen voor de vier volgende jaren. Het bedoeling in die jaren te groeien naar vijf produkties per ien. Dit is het aantal dat het ministerie van welzijn, volks- indheid en cultuur in het Kunstenplan aangeeft. Een rdvoerder van het operagezelschap heeft dit gisteren ver- jd. Het eventueel laten vervallen van voorstelllingen in seizoen 1993-'94, de beslissing valt binnen een paar weken, dt ook verband met de beperkte mogelijkheden voor het stellen van operaprodukties. De voorbereiding hiervan zou il moeten lopen. Maar gezien de wijzigingen die Forum als ilg van het Kunstenplan te wachten staan, is dat niet geval, er precies gaat veranderen door het plan is nog onduide- „Het enige wat vast staat is dat er in Enschede een bedrijf reisopera blijft gevestigd", aldus de woordvoerder. Londense kleermaker Tommy Nutter overleden LONDEN De Britse kleermaker Tommy Nutter, die in de jaren zestig onder anderen de Beatles onder zijn klanten had en de kostuums maakte die Jack Nicholson als de Joker droeg in de film Batman, is op 49-jarige leef tijd overleden aan aids. Nutter, die werd opgeleid tot loodgieter, maar in het begin van de jaren zestig begon te werken als kleermakersknecht, had sinds 1968 een eigen bedrijf aan het Londense Savile Row. Tot Nutters klanten behoorden ook Elton John, Mick Jagger en Twiggy. Een van zijn kostuums maakt onderdeel uit van de kostuumcollectie van het Londense Victoria en Albert Museum. Dirigenten tegen bezuinigingen HILVERSUM De acht deelnemers aan de 34ste aflevering In ternationale Dirigenten Meesterklas hebben zich uitgesproken te gen de voorgenomen bezuinigingen op de omroeporkesten. In een brief aan de minister van WVC tonen de musici zich bezorgd dat de bezuinigingen in de toekomst het einde zullen betekenen voor de meesterklas, die zij de meest prestigieuze in Europa noemen. De leden van het Radio Symponie Orkest zullen geen actie voeren tijdens de finale van de meesterklas op 29 augustus in het Concert gebouw. Volgens een woordvoerder van de Kunstenbond FNV geeft men gehoor aan de uitspraak van de president van de recht bank in Amsterdam dat de meesterklas niet mag worden gehin derd door acties. Wel zijn nieuwe acties in voorbereiding. Volgende week maandag wordt met de leden van de Kunstenbond FNV en de Nederlandse Toonkunstenaarsbond overleg gevoerd over nieuwe stappen in de strijd tegen het verlies van tientallen arbeidsplaatsen bij de omroeporkesten. Mogelijk worden twee televisie-uitzendingen ge troffen door acties. Extra concert Vertoning film'Judou' van Morrison nu jn chjna toegestaan UTRECHT - Van Morrison BEIJING De Chinese regering heeft geeft op donder- na twee jaar het vertoningsverbod op dag 10 septem- de film 'Judou' van regisseur Zhang Yi- ber een extra mou opgeheven. Vanaf september zal concert in mu- de film in Chinese bioscopen te zien ziekcentrum zijn. Zhang regisseerde ook 'Raise the Vredenburg Red Lantern' die in 1991 een Oscar-no- Utrecht. minatie kreeg en die dit jaar zomer voor het eerst gedistribueerd mocht Het concert dat worden. 'Judou' verhaalt van een lief hij op 11 sep- desgeschiedenis in de jaren'20. De cen- tember verzorgt sors stoorden zich aan de „duistere was binnen een kant" van de film. Het besluit Judou uur uitver- toe te laten lijkt deel te zijn van een re- kocht, aldus de geringscampagne om het culturele le- organisatie. ven zeer geleidelijk te liberaliseren. NE DE COCQ jVERSUM Een tweede eren Nipkowschijf voor irten Schmidt en Thomas bele, de twaalfde voor de 10: dat is de uitkomst het juryberaad voor de roning door de Neder- omroepcritici van het ie Nederlandse televisie- jramma van het seizoen 1-1992. Als zodanig werd eren de vierdelige docu- itaireserie '4 havo, een apart' aangemerkt. Zilveren Reissmicrofoon het beste radioprogramma egekend aan de serie 'Een van de NOS; een eer- vermelding in de radioca- irie was weggelegd voor de kmentaire 'Van de nachte en de kakkerlak' in de serie 'Het voordeel van de twijfel' van het Humanistisch Verbond. De prijzen worden op 16 september uitgereikt tijdens het Tweede Nationaal Omroepcongres in Amsterdam. „Ik weet niet goed wat ik zeggen moet", was de eerste reactie van Doebele, lid van het fameuze filmersduo dat in 1988 al een Nipkowschijf kreeg voor de documentaire 'Een staat van verzorging'. „Daar hadden we nooit op gere kend, we hadden er dus al een gewonnen". Collega Schmidt is beter bespraakt: „Het is eigen lijk een beetje gênant, tegen over andere programmama kers. Maar we zijn er wel heel gelukkig mee, het is een pro gramma geworden waarmee we zelf ook een speciale binding hebben gekregen. We hebben drie maanden op die school rondgelopen, zijn een beetje een deel van die klas geworden. We zijn pas nog voor de diploma uitreiking uitgenodigd". De be kroonde serie schetste een vol gens de critici trefzeker beeld van het wedervaren van de leer lingen in een vierde klas havo van een scholengemeenschap, op de rand van het grotemen senleven, dat dreigend naderbij komt met het onafwendbare eindexamen in de vijfde. De slagschaduw- van dat examen hangt over dat schijnbaar onbe kommerde tienerleven, en ver oorzaakt wrijving tussen de gro te mensen (ouders, leraren) en de scholieren. Overtuigend Schmidt en Doebele brachten, die verwarring, die wrijving en die onzekerheid overtuigend in beeld, met als resultaat een prachtige documentaire, vooral door hun open, niet vooringeno men opstelling. De Nipkow-jury was vrijwel eenstemming in haar lof voor deze produktie, maar tekent wel aan dat ze daarnaast grote waardering heeft voor de nu en dan succes volle pogingen van verschillen de zendgemachtigden om te ko men tot meer en tegelijk kwali tatief beter Nederlands drama. Vooral de NOS ('Recht voor z'n Raab' en 'Suite 215'), de VPRO ('Op afbetaling') en de NCRV ('De zomer van '45') worden daarbij genoemd; de laatste twee waren ook ernstige con currenten van '4 havo' bij de eindverkiezing. Een leven lang De bekroonde radioserie 'Een leven lang', die voor de NOS ge maakt voor de NOS door Erik Hogenboom en Kees Vlaande ren, beoogde interessante land genoten uitvoerig en vrijmoedig te laten praten over hun leven. Dat werd bereikt door hen thuis op te zoeken en daar, in eigen omgeving, te onderwerpen aan langdurige interviews. Het re- Een scène uit de documentaire-serie '4 Havo, een klas apart'. sultaat, al is de vormgeving tra- nachtegaal en de kakkerlak', ge- ditioneel te noemen, is eigen- maakt voor het Humanistisch tijdse geschiedschrijving van Verbond door Corinne Hemink, een consequent hoog niveau ge- is een portret van de Bijlmer, nu worden. eens niet als klaagzang over de De eervol vermelde film 'Van de planologische en sociale misluk king maar tegemoetgetreden met een open oog. De verrassen de vorm, door een kakkerlak kenverdelger te laten praten tij dens zijn werk in de wijk, is boeiend en overtuigend. Presentator Gerard Sonder (41) overleden LOOSDRECHT - In zijn woonplaats Loosdrecht is gis termorgen radio-presentator Gerard Sonder (41) onverwacht aan een aanval van epilepsie overleden. Hij werkte sinds eind jaren zeventig als redac teur-verslaggever-presen tator bij Avro's Radio Journaal en verzorgde eveneens, tot 1988, samen met Lex Braamhorst het populaire Avro-programma 'Hersengymnastiek'. Voor z'n vertrek naar het Gooi in 1976 werkte Gerard Sonder bij de toenmalige regionale omroep RONO in Enschede, thans Ra dio Oost in Hengelo. Hij trad daar in 1972 in vaste dienst, na bij een plaatselijke ziekenom roep de nodige ervaring te heb ben opgedaan. Z'n contacten met de regionale omroep heeft Sonder nooit verbroken. Hij presenteerde tot voor kort nog regelmatig in het weekeinde het sportprogramma van Radio Oost. Beeldbank in museum Boymans ROTTERDAM Bezoekers van museum Boymans-van Beuningen in Rotterdam kun nen binnenkort de complete collectie oude meesters die het museum rijk is, bewonderen. Alle ongeveer 1100 schilderijen, waarvan driekwart de meeste tijd in de depots van het mu seum is opgeslagen, zijn vastge legd in een beeldbank. Via een geautomatiseerd informatiesy steem, dat volgens Boymans uniek is in Nederland en dat één van de eerste in de wereld is, kan het publiek een volledig overzicht krijgen van de collec tie oude meesters van het mu seum. Hiertoe is gekozen voor een computersysteem dat door iedereen eenvoudig te bedienen NS PIET SUM „Ik ben de afge- jaren wel eens zwetend eer geworden. Dan dacht /at doe ik als het mis Ik kan helemaal niks ?rs. Maar juist die angst It een extra stimulans om (lijn werk goed voor de ,te komen", zegt Robert prink, die VARA's 'Din- Be rug toekeert om offi- vanaf 1 september bij jjnica het datingprogram- 'All you need is love', het Beatles-liedje, te l maken. pen zeker tot november bij W de VARA als Veronica op nsie te zien. 'Lingo' wordt iilijk per kilo gemaakt. Het ;ent dat de VARA nog een aantal programma's in aad heeft. Ik heb begrepen e omroep ze allemaal gaat nden". Ireden dat ik bij de VARA weggaan is dat ik na bijna aar het gevoel had dat ik peetje kwam vast te zitten, indelijk deed ik voor die pep alleen 'LingoDat was aag blijven doen, maar dan naast een ander program- Als 'Lingo' niet zo'n succes geworden, was dat mis- |n allang gebeurd. Nou ja, ivoor die andersoortige pro lma's, die ik graag wilde bn, bij de VARA geen ruim- ben ik gaan rond kijken, eb wel gezeurd natuurlijk, Robert ten Brink: „Bij 'Lingo' had ik nooit het idee, we gaan een programma opnemen" samen met producent ID-TV zelfs programma-voorstellen ingediend en proefprogram- ma's gemaakt, maar dat is niets geworden. Ik heb 'Lingo' nu uit handen gegeven, wat een beetje een raar gevoel geeft, maar het programma is in goede handen. De oud-eindredacteur Frangois Boulanger neemt het over. Hij is een heel ander type dan ik, een beetje gezet en klein, maar heel erg leuk. Hij gaat het pro gramma dagelijks presenteren. Dat had ik nooit gewild". Vuurdoop „Ik krijg bij Veronica de kans om achttien afleveringen van 'All you need is love' te maken, plus vier gala-achtige program ma's. Mijn vuurdoop bij Veroni ca is op 14 september. Dan pre senteer ik het Firato-gala recht streeks vanuit de Amsterdamse I FOTO: DIJKSTRA Rai. Mijn eerste 'All you need is love' is op 29 september. Wij zit ten midden in de voorbereidin gen. Het is geen bestaand pro gramma-concept, maar bedacht door de redactie van John de Mol Produkties. Daarbij heb ik vanaf het begin een stevige vin ger in de pap gehad. Ik denk mee en dat is verschrikkelijk leuk. En praktisch ook. Ik be doel als het idee wordt geopperd om mij in een gummie-bodys- tocking van een gebouw te laten roetsjen, dan denk ik dat de prullenbak dichtbij staat". „Dat ik 'All you need is love' ga presenteren, heeft met het ge voel te maken dat het om een heel leuk programma gaat. Na de eerste gesprekken had ik zo iets van: ja, dit wil ik. Dat had ik bij de andere ideeën die de re vue zijn gepasseerd totaal niet. Ik ben altijd op zoek naar dat tintelende gevoel. Bij 'Lingo' had ik ook nooit het idee, we gaan een programma opnemen. Het was altijd een lolletje om te doen. Als ik dat bij het nieuwe programma ook kan hebben, ben ik helemaal gelukkig". „Zal ik vertellen hoe 'All you need is love' eruit komt te zien? Het is geen spelprogramma met een winnaar noch een show met de bedoeling mensen aan elkaar te koppelen of eeuwig gelukkig te maken. We proberen mensen op een originele, aardige, vrien delijke manier bij elkaar te brengen, omdat ze daar zelf geen tijd voor hebben, niet dur ven of wel de ideeën voor heb ben, maar het geld missen. Het hoeven dus niet altijd vreemden voor elkaar te zijri". Advertentie „Het programma wordt opge bouwd uit een aantal onderde len. Een ervan is een video-ad vertentie, waarin iemand kan aangeven op zoek te zijn naar een vaste partner of naar ie mandmet wie hij of zij een keer tje uit wil. Een ander onderdeel' is 'Ik wil wel, maar ik durf niet', waarbij de jongen of het meisje zich in twee minuten op video mag voorstellen. Ik ga dan met die opname op pad om het 'slachtoffer' ermee te confron teren en een ontmoeting te ar rangeren. Zo hebben we ook on der de werktitel 'Het master- plan' een onderdeel waarbij ie mand een idee kan indienen om met grof geschut het hart van de ander te veroveren. Boven dien zouden we het leuk vinden om eens te kijken hoe bekende Nederlanders aan hun partner zijn gekomen. We zijn momen teel naarstig op zoek naar aar dige mensen met leuke ideeën voor het programma. Leeftijd speelt geen rol. Wie zich wil aanmelden voor een van de on derdelen kan bellen naar: 06- 300130". 'Suite 215' Hoewel Robert ten Brink de ko mende drie jaar exclusief voor Veronica-televisie werkt, is er ruimte voor aardige uitstapjes. Een daarvan is de NOS drama serie 'Suite 215'. Robert: „Dat is een van die lolletjes die tus sendoor komen. Ze hebben mij gevraagd de rol te spelen van een kwismaster, die twee ex- kandidates op bezoek krijgt die aan lager wal zijn geraakt. Na dat ik het script had gelezen, zei ik direct ja. En het spannende is dat het een rol is, maar je zou ook kunnen denken dat het misschien echt is omdat het nu eenmaal mijn vak is. Ik hoef dus niet te acteren, kan dat trou wens helemaal niet. Ik speel mijzelf terwijl ik doe alsof ik ac teer". Totaal Festival met: Dan H., Jret Becker, Billy Sarah Gai- f-ighthouse, John Johnson en fSnell. Biddinghuizen. Van 201/ ugustus. IRY DE JONG PINGHUIZÈN - Muzi- 'en avonturier. De Ameri- le zanger Dan Huisinga is jn. Al vanaf zijn zeventien- te hij met zijn gitaar door preld, soms letterlijk spe- yoor een appel en een ei. p in het leven van de lange pr niet ongebruikelijk ge ldat hij de ene dag niet wist [hij de volgende nacht zou p. Zelfs niet of hij wel een plaats zou hebben. Ruim |alf jaar geleden kwam Dan inga naar Europa omdat er Brothers een ceedee van In de Oude Wereld ging uit jen. Het uitstapje was be- als een korte promotie- ie, maar de langharige !r zwerft nog steeds door >a. uitbrengen van de plaat steeds uitgesteld en dus ik maar hangen", lacht Nu de langspeler eindelijk kan Huisingsa weer aan stalten maken om naar Amerika terug te reizen. Maar eerst werkt hij in Nederland nog een serie optredens af. Hij is onder andere te zien op het driedaagse Flevo Totaal Festival in Bid dinghuizen dat morgen begint. Dan Huisinga is geen gospelroc ker in dé pure zin van het woord, maar zijn realistische teksten hebben zo'n positieve strekking dat de Flevo-organisatie er geen moeite mee had hem te contrac teren. De achternaam van Dan klinkt eerder Fries dan Amerikaans. „Dat klopt. Mijn voorouders ko men uit Friesland, maar dat is al wel vijf generaties geleden. Ik heb nooit kunnen achterhalen uit welke stad of welk dorp ze precies komen. Mijn naam is voor de meeste Amerikanen nauwelijks uit te spreken en ik moet hem steeds spellen. Van daar dat ik voor het gemak maar de artiestennaam Dan H. ge bruik". Huisinga is geboren in New Jer sey, maar verhuisde op jonge leeftijd naar Noord-Dakota. Het dorp waar Dan opgroeide, had een inwonertal van duizend. Een geïsoleerd oord, want als 's winters de sneeuw viel, was het dorp soms weken afgesloten van de buitenwereld. De bewo ners konden door de hoge sneeuw vaak dagenlang hun huis niet uit. Die 'donkere da gen' waren voor de jonge Dan aanleiding om liedjes te gaan schrijven. „Ik schreef hele lange teksten. De liedjes duurden mi nimaal negen minuten. Die nummers kon je trouwens ner gens mee vergelijken, want mijn ouders waren zo conservatief dat ze geen pick-up in huis wil den hebben. Ik had dus nauwe lijks een idee over popmuziek". Dan groeide op zonder vrienden. „Ik was echt een eenling. Als je jong bent, zoek je zelfbevesti ging bij je vriendjes. Omdat ik die niet had, moest ik het op een andere manier vinden. Ik deed het door liedjes te schrijven". Op 17-jarige leeftijd verliet Huisinga de ouderlijke woning en vertrok naar Minneapolis. Zijn vader gaf hem zeventig dol lar mee. „Ik heb in die stad vijf dagen lang alle winkels en fa brieken afgelopen voor een baantje. Toen ik ten slotte in een fabriek aan de slag kon, ging ik na elke werkdag bij mensen aan bellen of ze misschien een ka mer te huur hadden. Ik kon voor die zeventig dollar namelijk pre cies een week in een hotel loge ren, daarna stond ik op straat. Drie nachten heb ik in de strui ken moeten slapen, toen vond ik iemand die mij wel in huis wilde nemen omdat ik precies op zijn zoon leek die net in het leger was Nadat Dan Huisinga eenmaal een huis en een baan bad, begon hij zich op muziek te concentre ren. 's Avonds ging hij de bars en clubs van Minneapolis af om met zijn gitaar z'n zelfgeschre ven liedjes ten gehore te bren gen. In de loop der jaren bouwde hij zo'n naam op dat hij van de muziek kon bestaan. „Vanaf dat moment heb ik door Amerika gereisd. Een manager had ik niet, ik boekte al m'n optredens zelf. Dat was echt van de hand in de tand leven, want soms had ik geld in overvloed om vervolgens dagenlang op zwart zaad te zit ten. tk heb in totaal zeven pla ten voor kleine maatschappijen' opgenomen, maar daar heb ik nauwelijks een cent royalties van gezien. Op dit moment heb ik een vaste groep, een manager en een contract met een grote platenmaatschappij, maai* ik houd nog steeds van het avon tuur". Dan: „Ik ben een christen, maar geen gospelartiest in de meest strikte zin van het woord. Ik schrijf over mensen en hun ge voelens. Daarbij zorg ik ervoor dat er altijd hoop uit de teksten spreekt. In Amerika is het trou wens vreemd gesteld met de christelijke muziekindustrie. Er zijn heel wat maatschappijen die alleen gospel uitbrengen. De ar tiesten die bij hen onder con tract staan, hebben de verplich ting dat in elk nummer min stens eenmaal de naam Jezus voorkomt. Gebeurt dat niet, dan wordt het nummer niet uitge-. bracht. Ik weet dat uit de eerste hand, want een vriend van mij is A&R-manager bij zo'n maat schappij". Woody Allen en Soon Yi, gefotografeerd in de Madison Square Gar den in New York. FOTO: AP NEW YORK Filmregisseur Woody Allen, die maandag heeft er kend dat hij een affaire heeft met de 21-jarige, geadopteerde doch ter van zijn voormalige vriendin Mia Farrow, heeft zich mogelijk schuldig gemaakt aan seksueel misbruik van een ander kind van Farrow. De politie van de staat Connecticut is een onderzoek begonnen te gen Allen, maar wil niet zeggen op grond van welke verdenking. De advocaat van Farrow beweert dat het onderzoek zich richt op seksueel 'misbruik. „Wat betreft mijn liefde voor Soon-Yi; dat is zo en gelukkig maar al te waar", aldus Allen over Soon-Yi Farrow Previn in een verklaring uitgegeven door zijn woordvoerster Les- lee Dart. De 56-jarige Allen ontkende met klem dat hij een ander kind van Mia Farrow seksueel had misbruikt. Hij beschuldigde zijn vroegere vriendin ervan verantwoordelijk te zijn voor deze be schuldiging, omdat ze jaloers zou zijn. HILVERSUM De Educatieve Omroep RVU wil nieuw radiodo cumentaire-talent stimuleren en heeft hiervoor een aanmoedi gingsprijs in het leven geroepen voor eindexamenkandidaten van scholen voor journalistiek. Op woensdag 23 september vindt tijdens een live-uitzendmg (Ra dio 5 om 15.00 uur) de uitreiking van de RVU-Radioprijs plaats. De vakjury bestaat uit mw. C.J. Beijersbergen (directeur RVU), mw. L. Iburg (VPRO), dhr. J. Kassies (Stimuleringsfonds), dhr. J.L. Vermeer (RVU) en dhr. A. Vuijsje (Volkskrant). De winnaar of winnares ontvangt een bedrag van duizend gulden en een freelan ce contract voor een voor de RVU te maken radio-programma. Duitse literatuurprijs voor Lutz van Dick AMSTERDAM De in Amsterdam wonende Duitse schrijver Lutz van Dick heeft een prijs voor jeugdliteratuur gekregen die de stad Limburg in de Duitse deelstaat Hessen om de twee jaar toe kent. Van Dick krijgt 6.000 mark en een schrijfstage bij een be roemde Duitse schrijver voor zijn boeken 'Der Partisan' en 'Ver- dammt starke Liebe'. Er waren 80 manuscripten ingestuurd. In het juryrapport staat dat Van Dick, die los-vast verbonden is aan fopt Anne Frank Huis in Amsterdam, het in zijn boeken opneemt vóór de vervolgden, de gediscrimineerden en de paria's.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17