•rbeidsbureau Leiden lpt vooral vrouwen ii allochtonen aan werk am richt zich op jonge werklozen Hou 't droog! LEIDEN OMGEVING "ei Leiden start campagne voor'veilig vrijen' „Het is een soort verplichte vakantie" BOERHAAVE COLLEGE £eidóc(Sou4ci/nt dM Qowuvnt 9L AQ MAANDAG 17 AUGUSTUS 1992 «7 -met wapen ^houden ien WIJK Een 29-jarige inwo- Almelo is vannacht door de Ij jkse politie aangehouden we- <ei boden wapenbezit en het be- van mensen. De man wilde een in| de Grent bezoeken maar werd elaten. Daarop trok hij een pi- ird bedreigde de portier. Vervol- i hij weg. De portier volgde de wijl een andere portier de poli- Toen de man werd aange- v) wierp hij zijn wapen in een I Het bleek een echt pistool te ns den met zes kogels. De man is m en het wapen in beslag ge- Voetballers Rijnsburg vernielen inventaris van motel in Assen ASSEN De gemeentepolitie van Assen heeft in de nacht van za terdag op zondag twee voetballers van Rijnsburgse Boys uit Rijns burg aangehouden, nadat ze zich in motel Van der Valk hadden misdragen. De twee, een 27-jarige inwoner van Rijnsburg en een 31-jarige Sassenheimer, kregen aan de bar ruzie over het betalen van de rekening, die zestig gulden bedroeg. Toen die uiteindelijk was voldaan, vertrokken ze naar de kamer. Onderweg richtte het tweetal hun agressie op de inventaris van het Asser motel. Ze trok ken lampen van de muur, schopten een drankautomaat omver, smeerden de muren onder met aardbeigebak, gooiden stoelen naar buiten en bedreigden andere gasten van het motel. De totale scha de bedroeg 2500 gulden. Nadat de twee door de politie waren inge rekend, bood de motel-directie aan dat de voetballers de schade zouden vergoeden. Omdat de club het geld op dat moment niet bij zich had, is gisteren een vertegenwoordiger van de club naar Assen gereisd om het motel de schade te vergoeden. Motorrijder gewond NOORDWIJKERHOUT - Een 28-jarige man uit Castricum is zaterdagavond tegen half acht in Noordwijkerhout gewond geraakt nadat hij met zijn motor was gevallen. Het on geluk gebeurde op de afrit van de provinciale weg SW1. Hij wilde nabij de Ruigenhoek rechtsaf richting strand gaan. Vermoedelijk door te veel gas te geven, verloor hij zijn evenT wicht. Met hersenletsel is hij overgebracht naar het Spaarne-ziekenhuis in Heemstede. Eerder op de avond gebeurde er op de provin ciale weg ook al een ongeluk. Een 25-jarige automobilist uit Rotterdam wilde een andere auto inhalen. Hij had echter de afstand tot de tegenligger niet goed ingeschat. Hij moest daardoor snel na de inhaalmanoeuvre terug sturen. Dit deed hij te snel waardoor het voer tuig over de kop sloeg. De auto is totaal ver nield. Winkels en woningen inbraak aan Pelikaanstraat woning LEIDEN Op het laatste lege stukje aan de Peli- OEGSTGEEST kaanstraat, tussen de Oude Vest en de Haarlemmer- In een woning straat tegenover de Pelikaanflat, komen winkels en aan de Hofdijk in woningen. Er is een plan ingediend voor de bouw van Oegstgeest is gis- 700 vierkante meter winkelruimte op de begane teravond ingebro- grond met 25 woningen daarboven. Die zijn uitge- ken. De dader voerd in drie bouwlagen, met daarboven nog een was via de keu- laag penthouses. Het ontwerp vertoont veel gelijke- kendeur binnen- nis met het stedebouwkundig concept dat is gebruikt gekomenOnt- bij de bebouwing van de Sint Jorissteeg, tegenover vreemd werden de parkeergarage. De stadsvernieuwingswerkgroep geld, een arm- Maredorp/De Camp sprak al in '1977 uit dat zij dit band, dameshor- stukje van de Pelikaanstraat opnieuw wilde inrich- loge en verlo ten. Woensdag wordt in de kantine van het Stads- vingsring. De be- bouwhuis een informatieavond gehouden over het woners waren tij bouwplan en de bestemmingsplanprocedures die dens de inbraak nog nodig zijn. Die begint om 20.30 uur. niet thuis. Automobilist gewond SASSENHEIM Een 53-jarige au tomobilist uit Nieuw Vennep is zater dagochtend rond tien uur op de krui sing van de Wasbeeklaan met de Hoofdstraat in Sassenheim gewond geraakt nadat hij tegen de auto van een 24-jarige man uit Voorhout was gebotst. De Nieuwvenneper wilde vanuit de Wasbeeklaan links af de Hoofdstraat inrijden. Hij zag daarbij de van links komende Voorhouter over het hoofd. Met een scheur in het schouderblad is de man uit Nieuw Vennep overgebracht naar het AZL. Beide voertuigen moesten worden ,g( I - Het Arbeidsbu- 30- iden lijkt erg succes- pereren. Het is er in ;e zes maanden van in geslaagd 755 men- een baan te helpen, /ei[nen had 'ingezet' op [en had vooral suc- iêk ar het bemiddeling uwen en allochtonen werd om 45 werkzoe- uit etnische minderhe- lg jen baan te helpen. Het er 91. Daarnaast had iidsbureau ingezet op wen, die aan een baan lib worden geholpen. Dat 5ter uiteindelijk na zes 351. „En ik ben eer- i best trots op die cij fers", aldus K. van Grunsven, directeur van het Arbeidsbu reau Leiden. „Dat betekent dat onze scholingsprogramma's aanslaan. We hebben ons daar mee speciaal op de doelgroepen vrouwen en minderheden ge richt. De resultaten worden nu zichtbaar, terwijl ook de inten sieve voorlichting naar onder nemers blijkt te werken". Die tonen zich dikwijls nogal be schroomd om allochtonen in dienst te nemen, ook al wordt dat niet vaak hardop gezegd. Ook de cijfers met betrekking tot de langdurig werklozen stemmen haar tot tevreden heid. Gehoopt werd 225 langdu rig werklozen aan een baan te helpen. In de eerste helft van het jaar bleef men steken op 218. „Ik heb er alle vertrouwen in dat we onze jaartaakgtelling halen". Het Arbeidsbureau werkt op dit punt intensief sa men met de Sociale Dienst. Ie mand die zich aanmeldt voor een uitkering, wordt meteen doorgestuurd naar de consu lent van het Arbeidsbureau om de arbeidsmogelijkheden te be kijken. Eén loket In de RBA-regio Rijnstreek als geheel - waar behalve Leiden ook Alphen aan den Rijn, Gou da en Lisse e.o. onder vallen zijn de cijfers aanzienlijk lager. Leiden 'scoorde' 97 procent, de Rijnstreek als geheel kwam niet verder dan 75 procent. Dat heeft volgens D. Visser, direc teur van het RBA deels te ma ken met een andere telling. An dere arbeidsbureaus telden een werkloze die na een tijdelijke baan opnieuw bemiddeld wilde worden, opnieuw. Leiden deed dat niet. „Maar het één-loket systeem van Leiden wordt nu op alle arbeidsbureaus inge voerd. In Gouda is al een geza menlijk project van sociale dienst en Arbeidsbureau ge start om 50 mensen aan een baan te helpen. De gesprekken tussen het Arbeidsbureau Al phen en de plaatselijke GSD zijn op gang gekomen. En in de Bollenstreek speelt het pro bleem van langdurig werklozen niet zo zeer, omdat de werkloos heid er traditioneel laag is". Hieruit blijkt dat het RBA zich toch de kritiek heeft aangetrok ken die doorklonk in een ar beidsmarktanalyse die in febru ari werd gepubliceerd. Daaruit bleek dat vooral ouderen en langdurig werklozen weinig fi ducie hadden in het arbeidsbu- - Jonge werklozen, n< hun diploma van de re school hebben ge- binnenkort per- worden aangeschre- manier wil het Ar- voorkomen dat via het Jeugdwerkga- gi n (JWG) een baan ie ze helemaal niet wil- 31 ct is een initiatief van o 'beidsconsulentes van het Arbeidsbureau en richt zich op jongeren tot 25 jaar. De con- sulentes signaleerden dat met name jongeren die net hun di ploma op zak hebben, dikwijls niet weten waar ze het op de ar beidsmarkt moeten zoeken. Vooral degenen met een alge mene vooropleiding die geen beroepsopleiding gaan volgen, zijn potentiële kandidaten voor het JWG. Onder dat regime krijgen zij een half jaar de tijd om een baan te vinden. Hebben ze die daaarna niet, dan krijgen ze een tijdelijke baan aangebo den bij de gemeente of andere overheidsdiensten. Slaan ze drie aangeboden banen af, dan wordt hun uitkering tijdelijk Onder het motto 'Je bent jong, maar wat wil je?' krijgen jonge ren een beroepskeuzetest, voor lichting over beroeps- en oplei dingsmogelijkheden en een sol licitatietraining. De jongeren kunnen vanaf 21 september een fleurige ansichtkaart in de bus verwachten, waarin zij worden aangespoord om hun licht eens op het arbeidsbureau op te ste ken. Het project strekt zich al leen uit over Leiden. „Maar ik sluit niet uit dat het navolging krijgt", aldus Arbeidsbureau directeur Van Grunsven. Wielerronde Op de meet van de Ronde van Leiden werd André Möhlmann zater dag geklopt door Miquel van Kessel, beide rijdend voor Swift-Casba. Van Kessel won daarmee bij de junioren. LWV Swift-Casba hield dit zaterdag voor het eerst sinds jaren weer een wielerronde, op het par koers Burggravenlaan/De Sitterlaan. Volgens kenners een prachtig parkoers want er ligt alleen maar asfalt. De publieke belangstelling viel voor een eerste keer niet tegen, aldus W. van Duivenbode, één van de organisatoren. Groter leek nog het aantal deelnemers. Naast de rondes voor junioren, veteranen, amateurs-A en amateurs-B werd er ook een burgerronde verreden. Daar deden 87 mensen aan mee. Winnaar daarvan was Marius Mulder uit Kwintsheul, voor de Katwij- ker Dick van der Plas. Bij de amateurs-A won Martin Schalkers. Daags voor de ronde protesteerden enkele omwonenden nog bij de organisatie: zij waren verbolgen dat ze niet op de hoogte waren ge steld van de komst van de wielrenners. Vooral boos waren ze over het verzoek om hun auto's elders te parkeren. De protesten waren zaterdag echter allang verstomd. FOTO: WIM VAN NOORT "Ingezet bij atie van er geweer Een politiehond la vrijdagavond ingezet een man te arreste- 00 wie eerder een geweer g was genomen. De j, ilitie werd rond elf uur sti gealarmeerd omdat er lbl n zouden zijn in een aan de Zoeterwoud- Die problemen waren mfiaar wel zou er iemand in het bezit van irwapen. Korte tijd 'erd de auto van de be- lUl in de buurt aangetrof- ligenaar, een 28-jarige beweerde de sleu- ijn verloren. Die wer- een geweer, in de gevonden. Vermoede^ e man ze daar snel ver- Leidenaar ging ver- lan de haal. Met de een politiehondwerd :t struikgewas aan de finkade teruggevon- weigerde echter te- te komen. Omdat Ie kans bestond dat hij 'apen droeg, haalde de niet zelf uit de strui- werd de hond op hem rd. Die sleepte hem rm naar de straat. De een flinke bijtwond op. ird huiszoeking gehou- ijn woning. Daar wer- wapens meer gevon- wel een van diefstal portefeuille. El Cid-week weer van start: Drie gewonden bij botsing op Stationsplein Een 33-jarige Leidse motorrijder, een 49-jarige Voorschotense automobilist en zijn 37-jarige passagiere zijn zaterdag:uiddag kort voor drie uur gewond geraakt bij een botsing op het Stationsplein in Leiden. De aanrijding ontstond toen de Voorschotenaar vanaf de parkeerplaatsen midden op het plein de rijbaan richting Plesmanlaan op wilde draaien. Hij verzuimde voorrang te geven aan de motorrijder die met een behoorlijke snelheid op de auto inreed. De motorrijder vloog met zijn voertuig over de auto heen en kwam meters verderop tot stilstand. Hij liep een bekkenfractuur, een polsfractuur, en snij- en schaafwonden op. De autofnobilist hield aan de klap een beenwond over en zijn passagiere een hoofdwond. De motor werd totaal vernield, de auto liep zware schade aan de voorkant op. FOTO: WIM VAN NOORT "Boerhaave ook voor herintreders" "Nu mijn kinderen al weer 8 en 9 jaar zijn en ze het grootste deel van de dag op school zitten, wil ik -na zo'nlO jaar th uis te zijn geweest- weer gaan werken Omdat ik als geboren Oostenrijkse geen Nederlandse diploma's bezit heb ik besloten eerst een gecom bineerde MEAO en directie-secretaresse opleiding te gaan volgen. Bij het Boerhaave College. Dat bevalt me erg goed mede omdat de lestijden en vakanties grotendeels samenvallen met die van mijn kinderen. Ik ben ervan overtuigd dat deze beroepsopleiding voor mij goede perspectieven biedt op werk". De studiemogelijkheden: VWO, HAVO, MEAO, MAVO, (volledig pakket of alle 29 vakken afzonderlijk), Nederlands voor anderstaligen. Ook intensieve cursussen (kortere studieduur). Meer inlichtingen: bel overdag 071 - 14 00 43. Een informatiemap ligt voor u klaar. Inschrijven: elke maandag en donderdag van 12.00 tot 15.00 uur en van 19.00-21.00 uur. Wacht niet te lang. o KIomp-Hilbrand, LEIDEN Vanochtend vroeg was Leiden levendiger dan normaal. Er klonk om half negen al muziek bij mo len de Valk en het was druk bij het station. Jongeren stapten uit de trein met zwa re tasen op hun rug en een zoekende blik in de ogen. Het waren de deelnemers aan de El Cidweek, de kennisma- kingsweek die deze week voor eerstejaars studenten wordt gehouden. Op het parkeerterrein van mo len De Valk verzamelden zich de ongeveer tweeduizend nieu we studenten. Onder het genot van thee en koffie groepeerden ze zich rond hun mentoren, die bordjes omhoog hielden met hun groepsnummer. Het regen de licht, dus vele groepen ver dwenen onmiddellijk onder de paraplu. Hier werden schuch ter handen geschud en ge vraagd naar eikaars herkomst en studierichting. De band speelde hard, zodat de eerste kennismakingsgesprekken soms stroef verliepen. Kelly Reijnders uit Arnhem, aanko mend rechtenstudente, heeft nogal opgezien tegen deze week. „Ik had. er gewoon geen zin in. Maar nu ik er eenmaal ben vind ik het wel leuk". Aan komend jurist Laurens Minge len uit Rijswijk noemt de El Cid een 'verplichte vakantie'. „Ik wacht het in ieder geval alle maal rustig af en als ik jullie niet leuk vind, dan ga ik naar een ander groepje". Vereniging Margreet Ruysbroek uit Schip luiden, eerstejaars geschiede nis, vindt haar groepje 55 met een al heel erg leuk. Haar groepsgenoot Sarah Saxton beaamt dat. „We hebben er zin in, deze week". Sarah wil overi gens snel afstuderen, omdat de verkorte studieduur zich an ders laat voelen. „Als je er lan ger over doet dan krijg je weer gezeik over de OV-jaarkaart en zo",zegt Sarah. Zij en Margreet willen eerst rustig de El Cid-week doorlo pen en dan pas kijken of ze lid worden van een studentenvere niging. Margreet: „Misschien zijn de kleinere verenigingen eigenlijk wel leuker, omdat die niet gebonden zijn aan leden stops". Jurist-in-spé Dorus Niemeijer uit Groningen weet echter nu al dat hij lid wordt van studentenvereniging Mi nerva. „Ik moet trouwens wel, omdat ik anders niet in het huis mag blijven, waar ik nu in woon. Dat is een Minervanen- huis". Op studentenvereniging Quin- tus loopt men alvast op de za ken vooruit. De El Cid-week is koud een uur bezig, maar er is al een speciaal ontbijt georgani seerd op de voor het pand lig gende terrasboot. Alvast als be dankje voor alle verenigingsle den die zich deze week inzetten voor de vereniging en de geïnte- LEIDEN De afgelopen we ken zijn op elf plekken in Lei den condoomautomaten op gehangen. Dat gebeurde in het kader van de campagne 'Leiden vrijt veilig' waarvoor wethouder S. de Vreeze (volksgezondheid) donder dag het startsein geeft. Lei den hoopt daarmee de ver spreiding van geslachtsziek ten en aids tegen te gaan. Behalve de verkrijgbaarheid van condooms vormt ook uitge breide voorlichting onderdeel van de campagne. Het project is een initiatief van de gemeente Leiden in samenwerking met de GGD Leiden en omstreken. De elf lokaties waar condoom automaten hangen onder meer het stadhuis, jazzcafé The Duke, de studentenflat aan de Klikspaanweg, de Digros aan het Diamantplein en Albert Heijn aan de Kooilaan staan vermeld op een klein kaartje. Dat is gratis verkrijgbaar bij in stellingen verspreid over de hele stad: gezondheidscentra, studentenverenigingen, biblio theken en welzijnsorganisaties. De nieuwe lichting eerstejaars krijgt ze ook in handen gedrukt tijdens de El Cid-informatie- markt. Normaal gesproken wordt over de plaatsing van (condoom)au- tomaten precariorechten gehe ven. Leiden vindt preventie echter zo belangrijk, dat zij de precariorechten voor eigen re kening neemt. Naar het schijnt is Leiden daarmee de eerste ge meente. Naast voorlichting op grote schaal over de verkrijgbaarheid van condooms, is voor scholen lesmateriaal beschikbaar ge steld. Scholen krijgen artikelen toegestuurd die zijn bedoeld voor plaatsing in de school krant. Mensen die meer informatie willen over seksueel overdraag bare aandoeningen en aids, kunnen tijdens het telefonisch spreekuur van de GGD bellen: 071-143604 (dinsdag en don derdag 12.00-13.00 uur). De rest van de week draait onder dit nummer een informatie bandje. Docenten die de be schikking willen krijgen over het lesmateriaal, kunnen con tact opnemen met de afdeling Beleidsondersteuning -van de GGD, tel: 071-163336. Onder deze zwart/geel gekleurde kingsize paraplu voelt u geen nattigheid. G krijgt dit solide regenscherm toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. Nachtwaker overvallen LISSE Een nachtwaker van een bollenbedrijf uit Lisse is vrij dagnacht overvallen. De Noordwijkse nachtwatrer vertelde later aan de politie, dat twee mannen hem in zijn eigen auto meenamen richting Schiphol. Op rijksweg A44 werd de zwarte Citroen BX te gen de vangrail geparkeerd, waarbij de rechterzijde van de auto zwaar werd beschadigd. Bij aankomst van de politie bleken de twee mannen er al vandoor te zijn. Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f79,80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de paraplu naar Naam: Straat: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ MUTOlHWIIIliKIIHIII»

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9