oschi Dezi verrast lp Waterpop-jubileum et einde van de mythe rond de Delftse tulpenvaas lllVERSAL SOLDIER iGomo/nt KUNST/RTV A11 ïdacteuren oneens met jrswijziging 'Aktua' Filmstudio MGM nog in rode cijfers HAF VRIJDAG IN DE BI0SC0DP! MAANDAG 17 AUGUSTUS 1992 ERSUM De twaalf redacteuren van 'TROS Aktua' zijn het >ens met de koerswijziging die de directie van hun omroep rubriek voorstaat. Terwijl een deel van de redactie terug iar de glorie-tijd van vroeger, denkt tv-directeur Cees den aan reportages dicht bij huis. Eindredacteur Nico Steenber- cht het niet uitgesloten dat een aantal redacteuren zal op en. De-nieuwe invulling van de actualiteitenrubriek, die dit rseizoen verhuist van de woensdag naar de maandag, is inge- door de komst van 'NoVa', de nieuwsrubriek die NOS en straks dagelijks op Nederland 3 gaan brengen. Evenals Ve- i wil de TROS niet uit dezelfde onderwerpenvijver vissen en dus naar een andere invulling van het programma, waarbij mi actuele nieuwsreportages minder ruimte is. Hoe de nieuwe a' er in het komend seizoen precies gaat uitzien, weet eindre- ir Nico Steenbergen nog niet. Daar hoopt de redactie van- jen antwoord op te vinden. Fans eren Elvis op 15de sterfdag Duizenden trouwe fans van Elvis Presley hebben zater dagavond deelgenomen aan een wake bij diens graf op het landgoed Graceland in Mem phis ter nagedachtenis van diens 15de sterfdag. De wake was het hoogtepunt van de jaarlijkse 'Internationale Week van Eerbetoon aan Elvis', die op 16 augustus 1977 op Gra celand in Memphis overleed. De politie schatte dan tiendui zend mensen- uit alle delen van de Verenigde Staten - zich op Graceland verzameld hadden. FOTO: AP Tony Williams overleden NEW YORK Tony Williams, de voorma lige leadzanger van The Platters, is vrijdag op 64-jarige leeftijd in New York overleden. Williams vergaarde wereldroem door zijn unieke vertolkingen met The Platters van 'Only You' en 'The Great Pretender'. Als parkeerwachter in Los Angeles werd hij door songschrijver Buck Ram in 1953 naai de rythm blues groep gehaald. In 1955 werd 'Only You' opgenomen en tot 1960 hadden The Platters verschillende wereld hits met onder meer 'My Prayer', 'Harbor Lights', 'Smoke Gets in Your Eyes',en de grootste hit 'The Great Pretender'. Vanaf 1960 probeerde Williams het solo en gingen The Platters met een andere leadzanger door. Waaraan Williams is overleden is niet bekendgemaakt. Hij leed echter al enige tijd aan suikerziekte. op Festival. Hofpark, Waterin- it: Alabama Kids, Bianca 'Bob' rip, Powerplay, Loschi Dezi, aradise, Rausch, Daryll-Ann, alkabouts, The Pilgrims, Del en An Emotional Fish. Zater- PIET it succes van Waterpop afgemeten naar bezoe- antallen dan valt dit al in het niet bij grote Parkpop bij voorbeeld. Vaterpop het echter al n jaar in het Hofpark idt, komt omdat de ammasamenstellers uit ■ingen de bezoeker aopnieuw weten te ver- En dat het patent p nog niet is verlopen, zaterdag toen de Itali- groep Loschi Dezi het m betrad. terpop hebben ze van de len deugd gemaakt. Hoe- ik binnen de gelederen festival-orgapisatie wel »an immense bezoekers- len zal zijn gedroomd, it Hofpark slechts een be- aantal liefhebbers toe. troetelnaam 'het gezel festival van Nederland' verliezen, is het in de mmering daarom schip- tussen 'professionele ïrs' en opkomend talent, vooral de Nederlandse n stevig zijn vertegen- En alleen dat is al erdoor een groot deel van cces wordt bepaald door ndienend talent is zowel e organisatie als de be- even spannend als ver- el: Als bezoeker kun je niet echt afgaan op de namen van het affiche, tenzij je regel matig het clubcircuit bezoekt en in de ceedee-winkel de grote namen links laat liggen. Toch stonden er op de vijftiende edi tie van Waterpop genoeg klin kende namen om voor een aan gename toeloop te zorgen. Bo vendien hielp het weer een handje mee. Avontuurlijk Dat de 'Waterpopper' zich dit jaar van zijn minder avontuur lijke kant liet zien, bleek uit de speelruimte die elke bezoeker had. Bij Powerplay werd het druk, even voor Rausch nam het aantal snel af om vervol gens bij The Pilgrims weer aan te groeien, 's Middags bleek al dat het merendeel van het van de zon genietende veld voor An Emotional Fish (de hekkeslui- ter) was gekomen. Dat moet alom tot teleurstellingen heb ben geleid, want het Ierse kwar tet maakte nauwelijks indruk. Hoewel het tweede deel van zijn show beter uit de verf kwam, had het optreden veel weg van een champagne-fles die te lang had opengestaan. De echte verrassing had 's mid dags al plaatsgevonden met Lo schi Dezi. Dit Italiaanse vijftal haakt, Europees gezien, op het juiste moment in op de revival perikelen rond de 'nutty-boys' uit Londen, Madness, die na een overvol Haags Paard en twee bomvolle concerten in het Engelse Finsbury Park, hebben besloten de draad weer op te pakken. Met de zon hoog aan de hemel en een onbewolkte lucht zetten de Loschi Dezi-musici met evenveel humor en ska- muziek als Madness, het park in vuur en vlam. Wild dansende punkers voor het podium met daarachter het gemêleerde ge zelschap van ouders met baby's tot oma's en opa's. En niemand kon, ondanks de taalbarrière, stil blijven staan, zo aansteke lijk werkte de nutty-muziek met genoeg Egyptische en Itali aanse invloeden om het heel Lo schi Dezi te laten klinken. De presentatie en muziek, door spekt met filmthema's en hier en daar een smartlap, gaf pre cies aan waarom Waterpop nog vijftien jaar verdient. Achteloos Daarna was het Rausch die voor een verrassing zorgde. Schijn baar achteloos, maar ondertus sen briljant musicerend, riep het Duitse vijftal herinnerin gen op aan landgenoten Spliff, die op het hoogtepunt van de Neue Deutsche Welle, begin ja ren tachtig, met eenzelfde ge mak muzikale toverballen pro duceerde. Een uiterst onder houdende zanger-gitarist Peter Sarach loodste het publiek pra tend en zingende door een enor me berg stemmingen van het uiterst humoristische 'Move me a mountain' en het jaren zestig achtige 'Walk on Water' tot de duik in het psychedelische tijd perk met een gewiekste uitvoe ring van The Beatles 'I'm the walrus'. Tussendoor hadden ze ook nog wat wijze lessen als 'Let's get stoned' een anti drugs-composities. Enige pro bleem was de geluids-installatie die, tot ongenoegen van ieders oren, tegen het einde werd overvoerd. Kracht In het uitgebalanceerde pro gramma, waarin, achteraf be keken, Rausch een betere plaats verdiende, lag de kracht in de avonduren met The Pil grims en Del Amitri. Bij The Pilgrims kookte het al snel. Het ritme-team met percussionist Martino Latuperissa en drum mer Leon Klaasse zorgde voor de heetste brij waarop de rest zich in funk en rock kon uitle ven. De groep is hard op weg zijn belofte in te lossen. Welke? Die van beste Nederlandse pop groep. Alle ingrediënten zijn aanwezig van muzikale integri teit tot compositorische helder heid. Del Amitri hoeft geen aanbeve ling meer. De Schotse groep heeft met twee langspelers zijn visite-kaartje inmiddels afgele verd en wie het clubcircuit kent, weet dat men die muzika le breedspraak op het podium makkelijk waarmaakt. Het op treden op Waterpop, het tweede die dag, want ze stonden eerder op Buitenpop in Leeuwarden, had een sentimenteel tintje. Dat kwam voor een groot deel door het emotionele stemgeluid van Justin Curry, maar ook door de meerstemmige zang die zo prachtige past bij de muzika le liefdesverhalen, waarin Del Amitri grossiert. Ontroering De Schotten, die een vol park met muzikale ontroering over laadden, speelden uiteindelijk veel te kort (een uur), maar de organisatie wilde niet afwijken van het strakke programma schema. An Emtional Fish be gon, net als de andere groepen, precies op tijd, maar kon niet voorkomen dat de jubileum-edi tie muzikaal gezien als een nachtkaars uitging. Of was dat de bedoeling..? CULVER CITY - De Ameri kaanse filmmaatschappij MGM, sinds mei in handen van de Franse bank Credit Lyon- nais, zit nog steeds diep in de rode cijfers. In het tweede kwartaal van dit jaar was er een verlies van 59 miljoen dollar, vrijwel gelijk aan het negatieve resultaat van 59,3 miljoen dol lar in dezelfde periode van 1991. De studio kampt nog steeds met de gevolgen van het wanbeleid van de vorige eigenaar, de om streden Italiaanse zakenman Giancarlo Parretti, aldus MGM. Parretti nam MGM eind 1990 over voor 1,36 miljard dollar. De transactie werd grotendeels gefinancierd door Credit Lyon- nais Bank Nederland. Toen de Italiaan in 1991 niet meer aan zijn verplichtingen kon voldoen kreeg de bank de aandelen in onderpand voor haar leningen. Via een langdurig juridische steekspel werd Parretti eerst uit de directie gezet en kreeg Credit Lyonnais vervolgens in mei van dit jaar de aandelen de finitiefin bezit. Door alle verwikkelingen kwam MGM nauwelijks meer toe aan de produktie van films. De acti viteiten zijn nu weer aan het groeien, maar dat zal pas vol gendjaar tot uiting komen in de financiële resultaten, aldus MGM. De omzet van MGM verminder de in het tweede kwartaal van 208,3 miljoen dollar tot 195 mil joen dollar. Over het eerste half jaar daalde het verlies van 159,9 miljoen dollar tot 113,7 miljoen dollar bij een verminde ring van de omzet van 400,1 miljoen dollar tot 392,8 miljoen dollar. Över het afgelopen jaar was er een verlies van 347,4 miljoen dollar op een omzet van 921,7 miljoen dollar. Justin Curry, zanger van Del Amitri.emotioneel stemgeluid in muzikale breedspraak FOTO: PETER VAN MULKEN Museum Het Prinsenhof, St. ilein 1, Delft. Delftse Tulpen- 1680)1720) en Moderne Tul- in onder andere Jan an van der Vaart. Geo- n dinsdag tot en met zaterdag 10 uur tot 17.00 uur en op zon- 13.00 uur tot 17.00 uur. Tot 7 (ederlands Bureau voor ie doet al jaren verwoede en de wereld duidelijk te dat Holland meer heeft ibracht dan alleen wind- S, tulpen en Delfts blauw, lanks zijn dit nog altijd de waar Japanners en tanen naar uitzien op olland-tour. Toeristische zijn nu eenmaal erg taai stoort zich eraan dat deze llandse symbolen hier ei- niet eens vandaan ko- )e tulp haalden we im- j it Turkije en Delfts blauw id uit een poging Chinees in te imiteren. Beide zijn I het symbool van de Hol- handelsgeest. Er is nog the die met ons roemrijke in te maken heeft en zowel de tulp als het lauw aardewerk figure korte periode, tussen 11720, werd in de plateel- |ijen in Delft een merk- soort bloemenvazen ge- Grote en rijk versierde met niet één opening, reeks kleine openin- Toor elke bloemstengel )'n vaas een afzonderlijk ien tuit. Het patroon van ningen bepaalt de rang een vaas van een paar tientjes gezet. De vazen met de tuiten werden voortaan tulpenvazen genoemd. Men meende dat ze werden gebruikt om in elke ope ning een bol in bloei te trekken of om in elke opening een tulp met stengel te steken. Sinds het einde van de 19de eeuw was dit de algemeen aanvaarde verkla ring voor de curieuze vorm van de vazen. Zelfs moderne beeld houwers en keramisten lieten zich erdoor inspireren. Marijke Gémessy, eigenaresse van Gale rie Westeinde in Den Haag, heeft in 1989 en 1991 exposities gehouden van moderne tulpen vazen. Op haar verzoek maak ten kunstenaars zoals Jan Snoeck, Tejo Philips en Marijke van Os een eigen variant op de tulpenvaas. Zo kwamen exposi ties tot stand met wonderlijke objecten waarin veelal wel de ge laagde opbouw en de afzonderlij ke tuitjes terug te vinden waren. Ze werden geëxposeerd met in elk gat een tulp. Een tulpenvaas van Marijke Gémessy, 'Delft blue painted' genaamd. JJgf Prinsenhof FOTO: GALERIE WESTEINDE vuld met droogbloemen of bloe men van was, zijde, glas of zil ver. De meeste tijd stonden ze echter leeg te pronken op de schoorsteenmantel. Een enkele keer zullen er ook wel tulpen in hebben gestaan, maar onder zoek heeft geleerd dat ze onge schikt zijn om bollen in te laten ontkiemen (de functie die aan de vazen werd toegeschreven). De tentoonstelling geeft een goed beeld van het vakmanschap en de fantasie van de Delftse pla teelbakkers. De vazen zijn fraai gedecoreerd met bloemmotie ven, landschappen en soms Bij belse voorstellingen. Ook wer den decoraties ontleend aan Ja pans lakwerk of Chinees porse lein zoals het bekende beeld van een kleine vogel op een tak. Soms hebben de tuitjes de vorm van een opengesperde leeuwe- bek en zijn de handgrepen in de vorm van een salamander ge maakt. Om een indruk te geven hoe zo'n vaas gebruikt werd, staat er op de expositie één die is gevuld met een groot boeket. De vorm en alle details gaan geheel schuil achter de bloemen. Dat is schikking van een boeket. Dit type vaas kent een aantal basis vormen (obelisk, piramide, waaier) waarop de ontwerpers varianten hebben gemaakt. Soms is de vaas opgebouwd uit een reeks op elkaar gestapelde segmenten die weliswaar dezelf de vorm hebben, maar naar de top toe kleiner worden. De vaas loopt dan spits toe en is soms wel een meter hoog. Veel van dit type zeer kostbare vazen wer den er niet gemaakt en na 1720 raakten ze helemaal uit de mode. De verzamelaars verleg den hun aandacht naar 'echt' porselein uit de nieuwe fabrie ken in Duitsland (Meissen) en Frankrijk (Limoges en Sèvres). Speculatie Toen in de 19de eeuw de belang stelling voor de Gouden Eeuw en het culturele erfgoed opbloei de, werden ook de vreemde va zen met de tuitjes herontdekt. Ze werden in verband gebracht met een ander intrigerend feno meen uit de Gouden Eeuw: de korte, maar hevige periode van speculatiehandel in tulpebollen. Hoe kleurrijker en grilliger een tulp was, hoe hoger de prijs die er voor de bollen werd geboden. Deze tulpenkoorts liep zo hoog op dat zeldzame bollen verhan deld werden voor honderden guldens per stuk. De exclusieve vazen waren natuurlijk voor de tulpen bestemd; zo dacht men in de 19de eeuw. Een tulp van hon derden guldens wordt niet in Maar wat blijkt nu? Onze tul penvaas is een verzinsel. Deze zomer is er in Het Prinsenhof in Delft een expositie over 17de eeuwse tulpenvazen en moderne varianten daarop. Hier wordt eindelijk de waarheid over de va zen verteld. De samenstellers slaagden erin uit Nederlandse en buitenlandse collecties 40. prachtige exemplaren bijeen te brengen in de stad waar ze eeu wen geleden werden vervaar digd. Daarnaast heeft men on derzoek gedaan naar de manier waarop de vazen in de 17de eeuw werden gebruikt en ont dekt dat er geen verband kan zijn met de lucratieve handel in tulpebollen. In 1637 was de tul penkoorts definitief over, de handel stortte in en een aantal speculanten ging failliet. Daar na was de tulp gewoon weer een populaire, maar niet langer meer exclusieve bloem. Pas 40 jaar later (omstreeks 1780) wer den in Delft de eerste vazen met de tuitjes gemaakt. Het waren siervazen die soms werden ge bruikt om gemengde boeketten in te zetten. Ook werden ze ge mede een reden om te vermoe den dat ze doorgaans leeg wa ren. Sevilla Het tweede deel van de tentoon stelling geeft een overzicht van eigentijdse tulpenvazen. Kera miste Marijke Gémessy maakte een selectie van de vazen die ze sinds 1989 in haar galerie aan het Westeinde exposeerde. Er is werk van Iene Vonk, Eduard Hermans, Jan Kamphuis, Dou- we Harder, Theo van der Meer, Jan van der Vaart, Jan Snoeck, Tejo Philips, Niels Nielsen en Marijke Gémessy. De interesse voor deze moderne vazen is groot; een soortgelijke verzame ling is nu te zien in het Neder lands paviljoen op de wereldten toonstelling in Sevilla. Ook daar kon men blijkbaar niet om de tulp heen, maar er is in ieder ge val wel gezorgd voor een eigen tijdse entourage. De meeste mo derne tulpenvazen zijn uit sta- pelbare segmenten opgebouwd, net zoals de 17de eeuwse voor gangers. De mooiste zijn de De 'tupibus' van Eduard Hermans is eveneens in Delft te bewonderen. Ook deze 'Komvormige bloemhouder' is op de expositie te zien. FOTO: MUSEUM BOYMANS VAN BEUNINGEN verte niets meer weg van een vaasmodel zoals de 'tulpenrots' van Jan Snoeck en de vrouwelij ke vorm van Vilma Henkelman. De objecten van Marijke Gémes sy vertonen nog wel de meeste kenmerken van de oorspronke lijke tulpenvazen. Ook zij ge bruikt vormelementen zoals de waaier, sokkel, tuitjes en het materiaal Delfts Blauw. Ze brengt die elementen op een ruwe en ongepolijste manier bij elkaar. Alle deelnemende kunstenaars kregen dezelfde heldere vraag voorgelegd (maak een eigentijdse variant op de tul penvaas) en dat is dan ook de kracht van de expositie. Het is boeiend om te zien hoe kunste naars met eenzelfde opdracht een totaal andere kant op kun nen gaan en er hun eigen inter pretatie aan geven. Geen van hen had de intentie een ge bruiksvoorwerp te maken en bij sommige vazen is het ook maar beter dat er geen tulpen in ge plaatst worden. Maar dat gold eigenlijk voor de historische tul penvazen ook al. De bijzondere vorm is voor de kunstenaars een aanleiding geweest om hun vak manschap en verbeelding te eta leren. Dat is de overeenkomst tussen de 17de eeuwse en de mo derne tulpenvazen (die eigenlijk geen tulpenvazen zijn). strak geometrische objecten van Jan van der Vaart en Tejo Phi lips. Daarnaast zijn er meer ba rokke ontwerpen zoals van Niels Nielsen en Marijke van Os. Som mige hebben zelfs in de verste FOTO: GALERIE WESTEINDE «1-CLAUDE VAN DAMME DOLPH LUNDGREN Perfekt getraind... CONCORDE FILM

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11