Rebellenclub op kaartenjacht Geen kater, wel katterig gevoel' Vitesse maakt woorden waar Formidabele vrije trap van Van Geel Sport Duits voetbal tussen de bierreclames FC Utrecht mist voor spektakel te veel basisspelers Leidse Courant MAANDAG 17 AUGUSTUS 1992 de Dordtse ie immedijk blameerde V/Dordrecht '90 zich en Ajax door zijn ièehoorlijk spel. De kaart van Peter "fendse, de eerste van seizoen, was het jtepunt van een reiende wedstrijd, door Ajax met 0-3 ■d gewonnen. Gijsbert Spierenburg Irecht SW/Dordrecht eeft haar plannen voor dit en dadelijk in de eerste de competitiewedstrijd, gis- Jj iddag tegen Ajax, duidelijk ,akt. De rebellenclub van litter Den Braven gaat op tenjacht. Met vier gele en ode staan de cowboys op de [g lijst voorlopig met stip ge- :rd. Het record van FC Den dat vorig seizoen goed voor 55 keer geel en vier rood, wankelt. ;en stelletje gedrogeerde •mannen schoten de para- ardjes van de beruchte fu- je ïb uit Dordrecht gisteren e startblokken. Met gebal- list denderden de matado- uit de spelerstunnel. De laten bezweken bijna on- le druk en in het veld gaf yjr, de kersverse aanwinst ploeg, Bergkamp in n een hand meteen een nadige body-check. De ver der had geluk dat scheids- e er Uilenberg net even de I re kant uitkeek, ictiek van SW tegen de ge- nmeerde tegenstander messcherp: intimidatie en 0|3catie. De onbeschaamd- vierde hoogtij. Respect be er voor niemand. Er werd lopt en gevloekt met de on eerlijke Barendse in een Irol. Dank zij het kordate iden van Uilenberg vielen slotte geen gewonden. De ;er bluste het vuur tijdig en serie kaarten. 'j ïer Van Gaal maakte zijn den een groot compli- voor hun'zelfbeheersing, ianier waarop SW ons te- et is getreden, is niet de er waarop voetbal ge- moet worden. De dsrechter heeft adequaat ireden, hoewel hij mis- n wel wat meer kaarten logen trekken", arena aan de Krommedijk amper tien minuten ver en, toen Uilenberg al drie ers op de bon had geslin- Boessen wegens ruw spel, len voor het wegtrappen Een historisch moment. Scheidsrechter Uilenberg geeft Peter Barendse de rode kaart. Het is de eerste van het seizoen. van de bal bij een vrije trap voor Ajax en Schmidt vanwege diens kritiek op de leiding. De vierde kaart haalde de scheidsrechter kort voor rust tevoorschijn voor Barendse na diens zoveelste on smakelijke overtreding tegen Bergkamp. Geel was zijn deel en vervolgens rood, toen hij meende Uilenberg ook nog eens voor rotte vis te moeten uitma ken. Scheidsrechter noch speler was na afloop bereid te herhalen wat er was gezegd. Uilenberg: ,,De speler Barendse heeft de scheidsrechter op grove wijze beledigd. Herhaaldelijk. Ik ben niet kinderachtig, maar Ba rendse ging te ver". Volgens Kraay, die er nooit omheen draait, had Barendse de scheidsrechter uitgemaakt voor 'lamzak'. Na de afgang van Barendse was de strijd nagenoeg gestreden. Op oorlogssterkte was de thuis club al geen partij voor de in alle opzichten superieure Amster dammers, met tien man was het helemaal rijp voor een debacle. De schade bleef ten slotte tot 0- 3 beperkt, niet in de laatste plaats omdat de Ajacieden na rust met hun dure benen geen al te grote risico's meer wen sten te nemen. Barendse hangt een zware straf boven het hoofd, zijn zoveelste. Als het een beetje meezit wordt de Hagenaar zo ongeveer tot en met de Kerst geschorst. Daar hoeft niemand rouwig om te zijn. Dit soort raddraaiers kan op de velden worden gemist als kiespijn. Op het ereterras schudde voor zitter Den Braven zijn wijze hoofd. Met zijn personeel is de grote baas de laatste tijd inder daad niet bijster gelukkig.' Vo rig seizoen gebruikte hij in dit verband al eens de termen 'lui' en 'crimineel'. Als hij zijn club wil redden, onderneemt de man stappen. Gisteren zaten er in Dordrecht nog zevenduizend mensen op de tribune. „Maar de eerstvolgende thuiswed strijd zitten er weer achthon derd", klaagde een sponsor die de moed schijnt te hebben opge geven. „Daar kun je donder op zeggen". Als trainer had Han Berger de illusie dat hij de 'zwa re jongens' dit seizoen weer op het rechte spoor zou krijgen. Vorig seizoen was collega Verèl in Dordrecht, nog onder die ge sel gesneuveld. Met een nieuw huishoudelijk reglement dacht Berger het wel te kunnen kla ren. De spelers beloofden hem zelfs beterschap, ze zouden een waardig visitekaartje zijn. „De wedstrijd was vrij pittig, ik geef het toe. Ik pleit niemand vrij, maar de scheidsrechter heeft wel met twee maten gemeten. Ik heb aan de andere kant ook overtredingen gezien die be straft hadden moeten worden. Dit is klasse-justitie en daar word ik doodziek van Verdienstelijk debuut Ajax speelde in Dordrecht giste ren z'n vijfde wedstrijd in ne gen dagen. Vorig weekeinde stond het in het Amsterdam- toernooi tegenover Borussia Dortmund en PSV, de afgelo pen week had het om de pen ningmeester te gerieven" nog even meegedaan aan een toer- nooitje in Catanzaro. Een verre van ideale voorbereiding, maar het had voor de Amsterdam mers geen vervelende conse quenties. Met Overmans voor Petersen (voetblessure) en Vink voor Alflen (gepasseerd) walsten de UEFA Cup-winaars soepeitjes over de kansloze te genstander heen. Overmans, die verdienstelijk debuteerde, bereidde de treffers van Berg kamp en Blind voor. Het derde Amsterdamse doelpunt kwam op naam van Pettersson. Opstellingen: SW: Hiele; Boessen, Wilster man, Barendse, Mulder; Lief den, Kraay jr. (Langerak), Van Wattum; Slagboom, Schmidt, Wouden. Ajax: Menzo; Silooy, Blind, De Boer; Vink, Jonk, Kreek; Over- mars, Bergkamp, Pettersson, Roy. René Dons loven „Geen kater, wel een katterig gevoel", verwoordde PSV-trainer u Westerhof zijn mening na 3£ p van de met 2-0 gewonnen trijd tegen Roda JC. De er van de landskampioen onmogelijk tevreden zijn het vertoonde spel. PSV variatie en snelheid in de d. verwijt dat vooral Römario jjiuza Faria en Wim Kieft moeten aantrekken. Hoe- Ie laatste het excuus mag r( leren, dat hij lange tijd ge- eerd is geweest. Kieft de zodoende zaterdag pas zijn eerste wedstrijd. Voor raziliaanse publiekstrek- j eldt dit niet. Romaria vier- ;en Roda JC nog vakantie, eine spits viel op geen goe- j tie te betrappen, prio was zelfs mede verant- ielijk voor menig misver- I. In de communicatie met Kieft ging het volledig mis, het tweetal veel te veel rlies leed. Wim Kieft [e kte nog wel het genoegen |s nmaal te scoren 1-0, in de minuut). Dat lukte Roma- et. De Braziliaan kreeg in rste helft twee goede mo theden, maar in beide ge miste zijn inzet overtui- Westerhof greep niet in. omdat hij spelers de kans >m zelf uit een dal te n en doordat hij zaterdag gand achter de hand had. jjlalusha, Heintze, Vanen- j Numan (zeker drie weken 0 schakeld) kon hij immers beroep doen. Westerhof daardoor gedwongen met als Schreuder en (Marco) Een mislukte actie van Romario. Hij probeert ten koste van Nascimento een strafschop te versieren. Romario ben ik uiter- niet tevreden", luidde het iel van Hans Westerhof. i blessure kan hij niet aan- in, want hij is volledig fit. de reden van zijn falen is est, weet ik niet. Hij zat ioals Wim Kieft piet in de wedstrijd, maar de laatste be perkte zich tot de basis. Wim werkte hard en probeerde het spel zo simpel mogelijk te hou den. Romario daarentegen maakte het steeds ingewikkel der. Maar Kieft en Romario wa ren niet de enigen die het van avond liéten afweten. Ook het rendement van Gica Popescu was niet bevredigend, maar hij had evenals Kieft het voordeel dat hij scoorde". Verprutst PSV had in de eerste competi tiewedstrijd het geluk dat het in Roda JC een zwakke tegenstan der had, want anders was het voor de landskampioen erg moeilijk geworden. De thuis club kreeg in de eerste helft een vijftal goede kansen, maar alle mogelijkheden werden simpel verprutst. De mooiste kansen waren nog voor Romario, maar die was niet in normale doen. Na de rust moest het Eindho- vense publiek nog 24 minuten wachten op het eerste PSV- doelman. Een voorzet op maat van de goed spelende Juul El- lerman plofte via het hoofd van Wim Kieft achter Roda JC-doel- man Ronald Waterreus: 1-0. Twaalf minuten later velde Qica Popescu definitief het von nis over de gasten door een vrije trap snoeihard in te schieten: 2- 0. Roda JC kon hier nauwelijks iets tegenover stellen. De ploeg, uit Kerkrade verhinderde met succes een Eindhovense mon sterscore, maar kon hierdoor zelf oök njet gevaarlijk worden. En die enkele keer dat Roda JC met succes leek te counteren, verzaakte de van De Graaf schap gekomen Peter Hofstede om zijn vrij staande ploeggeno ten aan te spelen. „Gezien onze zéér moeizame voorbereiding, ben ik met dit resultaat niet ontevreden", al dus Adri Koster. „Aan het eind van vorig seizoen waren wij ge noodzaakt om onze betere spe lers te laten vertrekken, omdat wij ze niet meer konden beta len. We hebben dus een totaal nieuwe ploeg. De jongens zijn nog niet aan elkaar gewend. Dat is jammer. Want ik weet ze ker dat wij hier meer hadden kunnen weghalen. Af en toe kregen wij de mogelijkheden om te counteren. Als wij daarop wat slimmer hadden inge speeld, had een puntje zeker tot de mogelijkheden behoord". PSV hoeft volgende week niet in actie te komen. Het duel te gen RKC is door de burgemees ter van Waalwijk verboden en door de KNVB uitgesteld, om dat PSV een te druk program ma heeft. „Ik reken die man nu tot mijn beste vrienden", grap te Westerhof. „Kalusha en Va nenburg krijgen een week lan ger de tijd om te herstellen". Opstellingen: PSV: Van Breukelen; Van Aer ie, Van Tiggelen, Popescu, Koe man; Schreuder (61. Beerens), Linskens, Ellerman, Marco de Jong; Kieft en Romario. Roda JC: Waterreus; Ihalauw, Luijpers, Nascimento, Ter Avest; Van de Luer, Jansen, Hanssen, Vanderbroeck (71. Ajah); Haan, Hofstede. Bonn Overspoeld door bier reclames hebben miljoenen Duitse voetbalfans dit weekein de kennis gemaakt met 'Ran', het sportprogramma van de commerciële zender SAT 1, dat exclusief de Duitse Bundesliga mag uitzenden. Vijf jaar lang, en de omroep heeft daarvoor de recordsom van 700 miljoen D- mark televisierechten betaald. Kassa! Niet alleen voor de voet balbond, maar ook voor de Bun- desligaclubs, die elk gemiddeld zo'n 4 miljoen Mark uit de tele- visiepot krijgen, jaarlijks. Dus heeft SAT 1 over gebrek aan medewerking niet te kla gen: besturen, trainers, verzor gers, spelers, allemaal weten ze dat ze aardig moeten zijn tegen de tv-boys van SAT 1. Dat bleek ook bij de première. Zelfs de eerste uit het veld gestuurde voetballer van dit seizoen bleek aan de zijlijn al bereid zijn spon tane commentaar te geven. Al leen trainer Udo Lattek voelde zich in zijn buitengewoon op zichtige trainersoutfit voor de camera's belachelijk gemaakt. SAT 1 heeft de slag om de tele visierechten tenslotte gewon nen en daarmee vooral rivaal RTL Plus de loef afgestoken. Tegelijk werd dit weekeinde een stukje tv-historie afgeslo ten: de 'Sportschau' bestaat niet meer. Dertig jaar lang zond de ARD de Duitse voetbalcom petitie uit; zo'n 3,5 miljoen kij kers trok dit programma de laatste jaren en presentator Heribert Fassbinder is afgelost door de vlotte, ambitieuze 36- jarige sportchef van SAT 1 en presentator Reinhold Beck- mann. Het is wennen; een nieu we presentator in jeans en t- shirt is wel erg on-Duits. Voor ARD en ZDF blijven voort aan de kruimels, want 'Ran' moet de natie gaan boeien, al lukt dat de eerste keer nog niet massaal. Beckmann staat voor 400.000 D-mark per jaar op de salarislijst van zijn omroep. De charmante dienstweigeraar, die veel geleerd heeft bij een Keulse piratenzender, meent dat het voetballen journalistie- ker moet worden gepresenteerd en niet meer zo statisch in beeld moet worden gebracht. Maar zelfs 'Ran' heeft moeite om saaie wedstrijden boeiend te maken. Des te beter lukt het bij spannende partijen. Dankzij een veelvoud aan camera's die op de meest onverwachte plaat sen boven en rond het speelveld staan. Het gevolg: verrassende beelden, ongewone close-ups, super vertraagde beelden, mini- interviewtjes ook tijdens de wedstrijd. Een uit de Muppet- show weggeglipte stoffen pop moet zelfs wat humor in het programma brengen. „Ik geef mijn team tot november de tijd om het programma smoel te ge ven", zei Beckmann. Die tijd lijkt hij nodig te hebben. Zijn eerste 'Ran' was dankzij de overvloedige reclames eerder dorst- dan smaakverwekkend. DOOR PlETER VAN DER LAAN Utrecht Het kan spoken in de Galgewaard, maar dan moet FC Utrecht wel volledig zijn. Tegen FC Den Bosch ontbra ken vier basisspelers, waardoor de debutant tot z'n grote ver rassing na negentig minuten met 1-1 van de mat stapte. FC Utrecht-trainer Ab Fafié zag vrijdag de bui al hangen. Toen kwam Marcel van der Net als Quasimodo de kleedkamer binnen ('Het schoot op de trai ning opeens in m'n rug') en strompelde Marcel Liesdek kreunend achter hem aan. Spitsspeler Wim van der Ark had zich al afgemeld. „En in mijn elftal is elke wijziging voel baar. Ik heb niet zo'n brede se lectie. Dat heb je kunnen zien", aldus Fafié na afloop. FC Utrecht verspeelde goodwill op de eerste speeldag van de PTT Telecompetitie. De ploeg werd na afloop gehoond door zijn eigen supporters. De for matie van Fafié speelde te ste riel om FC Den Bosch, dat am per een elfal op de been kan krijgen, over de kling te jagen. Niet aleen de jongeren, maar ook routiniers als Roest, Plug- boer en Smolarek lieten het gis teren afweten. De 1-0 voorsprong werd verkre gen via een corner. Heel Den Bosch trapte over de bal waar na Oosterhuis de nerveuze Vonk in de 14e minuut ver schalkte: 1-0. Daar bleef het bij in de eerste helft, waarin FC Utrecht moeite had om de spit sen in de diepte aan te spelen. Smolarek werd vaak op ver keerde momenten aangespeeld, terwijl Oosterhuis steeds moei te had om op een egaal veld de bal onder controle te krijgen. Daarbij ontbrak de steun van de middenlinie. De enige, die Den Bosch-goalie Vonk in ge vaar bracht, was zijn verdedi ger Volkerink. Zijn angst voor een doodnormale terugspeelbal was zo groot, dat hij de bal ver speelde aan Oosterhuis. Diens inzet kon door Vonk echter tot corner worden verwerkt. Schoen Ook in het tweede bedrijf ver zuimde FC Utrecht toe te slaan. Smolarek miste glijdend een voorzet van Oosterhuis, terwijl Bijl tweemaal op luttele meters van het FC Den Bosch-doel zijn schoen niet achter de bal kon krijgen. Daarna trad er een ijze ren voetbalwet in werking: de ploeg die niet scoort, wordt af gestraft. „Je kon er op wach ten", bromde Fafié. „We lieten ons steeds verder terugdrij ven". Dirk Jan Derksen werd de held van Den Bosch. Hij kop te de bal in de 80ste minuut fraai achter Van Ede: 1-1. Trai ner Hans van der Pluijm sprong een gat in de lucht en overdreef later dat FC Den Bosch de meeste kansen zou hebben ge had. Gevoelsmatig betekende de deling een overwinning voor de Bosschenaren, die niets in de eredivisie te zoeken hebben. Overigens blijft Van der Pluijm op zoek naar versterking, ook al beweert zijn penningmeester dat hij nog net de rekeningen kan betalen. Zijn Deense aan winst Piotr Haren was al na een week weer naar huis. Hij had last van heimwee. Opstellingen: FC Utrecht: Van Ede: Aipassa, Van Diemen, De Koek, Verrips: Roest, Plugboer, Vierklau: Oos- terhuis (Cooke), Bijl, Smolarek. FC Den Bosch: Vonk: Volke rink, Van der Heide, Van Eek, Goossens: Laponder, Heine, Meulendijk: Nijhuis, Derksen, Smeets (Laisina). Volendam Vitesse voegde gisteren de daad bij het woord. Iedereen die het maar horen wilde, kreeg in de gebruikelijke prognoses op het nieuwe sei zoen de belofte dat de Arnhem mers de amusementswaarde gaan opvoeren. In en tegen Vo lendam (1-1) bleek dat geen loze kreet. De beloning voor het verfrissende voetbal bleef nog uit, maar dat lijkt slechts een kwestie van tijd. „Vitesse heeft het niveau van de wedstrijd be paald", moest Leo Steegman na afloop erkennen. „Dit is één van de betere ploegen in Neder land, ik sla Vitesse als elftal ho ger aan dan Feyenoord". De trainer van Volendam zag zijn eigen ploeg Figureren. De Volendammers, ook vol goede bedoelingen gestart, werden op het middenveld overklast. Het combinatie-vermogen bij Vites se was veelbelovend, de vele po sitie-wisselingen een constante zorg voor de tegenstander. Dominant Herbert Neumann had John van den Brom weer op de posi tie van centrale man op het middenveld gezet. Zijn aanwe zigheid daar was dominant. Hij functioneerde beter dan van achter de eigen verdediging toen hij vele meters moest over- De nieuwe libero heette Rober to Straal. De samenwerking met voorstopper Theo Bos ver diende nog verbetering. Fabian de Freitas zorgde na een kwar tier voor de eerste bezinning. De eenzame spits van Volen dam struikelde op handen en voeten door de Arnhemse de fensie, maar mocht toch de bal bij John Binken deponeren. Binken had geen moeite met de 1-0. Het was geheel tegen de aard van de wedstrijd in, maar de ge lijkmaker volgde snel. Van den Brom werd in het strafschopge bied gehaakt door Stuyt. Scheidsrechter Van Dijk, die in Volendam vier gele kaarten trok, twijfelde geen moment: strafschop. De eerste inzet van Van den Brom pareerde Zoete- bier, tegen de rebound was de doelman kansloos. Zoetebier was de enige eredivi sie-waardige Volendammer. Tegen Vitesse was Zoetebier hoogstpersoonlijk voor het ene punt verantwoordelijk. Zijn knappe reddingen gaven echter een scheef beeld van de aanwe zige verhoudingen. „Ik ben niet tevreden met het resultaat", zo gaf Neumann van zijn offensie ve bedoelingen blijk. Groningen FC Groningen en Willem II hebben elkaar in het Oosterpark in evenwicht ge houden (1-1). Op grond van het vertoonde spel en het aantal kansen een terechte uitslag. De Groningers leken op een overwinning af te gaan, nadat Huizingh in de eerste helft had toegeslagen. Maar in de slotmi nuut repareerde Van Geel met een formidabele vrije trap van af twintig meter de averij Beide clubs speelden zonder een aantal vaste krachten. FC Groningen miste wegens bles sures Djurovski, Meijer, Olde Riekerink en Veenhof. De Roe meen Ilie en de 18-jarige Pijper maakten hun debuut in de ere divisie. Bij Willem II keken Ste wart en Meijs geblesseerd toe. Bij de Tilburgers debuteerde de 17-jarige Marokkaan Abdel- laoui op het hoogste niveau. Lange tijd was sprake van een gezapige wedstrijd. Pas na 27 minuten volgde de eerste uitge speelde kans. Van Geel stelde Vincent in staat om de score open te breken. Doelman Lode- wijks had echter goed zicht op de venijnige kopbal. Vlak voor het rustsignaal kwam het kans arme FC Groningen ineens aan de leiding na een blunder van Jansen. Bogers bracht zijn doelman in de problemen met een terug speelbal. Jansen moest met zijn voeten actie ondernemen en probeerde Hofstede te berei ken. De pass mislukte. Hui zingh kreeg de bal op een pre senteerblaadje aangereikt en scoorde vanaf twintig meter. Pas halverwege de tweede helft kwam de wedstrijd via een wis selend spelbeeld en kansen echt opgang. De ook al debuterende invaller Hamming stuitte twee keer op Jansen. Ook Roossien en Van Duren verzuimden kansen van FC Groningen te benutten. Na mens Willem II lieten Sylla, Vincent en Watanabe het afwe ten. De thuisclub leek de zege op zak te hebben. Van Geel zorgde uiteindelijk alsnog voor gerechtigheid via zijn speciali teit: de vrije trap.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15