Misverstanden over de bevroren doperwt Sexy kleding om mee naar house te gaan De schoonheid van beschaafde siergrassen Het vloerkleed ligt weer goed Vandaag De Dag j ems en Dhurries, de namen doen pen aan honderassen, maar het n hier om decoratieve vloerkle- j Tegenwoordig staat het tapijt ai hoog op het verlanglijstje van jjioderne mens. Ze zijn geluid- Jpend, maar geven vooral een tvoI en comfortabel accent aan borbeeld harde parketvloeren. -Ips en Dhurries zijn handgewe- 3Cmpsterse tapijten. Omdat ze niet ïwoopt zijn, zijn ze aan beide kan- f jte gebruiken. De Kelim is oor- nkelijk afkomstig uit het voor- Jge Perzië, Turkije en Afghanis- Jwaar ze door de nomadenbevol- 1 als isolerende vloerbedekking idmatje werden gebruikt, motieven van deze tapijten, die 3%al geometrisch zijn, zijn ken- 1 merkend voor een bepaalde streek of familie. Alle Kelims zijn gemaakt van honderd procent wol en hebben loperachtige afmetingen. De origine le kleuren zijn hard: veel rood, terra en blauw, maar de laatste jaren zijn er ook Kelims in zachte tinten ver krijgbaar. Voor zulke tapijten moet een bedrag van zo'n 2500 gulden neergeteld worden. Ze zijn verkrijg baar in de Oosterse speciaalzaken en de betere woninginrichting. Jongere broertje De Dhurry is eigenlijk het jongere broertje van de Kelim. Dit tapijt, dat zo'n twintig jaar geleden op grote schaal in India in produktie geno men werd, is helemaal afgestejnd op de westerse woonmode. Elke drie jaar worden kleuren en dessins aan gepast aan de woontrends. De prij zen liggen tussen de drie- en zeshon derd gulden. Daar staat wel tegen over dat ze vanwege de lichte tinten nogal besmettelijk zijn en dus min der lang mee gaan. Op het gebied van karpetten zijn er de machinaal geknoopte karpetten (de zogenaamde getufte karpetten) en de kunstenaarskarpetten. Hier onder vallen onder meer de heruit- gaves van oude tapijtontwerpen en reprodukties van werk van beroem de schilders. Voor deze creaties moet wel diep in de buidel getast worden, voor vier- tot achtduizend gulden heeft u er een op de vloer. Koelkasten worden groter en steeds meer Nederlanders hebben een magnetron. Hoera, zeggen de makers van diepvriesmaaltijden, Nederland wordt eindelijk wakker. Een verhaal over het grote misverstand rond de bevroren doperwt. door John Stael cent Slingerland maakt drie verschillende shirts per keer in een oplage van een paar :2>hderd stuks. Zijn ze uitverkocht, dan begint Slingerland aan een nieuwe serie. Evelien Baks nnen zijn net zo goed seksob- zegt Vincent Slingerland, een lerdamse ontwerper van een spe- House-kledinglijn voor man- ia Om het sex-appeal van de man- |ke discobezoeker te vergroten, Slingerland een serie van drie lirts ontworpen. Een select pu- ,jj kreeg onlangs de eerste serie drie te zien tijdens een speciale nkomst in de pas geopende hou- sco Nightvessel in Rotterdam, [erland, die al ervaring heeft het ontwerpen van badkleding ndergoed voor heren, waagt zich lus ook aan de House-kleding. vi ril ze toegankelijker maken voor grotere groep. „Vooral voor len met een jonge geest, die graag sexy gekleed gaan en dan niet alleen voor de nichtenscene", licht Vincent toe. Drie verschillende shirts per keer maakt hij in een oplage van een paar honderd stuks. De T-shirts worden eenmalig gemaakt; zijn ze uitver kocht, dan begint Slingerland aan een nieuwe serie. Hij noemt zich geen ontwerper maar stylist. Hij heeft geen opleiding tot mode-ontwerper gevolgd; is door schade en schande wijs geworden, zoals hij het zelf omschrijft. „Ik pre tendeer niet iets nieuws te brengen. Wat ik doe is goed om me heen kij ken en inspelen op een bepaalde trend. Ontegenzeggelijk wordt de trend nu bepaald door House". Slingerlands kledinglijn 'House Na tion' vormt de tegenhanger van de sexy kleding voor vrouwen. „Er was niks modisch voor mannen op dit ge bied, vertelt Vincent, die de shirts zo heeft ontworpen dat het mannelijk lichaam er op zijn voordeligst uit ziet. Oftewel doorschijnend waar de meeste spieren zitten, de borstpartij dus, en bedekt op de plaatsen waar de vetrolletjes aan het oog onttrok ken dienen te worden. Vanzelfspre kend zitten de shirts strak om het lijf, zodat de door veelvuldig sport- schoolbezoek gevormde lijven goed uitkomen onder het black-light van de disco. Voor de shirts maakt Slingerland ge bruik van typische House-materia- len, zoals high-shine lycra, rubber, stretch-stof en metallicprints. De prijs varieert van 109 tot 169 per stuk. Calvinistisch Dat de Hollanders enigszins achter blijven, komt volgens diepvriesdes kundigen door onze Calvinistische inslag. „De vrouw in ons land is bang om lui te zijn", beweert een woord voerder van Iglo. „Ze vindt kennelijk dat het haar taak is om in de keuken eigenhandig een maal tijd samen te stellen. Bovendien werkt in Nederland, vergeleken met andere landen, een beduidend lager per centage vrouwen bui tenshuis". Wij denken te behou dend, is de stellige overtuiging van de diepvriesfabr^kant. Nederlanders zijn van mening dat diepvriespro- dukten niet vers zijn. In alle toon aarden proberen de specialisten in ingevroren produkten duidelijk te maken dat dat een groot misver stand is. „Vaak zijn de diepvriesprodukten verser dan groente die in de winkel te koop ligt, omdat de produkten di rect na de verwerking in de fabriek worden ingevroren. Groente die vers bij de groenteman ligt, heeft al flink wat vitamines verloren doordat er veelal een aantal dagen zit tussen oogsten en consumeren", zo klinkt 'De vrouw in ons land is bang om lui te zijn' het verweer. In de afgelopen twee jaar is de omzet van diepvriespro dukten met twintig procent geste gen tot een bedrag van één miljard gulden per jaar. Heel voorzichtig wordt al gesproken van een kente ring in het Nederlands consumen- De diepvriesindustrie weet hoe wankel en broos de markt is. Toen de Consumentenbond vorig jaar een onder zoek naar de kwaliteit van onder meer diep vriesmaaltijden publi ceerde, pakten zich donkere wolken samen boven menig diepvries- fabriek. Volgens het onderzoek zat er te veel vet en te veel zout in de maaltijden. Bovendien zou het vitamineverlies groot zijn. Omdat de Consumentenbond nog steeds serieus wordt genomen, kwam deze melding hard aan bij maaltijdfabrikanten. Maar, er gloort weer licht, wordt bij Iglo gezegd. Daalde de omzet van kant-en- klare- maaltijden na de publicatie met twintig procent, inmiddels is die achterstand ingelopen. Van een to taal hersteld imago is volgens Iglo echter nog geen sprake. Nog steeds is men teleurgesteld over het feit dat de Consumentenbond alle soorten maaltijden (diepvries, koelvers en blik) in het onderzoek op één hoop gooide. Dat had volgens Iglo nooit mogen gebeuren. „Dat is appels met peren vergelijken". „Want in de test kwamen vooral de koelversmaaltijden en blik niet al te goed uit de bus. Dieprviesmaaltijden worden heel anders opgeslagen en hebben daardoor veel minder kans op besmetting dan een zogenoemde koelversmaaltijd", zo kan Iglo zich ncrg steeds kwaad maken. De Consumentenbond kwam eerst met de opmerking 'een maaltijd is een maaltijd', maar krabbelde later iets terug en gaf toe dat diepvries maaltijden relatief de beste gemaks maaltijden zijn. Maar dat was na pu blicatie van de testresultaten. Options Plus De publicatie van de Consumenten bond was des te vervelender, omdat Iglo net een nieuwe diepvriesmaal tijden introduceerde onder de naam Options Plus; een maaltijd die is sa mengesteld volgens de richtlijnen 'Goede Voeding' van de Voedings raad. Dat betekent dat de maaltijden aan vastgestelde gezondheidseisen voldoen. Desondanks hebben de diepvriesfa brikanten een heilig geloof in de toe komst. 'Diepvries wordt de toe komst', luidt het. Dat optimisme wordt gevoed door de gedachte dat binnen een paar jaar zestig procent van de Nederlandse huishoudens een magnetron zal hebben. Ook neemt het vriesgedeelte in de koel kasten een steeds grotere plaats in. Pizza Onder de diepgevroren produkten is de pizza favoriet, voornamelijk aan geschaft door jongeren. Volgens on derzoek is het diepvriesgedeelte bij jonge gezinnen, ruim éénderde van alle huishoudens, gevuld met vlees en snacks. Ouderen kopen voorna melijk diepgevroren vis en groente. Vorig jaar kocht de Nederlander voor negen miljoen gulden diepge vroren saté's. Daarmee heeft de In dische snack de kroket en bitterbal van hun schijnbaar onaantastbare positie gestoten. Onder de groente is spinazie favoriet. Het Popeye-voer neemt de helft in van alle diepvries- groenten. Belangrijk is volgens de diepvriesfa brikanten de bereidheid van de su permarkten om ruimte vrij te maken voor hun produkten. Diepvrieskis- ten nemen veel ruimte in beslag en van een fraaie ordening is niet altijd sprake. Daar wordt nu in overleg met de supermarkten aan gewerkt. Jonge mensen schijnen niet veel meer te weten van het ouderwetse koken. Vroeger leerden meisjes van hun moeders de kunstjes van de de gelijke Hollandse keuken. Maar dat komt steeds minder voor, beweren deskundigen die zich met voeding bezighouden. En mannen worden al helemaal niet meegeteld, die blijven een minderheid vormen als het gaat om belangstelling voor huishoudelij ke taken. Kunnen moeders moeiteloos vertel len hoe lang spruitjes of andijvie moeten worden gekookt, hun doch ters doen maar wat. Eten maar wat. De vraag naar gemakkelijk voedsel in Nederland wordt elk jaar weer groter. Goed nieuws dus voor met name de diepvriesfabrikanten, want zij zien grote mogelijkheden voor hun produkten. Want, waarom zou Nederland moeten achterblijven bij andere landen waar ingevroren voedsel al een vaste plaats in menig huishouden heeft ingenomen? In Nederland zegt twintig procent van alle huishoudens wel eens een diepvriesprodukt te gebruiken, ge middeld 16,5 kilogram per persoon per jaar. Nederlanders verbruiken ruim een halve kilo meer dan de Bel gen. De Denen hebben in Europa de minste moeite met ingevroren maal tijden. Zij liggen ruim op kop met 42,3 kilogram. Ruim voor Zweden, dat met 29,3 kilogram op de tweede plaats staat en voor nummer drie Duitsland met 20,4 kilogram. Italië staat onderaan met 6,6 kilogram. Maar, Europa valt in het niet bij de Verenigde Staten waar het verbruik aan diepvriesmaaltijden 51 kilogram per hoofd van de bevolking bedraagt. In Nederland zegt twintig procent van alle huishoudens wel eens een diepvriesprodukt te gebruiken, gemiddeld 16,5 kilogram per persoon per jaar. OENE VINGERS a oil kweken van grassen hun sierwaarde is pas dlaatste jaren gekomen. Hand in hand vil de implantbeweging nam langstelling voor ">)ssen toe. Deze Jwikkeling kwam isvallig op allerlei 'Ijkken van de westerse ield tegelijkertijd op l'iig. Ook in ons land, igarsiergrassen wel lelijk geschikt zijn voor aigewone tuin. Het is met grassen net als met onkruid. In wilde tuinen noemt men ze heemplant en mogen ze hun gang gaan. Maar in de rest van de tuinen wordt zorgvuldig gewaakt over welke planten wel of niet binnen mogen. Daar is gras meestal gewoon gras en dat ligt als het bekende groene biljartlaken midden in de tuin. Andere grassen passen in de aloude definitie van onkruid: 'de juiste plant op de verkeerde plaats'. Het kweken van grassen om hun sierwaarde is pas de laatste jaren opgekomen. Hand in hand met de heemplantbeweging nam de belangstelling voor grassen toe. Deze ontwikkeling kwam toevallig op allerlei plekken van de westerse wereld tegelijkertijd op gang. Landschapsarchitecten in Amerika en Australië zochten naar een onderhoudsvriendelijke manier van bodembedekking. De voornaamste eis daarbij was dat er niet eindeloos gesproeid hoefde te worden. In de buitenwijken van de Verenigde Staten en Australië zie je overal dezelfde tuinen met groen gras en bloeiende planten, een van de erfenissen van de Engelse voorouders. De omstandigheden zijn er meestal totaal ongeschikt voor. In een brandend warme staat als Californië is er een nijpend watertekort en toch had men daar tot voor kort nog gras dat een dagelijkse sproeibeurt nodig had om te kunnen overleven. Progressief Het moest gewoon anders. Nu begint de slinger de andere kant op te slaan en men is progressief geworden. Het in water en pesticiden zwelgende gazon wordt uitgebannen en vervangen door planten die tegen de droogte kunnen: veel grassen, Cactaeen en puntige planten als Yucca en elegante Agave. Het resultaat is vaak spannend en past veel natuurlijker in het landschap. Aan de oostkust, in en om Washington, heb ik tuinen gezien van de firma Oehme en Van Sweden, landschapsarchitecten die voornamelijk heemplanten gebruiken in hun tuinaanleg. Daar ben ik door de knieën gegaan voor grassen. Stel u een tuin voor die afloopt naar de kust en waar hoogopgroeiende en laagblijvende grassen staan in zeeën van lavendel, goudgele Achillea en het hoge blauw van de typisch Amerikaanse Perouskia. De golvende grassen gaan bijna onmerkbaar over in de golven van de zee. De eigen tuin van Jim van Sweden -die overigens van Nederlandse afkomst is en een gedeelte van zijn opleiding hier volgde- ligt in Georgetown, het oudste gedeelte van Washington en is piepklein. Toch is de aankleding het hele jaar door mooi. Tegen de schutting réchts staan twee hoge exemplaren van deMiscanthus (sierriet), met er tussen de lagere Pennisetum die ook in ons land dikke pluimen produceert. Links groeit als tegenwicht de steile Calamagrostis die heel vroeg uitloopt en in de zomer slanke, manshoge aren draagt. In het voorjaar worden de grassen afgeknipt en staan de kale plekken vol tulpen, later gevolgd door Alliums (sieruitjes). De vaste planten die er staan bloeien vroeg, vroeger dan hier, door de warmte in foto Bloemenbureau Holland Grasplanten in huis opkweken kan ook. Vrouwehaar komt uitstekend tot zijn recht in een rieten mand. juni al. En daarna zijn de grassen paraat die eerst bloeien en dan langzaam verdrogen en ook nog in de winter hun karakteristieke silhouet bewaren. Schitterend. Voor wie nadere informatie wil: het boek 'Bold Romantic Gardens' is een bloemlezing van de 'Oehme en van Sweden' tuinèn. De gewone tuin Ik beschrijf de tuin van Jim van Sweden zo uitgebreid omdat grassen hier eerder gezien worden als iets voor plantsoenen, voor grote bedrijfstuinen of anders voor de heemplantenhoek. Toch zijn sommige grassen wel degelijk geschikt voor een gewone tuin. Ik zal u een paar voorbeelden geven. In de familie van het pijpestrootje, de Molinia 's, zijn er al meteen twee prachtige grassen: een hoge, de Molinia altissima Transparent en een lage, M. caerulea Variegata. De hoge wordt wel eens als solitair gebruikt, op een hoek of zo, maar daar vind ik die grote pol met gras te saai voor. Zet hem achterin de border tussen hoge vaste planten en de lange halmen met ijle, wijdvertakte bloeipluimen werken als een doorzichtig gordijn voor de bloemen er omheen. Pijpestrootjes bloeien vanaf augustus en een combinatie met bv. Lavatera 'Barnsley', een laatbloeiende struik met grote bloemen is heel mooi. Het lage pijpestrootje is een roomgeel met groen gestreept gras dat een brede pol vormt en dus niet woekert. Ik zag dit gras gecombineerd met een langbloeiende vaste plant, Kalimeris genaamd, en de witte margrietjes samen met het gestreepte gras geven lang een aardig beeld. Beide grassen verkleuren in de herfst naar Van de hoge grassen zou ik altijd betrouwbaar bloeiende soorten kiezen. Een Duitse kweker, Ernst Pagels, heeft een aantal nieuwe vormen van het sierriet Miscanthus sinensis gekweekt die rijker bloeien met rossige (Roter Pfeil of Malepartusof zilverwitte (Silberfeder of Undinepluimen. Het zijn de pluimen van dit sierriet die je vaak gestileerd op Japanse tekeningen ziet afgebeeld. Ik had Miscanthus 'Silberfeder' in een vorige tuin en genoot van het blad dat als een fontein omhoog schoot om daarna sierlijk omlaag te vallen. De zachte, zilveren pluimen komen vrij laat, eind augustus of september. Het is makkelijk om bloeiende metgezellen te vinden als je alleen al aan alle soorten herfstasters denkt. In de herfst verkleurt het blad'naar geel of oranje en in de winter verdroogt de hele plant naar stro-wit. Het blijft keurig rechtop staan in de zwaarste stormen. Gewone, redelijk vruchtbare tuingrond is genoeg voor een Miscanthus en het enige dat moet gebeuren is de hele plant afknippen tot iets boven de grond in het voorjaar. In combinaties Als ik aan grassen denk is het altijd in combinaties: met bloeiende planten of planten met mooi blad. Net als het fïjngedeelde blad van varens, zijn de lijnvormige bladeren van de lagere grassen mooi tegen stevig, rond blad. Een gras met de buitennissige naam Hakonechloa macra 'Aureolaheeft een lage, overhangende groeiwijze die uitstekend past voor een groep hosta's. Het blad is geelgestreept, maar doet niet grillig aan omdat het zo zacht is, alsof iedere streep er met een penseel is opgezet. In de winter verdroogt het beige-achtig. Een echt zonnig geel gras is Milium effusum 'AureumVooral in het voorjaar doet het een donkere plek oplichten en later volgen sprankelend gele bloeiwijzen. Alle genoemde grassen zijn van het beschaafde soort. Ze zullen uw andere planten niet overwoekeren als u er even niet naar kijkt en géven tot in de winter gewicht aan uw tuin. Toch blijven grassen een persoonlijke zaak. Ik stond in mijn eigen tuin bewonderend te kijken naar een combinatie van de rode roos 'Othello', een van de doorbloeiende Engelse rozen, met drie planten van Panicum 'RotstrahlbuschDe rozige bloeiwijzen van dit gras komen nu net op en het blad begint al aardig rood te worden. Waarop iemand zei: 'Wat heb je daar toch weinig kleur in de tuin'. Ach, de schoonheid der vrijster ligt in 's vrijers oog.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15