Republikeinen willen voor sensatie zorgen 'j&daeSotvuwt BUITENLAND Aanslag op soldaten in Sardinië Bendegevechten belemmeren voedselhulp aan Somaliërs Saddam lokt conflict uit, niet George Bush" AC MAANDAG 17 AUGUSTUS 1992 tl I door AART HEERING LULA .Na de Siciliaanse maffia heeft ook het Sardijn- se bandietendom de Italiaan se staat de oorlog verklaard. In het dorp Lula op centraal Sardinië zijn zaterdagnacht zes soldaten gewond geraakt, nadat een onbekende een handgranaat in hun richting had geworpen. De militairen behoren tot de speciale troepen die op het eiland zijn ingezet om de schuil plaatsen van voortvluchtige bandieten op te sporen, in de eerste plaats die van de ont voerders van het vorige maand vrijgelaten Belgisch-Libanese jongetje Farouk Kassam. Het 3000 inwoners tellende Lula geldt als een van de voornaam ste centra van het Sardijnse banditisme. De meest vermaar de bendeleider van Sardinië, de al jaren voortvluchtige Matteo Bue, die onder meer wordt ver dacht van de ontvoering van Farouk, is afkomstig uit Lula. Op de muren van het dorp zijn opschriften aangebracht als 'Weg met de soldaten', en de burgemeester en loco-burge meester die de komst van de mi litairen openlijk hadden toege juicht, werden eind vorige maand geconfronteerd met bommen voor hun voordeur. Na een reeks van bedreigingen door de gangsters heeft de ge meenteraad op 5 augustus col lectief zijn ontslag ingediend, zodat het dorp sindsdien door een regeringscommissaris wordt bestuurd. De aanslag van afgelopen week einde is de derde binnen twee weken. Op 4 augustus overvie len vijf gemaskerde mannen de trein tussen de dorpen Belvi en Meana Sardo, die zij met een boom over de rails tot stilstand hadden gedwongen. Nadat zij de locomotief in brand gestoken hadden, gaven zij de machinist de boodschap mee dat dit nog maar een waarschuwing was en dat er doden zouden vallen als het leger zich niet terug zou trekken uit Sardinië. Op 8 augustus losten twee man nen met bivakmutsen geweer schoten op soldaten die in het dorp Mamoiada bij een bushal te stonden te wachten. Vijf van hen raakten daarbij gewond, van wie één ernstig. Volgens een eerste verklaring zou een ruzie over meisjes de aanleiding hebben gevormd, maar sinds de aanslag in Lula is duidelijk ge worden dat het ook in dit geval om een intimidatiepoging ging. Alle aanslagen vonden plaats in de Barbagia, het ruige bergach tige gebied in noordoost-Sardi- nië, dat het bolwerk is van de Anonima Sarda, bendes die zich van oudsher hebben toegelegd op afpersing en ontvoeringen. In de Barbagia houden zich naar schatting 200 voortvluch tige misdadigers schuil, die nu door de aanwezigheid van het leger in hun bewegingen wor den belemmerd. Om die reden hebben zij klaarblijkelijk beslo ten om het Siciliaanse voor beeld te volgen en leger en be volking schrik aan te jagen met terroristische aanslagen. De Italiaanse minister van defen sie, Salvo Andè, heeft echter la ten weten dat hij niet van zins is om zich te laten intimideren. In plaats daarvan zal hij een korps militaire politie naar Sardinië sturen om de soldaten tegen nieuwe aanslagen te bescher men. Ook vanuit Sardinië zelf komt een stroom van steunbe tuigingen aan de militairen. De laatste aanslag kwam juist aan het einde van een verbroede ringsfeest tussen soldaten en autochtonen. Amerikaanse tests voor koning Husayn AMMAN Koning Husayn van Jordanië is vandaag naar de Verenigde Staten gereisd voor een specialistische behan deling van een bloeding in zijn urinewegen. Een woordvoerder van het hof vertelde dat er in gespecialiseerde centra in de VS verdere tests zullen worden uitgevoerd, maar voegde eraan toe dat de conditie van de 57-ja- rige koning, die zaterdag in een ziekenhuis in Amman werd op genomen, in het algemeen goed is. In januari werd Husayn nog geopereerd aan zijn rechter been en in juni vorig jaar werd hij behandeld wegens een onre gelmatige hartslag die volgens zijn artsen het gevolg was van uitputting. De koning, het langst regerende staatshoofd in het Midden-Oosten, vierde vo rige week dinsdag dat hij veer tig jaar geleden de troon be steeg. apanse ministers iij omstreden tempel J OKYO De Japanse minister van financiën, Tsu- iê mu Hata, was een van de negen ministers die za- ir rdageen bezoek brachten aan de Yasukuni-tempel r herdenking van de Japanse militaire slachtoffers ji de Tweede Wereldoorlog. De ceremonie is zowel Japan zelf als in het buitenland omstreden, omdat it arbij in de tempel ook zeven erkende oorlogsmis- in digers worden geëerd. Op 15 augustus was het 47 ir geleden dat Japan moest capituleren. In Yasu- ini, een militaire eretempel, wordt de geest geëerd n de ruim 2,5 miljoen militaire slachtoffers die :u ids het einde van de vorige eeuw zijn omgekomen d r verdediging van het vaderland, onder wie ook ge- ai raai Hideki Tojo, die premier was tijdens de aan- lop Pearl Harbor en onder meer verantwoordelijk is voor de aanleg van de Birma-Siam Spoorlijn. Kabul bevestigt verzoek VN-hulp Soechoemi verandert in slagveld To1 °P Duitse snelweg KABUL De Afghaanse regering heeft bevestigd dat zij de Vere nigde Naties om hulp heeft gevraagd tegen de Hezb-i-Islami van Gulbuddin Hekmatyar, die de hoofdstad Kabul sinds een week met raketten beschiet. De staatsradiozender, Radio Kabul, meldde vannacht dat de Afghaanse regering formeel de VN heeft gevraagd haar te helpen „om de hoofdstad vrede en zekerheid te verschaffen en een einde te maken aan Gulbuddin Hekmatyars boosaardige en zelfzuchtige aanvallen op onschuldige onbeschermede Afghaanse burgers". Hekmatyar had gisteren eventuele hulp van de VN al af gedaan als „buitenlandse inmenging". Hij deed dat naar aanlei ding van eerdere, onbevestigde berichten dat Kabul een dergelijk verzoek om hulp zou hebben gedaan. Vanuit het Pakistaanse Pes hawar liet hij toen weten dat hij zich tegen elke buitenlandse in menging zou verzetten. Tevens herhaalde hij toen zijn eis dat alle Oezbeekse milities Kabul moeten verlaten. Ook de Pakistaanse re gering verzette zich gisteren, indirect, tegen een eventuele rol voor de VN. Zij verklaarde toen dat de Afghanen hun problemen zelf moeten oplossen. SOECHOEMI Angstige inwo ners van de badplaats Soechoemi aan de Zwarte Zee probeerden gis teren hun woonplaats te ontvluch ten om aan de gevechten tussen Georgische troepen en opstandige Abachaziërs te ontkomen die ten minste twintig mensen het leven hebben gekost. De Georgische en Abchazische lei ders trokken hun troepen terug uit het centrum van de stad, maar er was nog steeds sporadisch ge weervuur te horen ondanks het bestand dat de rivaliserende groe peringen zaterdag sloten. Giste ren landden in het westen van Ge orgië Russische parachutisten om de militaire installaties van Mos kou te beschermen en de 1700 Russische vakantiegangers uit sa natoria van het ministerie van de fensie evacueren. In Soechoemi kwamen twee toe risten om het leven tijdens nieuwe gevechten tussen Georgische troe pen en opstandige militairen in Abchazië, de regio in het westen van Georgië die zich in juni eenzij dig onafhankelijk verklaarde. De drie dagen durende gevechten hebben Soechoemi, een kuuroord met door palmbomen omzoomde stranden, veranderd in een slag veld. BONN Nog vóór de landelijke verkie zingen in 1994 zal de Duitse overheid tol gaan heffen op de Duitse snelwegen, zo heeft Theo Waigel (CSU), minister van financiën, dit weekeinde gezegd. Om de zeer kostbare en omvangrijke hervor- mings- en privatiseringsplannen van de Duitse spoorwegen uit te kunnen voe ren, is meer geld nodig dan de minister voorhanden heeft. Dus zal de automobi list mee moeten gaan betalen. Minister Waigel denkt aan vignetten zo als Zwitserland die nu al gebruikt. Het laten betalen voor snelweggebruik is volgens minister Waigel ook nodig om een aanstaand 'verkeersinfarct' te voor komen. TUSTON Wat er ook of vals moge zijn aan de richten dat de Amerikaan president Bush nog deze ek een nieuwe militaire frontatie met Saddam isayns Irak wil uitlokken, Houston doen de geruch- feilloos hun heilzame ■k voor de Republikeinse die in deze hete caanse prairiestad haar ventie beleeft, het verhaal niet waar is, dan een van de meest gelief de vijanden van de Repu- Ujeinen, te weten de pers, eens naar hartelust onder worden genomen. En dan ig herinnert de gedachte al- aan een spoedig geweld- idig optreden tegen Saddam (Amerika's formidabele mi- aire kracht en aan de ontzag- iKkende macht waarmee pre- dent George Bush is omkleed, afzijn toch psychologische op- ikers voor de duizenden Re- iblikeinse partijleden die ver- trüst naar Houston zijn ge- imen omdat de Democrati- he tegenstrever Bill Clinton 'n grote kans maakt om op ■kiezingsdag, 3 november, Ish en zijn Republikeinse re- •inguit het Witte Huis te ver en. de geruchten wel waar zijn, moge de rest van de wereld iken dat Bush Irak gaat nbarderen teneinde hoger te m scoren in de Amerikaanse kiezingsenquêtes, de Repu- :einen in Houston hebben zo eigen, nobeler interpreta- „Natuurlijk zal president sh nimmer met het oog op ninenlands politiek gewin de 'jens van Amerikaanse mili- op het spel zetten. Het is landelijk zoiets te veronder - llen!", zegt Bush' campagne- Ier Bob Teeter. !edia het verhaal over op handen h nd geweldsgebruik tegen j ik een béétje waar is, dan zal aanval niet deze week, maar igelijk spoedig daarna komen ook dan krijgt de Republi- inse conventie in Houston f nk zij de opgebouwde span- ïg alle extra media- en pu- c|eke aandacht vandien. En conventies zijn er vooral om een zo groot mogelijk publiek van Amerikaanse tv-kijkers te trek ken voor de 'kroningsplechtig heid van de kandidaat'. En dus bewegen de regisseurs van deze reusachtige en feeste lijke partijraad zich tevreden en met verhoogd zelfvertrouwen tussen de drommen gedelegeer den, journalisten en genodig den, die in Houston verspreid zijn over vijftig kolossale en veelal tientallen kilometers uit- eenliggende hotels. In totaal 30.000 mannen en vrouwen zijn voor het mega-evenement naar deze zuidhoek van Texas geko men. Het is dus zaak een collec tief gevoel van verwachting, van spanning en van hoop te creëren, teneinde het hele con ventie-gezelschap, het hele land en het liefst de hele wereld vijf dagen lang geboeid te houden. „Het lijkt wel of Jim Baker zijn eerste briljante zetten al ge daan heeft", zegt een opgeto gen Republikeinse gedelegeer de in de hal van het Houstonian Hotel. Baker, minister van bui tenlandse zaken, is vorige week door president Bush aange zocht om te helpen diens som bere herverkiezingskansen te doen keren door de leiding op zich te nemen van de Republi keinse stembuscampagne. Offi cieel blijft Baker nog tot volgen de week minister, maar hij lijkt inderdaad reeds een verkie- zingsstrategische brug te heb ben geslagen tussen Amerika's buitenlandse en binnenlandse politiek. Niet alleen 'Irak' moet deze week in Houston de Republi keinse Partij tot een hecht front tegen Bill Clinton herenigen. Ook op ander terrein wordt door mensen als Teeter en mede-campagneleiders Charles Black, Fred Malek en Mary Ma- talin het idee van sensatie in de subtropische Texaanse lucht gehangen. De geruchten willen nu dat president Bush donder dagavond, in de 'aanvaardings- speech' waarmee hij officieel de Republikeinse kandidaat wordt voor een tweede ambtstermijn in Washington, een 'majeur economisch plan' zal aankondi gen. Hij zou zijn partijgenoten en de Amerikaanse kiezers voorhouden dat in de eerste honderd dagen van zijn her nieuwde presidentschap een se rie indrukwekkende initiatie ven aan het congres zal worden voorgelegd, waaronder ver gaande belastingverlagingen. konden veroorzaken waardoor George Bush niet anders kon doen dan zijn eed schenden. De Astrodome in Houston is klaar voor de Republikeinse conventie Hoe zo'n voornemen te plooien valt met de dringende noodzaak om Amerika's enorme begro tingstekort de baas te worden, is de meeste economen in de VS een raadsel. Maar thans over weegt de dringende verplich ting om George Bush door een weinig in financieringsdeficie- ten geïnteresseerd electoraat Met opzet En waar de Republikeinen in Houston het echt helemaal niet over eens kunnen worden, herkozen te krijgen. Dat Bush over abortus, daarover zendt de zelf twee jaar geleden belastin- partijleiding ongetwijfeld gen verhoogde in strijd met zijn eerdere heilige verkiezingsbe lofte, was tot voor kort voor tal rijke Republikeinse partijgan- met opzet uiteenlopende signalen uit. De tactiek is even eenvoudig als doeltreffend. De programcommissie van de par- gers reden om hun president af tij stelt een radicale anti-abor- te vallen. Maar deze conventie- week is eenheid het laatste wa pen tegen Bill Clinton en zijn het dus de Democraten die door hun meerderheid in het Con gres in 1990 de financiële crisis tusparagraaf op die door de con- ventie-gangers in meerderheid zal worden aanvaard. Om het risico te ontlopen dat daarom al te veel partijgenoten, vrouwen vooral, zullen overlopen naar de Democraten, zijn het presi dent Bush, diens echtgenote Barbara en vice-president Quayle persoonlijk die verkla ren dat als hun eigen (klein- jdochter voor abortus zou kie zen, ze zulks zouden afraden, maar wel, in blijvende ouderlij ke liefde, zouden aanvaarden. Het formele Republikeinse par tijstandpunt wil abortus (thans grondwettelijk toegestaan in Amerika) zelfs verbieden in dien de meest afgrijselijke ver krachting tot de zwangerschap heeft geleid. Maar de partijlei ders tonen zich van hun meest begripvolle zijde jegens de zwangere vrouw in nood. Zowel 'religieus rechts' als 'conserva tief vrijzinnig' kan zo Republi keins blijven stemmen... En dus worden het, als het aan de organisatoren van de con ventie in Houstin ligt, vijf opti mistische Republiekeinse da gen in Texas. Overal in de stad (een te klein woord voor een schijnbaar onsamenhangende verzameling van snelwegen en altijd verafgelegen woonwijken, bedrijfsterreinen en winkelcen tra) prijkt het Republikeinse bedrijfssymbool, de olifant. De dieren, in patriottisch blauw, wit en rood geschilderd, zijn te vinden op de shuttlebussen tus sen de hotels en het conventie centrum: het overdekte base- ball-stadion, de Astrodome. De olifanten lopen in levende lijve door downtown en ze staan me tershoog in chocola gegoten in de lobby's van de hotels. En dus leveren de vrachtwa gens de 6000 cadeau-pakketten FOTO: AFP af voor op de hotelkamers (plas tic cowboylaarzen gevuld met snoepjes in alweer de Ameri kaanse vlaggekleuren). En dus rijden de glimmende limousi nes de eregasten aan bij de on telbare recepties en de diners met de onmetelijke Texaanse biefstukken. Vergeten is even de economi sche recessie, die ook Houston zo zwaar heeft getroffen. Verge ten moet even worden dat het zelfde Houstonian Hotel waar in de Bush-campagne nu haar hoofdkwartier heeft, en waarin George en Barbara Bush per manent een appartement hu ren teneinde officieel 'Texanen' te zijn, een van de vele plaatse lijke bedrijven is die officieel failliet zijn en uitstel van beta ling hebben gekregen. jUQDISHO Gewapende men en plunderaars heb- gisteren voedselkonvooi- naar duizenden stervende maliërs geblokkeerd toen vrachtwagens overvielen de „Groene Linie" in iqdisho overstaken. •door kon het Wereldvoed- Jprogramma (WVP) van de 'irenigde Naties geen voedsel de haven van Muqdisho af- 1-medewerkers zeiden dat er ie mensen omkwamen bij irgevechten over de vraag ilke bende de voedselleveran- voor Muqdisho zou bewa- lossen. In Kismayo, in zuiden van het land, dron- plunderaars door tot op het renterrein en gingen er van- )r met 250 ton voedsel, waar- )r het WVP daar gedwongen het lossen van een schip te r;en. jij stalen ook alle dieselolie zo- woordvoerder van het „Vandaag was een slech- zei een medewerker het Britse Save the Chil- in Fund. „Het is een gekken- iis in de haven, een compleet irchistische situatie", aldus andere hulpmedewerker. ^Muqdisho waren twee sche- bezig met het lossen van in, bonen en rijst. Hulp- ictionarissen konden echter it zeggen wanneer het voed- aankomt bij de mensen die |t nodig hebben. Het WVP slaagde er wel in een luchtbrug te openen naar de streek Baldo- ba, in het zuidoosten van Soma lia. Daar landde zaterdag een transportvliegtuig met de eer ste 18 ton eiwithoudende koek jes. Volgens een VN-woordvoer der in Nairobi volgt binnenkort 5000 ton zodat 200.000 mensen in Baldoba de komende vier maanden kunnen worden ge voed. De Amerikaanse president George Bush heeft extra voed selhulp ter hoogte van 145.000 ton toegezegd, die door een Amerikaanse luchtbrug via Ke nya naar Somalia gebracht moet worden. Vandaag komen in Mombasa 33 Amerikaanse militairen aan die de luchtbrug moeten voorbereiden. Mobutu belooft samenwerking KINSHASA - President Mo butu Sese Seko van Zaïre heeft beloofd dat hij zal samenwer ken met zijn aartsrivaal Etien- ne Tshisekedi, die tot premier gekozen werd door de nationale conferentie die Zaïre naar een meerpartijen-democratie moet leiden. Mobutu, die na 27 jaar de macht nog steeds stevig in handen heeft, zei dat hij bereid was Tshisekedi te helpen de funderingen te leggen voor een „bloeiende en democratische" Derde Republiek. De verklaring suggereerde dat Mobutu niet van plan is tegenstand te bie den aan de machtsovername door zijn meest geduchte rivaal. In Somalia dreigen 4,5 miljoen mensen van honger te sterven. Het land lijkt ten onder te gaan in een orgie van geweld die be gon toen dictator Mohamed Siad Barre in januari 1991 werd afgezet. Nu sterft er iedere mi nuut een mens, meestal een kind. Hulpmedewerkers zeggen dat de VN, die 500 man gewapende blauwhelmen hebben toege zegd, in eerste instantie de ha ven onder controle moeten krij gen en ervoor moeten zorgen dat het voedsel de hongerlijden- »de bevolking bereikt. In de ha ven van Muqdisho zijn drie groepen strijders actief die om de beurt verschillende zones be waken. Zij romen vaak tot de helft van de voedselhulp af en eisen geld om het voedsel naar de uitdeelcentra te escorteren. Zegslieden van de VN zeggen dat ondanks de gevechten tus sen de verschillende bendes het bestand tussen de twee krijgs heren in de stad, interim-presi dent Ali Mahdi Mohamed en ge neraal Mohamed Farah Aideed, nog steeds houdt. De Kenyaanse politie heeft za terdag bij een grootscheepse razzia in het hele land meer dan duizend illegale Somaliërs ge arresteerd. VN-medewerkerS meldden dat de meer dan 1000 Somaliërs bij Nairobi in de open lucht de nacht door moesten brengen, zonder voedsel. Presi dent Daniel arap Moi meent dat de vluchtelingen wapens mee genomen hebben en verant woordelijk zijn voor de snel stij gende criminaliteit in Kenya. I door MARC DE KONINCK WASHINGTON - Naar in Washington verluidt heeft het Pentagon uitgewerkte scena rio's klaarliggen voor het bom barderen van ministeries in Baghdad en van andere militai re installaties in het land. Daarnaast is de Amerikaanse luchtmacht voorbereid op aan vallen op Iraakse vliegtuigen die shi'itische opstandelingen in het zuiden van Irak beschie ten. De plannen zijn zo ontwor pen dat Amerikaanse militai ren minimaal persoonlijk risico lopen. Inzet van Amerikaanse grondtroepen is niet voorzien. Verlies van Amerikaanse men senlevens zou ernstig afbreuk kunnen doen aan de publieke steun in de VS voor een nieuw militair initiatief van president Bush tegen Irak. Hoewel acties deze week onver mijdelijk de verdenking van partijpolitiek op zich zouden la den, reageerden Republikeinse partijleiders in Houston giste ren positief op Bush' dreigende houding jegens Iraks president Saddam Husayn. „Vergeet niet dat Saddam dit onheil met het grootste gemak kan voorko men. Hij hoeft alleen maar de VN volledige vrijheid van in spectie te geven. Het is niet Bush, het is Saddam die een conflict uitlokt", aldus Republi keins fractievoorzitter in het Huis van Afgevaardigden, Ro- Oud fort Ze kijken niet blij maar zijn het wel, de twee Zweden die hier restanten bert Mitchell, laten zien van een zojuist ontdekt 'fort' in het dorpje Kalleraad, ten Diens Republikeinse collega in zuiden van Gotenburg. Het fort stamt uit de achtste eeuw. de Senaat, Bob Dole, verklaarde FOTO EPA dat Saddam Husayn niet het idee moet hebben voorlopig on aantastbaar te zijn, omdat pre sident Bush als gevolg van de Amerikaanse verkiezingscam pagne niet zou mogen doen wat juist is. De Republikeinen voe len zich bovendien politiek ge sterkt door het feit dat presi dentskandidaat Bill Clinton van de Democratische Partij re centelijk herhaaldelijk heeft aangedrongen op een hardere Amerikaanse houding jegens Irak. Al zouden de Democraten spoedige Amerikaanse militaire acties portretteren als min stens gedeeltelijk partijpolitiek geïnspireerd, de vrees van Clin ton om voor een 'slappe' Demo craat versleten te worden, maakt kritiek op Bush erg moeilijk. Vaststaat volgens waarnemers in Washington dat Amerika tot „snelle aanval" zal overgaan zodra Saddam Husayn nog een maal een VN-inspectieteam de weg verspert. Daartoe zou dat VN-team wel eerst Irak verla ten moeten hebben. „Wij zullen ons geen tweede keer straffe loos laten vernederen, zoals Saddam in de confrontatie bij het ministerie van landbouw heeft gedaan", aldus een bron gisteren op het Pentagon. Een eventueel nieuw ultimatum aan het adres van Saddam zou wat de. VS betreft niet langer dan enkele dagen mogen belo pen. De Amerikaanse regering zegt de steun te hebben van 'sleutelgeallieerden' Groot- Brittannië, Frankrijk en Saudi- Arabië voor geweldsacties. Die steun lijkt vrijwel uitsluitend in politieke zin te zyn.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5