peer reorganisatie nder Leiderdorpse basisscholen „Wilt u de koningin even terug roepenwij moeten nog zingen jmmissie sabelt centrum- udie Alkemade neer JE ZIT ALTIJD GOED LEIDEN OMGEVING MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening ot doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30- 19.30 uur. Of bel voor informatie. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071 -254145 'Courant WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1992 ronde bij kettingbotsing (foubrugge ;UGGE Een 29-jarige automobilist uit Amster- jisteravond even na zes uur op de kruising van de •eg en de Kruisweg in Woubrugge gewond geraakt, •n vrachtwagen achterop zijn auto botste. Een 22- •achtwagenchaufïeur uit Middenmeer stond op de reg in de richting van Leimuiden achter de auto van jterdammer te wachten voor het stoplicht. Plotse- :ht de vrachtwagenchauffeur dat het stoplicht op irong en trok op. Dit was echter niet het geval. Hij >gen de auto van de Amsterdammer die vervolgens ijhterop de auto van een 35-jarige man uit Rijnsater- |vloog. Alleen de Amsterdammer werd met nek- overgebracht naar het Rijnoordziekenhuis. In de de avond mocht hij weer naar huis. Paardenkliniek in Hazerswoude RIJNEVELD Aan de Westzijdeweg in Hazers woude wordt een hengstenhouderij, paardenkli niek en K.I.station gevestigd. Gisteravond ging de raadscommissie ruimtelijke ordening, volkshuis vesting en economische zaken wat twijfelachtig ak koord met aanpassing van het bestemmingsplan en afgifte van de bouwvergunning. De bedrijfswoning op het terrein, die nu als woonhuis wordt gebruikt, blijft buiten de planvorming omdat het huis niet is aangekocht. De commissie verklaarde daarom dat in de toekomst geen nieuwe bedrijfswoning mag worden gebouwd. Twee jaar geleden had de politiek nogal was moeite met een fokgerichte paardenhou- derij. De vraag was of er sprake was van hobby of bedrijfsvoering. Uiteindelijk vonden de commissie leden een paardenkliniek nog altijd beter dan leeg stand. Diervoederfabriek Hazerswoude mag uitbreiden RIJNEVELD Diervoederbedrijf Tijssen mag gaan uit breiden aan de Rijndijk. De commissie ruimtelijke orde ning, volkshuisvesting en economische zaken kan ak koord gaan met de bouw van een extra loods met een op pervlakte van 1000 vierkante meter. Al eerder nam het be drijf de voormalige veevoederfabriek 'De Hoop' in ge bruik. Tijssen, nu verspreid over 4 vestigen in Zoeterwou- de, wil zijn activiteiten graag concentreren in Hazerswou de. Volgens het bestemmingsplan 'Tussen Rijn en Rails' is nieuwe bebouwing niet toegestaan, maar de gemeente Rij- neveld is bereid hiervan af te wijken. Ten eerste is voor het pand van 'De Hoop' met de enorme silo geen andere be stemming te vinden dan voeropslag. Daarnaast is over eengekomen dat Tijssen de groenvoorziening en open plaatsen moet accentueren. De gemeente verwacht geen grote toename van vrachtverkeer. Hout huttenbouwweek voor brandweerschool ALKEMADE Voor het afvoeren van hutten- bouw-hout heeft het Alkemadese PvdA-raads- lid W. Groen een creatieve oplossing gevonden. In de vergadering van de Raadscommissie Openbare Werken stelde hij voor het hout be schikbaar te stellen aan de Brandweerschool in Aalsmeer. ,,Als we het hout daarheen brengen, zou dat tot hoge transportkosten leiden. Beter is het de leerlingen van de Brandweerschool uit te nodigen voor een blus-les op het hutten- bouwterrein". De overige commissieleden en wethouder W. Nugteren vonden het een goede suggestie. De gemeente mocht dit jaar voor het laatst het huttenbouwhout in brand steken. Als Alkemade volgend jaar geen betere oplos sing heeft, kunnen de jaarlijkse huttenbouw- weken niet meer worden georganiseerd. Dief aangehouden na achtervolging VOORSCHOTEN Een 32-jarige man uit Leid- schendam is gisteravond na een achtervolging in Voorschoten aangehouden. De Leidschendam- mer had een schoudertas gestolen uit een auto, die geparkeerd stond aan de Rosenburgerweg. Daarbij vernielde hij een ruit van de auto, het geen gehoord werd door twee jongens, die de eige naar waarschuwden. De dief vluchtte op een fiets, maar werd door de eigenaar in de auto ach tervolgd. Deze waarschuwde de politie met zijn autotelefoon. De rijkspolitie ging er op af en kon de inbreker na een half uur aan de Papelaan, in de omgeving van het station, aanhouden. Daar had de man zich in de bosjes verborgen. De in houd van de schoudertas werd aan de Rosenbur gerweg teruggevonden. De dief is een bekende van de politie. Een onderonsje tussen (vlnr) Commissaris der Koningin S. Patijn, koningin Beatrix, burgemeester De Vreij-Vringer en P Winsemius, voorzit ter van de Stichting tot Behoud van Natuurmonumenten. foto: wim van noort Koningin Beatrix bezoekt Nieuwkoops plassengebied NIEUWKOOP - „Me vrouw, wilt u de koningin even terug roepen. Wij moeten nog voor haar zin gen", klinkt een benepen kinderstemmetje vanaf het parkeerterrein voor restau rant De Watergeus. Rijen kinderen staan er met een vlaggetje en een velletje met de tekst van een speciaal voor de komst van koningin Beatrix gemaakt 'Nieuw koops lied'. Tot teleurstel ling van de kinderen liep de koningin meteen uit de auto over het plein het restaurant in. Druk werd er maandag, de eer ste schooldag, geoefend door de kinderen van de zeven basis scholen in Nieuwkoop, 's Mid dags kwamen alle kinderen bij De Watergeus bijeen om geza menlijk het lied er nog eens in te stampen. Gisterochtend was het dan zover. Nieuwkoop is een grote vlag- genzee. Overal langs de route staan ruim van te voren al men sen in de hoop een glimp van de koningin op te kunnen vangen. Bij De Watergeus staan kinde ren opgewonden te wachten. Een luid gejuich gaat op als er politie-agenten te motor aan komen rijden. De nekken wor den nog eens extra gestrekt. En ja hoor, een auto stopt, de ko ningin stapt uit en wordt be groet door burgemeester W. de Vrey-Vringer. Lars van Capel, de 5-jarige achterkleinzoon van Nieuwkoops' oudste bewoner, de 108-jarige 'opa' Van Capel, staat al klaar met een boeket met bloemen om ze te kunnen overhandigen aan de koningin. Fotografen verdringen zich om Beatrix en de jongen. Maar voor Lars is het duidelijk te veel van het goede. Hij geeft de bloemen aan zijn zus waarna hij zelf snel onder de rok van de juffrouw duikt. Zijn zusje trekt zich niets aan van de drukte en verblijdt de vorstin alsnog met het boe ket. Schreeuwend Zonder even stil te staan bij het lied dat de kinderen nu luid keels inzetten, loopt ze het res taurant binnen. Bijna schreeu wend wordt „Nieuwkoop, Nieuwkoop, jij bent mijn kam pioen. Wij houden van je plas sen, van je sloten en je groen' voortgezet. „Wie weet, hoort ze het binnen wel", legt een meisje uit. Toch is er enige teleurstel ling van de gezichten van de kinderen af te lezen. „Hebben wij daar nu maandag de hele tijd voor geoefend?", vraagt een kind zich af. Toch zien ze ook de positieve kanten ervan in. „We hebben toch maar mooi de ko ningin in het echt gezien", roept iemand enthousiast met bijval van andere kinderen. Met een ijsje in het verschiet, ver trekken de kinderen weer naar school. Langzamerhand keert de rust weer terug in het dorp. Binnen laat koningin Beatrix zich over het Groene Hart in formeren door commissaris van de koningin S. Patijn, gedepu teerde H. Blok, burgemeester De Vrey-Vringer en door de voorzitter van Natuurmonu menten P. Winsemius. Met name De Vrey-Vringer haakt in op de botsende belangen tussen de agrariërs, de riettelers, de re creanten en de stedelijke druk enerzijds de ontwikkeling van natuurgebieden anderzijds. Na de toespraken loopt het ge zelschap naar de in de plassen afgemeerde Botervloot. Na het instappen wordt de motor aan gezet en krijgt de Majesteit de gelegenheid om met eigen ogen de schitterende natuur van de Nieuwkoopse Plassen te aan schouwen. Bejaarden Op het terras van De Water geus kondigen zich inmiddels nieuwe gasten aan. Een delega tie van bejaarden uit de Nieuw koopse verzorgingshuizen 't Koetshuis en Aar en Amstel ne men plaats op de stoelen, waar na zij worden voorzien van kof fie en een oranjebitter. Terug van de rondvaart over de plassen, worden de bejaarden vriendelijk begroet door de al tijd lachende koningin. Vervol gens laat de Nieuwkoopse siers- mid P. Mans met gepaste trots haar een speciaal voor haar komst vervaardigd kunstwerk zien. Dit ijzeren smeedwerk is een compositie van een purper reiger, riet en waterlelies. Het zal voorlopig een plaatsje krij gen in het Nieuwkoopse ge meentehuis. Daarna vertrekt Hare Majesteit per Koninklijke autobus naar de gemeente Moordrecht. De bejaarden keuvelen nog ge zellig na over hun ontmoeting met de Majesteit. „Heerlijk was het", roepen mevrouw De Wit en Van der Mik spontaan uit. De 96-jarige mevrouw Van der Mik heeft Beatrix al eens eerder ontmoet. „Maar toen was zij nog een prinses", herinnert zij zich nog. „Ik heb toen nog met haar gepraat, net als jij en ik". De heren L. Bos en N. Groen in 't Woud, afkomstig van 't Koetshuis vonden de ontmoe ting „een hele gebeurtenis. Voor ons was het een uitstapje. Waren we weer even weg uit het bejaardenhuis. Maar daar hebben we het best naar ons zin hoor. Wat dat betreft zorgt de koningin goed voor ons". Siersmid Mans neemt intussen nog complimenten in ontvangst van voorbijgangers. Deze dag zal hem nog lang heugen, zo verzekert de bijna 70-jarige smid. „Het was een bekroning op mijn werk". Tevreden en voldaan toont ook burgemeester De Vrey zich als zij na het afscheid met de ko ningin nog even na komt praten met de bejaarden. „Het natuur gebied was perfect. Vooral in de stiltegebieden was het volko men rustig", vertelt zij. „De na tuur sprong er goed uit. En ook vele Nieuwkopers waren op de been. Jong en oud waren aan wezig. En dat is goed, want de plassen zijn immers ook ge maakt door mensen. Mensen met allemaal eigen belangen. Belangen die spanningen kun nen opwekken bij de ontwikke ling van natuurgebied. Wij moeten daarin een evenwicht zien te vinden. Dat heb ik van ochtend ook verteld aan de ko ningin. Uit de vragen die de ko ningin stelde bleek ook wel dat het haar boeit". IRDORP In de drie jïelen van Leiderdorp iDorp, Persant Snoep en de Ho- toet voldoende aanbod d van zowel openbaar, '^ants-christelijk als •katholiek basisonder- it is het belangrijkste jgspunt bij de groot- tcjse reorganisatie die komende jaren zal ;ken in het Leider- vjiasisonderwijs. herstructurering is lelijk omdat de ophef- voor basisscholen in lorp is opgetrokken van 170 leerlingen. Scholen 'Jjr 1 augustus 1996 niet riste aantal leerlingen moeten verdwijnen of >rjte fuseren met een ande- )1. Kort geleden is het iestand eveneens gesa- 'at heeft geleid tot fu- enkele scholen van tr en pc-onderwijs. $der C. Hui ven-van Bo ven (WD/onderwijs) zei giste ren in een toelichting dat er nog niets vastligt asl het gaat om sa menwerkingsverbanden. Maandag neemt de gemeente raad wel een besluit over de uit gangspunten. „Het besluit dat de raad maandag neemt is slechts een tussenstap om naar oplossingen op onderwijskun dig gebied te zoeken. Het gaat er om, dat er in Leiderdorp een gevarieerd aanbod van onder wijsvoorzieningen in Leider dorp behouden blijft", zo pro beert Huigen mogelijke onrust weg te nemen. Het feit, dat met de benoeming van de directeur van de openba re basischool De Hobbit in Bui tenhof tot mede-directeur van de Voorhofschool De Vogelweid op een mogelijke fusie tussen deze scholen wordt vooruitgelo pen, doet volgens Huigen daar aan niets af. „Er is nog niet be sloten dat De Hobbit en De Vo gelweid één school gaan wor den. De maatregel geldt voorlo pig voor een jaar en is vooral van praktische aard. Gevarenzone Omdat De Hobbit een tekort aan lokalen heeft worden nu leegstaande lokalen in De Vo gelweid gebruikt", stelde Hui gen. De Vogelweid verkeert met de openbare basisschool Koningin Julianaschool aan de Kom van Aaiweg in de gevarenzone. Voor de KJS is samengaan met de P. W. Alexanderschool een mo gelijke oplossing. Een tweede mogelijkheid die zich voordoet is de vorming van een openbare basischool met De Hobbit en De Vogelweid, terwijl de KJS als nevenvestiging blijft bestaan. Binnen het pc en rk-onderwijs probeert men tot samenwer king in eigen kring te komen. Het voornemen bestaat al om met ingang van 1 augustus 1993 te starten met een gefu seerde rk Engelendaelschool en de pc Willem de Zwijgerschool. De rk basisschool De Meijehof telt vermoedelijk in 1996 meer dan de minimumgrens van 170 leerlingen. Mocht dat niet geval zijn dan wordt gedacht aan een fusie met de pc-school De Drie master. Het bijzondere Montessori on derwijs kan vermoedelijk het hoofd boven water houden. In samenwerking met het Rijn lands Lyceum wordt bekeken of het leerlingenaantal kan stij gen door een Engelse stroom voor Montessori-onderwijs aan de Leiderdorpse school Elcker- lyc in Voorhof kan worden ver bonden. De Reformatorische school Gomarus aan de Vron- kenlaan valt buiten de schaal vergrotingsoperatie. Dit is na melijk de enige school van een richting binnen een afstand van vijf kilometer. Nadelig Wethouder Huigen is optimis tisch over de uitkomsten van de op handen zijnde schaalvergro ting van het basisonderwijs in Leiderdorp. „De noodzaak tot samenwerking wordt algemeen erkend. Ik denk dat het proces zonder wezenlijke schade aan het onderwijs kan verlopen. Ie dere school heeft natuurlijk zijn eigen karakter en cultuur. Dat wil men graag zo houden. De vraag is wel of er onderwijskun dige concessies moeten worden gedaan. Het zijn vooral de klei ne scholen die de bui zien han gen. Voor een school met een gemiddelde omvang zal het niet nadelig uitpakken. Wij mikken op een aantal van 200. Die kun nen over meer faciliteiten be schikken", aldus Huigen. Iwijk heeft 'korte baan 3WIJK Een Noord traditie wordt morgen par in ere hersteld. Het de kortebaandraverij rden over de Koningin iinaboulevard. Dertig zullen er om half twee Start verschijnen. Naast iraverij kan het publiek [paard rijden en is er een tratie van trekpaarden. Veel verzet tegen groter tankstation Hazerswoude-Dorp RIJNEVELD- Uitbreiding van het Shell-tankstation in Hazerswoude-Dorp stuit op be zwaren van omwonenden. De extra verkoop- en kantoorruim te en ombouw tot zelftanksta- tion zal volgens hen de bestaan de geluidshinder alleen maar vergroten. De negen bewoners van de straat achter het station stuur den reeds diverse klachtbrieven naar de gemeente. Gisteravond mochten zij hun bezwaren aan de raadscommissie ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en economische zaken toelichten. Volgens hun woordvoerder Kuivenhoven veroorzaken juist de extra activiteiten zoals ver koop van auto's, verhuur van caravans, en de wasinstallatie veel overlast: „Geparkeerde vrachtauto's, zeker die met een koelinstallatie, en autowassen met de radio gezellig aan zor gen, zeker in het weekend en na sluitingstijd, voor veel geluids hinder". De Graaf, woordvoer der namens pachter Van der Niet stelde dat het huidige ge bouwtje niet meer voldoet aan eisen van de moderne tijd. Het nieuwe stenen pand wordt ook veiliger om te werkpn. Tegen het illegaal parkeren van vrachtauto's kan ook Van der Niet weinig uitrichten. De ge meente onderzoekt daarom de mogelijkheid het terrein van het tankstation af te sluiten. 10 CMADE - De Haal- jidsstudie Entree Cen- ibied in Alkemade, |t adviesbureau RBOI, iren in de raadscom- ruimtelijke ordening jsabeld. Vooral het drie hoge kantoorgebouw oormalige Splotzloka- iet goed gevallen. WD willen voor het i pigebied liever een en- ajiet een open karakter. W. Groen zei in het I belangrijke uitgangs- I te missen. Hij wilde bij- 7jeld meer weten over de iting op het openbaar het weren van door- 'erkeer in het centrum, ingsroutes en de ruimte jetsers. Volgens Groen Ie entree van Dorpshuis burcht volledig uit het de plannen volgens de rheidsstudie zouden uitgevoerd. Het idee om van de huidige se cretariswoning aan de Stations straat een horecavoorziening met terras te maken vond Groen weliswaar 'aardig', maar toch ook weer 'niet zo leuk' om dat de toekomstige restaurant bezoeker uitzicht krijgt op de blinde muur van een te bouwen nieuwe brandweergarage. Als het aan Groen ligt, wordt de brandweer daarom gehuisvest op het terrein van de Dienst Openbare Werken aan de Korte Goog in Roelofarends veen. Voor dit idee kreeg hij steun van P. Koek (WD). Die wees op zijn beurt elke hoge bebouwing aan de entree van het centrum- 'Sta-in-de-weg' CD A-er L. van der Meer betwij felde de uitvoerbaarheid van een fietspad over de dijk tussen de bibliotheek en de Noord- hoek. Als enige kon hij zich vin den in de Haalbaarheidsstudie. Zijn eigen fractievoorzitter N. Bakker prees het rapport gisteravond echter uitsluitend om zijn uiterlijk. „De inhoud is me tegengevallen" aldus Bak ker, die een entree met een open karakter voorstaat. Hij eiste dat er aan weerszijden van de Stationsstraat volledige fietspaden en trottoirs worden aangelegd. Als de brandweerga rage daarbij in de weg staat, dan moet dit beeldbepalende pand maar worden gesloopt. De gymzaal aan de Populieren straat noemde hij een sta-in-de- weg. „Beter is het ter plaatse gymzaal te bouwen met bovenop een kantoor". De secretariswoning kan in zijn vi sie beter worden gesloopt. Wethouder Nugteren liet de commissieleden weten dat het slopen van de brandweergara ge, een voormalige watertoren, uitgesloten is. Volgens de wet houder weigert het brandweer korps categorisch mee te wer ken aan een eventuele verhui zing naar het complex van Openbare Werken aan de Korte Goog. „De brandweer voert daarvóór tal van verkeersrede- GEEF VOOR MEDISCHE HULP IN ONTWIKKELINGSLANDEN I Wat doet u als 't gaat om leven öf dood? Simavi steunt vele gezondheidsprojecten in 35 ontwikkelingslanden. Zonder uw steun kunnen wij echter niets doen. Help ons a.u.b. giro Wl Spruitenbosstraat 6,2012 LK Haarlem 300100

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11