£eidóe (Bowva/ni Bush: plan aanval is geen verkiezingsstunt LEKKER GOEDKOOR Linnen rijbewijs A3 A7 A8 A11 B1 B2 B7 rl4 Dagen Grati? £etdóc@ouxont Kok bereid huurwaardeforfait Dmende jaren minder te verhogen blanken in Zuid-Afrika [steeds banger voor wraak zwarten LEIDEN OMGEVING Opnieuw felle brotesten tegen bouw Mossenest Noordwijkerhout oschi Dezi verrast op Waterpop-jubileum iDO Den Haag is wel erg vrijgevig Feyenoord: beste start sinds jaren Freek van der Capellen koning van Zuid-West ÈESTELIJK LEVEN/OPINIEA2 NNENLANDA3/4 JiTENLAND A5/7 :URS A6 IDEN/REGIO A8/9 ENSTVERLENINGA8 IRVICE A10 JNST/RTV. A11 PROGRAMMA S A12 'ORT B1T/M8 Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25418. Losse nummers 1,50. Vannacht enkele opklaringen en vooral in het zuiden kans op mist- banken. Minimumtempe ratuur omstreeks 14 graden. Morgen af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 23 graden. Wind in hoofdzaak uit zuidwest tot zuid, zwak tot ma tig, rond kracht 3. Sigaretten weer duurder DEN HAAG De prijs van een pakje sigaret ten gaat per 1 januari opnieuw omhoog. Was de prijs van een pakje van 25 stuks na de ac cijnsverhogingen van 1 februari en 1 juli al gestegen tot 5,10 gulden, per 1 januari wordt dit ongeveer 5,45 gulden. De nieuwe prijsver hoging is onder meer een gevolg van EG- richtlijnen, waarin staat dat de prijs van tabaksprodukten voor 57 procent uit accijn zen dient te bestaan. Omdat de takabsindustrie zelf per 1 juli de prijs van haar produkten in verband met de dollarkoers met vijftien cent verhoogde, moest ook de accijns omhoog, om de EG-richt- lijn te halen. De tabaksindustrie is ongeluk kig met de verhoging van de belasting op siga retten, die de schatkist ongeveer zestig mil joen gulden extra oplevert. Oorverdovende House Party DEN HAAG De Haagse burge meester A. Havermans is één van de ruim tweehonderd boze mensen, die afgelopen zaterdag bij de politie heb ben geklaagd over een House Party in een grote tent op het Malieveld. Er kwamen zelfs klachten uit Wassenaar en Leidschendam. Herhaalde pogin gen van de politie om de organisatie te bewegen tot het temperen van het ge luidsniveau hadden maar kort effect. Om half vier 's nachts greep de politie in. De 3500 bezoekers verlieten daar op in alle rust de tent. Er was een ver gunning verstrekt voor een 'kunste venement, opgeluisterd door muziek'. Toerist verdronken bij reddingspoging PETTEN Een 43-jarige man uit Düsseldorf die in Petten op vakantie was, is gistermiddag omgekomen bij een poging, een jongen van de verdrinkingsdood te redden. De Duitser wan delde met zijn echtgenote langs het strand van Sint Maartenszee toen hij vanuit zee hulpge roep van een kind hoorde. Terwijl de vrouw naar de reddingsbrigade snelde, trachtte de man de bij een strekdam de in nood verkerende jongen uit het water te halen. De sterke stro ming rond de pier maakte het hem onmogelijk de jongen te bereiken en sleurde hem mee. De toegeschoten reddingsbrigade kon het kind tij dig uit het water halen. De man werd later be wusteloos aangetroffen. Pogingen hem te rea nimeren hadden geen effect meer. Bazige vaders 'kweken' Nieuw examen dreigt voor treuzelende dochters bezitter linnen rijbewij s WASHINGTON Veeleisende en autori taire vaders zorgen vaak voor treuzelende dochters, zo heeft een Amerikaanse studie aangetoond. Een onderzoek onder vrouwe lijke college-studenten door het psycholo gische centrum van het Cazenovia College in New York leerde dat hoe baziger vader lief is, des te meer de kans bestaat dat zijn dochter een chronische treuzelaarster wordt. Dochters uiten hun ongenoegen over het autoritaire gedrag" indirect door te talmen, aldus onderzoeker Joseph Ferrari. Volgens de studie, die zich alleen op vrou welijke studenten richtte, is het hoogst aannemelijk dat strenge vaders ook treu zelende zonen grootbrengen. DEN HAAG Naar schatting tien- tot twintigdui zend Nederlanders lopen de kans opnieuw een rijexa men te moeten doen omdat ze hun oude linnen rijbe wijs nog niet hebben gewisseld voor het nieuwe, min der fraudegevoelige, model. Daarvoor waarschuwde woordvoerder Jonker van de Rijksdienst voor het Weg verkeer gisteren voor de AVRO-radio. De bezitters van het oude model rijbewijzen kunnen nog tot 1 oktober hun bescheiden omruilen. Eind vorig jaar werd al be kendgemaakt dat de linnen rijbewijzen na 1 oktober 1992 niet meer geldig zijn. Toen waren nog zeker een miljoen oude modellen in omloop. Inmiddels is dat aan tal gedaald tot 800.000, aldus Jonker. Van deze groep zal een omvangrijk gedeelte als gevolg van bijvoor beeld overlijden emigratie en dubbele registratie geen nieuw rijbewijs meer aanvragen. WASHINGTON - VS-presi- dent George Bush heeft ver klaard dat politieke druk hem er niet van zal weerhou den al datgene te doen, dat nodig is om Irak te dwingen zich te houden aan de VN-be- standsvoorwaarden van de Golfoorlog. Op een onaangekondigde pers conferentie gisteren bij terug keer uit zijn verblijf in Camp David op het Witte Huis in Was hington toonde hij zich duide lijk woedend over uitlekken van nieuws, maar wilde hij niet zeg gen of een actie tegen Irak on der aanvoering van de VS direct te wachten staat. De New York Times meldde gisteren in middels door minister van de fensie Dick Cheney ontken de plannen van de regering- Bush om vandaag een confron tatie met de Iraakse regering te provoceren. Ook de Amerikaan se tv-omroepmaatschappij NBC meldde dat de Amerikaanse luchtmacht in het geheim des kundigen van de luchtstrijd krachten naar Saudi-Arabië heeft verplaatst zodat zij on middellijk aanvallen op Irak kunnen uitvoeren als dat nodig is. Excuus voor de confrontatie moet de weigering van het Iraakse regime worden om van daag inspectieteams van de Verenigde Naties toe te laten tot de ministeries van militaire industralisering en van defen sie in Baghdad, zeiden anonie me regeringsfunctionarissen tegen de New York Times. Na de weigering zouden er bom bardementen op deze gebou wen worden uitgevoerd en wel zo, dat deze bombardementen zouden samenvallen met de Re publikeinse conventie deze week, waar George Bush verde re steun moet verwerven voor zijn kandidatuur voor het presi dentschap. De insinuering van sommige media dat een aanval op Irak een voor hem gunstige verkiezingsstunt zou zijn, spreekt Bush kwaad tegen. Ver scheidene diplomaten en rege ringsfunctionarissen in de Golfstaten gaven gisteren te kennen een luchtaanval op Irak zeer waarschijnlijk te achten. De Iraakse VN-ambassadeur, Abdul Amir al-Anbari, zei dat Irak zich niet zal laten uitlok ken tot een gewelddadige con frontatie. Pagina A5: „Saddam lokt con flict uit, niet Bush" Vrouw gegijzeld bij overval ARNHEM Bij een overval op een filiaal van Praxis in Arnhem is vanmorgen een vrouw gegijzeld. De vrouw is inmiddels, ogen schijnlijk ongedeerd, weer vrij. Twee overvallers zijn aangehou den. Bij de overval zou zijn geschoten. Ook zou er een gewonde zijn. Of er geld is buitgemaakt, is nog onduidelijk. Nadere bijzon derheden ontbreken nog. (ADVERTENTIE) James Grieve, nieuwe oogst QQ handappelen, kilo «7Z/ Slavinken, kiiotuksr 9.90 i nn 100 gram 2.3.15 JLKT J.XJZ/ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Beurs ontbiedt Fugro en Pierson AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs zal dezer dagen de besturen van het inge nieursbureau Fugro-McClel- land uit Leidschendam en de bank Pierson ontbieden om na dere uitleg te geven over de oor zaken van de winstval in het eerste halfjaar die Fugro eind vorige week bekendmaakte. Een woordvoerder van de beurs noemt de winstval zo kort na de introductie in april jongstleden „opmerkelijk". Vooral de in houd van het emissieprospec tus zal aan een nader onder zoek worden onderworpen. In het prospectus werd de ver wachting uitgesproken dat de winst per aandeel over 1992 ten minste gelijk zou zijn aan die van 1981. Vrijdag maakte Fu gro evenwel een winstval over het eerste halfjaar bekend. De winstprognose voor geheel 1992 werd bijgesteld van ƒ31 miljoen naar 20 miljoen. Het aandeel kreeg na deze medede ling vrijdag een forse opdoffer. De koers daalde .een tientje tot ƒ24. Voor een uitgebrand huis in Sarajevo voetballen kinderen. Leider van VN-konvooi spreekt beschieting voedsel tegen SARAJEVO De leider van het VN-konvooi dat zaterdag 46 ton voedsel in de beleger de Bosnische stad Gorazde afleverde heeft bij terug komst in Sarajevo eerdere b "ichten tegengesproken dat de voedselvoorraden in Gorazde door de Serviërs in brand waren geschoten. De hulpgoederen, die onder meer zes ton medicijnen omvat ten, zijn in vier verschillende ruimten opgeslagen om het risi co te verminderen dat de goede ren verloren gaan. Het risico dat dat alsnog gebeurt, is zeker niet ondenkbeeldig, aldus kon vooi-leider Larry Hollings- worth. Volgens Radio Zagreb zijn na het vertrek van het VN- konvooi in Gorazde alweer twee mensen gedood en twaalf ge wondgeraakt. Het VN-transport is tijdens de terugreis urenlang opgehouden doordat het op een mijnenveld stuitte. Franse militairen, die de mijnen opruimden, moesten het konvooi ontzetten. Het was voor het eerst dat een VN-konvooi Goradze bereikte. Larry Hollingsworth vertelde dat de mensen huilden toen het konvooi de stad binnenkwam. Vorige maand mislukte een po ging hulpgoederen naar de be legerde stad te brengen. Toen stuitte het VN-transport op de heenweg al op landmijnen en moest onverrichterzake terug keren. Gorazde wordt evenals Sarajevo belegerd door Servi sche strijdkrachten, maar had tot dusver nauwelijks enige hulp ontvangen. Het aantal mensen in de stad, vijftig kilo meter ten oosten van Sarajevo, steeg tijdens de burgeroorlog tot meer dan 100.000. Pagina A4: „Ze staken mijn haar in brand terwijl verpleeg- I FOTO: AP sters toekeken" Jieuwe groep Bosnische luchtelingen naar Nederland EN HAAG In het stadje pljina in Bosnië-Hercegovina in enkele tientallen Bosni- je vluchtelingen klaar om Ir Nederland te komen. De lerlandse stichting Bosnië- :egovina wil proberen om stemming te krijgen van de lerlandse regering om hen Nederland te halen. Ier probeert de initiatiefne- van de stichting, H. Hure- ic, via hulporganisaties pgoederen over te brengen tr Capljina, waar zich zo'n OOO vluchtelingen bevinden, ewel het hier gaat om een vé-actie, staat het ministerie jusitie „niet onwelwillend" ]C enover het verzoek van Hu- lovic, aldus een woordvoer- Vandaag zal over zijn ver- k op het ministerie worden :e proken. Huremovic, een Ne- 111 lander van Bosnische af- ast, bemoeide zich begin e maand met de komst van Bosnische vluchtelingen r Nederland. vluchtelingen in Capljina er slecht aan toe, zo heeft removic vanuit Zagreb laten weten. Capljina, niet ver van Split, wordt weliswaar niet be dreigd door oorlogsgeweld, maar er zijn nauwelijks hulp goederen en voedsel aanwezig. Huremovic heeft contact opge nomen met katholieke vredes beweging Pax Christi, die de hulporganisatie Mensen in Nood heeft ingeschakeld. Huremovic wil in eerste instan tie proberen om de situatie in Capljina te verbeteren. De meest verzwakte vluchtelingen en kleine kinderen wil hij ech ter naar Nederland overbren gen. Huremovic zegt daarvoor drie bussen beschikbaar te heb ben. De Nederlandse regering be sloot afgelopen week 4.000 ex tra opvangplaatsen te creëren voor Bosnische vluchtelingen, bovenop de 1.600 plaatsen die al voorhanden zijn. De vluchte lingen worden ondergebracht in militaire complexen, zieken huizen, internaten en bunga lowparken. Pagina A4: Overleg over op vang vluchtelingen »den bij bomexplosie Pakistaanse vlootbasis iRACHI Bij een zware ontploffing op een Pakistaanse vloot- sis aan de Arabische zee zijn vandaag minstens drie doden en 41 'onden gevallen, onder wie verscheidene burgers. De explosie een dag na het einde van een tweedaagse gezamenlijke oefe- gvan de Pakistaanse en de Amerikaanse marine in het gebied, tcommandant Roshan Khayal zei dat het vrijwel zeker om een ristische aanslag ging. Pakistaanse autoriteiten wilden ech- geen verband met de vlootoefening leggen. De ontploffing deed voor in een grote haven buiten de stad Karachi, waar dagelijks enden mensen wachten op de veerboot. De bom ontplofte in de den van degene die hem ergens wilde plaatsen. Deze is tot dus- niet geïdentificeerd. Voedselhulp „Heb jij nog steeds een linnen rijbewijs? Nou dan mag je dat wel gauw gaan inleveren! Want anders moet je straks je rijexamen over doen". Het gesprek van de dag. Immers er is niets ter wereld waarmee je iemand meer de stuipen op het lijf kan jagen dan hem meedelen dat hij zijn rijexamen moet over doen. Er zyn nog zo'n 800.000 van die linnen dingen in omloop en berekend is dat tien- tot twintigduizend mensen wel eens opnieuw examen zouden moeten doen. Dus alle reden om vandaag in de Leidse Courant iedereen die nog wèl zo'n rijbewijs heeft aan te sporen hem snel in te leveren. Net zo snel als het posten van onderstaande bon mochten zij nog steeds géén abonnement op de Leidse Courant hebben. Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. 1 De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Telefoon: (voor controle op bezorging) Bel 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag In het door droogte en geweld geteisterde Somalia sterft er iedere minuut een mens, meestal een kind. Dit verzwakte kind wordt kunstmatig gevoed in een kliniek te Muqdisho. Voor veel anderen komt de hulp te laat. Vandaag werden opnieuw transporten met hulp voor de honge rende bevolking overvallen. FOTO: AP Pagina A5: Bendegevechten belemmeren voedselhulp aan Somaliërs iliUWllJJjL :ir.un

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1