Dierenliefde, tot de dood er op volgt De gewonnen revolutie van een markies Samen zwanger, samen bevallen Asbestfobie Vandaag De Dag SPREEKUUR dr. A.N. de Wolf, In Medisch Contact las ik ee ingezonden brief van een voormalig bedrijfsarts. Ik zt inhoud in enigszins aangepi vorm hier weergeven. De briefschrijver zag een intell en goed onderlegde vriendii lange tijd terug. Zij vertelde zij niet meer in haar huis wi komen, nadat daar een wan asbestplaten was weggetrol Zij vreesde longkanker te ki Die angst voor asbest (door i briefschrijver 'asbestfobie' |C6 genoemd) is begrijpelijk gezind wijze waarop in de media dat onderwerp aan de orde komtj Denk maar aan het beeld vai mannetjes in een soort maan met gasmaskers op, die asbestresten moeten opruim Het risico om op deze manie longkanker te krijgen is nietj groter dan dat van een schoonmaakster die 's morg) in een kantine de asbakken en schoon moet maken. In b gevallen is dat risico overige nihil. In de jaren vijftig is bekend geworden dat een zeldzame van longkanker kan ontstaa[ 0 door het inhaleren van asbestvezeltjes. Dit werd on 1 in Walcheren, waar in de scheepsbouw grote hoeveel! lA asbestwol werden gebruikt de isolatie van stoomleiding De werklieden die daarmee omgingen werkten dagelijks een wolk van fijne asbestvezeltjes, die werd afgezogen en dan door de wi ril over het gehele eiland werd geblazen. Voordien was al wel bekend^ men van asbest een longaandoening (asbestose) -i krijgen, die vergelijkbaar w; I met de afwijkingen die bij J mijnwerkers van steenhouvj voorkwamen (silicose). Bij e^iif onderzoek van het gehele se: personeel van de betrokken1 scheepsbouwmaatschappij bleken enkele mensen, naasf asbestose, ook de genoemdeP^ van longkanker te hebben. tevens bleken tijdens een Do; bevolkingsonderzoek enkelfc; gevallen van deze ziekte voofoq komen bij niet-scheepsbou\|ioi die soms ver van de werf af 'te woonden. !n' Het verband tussen asbest genoemde zeldzame vorm vT longkanker werd langzamer^ algemeen bekend en asbest kreeg, in al zijn vormen, eeiw slechte naam. in het kader v, het gezondheids- en r milieubewustzijn werden all produkten waar ook maar ej( spoor asbest in was verwerkL taboe, Natuurlijk, heel langdurige en intensieve blootstelling aan asbestvezd heeft een risico. Maar het rij na een incidenteel contact n asbest is oneindig veel klein dan het risico dat wij allemai dagelijks lopen door ons con! met alcohol, uitlaatgassen, benzinedampen bij het pompstation, tabaksrook, medicijnen enzovoort. De vondst van een betrekke! geringe bodemverontreinigi veroorzaakt soms paniek bij bevolking van een hele wijk' Laatst hoorde ik van een bouwplan voor een school, <j voorlopig werd afgelast van) bodemverontreiniging. Deskundigen hadden becijfi dat kinderen van die school! grote kans hadden op misselijkheidsklachten, wal ze vijf kilo zand uit de zandfli zouden opeten. Het is overig om de vraag te stellen wat e! gebeurt met een kind dat vi.ï volmaakt schoon zand zou Wanneer in flesjes l mineraalwater benzeen woP aangetroffen, staan de medjj hun kop. Eieren kun je l nauwelijks nog etenm: bevï ze geen salmonella-bacterie dan is het cholesterolgehallk een bedreiging. Het is heel f dat wij ons bekommeren onfi gezondheid en de kwaliteitk milieu. De keerzijde van di«r is echter de overmatige angS wordt gewekt wanneer er e4 ander verband tussen een bepaalde stof en een bepaafl ziekte wordt aangetoond, j. 2! B I Leidse Courant i woensdag 19 augustus 1992 Markies Piero Antinori (52) staat aan het hoofd van het beroemde wijnhuis Antinori dat al meer dan zes eeuwen in Florence is gevestigd. Aangespoord door het familiemotto Te Duce Proficio (Onder uw leiding ga ik voorwaarts) nam Piero Antinori ruim 20 jaar geleden het initiatief de Italiaanse wijnbouw te verbeteren. De wet koos in 1986 zijn kant. Met de armen over elkaar wacht de markies ons op. In zijn rug heeft hij het hoge bordes van de prachtige villa Santa Cristina, gevestigd nabij het dorpje Mercatale Val di Pesa even ten zuiden van Florence. We herkennen de markies onmiddellijk aan het krap zittende tweedjasje, dat hij jaren daarvoor ook droeg toen hij vol trots in een Haags restaurant zijn fantastische witte Cervaro della Sala kwam voorstellen en daarbij de wat mij betreft historische woorden sprak: 'Ja, ik geloof wel dat deze wijn is gelukt'. Gelukt? Zijn Cervaro zou later in blinde proeverijen de meest zeldzame Mersaults naar de kroon steken en overal ter wereld in de prijzen vallen. Dat met name de Chianti eindjaren zestig een zeer slechte naam had was voor markies Antinori een onverdragelijke gedachte. „Ik wilde weer een echte, karakteristieke Chianti, waar de wereld respect voor zou hebben. Ik koos voor nieuwe variëteiten, voor een andere fermentatie en lagering. En ik paste vooral minder witte druiven toe. Dertig procent was toen verplicht, en dat vond ik gek omdat Chianti toch een rode wijn is. In 1984 gaf de nieuwe DOCG-wet me gelijk: het verplichte percentage witte druiven is nu twee procent". Tignanello Antinori creëerde middenjaren zeventig zijn Tignanello, een wijn die niet de benaming DOC Chianti mocht dragen, omdat hij er door het gebruik van 20 procent Cabernet Sauvignon en de rest Sangiovese de wet mee 'overtrad'. Dus werd het (en is het nog steeds) een Vino da Tavola, een fopnaam voor een topwijn en hij veroorzaakte er een revolutie mee, een soort anarchie in Chianti-land die aanvankelijk stevig uit de hand liep. Hij kreeg talrijke navolgers, van wie sommigen volgens hem al weer veel te ver gaan omdat ze van ene extremiteit in de andere vervallen. „Je moet", zegt de markies, terwijl wij zijn Tenute Marchesi Antinori Riserva 1986 beleven,je moet in Toscane geen Bourgogne willen maken, maar wel een Chianti in een nieuwe, moderne stijl, waar de grootste sceptici niet van terug hebben. Dat is me gelukt en daar ligt mijn grootste succes". Andere wijnen van Antinori: Wit: Orvieto Classico, Galestro, Villa Antinori, Borro della Sala. Rosé: Vigneto Scalabrone. Rood: Villa Antinori, Santa Cristina, Pèppoli, Solaia. Voor informatie: Jacobus Boelen, 020- 5806806. Dierenliefde slaat soms om in dierenleed. Uit onwetendheid voeren sommigen hun dieren moddervet. Tot de dood erop volgt, 's Werelds enige dierendiëtiste, een Nederlandse, biedt evenwel uitkomst. doorJosTimmers „Op de maat van Kortjakje. Een, twee, drie", zegt de juffrouw gedeci deerd. En dan klinkt links en rechts een ritmisch gepuf: zes keer kort en een keer lang. Ik kijk om mij heen en zie zeven vrouwen met de handen voor de mond gevouwen geheimzin nige morse-signalen uitstoten. Van de zeven bijbehorende mannen zit ten er vier vol overgave mee te bla zen, twee als een schaatstrainer te coachen en één vol belangstelling om zich heen te kijken. Het is de partneravond van de zwan- gerschapsgymnastiek, veruit de meest gevolgde cursus voor aan staande ouders. Ondanks - of juist doordat? - de inbreng van de aan staande vader beperkt blijft tot die ene avond. Weken tevoren al aange kondigd met de dreigende medede ling 'Houd die avond vrij, want dan moetje mee'. Breed scala Ouders-in-spe die meer willen dan die ene avond hebben tegenwoordig overigens de keuze uit een breed sca la aan zwangerschapscursussen bij een aantal waarvan de aanwezigheid ven van aanstaande vaders moet zijn geweest voordat de cursussen zwan- gerschapsyoga, -haptonomie, -psy- choprofylactie en -hypnose hun in trede deden. Ik lees in bladen en boeken enthou siaste verhalen van vaders die dank zij de cursussen 'net zo zwanger' zijn geweest als hun partners, die ruim voor de geboorte een direct contact hadden met hun kind en daardoor 'niet meer in het vaderschap hoef den te groeien'. En ik hoor het verhaal van een aan staande vader die naar een 'ouder cursus' is geweest waar hij leerde om een baby op te pakken, luiers om doen en in bad te stoppen. Met be hulp van een plastic pop die, in te genstelling tot een echte baby, keu rig stil blijft liggen. Die nooit tranen met tuiten huilt, niet onder het ver schonen begint te plassen, niet met zijn benen door de poepluier maalt en die niet de inhoud van zijn maag op zijn net schone truitje leegt. Maar die ook niet zo'n heerlijke lach op zijn gezicht kan toveren. Waarmee de betrekkelijkheid van de zwanger schapscursussen voor aanstaande vaders is aangegeven. Maar daar ko men ze vanzelf wel achter. WIJN door Peter van oer Hoest door Hans van Alphen Dierenleed ligt soms hijgend op de sofa. Neergeknuppeld door teveel ki lo's slijten daar ooit kwieke honden plichtmatig hun dagen. Het baasje dik, het beestje dik! Maar op de groene golf van een ge zonder leven lijkt er ook een bewus tere hap voor onze trouwe viervoe ters aan te komen. Want wanneer het aan de rijksdiplomeerde dieren verzorgster Carla van der Plas (27) ligt, dicteert de voedingswijzer straks ook de vulling van de honde- bak. „Wij doen onze honden onge wild heel veel leed aan", weet de Haagse, 's werelds enige dierendië tiste. „Dertig procent van de huisdieren is te dik. En dat varieert van vijftig tot honderd procent overgewicht! Een hachelijke toestand, waardoor die beestjes tobben met hartklachten, gewrichtsproblemen en huidziektes. De dierenarts zou uitkomst kunnen bieden. Maar die heeft geen tijd of geen zin, want aan dikke dieren wordt natuurlijk verdiend". „Maar jaren van een prettig dieren leven gaan verloren doordat mensen de aan hun zorgen toevertrouwde dieren doodvoederen. Niet alleen honden, óók katten! Ze hebben er geen idee van wat hun beesten ei genlijk nodig hebben en rommelen maar aan". Ooit kreeg Carla van der Plas een poedeltje op spreekuur; vierentwin tig kilo's zwaar. „Die stakker kwam als een zeehond mijn kamer binnen zwemmen", staat haar nog helder voor de geest. „Wanneer-ie was langs gebracht bij een dierenarts, was hij zeker afgemaakt. Maar door een dieet-op-maat heb ik 'm weer op zijn poten gekregen. Eenmaal op ge wicht sprong hij opeens op de salon tafel, zoveel leven hadden zij thuis bij hem nog nooit meegemaakt". „Zijn eigenaren bedoelden het goed, maar begrepen er niets van. Net zo als de mens, heeft een hond een evenwichtige maaltijd nodig. Som mige honden eten met de pot mee en voor andere honden wordt speciaal gekookt, maar waarom het gaat is dat zo'n beest van alles voldoende binnenkrijgt. Voldoende vitamines, voldoende ei witten. Sommige honden ontwikke len een enorme vraatzucht doordat zij compensatie gaan zoeken voor hetgeen zij missen. Die vreten echt een koelkast leeg wanneer zij de kans krijgen, of een vuilniszak. Maar doorgaans krijgen ze niet wat zij zoeken, dus worden zij van al dat extra eten enkel maar moddervet". Hondentrimster Puur de praktijkervaring met wel haast doodgeknuffelde beesten bracht Carla van der Plas ertoe zich te specialiseren als dierendiëtiste. „Ik ben ook gediplomeerd honden trimster en het viel het mij op hoe veel te zware beesten ik bij mij op de tafel kreeg. Sommige honden kon ik niet eens föhnen, doordat de hitte van het apparaat teveel zou hebben betekend voor hun hart. De mensen die ik er op aansprak dat hun hon den te dik waren, gaven mij alleen ronduit gelijk. Maar zij waren er al tijd vanuit gegaan dat dat de loop van de natuur was dat hun beestje zo buitenproportioneel gegroeid was". Geconfronteerd met die onwetend heid, startte Van der Plas haar Hon den Afslankpraktijk, gestructureerd naar het voor mensen ontworpen Weight Watchers programma. Een maal in de week komen alle honde neigenaren bijeen, waarna de beest jes op de centraal in de ontvangst- fotoTheo Böhmers Sommige honden eten met de pot mee en voor andere honden wordt speciaal gekookt, maar waarom het gaat is dat zo'n beest van alles voldoende binnenkrijgt. ruimte geplaatste weegschaal gewo- een dieet beginnen, hun dier iets vi- gen worden. taais wordt onthouden. Dan word ik Via een kaartsysteem wordt bijge- gebeld en krijg ik te horen dat hun houden of de richtlijnen correct zijn hond zo graag iets hartigs wil heb- aangehouden. Het beestje dat op z'n ben. Alsof ze 't dat beest zelf hebben gewicht is ontvangt samen met zijn horen vragen! Of dan rinkelt de tele- nen, maar van lieverlee begrijpen ze de boodschap". Nooit varkensvlees „De maag van een hond is gevoeliger dan die van een mens. Geef een hond daarom nooit varkensvlees, want daar kan-ie niet tegen. Een denkfout is ook dat de hond pur sang een vleeseter is. Mis, het is een prooi eter. En een hele prooi betekent niet alleen rood vlees, maar ook gras, en soms hoefjes. Vlees is niet zaligma kend. En dan moet ik ook nog iets recht zetten over pens. Pens is groen vlees en dat bestaat niet. Pens is een maag met inhoud. Mijn advies is dat wanneer je ze per se pens wilt voor zetten, je net zo goed kunt kiezen voor sperziebonen. Net zo voedzaam en het voordeel is dat het niet stinkt". „Andersom kan het ook. Sommigen hond te kijken als zijnde een beest. hebben het idee dat wanneer zij met In het begin is dat vaak even wen- Voor meer informatie: 070-3689533. of haar eigenaar een pluim. Degene die minder consequent is geweest met de handleiding van de diëtiste, wacht het spits roeden lopen. Carla van der Plas: „De mensen zijn heel gevoelig voor aanwijzingen. Maar sóms slaan zij te ver door, dan vervallen zij in een vorm van anorexia. Wan neer hun beestje dan op het streefgewicht is, hoor ik ineens: ach alsjeblieft, nog één kl lootje, het gaat zo lekker!" 'Dertig procent van de huisdieren is te dik' foon en wordt er dat-ie al de hele tijd zit te lachen, dus dat-ie nu wel een snoepje heeft ver diend. Nee, nee, nee, zeg ik dan. De mensen moeten het zich bewust worden dat hun hond dan wel menselijk mag lijken, maar toch een dier blijft. Vandaar dat ik aan een omslag in de benadering naar hun dieren werk. De één beschouwt zijn hond als zijn beste vriend, de ander als een kind. En ik moet ze leren naar hun van de aanstaande vader van groot belang wordt geacht of zelfs als voor waarde gesteld. Zoals de cursus hap tonomie, waar je als een ware Ted Troost moeder en kind over de moei lijke momenten van de bevalling heen leert tasten en voelen. Of de psychoprofylactische methode, het geesteskind van de Russische fy sioloog Pavlov en verder ontwikkeld door de Franse gyneacoloog Lamaze. Ooit gepropageerd als de weg naar een pijnloze bevalling maar tegen woordig een combinatie van theore tische en lichamelijke voorberei ding. Waarbij je ook als aanstaande vader alle bevallingstechnieken on der de knie krijgt voor het geval dat. foto Stephen Evenhuis 'Op de maat van Kortjakje, één, twee, drie'. Het is de partneravond van de zwangerschapsgymnastiek. Groot gezin Ik verdiep me in de mogelijkheden om als vader 'mede-zwanger' te zijn op het moment dat zoonlief van bij na vier maanden oud, zonder dat hij ook nog maar een cursus heeft kun nen volgen, de wereld om hem heen aan het ontdekken is. En constateer dat we een heel groot gezin moeten stichten om alle 'cursussen voor twee' te kunnen doorlopen. Je vraagt je dan weieens af hoe het le- Markies Piero Antinori, getrouwd met prinses Francesca Boncompagni Ludovisi, doet dus niet aan mode. Nee, al-zijn energie steekt hij in het ontwikkelen, produceren en verkopen van wijn, waarmee hij van jongsaf aan opgroeide. „Mijn vader", zo vertelde hij eens daarover tegen Michel van der Plas, „deed een maand na mijn geboorte, tijdens mijn doop, iets bijzonders. Hij had wijn meegenomen naar de kerk en nadat het water over mijn hoofd was uitgegoten legde hij een druppel wijn op mijn tong. Het was een symbolisch gebaar van de stamvader van een wijnhuis". Cantina De markies gaat ons voor naar de cantina, de eeuwenoude wijnkelder van de villa, waar hij temidden van bestofte flessen een eenvoudige maar voedzame maaltijd met heerlijke prosciutto, verse pasta's en smakelijke streek-kaasjes serveert, natuurlijk begeleid door een selectie van zijn mooiste wijnen. De markies praat graag en zijn harde stem veroorzaakt in deze ruimte een zekere galm die in combinatie met zijn bijna plechtstatige toon de luisteraar makkelijk terugvoert naar de tijd waarin het voor het geslacht Antinori allemaal begon: naar 1385, naar de tijd dat de Renaissance zich al in tal van vormen had aangekondigd. Het woord wijn komt in iedere zin die Piero Antinori uitspreekt voor, maar hoe zou dat anders kunnen? Zijn vader, met wie hij een uitzonderlijke relatie had, betrok hem van jongsaf aan bij het bedrijf, trok samen met hem bijna dagelijks door de wijngaarden, ging met hem op reis, dagen, weken soms, en maakte hem, toen hij nog een jonge student economie was, vertrouwd met alle mogelijke zakengeheimen; hij legde dus als het ware telkens opnieuw een druppel wijn op zijn tong. En gaf hem vervolgens op 25-jarige leeftijd volkomen onverwachts de totale verantwoordelijkheid over het hele, gigantische concern. Antinori: „Ongelooflijk foto Peter van oer Hoest vroeg in mijn leven en in het zijne. Want hij zelf trok zich terug, misschien omdat hij me zo wilde aanmoedigen tot volledige overgave aan de zaak". Welnu, die overgave was volledig. Omdat, zo zegt de markies, hij absoluut een vernieuwer wilde worden in de wijn, vooral in de Chianti-wijn waarvoor de wetten al sinds mensenheugenis vaststonden. „Ik heb toen eerst de technologie aangepast. Wat ik wilde was dat Italiaanse wijnen, tot dan toe log en saai, frisser en fruitiger werden. Italiaanse wijnboeren zijn al eeuwen zeer conservatief. Wijn werd door hen nooit beschouwd als een cultuurgoed, wijn werd gedronken als water, vooral op het platteland, door landarbeiders die tussen de middag qua tijd uitgebreid aten. Maar het aantal arbeiders op het platteland is teruggelopen. En de middagmaaltijd in die grote stad is niet meer wat ie geweest is, bij de lunch drinkt men tegenwoordig water of bier. Italianen drinken dus minder. Maar ook béter. Er is hier eindelijk een wijnbeschaving aan 't groeien". Markies Piero Antinori. Italië's beroemdste wijnbouwer, op het bordes van zijn domein Santa Cristina.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14