£cldóc €owumt Vijftien extra kazernes voor vluchtelingen Dodental na aanslag op hotel in Sarajevo stijgt Ex-president Ronald Reagan geeft Republikeinen hoop Naar school CcidócSommit W Meer geld voor recreatie en milieu in Zuid-Holland Windhoos eist leven recreant op Ameland r 14 Dagen Gratis^ DINSDAG 18 AUGUSTUS 1992 12 PAGINA'S in één katern GEESTELIJK LEVEN Wereldraad wil in 2000 alle kerken bij elkaar A2 ^Chronische moeheid Toopt flitsende vrouw i A4 I 'VN-team ontliep I bewust een [confrontatie met Irak' Nerveuze Nijdam ijzersterk in proloog A7 LEIDEN OMGEVING tie Free Art Factory: een kunst-BV in de beste traditie van Andy Warhol A9 Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25419. Losse nummers 1,50. Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Mogelijk ook een enkele bui. Minimum temperatuur omstreeks 14 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 24 graden. Zwakke tot matige zuidoos ten wind, rond kracht 3. Kleinste stammen bijna uitgestorven HANOI De twee kleinste etnische stammen in Vietnam, de Ro-mam en de Brau, levend op de hoogvlakten in Centraal-Vietnam, worden met uit sterven bedreigd. De sterfte over treft het geboortecijfer in ruime mate, aldus het officiële dagblad Nhan Dan. De Ro-mam tellen nog slechts 46 gezinnen met 212 mensen en de Brau 37 gezinnen met in totaal slechts 182 personen. Beide groepen leven totaal geïsoleerd. „Zij hebben geen muggenbestrijdingsmiddelen, kleding, zout, lampolie of medica menten en worden geteisterd door moeraskoorts". Idoor JUDY NIHOF DEN HAAG Milieu, recrea tie, natuur en agrarische zaken zijn de centrale thema's in het beleid van de provincie voor vol gendjaar. Dat blijkt uit de voor stellen die Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland vanmid dag hebben gedaan bij de pre sentatie van hun begroting voor 1993. Veruit het grootste deel van de beschikbare midde len wordt uitgegeven aan ver keer en vervoer. Het geld komt vooral ten goede aan betere doorstroom van openbaar bus vervoer, de aanleg van meer park ride- en carpoolplaat sen, aanleg van fietspaden en acties ter verbetering van de verkeersveiligheid. Verder komt geld vrij voor het voort zetten van studie naar de verbe tering van railverbindingen tussen onder meer Zoetermeer en Rotterdam, Zoetermeer en Leiden, Kat wijk/Noord wijk en Leiden/Den Haag. Pagina A9: Ruim vijf miljoen voor controle milieuwetten Doden bij trein ongeluk in Bulgarije SOFIA Bij een treinonge luk nabij Sofia zijn gister avond zeker acht mensen om het leven gekomen en meer dan 60 gewond geraakt. Een trein met badgasten uit Bur gas aan de Zwarte Zee reed op een rangerende goederen trein. Bij Ulan Ude, 4200 kilo meter ten oosten van Moskou, liep gisteravond een Transsi- berische personentrein uit de rails doordat een deel van de spoorbaan door de regen was weggespoeld. Enkele passa giers raakten licht gewond toen zij uit hun bed vielen. Exotische vogels terug naar India SCHIPHOL Vanaf Schiphol ver trekt volgende week dinsdag een transport van 550 grijskopputters naar India. De vogels zijn enkele maanden geleden in Nederland en België in beslag genomen. Het is de bedoeling dat de putters in Kashmir worden vrijgelaten. De Algemene In spectiedienst nam op 27 mei bij een Limburgse dierenhandelaar 450 put ters in beslag. Dé resterende 100 vo gels werden door de Belgische justitie in beslag genomen. Grijskopputters zijn een beschermde soort, waarin niet mag worden gehandeld. Met name in België zijn ze populair. ZUIDLAREN/ZAGREB - Het ministerie van defensie stelt 15 extra kazernes be schikbaar voor ongeveer 3000 vluchtelingen uit het Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van defensie kondigde dit gisteren aan tijdens een be zoek aan de Adolf van Nassau- kazerne in Zuidlaren, waar on geveer 75 Joegoslavische vluch telingen verblijven. Het ministerie van WVC be kijkt deze week welke kazernes uit het aanbod van defensie in aanmerking komen voor de op vang. Het gaat gedeeltelijk om lege kazernes, gedeeltelijk om kazernes die nog in gebruik zijn. Intussen gaat de Stichting Bos- nië-Hercegovina onverdroten door met haar pogingen om op nieuw een groep Bosnische vluchtelingen naar Nederland te halen. Zij laat zich niet af schrikken door de onwil van staatssecretaris Kosto van jus titie om deze groep te accepte ren. Initiatiefnemer Hassan Huremovic gisteren vanuit Za greb: „Ik heb op alle normale manieren geprobeerd te voor komen dat ook die mensen weer drie dagen aan de grens moeten staan. Maar als de regering in Den Haag niks doet, pakken wij toch tien bussen en vertrekken wij richting Nederland". Huremovic is de man die er be gin deze maand voor zorgde dat 332 Bosnische vluchtelingen uiteindelijk in een leegstaande kazerne te Den Bosch terecht kwamen. Nu wil hij hulp bieden aan tienduizend islamitische vluchtelingen die zich in het Bosnische stadje Capljina ver zameld hebben. De duizend zwaksten onder hen zouden on middellijk toestemming moeten krijgen om naar Neder land te reizen. Kosto was duidelijk niet blij met dit verzoek. „Mijn ambte naren zijn in gesprek met deze organisatie, die zich echter ook zal moeten verstaan met de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, net zoals wij dat zullen moeten". Kosto wil voor komen dat door evacuatie van vluchtelingen indirect wordt meegewerkt aan de etnische zuiveringen door de Serviërs. Bij het omzeilen van dat gevaar moet volgens hem worden voor komen dat daarbij „mensen in de knel komen". Schreeuwend van de pijn ondergaat een driejarig meisje in Gorazde een operatie. Het ziekenhuis in de belegerde Bosnische stad beschikt niet meer over narcose-middelen, zodat het zelfs geen gewond kindje kan verdoven. De ouders van het meisje kwamen bij dezelfde mortier aanval om het leven. FOTO:EPA Jan Akkerman buiten levensgevaar A12 ieestelijk leven/opiniea2 in innenland j; UITENLAND 1 CONOMIE TEURS PORT.. Eioen/regio IENSTVERLENING e ERVICE |-V.p— UNS 1, le urs Tokyo zakt er vier procent IKYO - De effectenbeurs Tokyo lijkt zijn diepste it nog lang niet te hebben ;ikt. Vandaag zakte de Nik- index van de 225 fondsen 620,14 punten tot 41 punten, een daling 4,2 procent. De beursindex daarbij weer op zijn laag- punt sinds 12 maart 1986. idjtslot bedroeg toen 14.238,13 hèiten. Tijdens de ochtend- isjpdel was de stemming vrij :eloos, waarbij de koersen omlaag gingen door verko- •tj» op grond van de gang van ken in de termijnhandel. In middag kwamen er op grote laai verkopen los. Er werd op ipeculeerd dat de winstver wachtingen voor een aantal inlogie-ondernemingen ir beneden zouden worden SARAJEVO De burgeroorlog vluchtelingen ondergebracht in Bosnië-Hercegovina is ook waren. De Servische artillerie afgelopen nacht met onvermin- beschoot gisteravond derde hevigheid voortgezet. De Bosnische radio meldde dat er volgens de laatste balans ten minste vijf doden zijn gevallen bij de Servische aanslag op een hotel in Sarajevo, waar zo'n 700 'vluchtelingenhotel', waar ver volgens brand uitbrak. Deze zou nog niet geblust zijn. Tij dens de evacuatie van de vluch telingen gingen de Servische beschietingen door. Het Servi sche persbureau Tanjug voerde aan dat de staf van de moslim milities zich in het hotel zou be vinden. Er werden ook verbit terde gevechten gemeld rond de al dagen zwaar bevochten ste den Jajce en Bugojno in het westen van Bosnië-Hercegovi na. De Kroatische radio be richtte dat Servische strijders in de schemering, onder dek king van helikopters, probeer den troepen achter de verdedi gingslinie van Jajce te brengen. Door de artilleriebeschietingen zijn inmiddels vele bosbranden uitgebroken rond Jajce en Bu gojno. Een Canadese VN-soldaat, Ralph, kwam om het leven ge komen toen zijn vrachtwagen op een anti-tankmijn reed. Het incident vond plaats bij Pusta- ra, ongeveer 40 kilometer ten zuiden van Daruvar. Ralph is de eerste Canadees die bij de vredesoperaties van de VN in Koningin bezoekt Groene Hart Koningin Beatrix was vandaag te gast in het Groene Hart. Zij wilde zichzelf op de hoogte stellen van de specifieke problemen van dit groene gedeelte van de Randstad. De koningin begon haar bezoek vanmorgen in Noorden, waar zij door burgemeester De Vreij- Wringer van Nieuwkoop werd ontvangen bij Botel De Watergeus. De gehele dag werd zij begeleid door commissaris der koningin S. Patijn en gedeputeerde I. Blok. Eveneens aanwezig waren Pieter Winsemius, voormalig minister van milieu en nu onder meer voorzitter van de Stichting tot Behoud van Natuurmonumenten, en ir. E. baron van Tuyll van Serooskerken, dijkgraaf van het Hoogheemraad schap van Rijnland. FOTO:STEPHEN EVENHU& Pisuisse-prijs voor cabaretière Jacqueline Braun AMSTERDAM De Pisuisse-prijs 1992 is toegekend aan de cabaretière Jacqueline Braun, zo heeft het Nederlands Theater Instituut vandaag bekendgemaakt. De prijs is be stemd voor de student(e) van de Akademie voor Klein kunst die, naar het oordeel van de jury, in het afgelopen seizoen de beste theaterprestatie heeft geleverd. De 24-ja- rige vierdejaars-studente Braun krijgt de prijs voor haar optreden in de voorstelling 'Les Villes' en in de muziek- theaterproduktie 'Naar de West End Story'. De Pisuisse- prijs werd in 1975 ingesteld door de actrice Fie Carelse. Het Nederlands Theater Instituut is belast met de jaar lijkse organisatie. De Stichting Vrienden van de Akademie voor Kleinkunst heeft haar Kreativiteitsprijs toegekend aan de 25-jarige Thomas Acda. Acda krijgt de prijs voor zijn cabaretsolo 'Zitten voor de blues'. Beide prijzen wor den uitgereikt op 6 september. NES Een windhoos heeft gistermiddag camping Duin oord of) Ameland getroffen. Een 59-jarige vrouw uit Leeuwarden kwam daarbij om het leven. Enkele mensen" raakten licht gewond. In to taal zijn 112 vakantiegan gers gedupeerd en 38 tenten vernield, aldus de politie. De windhoos raasde rond 12.55 uur over het zuidelijk deel van de camping. „Het was net of in eens veel straaljagers overvlo gen", aldus de Amelandse wet houder Bakema. Volgens oog getuigen werd het 59-jarige slachtoffer door de wervelwind zo'n vier meter omhoog gezo gen en weggeslingerd. Op de camping werd een klein opvangcentrum ingericht voor de getroffen kampeerders. Ko ningin Beatrix heeft in een tele gram aan het gemeentebestuur van Ameland haar deelneming betuigd. De commissaris van de koningin in Friesland, H. Wie gel, bracht per helikopter een bezoek aan het gebied. Camping Duinoord werd twin tigjaar geleden ook al getroffeij door een windhoos. Toen vielen er vier doden en tientallen ge wonden. In Nederland worden jaarlijks twee tot drie sterke ho zen waargenomen, maar die veroorzaken slechts sporadisch schade. Een windhoos is in de maanden augustus en september in het Waddengebied en boven de Noordzee een betrekkelijk nor maal verschijnsel. Volgens een woordvoerder van het KNMI is de oorzaak van het ontstaan van het verschijnsel vermoede lijk het relatief warme zeewater dat als motor van de wervel wind fungeert. Deskundigen spreken meestal van waterho zen omdat ze boven zee ont staan en oplossen als ze het strand bereiken. Pagina A3: Windhoos laat op camping ravage achter het voormalige Joegoslavië de dood heeft gevonden. Eerder vielen er slachtoffers onder Franse, Belgische en Oekraien- se eenheden van de VN-vredes macht in Kroatië en Bosnië- Hercegovina. Pagina A5:Spanningen lopen ook in Kroatië weer op Geen krant ontvangen Bel tussen 18 00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Nu de meeste vakantiegangers weer op hun basis zijn teruggekeerd en de scholen zyn begonnen, heeft minister Maij- Weggen gisteren het sein gegeven voor de actie: „Wij gaan weer naar school". Niet omdat ze bang was dat veel kinderen anders zouden spijbelen, maar omdat ze de aandacht wilde vestigen op de gevaren voor de schoolgaande jeugd in het verkeer. Op het Floriadeterrein liet ze tweeduizend gele ballonnen op. Daarmee aandacht trekkend voor het jaarlijks stijgend aantal ongelukken met schoolgaande kinderen. Een actie die weinig zou uithalen als er niets over in de krant zou komen. En even weinig als op deze plek niet tegelijkertijd de actie zou worden gevoerd: „Wij gaan de Leidse Courant weer lezen". I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. a De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IO maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: MARC DE K0NINCK 'JpUSTON Amerika's ex- 'jsident Ronald Reagan en 3Ijormalig Witte-Huiskandi- Pat Buchanan zijn er afge- nacht met twee daveren- toespraken zichtbaar in ge- een tevoren pessimisti- Republikeinse Partij nieu- hoop te geven op een verkie- gsoverwinning voor George h in november, ral de even bejaarde als chtige Reagan bleek geen spat aan populariteit bij de Re publikeinse conventiegangers verloren te hebben, toen hij als vanouds zijn vermogen toonde orh Amerikanen een goed ge voel over zichzelf te bezorgen en aan de conservatieve filoso fie een verleidelijke rechtlijnig heid te geven. Reagan schilder de de Democraten van Bill Clin ton af als de eeuwige doemden kers en het slag politici dat bur gers wantrouwt en daarom de overheid machtiger en geldver- slindender wil maken. „Je kunt de zwakken niet ver sterken door de sterken te ver zwakken. Je kunt de armen niet verrijken door de rijken te vernietigen. Je kunt de afhan- kelijken niet helpen door voor hèn te doen, wat ze zelf kunnen doen", aldus de voormalige pre sident. Met een verwijzing naar anti-Clinton-terminologie die in Amerika de ronde doet, zei Reagan dat de Democratische conventie van vorige maand een 'gladde' (slick) Broadway- show was. Clinton wordt door zijn politieke vijanden 'Slick Willy' genoemd. Reagan willen de Democraten dit verkiezingsjaar het volk doen geloven dat ze pro-gezin en pro-ondernemers zijn ge worden. „En dat noemt mij een acteur!", aldus de vroegere filmspeler Reagan. Een oorver- dy". Maar gouverneur Clinton heeft zichzelf ooit met de grote Thomas Jefferson vergeleken, Amerika's derde president die bijna tweehonderd jaar geleden regeerde. Tot uitzinnig ver maak van zijn gehoor zei de 81- dovende ovatie viel hem ten jarige Ronald Reagan gisteren deel. Clinton heeft eerder dit jaar president Bush kwalijk geno men dat deze zichzelf met John F. Kennedy vergeleek. „Ik heb president Kennedy gekend en ik kan u verzekeren, meneer Bush, u bent géén John Kenne- aan het adres van Clinton: „Ik heb Thomas Jefferson nog ge kend en ik kan u verzekeren, gouverneur Clinton, u bent géén Thomas Jefferson". President George Bush was in zijn welkomstwoord verrassend agressief en opmerkelijk strijd baar. „Ik ga mijn mouwen op rollen om te doen wat goed is voor het Amerikaanse volk, on geacht de opiniepeilingen". Te genstanders binnen de partij van het rigoureuze anti-abor tusstandpunt in het officiële Republikeinse verkiezingspro gramma kregen gisteren niet de kans om hun bezwaren op het podium van de conventie ten gehore te brengen I Telefoon: I (Indien daartoe aanleiding bestaat, kc Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in eei I open envelop - zonder postz naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, I 2501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) 711848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1