Reputaties sneuvelen door slechte weer 1 81 Sport Feyenoord- fan spekt kasPSV Verbod op terugspelen Parlement India boos Bang voor harde dunks Vlag te zwaar Europees 'dreamteam' Culturen botsen Record bridgers SM Optimisten Leidse Courant maandag 17 augustus 1992 Het Nederlands kampioenschap beachvolleybal werd ondanks een verregend slot een succes. Vooral de internationals Selinger en Benne hadden een enorme aantrekkingskracht, hoewel ze sportief niet in het stuk voorkwamen. DOOR CERT-JAN BROERE Scheveningen Hij keek nog eens omhoog, daarna richting zee, zag de onheilspellende as grauwe lucht en voelde de eer ste druppels op zijn hoofd. De fi nale bij de heren, het moment surprème, daar waar alle toe schouwers een plekje voor op de volle tribunes hadden gezocht, stond op het punt te beginnen en juist toen gingen de sluizen open. Maar het deed Hans Koster niets. Rustig, uiterlijk onbewo gen, ging hij verder met datge ne waarmee hij de afgelopen vier dagen én de maanden daar voor al bezig was geweest: de organisatie van de Martini Be achvolleybal Series, of te wel het nationaal kampioenschap strandvolleybal. Het moest natuurlijk een keer fout gaan met het weer. Het is immers een van de weinige ze kerheden, die je in Nederland hebt en iedereen die anders be weert, verzoekt de goden. Het internationale buitentoernooi van St. Anthonis beriep zich er jarenlang op dat het geen re genverzekering nodig had, om dat met pinksteren altijd de zon schijnt, maar na een paar verre gende edities hebben ze flink moeten inbinden. Koster en zijn confrère Harry de Haas konden terugkijken op twee zonovergoten NK's, maar dit keer ging het tijdens de fina leronde direct al mis. Bij de drie voorronden in Zandvoort en Scheveningen was elk zuchtje wind nog welkom geweest, de masters werd onmiddellijk ge teisterd door regen en storm. Officieel was het Scheveningen- se Noorderstrand voor donder dag tot en met zaterdag bespro ken, maar toen donderdag spe len onmogelijk was, werd direct ook de zondag geclaimd. Reputaties Vrijdag, zaterdag en een groot deel van de zondag kon er naar behoren worden gevolleybald, maar reputaties sneuvelden door toedoen van de elementen. Edger Tinkhof en Marcus Hoff gelden als de beste strandvol- leyballers van Nederland, won nen om dat te bevestigen bijna elk toernooi waar ze aantraden, maar op het NK beach gingen ze roemloos ten onder. Zelfs de finaleronde bleek niet haal baar, zaterdag viel voor hen reeds het doek. Hoff wilde zich niet verschuilen achter het slechte weer, maar gaf wel aan dat hun uitschake ling wel degelijk werd bespoe digd door de harde wind, die op vrijdag vanuit zee waaide. „Door de ligging van de velden kon je op één speelhelft hele maal worden weggeserveerd. Daar hebben anderen goed ge bruik van gemaakt en wij dui delijk niet", aldus de Capelle- naar, die tegenwoordig in de z^al voor derdedivisionist DOS uitkomt. Op het moment dat zij zich za terdag onder veel betere om standigheden konden herstel len, bleek de vorm niet aanwe zig en volgde een roemloos ein de. „Het liep gewoon niet", al dus Hoff. „Voor strandvolleybal heb je warm weer nodig. Je moet het veld op kunnen lopen en beginnen met het spel, zon der dat je het risico loopt een blessure te krijgen. Daar heb ben we ons allemaal een beetje op verkeken. De fysiotherapeut had handenvol werk". Diens behandelingen hielpen niet altijd. De strijd om de derde en vierde plaats bij de heren tussen Don Verdonck/Jan Clar- deij en Michel Everaert/Sander Mulder ging bij voorbeeld niet door in verband met een blessu re van Mulder. Grabbel Tinkhof en Hoff waren overi gens niet de enigen, die op het Scheveningense strand hun naam te grabbel gooiden. De in ternationals Avital Selinger en Edwin Benne leverden het wa terdichte bewijs voor de stelling dat een goede volleyballer in de zaal niet automatisch ook een topper is op het strand. Maar als een soort komisch duo, Ben ne te lang om echt goed uit de voeten te kunnen, Selinger te klein om zijn verdedigende kwaliteiten ook aanvallend uit te buiten, bleken ze dé grootste publiektrekkers en hun wild card meer dan waard. Avital Selinger had ook geen enkele moeite met de beschei den rol, sterker nog, het was de enige reden waarom hij naar Scheveningen gekomen was. „Ik ben hier omdat het publiek de internationals graag ziet. Ik ben de gehele dag bezig met fo to's maken en handtekeningen uitdelen, maar dat vind ik geen probleem. Dat is gewoon een verplichting, die je als winnaar van een zilveren medaille ten opzichte van al je fans hebt". Selinger en Benne konden dan ook rekenen op de steun van de vele toeschouwers, maar veel baten mocht het niet. Mark Dronkers en Bas van Rossem, winnaars van de derde voorron de, waren een van de weinigen foto Jacques Zorgman De internationals Cintha Boersma en Heieen Crielaard moesten in Scheveningen met een vierde plaats genoegen nemen. die moesten buigen voor 'mini en maxi'. Voor Selinger ligt dus geen toekomst als strandvolley- baller in het verschiet, maar dat is wel het minste waar hij aan denkt. Voorlopig heeft de voor malige Israëliër helemaal nog geen idee, wat hij het komende seizoen gaat doen. Aanbieding Vrijwel alle internationals zijn onder dak, maar Selinger heeft door zijn geringe lengte nog steeds geen aanbieding binnen. En de mogelijkheid dat hij als opvolger van zijn vader aan de slag gaat, doet hij met 'niet reëel' af. „Dat is geroepen door mensen, die daar niet over be slissen. En het feit dat de men sen, die daar wel overgaan, niets van zich laten horen, geeft aan dat het niet serieus is". Nu is het op zich niet zo raar dat de NeVoBo weinig van zich laat horen. In de top van de vol- leybalbond is het chaos troef. Er is wel besloten om door te gaan met het Bankras-model, hoewel de internationals ook voor de clubs mogen uitkomen, maar niemand weet hoe het programma moet worden be kostigd. Nationale Nederlan den zal het contract als hoofd sponsor zeker niet verlengen. Bovendien is er nog steeds geen bondscoach Avital Selinger is geen kandidaat, Joop Alberda wel en tot overmaat van ramp is de belangenvereningen van de clubs, de VTV, uit het overleg met de bond gestapt en heeft zelfs gedreigd met een wilde competitie. En ook op het strand is het dit jaar tot een verstrengeling van belangen gekomen. Naast het officiële NK beach (de Martini beach volleyball series) was er ook nog een alternatief toer nooi, het Rentokil beachvolley bal circuit. Dat leidde aanvan kelijk tot problemen, toen het circuit van Frank van Overeem zich met de titel officieus open Nederlands kampioenschap presenteerde. Het liep allemaal met een sisser af. Samenwerking Er komt een gesprek tussen beide organisaties om te komen tot enige samenwerking. Ook de bond zal daarbij zijn bijdrage leveren, meent Rinus Langen- huysen van de beachvolleybal- commissie. „We zijn bezig met een regle ment voor het strandvolleybal. We vinden het prima dat men sen een toernooi willen organi seren, maar we moeten voorko men dat je een wildgroei krijgt en organisaties geld gaan bie den om spelers aan de start te krijgen". De spelers zelf denken daar heel anders over. Als het aan John Stubbe en Paul Hamelink ligt, die in hun in 1991 verover de titel met een jaar verlengde door een zege op international Marco Klok en Erik Gras, gaan ze op het strand hun boterham verdienen. Omdat dat in Neder land onmogelijk is de hoofd prijs van 2500 gulden voor het winnen van de het NK is voor Nederlandse begrippen aleen enorm bedrag willen ze hun werkterrein verleggen. Als voorproefje verbleven ze de af gelopen weken al op de Canari- sche eilanden. Stubbe:-„We zijn als achtste en als vierde geëindigd, maar we hebben er vooral enorm veel ge leerd. We zijn er ook achter ge komen, dat wanneer wij de stranden van de wereld willen afreizen om van volleybal te kunnen leven, we haast moeten maken. We worden er immers ook niet jonger op". Vooralsnog zijn de 'beachboys' nog steeds aangewezen op de competitie in de zaal. „Maar nu nog niet. Het volleybal zit me tot hier", aldus Stubbe, die evenals Hamelink en Gras uit komen voor eredivisionist Radi us. „Ik ga er eerst twee weken helemaal tussenuit. Helemaal niets doen, dat lijkt me heerlijk. Kan ik mijn lichaam ook eens rust gunnen. De kou van de af gelopen dagen hebben me niet echt goed gedaan". Het is een aardige gewoonte van het weekblad VI om bij de aanvang van een nieuwe voetbaljaargang de voltallige Nederlandse voetballerij uit te nodigen. Van welgestelde bobo's tot arme werkloze voetballers zoals Peter Houtman en trainers zoals Aad de Mos. Dit keer had die bijeenkomst plaats voorafgaande aan de Super Cupwedstrijd Feyenoord-PSV. En omdat de drankjes en hapjes gratis waren, puilde de Olympia-zaal van de Kuip uit van allerlei innemende figuren en rook het er naar oppervlakkige conversatie en sherry. Er waren vooral veel oefenmeesters. Voormalige bondscoaches als George Knobel en Rinus Michels en de huidige eerste Oranje-man Dick Advocaat en eveneens een serietje ex-Feyenoordtrainers als Rinus Israel, Rob Jacobs en Ab Fafié. En ondanks hun even onvermijdelijke als afgrijselijke systeemteksten, ontstond er af en toe toch nog een redelijke conversatie. Aan het tafeltje bij voorbeeld met de mollige Rób Jacobs en de ■frêle Rob Baan, die vorig seizoen bij Cambuur een compleet elftal had dat aan voedselvergiftiging leed en nu bij z'n nieuwe broodheer FC Twente exact hetzelfde meemaakte. Langs zijn neus weg informeerde Sparta's Jacobs bij mevrouw Sjaan Baan of zij de ploegen van haar man wel vaker thuis te eten vraagt. En de ronde Rotterdamse Sjaan Baan, met een scheutje azijn in de stem: „Bij ons thuis heeft nog nóóit een elftal gegeten". Sjaan Baan meldde tevens dat zij ook komend seizoen met wederhelft Rob een LAT-relatie onderhoudt. „Vorigjaar ACHTERKANT Samenstelling: Pieter van der Laan Bijdrage: Rob Vente woonde ik in Capelle aan de IJssel, terwijl Rob tijdens zijn Cambuur-tijd in Leeuwarden op kamers zat, nu heeft hij een onderkomen in Enschede, maar ik blijf zitten waar ik zit. Ach, als trainersvrouw vind je een LAT-relatie eigenlijk heel normaal". Daarop volgde het dieptepunt van de avond, de wedstrijd, die een belediging voor het oog vormde. Alle bobo's en trainers zaten keurig droog, gastheer Cees van Cuilenborg (VI) moest onderin vak B het miezerige duel in de regen meemaken. Na de 1-0 winst straalde de arrogante Philips-voorzitter Jacques Ruts als een duizend- watt-lamp. Niet alleen omdat de potsierlijke Super Cup een jaartje in zijn prijzenkast mag schitteren, maar in het bijzonder omdat opmerkelijk veel muntjes waren vergaard. Behalve de PTT Telecom- winstpremie van anderhalve ton kon PSV namelijk ook heel wat geld opstrijken dat uit de zakken van echte Rotterdamse supporters kwam! Feyenoords manager Fred Blankemeijer fluisterde dat er voor de Super Cup in Rotterdam voor 450.000 gulden aan kaarten was omgezet, terwijl in Eindhoven slechts voor 1400 gulden aan entreebewijzen was uitgegeven. En aangezien de recette van de Super Cup met z'n drieën (PSV, Feyenoord en de KNVB) wordt gedeeld, spekten fanatieke Feyenoord- fans dus zeer ongewild heel aardig de PSV-kas. Honderden enthousiastelingen van Vak S hebben de afgelopen week 's nachts geen oog dicht gedaan. De Belgische voetbalbond weet van niets, maar trainer André Deviaene zegt met gróte stelligheid dat hij in 1980 reeds een voorstel tot het verbod op de terugspeelbal (de belangrijkste spelregelwijziging in de moderne voetbalgeschiedenis) heeft ingediend via zijn club Hoger op Etikhove. „Ik werd destijds van het kastje naar de muur gestuurd en zelfs als zonderling versleten toen ik het experiment in oefenpartijtjes uitprobeerde. Dat de FIFA nu de spelregel invoert, bewijst mijn gelijk. Het is me ook niet om wereldwijde erkenning te doen". De Belgische voetbalbond reageért verbaasd. „We ontvangen zoveel ideëen van allerhande lieden. Van dit voorstel tot reglementswijziging is ons niet bekend". Rob Baan: LAT-relatie met z'n vrouw. De medaille-regen van de 25ste Olympische Spelen van Barcelona is aan India volledig voorbij gegaan en dat zint het parlement in New Delhi allerminst. Leden van de oppositie geven de regering de schuld. Een afgevaardigde stelde voor twee minuten stilte in acht te nemen om 'de dood van de sport in India' te herdenken. Het regeringsbeleid was volgens hem debet aan de zwakke sportieve prestaties. „De sportmensen in India zijn te bescheiden en durven in top- evenementen niet te vlammen". De mentaliteitskwestie is voorlopig een heftig discussiepunt in het parlement. De directie van De Schelde heeft tijdens de Olympische Spelen met het zweet in de handen gezeten, maar de baskets van de Zeeuwse fabrikant van sportattributen doorstonden glansrijk alle aanslagen van het 'dream team'. Vooral als Charles Barkley met zijn honderdtien kilo joelend aan de ring ging hangen, liepen bij de Zeeuwen de rillingen over het lijf. De ring kan immers breken, het bord kan het begeven en in het ergste geval kan de hele toren voorover klappen. In principe gebeurt dat eens in de honderd jaar, maar het zal toevallig net in Badalona gebeuren voor de ogen van miljoenen televisie-kijkers. De Schelde heeft overigens volop geprofiteerd van de olympische reclame. De naam van De Schelde kwam tijdens de Spelen zo vaak in beeld dat de directie zich haast geneerde. Het bedrijf Archieffoto Jacques Ruts Straalt na het winnen van de Super Cup als een heuse Philips-lamp. kan de vraag naar sportattributen nauwelijks verwerken. De Duitser Manfred Klein, die brons won met de roeiploeg, zal het niet meer in z'n hoofd halen om de olympische vlag te dragen. Het was een grote mislukking. 'De hoed, die tijdens de optocht droeg was te groot. Hij zakte telkens over m'n ogen. Ik moest er rollen papier in steken om iets te kunnen zien. Mijn broek diende ik met veiligheidsspelden op te houden en de vlaggestok moest ik het h*le parcours op eigen kracht hoog houden, omdat de beugel ontbrak. Ik kon na afloop m'n armen niet meer bewegen vanwege de spierpijn'. De Kroaat Drazen Petrovic denkt dat alleen een Europees dreamteam kan wedijveren met de Amerikaanse miljonairs, die in Barcelona met overmacht het goud binnenhaalden. Petrovic zou wel een Europese selectie kunnen samenstellen die gelijke tred zou kunnen houden. Hij noemt uiteraard zichzelf, zijn teamgenoten Kukoc, Vrankovic, Radja, de Duitser Schrempf, de Rus Volkov en de Litouwers Marcheulenis en Sabonis. Haarlem zal zich wel tweemaal bedenken voordat het de Spaanse club Real Ciudad en het Turkse Ayyildizspor nog eens uitnodigt voor de Haarlem-Cup. Het duel tussen deze twee voetbalculturen eindigde in een gigantische veldslag. Met vuistslagen waar Orhan Delibas jaloers op zou zijn, beukten beide partijen op elkaar in. Vliegende karatetrappen ontbraken eveneens niet. Sommige gewonde spelers moesten zelfs naar de kleedkamer worden gedragen. Aanleiding tot het tumult was een provocatie van een Spaanse voetballer, die een Turkse tegenstander neerlegde. Joop Brand, de coach van de AZ-jeugd: 'Die Spanjaarden leken net lama's. Ze spuwden de klodders op je gezicht. Wij konden de zelfbeheersing opbrengen, maar die Turken gingen meteen op de vuist. Zo is hun natuur'. Een dag later toonden de Spanjaarden berouw en deelden zij bloemen uit op de tribune. Ook de finale tegen AZ verliep poeslief. s staan op de nominatie om in het beroemde Guiness Book of Records te worden opgenomen. Hans Metselaar, Hans Sillem, Piet Borst en Hans Kreijns vestigden een nieuw wereldrecord door in amper 12 uur liefst 365 spellen te spelen in de Sociëteit aan de Laan van Meerdervoort. Sponsors konden inzetten op de spelers. De actie leverde de 's- Gravenhaagsche Bridgeschool 36.000 gulden op. JAI Weet u wat ik niet meer I horen of lezen kan? Datl die scherpzinnige progni 3 en commentaren van on H voetbaltrainers aan het jj begin van de competitie, waarin ze altijd absoluut zéker weten dat zij in de breedte zijn versterkt. In de breedtehet modew voor mannen die hun letterarmoede camoufle door veel te zeggen, maj nooit weten waarover hi werkelijk zou moeten ga Sterker worden in de bn is het comfortabele veiligheidsideaal voor de nerveuze trainer, die inl ziektebeeld van het beta li voetbal met veel roos op schouder elf volwaardigi ij vervangers wacht ter ko ;i houdt voor het geval de andere elf plotseling in week allen tegelijk aan h menstrueren slaan. Aan het begin van de competitie grossieren de I twijfelende trainers in J illusies en suggereren zii nog beter en nog scherpe hebben voorbereid, waai ze hoog van de toren bla over het stuk agressie da zich heeft geopenbaard, name in de zestien, watl tijde van Henk Jans nog gewoon het oude vertro strafschopgebied was. Overal is orde op zaken gesteld en alle denkbari kwaaie sappen zijn er in weken voorbereiding volledig uitgetraind en 2 kijken de trainers de stelligheid van elkaar af weg naar het naderende succes, dat Voor sommig na de eerste speeldag on grote hilariteit mijnerzi volledig in duigen valt. Trainers verspreiden aa vooravond van een nieu seizoen het valse Geloof de Gezelligheid en dan ii breedste zin van het woo samen iets doen, het san leuk hebben, wat getverdemme altijd neerkomt op de persoon gezelligheid van de trail met de groep onderdanij decor. Er is geen man ter werel zo'n optimist als de voetbaltrainer vóór de ei competitiewedstrijd. Wi het moreel is verbeterd, fysiek is aangedikt en de linies sluiten als nooit tevoren. De elftallen waren in voorgaande weken ook allemaal in kleine haven weer als zeeschepen te v| gelaten, waarna 1 verwachtingsvolle uitsla met grote cijfers waren j genoteerd, zoals Arkel-fj Twente (0-18) en daar ra men dan vervolgens in Enschede weer lichtzinij van ondersteboven, met gevolg dat zo'n hele stad prompt twee weken in hj sprookje van Doornroosi gelooft. En iedere trainer had 00 weer een geniale vondst voorbeeld door het verdedigen van de rechtsback te gaan rantsoeneren, waardoon bij het opkomen wat me^ emigrant kon zijn. Die dingen. Ik merkte dit jaar ook iet van een nationale actie v de aanvaller in het algen voor de aanvaller in het bijzonder en voor de aanvaller achter de men Dus onder het motto Bijl Spits Af waren er ineens heleboel trainers, die tei bate van de doelpuntenbehoevende supporter plotseling zes naar voren schoven, hie) hiep, hoera, totdat ze gisteren van de kou we kermis thuis kwamen, 0 de collega-trainer hetze! deed, maar béter, scherj een stuk agressiever ook

Leidse Courant | 1992 | | pagina 20