ADO is wel erg vrijgevig B Nigel Mansell eindelijk wereldkampioen Formule 1 Te veel irritatie bij SVV en Ajax B3 Nat slot aan het strand- volleybal B8 Maradona gaat niet in op aanbod Napoli Drie ton tekort voor verbouwing Sport LEIDSE COURANT MAANDAG 17 AUGUSTUS 1992 lm» itanui loopt ireldrecord lien De Keniase atleet ses Kiptanui heeft gisteren \lg, wereldrecord op de 3000 ;er verbeterd. Kiptanui liep ifstand op het Weltklasse at- ektoernooi in Keulen in ze- minuten 28.96 seconden. 6 ;oude record stond op naam de Marokkaan Said Aouita, drie jaar geleden, eveneens [eulen, 7.29.45 liep. Zie verder pagina B5 ropees record lin Jackson chl ilen - De Engelse atleet Co- lackson heeft gisteren bij de md Prix-wedstrijd in Keulen Europees record op de 110 ler horden gelopen. De num- ter zes van de Olympische Spe- :in legde de afstand af in 13,04 mden. bleef daarmee tweehon- 1ste van een seconde onder oude record, dat hij in juli l( ,onden liep. Zie verder pagina B5 abbe moet zich 'antwoorden ilen Katrin Krabbe en Breuer moeten zich op 24 ustus bij de leiding van de tse Atletiekbond verant- rden voor hun dopingge- ik. Beiden werden bij vier ;roles betrapt op het ge- Pik van Clenbuterol. Afgelo- vrijdag bleek ook de contra- srtise positief te zijn. 101 le atletes hadden nog voor lerkeuring toegegeven het loden middel, verstrekt de inmiddels ontslagen ,ef ner Springstein, tot zich te ben genomen. ist| t Raymakers zet letocht voort idorf-les-Bains Piet Ray- ters, die goud en zilver won le Olympische Spelen, heeft zijn zegetocht voortge in Mondorf-les-Bains met winnen van de grote prijs Luxemburg. De Brabander d Rinnetou Z naar de hoofd- In de Nederlandse ge aarde barrage bleef hij Fran- k iloothaak, die al twaalf jaar Duits paspoort bezit, en burger Emile Hendrix voor. na Z, zijn succesmerrie, R rust gekregen. reldrecord ra-triathlon sahn De Duitse Astrid j phr heeft aan haar eerste Tt voudige triathlon in Leh- 2.11 (Sleeswijk-Holstein) 'ur eldrecord overgehouden. Ze )racht de 11,4 km zwem- P'fJ 540 km fietsen en 126,6 r, 51 minuten seconden. 'triple-triatlete' uit Hanau bijna zeven uur eerder ir dan de Amerikaanse An- Castaneda, die tot nu toe 46 1/2 uur als beste vrouw lit ultra-evenement te boek id. Jcket-titel or Kampong ïcht Door een overwin- met 9 wickets op de Ko- dijke UD heeft Kampong verzekerd van de nationale ■ijrettitel. Het was voor de le maal in vijf jaar dat de ;chtse club kampioen van erland werd. Met een voor- >ng van tien punten liet indrukwekkend persoon succes boekte bij de kampi- Jen openingsbatsman Peter treil met ruim 1200 runs, record. Zie verder pagina B7 Als thuisclub driemaal scoren, twee keer een marge van twee treffers opbouwen, negen minuten voor tijd bij een stand van 3-3 een strafschop missen en de met tien man spelende tegenstander vervolgens de winnende treffer zien produceren. Het kan eigenlijk niet, maar het overkwam ADO. Door ErikWinkster Den Haag Qua amusement was ADO-AZ goed voor mini maal een acht, maar het laat zich raden dat Nol de Ruiter daar even geen boodschap aan had. De technisch-directeur van ADO Den Haag had slechts oog voor de manier, waarop zijn keurkorps de zege in deze com petitie-ouverture door de vin gers liet glippen. Daarom kwam hij tot de niet bijster verrassen de conclusie dat dit nooit had gemogen gebeuren, maar hij gaf wel toe dat AZ eigenlijk ver diend had gewonnen. „We hebben zonder meer een goede voorbereiding achter de rug, maar ik heb steeds gezegd dat de competitie een heel an der verhaal is. Pas dan weten we waar we staan. Welnu, hier staan we dan. We kwamen twee keer voor, maar we hebben er niets mee gedaan. In plaats van de wedstrijd rustig uit te spe len, te controleren, werden we met de minuut onrustiger. Daar zal dus hard aan gewerkt moeten worden. Ik vind de zege van AZ ook daarom verdiend, dat de spelers van AZ elkaar be ter wisten te vinden en dus be ter bleek ingespeeld dan ADO. Natuurlijk, er zijn individuele fouten gemaakt, maar daar wil ik niet over praten. Het gaat om het hele team. Je wint als elftal en je verliest als elftal", aldus De Ruiter. Niet goed De hese De Ruiter („Maar dat heeft niets met deze wedstrijd te maken, ik was zaterdag al hees") wenste ook niet in te gaan op de vraag of ADO-AZ een klassiek voorbeeld was van de stelling, dat een wedstrijd wordt gewonnen dan wel verlo ren op het middenveld. Maar vooral daar ging het in dit duel, dat overigens door de neutrale toeschouwer hooglijk zal zijn gewaardeerd, heel duidelijk niet goed met ADO. Althans, in verdedigend opzicht. AZ kreeg er een zee van ruimte aangebo den en maakte daar al combine rend gretig gebruik van. Het kan ook De Ruiter niet zijn ontgaan dat Eric te Paske in alle rust kon oprukken om via een simpel breedtepassje Den nis den Turk even buiten het Haagse strafschopgebied in stelling te brengen 2-1, dat Ed win Vork in alle vrijheid de door het centrum 'wandelende' Eric te Paske kon aanspelen (3-2) en dat Vork zeven minuten voor tijd van zo'n 25 meter meter de vertwijfeld uitvallende doel man René Stam wederom het nakijken gaf (3-4). Vork stond bij die actie zo vrij, dat het leek alsof niet AZ, maar ADO met een mannetje minder speelde. Kan en/of moet in deze drie ge vallen gesproken worden van een collectief falen, de 3-3 kan geheel op rekening worden ge schreven van Cor Lems. De Haagse spelbepaler onderbrak een aanval van de Alkmaar- ders, maar ging iets te nadruk kelijk op zoek naar een open doekje van de slechts tweedui zend toeschouwers. Bijna op de achterlijn staande verkoos Lems namelijk een solo boven een simpel en van elk risico ge speend passje op Frans Danen. Michael Buskermolen snoepte hem de bal af en leverde meteen een voorzet bij de tweede paal af. Dennis den Turk was ter plekke om de bal in een keer uit de lucht op z'n slof te nemen. Stam, die kort daarvoor de ge lijkmaker nog had voorkomen via een magnifieke reflex op de kopbal van Vork, was dit keer absoluut kansloos. Hoopvol foto Jacques Zorgman rstappen stelt I veilig dvoort De openbaring het Nederlandse autosport oen is Jos Verstappen. De arige Limburger debuteert seizoen als kampioen in de Lotus-klasse. Gisteren de hij met zijn zevende zege cht races zijn eerste titel in Autosport officieus veilig. De igere kartkampioen won dit al in zijn tweede wedstrijd s sindsdien steeds te sterk leken voor de 'concurren- kan ik me op de Euro-se- concentreren. Over veer- eI dagen rijd ik in het bijpro- nma van de formule 1-race 'rancorchamps om die titel, leem nog deel aan vijf races jc rdie competitie". Zie verder pagina B6 Titel op het strand De nationale titel beachvolleybal ging op het natte strand van Scheveningen weer naar John Stubbe en Paul Hamelink. Bij de dames wonnen Hetty Vermeulen en Mareille te Winkel verrassend. Zie pagina B8. foto Jacques Zorgman Danny Hoekman schiet in kansrijke positie over. V.l.n.r: Hofkens, Van der Laan en Stroes kijken toe. En het begon dus allemaal zo hoopvol voor ADO Den Haag. Tot de 1-0 van Zier Tebbenhoff (na voortreffelijk voorberei dend werk van Marcel Karlas) in de negentiende minuut was er nog sprake van een gelijkop- gaande partij, maar vervolgens deelde de thuisclub in die eerste helft alle lakens uit. De 2-0 van Harry van der Laan, die een blunder van uitgerekend routi nier Wim Hofkens (ex-Ander- lecht en ex-KV Mechelen) gena deloos afstrafte, was er in de 25ste minuut een uitvloeisel van. Goed, de 2-1 van Den Turk in de 33ste minuut was een tegenval ler, maar op dat moment ook niet meer dan dat. En de winst leek vijf minuten na de hervat ting helemaal in de knip, toen doelman Marco Ruitenbeek van AZ een fractie van een seconde te laat uitkwam en zodoende Van der Laan de gelegenheid gaf met het hoofd een voor zet van Lems tot 3-1 te promo- Maar vervolgens namen chaos en onrust bezit van ADO, dat als versteend toekeek hoe AZ keer op keer een meerderheid op het middenveld creeërde. En via Te Paske en Den Turk ook in cijfermatig opzicht aan de weg timmerde. Nog niets verloren, want negen minuten voor het slotsignaal van de geheel van zijn krullen beroofde arbiter Van Haaften werd AZ tot tien man geredu ceerd en kreeg ADO Den Haag bovendien een strafschop. Fer ry Stroes namelijk maakte in het strafschopgebied in een ref lex hands, toen Hoekman hem via een lobje het nakijken gaf. Stroes kon meteen onder de douche, omdat hij in de eerste helft ook al was bekeurd vanwe ge een overtreding tegen Kar las. Stroes zag z'n doelman Ruiten beek nog net de strafschop van Van der Laan tot hoekschop verwerken om vervolgens pas in de kleedkamer te horen dat Vork er nóg eentje had inge- prikt. Van Haaften toverde ook de Alkmaarders Robert van Dam en Te Paske het geel voor. ADO bleef verschoond van boe kingen en dat zal De Ruiter, ge zien zijn streven het elftal meer discipline bij te brengen op dat gebied, op zich plezier hebben gedaan. Maar met zijn opmer king, dat tussen het onnodig krijgen van gele kaarten en he lemaal geen kaarten een balans zal moeten worden gevonden, verwees hij indirect naar een gebrek aan scherpte. Opstellingen: ADO Den Haag: Stam; Hermes, Heesen, Adam, Van Oosten; Valk (Danen), Lems, Van der Laan, Karlas; Tebbenhoff, Hoekman. AZ: Ruitenbeek; Stroes, Hof kens, Snijders, Buskermolen; Van Ophuizen, Den Turk, Te Paske, Inia (Daniëls); Vork, Van Dam. In Boedapest werd voor Nigel Mansell een tijdperk afgesloten. Van Tragic-Mansell' werd het 'Magic- Mansell'. Nog nooit werd een formule-1-coureur zo vroeg in het seizoen wereldkampioen. De Britse auto coureur Nigel Mansell heeft gisteren voor de eerste keer in zijn carrière de wereldtitel be haald in de Formule 1. Hij ver zekerde zich van die titel door zijn tweede plaats bij de Grand Prix van Hongarije. De Brazili aan Ayrton Senna won de race en zijn teamgenoot Gerhard Berger eindigde als derde. Met nog vijf races te gaan staat Mansell in de stand om het we reldkampioenschap met 93 punten onbereikbaar boven aan; zijn naaste concurrent Ric- cardo Patrese heeft 40 punten. Patrese reed de Grand Prix van Hongarije wegens materiaal- pech niet uit. Twaalf jaar na zijn debuut als formule 1-coureur heeft de 39- jarige Brit, na drie keer als tweede te zijn geëindigd, afge rekend met het beeld van de pechvogel. Zestien jaar na Ja mes Hunt schonk Mansell tij dens zijn 176e Grand Prix in Hongarije Engeland, de baker- Buenos Aires Napoli is niet akkoord met de eisen, die de van cocaïne afgekickte Diego Maradona stelde voor zijn te rugkeer naar Italië. Maradona wilde normaal zijn contract uit dienen, dat tot midden volgend jaar doorloopt. Zijn prijskaartje bedroeg 15,3 miljoen gulden, inclusief een nieuwe villa en een exclusieve overkomst tus sen Napoli en zijn privétrainer Javier Valdecantos, die de er- voetballer de afgelopen maan den terug in conditie bracht. Bovendien wilde dat Maradona dat Napoli hem een boete van 450.000 gulden kwijt schold. Napoli vond dit bespottelijke ei sen. Voorzitter Corrado Ferlai- ne wilde niet verder gaan dan het bedrag dat in het bestaande contract was opgenomen, plus de kosten van de ontwennings kuur. „De mensen hebben er geen be nul van hoe graag ik weer aan het werk wil gaan", reageerde Maradona. „Ik zweer op het le ven van mijn kinderen dat ik mijn voorwaarden niet zal wij zigen", tekende het dagblad La Prensa op uit de mond van de voetballer. Zijn zaakwaarne mer Franchi bevestigde dat Se- villa, Real Madrid, Sporting Lissabon en Olympique Mar seille interesse hebben om Ma radona te contracterer mat van de motorsport, weer een mondiale titel in de hoogste afdeling van de autosport. Het is niet eerder gebeurd in de 42-jarige geschiedenis van de eredivisie van de autosport dat een coureur vijf races voor het einde al verzekerd is van de we reldtitel. Mansell's landgenoot Jacky Stewart was sinds 1969 recordhouder, toen hij met nog vier wedstrijden op het pro gramma al kampioen werd. Twaalf jaar joeg Mansell ver geefs op het verwezenlijken van zijn jongensdroom. Ongeluk ken (breuken van rug- en hals wervels), pech en onbezonnen heid verstoorden telkens de il lusies van de begenadigde ama teurgolfer. Door zijn wereldti tel, en vooral de overmacht waarmee hij dit seizoen het for mule 1-circus terroriseert, is hij eindelijk verlost van het tragi komische imago. Straatvechter Mansell veranderde gisteren in Hongarije van 'Tragic' Mansell in 'Magie' Mansell. Het kon niet uitblijven, want met acht overwinningen, twee tweede plaatsen en een uitvalbeurt had hij vóór de Hongaarse Grote Prijs theoretisch het fel begeer de doel al bereikt. Sprakeloos „Ik weet niet wat ik zeggen moet", reageerde Mansell. „Ik heb zolang op deze dag moeten wachten. Nu het eindelijk zover is, ben ik sprakeloos. Na alle te genspoed en onfortuin heb ik vaak getwijfeld of het geluk mij ooit nog eens gunstig gezind zou zijn". Nigel Mansell geeft met zijn linkerhand zijn tevredenheid aan over het behalen van zijn titel. Geluk had hij gisteren dankzij zijn teamgenoot Riccardo Pa trese, de enige 'papieren' con current. De Italiaan verspeelde in zijn 235e race als formule 1- coureur op de Hungaroring, waar de spannendste race van het tamelijk saai verlopen sei zoen werd gereden, de eerste plaats in de 38e ronde door een stuurfout. Vervolgens parkeer de hij na 55 ronden door een mechanisch defect zijn Willi ams definitief. Hij maakte daar mee de weg vrij voor Mansell. De meningen over Mansell lo pen sterk uiteen. De fans vere ren hem en bewonderen hem vanwege zijn spectaculaire rij stijl. Collega's denken echter anders over hem. Ze bekriti seerden Mansell vaak over zijn doldrieste rijgedrag. „Krank zinnig", was nog aardig be doeld. „Mansell rijdt niet met zijn verstand, maar met zijn hart", zei James Hunt herhaal delijk. „Daarom wordt hij nooit wereldkampioen". De vroegere formule 1-kampioen was echter gisteren vol lof: „Het is schitte rend dat hij mij als Brit opvolgt. Hij heeft het verdiend". Twee jaar geleden overwoog Mansell nog te stoppen. Hij reed toen voor Ferrari. Frank Williams praatte zijn landge noot om en bood hem een plaats aan in een van zijn bolides. Maar Ferrari wil Mansell nu weer terug. De Italiaanse ren stal, gisteren voor de 500e keer aan de start in een Grand Prix, wil eindelijk weer eens op de voorgrond treden. De Britse wereldkampioen lijkt volgens de Italianen de geschikste cou reur om het afbrokkelend mo nument weer op te bouwen. Maar het kost veel geld. Dertig miljoen gulden is het prijskaar tje. Den Haag De verbouwing van de Noordtribune in het Zui derpark-stadion lijkt wederom vertraging op te lopen. Was aanvankelijk het ambtelijk ap paraat van de gemeente Den Haag er de oorzaak van dat de eerste fase van het project 'Voetbaltheater' niet eerder dan 15 september van dit jaar kon worden opgestart, een te kort van drie ton op de rekening van ADO maakt nu ook die streefdatum onzeker. De gemeenteraad ging in juli van dit jaar accoord met een in vestering van 2,5 miljoen gul den om de Noordtribune onder meer te ontdoen van hekken en staanplaatsen, alsmede het aanleggen van een goot tussen veld en tribune. Aanvullende veiligheidseisen van de politie (meer in- uitgangen, betere compartimentering onder tri bune) brengen de feitelijke kos ten van de verbouwing echter op 2,8 miljoen. Die ontbrekende drie ton zal Alrecon, dat de ex ploitatie van ADO in handen heeft, zelf moeten genereren. De verbouwing tot 'Voetbalthe ater' maakt onderdeel uit van een totaalpakket aan maatrege len die het voormalige FC Den Haag een beter imago moeten geven. De naamswijziging in of ficieel ADO Den Haag is een an der facet. Die nieuwe naam is overigens nog steeds niet offi cieel. Het verzoek is te laat in gediend bij de KNVB. Pas deze week komt naar verwachting het groene licht. De legitimatieplicht heeft giste ren chaos veroorzaakt voor aanvang van het duel met AZ. Veel supporters, hoofdzakelijk ouderen, kregen geen toegangs kaartje omdat ze hadden ver zuimd een rijbewijs of paspoort mee te nemen. ADO heeft met ingang van dit seizoen het legitimeren ver plicht gesteld om de notoire rel schoppers buiten het Zuider park te houden. Zo'n dertig supporters kregen al een sta dionverbod opgelegd. De bezoe kers werden door een container geleid om de legitimatie orde lijk te laten verlopen. Die proce dure nam zoveel tijd in beslag dat vele toeschouwers pas in de rust binnen waren. Rugbyduel leidt tot explosie van blank nationalisme Johannesburg De eerste offi ciële rugby-interland van Zuid- Afrika sinds jaren heeft zater dag geleid tot een explosie van blank nationalisme. Met het ge volg dat het ANC heeft gedreigd om de wedstrijden tegen de Au stralische rugbyers (zaterdag) en de trips naar Frankrijk (ok tober) en Engeland (november) ter discussie te stellen Een groot deel van de 70.000 voornamelijk blanke suppor ters in Ellis Park, het rugbyhei- ligdom van Johannesburg, wei gerde voor aanvang van de wed strijd tegen Nieuw-Zeeland (24- 27) één minuut stilte in acht te nemen ter nagedachtenis van de slachtoffers van de geweld dadigheden in de zwarte woon oorden. In plaats daarvan werd massaal het Zuidafrikaanse volkslied 'Die Stem' aangehe ven, met de nationale vlag ge zwaaid en de 'Springbok' ver heerlijkt. De bewuste hymne en de ande re 'nasionale' symbolen herin neren het zwarte bevolkings deel aan de jarenlange onder drukking in het door de apart heid geregeerde Zuid-Afrika. Het ANC had met de Zuidafri kaanse rugbybond (SARFU), de fusie van de vroegere blanke en zwarte organisatie, afgespro ken dat Die Stem niet zou wor den gespeeld en het oranje-wit blauw niet zou worden gehesen om geen zout in de vele wonden te wrijven. De conservatieve partij (CP), die ongeveer 30 procent van het extreem-rechtse blanke electo raat vertegenwoordigt, riep de leden op zich niets van die over eenkomst aan te trekken. Een aantal duizenden, in het bezit van een toegangsbewijs, gaf daaraan gevolg. Ze trokken ge kleed in 'Springbok'-t-shirts en gewapend met Zuidafrikaanse vlaggen naar het stadion. De politie had de grootste moeite met de fanatiekelingen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13