pen kunst-BV in de beste traditie van Andy Warhol Ruim vijf miljoen voor controle op milieuwetten andelijke verkeersactie tart op de Floriade LEIDEN OMGEVING Politiek Zoeterwoude voelt zich gechanteerd door bouwonderneming Uitnodiging -Sx £eidóc(Sommit Alkemade wil minder snelle motorboten op Braassemermeer We hebben iooral in ijen Wacht" ETERMEER - Honderden •lingen van basisscholen uit ddinxveen, Maasdijk, Kat- da lc, Noordwijkerhout, Al- Zoetermeer en Waterin- waren gistermiddag in het •opacomplex op de Floriade wi uige van de manifestatie gaan weer naar school'. Op i eerste schooldag werden zij alleen getrakteerd. De I olieren mochten bovendien 3ehet gezelschap van minister DINSDAG 18 AUGUSTUS 1992 Maij-Weggen (verkeer en wa terstaat) en tv-presentatrice Irene Moors (Telekids/Hitbin- go) een nieuw en hopelijk verkeersveilig schooljaar in luiden. De jaarlijkse campagne 'Wij gaan weer naar school' is een initiatief van Veilig Verkeer Nederland (WN) en het Pro vinciaal Orgaan Verkeersveilig heid Zuid-Holland. De manifes tatie van gistermiddag was het startsein voor de gebruikelijke actieweken, waaraan de meeste Nederlandse gemeenten mee- Spandoeken, posters, radio- en tv-spots maken alle weggebrui kers de komende weken attent op de scholieren, ook wel de kwetsbaarste groep in het ver keer genoemd. In 1991 raakten 2486 jongeren uit Zuid-Holland betrokken bij een vèrkeerson- geval. Meer dan twintig kinde ren moesten dit met de dood be kopen en bijna vijfhonderd an deren kwamen in het zieken huis terecht. ZOETERWOUDE - De poli tieke partijen in Zoeterwou de voelen zich klemgezet door projectontwikkelaar Noorlander. Om een bouw- stroom van 35 woningen vei lig te stellen moet voor 1 sep tember een beslissing wor den genomen. Maar Noor lander wil kleinere woningen bouwen van mindere kwali teit voor meer geld. Dat bleek gisteren tijdens de commissievergadering van fi nanciën en volkshuisvesting. In de nieuwe wijk Bloemenweide wil Noorlander in overleg met de gemeente zeventien sociale koopwoningen en acht wonin gen met een zogenaamde een malige bijdrage bouwen. Ook komen er tien woningwetwo ningen in opdracht van bouw vereniging Willibrord. De socia le koopwoningen gaan 147.000,- kosten terwijl de andere acht woningen 20 mille duurder zijn. Van de zijde van het Woonover- leg Zoeterwoude kwam gister avond nogal wat kritiek op de aanpak van de gemeente. Zo zijn de nog te bouwen woningen dertig centimeter smaller dan de reeds gebouwde woningen met een gevelbreedte van 5.40 meter. Daarnaast komt er geen vaste trap naar de vliering/ber ging terwijl ook een tuinmuur als afscheiding ontbreekt. Het Woonoverleg heeft becijferd dat, rekening houdend met de prijsindex, voor 8.000 gulden minder geleverd wordt, terwijl de woning kleiner is maar de verkoopprijs hoger dan de vori ge serie woningen. Wethouder R. Hogenelst (CDA) stelde dat na moeizame onder handelingen met Noorlander er uiteindelijk een compromis was bereikt. ,,Het plan dat er nu ligt is haalbaar. Over een breedte van 5.40 meter per woning kon den wij geen overeenstemming bereiken. Wij zijn trouwens heel kritisch geweest in de rich ting van Noorlander. Wij accep teren beslist niet alles. Zo wil den wij absoluut geen houten schuur en geen plat dak zodat een zolder zou ontbreken", al dus de wethouder. Hij kreeg echter vooralsnog niet de steun van de drie fracties. De reactie van wethouder Ho genelst dat Noorlander bij een andere breedte niet over zal gaan tot bouwen maakte heel wat boze reacties los. WD- woordvoerster mevrouw I, Sprey voelde zich voor het blok geplaatst. Partijgenoot H. van der Kooi vroeg zich af of de consequenties wel voldoende zijn onderkend. „Er zit iets scheef in de redenering. Wij le veren hoe dan ook in". Ook het CDA bleef met vraagtekens zit ten terwijl Progressief Zoeter woude nadrukkelijk pleitte voor meer voorzieningen in de woningen. Volgens Hogenelst is dat onhaalbaar: „Het maximale onderhandelingsresultaat ligt nu op tafel. Als u nee zegt wordt er dit jaar niet gebouwd". Op donderdag 27 augustus moet de gemeenteraad een be sluit nemen over het bouwcon- tingent in Bloemenweide. jdoor stiED KORFF DE 6IDTS v'HDEN Een nieuwe Eu- ^pese kunstbeweging, die isi derdak moet bieden aan 11 nstenaars van verschil led pluimage, zoals schil- rs, dansers, beeldhouwers ,L muzikanten. Dat is het di el van de op te richten Free t Factory. Eén van de initi- in efnemers is de Leidse kun- Rijinares Merel Jung (23). willen een soort uit- ndbureau worden voor ito nstenaars". icfit ambitieuze plan heeft a! chts drie dagen nodig gehad g' te rijpen bij Jung en haar 3(tterdamse compagnon Nor- rt van Dongen. Een kunst- lL r oprichten in Leiden en Rot- dam, en vervolgens uitbrei- n tot de belangrijkste Euro- c. ;e steden, dat vraagt om een [J dere uitleg. Jung: „We willen 3 inspiratiebronnen binnen ropa bundelen. Zodat schil- or 's, dichters, beeldhouwers, !klizikanten, fotografen en ac- ia irs eikaars stijlen kunnen cti wisselen. Het moet bij Free nogelijk worden dat een po- ifter, afkomstig van een tschool, een dansuitvoe- doet". Ze vergelijkt de Free Factory met 'The Factory' van de New Yorkse kunstenaar Andy Warhol. In deze kunstfa- briek werden op weinig conven tionele wijze allerlei kunstvor men door elkaar gegoten. „Wij willen de normen óók wel een beetje in de war schoppen, dat is waar. Mensen moeten op een nieuwe manier naar kunst kij ken. Dat kan als ze zelf in een atelier mee mogen kijken over de schouder van een kunste- Opdracht Jung stippelt vervolgens de toe komst uit. „Voorlopig is het wachten op een bedrijfsplan voor Free Art. Daar zijn we nu mee bezig. Het plan vormt de basis van verdere subsidie, huisvesting en andere formali teiten. Over anderhalf jaar moet deze fase afgerond zijn. Dan barsten we met een enor me promotiecampagne los. Niet alleen in Rotterdam en Leiden, maar in heel Europa. Ik ga be gin september met Van Dongen naar Parijs om afspraken hier over te maken". Jung en van Dongen benaderen de komende tijd Leidse en Rot terdamse kunstenaars en (dans)scholen met het plan om op te gaan in Free-Art. „De kunstenaars behouden in dat geval gewoon hun eigen naam, maar handelen in opdracht van Free Art. Wat ze in de ateliers maken, is eigendom van de BV. Wat ze thuis doen, natuurlijk niet. Het zal eigenlijk gewoon op uitzendbasis gaan. Als ik be naderd wordt voor een feesta vond, dan bepaal ik als impresa riaat wie er gaan dansen, schil deren of dichten. Ik zoek boven dien de beste dansers, schilders, muzikanten uit om les te geven in de workshops. Weer anderen kunnen boeken schrijven". Ze noemt de aanstaande werk verhouding met de kunstenaars 'een soort piramide van cul tuuruitingen'. „Deze is op zich heel makkelijk financieel te controleren is. Elke kunstvorm staat apart, onder leiding van een specialist. We kunnen alles dus goed overzien. Dat is nodig ook, want we stoppen er geld in". Subsidie De animo voor Free Art is enorm. In het comité van aan beveling zitten niet voor niets bekende kunstenaars als Her man Brood, Jules Deelder en Si mon Vinkenoog. Free Art heeft verder positieve geluiden gehoord van het cultu reel centrum 'de X'. Volgens Jung willen ze dolgraag mee doen. „Eigenlijk zitten ze in het foute circuit. Ze zitten nu in dat pand aan de Haarlemmerstraat dat opgeknapt moet worden. Het publiek durft er nu eigen lijk niet naar binnen. Het pro bleem is dat ze geen geen geld hebben voor een opknapbeurt, omdat ze geen subsidie krij- gen". Jung rekent wel op subsidie voor de Free Art Factory. Bij de eerste contacten heeft de afde ling cultuur volgens haar posi tief gereageerd. Ook de Sociale Dienst was nieuwsgierig en kwam met een startsubsidie over de brug. Ook hebben enke le banken vertrouwen in haar getoond door het verstrekken van geldleningen. Hiervoor is een fax en een computer ge kocht, onmisbare apparatuur voor een modern kantoor. Jung: „De banken willen nu overigens wel eens wat zien van onze plannen. Daarom presen teer ik mij zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal op een house party. Ik zal dan body-painten en met enkele dansers aanwe zig zijn". Missie Volgens Jung is men in de jaren '90 rijp voor Free Art. Haar 'missie', zoals ze het zelf noemt is misschien net iets te vroeg: „Er is op dit moment nog veel argwaan tussen de kunstenaars onderling. Als er een schilder bij een collega op bezoek komt Merel Jung, initiatiefneemster van de Free Art Factory, een bundeling van creatieve kracht in Nederland, Europa en de wereld. FOTO: WIM VAN NOORT in het atelier, denkt de ander meteen dat hij kleuren willen pikken". De trein rolt echter. De juiste personen moeten nog op de juis te plaats worden ingevuld, maar van mode-ontwerpster Jos Exler heeft ze al het ja woord. Deze vrouw is bij RTL-4 verantwoordelijk voor de kle ding en wil nu voor Free Art speciale kleding gaan ontwer pen. Vast staat echter al dat de overheersende kleur in de Free Art mode 'Rebel Red' zal wor den, een speciale tint rood. Grillroom is te lang open LEIDEN Bij een controle van de sluitingstijden heeft de politie vannacht grillroom Sinbad aan de Breestraat gesommeerd haar deuren te sluiten. Rond half drie troffen de surveillerende agenten hier nog vijfentwintig bezoekers aan, die zich nog volop te goed de den aan drank en spijzen. De grillroom mag doordeweeks tot één uur open blijven. Er wordt waarschijnlijk een proces-verbaal opge maakt in verband met een overtreding van de sluitingstijden. Dronken man verwart politie met taxi LEIDEN Een dronken man heeft gisteravond enkele malen de politie gebeld, met het verzoek of ze hem naar Den Haag kon bren gen. Aangezien de politie op deze verzoeken doorgaans niet ingaat, besloot de man tot drastischere maatregelen over te gaan. Hij bel de met de mededeling dat hij in zijn woning aan de Kalvermarkt was overvallen. Zoals het hoort stond de politie toen in 'no time' voor de deur. De agenten troffen de man bloedend aan. Hij had zich verwond bij het ingooien van zijn eigen ruiten. De man had dat gedaan om zijn woede te koelen over de weigerachtige houding van de politie. De politie heeft de man even onderhouden. Kraakpoging Een groep van twintig Engelse jongelui heeft gis termiddag geprobeerd een bedrijfspand aan de Marktsteeg 10 te kraken. Ze probeerden zich rond kwart over vijf toegang te ver schaffen, maar de eigenaar was toevallig ter plaatse. Hij verhin derde de poging, waarna de groep zich uit de voeten maakte. Onderga het sensationele gevoel direct betrokken te zijn bij Film- OMNIVERSUM beo,den geprojecteerd worden op een scherm van maar liefst 840 n>'. Als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee krijgt i een gratis entreebewijs voor het Omniversum toegestuurd De nieuwe lezer krijgt onze krant de eerste 2 weken gratis doteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: O maand (automatische betaling) f27,00 O kwartaal (automatische betaling) f 79,80 O kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank het gratis entreebewijs naar: Naam: Stuur deze"bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ j KEMADE - De gemeente Al- nade wil het aantal snelle torboten op het Braassemer- 'a er verder terugbrengen. De J dscommissie bestuurszaken loot gisteravond, er bij buur- neente Jacobswoude op- uw op aan te dringen minder 1 heffingen uit te geven. ereen concept-brief aan de ge- a'ente Jacobswoude blijkt dat a' e Braassemgemeente eerde re Alkemadese verzoeken naast zich neer legde. Zo stelt Jacobs woude maximaal 85 belangstel lenden in de gelegenheid een ontheffing aan te vragen. Alke made pleitte eerder al voor een halvering van het aantal ont heffingen, maar had later ge noegen genomen met zestig ontheffingen per jaar. In Alke made ondervindt men veel overlast van snelle motorboten, die schadelijk zijn voor het mi lieu en de oevers van het meer beschadigen. Ook vindt men in Alkemade dat de stille water sport zeilers, surfers en zwemmers hinder ondervin den van de snelle motorboot- sport. Het ontwikkelen van kleinschalige waterrecreatie- projecten, bijvoorbeeld aan de Westmeerlaan wordt door de ligging en het gebruik van de waterskibaan onmogelijk ge maakt. De gemeente Woubrugge heeft in een brief laten weten dat eerst een gedegen onderzoek naar de mate van overlast, de hinder voor de stille watersport en de schade aan het milieu moet worden gedaan. Ook wijst het Jacobswoudse gemeentebe stuur erop dat eerst bekend moet zijn wat de financiële en recreatieve gevolgen zijn van het eventueel terugdringen van het aantal ontheffingen. Alternatief Inmiddels heeft de Nederlandse Waterski Bond zich ook in de discussie gemengd. Deze bond wijst erop dat diverse topskiërs op de Braassem oefenen. De plaats waar de wedstrijdbaan van de vereniging ligt, is niet door de vereniging zelf geko zen, maar door het gemeente bestuur aangewezen, toen de oorspronkelijke baan in de buurt van Oude Wetering moest verdwijnen. Opheffing van de baan is voor de NWB al leen acceptabel als een goed al ternatief wordt geboden. De bond ontkent dat de motorbo ten meer milieubelastend zijn dan bijvoorbeeld de hulpmoto ren, die worden gebruikt achter zeil- en visboten. Ook ontkent de Bond dat de beoefening van de snelle motorbootsport op het Braassemermeer toeneemt. „Dan geeft u om economische redenen ofwel meer vergunnin gen uit ofwel u houdt onvol doende toezicht op het illegaal varen" aldus de NWB in een brief aan de gemeente Alkema de. rste dag Cid-week: 3. BEN De eerste dag van ie EL Cid-week werd door een lijntor omschreven als 'wach- in een heleboel rijen'. „We ben eigenlijk constant staan ij :hten. Voor de kerk, voor de ch èn voor het avondeten, ar het was wèl leuk". )t«s elk jaar werd gistermor- tsj> de El Cid-week afgetrapt se t een toespraak van burge- lejester Cees Goekoop, de rec- 3ij magnificus en de voorzitter itjp de El Cid-commissie. „Bij ^burgemeester was het echt ene grap na de andere", al itor Juliëtte Staudt van DEN HAAG Uit de vanmid dag gepresenteerde begroting 1993 van de provincie Zuid-Hol land blijkt dat het voorkomen van milieuverontreiniging steeds belangrijker wordt. De controle op en handhaving van verleende milieuvergunningen wordt geïntensiveerd. In 1993 trekt de provincie voor vergun ningverlening en handhaving ruim 5,35 miljoen uit. In 1993 zet de provincie ruim 1 miljoen opzij voor subsidie voor de aankoop van natuurterrei nen. Daarnaast gaat de provin cie verder met het ontwikkelen van plannen voor natuur- en re creatiegebied Bentwoud, bij Zoetermeer. In de sector zorg krijgt vooral het ouderenbeleid een extra im puls. Mensen die zorg nodig hebben moeten zoveel mogelijk zelfstandig blijven functione ren en zo min mogelijk afhan- Inbraak LEIDEN Inbrekers hebben afgelopen zondagnacht inge broken in een pizzeria aan de Hooigracht. Het porsoneel sloot de zaak om 11 uur 's avonds. Toen een personeelslid een klei ne twee uur later even terug keerde, bleek een ruitje te zijn geforceerd. Er wordt een geld kistje vermist met een inhoud van ruim achthonderd gulden. Verder zijn een geluidsinstalla tie en een paar dozen wijn mee genomen. kelijk zijn van allerlei instan ties. Dat vereist een goede af stemming op de persoonlijke si tuatie. In dat kader zullen er zorgvernieuwingsprojecten van start gaan. Voor het uitvoeren van alle pro vinciale taken heeft Zuid-Hol land .in 1993 in totaal 1,2 mil jard gulden ter beschikking. Doordat het rijk de uitkeringen aan de provincie kort, zijn net als in voorgaande jaren, ook in 1993 bezuinigingen en inkom stenverhogingen nodig om een tekort op de begroting te voor komen. Al eerder werd bekend dat de motorrijtuigenbelasting volgend jaar met gemiddeld twee gulden omhoog gaat. Be drijven moeten bovendien meer leges betalen ter verbetering van het milieu, en verder gaan de precariorechten (voor aan legsteigers, uithangborden en opslagplaatsen op provinciale terreinen) omhoog. Gereedschap gestolen HAZERSWOUDE RIJNDIJK Dieven hebben vannacht drie bedrijfsauto's opengebro ken in Hazerswoude Rijndijk. De wagens stonden geparkeerd aan Reviusstraat, Ten Cate- straat en Huetstraat. Door het stuksnijden van de rubbers konden de achterramen uit hun sponningen worden gelicht, waarna gereedschap met een waarde van omstreeks 10.000 gulden werd weggenomen. groepje 55. „Iedereen lag dub bel van het lachen". Na afloop van de welkomstwoorden in de Hooglandse Kerk kregen de eerstejaarsstudenten een zure appel aangeboden, als symbool voor de zware studietijd die hen te wachten staat. Toen deze verorberd was, was er tijd voor een nadere kennismaking. Terrasje „Dat gebeurde voornamelijk op terrasjes", zegt Sarah Saxton, aankomend geschiedenisstu dente èn lid van groepje 55. Ze heeft op de eerste dag al drie groepsleden zien vertrekken. „Twee zijn er naar Minerva ge gaan", zegt Juliëtte. „Het is de vraag of we ze ooit nog terug zien, omdat hun deelname boekjes soms in beslag worden genomen. Een derde vroeg of hij naar een andere groep toe mocht. Toen zei ik dat hij dat dan maar moest doen". De oriëntatiewandeling door Leiden, die 's middags gehou den werd, heeft groepje 55 maar voor de helft meegelopen. Ju liëtte: „Het werd zo'n lekker weer dat we onderweg op een terrasje zijn gestrand. Daar hebben we elkaar pas écht leren kennen. Het was eigenlijk veel spontaner zo, in plaats van 'nu gaan we eens kennis maken". De antwoorden op de stadsvra- gen heeft het groepje later -bij het wachten in een rij- alsnog bij elkaar gebietst. Groepje 55 is overigens een samenwerking aangegaan met groepje 54, on der leiding van mentor Mare Spit. De twee groepen hebben samen de oriëntatieloop ontdo ken en gingen gisteravond sa men naar een voorstelling van het cabaretduo Lebbis en Jan sen in de Stadsgehoorzaal. De mentorqroepen 55 en 54 zijn al meteen op de eerste dag een fusie aangegaan. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9