'De Kaukasus is er ook nog' GEESTELIJK LEVEN OPINIE Paus stuurt speciale gezant naar Sarajevo li COMMENTAAR IKV-secretaris Mient Jan Faber: Doopsgezinden breken met vrijzinnige protestanten I» Nieuw staatsiegewaad voor beeld Maria Sterre der Zee CcicUcSou/MMit MAANDAG 17 AUGUSTUS 1992 CASTELGANDOLFO Paus Johannes Paulus II heeft kardinaal Roger Etchegaray als speciale gezant naar Sara jevo gestuurd. De Franse curie-kardinaal moet de 'gemar telde' bevolking van Bosnië-Hercegovina 'de solidariteit van de paus en de hele kerk' betuigen. Het is de derde keer dat Etchegaray, president van de Vaticaanse raad voor ge rechtigheid en vrede, naar het voormalig Joegoslavië reist. Hij heeft dit weekeinde een ontmoeting gehad met de Bos nische president Izetbegovic en zal deze week de Kroatische president Tudjman spreken. Ook heeft hij gesprekken ge voerd met katholieke, orthodoxe en islamitische geestelij ken. De paus heeft zaterdag tijdens het angelusgebed de ka tholieken opnieuw opgeroepen te bidden voor de inwoners van Bosnië-Hercegovina. Tegelijk drong hij erop aan de door honger en oorlog geteisterde bevolking van Somalië piet te vergeten. Gay-krant roept op tot proces tegen Rooms-Katholieke Kerk Wanneer twee vrouwen naast elkaar zitten, tocht het. Mariene Dietrich MAASTRICHT Als de Nederlandse bisschoppen de uitspraken van de Vaticaanse congregratie voor de geloofsleer over homoseksuelen onderschrijven, maken zij zich schuldig aan misdaad en moeten zij vervolgd worden. Dit zei hoofdredacteur Henk Krol van de Gay-krant gisteren tegenover Omroep Lim burg. Hij riep het COC, de belangenvereniging van homo seksuelen, op een proces aan te spannen tegen de kerk. Daarover is reeds contact geweest met een offi cier van justitie, maar Krol wenste niet te zeggen met wie. Het proces gaat alleen door indien de bis schoppen de uitspraken van het Vaticaan onder schrijven zoals die verwoord zijn in een brief aan de Amerikaanse bisschoppen. Hierin worden de bisschoppen opgeroepen gelijkbe rechtiging van hetero- en homoseksuelen in de wet te bestrijden. Bij de adoptie van kinderen of de aan stelling van leraren of militairen is een ongelijke be handeling niet onjuist, aldus het Vaticaan. Krol noemt dit grove discriminatie van minderheden en in strijd met de Nederlandse wet. „Mochten de bisschoppen met de Vaticaanse brief instemmen, dan roepen zij op tot misdaad en moet de RK Kerk in Nederland bestempeld worden als een misdadige organisatie waarvan burgers geen lid mo gen zijn", aldus Krol. Bij het aan te spannen proces zal daarom naast de bisschoppen tenminste ook één lid van de Rooms-Katholieke Kerk worden gedag vaard. Het Vaticaanse document is zowel binnen als buiten de kerk scherp bekritiseerd. De rk homopastores noemden het 'stuitend' dat het Vaticaan aanzet tot discriminatie. De aartsbisschop van 'homo-stad' San Francisco liet weten het document naast zich neer te leggen; Friese gelovigen riepen hun bisschop op dit voorbeeld te volgen. Sport door JOKE FORCEVILLE - Als ik me vandaag een moment wat zorgelijk uitlaat t over de sport, moet de geachte lezer mij niet onmiddellijk verdenken van naijver. Naijver bijvoorbeeld op de tenniscracks die elkaar de ballen om de oren slaan op een wijze die mij nimmer vergund is geweest. Jaloezie op zwemsters, turnsters, atleten of misschien zelfs wel op de renners van de te Tour de France. In het niet zo verre verleden heb ik, jj als medewerkster van een krant, ook één keer het jt sporthoekje mogen vullen. Alle journalisten kregen toen hun kans. Ik had me bepaald terdege voorbereid. Enkele welwillende sportliefhebbers in mijn naaste omgeving waren bovendien met rood potlood mijn geschrijf te lijf gegaan en hadden er danig in gestreept. U weet het, daar knapt elk stuk gewoonlijk van op. Terug naar mijn uitgangspunt: jaloers ben ik beslist niet. Ik heb ook dit jaar weer sommige etappes van de Tour op de televisie gevolgd. Maar nog steeds heb ik niet door waar toch die elegance in schuilt waarmee beroepsrenners een beetje boven hun zadel uitstaande, in een soort wiegend heen-en-weer- bewegen voortsnellen over hittigepaden. En, wat me veel meer bezighoudt is de vraag of hier eigenlijk wel iets van sport overblijft. Brood en spelen, dat hebben de mensen nodig, wisten ze al in het oude Romeinse rijk. Brood en spel is tegenwoordig dikwijls één geheel geworden. Want, u bent het toch met me eens dat al die renners (zullen we het voor het gemak maar alleen over hén hebben) er geen spelletje van maken, maar in het zweet huns aanschijns hun brood verdienen Ja, van mij mogen ze verdienen. Ze ploeteren er hard genoeg voor. Maar als de Kneei U kent hem toch, de wielrenner Gerrie Kneteman zelf voor de radio in een interview verklaart dat het allemaal aardig decadent wordt, waarbij hij het heeft over de duizenden die de sporters verdienen, dan gaat het toch niet meer over brood Is dat niet cake, taart, luxe, pure luxe? Sport is voor velen werk geworden: business. Harde business. En zoveel begrijp ik er ook nog wel van, dat die beroepslui in luttele jaren hun toekomst financieel veilig moeten stellen. Topsport beoefen je geen tientallen jaren. Maar kom, als je daarna geen sigarenwinkeltje wilt beginnen, is er dikwijls nog wel een mogelijkheid tot het openen van een sportzaak. Zou die dan niet ook nog een dikke boterham opleveren De Kneetgebruikte het woord 'decadent'. En Gert- Jan Theunisse verklaarde voor de krant: „Staat er een auto verkeerd geparkeerd en knalt er een op, dan lachen de anderen: zo, weereen concurrent minder". Vroeger, zei hij ook nog, hadden de coureurs ook verschillende belangen, maar de koppen stonden in dezelfde richting. Nu niet meer Ben ik nu zo'n onnozel schaap dat ik het sportieve element in al die sport maar nauwelijks kan ontdekken AMSTERDAM - De Neder- landse doopsgezinden bre ken dit najaar met de Centra- lé Commissie voor het Vrij zinnig Protestantisme. In deze commissie hebben zij bijna zeventig jaar samenge werkt met remonstranten, vrijzinnig hervormden en le den van de Nederlandse Pro testantenbond. Het 'feestje' ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan, in ok tober 1993, zullen de doopsge zinden niet meemaken, meldt het weekblad van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit. De Broederschapsraad heeft de al gemene vergadering unaniem geadviseerd het lidmaatschap te beëindigen. „Al sinds vele jaren gaat er van de Centrale Commissie (CC) BEROEPINGEN NED. HERV. KERK - Bedankt voor Daarlerveen en Hoek A. van der Ploeg, kand. te Goes. Aangenomen naar Nijkerk (Vredes- kerk) E.J.A van der Kaaij te "s-Heeren- berg en Zeddam. NED.PROT.BOND - Benoemd te Dinxperlo als voorganger (part-time) L. Jansen, voorganger te Brummen (part time), die deze benoeming heeft aan genomen. BAPTISTEN GEMEENTEN - Beroe pen te Hengelo(O) en benoemd tot al gemeen consulent van de Unie P. van der Werf te 's-Gravenhage die dit beroep en deze benoeming heeft aan genomen. DEN HAAG - Europa wordt helemaal in beslag ge nomen door de burgeroorlog in het voormalige Joegosla vië, en terecht. Maar de strijd tussen Armenië en AzerbajJ- zjan is er ook nog, waar schuwt IKV-secretaris Mient-Jan Faber, net terug van een bezoek aan de Kau kasus. „Het conflict daar is van eenzelfde omvang, mis schien nog wel erger dan dat in Joegoslavië. En het is ook Europa". De strijd rond Nagorno-Kara- bach, de overwegend door Ar meniërs bewoonde enclave in Azerbajdzjan, is volgens Faber wellicht nog dramatischer dan die in het voormalige Joegosla vië vanwege 'de krankzinnige ongeordendheid'. Naar schat ting duizend onofficiële groe pen, losse bendes, voeren er oorlog in een volstrekte jungle. Ze moorden en gijzelen en jagen duizenden mensen op de vlucht. Over en weer worden gevange nen gegijzeld gehouden in 'de particuliere gevangenissen' van familieclans. Zij dienen als han delswaar in de onderhandelin gen met de tegenstander. Dood of levend; soms worden in de doodskisten slechts enkele lede maten aangetroffen. „Het is kannibalisme en vulgariteit van de ergste soort", zegt de se cretaris van het Interkerkelijk Vredesberaad. Mient Jan Faber Hij bezocht met een internatio nale delegatie Armenië, Azer bajdzjan, Nagorno-Karabach en Georgië om de nationale af delingen van de Helsinki's Citi zens' Assembly (HCA) te steu nen in hun gezamenlijke pogin gen de etnische tegenstellingen in de Kaukasus op een vreedza me manier te overwinnen. In de HCA zijn vredes- en andere ac tiegroepen verenigd. Als een symbolische daad na men de delegatieleden twee Azeri's uit Bakoe mee naar Ar menië. „Dat heeft in de media voor buitengewoon veel ophef gezorgd. Maar we wilden iets doorbreken, laten zien dat niet alle Azeri's uit Armenië en alle Armeniërs uit Azerbajdzjan ge jaagd moeten worden". Ook was de delegatie betrokken bij foto: milan konvalinka onderhandelingen om een ge gijzelde uit Azerbajdzjan vrij te krijgen. Vergiftigd De hele regio zit boordevol wa pens, die zijn achtergelaten door het Sovjet-leger. „Daar door is de samenleving totaal vergiftigd", aldus Faber. Stepa nakert, de hoofdstad van Na gorno-Karabach, was over stroomd door zwaar bewapende soldaten. Dat het geen geregeld leger was, was goed te zien aan de totaal verschillende, vaak zelfgemaakte, uniformen. Er zijn ongeveer een miljoen vluchtelingen in de regio. Fa ber: „Ik ben altijd beschaamd als ik zie hoe zij door hun mede mensen worden opgevangen, terwijl wij moeilijk doen over een paar duizend Joegoslavi sche vluchtelingen. De mense lijke beschaving is daar stukken verder dan hier. Het is om je dood te generen!". Tijdens een bijeenkomst in de Georgische hoofdstad Tbilisi werden plannen gemaakt voor een 'vredescorridor' langs de grens tussen Armenië en Azer bajdzjan. Ook werd gepoogd een oplossing voor Nagorno- Karabach te vinden, bestaande uit een gedeelde verantwoorde lijkheid voor de twee betrokken staten. Tenslotte werd aan dacht gevraagd voor het pro bleem van de vele gijzelingen. Vrijdag was er een ontmoeting met Edoeard Sjevardnadze, de president van de voorlopige staatsraad van Georgië, die net geplaagd werd door de ontvoe ring van een van zijn ministers door aanhangers van de afge zette president Zviad Gamsa- choerdia. „Hij legde ons met grote bezorgdheid uit dat hij ge weld moest gaan gebruiken", aldus Faber. Maar Georgië, met conflicten in Zuid-Ossetië, Me- greli en Abchazië, is volgens hem nog 'een toonbeeld van rust' vergeleken bij Armenië en Azerbajdzjan. De nationale HCA-afdelingen rekenen op internationale aan dacht voor de conflicten op de Kaukasus. Zij vestigen hun hoop op waarnemers van VN, CVSE en EG. „Want er moeten veel mensen komen om te zien wat hier gebeurt. De krankzin nige hoeveelheid wapens moet onder controle worden ge bracht. En er moeten contacten komen met de normale we reld", aldus Faber, die daarvoor in Nederland zijn best zal doen. geen enkele belangrijke inspi ratie meer uit", zo werd geoor deeld. Op bijeenkomsten van dit vrijzinnig platform heerst bovendien vaak een sfeer die doopsgezinden niet aanspreekt. „Doopsgezinden zijn natuurlijk ook niet echt vrijzinnig", aldus G.J. Brüsewitz in het Algemeen Doopsgezind Weekblad. „Waar van oudsher de grote vrijzinni ge familie werd gepropageerd, deden de doopsgezinden niet mee. Altijd als er iets gebeuren moest, hebben doopsgezinden een slag om de arm gehouden". In 1988 is onder de 140 doops gezinde gemeenten (ruim vijf tienduizend leden een enquête gehouden over het lidmaat schap van de CC. Slechts 42 ge meenten reageerden, waarvan er tien voor voortzetting van het lidmaatschap waren. „De CC leeft niet", concludeert Brü sewitz. Hij vindt het beter om theologi sche kwesties binnen de Raad van Kerken of bilateraal te be spreken. Praktische zaken hoe ven niet per se beperkt te wor den tot vrijzinnigen, maar kun nen beter met alle kleine ker ken samen besproken worden. Er wordt dan ook gepleit voor een 'een gestructureerd beraad van kleine kerken'. De breuk met de CC betekent niet dat er helemaal gebroken wordt met het vrijzinnig protes tantisme, benadrukt algemeen secretaris ds. E. van Straten. De doopsgezinden blijven lid van het Vrijzinnig protestants centrum voor maatschappelijke toerusting. MAASTRICHT - Kardinaal Cassidy, hoofd van het Secreta riaat voor de Eenheid van de Christenen uit Rome en voor heen pauselijk pronuntius in Nederland, heeft zaterdag in Maastricht het beeld van Onze LieveVrouw Sterre der Zee van een nieuw staatsiegewaad voor zien. Een kosthare mantel waarvoor de gelden bijeen zijn gebracht door trouwe Maria- vereerders. De aanbieding van de nieuwe mantel hield verband met de kroning van het beeld tachtig jaar geleden en met het einde van een recente rondtocht van een replica van de Sterre der Zee door het bisdom Roermond. Kardinaal Cassidy ging in een volle Onze-Lieve-Vrouwebasi- liek voor in de eucharistie. Zijn medecelebranten waren onder anderen de bisschop van Roer mond, mgr. dr. J. Gijsen, de hulpbisschoppen mgr. A. Cas termans van Roermond en mgr. dr. J. Lescrauwaet van Haar lem en mgr. Hrynchyshyn, bis schop voor de Oekraïeners in Europa. In zijn preek ging de kardinaal nader in op het internationale karakter van Maastricht, dat bekendheid verwierf voor de Europese Top. Het eenwor dingsproces van Europa ver dient alle steun, aldus de predi kant. Helaas wordt dit proces ernstige schade toegebracht door golven van rassenhaat en vijandschap onder volkeren. Het licht dat de Sterre der Zee uitstraalt wordt verduisterd door geloofsafval, losbandig heid, crisissituaties, agressie en terreur. Kardinaal Cassidy riep Duitse joden: situatie in Bosnië niet vergelijkbaar met Tweede Wereldoorlog BONN De centrale raad van de joden in Duitsland verzet zich tegen elke vergelijking tus sen de schendingen van de mensenrechten in het vroegere Joegoslavië en de vervolging van de joden door de nazi's. „Zulke vergelijkingen komen neer op een minimalisering van de vernietiging van het joodse volk door de nazi's", schrijft de raad in een vrijdag uitgegeven verklaring. Joodse organisaties in de Vere nigde Staten hadden minder moeite met een vergelijking tussen de 'etnische zuiverin gen' in Bosnië-Hercegovina en de verschrikkingen tijdens de Tweede Wereldoorlog. „Aan de namen van Auschwitz en Tre- blinka moeten die van de Servi sche concentratiekampen wor den toegevoegd", schreven zij in een verklaring die enkele da gen geleden werd gepubliceerd. Daarentegen wees nobelprijs- winnaar Elie Wiesel de vergelij king af. Ondanks hun beestach tig optreden zijn de Serviërs niet van plan de gehele islamit- sche bevolking van Bosnië uit te roeien, zei Wiesel tegen journa listen. De centrale raad van Duitse jo den, die vijftigduizend joden Het uur van de waarheid ®er; het PAS op 3 november slaat het uur van de waarheid v tie George Bush, maar met de opening van de Republikei I3* partij conventie in Houston is de laatste fase ingeluid. den is een zittend president vanuit een zo zwakke positii qindronde van de campagne ingegaan. Bush ligt nog twii j^, procent achter op zijn Democratische rivaal Bill Clinton n0j elke dag verkleinen zijn kansen om die kloof nog dichl Bri gooien. Hoe groot de problemen zijn in de Bush-staf, is n He maals gebleken door de benoeming van minister van buit) ges landse zaken James Baker tot stafchef van het Witte Hjdei en campagneleider. Net op het moment dat het buitenla se beleid een stevige hand nodig heeft in de crisis in Bosi|— het vredesoverleg over het Midden-Oosten en de situatii T Irak, moet Baker zich gaan bezighouden met de verkiez J 1 van zijn baas. Een duidelijk bewijs van paniek. BAKER moet nu bewijzen of hij inderdaad de wonderd ter van de Amerikaanse politiek is. Zijn papieren zijn A druk wekkend: hij bracht Gerald Ford op een zuchtje van overwinning tegen Jimmy Carter in 1976 toen die al schreven was in de peilingen; samen met Bill Casey leii w hij in 1980 de campagne van Ronald Reagan naar het W 1 Huis en in 1988 deed hij de truc nog eens over voor zijn oi 1 vriend Bush: hij toverde een achterstand van 17 punten Michael Dukakis om in een vlotte overwinning. Voora herinnering aan 1988 doet vele Republikeinen geloven het mirakel een tweede keer kan gebeuren. De voorsprP- van Clinton is trouwens al gedaald, maar toch ligt de situ tie helemaal anders dan vier jaar geleden. Clinton is gr Dukakis. Terwijl Dukakis alle adviezen hooghartig n£ [a zich neerlegde en de aanvallen van Bush over zich heen ie gaan omdat hij zich onaantastbaar waande, gaat Clin00 zelf in de aanval. Keer op keer raakt hij Bush op zijn zwalP11 punten en ontwijkt hij behendig de tegenacties. Het zwj Pe ste verwijt dat de Republikeinen de afgelopen jaren de 6 mocraten steeds hebben gemaakt, houdt met Clinton gin steek. Hij is geen 'liberal' (progressief), maar een consei *je tief uit het zuiden, die in zijn standpunten weinig verse van vele Republikeinen. Dat geeft Bush minder munitief3 dat is duidelijk te merken. MAAR de echte redenen waarom Bush in de problemen le\ liggen in eigen kamp. De rellen in Los Angeles hebben n d> maals aangetoond hoe diep de crisis in het land wel is. |r economie draait niet en het inkomen van de meeste burgi vooral dat van de brede middenklasse, gaat telkens acht J uit. Daarvan zal ooit de rekening worden gepresentee Bush zit bovendien opgezadeld met een schertsfiguur Dan Quayle, het favoriete mikpunt van alle critici, en heeft zelf nooit het vertrouwen gehad van de rechterviel] de van de partij, die hem er steeds van verdacht heeft de erfejva van Ronald Reagan te verkwanselen. De partij is verder hi peloos verdeeld over kwesties als abortus. Om het voor Bi nog erger te maken, kan zijn geliefkoosd buitenlands bi hem geen respijt geven. Dag na dag blijft zijn kwelgeest dam hem achtervolgen. Dat leidt al tot geruchten dat I in een poging zijn campagne te redden aanvallen op Bag overweegt. Dreigende taal tegenover Saddam doet Bush fl derdaad scoren in de peilingen, maar nu aanvallen zoi vredesconferentie over het Midden-Oosten onder mij i Toch kan Bush de voortdurende provocaties van Sad< niet ongestraft laten, wil hij niet de indruk maken een zv J keling te zijn. Er zijn nog elf weken te gaan tot 3 novem een eeuwigheid in de politiek, en George Bush is nog uitgeteld. Maar de voortekenen moeten voor hem bepi zorgwekkend zijn. De kans dat zijn presidentschap tot termijn beperkt blijft, is zeer reëel. daarom de christen op naar het voorbeeld van Maria Sterre der Zee de wereld te herkerstenen en de duisternis te verdrijven. Aan het eind van de twee uur durende ceremonie zegende kardinaal Cassidy grote hoe veelheden kruiden en veldboe- ketten. Een eeuwenoud ge bruik in katholieke streken, dat op de feestdag van Maria Ten hemelopneming in ere wordt gehouden. Aan de gezegende kruiden wordt beschermende kracht toegekend in tijden van gevaar. vertegenwoordigt, zal met soortgelijke organisaties in Eu ropa, de Verenigde Staten en Is raël humanitaire acties voeren om het leven van de mensen in het voormalige Joegoslavië te redden. „De internationale ge meenschap mag niet lijdelijk toezien hoe onschuldigen wor den gedood en hele bevolkings groepen worden gedepor teerd", aldus secretaris-gene raal Micha Guttmann. uT CcldócSouAcmt Uitgave Kantoor redactie: Kantoor advertentie abonnementenafdeling: Stationsweg 37, Leiden Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk 070-3190 933. 070-3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor Telefoon Telefax: Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 17 00 uur Directeur/hoofdredacteur: J Leune Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808): L van Koot. Leiden en omgeving (tel. 071 - 144 046/047/48/49) G -J Onvlee (chef-redacteu F Buurman, K. van Kesteren, R. Kleijn, drs. R. Koldenhof, M. Kroft. T. Pieters en M Roso. Binnen- en buitenland, financiën e A. van Rijn (chef), drs. R Edens, A Leeuwen - Voorbij, R de Roo. Sport (tel. 070 - 3190 826): in samenwerking met sportredactie Sijthoff Pers. Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Piét. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): drs. P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalinka (chef) en S Evenhuis. Redactie-secretaresse (tel 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt'verder gebruik van de diensten - freelance-medewerkers en -correspondenten ii - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van'de Stichting Pers Unie, een dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland België. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs. K. Swr M van de Ven en P. Vogels. De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hou. (chef), H. Bijleveld, D. Hofland, P Koopman, D van Rietschoten en K. van Wef' - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus, - de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D. J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis). A. Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs A. Heering (Rome), B. van Huêt (Londen), M. de Koni (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. Voori (Parijs), drs R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G van Wijlai (Belgrado), F Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel). De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal-j publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalster: dr] M de Cocq. Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma. t/ 15.00 uur. Abonnementsprijzen (inclusief 6 Bij automatische betaling: per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart, per maand per kwartaal n 18.00 tot 19.00 u 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -141 905. Voor uitsluitend het dof ?even van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 elefax voor uitsluitend advertenties 071 -140 680 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 Kardinaal Cassidy (tweede van rechts, vooraan) heeft zaterdag in Maastricht het beeld van Onze Lieve Vrouwe Sterre der Zee van een nieuw staatsiegewaad voorzien. foto anp

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2