ilanken in Zuid-Afrika steeds anger voor wraak zwarten „Als Rabin ons begrijpt, breekt nieuw tijdperk aan" oodzieke Honecker kan niet worden berecht' Somorit BUITENLAND MAANDAG 17 AUGUSTUS 1992 A7 tergate-rechter rica overleden HINGTON - Rechter John J. Sirica, die ontrafeling van het Watergateschandaal toenmalig president Richard Nixon een grijke rol speelde, is op 88-jarige leeftijd in jngton overleden. De tot dan toe nagenoeg eme districtsrechter uit Washington werd proces tot een nationale beroemdheid, i eekblad Time koos hem in 1974 tot „man t et jaar". Het was Sirica die onder andere [>te dat het Witte Huis de beruchte Nixon- ipnamen openbaar moest maken die uit- lijktot zijn val leidden. Hij was als rechter proces tegen de inbrekers in het Demo- (che partijbureau in het Watergategebouw feet af aan sceptisch over de achtergron- an de actie en schuwde ongebruikelijke jen bij de opheldering niet. Massaal protest voor Zwarte dag voor en tegen Rudolf Hess Collor de Mello WUNSIEDEL Duizenden Duitsers heb ben in het weekeinde voor en tegen Rudolf Hess gedemonstreerd, Hitiers plaatsvervan ger die zich vandaag precies vijfjaar geleden op 93-jarige leeftijd in de Berlijnse Spandau- gevangenis verhing. Net zoals in voorgaan de jaren gold in de Noordduitse stad Bay- reuth en het nabijgelegen Wunsiedel, waar Hess begraven ligt, voor rechts-radicalen een demonstratieverbod. De politie arres teerde 75 voornamelijk jeugdige rechts-ex- tremisten en nam messen, gaspistolen, fak kels, ijzeren staven en nazi-emblemen in be slag. Bij de Noordbeierse stad Hof werden 93 aanhangers van linkse organisaties voor korte tijd vastgehouden nadat ze slaags wa ren geraakt met de politie. BRASILIA Rond 300.000 mensen hebben gisteren in de Braziliaanse hoofdstad de af zetting geëist van staats- en re geringsleider Fernando Collor de Mello, die zij schuldig achten aan corruptie. De president had tot een demonstratie voor de re gering opgeroepen, waarbij men in de Braziliaanse nationa le kleuren groen en geel zou verschijnen. Maar het overgro te deel van de betogers ver scheen in zwarte kledij. In Bra silia werden slechts rond 500 mensen geteld die vóór de rege ring opkwamen. Tientallen Doden in Kashmir aan doden bij vooravond besprekingen bus-explosie SRINAGAR Op de vooravond van besprekingen tussen India FALAN Bij een ontplof- en Pakistan zijn in de Indiase deelstaat Jammu-Kashmir bij fing van een bus in de Co- verschillende gevechten tussen pro-Pakistaanse rebellen en het lombinaanse stad Falan, leger zeker 24 doden gevallen. Tijdens de viering van de Indiase 100 kilometer ten noord- onafhankelijkheidsdag zaterdag vuurden pro-Pakistaanse re- oosten van Bogota, zijn bellen raketten af op feestvierders. Al-Jehad, een door Pakistan tientallen mensen levend gesteunde rebellengroepering eiste de verantwoordelijkheid verbrand. De ontploffing voor de aanslag op. Bij invallen werden gisteren 61 rebellen ge- gebeurde toen de bestuur- arresteerd. Bijna overal in Kashmir waren bedrijven en wegen der van de bus de motor gesloten nadat het activistische Jammu-Kashmir Bevrijdings- startte, nadat hij in Falan front had opgeroepen tot een proteststaking tegen de tweedaag- stil had gestaan. De oor- se besprekingen, die vandaag in New Delhi zijn begonnen, zaak van het ongeluk is nog Kashmir is de enige deelstaat van het hoofdzakelijk hindoeisti- niet bekend, maar de poli- sche India waar moslims de meerderheid hebben. In de onaf- tie sluit een aanslag van hankelijksstrijd van moslims, die tien jaar geleden uitbrak, zijn „terroristen" niet uit. alleen al dit jaar bijna 1200 doden gevallen. 'Spaanse ambassadeur' Perlasca overleden PADUA De Italiaan Giorgio Perlasca die in de Tweede Wereldoorlog duizenden joden het leven gered heeft, is zaterdag in zijn woon plaats Padua in Italië overleden. Hij werd 82 jaar. Perlasca was een tegenstander van de fascistische republiek van Saló en vluchtte in 1944 naar de Spaanse ambassade in Buda pest. Hij mocht daar blijven, dank zij papie ren die aantoonden dat hij had meegevochten in de Spaanse Burgeroorlog. Toen Spanje de nieuwe pro-nazi regering van Hongarije niet erkende en het ambassadepersoneel moest vertrekken, bleef Perlasca in het gebouw en deed hij voorkomen dat hij de Spaanse ambas sadeur was. Op die wijze hielp hij 5200 joden in recordtijd aan de Spaanse nationaliteit, wat hun redding werd. De hoop op verandering vermindert de spanningen op de Westelijke Jordaanoever. Dr. Haidar Abdel Shafi, hoofd van de Palestijnse onderhan delingsdelegatie voor de vredesbesprekingen met de Israëli's, overweegt binnenkort af te treden. Nabiel Kassis, een tot nu toe niet zo prominent lid van de Palestijnse onderhandelings delegatie, zou al benoemd zijn tot Shafi's opvolger. Kassis is een 47-jarige professor in de nucleaire natuurkunde. Hij woont in Ramallah, op de bezette Westelijke Jordaanoever, en geeft les aan de Bir Zeit Universiteit. RAMALLAH „Niet rele vant", zegt de professor met een wuivend handgebaar, ik weet dat er geruchten de ron de doen, maar al die verhalen over mijn nieuwe functie in de Palestijnse onderhande lingsdelegatie zijn helemaal niet belangrijk. Waar het om gaat, is dat we eindelijk onze vrijheid krijgen. Daar wer ken we allemaal aan". In zijn gezellige villa in een van de betere wijken van Ramallah waait een sterke ventilator een beetje de hitte weg, terwijl bui ten de schoten te horen zijn van de Israëlische soldaten. De pro fessor serveert zelf de koele drankjes en de zoete Arabische koffie. In ons twee uur durende gesprek, waarin zélfs de onder handelingsdocumenten op tafel komen, klinkt de hoop op vrede, maar ook het onvermijdelijke wantrouwen tegenover de Is raëli's. Vlak voor de nieuwe ronde van bilaterale vredesbe sprekingen die op 24 augustus in Washington moet beginnen, is een belangrijke doorbraak in het vredesoverleg te verwach ten. Nabiel Kassis zegt: „Ik ben niet pessimistisch, maar wel heel voorzichtig". Volgens hem is de nieuwe Israë lische premier Rabin een man die geen enkele emotie heeft. „Ik weet niet of hij zelfs begrijpt wat onrecht is", zegt hij. „La ten we niet vergeten dat hij de man was die als minister van defensie aan het begin van onze opstand tegen de Israëlische be zetting, de intifadah, de op dracht gaf aan zijn soldaten 'de botten van de Palestijnen te breken'. Maar laten we afwach ten. Als hij nu in staat is om, net als indertijd de Franse leider de Gaulle, te zeggen: 'Ik begrijp jullie', dan is er sprake van een nieuw tijdperk". Dat nieuwe tijdperk moet voor Nabiel Kassis en alle andere 1,7 miljoen Palestijnen in de door Israël bezette gebieden een in terim zelfbestuur-regeling zijn, die na vijf jaar zou moeten lei den tot totale onafhankelijk heid. Al in oktober vorig jaar zijn de onderhandelingen tus sen Israël en de Palestijnen be gonnen tijdens de vredesconfe rentie voor het Midden Oosten in Madrid. Maar onder de voor malige Israëlische regeling van Yitzhak Shamir betekende dit overleg niet meer dan een pas op de plaats. Na de verkiezingen in Israël waarbij premier Rabin aan de macht kwam, lijkt het vredes proces in een hogere versnel ling te zijn geraakt. Er zijn aan wijzingen dat er in de afgelopen weken in geheim overleg tussen de Israëli's en de Palestijnen al een principe-overeenkomst is uitgewerkt over het toekomsti ge zelfbestuur voor de Palestij nen. Zowel van Israëlische als van Palestijnse zijde werden be richten hierover als 'pure spe culatie' van de hand gewezen, maar er zou enkele weken gele den in de Egyptische hoofdstad Cairo een ontmoeting geweest zijn tussen de Palestijnse leider Faisal Hoesseini en Rabins hoofdadviseur voor de zelfbe stuuronderhandelingen Efraim Sneh. Er zou hierbij niet alleen over zelfbestuur voor de Palestijnen zijn gesproken, maar ook over het houden van algemene ver kiezingen in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever. Details zouden tijdens de bila terale besprekingen in Was hington moeten worden uitge werkt. Israëls premier Rabin zei kortgeleden dat in maart of april volgend jaar de verkiezin gen voor de Raad van Palestijns Zelfbestuur kunnen worden ge houden. Voor Nabiel Kassis is dit alleen nog steeds reden tot opwinding. „Niets staat nog vast", zegt hij voorzichtig. „Wij bereiden ons voo op lange moeilijke onder handelingen, waarbij we ant woorden verwachten op onze voorstellen". Vrijheidssfeer Aan de sfeer in bezet gebied is te merken dat er hoop op veran dering is. Was vanaf het begin van de intifadah, in opdracht van het ondergrondse Pale stijnse leiderschap, iedere vorm van vermaak buitenshuis ver boden, nu worden er folklore- feesten georganiseerd en bren gen Palestijnse gezinnen hun vrije tijd door in pretparken en restaurants. „Er is al iets van een vrijheidssfeer te merken", zegt Walied, de jonge Palestijn, die me naar Nabiel Kassis bege leidt. Vooral sinds de regeringswissel in Jeruzalem zijn tal van Pale stijnse comité's bezig rapporten op te stellen, die de basis moeten vormen voor de overna me van het bestuur over de be zette gebieden. Zaken als ge zondheidszorg, onderwijs, han del, huisvesting, rechtspraak en water zijn onderwerp voor intensieve studies. Niet altijd even gecoördineerd weliswaar, maar 'wij hebben geen civiele dienst' verontschuldigt de Pale stijnse onderhandelaar zich. „De Israëlis hebben ons tot nu toe een heleboel informatie ont houden", zegt hij. „Wij willen inzage in de bevolkingsregis ters op de Westelijke Jordaan oever en in de Gazastrook. Wij willen ook informatie over za ken als landeigendom en water controle. De Israëli's moeten die informatie vrij geven, zodat wij klaar zijn voor de dag, waar op we het bestuur overnemen". Een Israëlische legerauto pas seert het huis van de Pale stijnse onderhandelaar. We ho ren weer schoten en sirenege luid. Als Nabiel Kassis ons uit laat, zegt hij: „We willen einde lijk normaal en rustig kunnen leven. Daar gaan we in Was hington hard aan werken". IS WIJNANDS [JN Erich Honêc- e vroegere staats- en hef van de (voormali- )R heeft ongenees- raïverkanker. Het is niet '("fwoord om hem in een ns twee jaar durend Hnend proces voor de r te dagen. Hem nog ;er in voorarrest (n heeft al evenmin zin, zijn drie Berlijnse ad ders advocaten hebben 27f keinde bij de justitie in 2?4itse hoofdstad een offi- srzoek ingediend om Ho- vanwege zijn zeer slech- 23®ndheid uit zijn Berlijnse ^jfenis vrij te laten en hem 286fan rechtsvervolging te irdvoerster van de Ber- istitie zegt niet van een tussenrapport te we- rechtbank zal pas over 28ffllatingsverzoek beslissen ;sen die Honecker on- 53i|ken, hun volledig^ rap- aanbevelingen bij de k hebben ingeleverd. 354I niet voor het einde van deze maand zijn, misschien pas begin september. Professor Volkmar Schneider, die het uit voerige medische onderzoek leidt, verklaarde dit weekeinde berichten over leverkanker in de terminale fase niet te kun- Twee jaar geleden werd Honec ker, voordat hij naar Moskou vluchtte, in Berlijn medisch on derzocht. Dat gebeurde ook nog dit voorjaar in een Russische kliniek. Honeckers advocaten beweren nu, in navolging van het vandaag verschijnende weekblad 'Der Spiegel', dat de Russische autoriteiten van de leverkanker geweten hebben maar dat verzwegen hebben omdat anders de Chilenen in wiens Moskouse ambassade Honecker gevlucht was, hem niet via Rusland aan Duitsland zouden hebben uitgeleverd. Als Honecker geopereerd moet of kan worden, wordt zijn pro ces met vele maanden ver traagd. Bovendien is het nog de vraag of hij daarna in staat zal zijn de zware zittingen vol te houden. Honecker wordt vol- Een van Honeckers medege vangenen, de vroegere DDR- premier Willy Stoph, is een de zer dagen óp grond van zijn slechte gezondheid uit voorar rest ontslagen. Net als zijn vroegere baas Honecker moet de 78-jarige Stoph zich verant woorden voor tientallen moor den onder hun verantwoorde lijkheid uitgevoerd bij de toen malige Berlijnse Muur. De Berlijnse rechtbank besliste enkele maanden geleden dat Honecker met terugwerkende kracht, vanaf 1 juli vorig jaar, weer pensioen uitbetaald moet worden, ongeveer 1000 mark per maand. Honeckers oudste dochter uit zijn eerste huwelijk, dat van 1947 tot 1952 duurde, heeft gezegd haar vader in haar woning te willen opnemen. De nu 44-jarige Erika Wildau is ad vocate, woont in oostelijk Ber lijn, waar ze nu een advocaten praktijk, speciaal in echtschei dingszaken, begonnen is. Ze is getrouwd met de ex-DDR-diplo- maat Karl Wildau, die onder meer DDR-ambassadeur in Ne derland is geweest. Erika Wil dau heeft in de loop der jaren weinig contact met haar vader gehad, maar heeft nooit met hem gebroken. Margot Feist, met wie Erich Honecker in 1952 trouwde, ver blijft momenteel in Chili bij hun dochter Sonja die in 1951 werd geboren toen Honecker nog niet van zijn eerste vrouw was. M: lts iü^x y>5p K functionaris. Een andere grote angst van de blanke Zuidafrikanen is verant woordelijk te worden gesteld voor gebeurtenissen uit het ver leden. Er is een nieuwe genera tie opgestaan van anti-apart heidbelijders die verzoening prediken en aan ieder die het maar wil horen vertellen dat zij 'ja' hebben gestemd bij het refe rendum van afgelopen maart. In Johannesburg doet de vol gende grap de ronde: Wanneer iemand zegt 'Ik ben altijd tegen apartheid geweest', bedoelt hij dat hij het dienstmeisje in de cember een kerstpakket heeft gegeven. Op een serieuzer niveau heeft de dreiging van een naderende 'bijltjesdag' door een ANC-re- gering in het parlement geleid tot voorstellen voor een algeme ne amnestie voordat een poli tieke overeenkomst wordt ge sloten. „Het is duidelijk dat de huidige leiders zeker willen zijn van vergeving alvorens zij recht laten geschieden", aldus een waarnemer. Massa-therapie Een psychotherapeut in Johan nesburg die al sinds het begin van president De Klerks her vormingen getuige is van de groeiende angst van de blan ken, gelooft dat 'het land mas sa-therapie nodig heeft'. De vrees van de vijf miljoen blanke Zuidafrikanen is zó dui delijk, dat ANC-leider Nelson Mandela onlangs heeft gepro beerd de gemoederen te kalme ren. Al eerder beloofde hij af te zien van processen tegen dege nen die misdaden hebben ge pleegd onder het apartheidsbe wind. En de afgelopen week riep hij de blanken op in Zuid- Afrika te blijven en mee te hel pen aan de opbouw van een de mocratie. Het verzoek van Mandela is waarschijnlijk in slechte aarde gevallen bij Mahokoe, die na zijn arrestatie lid is gworden van het Panafrikaans Congres. De slogan van het Congres, 'Voor iedere kolonist een ko gel', komt meer in de richting van zijn denkbeelden. „Mijn grootmoeder zei me altijd dat ik moest vechten voor mijn land, en ik heb mezelf bezworen dat ik tegen de vijand zou vechten", zegt hij. Hoogstwaarschijnlijk krijgt Mahokoe volgende maand de doodstraf of levenslang, maar de vraag die veel blanke Zuid- afrikanen zich stellen is: hoe veel Mahokoes lopen er nog rond? (c) The Sunday Times ARD ELLIS NNESBURG - Ga- Mahokoe is de ergste merrie van blank Zuid een zwarte man die fgelegen boerderij bin- ip van een gezin dat hij rende, vervolgens vier gezinsleden dood- en achteraf verklaar- hij het had gedaan om- blank waren. „Ik wilde lartheid een slag toe- en", zei Mahokoe. :ht maanden na de moor- oont Mahokoe, die mo- iel in een zwaarbewaakte ;enis zit in afwachting n proces, geen enkel be- Zijn slachtoffers, een ou- atpaar, hun dochter van bare leeftijd en hun 11 ide kleindochter, hebben hem hun verdiende jkregen. chuld is nu vereffend", art Mahokoe, terwijl hij een sigaretje rookt en af lacht wanneer hij vertelt de slachting uitvoerde. 1de die dag twintig tot nensen ombrengen", arige Mahokoe weigert le maand op zijn proces te verschijnen tenzij een zwarte rechter de zitting leidt. Hij beweert dat Willie Engle- brecht, de 71-jarige boer die hij heeft vermoord, lid was van de ultra-rechtse Afrikaner Weer stands Beweging (AWB) en dat hij verantwoordelijk was voor het ombrengen van verschillen de zwarte boeren. Alleen een zwarte rechter kan volgens Ma hokoe de motieven voor zijn moorden begrijpen. Krankzinnig De Zuidafrikaanse politie heeft Mahokoe krankzinnig ver klaard (sinds zijn arrestatie heeft hij al verschillende keren zijn versie van de moorden ge wijzigd), maar voor radicale zwarte jongeren is hij een held geworden. In de kleurlingen- wijk Bloemfontein, waar Maho koe is geboren, wordt met eer bied over hem gesproken. Men sen dragen T-shirts met zijn naam erop en zingen liederen over hem. Maar voor veel blanke Zuidafri kanen vertegenwoordigen Ma hokoe en degenen die hem vere ren de gebeurtenissen die Zuid- Afrika in de nabije toekomst te wachten staan. Ze hebben het idee dat ondanks de huidige im passe in de onderhandelingen, het land vroeg of laat bestuurd zal worden door een zwarte re gering. Veel blanken zijn som ber en moedeloos over de toe komst en proberen alsnog snel veel geld te verdienen. Een krante-artikel verwoordde onlangs de heersende stem ming onder de blanken met de kop 'Hoe de volgende regering ons zal straffen omdat we blank zijn'. Duizenden blanken, hoofdzake lijk de lager geschoolden die in dienst zijn van de overheid als administratief medewerker, postbeambte en spoorwegbe ambte, zijn bang dat ze zullen worden vervangen door zwar ten. Een 40-jarige blanke Afrikaan die zijn hele leven bij de spoor wegen heeft gewerkt, vertelt dat zijn collega's en hij op zoek zijn naar werk in de particulie re séctor. „We weten dat we hier geen toekomst meer heb ben", zegt hij. „Onze banen zullen aan zwarten worden ge geven". Het pessimisme over de toe komst wordt gedeeld door veel liberale blanken, die na jaren lang te hebben gestreden voor de veranderingen die nu plaats vinden, plannen maken om te voor de democratie die nu naar Canada verhuist, vertelt zijn vrienden dat hij zich een 'bui tenstaander' voelt in de nieuwe orde. „Misschien was ik te naïef en had ik te hoge verwachtin gen, maar alles wat ik wilde was een veiligere toekomst voor mijn kinderen", zegt hij. Progressieve blanken, die ooit op de bres stonden voor een zwarte meerderheid in het par lement, worden nu voorzichti ger. Een voormalige aanhang ster van 'Black Sash', een orga nisatie van blanke vrouwen die de hervormingen steunen, ver raste haar medeleden onlangs door op een feestelijk diner te verklaren dat ze tégen de alge mene verkiezingen was. „We geven de zwarten alleen stem recht, wanneer we denken dat ze er klaar voor zijn", waren haar woorden. Zelfs binnen het Afrikaans Na tionaal Congres (ANC), waar verschillende blanken hoge posten bekleden, voelen blanke leden zich soms buitengesloten. „Ook in Shell House (het hoofd kwartier van het ANC in Jo hannesburg) krijg je af en toe het gevoel dat er om je gelachen wordt wanneer je iets zegt; als blanke word je niet in staat ge acht te begrijpen wat zwarte ge meenschappen willen of nodig hebben", zegt een blanke ANC- rin Johannesburg is gespannen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7