Enri Leufkens is perfectionist Aardewijn ziet goud ontglippen Uitstekende rentree Euser Sport Slechts zevenduizend condooms Patrick Huisman tiende 61 Leidse Courant I MAANDAG 17 AUGUSTUS 1992 Rob Compas maakt titel waar Bolnes Rob Compas liet in de finale van de wielerronde van Bolnes zien, dat hij niet voor niets kampioen van Nederland was geworden. Dat er dan wel een groot verschil mag zitten tussen de deelname aan de na tionale titelstrijd, de Olympi sche wegwedstrijd in Barcelona of een regionaal criterium in Bolnes, maar dat er voor een overwinning wel degelijk ge werkt moet worden. Dit tot groot verdriet van Go- dert de Leeuw, die als eerste uit de laatste bocht tevoorschijn kwam. Maar die volgens het oordeel van Rob Compas onder weg te weinig werk had verzet. Was het Gerrit van der Plaats geweest die het in de laatste omlopen twee keer had gepro beerd uit de greep van de vijf overige koplopers te komen, Rob Compas had er vrede mee gehad. Maar Gerrit van der Plaats, die in de finale twee maal probeer de uit de greep van de overige koplopers te komen, werd net zoals Arwin van Pelt die een keer aanging, steeds terug ge haald door de overijverige Arie Overbeeke. Waardoor de zes koplopers in gesloten formatie op de eindstreep afdenderden. Met Godert de Leeuw in meest kansrijke positie aan de leiding. Vlak voor de eindstreep herstel de Rob Compas echter het ge zag. Met enkele forse pedaalsla gen werkte hij zich voorbij Go dert de Leeuw en eenmaal over de eindstreep, ternauwernood een fotograaf ontwijkend die al dit sprintgeweld niet gewoon was, („Ach ik schrok niet van die ene fotograaf, lachtte Rob Compas. „Bij de aankomst van het Nederlandse kampioen schap stonden er meer) reali seerde hij zich dat hij de vierde zege van het seizoen had be haald. Achter het tweetal legde Arie Overbeeke inderdaad beslag op de begeerde derde plaats, ter wijl Gerrit van de Plaats, die wel de prijs voor de meest aan vallende coureur ontving, ach ter Ahoy' ploegmaat Arwin van Pelt vijfde werd, voor Dordte- naar Evert van Eden die door kramp in de laatste omloop moest afhaken. Het zestal was na een wat ono verzichtelijke, maar uiterst aantrekkelijke koers overgeble ven. Al in de openingsfase wa ren het Harm Jansen, Arwin van Pelt en Stephan van Teij- lingen geweest die de basis leg den voor een kopgroep die tot achttien vluchters zou uitgroei en. Rob Compas was één van de eerste aansluiters geweest. De Noordhollander onderscheidde zich daarmee in positieve zin met de twee overige aanwezige Barcelona-gangers John den Braber en Bart Voskamp (zil veren medaillewinnaar Erik Dekker vertoeft in de Wilhelm Tell Rundfarht in Zwitserland, Arthur Farenhout werd daar de eerste twee etappes achtste en elfde, red). „Ik had het voordeel dat ik pas de tweede zondag moest rijden, terwijl zij met de tijdritploeg al de eerste zondag aan de bak moesten, zo beschermde Rob Compas zijn Olympia-ploegge- noten. „Nadat zij klaar waren, was het voor hun gedaan, wij moesten wel blijven trainen. Trouwens sinds ik met de ploeg afgelopen maandag ben terug gekomen, heb ik elke dag al weer vier uur getraind. Daar naast werd ik met Erik Dekker in diens woonplaats Emmen ge huldigd, woensdag reed ik bo vendien een criterium in Maas tricht. Dekker won daar, ik werd derde. Maar ik moet je eerlijk toegeven, ik heb nog steeds heimwee naar Barcelo na, wat een ervaring. Dat maak je nooit van je leven meer mee". Litmanen mag bij Ajax spelen Dordrecht Ajax' aanwinst Jari Litmanen is speelgerech tigd voor de Amsterdamse club. De Finse international heeft een werkvergunning gekregen. Litmanen maakte gisteren nog geen deel uit van de selectie van Ajax, die bij SW/Dordrecht de competitie opende. Hij kwam wel naar Nederland, maar speelde het weekeinde met het tweede elftal een internatio naal toernooi. Dan Petersen zal nader worden onderzocht aan de voetblessure. De Deense aanvaller is nog steeds niet vol ledig fit. Aanvankelijk leek het te gaan om een onschuldige kneuzing. Nadere controle zal moeten uitwijzen wanneer Pe tersen weer in actie kan komen. Go Ahead Eagles kan zondag tegen Ajax een beroep doen op Jason van Blerk. De 24-jarige Australiër, dertienvoudig inter national, kreeg dit weekeinde een werkvergunning van de Stichting Arbeidszaken. Het was niet op tijd om hem direct al mee te laten doen in de eerste competitiewedstrijd tegen Cambuur. Het Nederlands bridgeteam neemt van 22 augustus tot 5 september deel a&n de Olympiade in het Italiaanse Salsomaggiore. De verwachtingen zijn hooggespannen, maar de concurrentie neemt met het jaar toe. Zwakke landen zijn er bijna niet meer. doorPieter van oer Laan Utrecht Van alles heeft de Nederlandse Bridgebond de laatste jaren geprobeerd om het nationale mannenteam naar een hoger niveau te tillen. Trai ners werden aangetrokken en zelfs psychologen ingeschakeld, maar internationaal heeft het team zelden tot de verbeelding gesproken. Eenmaal ja, in Val kenburg in 1980, klonk het Wil helmus toen Oranje onder de bezielende leiding van sterspe ler en gelegenheids-captain Be nito tot i sing een derde plaats wegkaap te. Enri Leufkens was toen 16 jaar oud en woonde op luttele kilo meters afstand van het spekta kelstuk. „Ik ben geboren en ge togen in Maastricht en mocht tijdens de Olympiade als scorer optreden. Een geweldige erva ring vond ik dat. Per fiets ped delde ik dagelijks heen en weer". Inmiddels behoort Enri Leuf- AUTOSPORT kens met partner Berry Westra tot de wereldtop. Sinds 1981 spelen zij samen en bestormden zij met succes de internationale ladder. Hun progressie was enorm. In 1987 vormden Leuf- kens/Westra het ankerpaar tij dens het jeugdwereldkampi oenschap in Amsterdam. In een zinderende finale werd Frank rijk verslagen en kon de cham pagne worden ontkurkt. Daar na ging het duo vrolijk verder en werden diverse toptoernooi en aan de palmares toegevoegd. 'Zandvoort 1990' was een mijl paal, maar de tweede plaats in het laatste Cap Gemini-toer- nooi in Des Indes spreekt Leuf kens nog het meest aan. „Tot en met de laatste ronde hadden we kans op de eerste prijs. Een belachelijke beslissing van het appeal-comité omtrent een ver keerde uitleg van mij in de wed strijd tegen de Brazilianen Cha- gas/Branco kostte ons de drie broodnodige imps. Ik was er ziek van. Ik heb Chagas ge vraagd waarom hij gelogen had. Topbridger Enri Leufkens: me niets'. maar hij vond dat hij vanwege zijn status aan de bel moest trekken". Tegenpolen Leufkens en Westra zijn tegen polen. Enri Leufkens is explo sief en zit vaak met een been wiebelend - op het puntje van zijn stoel. Tijdens het EK in Brighton in '87 dreigde hij fy siek het onderspit te delven, foto Theo Böhmers 'Dag en nacht bridge lijkt omdat hij vanwege de spanning geen hap meer door z'n keel kreeg. Berry Westra oogt dro merig. Hij is minder emotioneel en wellicht om die reden ook ge schikt als bridge-prof. Westra leeft van bridge. Hij geeft les in diverse sociëteiten en schrijft artikelen in toonaangevende bridgebladen. Leufkens, sinds enkele maanden de trotse vader van dochter Lotte, werkt full time bij computergigant Cap Gemini in Utrecht. Aan een be staan als broodbridger moet hij niet denken. Hij gruwelt al aan het idee om als prof aan een stumperende sponsor te kun nen worden gekoppeld. „En dag en nacht rondhangen in dat we reldje, louter met bridge bezig zijn. Nee, dat lijkt me niets. Ik heb juist behoefte aan afleiding, aan nieuwe gezichten". Westra en Leufkens zijn perfec tionisten. Ook al scoren de heren soms fenomenaal, de slechte spellen worden eerst be sproken en geanalyseerd. „Ik ben vaak ziek van m'n eigen fouten. Daar kan ik niet over uit. Tijdens het Schiphol-toer- nooi heb ik gespeeld als een cur sist. Dan walg ik van mezelf: zo veel stomme fouten op een toer nooi. Het heeft met m'n fanatis me te maken. Berry heeft dat ook. Misschien is dat de reden dat we al jaren een prima tan dem vormen. Berry kun je zien als een bridge-vriend. In feite hebben we een puur za kelijke relatie. Buiten bridge zien we elkaar zelden, maar het bridge-rendement stelt ons bei den tot nu toe tevreden. Als Berry zou willen stoppen met het partnership om bij voor beeld vaker te kunnen bridgen, zou ik dat accepteren. Hij leeft er van en ik ben min of meer hobbyist. Ik moet me soms in bochten wringen om aan tafel te kunnen verschijnen. Maar ik zou het topbridge wel missen. Ik speel nu wel eens op een clubavondje bij BCO. Puur voor de lol. Dat kun je natuurlijk niet vergelijken met deelname aan bijvoorbeeld het EK. Ik ben ei genlijk te fanatiek om voor de gein te bridgen. Daar zou ik dus subiet mee stoppen". Geruisloos De selectie van de paren voor het Nederlands team heeft al tijd veel voeten in de aarde ge had, maar de samenstelling van het huidige team (Leufkens/ Westra, Nooijen/Van der Neut en Muller/De Boer) is tamelijk geruisloos verlopen. Leufkens kan zich vinden in de aanpak van Kirchhoff en Trouwborst. „Laat ik voorop stellen dat geen methode zaligmakend is. Ooit mochten Berry en ik ons neven- paar uitzoeken van Roald Ra- mer. Dat was natuurlijk bezo pen. Ram er had trouwens waanzinnige ideeën. Wij bot sten in het verleden frontaal met die man. Hij is een Pool en was tijdens belangrijke wed strijden, nota bene als bonds coach van Nederland, meer met de Polen bezig dan met ons. Achterlijk, gewoon". Diezelfde Ramer voorkwam eve ter relin lpht z af Leufkens' debuut op de Olj piade van Venetië in '88. N buiten toe kwam de medede dat Leufkens vanwege een naar Afrika niet in staat was zich voor te bereiden o[ olympiade. „Pertinente om zegt hij nu. „Berry en ik kri een knetterende ruzie met mer toen de samenstelling het team ter sprake kwam heb Berry nog nooit zo kw gezien. Die is normaal g< ken heel rustig, maar hij Ramer echt te lijf gaan Zo'n vaart zal het in Salson giore niet lopen. Leufkens vertrouwen in Erik Kirc en Jaap Trouwborst, die hij 'betrouwbaar en objectief schrijft. „De samenwerk» prima. Ze zijn uiterst Een eigenschap, die ook alle spelers geldt. Van b kanten kunnen we dus stootje hebben. Of dat voldi de is om bij de laatste eindigen, weet ik niet. In kunnen we iedereen aan, in een veld van zo'n zev< landen speelt de geluksfa eveneens een rol. Tegen de ke landen hebben we vaal minste problemen. Het gaat de kleintjes, hoewel het ni' op een Oympiade zeker nii ring is. Zelfs tegen het team Liechtenstein moet je o] n prin kriti 26.( Zandvoort Cor Euser heeft een uitstekende rentree ge maakt bij het Marlboro BMW Dealerteam. Euser, die voor de resterende drie races van dit seizoen de plaats van Paul van Splunteren inneemt achter het stuur van de BMW 3201 was tij dens de eerste manche over vijf tien ronden in de Koni Produk- tiewagenklasse tot 2000cc de concurrentie te snel af en nam in de tweede manche genoegen met de tweede plaats achter merkgenoot Tommy Coronel. Voor BMW kon het weekeinde niet beter verlopen en met de terugkeer van de ervaren Cor Euser in het Marlboro BMW Dealerteam maakten de BMW's een sterke indruk. Eu ser: „Ik heb toch nog wat aan de wegligging kunnen verbeteren door mijn ervaring uit het we reldkampioenschap Sportwa gens, waardoor de BMW's tij dens de trainingen allemaal een stuk sneller gingen". Tommy Coronel, één van de fa vorieten voor de titel, ging van pole position van start, terwijl Euser vanaf de tweede plaats een uitstekende start maakte en direkt de kop van het veld pakte. Gedurende de vijftien ronden van de eerste manche streden de deelnemers een faire strijd, waarbij positiewisselin gen aan de orde van de dag wa ren. Uiteindelijk ging Euser met de Marlboro BMW als eer ste over de finish: „Het ging perfect en voor de tweede man che hebben wij slechts uit voor zorg de twee linkerbanden ge wisseld, hoewel we nog geen en kel probleem met de banden kenden". Raket Bij de start voor de tweede man che schoot Fred Krab met zijn Nissan als een raket naar vo ren: „Waar hij vandaan kwam weet ik niet", aldus Euser, maar nadat Krab even aan de leiding had gelegen wist Euser al snel weer orde op zaken te stellen. In de vierde ronde ging Tommy Coronel Euser in de Nissan- bocht voorbij, waarna Euser het advies van teammanager Paul van Splunteren opvolgde om geen verdere risico's te ne men en de zege en het maxi mum aantal punten voor het kampioenschap aan Tommy Coronel te laten: „Dat was ge makkelijker gezegd dan ge daan", aldus Euser, „want ik moest echt mijn best doen om de Alfa van de sterk rijdende Tom Meylink achter mij te hou den". Ook Roeland Reinders pres- ZWEMMEN Europese jeugdtitel voor Aartsen leid t mv{A tie)» Gei foto Van Van Cor Euser hier op de voorgrond) nam gistermiddag de plaats in van Paul van Splunteren in de BMW 320i. teerde uitstekend en hij stuur- che en naar de zevende in de papieren voor de felbevochten de ondanks een flinke griep zijn tweede. titel. Hij gaat na 7 races aan de Marlboro BMW 320i naar de Met nog twee races te gaan leiding. Fred Krab (Nissan) vierde plaats in de eerste man- heeft Tommy Coronel de beste staat tweede, voor Raymond Coronel. Op zondag 6 septem ber komen de Produktiewagens weer aan de start op het circuit van Zandvoort. ROEIEN Leeds Stefan Aartsen het Nederlandse zwemmen opkikker bezorgd. De 17-ja VCZ-er won gisteren bij de ropese jeugdkampioensi pen in Leeds de titel op de meter vrije slag. Met een tijd van 1.53,80 bleef Aai de als tweede aankomende lina ruim een seconde voor. In de achttien voorgaande ties van de Europese jeugd! pioenschappen betraden derlandse jeugdzwemi slechts driemaal de hoogsti on de: Roger van Hamburg] 1969, Rene van der Kuil in en Hans Kroes (ook op de vrij) in 1980. Stefan Aartsen fungeerde der nog als slotzwemmer va ha itafetteploeg, die op de 4 x meter wisselslag derde wei n 3.55,90 achter Spanje en Gi Brittannië. De grootste medaille-oogst naar de Duitse Franziska Almsick. De veertienjarige lijnse, die bij de Olympii Spelen van Barcelona tweei )ei zilver en brons veroverde, 1 ee de in Leeds zesmaal goud Ze won de 100 meter vrije in 55,27 seconden, de 200 vrije slag in 2.01,38, de 200 ter wisselslag in 2.17,04 ei^g 100 meter vlinderslag 1.00,62. Daarnaast maaktiB deel uit van de winnende Di ploegen op de 4x100 en 4iW( meter vrije Jïi el: AUTOSPORT Verstappen: Grenzen verleggen Montreal Pepijn Aardewijn heeft een formidabel seizoen besloten met een zilveren me daille op de wereldtitelstrijd voor lichte roeiers in Montreal. Bijna werd het eerste skiff-op- treden van de 22-jarige Amster dammer bekroond met goud. Twintig meter voor de finish ging de Deen Jens Ernst hem met een spectaculaire eind sprint nog voorbij. De andere twee Nederlandse fi- naleploegen bleven buiten de medailles. Skiffeuze Ellen Me- liesie werd vierde. De mannen dubbeltwee met Jan van Bek- kum en Daan Boddeke liet zich in de finale naar het achterveld dringen (zesde). Het was bijna een perfecte fina le van Aardewijn. Met een scherpe start nestelde hij zich meteen aan de kop van het veld. Na 1500 meter bedroeg Aarde- wijns voorsprong op zijn directe belager Ernst drie seconden. In de laatste 500 meter gebeur de echter datgene, waar coach Paul Hartog voor de race bang voor was geweest. „Ernst heeft al eerder in de eindsprint toege slagen. Toen hij maar bleef kle ven, vreesde ik het ergste." Ook Aardewijn was voorbereid op een lastige eindfase. „Op de 1000 meter probeerde ik te ver snellen, maar ik liep niet echt van hem weg." De ontknoping was buitenge woon spannend. Aardewijn ver hoogde 500 meter voor de finish het aantal halen per minuut tot 35. De Deen volgde. Met nog 250 meter te gaan versnelde de Nederlander opnieuw, maar Ernst had nog meer reserves en kwam dichterbij. Toen zag Har tog zijn pupil een foutje maken. „Hij versnelde wel voor de der de keer, maar verloor zijn aan dacht voor de techniek." Met een onwaarschijnlijk eindschot bracht de Deen het puntje van zijn boot voorbij de uitgeputte Aardewijn. „Hij is een groot talent waar we de komende jaren nog veel ple zier aan kunnen beleven", zei bondsbestuurder Sipke Caste- lein toen de eerste teleurstel ling was verwerkt. Meliesie Voor Ellen Meliesie was de vier de positie het maximaal haalba re. „Ik probeerde in de startfase aansluiting met de eerste drie te houden. De eerste 500 meter lukte dat tot mijn verbazing". Maar gaandeweg de race kreeg de Zwolse fysiotherapie-docen- te het steeds zwaarder. „Ik kreeg duidelijk de terugslag en moest nog heel hard vechten om de vierde plaats vast te hou den. Ik was zo moe dat ik het tempo niet meer omhoog kon krijgen". Het minst content was de mah- nen dubbeltwee. Van Bekkum en Boddeke raakten na een goe de eerste 500 meter het contact met de koplopers langzaam kwijt. „We kwamen macht tekort", was na afloop de mening van Boddeke, die de topsport vaar wel zegt. „Dat komt omdat we dit seizoen ten opzichte van onze tegenstanders te weinig hebben getraind. Er zijn steeds meer ploegen die zich alleen maar met roeien hoeven bezig te houden. Wij moeten ook aan onze maatschappelijk carrière denken". Van Bekkum aarzelt nog of hij zijn sportloopbaan zal voortzet ten. Zandvoort - Jos Verstappen heeft ook tijdens zijn achtste race in de zeer competitieve Opel Lotus klasse de concur rentie overtuigend achter zich gelaten. Voor de zevende keer in zijn eerste raceseizoen ging Verstappen zegevierend over de finish, daarmee de Nederlandse titel officieus veilig stellend. Al tijdens de trainingen was het duidelijk dat de 20-jarige Marl- boro-coureur Jos Verstappen in zijn door Van Amersfoort Ra cing geprepareerde Opel Lotus formulewagen op korte termijn zijn horizon moet verleggen. De plannen om volgend seizoen in de Formule 3 klasse uit te ko men zijn dan ook zeker niet te hoog gegrepen. En ook in de 25 ronden tellende race, was Ver stappen een klasse apart, maakte een uitstekende s (n en liet de concurrentie ver ter zich. „Nu kunnen we ons op series concentreren", me(in Verstappen tevreden na zege. „De titel hebben we v ,g gesteld en over twee weker U] den we op Francorchamps i de Euroseries in het bij gramma van de Grand Prix' Na de race werden de mot<5e van Jos Verstappen, Alain >L Wordragen en Frank E{ naar Duitsland gestuurd een formele controle. De u' gen blijven daardoor welisv )e officieus, maar omdat de m u ren door de Opel-fabriek verzegeld is dit slechts een g maliteit. Softbalsters laten titel aan Italië Barcelona - Drie kilo fruit per persoon, 88.000 telefoontjes, slechts 7000 condooms, 95 ton vlees, 700.000 broodjes en 130.000 eieren. Dat is een klei ne inventarisering van het con sumptief gedrag in het Olym pisch dorp door atleten en offi cials tijdens de Spelen van Bar celona. „We hebben vijf mensen per mi nuut geaccrediteerd; in totaal zo'n 130.000, onder wie 39.461 leden van de Olympische fami lie", zei organisator Josep Mi- quel Abad. Volgens de officiële cijfers zijn er gedurende de 30 dagen dat het Olympisch dorp open was en de zestien dagen dat de Olympische vlam brandde aan atleten en begeleiders 665.773 maaltijden geserveerd. Om de winnaars te huldigen zijn 1795 medailles uitgereikt: 585 gou den, 575 zilveren en 635 bron zen. Volgens het COOB zijn, on danks de vele lege plaatsen in de stadions, 3.092.000 toe gangsbewijzen aan de man ge bracht. Dat is meer dan de 80 procent van de beschikbare tic kets waar voor aanvang vanuit Om ergens te komen, maakte de Olympia-ganger bij voorkeur gebruik van het openbaar ver voer. De metro van Barcelona vervoerde gedurende die perio de 58 procent meer passagiers. De angst voor files dreef 40 pro cent meer pendelaars de trei nen uit de voorsteden'in. De atleten maakten ook dank baar gebruik van de medische voorzieningen in het Olym pisch dorp. De polikliniek van het 'Hospital del Mar' behan delde tijdens de Spelen 16.000 mensen. Slechts 41 van hun moesten worden opgenomen, 25 ondergingen een operatie. Het enige 'tegenvallende resul taat' in vergelijking met Seoul 1988 was het aantal dopingge- vallen. Er werden 1990 tests uitgevoerd, vijf daarvan vielen positief uit. Vier jaar geleden waren dat er nog veertien, waaronder de zeer geruchtmakende van Ben Johnson. AUTOSPORT Zandvoort De Nederland se Marlboro-Porsche rijder Patrick Huisman is op het circuit op het vliegveld van Diepholz in Duitsland op de tiende plaats geëindigd in een race om de Porsche Car- rera Cup.Huisman kende een goede race, maar omdat hij vanaf de 15e plaats moest starten zat er niet meer in dan de 10e plaats: „Vrijdags was ik tijdens de trainingen de concurrentie te snel af, maar zaterdags viel ik terug naar de 15e startpositie. Dat was jammer, maar in de race kon ik al snel een paar plaat sen goed maken en waren mijn tijden uitstekend. Vol gende keer hoop ik op een be tere startpositie zodat ik dan voorin het veld mee kan draaien". De race over 38 ronden eindigde in een over winning voor de Duitser Uwe Alzen. Patrick Huismans teamgenoot Wolfgang Land eindigde op de derde plaats. Uwe Alzen is ook leider in de tussenstand om de Porsche Carrera Cup. Bussum - Het abonnement van Nederland op de Europese softbaltitel is verlopen. Italië maakte zondag in Bussum een einde aan de hegemonie van de Oranje-softbalsters. Op de kortste manier. Door in de fina le de eerste twéé wedstrijden te winnen. Voor de Italianen was het de tweede titel. Eerder waren ze in 1986 (Antwerpen) te sterk voor Nederland, dat zes keer de hoofdprijs greep. In Bussum schoot Nederland in het week einde vooral in aanvallend op zicht tekort. Gisteren kwam de ploeg niet verder dan twee honkslagen. Het verlies van de geblesseerde Luciën Geels woog zwaar in beide duels. Coach Presburg gaf Oranje voor de finales de beste kans. „We moeten de Italianen ner veus maken", oordeelde „Op achterstand zetten raken Zuideuropeanen vai kook". Zijn ploeg gs aan de opdracht: 3-1 Op die stand raakte Nede e van de kook, en niet It Oranje gooide de titel te g v bel, toen Italië in de derde beurt vier punten bijeen ti De ploeg kwam daardoor op voorsprong van 5-3. In det vende innings verkleinde 0 p je de marge tot een punt, kwam niet verder. Een dag later waren de sters Anouk Mels en Soldi de kant van Italië zeven inn j] sterk op dreef. Neder kwam niet verder dan honkslagen en bleef punt j Italië bereikte één keei 1( thuisplaat, waarmee de werd veroverd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 18