Troostprijs voor Colin Jackson Ghirotto waardige vervanger Roche MiJnders bl|)ft no=een 'aar Leontien van Moorsel zint op wraak P O T Leidsche Courant i kJ 1 Ulil maandag 17 augustus 1992 i U ijf titels e Spartaan kmaar - Maria Jongeling eft zich in Alkmaar naar twee tionale kampioenschappen 'de baan gereden. De 17-jari- wielrenster van het Rijswijk- luk/De Spartaan werd bij junioren-dames eerste op de -int en de achtervolging. In klassementsrace moest zij de re laten aan Judith van der jjj rg uit Berkel en Rodenrijs. c -oen Lenting (De Spartaan) kte bij de nieuwelingen zelfs e Nederlandse titels. In de itervolging, 500m tijdrit en issementsrace toonde de 16- Delftenaar zich de beste. oberg coach bij bnkballers Quick lersfoort Bill Froberg is komende twee jaar coach van Amersfoortse honkbalhoofd- sser Smit Dorlas Quick. L jberg is de opvolger van Ri- 3rd Simon, die na een jaar te- jkeert naar Aruba. Amerikaan Froberg is sinds II werkzaam in Nederland, menteel leidt hij de over- igsklasser Gambro Twins in sterhout. Medio jaren tach- was hij twee jaar coach bij arlem Nicols. In 1989 werd uitgeroepen tot coach van durain niet meer de wereldbeker :ds José-Miguel Echavar- leider van Miguel Indu- n, heeft gedreigd dat Banes- rolgend jaar alle wedstrijden meetellen voor de wereldbe- zal mijden. De succesvolle |f d'equipe heeft al aange- ïdigd dat zijn renners dit raan geen enkele koers meer de WB zullen deelnemen, vindt de evenmenten te rpiaar. yenoord stuurt jonnen naar Oslo tterdam Wim Jansen, de hnisch directeur van Feye- ird, interim-manager Fred nkemeijer en trainer Geert IQ ijer bezoeken woensdag in o het eerste duel tussen ömsgodset en Hapoel Te il Tikva uit Israël in de voor de van het Europees kampi- p voor bekerwinnaars, return is twee weken later, winnaar van de tweekamp elt in de eerste ronde tegen - renoord. urskens wint atenloop idjinkfurt Carla Beurskens ft in Selingstadt bij Frank- een stratenloop over tien dimeter gewonnen. De Lim- 'gse, die na een lange blessu- eriode haar vroegere vorm degint te benaderen, maakte tijd van 34 minuten en 10 onden. Ze bleef de Duitse Fi er vijftien seconden voor. In Amerikaanse plaats Fal- ijuth eindigde Wilma van als tweede in een wed- ijd over 7,1 mijl (circa 11,4 tland kansloos gen de Zwitsers linn Het piepjonge Est- dse voetbalelftal heeft in de WK-kwalifïcatiewed- jd van groep 1, waarin ook !ië, Schotland, Portugal en zijn ingedeeld, niet kun- ïmponeren. 3000 toeschouwers in het Iriorg-stadion van Tallinn esten erkennen dat Het kers- se FIFA-lid geen partij was ir Zwitserland en terecht 0-6 verloor. De Esten de- hun uiterste best om ten j ïste een doelpunt te fabrice- maar ook dat lukte niet. manen is eelgerechtigd lUdrecht Ajax' aanwinst Litmanen is speelgerech- voor de Amsterdamse club. Finse international heeft werkvergunning gekregen. "m manen maakte gisteren nog n deel uit van de selectie van x, die bij SW/Dordrecht de v ïpetitie opende. Hij kwam naar Nederland, maar lelde het weekeinde met het lede elftal een internatio nal toernooi. Vanaf maandag hij deel uitmaken van de ifdselectie. straliër GA Eagles f venter Go Ahead Eagles zondag tegen Ajax een 3 oep doen op Jason van rk. De 24-jarige Australiër, tienvoudig international, J, leg dit weekeinde een werk- gunning van de Stichting ij )eidszaken. Het tijdstip was |i iter te laat om hem al tegen jnbuur op te stellen, p het moment dat het sein op 'en stond, was het in Austra- in de nacht", aldus Go ead Eagles-trainer Jan Ver- a ijen. „We konden de Austra- j che voetbalbond, die hem vrij iet geven, niet meer berei- Moses Kiptanui en Colin Jackson zorgden tijdens het atletiekgala 'Weltklasse in Köln' voor de hoogtepunten met een wereld- en een Europees record. De Keniaan onttroonde op de 3000 meter daarmee de Marokkaan Said Aouita, die 20 augustus 1989 op dezelfde baan zijn record liep. Keulen Colin Jackson kreeg zijn revanche. Hij scherpte tij dens het atletiekgala in Keulen zijn Europese record op de 110 meter horden aan tot 13,04 se- conden. De Brit heeft dat re cord al sinds 11 auguëtus 1988 (13,11 in Sestrières) in zijn be zit. Op 28 januari 1990 liep Jackson in Auckland 13,08 en 10 juli jongstleden haalde hij daar in Londen nog eens twee- tiende seconde van af. Juist die laatste prestatie had nog eens de favorietènrol van Jackson op de Olympische Spe len bevestigd. Barcelona werd echter een enorme deceptie voor hem. De trainingsgenoot van de Canadees Mark McKoy, die wel een geslaagde greep deed naar het goud, verspeelde zijn kansen toen hij in de finale hardhandig in aanraking kwam met de derde horde. Jackson beschouwde het nieu we Europese record slechts als een troostprijs voor de misluk king op de Montjuic. „Ik ben er heus wel blij mee", zei hij. „Ik ging soepel over de horden en was nog nooit zo snel. Maar er weegt niets op tegen het missen van het goud in Barcelona. Ja, WIELRENNEN toch wel. Dat is de eerste plaats over vier jaar in Atlanta". Drie dagen eerder had Jackson met 13,07 seconden in Sheffield blijk gegeven van zijn constant goede vorm. Kiptanui haalde het wereldre cord drie kilometer weer terug naar Kenia. Toen Aouita drie jaar geleden in hetzelfde gala zijn toptijd liep, verdrong hij de legendarische Henry Rono van de recordlij sten. Rono was niet minder dan ruim elf jaar de snelste ter wereld met 7.32,1. Aouita deed er anderhalve se conde af, Kiptanui kwam nu tot 7.28.96. Ideaal Het frisse, maar kalme weer was ideaal voor een recordpo ging. Bovendien zorgde de Amerikaanse haas Greg White- ley voor het juiste ritme over de eerste twee ronden, die werden afgelegd in exact twee minuten. Na 2000 meter, toen de Keni aan Cheruiyot de leiding had, leek het er met een tussentijd van 5.04,07 op dat het record buiten bereik zou blijven. Toen kwam de enorme opmars van Kiptanui, die onder de voortdu rende ovaties van de 38.000 toe schouwers steeds sneller leek te lopen. Hij was zelf na afloop nog het meest verbaasd over het nieuwe wereldrecord. „Ik had dat niet voor mogelijk gehouden", zei de nog nauwelijks van een blessu re herstelde Kiptanui, die de Spelen miste omdat hij op de nationale selectiewedstrijden faalde. „Ik achtte Baumann daar eerder toe in staat". Kipta nui heeft voor woensdag in Zü- rich een verbetering van het wereldrecord op de 3000 meter steeple chase in gedachten. Linford Christie kreeg in zijn tweede race als Olympisch kampioen op de 100 meter een nederlaag te slikken. De 32-ja- rige Brit moest de tien jaar jon gere Nigeriaan Olapade Adeni- ken voor laten gaan (10,13 om 10,15 seconden). De nummer drie, de Amerikaan Dennis Mit chell (eveneens derde in Barce lona), liet dezelfde tijd afdruk ken als Christie, die lang niet zo flitsend van start ging als op de Spelen. Christie, die donderdag in Sheffield nog wel won in 10.35, was na afloop realistisch: „Adeniken liep vandaag beter dan ik. Wat kan ik er nog aan toevoegen. Mijn start is wel eens beter geweest. Ik had moeite mijn balans te vinden". Kampioenen Christie bevond zich in goed ge zelschap. Van de twaalf olympi sche kampioenen, die in Keulen aan de start verschenen, zege vierden er slechts vier: de Duit se Heike Drechsler (voldoende aan 7,06 m), wereldrecordhou der Kevin Young (VSt) op de 400 m horden (in 47,42 secon den, de een na beste tijd dit jaar), de GOS-atlete Jelena Ro- manova op de drie kilometer in de beste wereldseizoenprestatie (8.33,72) en de Amerikaanse hinkstapspringer Mike Conley (17,40). De Amerikaanse Gwen Torren- ce leed op haar 'gouden' 200 meter een pikante nederlaag te gen de GOS-atlete Irina Priva- lova, die ze in Barcelona nog had beschuldigd van dopingge- bruik. De Oosteuropese liep de halve baan in 22,13, Torrence finishte in 22,31. Bij afwezig heid van olympisch kampioene Ellen van Langen won Lilia Noeroetdinova (GOS) de 800 meter in 1.58,83. Gail Devers, Olympisch kampioene 100 me ter, bleef nu wel overeind op de zelfde afstand met horden 12,60), voor haar Amerikaanse landgenotes Tolbert en Martin. De drie Nederlanders, die aan de start verschenen, maakten geen indruk. Christien Toon- stra eindigde als negende op de 3000 meter. Haar tijd van 8.49,25 was bijna vier seconden boven haar persoonlijke record. Ze klaagde over vermoeidheid. „Ik heb na de Spelen veel gesla pen om te herstellen. Pas van daag voelde ik me weer een beetje normaal. De laatste ron- De Amerikaan Kevin Young gaat als een pijl over de horden. Hij eindigde in Keulen als eerste in 47.42. de viel tegen", zei Toonstra, die in Barcelona de tien kilometer liep. In een B-loop over 800 me ter werden Leon Haan zesde (1.47,06) en Toon Baltus tiende (1.49,30). Elly van Hulst, die zich oorspronkelijk wel had aangemeld, kwam niet opda gen. ROEIEN C—Montreal Trainingscoördi- de jongens en meisjes. Tom Leeds Drie dagen geleden wist hij nog niet dat hij in de Wincanton Classic diende te verschijnen. De hoofdwonde van Stephen Roche bezorgde Massimo Ghirotto gistermor gen een plaatsje in de ploeg van Carrera voor de zevende wed strijd om de wereldbeker. Ruim zes uur later, werd de 31- jarige Italiaan in Leeds als win naar gehuldigd voor Jalabert en Cenghialta. Ghirotto toonde zich een meer dan waardig ver vanger voor de Ier. Steven Rooks eindigde als beste Neder lander op de zevende plaats. In de nadagen van zijn loop baan, die in 1983 begon, behaal de de kalende ploegmakker van Chiappucci een van zijn mooi ste overwinningen na de ritze- ges in de Tour van 1990 en in de Giro vorig jaar. De triomf in Leeds was pas de zestiende in zijn tienjarige carrière als be roepsrenner, die verleden jaar door een heupbreuk een abrupt einde leek te krijgen. De artsen twijfelden of hij nog ooit op niveau de wielersport zou kunnen beoefenen. Weken lang duurde het herstel en een terugkeer op het hoogste plat form leek een illusie. „Vandaag heb ik definitief aangetoond mijn vorm van voor het ongeluk terug te hebben", glunderde de Italiaan, die in de stand om de wereldbeker een geweldige sprong maakte naar de negende plaats, die hij met Chiappucci deelt. Ghirotto was de hele dag de gro te animator. Met uiteraard Chi appucci in zijn buurt. Het lijkt wel of Carrera het synoniem is voor aanvallen. De renner uit Padua deed tijdens de afgelopen Tour ook al nauwelijks onder voor de aanvalslustige kopman nen Chiappucci en Roche. Ghirotto kreeg voor zijn in spanningen de welverdiende beloning. In de laatste van de twee omlopen van acht kilome ter in Leeds liet hij medevluch ter Jalabert achter. „Ik zag dat hij moe was. En dat hij veel at om nieuwe krachten op te doen. Dat was voor mij het moment toe te slaan". Ghirotto maakte na 150 van de 236 kilometer deel uit van een kopgroep van elf die gevormd was nadat Dave Rayner uit de Buckler-ploeg van Jan Raas in eigen omgeving een tijdje voor op had mogen fietsen. Het elftal koplopers bestond naast Ghi- rotto uit Chiappucci, Jalabert, Zülle, Jeker, Argentin, Cenghi alta, Alcala, Sunderland, Roos- en en Steven Rooks. Een sterk, goed samenwerkende groep, waaruit 35 kilometer voor de fi nish Jalabert en Ghirotto ont snapten. Op dat moment be droeg de voorsprong op het sterk verbrokkelde en versla gen peloton al ruim vier minu ten. Uitbraak Rooks zag geen kans de uit braak van de Italiaan en Frans man te beantwoorden. Ook al omdat de twee vluchters zich in de rug gesteund wisten door ploegmakkers. Jalabert door Zülle, Ghirotto-door Chiappuc ci. „Het was moeilijk daar tegen op te boksen", berustte Rooks. „Ik was vandaag goed, nog niet super, maar ik voel dat de vorm groeit". Dat bewees de dit jaar teleur stellende Noordhollander afge lopen donderdag al door de klimtijdrit in de Ronde van Ga- licia te winnen. „Ik heb na de Tour twee weken rustig aan ge daan. Alleen getraind. Ik wilde in de Ronde van Frankrijk wel beter rijden, maar het lukte niet. Ik werk nu toe naar het WK. Het parkoers ligt me wel. Een uitschieter zou me niet slecht uitkomen Met die laatste opmerking doelt de 32-jarige kopman van Jan Raas op het feit dat hij waar schijnlijk naar een nieuwe ploeg moet uitkijken. Rooks be weert echter genoeg aanbiedin gen te hebben. Ook uit Spanje, zoals Van Poppel en Alcala, die zijn goede vorm zondag onder streepte door als zesde te fini shen en in de tussenstand op te klimmen naar de derde plaats. Op 29 punten achterstand van Ludwig die zondag na 190 kilo meter opgaf. De Duitser uit de ploeg van Peter Post, die defini tief overstapt naar Telekom, was niet de enige, want 63 ren ners gaven met hem op. „Het traject lijkt op Luik-Bas tenaken-Luik", zei Rooks. „Op sommige plaatsen zijn de be klimmingen zelfs nog zwaar der. Dat het een lastige koers is, be wijst wel de samenstelling van de kopgroep en het feit dat het peloton om dertien minuten fi nishte". Montreal Trainingscoördi nator René Mijnders blijft in elk geval nog één jaar in dienst van de Koninklijke Nederland se Roeibond (KNRB). In die pe riode houdt hij zich bezig met een nieuw beleidsplan. Impul sen zijn nodig, omdat een groot aantal roeiers na de Olympi sche Spelen in Barcelona top sport vaarwel zegt. Kernwoord in het nieuwe plan is 'begeleiden' in plaats van 'se lecteren'. „De lange weg naar de top moet via een duidelijke begeleiding beter begaanbaar worden", is de mening van de coördinator. Slaagt Mijnders in zijn opzet dan heeft hij de inten tie tot de Olympische Spelen van Atlanta (1996) door te gaan. De coördinator wil het accent bij de begeleiding verleggen naar de categorie junioren. Vroeger zorgden de verenigin gen daarvoor en stroomden ex- junioren vanzelf door naar de top. Roeiers als Nico Rienks, Henk-Jan Zwolle, Ronald Flo rijn en Frans Göbel zijn bij voorbeeld als junior begonnen. De doorstroming stagneert ech ter de laatste jaren. Voor de we reldtitelstrijdjunioren, die deze week in Montreal wordt gehou den, werden slechts twee teams geselecteerd: een dubbelvier bij de jongens en meisjes. Tom van der Beeke, binnen de commissie toproeien (CTR) belast met de selectie van de junioren, is al blij als deze twee ploegen rede lijk presteren. Het is volgens hem nodig de verenigingen te stimuleren sterke juniorenaf delingen op te bouwen. Ook zal de begeleiding van de roeibond meer structuur moeten krijgen. Selecteren Op dit punt krijgt Van der Beeke bijval van Mijnders. „Tot nu toe beperkte de roeibond zich bij de junioren tot selecte ren. Dat moet veranderen". Mijnders denkt dat in elk geval een fulltime trainingscoördina tor moet worden aangesteld. „Die moet de verenigingscoa- ches gaan begeleiden". Hij heeft 150.000 gulden extra no dig om zijn beleidsplan rond te krijgen. „Dat geld zal voor een aanzienlijk deel uit subsidies en sponsoring moeten komen". Volgens Mijnders is haast gebo den. Zijn beleidsplan moet nog door het bestuur van de roei bond worden goedgekeurd! „Als daarmee te lang wordt ge wacht, zijn we weer een jaar verder en is het te laat. Ieder een moet goed beseffen dat dit de enige manier is nieuwe suc cessen mogelijk te maken". COOB houdt in oktober uitverkoop FOTO AP De Italiaan Massimo Ghirotto heft de armen ten hemel. De renner won in Leeds de Wincanton Classic. Luz Ardiden Leontien van Moorsel zint op wraak. Op re vanche voor de voor haar te leurstellend verlopen Olympi sche Spelen, waarvan ze met lege handen terugkeerde. De Brabantse wereldkampioene heeft de Ronde van Frankrijk voor vrouwen als het terrein voor haar wraakexpeditie uit gekozen. In het weekeinde sloeg ze tot twee keer met succes toe. Ze werd zowel winnares van de tweede als de derde etappe. De leiderstrui bleef evenwel nog buiten bereik van de pupil van bondscoach Piet Hoekstra. Die kwam gisteren in bezit van de Frangaise Jeannie Longo. Van Moorsel blesseerde zich bij een val aan de rechter-elleboog en -dij, maar het weerhield haar er niet van zaterdag te winnen en zondag Longo achter zich te laten in het Franse skioord, waar dit jaar Cubino nog een etappe in de Ronde van Spanje won na een waar slagveld. Bergop Zaterdag won Van Moorsel in de sprint bergop de tweede etappe in Chauvigny, voor Za- gorska en Nëlson. Zondag streed zij met Jeannie Longo op de flanken van de Pyreneeën om de dagprijs. De wereldkam pioene bleek daarbij over de meeste kracht te beschikken, ondanks de opgelopen blessure. Twee tellen voor de Frangaise bereikte ze de top in Luz-Ardi- den. Haar achterstand in het al gemeen klassement bedraagt een seconde. De derde etappe stond in het te ken van een vlucht van Astrid Schop. De ploeggenote effende het pad voor Van Moorsel. In de beklimming naar Luz Ardiden werd zij bijgehaald door het tweetal. Van Moorsel verklaarde na de finish alleen in het begin van de etappe last te hebben ondervon den van de blessures. „Op het moment dat de berg opdoemde, voelde ik niets meer". Barcelona Handelaren en verzamelaars worden uitgeno digd zich te melden voor de gro te uitverkoop van het COOB. Het organisatiecomité van de Olympische Spelen in Barcelo- Kampioenen wegraces al bekend Assen Tot onvrede van de coureurs bleken de wedstrijden voor het Open NK wegrace te vens de beslissende voor de na tionale titelstrijd. De rijders vernamen donderdag dat de voor 13 september op het pro gramma gezette NK-races ver vallen, omdat er op die datum op de baan van Assen een aan tal internationale wedstrijden wordt afgewerkt. Een aantal nationale kampioe nen was daarom gistermorgen voor aanvang van de races al be kend. Voor Westlander Van Gaaien een bittere pil, omdat hij juist in de vorige race zijn eerste plaats in de 250cc-klasse had moeten afstaan. Jeffrey de Vries (superbikes) en Johnny Verwijst (supersport 600) waren door het wegvallen van de laatste kampioensronde al zeker van de titel. Fokko Kui per (250cc), Ron Reniers (125cc) en Theo van Kempen- /Geral de Haas (Zijspannen) voegden zich daar nog bij. Op Assen wordt op 13 septem ber een Grand Prix voor de zij- spanklasse gereden met daar naast een E K-race in de 125cc- klasse en een wedstrijd voor de wereldtitel superbikes. na gaat in oktober een groot deel van het bij het evenement gebruikte materiaal bij opbod verkopen. Spullenbaas Jordi Pares heeft op zijn lijstje met aanbiedingeii onder meer drie piano's staan, achter de hand gehouden voor het geval de muziekinstallatie dienst zou weigeren bij het tur nen en de ritmische sport gym nastiek, de 50 paarden waarop de deelnemers aan de moderne vijfkamp hebben gezeten en 25.000 weinig beslapen bedden uit het Olympische dorp. Verder komen computer-, vi deo- en keukenapparatuur, fietsen, luxe wagens, speren, de parketvloer van de handbal zaal, asbakjes, thermometers, koffiezetapparaten, chronome ters en zelfs de erepodia onder de hamer. Het COOB, dat voor al deze benodigdheden in totaal zo'n 160 miljoen gulden betaal de, hoopt bij deze openbare ver koop tenminste een derde van de investering terug te halen. Verwacht wordt dat de keuken apparatuur en computers ge makkelijk hun weg zullen vin den naar de restaurants, zie kenhuizen en scholen in Barce lona. Moeilijker zal het zijn 25.000 bedden aan de man te brengen. Overwogen wordt een deel te exporteren. Bij de verkoop krij gen medewerkers van het COOB, de stad Barcelona, de Catalaanse autoriteiten en het Spaans Olympische comité voorrang. De chauffeurs van de 2000 olympische auto's hebben het eerste recht de wagen, waarin ze enkele weken vip's rondreden, te kopen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 17