Herdenken werkt genezend" Bouwbedrijven stappen uit bedrijfsvereniging BINNENLAND Politie weigert medewerking aan tv-uitzending Nymphe Poolman Politieagente verdrinkt in auto van arrestant Huurwaardeforfait komende jaren minder omhoog Vliegtuig kiest zonder piloot het luchtruim Ceidóö Sommtt A9 MAANDAG 17 AUGUSTUS 1992 O Militair tehuis Bronbeek voor 18 miljoen gulden opgeknapt ARNHEM Het koninklijk tehuis voor oud-militairen Bronbeek in Arnhem wordt voor achttien miljoen gulden gerenoveerd. Het is voor het eerst sinds de bouw in 1863 dat het schitterende gebouw dat dringend aan een restaura tie toe is een dergelijke ingrijpende opknapbeurt onder gaat. Het monumentale gebouw krijgt een nieuw dak, alle draagvloeren worden vernieuwd en het museum en de.ge- ...meenschappeljjke ruimten worden gemoderniseerd. Het karwei gaat ongeveer drie jaar gaan duren en begint in de komende winter. Welke aannemer de klus gaat klaren is nog onduidelijk, want het gaat om specialistisch werk. Bronbeek is met speciale, gietijzeren constructies gebouwd. Het uiterlijk van het landgoed mag door de renovatie niet geschaad worden. De bewoners van Bronbeek worden tij dens de renovatie gehuisvest in ruimten waar niet wordt gewerkt wordt en in zogenaamde prefab containers. VRIESCHELOO De ouders van de spoorloos verdwenen Nymphe Poolman 7) uit Vriescheloo zijn zeer teleurgesteld over de formele houding van de rijkspolitie Gro ningen die weigert mee te werken aan de Duitse versie van Opsporing Verzocht. De Duitse televisie wil in het programma 'XY Ungelöst' aandacht besteden aan de verdwijning van het meisje. Maar de uit zending staat of valt met de medewerking van de rijkspolitie Groningen die een beves tiging moet afgeven dat de verdwijning be rust op een misdrijf. Tot nu toe wil de rijks politie om formele redenen de verklaring niet afgeven. Vader Peter Poolman wil eerst deze week nog nader overleg met de coördinator van het opsporingsteam, voor dat hij 'via omwegen' alsnog de medewer king voor de televisie-uitzending loskrijgt. Dat overleg is toegezegd. Volgens vader Poolman is er alle reden om sporen in Duitsland na te trekken aange zien er recente aanwijzingen zijn die naar Duitsland leiden. De contacten tussen de familie Poolman en de Duitse televisie zijn gelegd door misdaadexpert Peter de Vries, die ook sponsors heeft geworven voor het uitloven van een beloning voor degene die de gouden tip geeft in de zaak rond de ver dwijning van Nymphe. DORDRECHT Een 26-jarige Dordtse politie-agente is in de nacht van zaterdag op zondag verdronken, nadat zij met de auto van een arrestant te water was geraakt. Zij had assistentie verleend bij een achtervolging van een 30-jarige automobilist die een aantal verkeersovertredingen had be gaan. De man werd in het centrum van Dordrecht aange houden. De agente wilde het vervoermiddel, dat de man aan de Nieuwe Haven had achtergelaten, overbrengen naar het politiebureau in Dordrecht maar reed het ver voermiddel in plaats van achteruit, vooruit de haven in. De auto raakte een aangemeerd woonschip en kwam vervol gens op zijn kop in het water terecht. Pogingen om de vrouw te redden, mochten niet meer baten. De auto zat klem tussen de kade en het schip. Het slachtoffer werd bui ten bewustzijn overgebracht naar het Merwedeziekenhuis in Dordrecht, waar zij korte tijd later overleed. Nertsen ontsnapt: schade voor farm anderhalve ton ROSMALEN De schade, die vrijdagavond is aangericht door de ontsnapping van ruim duizend nertsen van een nertsenfarm in Rosmalen, bedraagt ongeveer anderhalve ton. Het ging om een spontane actie van vijf kinderen, die het zielig vonden dat de beestjes zaten opgesloten. Volgens de politie realiseerden zij zich echter niet dat een groot aan tal nu dood is, overreden door auto's en dat andere elkaar hebben afgemaakt. De kinderen (in de leeftijd van 11 tot 14 jaar) hadden de afrastering van het bedrijf vernield en ver volgens de hokken opengezet. Daarbij kwamen 5000 nert sen vrij. Doordat personeel van de farm de omheining snel weer dicht had, bleven 4000 dieren op het terrein van de farm. De overige vluchtten de bossen en het dorp Rosmalen in. Naarmate de dieren langer zonder voedsel blijven kun nen ze agressiever worden. De kinderen zijn vrijdagavond na verhoor naar huis gestuurd. Japanse capitulatie in 1945 herdacht DEN HAAG Herdenken ngkan een genezende werking n' hebben bij de verwerking van oorlogstrauma's. Dat heeft len zaterdag gezegd in het ederlands Congresgebouw i Den Haag. Zo'n tweedui- ,gj zend mensen woonden daar 3C|de herdenking bij van de Ja- panse capitulatie in 1945. .Herdenken is méér dan na denken. Het is een opnieuw be leven, een opnieuw voelen. Me- n dicijnen hebben meestal slechts tot resultaat dat symptomen al leen worden weggedrukt, zon- ht der dat de eigenlijke oorzaak wordt opgelost. Dat gebeurt pas 'ef echt als iemand in een veilige omgeving en met de juiste bege leiding in gevoel teruggaat naar eu de plaats des onheils. Ik heb •fe vaak tegen slachtoffers die ik hielp gezegd: je gaat nog één ier door de hel, maar nu gaan we samen, ik laat je niet al- aldus professor Basti- is zaterdag de twaalfde r dat de Japanse capitulatie ?erd herdacht. Volgens de or ganisatie, de Stichting Herden king 15 augustus 1945, worden de ontberingen in de kampen tijdens de bezetting van het voormalig Nederlands-Indië nog altijd onderbelicht in verge lijking met het leed dat de Tweede Wereldoorlog in Euro pa heeft aangericht. „Het is een ondergesneeuwde geschiedenis", aldus de stich ting. Onder de aanwezigen in het Congresgebouw en bij de kranslegging bij het Indisch Monument waren onder ande ren vice-premier Kok en minis ter van welzijn D'Ancona. Pre mier Lubbers, die vorig jaar met een ei werd bekogeld om dat hij te weinig begrip zou heb ben getoond voor de slachtof fers, was om prive-redenen niet in Den Haag. Hij woonde in Haaren (NB) een herdenking bij in het groot-seminarie waar zijn vader in 1942 door de Duit sers werd vastgehouden. Nu herdachten 130 nabestaanden en anderen dat vijftig jaar gele den vijf gijzelaars in Haaren door de bezetter zijn doodge schoten als represaille voor een verzetsdaad in Rotterdam. Schaamteloos Voorzitter R. Boekholt van de Stichting Herdenking 15 au gustus 1945 hekelde in zijn toe spraak een gelijktijdige herden king bij de Yasukuni-tempel in Tokyo. Hierbij werden onder anderen zeven Japanse oorlogs misdadigers herdacht, onder wie de toenmalige minister van oorlog Tojo. „Een schaamteloze vertoning", aldus brigade-ge neraal Boekholt, „en een min achting voor de slachtoffers die wij vandaag herdenken" Boekholt verwees verder naar de huidige kampen in Bosnië. „De gevangenkampen, waar van wij dachten dat die in ons beschaafde Europa na 1945 niet meer voorkwamen, blijken anno 1992 in Bosnië toch te be staan. De beelden roepen bij ve len weer trieste herinneringen op, er is een duidelijke parallel tussen de gevangenkampen in Bosnië en de Japanse kampen". Boekholt pleitte opnieuw voor het recht op een eenmalige uit kering voor dienstplichtigen van het voormalige KNIL. „De kwestie is door minister Dales van Binnenlandse Zaken be spreekbaar gemaakt, echter zonder enige toezegging". Be halve in Den Haag waren er za terdag herdenkingen in En schede, de Verenigde Staten, Canada en Indonesië. Diep onder de indruk van de herdenkingsplechtigheid kijkt deze vrouw naar de kranslegging bij het Indisch Monument in Den Haag. I FOTO: PETER VAN MULKEN Herdenking doodgeschoten jongen met stille tocht HILVERSUM - In de stro- lende regen hebben gister avond ongeveer vijfhonderd"de- monstranten met een stille tocht de dood herdacht van een 15-jarige Marokkaanse jongen uit Bussum. Vorige week werd deze door een geïrriteerde buurtbewoner van de woonwijk de Hilversumse Meent doodge schoten. Een ander raakte door een kogel gewond. De stille tocht begon bij het gemeente buis in Bussum, de woonplaats het slachtoffer, en leidde het basketballveld aan de Hommelmeent, waar het tragi sche voorval zich vorige week afspeelde. De betogers droegen spandoeken met foto's van de iongen en leuzen tegen racisme, agressie en discriminatie. De stille tocht was georganiseerd door nabestaanden en de Ma rokkaanse organisatie KMAN. Op het bewuste basketballveld werden de deelnemers aan de J ^stille tocht onder anderen toe gesproken door de burgemees- Ier van Hilversum, mevrouw Kraaijeveld-Wouters. DEN HAAG Een flink aantal bouwondernemingen probeert uit de bedrijfsvere niging voor de bouwnijver heid te blijven. Veel bouwbe drijven sluiten zich aan bij Agrarische Bedrijfsvereni ging en die van de banken en metaalnijverheid. Deze ontwikkeling is een gevolg van het feit dat bij de andere be drijfsverenigingen door de werkgevers tot maximaal tien procent minder aan ziektepre mies behoeft te worden betaald. In het jongste nummer van het FNV-Magazine staat dat de Bouw- en Houtbond FNV nu wil actie ondernemen tegen deze ontwikkeling. Er zouden namelijk niet alleen kleine on dernemingen zijn die deze over stap maken, maar ook grote be drijven verlaten de bedrijfsver eniging. Zo vraagt Hoogovens Wape- ningsstaal met zevenhonderd werknemers aan de Sociale Verzekeringsraad toestemming om over te stappen naar de be drijfsvereniging voor de me taalindustrie. Volgens het FNV gaat het ech ter om bouwvakkers die wer ken aan betonfunderingen. Hoogovens heeft daarentegen berekend dat door de overstap naar een andere bedrijfsvereni ging de brutó-loonkosten per werknemer gemiddeld afneemt van 75.509 naar 63.169 gulden per jaar. De werknemers zijn echter tegen omdat de ziektere geling van het andere bedrijfs fonds slechter is. Mocht de Soci ale Verzekeringsraad akkoord gaan, dan wil de FNV-bond juri dische stappen ondernemen. Bij de herdeninking van de 15-jarige Marokkaanse jongen in Hilversum waren ook zijn vader (man met baard) zijn broer (tweede van rechts, tweede rij) aanwezig. FOTO: ANP Idoor KOOS VAN WEES DEN HAAG - Minister Kok van financiën is bereid het huurwaardeforfait de ko- mende jaren minder te ver hogen dan aanvankelijk de bedoeling was. Kok wil het forfait, het bedrag dat huiseigenaren bij hun be lastingaangifte bij hun inko men moeten optellen, in 1994 met tweetiende procent minder verhogen. Voor mensen met een huis van rond de twee ton scheelt de ver minderde verhoging ongeveer tweehonderd gulden per jaar. De voor 1993 aangekondigde verhoging gaat wel gewoon Kok heeft zijn voorstel in het kader van de begrotingsbespre kingen gedaan naar aanleiding van de hoger uitvallende infla tie. De oude voorstellen tot ver hoging waren gebaseerd op een inflatie van 2,5 procent. Nu de inflatie echter hoger blijkt te zijn, vindt de bewindsman het noodzakelijk de lasten minder snel te laten stijgen. Het huur waardeforfait loopt min of meer in de pas met de stijging van de huren. Omdat het huurwaarde forfait in 1990, het jaar dat als basis dient voor alle berekenin gen, minder steeg dan de hu ren, wil Kok wel vasthouden aan de beoogde stijging voor 1993. Door de geringere stijging loopt de schatkist bijna 200 miljoen gulden aan belastinggelden mis. Die tekorten zouden kun nen worden opgevangen door aanwending van de meevaller van 500 miljoen gulden, die on langs bekend werd als gevolg van een zich beter ontwikkelen de economie. AMELAND Op het vliegveld bij Ballum op Ameland is zaterdag avond omstreeks half zeven een vliegtuig op eigen kracht de lucht ingegaan. Het kwam even later tegen een duinenrij tot stilstand. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De piloot probeerde de Cessna 172 vanwege een technisch pro bleem met de hand te starten door aan de propeller te draaien. De motor ontwikkelde door een samenloop van technische factoren opeens veel vermogen en ging een veel hoger toerental draaien dan verwacht. Vervolgens reed het vliegtuig het hele veld over en steeg op. De kist kwam echter tegen de eerste duinenrij tot stilstand. Onderweg raakte het een andere, Belgische, Cessna. De verbaasde piloot deed de nodige pogingen om het vliegtuig tot stilstand te brengen door er achteraan te rennen en aan boord te klimmen. Dat lukte echter niet. Hij liep daarbij enkele lichte ver wondingen op. De piloot wist overigens wel te voorkomen dat het vliegtuig behalve de Belgische Cessna ook nog een tweede toestel ramde. De schade aan beide vliegtuigen is nog moeilijk te schatten, maar kan volgens een woordvoerder van het vliegveld vele tienduizen den guldens bedragen. Derde deel water uit polder teruggepompt Vakbonden willen meevaller voor koopkracht van minima Idoor KOOS VAN WEES DEN HAAG Zowel FNV-voorman Stekelenburg als zijn collega Westerlakèn van het CNV vinden dat het kabinet de meevaller van 500 miljoen gulden in zijn geheel moet gebruiken voor koopkracht garantie voor de minimum-inkomens. De vaksbondsleiders zien met deze meevaller geen enkele reden meer voor een achterstand in de koopkrachtontwikkeling bij de minima. FNV-voorzitter Stekelenburg toonde zich gisteren voor de AVRO- radio uitermate teleurgesteld in premier Lubbers, die zich afgelo pen vrijdag uiterst behoedzaam uitliet over de mogelijkheden tot koopkrachtreparatie voor de minima. Ook Westerlaken toonde zijn teleurstelling. Volgens hem zit Lubbers ten onrechte nog steeds op de lijn die in april in het kabinet werd afgesproken, na melijk dat een maximale inspanning zou worden geleverd voor koopkrachtbehoud. Die vrijblijvende afspraak dient nu gestalte te krijgen in concrete maatregelen, en dan-past het Lubbers niet on duidelijk te blijven, aldus Westerlaken. Papierbrand Door een uitslaande brand zaterdagavond bij oud-papierhandel Leparo in Rotterdam- Zuid zijn vijf opslagloodsen met daarin 7500 ton papier verloren gegaan. De brandweer kon een naastgelegen loods van aannemings bedrijf MNO Vervat, waarin onder meer gasflessen, olievaten en een lading van het teerprodukt bitumen waren opgeslagen, met de grootste moeite behouden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade is aanzienlijk. FOTO: ANP Transaviaweer pessimistisch over winstkans AMSTERDAM - Het wordt voor luchtvaartmaatschappij Transavia Airlines moeilijk het lopende boekjaar af te sluiten met winst. Net als bij de presentatie van de jaarcij fers in mei van dit jaar kwam Transvia ook zaterdag weer met een pessimistisch .be richt over de resultaatsont wikkeling als gevolg van stij gende kosten. Die zijn volgens het bedrijf de grote boosdoener want de ver- voersontwikkeling dit jaar is gelijk aan de in januari gedane voorspelling: 33 procent meer dan in 1991. Transavia wijst met name op de kosten voor brandstof. Maar het bedrijf breidde in 1991 ook zijn perso neelsbestand fors uit met het oog op expansieplannen en nam vervroegd twee Boeing 757- vliegtuigen in gebruik. In mei waarschuwde de directie echter al dat de loonkosten dit jaar niet mogen stijgen. Er wordt nu intern gezocht naar bezuinigin gen. De vervoersgroei voldoet aan de prognose die in januari is gedaan. Dit jaar vervoert de luchtvaartmaatschappij naar verwachting ruim 1,5 miljoen passagiers, wat 33 procent meer is dan in 1991. Transavia kan bij tegenvallende kosten niet de tarieven verhogen om dat die worden vastgesteld op het moment dat de touropera tors, voor aanvang van het va kantieseizoen, hun stoelen bij de luchtvaartmaatschappy reserveren.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3