ieen woningen direct iTij voor ontheemden LEIDEN OMGEVING Goed op tijd Ceidóe SouAa/nt -\dó&Qowuvnt m vrienden geen ïbrekmaar naar fn blikje cola mag slechts staren m Fietster (20) gewond na slippartij V VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1992 {atoenpark wordt ichoongeveegd EIDEN - De politie heeft gis- >ren nogmaals een aantal rugsgebruikers uit het Ka- lenpark aan de zijlsingel ver- agd. Daarbij zijn ook honden ibruikt. imiddels is de directie groen an de gemeente gevraagd om e[ et park schoon te maken, aarbij is verzocht om vooral te tten op de aanwezigheid van lUl aalden en gebruikte spuiten. e politie zal er de komende da- »n intensief blijven controle- Alphenaar afgetuigd bij ruzie over taxi ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft af gelopen nacht twee Alphenaren van 20 en 21 jaar aangehou den die betrokken waren geweest bij een vechtpartij om een taxi. De twee namen rond één uur in de Castellumstraat een taxi. Op het moment dat ze in wilden stappen kwamen er twee anderen aan, die eveneens diezelfde taxi wilden heb ben. De Alphenaren stapten vervolgens uit en begonnen te vechten. Eén van de slachtoffers, een 23-jarige man, werd tegen de grond gewerkt en kreeg schoppen tegen het li chaam. Toen enkele agenten arriveerden zagen ze net dat de 20-jarige Alphenaar deze man aan de haren omhoog trok en vijf tot zes keer met het achterhoofd tegen het trottoir sloeg. De man is overgebracht naar het Rijnoordziekenhuis. De twee Alphenaren worden in de loop van de dag gehoord. Papieren zak voor GFT-eontainers LEIDEN Bewoners van laagbouwwoningen in Leiden krijgen deze en volgende week een papieren zak van de gemeente die kan worden gebruikt in de bruine containers voor groente- fruit- en tuinafval (GFT). Tegelijk met de 18.000 zakken wordt ook een fol der verspreid met informatie over de mogelijkheden stank te voor komen. De reiniging constateert tevreden dat bijna 90 procent van de Leidenaars daadwerkelijk meedoet aan de gescheiden inzame ling van afval. Met het verspreiden van zak en folder wordt inge speeld op klachten over stinkende containers, vooral als gevolg van het warme weer. Daardoor composteert het afval sneller. De papie ren zak helpt te voorkomen dat afval achterblijft in de containers. Andere tips om stank te verspreiden zijn het toevoegen van gips aan het afval, het in papier verpakken van vis- en vleesresten en die ook in de zo eerst te legen container meegeven en het gebruik van een geurdrijver. Ook is het mogelijk de container beter af te sluiten met een band van een soort schuimrubber. Inbreker overlopen ALPHEN AAN DEN RIJN - Een in breker is gisteravond rond zes uur overlopen door een bewoonster van een woning aan de Jan van Henegou- wenstraat. Hij was door de achterdeur naar binnengekomen, niet wetende dat de bewoonster zich op de eerste verdieping bevond. Toen ze naar bene den kwam, zag ze de man in een gang kast snuffelen. Hij nam hierop de be nen, waarbij hij in de haast twee mee genomen flessen wijn in de tuin liet vallen. De vrouw en een buurman ach tervolgden de man nog, maar ze raak ten hem kwijt. De politie vermoedt te weten om wie het gaat. Alphenaar (16) mishandeld ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 16-jarige Alphenaar is gisteravond door een onbekende man mishan deld. De Alphenaar liep rond elf uur op de Hooftstraat in zijn woon plaats. Ter hoogte van de Plazabar kwam een ongeveer 20-jarige man naar hem toe en vroeg 'of hij praat jes had'. Vervolgens kreeg de Al phenaar enkele vuistslagen tegen zijn hoofd, waarbij hij het bewust zijn verloor. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis. Van de dader ontbreekt elk spoor. iö^lQUE R0S0 (SN De Leidse wo- niwverenigingen zul- et onmiddellijk grote len woningen beschik- kunnen stellen aan telingen uit het voor- e Joegoslavië. De Na- ie Woningraad riep leden onlangs op wonin- rrij te maken voor de Remden'. t het is nog altijd zo dat Leiden 11.000 woning- iden hebben. Bij ons ien grote woningcom- half leeg" aldus A. Lepe- llaatsvervangend woord- |r van de Federatie van woningbouwverenigin- j directeur van woning- lereniging De Sleutels, leid in Leiden wijkt op dit bepaald niet af van het jjk beeld dat Vluchtelin genwerk Nederland heeft ge kregen. Bij de vereniging mel den zich vooral particulieren aan die enige tijd als gastgezin willen fungeren. De aanmel ding van woonruimte door wo ningbouwverenigingen blijft ver achter. De speurtocht naar onderdak wordt bovendien be moeilijkt door de wens om de ex-Joegoslaven dicht bij elkaar te huisvesten. „Maar dat neemt niet weg dat wij ook ons steentje zullen bij dragen aan de huisvesting van de vluchtelingen, al zal dat mondjesmaat moeten", aldus Lepelaar. „Als elke woning bouwverenigingvereniging in Nederland, en dat zijn er toch zo'n 900, één woning beschik baar stelt, komen we al een heel eind". De Nationale Woning raad maakte vanmorgen be kend dat er inmiddels bijna 1000 woningen beschikbaar zijn gesteld. De kosten voor huisvesting worden gedragen door het ministerie van WVC. Toch zal de oplossing volgens Lepelaar het eerst gezocht moeten worden in steden waar de corporaties wel kampen met structurele leegstand: „In Dor drecht, Venlo en Heerlen bij voorbeeld, waar overwogen wordt om flats maar te slopen omdat ze voor meer dan de helft onverhuurbaar zijn. Ook in het noorden van het land zijn nogal wat mogelijkheden, de corpora ties kampen daar met grotere leegstand dan hier. Onze moge lijkheden zijn beperkt, terwijl die elders veel ruimer zijn". De Slaaghwijk komt niet in aanmerking: „De flats staan wel eens twee of drie maanden leeg, wachtend op een nieuwe huurder, maar van structurele leegstand is ook hier geen spra ke". Spanningen Ook Hans van Wirdum, be- stuursmedewerker van wet houder H. de la Mar (sociale za ken) en woordvoerder van het college rond de opvang van ont heemden, geeft toe dat Leiden weinig mogelijkheden resten: „Wij hebben in Leiden nauwe lijks of geen leegstaande wonin gen". Leiden heeft de regering aangeboden om 25 ontheemden onder te brengen in een leeg staand kantoorgebouw. De ge meente is op zoek naar nog meer gebouwen, waar grotere groepen kunnen worden onder gebracht. Welke gebouwen de gemeente op het oog heeft, wil Van Wir dum niet zeggen. En hoewel niemand het wil toegeven noch bevestigen, wordt wel degelijk rekening gehouden met de mate van acceptatie door de omgeving. In wijken waar al veel allochtonen wonen, zullen niet snel meer groepen ont heemden worden gehuisvest. Het risico is te groot dat er spanningen tussen de bewoners ontstaan. De ijsbaan aan de Dobbedreef kan volgens het college van B en W intensiever worden gebruikt, bijvoorbeeld 's zomers voor tennis of jeu de boules. FOTO: WIM VAN NOORT IJsbaan Stevenshof moet buiten seizoen beter worden gebruikt LEIDEN Het college van burgemeester en wethouders steunt de aanleg van een ten nispark in de Stevenshof. Het initiatief daarvoor komt van een aantal bewoners van de wijk. Zij willen behalve een ten nispark ook een jeu-de-boules- baan in hun wijk. Dat blijkt uit antwoorden op vragen van de CDA'ers P. Bieg- straaten en H. Kruijt. Het colle ge gaat echter niet akkoord met de plek die de initiatiefnemers voor het sportpark voor ogen hadden. Zij wilden er het wijk- park voor gebruiken. B en w vinden dat echter een te grote aantasting van het park. In plaats daarvan stellen zij voor om de voormalige opslag van gevaarlijke stoffen te gebrui ken, ten zuiden van 'vlek 11', nog voorby het Charlotte Köh- lerpad. Ook het buurtparkje aan de Anne Frankweg/Rijndijk zou kunnen worden gebruikt. Dat zou wel ten koste gaan van het speeltuintje dat pas is aan gelegd. Ook zou de ijsbaan aan de Dobbedreef intensiever kun nen worden gebruikt. De Ste- venshofbewoners moeten ook buiten het schaatsseizoen hier terecht kunnen voor recreatie, schrijft het college. njlQUE R0S0 EN Ze zijn Hongaar, „Jloemeen. Ze wonen in svasahely, niet in Tirgu J ft. Zij verkeren niet in ^•identiteitscrisis, hun vel. Deze week zijn acht ^en uit Roemenië in 'Ifti, de meesten voor het ■^Ze behoren tot de Hon- jg£ minderheid, die syste- [pfh door de Roemeense ^ng in Boekarest wordt perd. er, .l>n erares en zeven jonge JJen werkend of net van zijn hier op uitnodi- Han de Hervormde en Ge fleerde Diaconie in Lei- pe diaconieën onderhou- bijna tien jaar een band Hongaren in Roemenië. I Ie decemberrevolutie van hoest dat gebeuren onder )m van een 'normaal' toe- li bezoek aan het land. idat de dictator Ceauces- i afgezet en er een demo- !he regering was inge- in>mocht de relatie tussen glken in Roemenië en Ne- ld openbaar worden. '™den van al het geweld op Ikan, is Roemenië enigs- de achtergrond geraakt, wat er over het land (eschreven, is net zo min als het nieuws uit de inden. De revolutie van )racht niet de democratie Roemenen maar ook de en rse landen verwachtten. ^)rmalige communistische _Jonzen hebben nog steeds 61jcht in handen. Het land 61 if naar een economische ^die mag worden gelijkge- tan dat van een Derdewe- ^fld. De Hongaarse min- 22d wordt gezien als de zon debok voor alles wat er verkeerd gaat in het land en wordt systematisch gediscrimi neerd. Haar eigen cultuur mag ze niet uitdragen, haar eigen identiteit dreigt ze volkomen te verliezen. Precies zoals de voor malige dictator Ceaucescu het graag had gewild. Er is eigenlijk niets veranderd sinds 1989, is de teneur van de kranteartike len die over het land worden ge schreven. Vreedzaam Dat was ook de stelling waar mee deze week een forumavond werd ingezet, die was georgani seerd door de gezamenlijke dia conieën. De acht Roemeense, sorry: Hongaarse, vrouwen werd vooral gevraagd naar wel ke moeilijkheden zij ontmoeten door hun Hongaarse afkomst. „In winkels worden we soms niet geholpen", zei Eva Mésza- ros, een docente Engels op een middelbare school. Zij geeft les op de grootste school in haar district, waar de Hongaren de helft van de bevolking uitma ken. „In Hongaarse klassen mag ik niet in het Hongaars les geven. Ik zou van mijn school een Hongaarse school willen maken. Er zijn tenslotte ook scholen die volledig Roemeens zijn". Eén van de meisjes, Iza- bella Kacsó, vult haar aan: „Op de universiteit hebben we een achterstand omdat we het Roe meens niet goed beheersen. Onze examens mogen we ook niet in het Hongaars afleggen". Toch valt het allemaal wel mee, relativeren hun reisgenoten na afloop. „Het is jammer dat hier slechts de negatieve aspecten worden benadrukt. Want we hebben allemaal Roemeense vrienden, in de dorpen en ste den leven we vreedzaam naast elkaar. En dat is ook wat we wil- Op de voorgrond zitten de acht Hongaars-Roemeense vrouwen en meisjes die deze week een bezoek brengen aan Nederland. Achter hen de jongeren die hen naar hier hebben gehaald en onderdak bieden. FOTO: WIM VAN NOORT len", zegt Terèz Nagy. „Maar ik ben Hongaarse: mijn ouders zijn het, mijn grootouders, mijn overgrootouders' „De bevolking heeft weinig moeite met het bestaan van een Hongaarse minderheid. Het is de regering die problemen schept. Via haar propaganda wil zij de bevolking doen gelo ven dat de Hongaarse minder heid de oorzaak is van alle bin nenlandse problemen. De Hon garen willen Roemenië aan Hongarije verkopen, heet het dan. En de mensen slikken het voor zoete koek, omdat ze niet gewend zijn voor zichzelf na te denken". Ze illustreert de af keer van "de Roemeense rege ring voor de Hongaren aan de hand van de verkiezingen in haar eigen stad. „De eerste kan didaat voor het burgemeesters schap, een Hongaar, dreigde een meerderheid te krijgen en dus te worden gekozen. De cen trale regering heeft toen druk op hem uitgeoefend om zich te rug te trekken. In plaats daar van werd een Roemeen kandi daat gesteld. Hij is gekozen". Op tweetalige straatnaambord jes wordt de Hongaarse naam Hoop Zeggen dat de economische si tuatie in het land niet is verbe terd, is de waarheid enigszins geweld aandoen. De winkels zijn beter gevuld dan in het ver leden. Er rijden meer auto's, en de wegen zijn op sommige plaatsen zelfs gerepareerd. Maar suiker, meel en olie zijn sinds april alleen nog maar op de zwarte markt verkrijgbaar. Ook benzine wordt maar mond jesmaat geleverd. Luxe goede ren zijn er daarentegen vol doende. Eva Mészarós: „Er is genoeg te zien: blikjes Coca- Cola, buitenlandse sigaretten. Maar die kunnen alleen worden gekocht door de mensen met geld, en dat zijn nog steeds de ex-communistische leiders, de mensen die ook in het verleden al de macht hadden. Zij hebben toen hun geld opgespaard, waarmee ze nu privéwinkels openen en opnieuw de rijke laag van de bevolking vormen. Zij hebben de crisis in het land ge bruikt om er zelf beter van te worden". Want de gewone burger heeft nog altijd slechts een inkomen van circa 15.000 lei, omgere kend tussen de 35 en 40 Ameri- CDA'er Aad Otto nieuwe wethouder welzijn in Ter Aar TER AAR De raad van Ter Aar heeft gisteravond de CDA'er Aad Otto gekozen tot nieuwe wethouder op welzijn. Otto is de opvolger van J.Born van Gemeentebelangen. Otto kreeg voor zijn kandida tuur tien stemmen. De andere kandidaat E.Kraak van het Pro gressief Akkoord Ter Aar (PAK) kon alleen rekenen op steun van haar eigen tweemans fractie. Born verliet zijn wethouderszetel, omdat hij meer tijd in zijn be drijf wil steken. Born blijft wel aan als raadslid, terwijl burgerlid Hoveniers zijn plaats inneemt in de commissie financiën. Aangezien Gemeentebelangen in eigen kringen geen geschikte op volger kon vinden werd er op zoek gegaan naar een kandidaat in een vande andere fracties. Automatisch kwam daardoor de erva ren politicus Otto in beeld. Otto heeft eindjaren tachtig al eerder op welzijn gezeten. Hij nam toen de portefeuille welzijn halverwe ge de zittingsperiode over van wethouder Born-Toers Bijns, de vrouw van de afscheid nemende J.Born. Beschonken automobilist rijdt tegen paaltje ALPHEN AAN DEN RIJN Een 62-jarige Alphenaar is gister avond door de politie aangehouden, nadat hij bij een botsing met een verkeerspaal was doorgereden. De man reed rond kwart over acht op de kruising van de Binkhorst en de Oude Herenweg, toen hij de paal uit de grond reed. De politie achtervolgde hem en trof de gehavende auto aan voor de woning van de man. Bij een blaastest bleek bovendien dat de man onder invloed van alcohol verkeerde. Hij kreeg twee procesverbalen: voor het omverrijden van het paal tje en het rijden onder invloed. CD's gestolen LEIDEN - Uit een woning aan de Lage Rijndijk zijn onlangs niet minder dan 50 cd's, een stereotoren, een videorecorder en een vi deocamera gestolen. De inbreker(s) is/zijn binnengekomen door een deur te forceren. kaanse dollars. Als hij al een in komen uit arbeid heeft, want de werkloosheid blijft groeien. Tegenover de verbitterde, ou dere generatie, staat echter een nieuwe generatie die hoopt op een betere toekomst. „Het gaat beter, het gaat alleen niet snel. Maar dat kun je ook niet ver wachten in een land dat veertig jaar is overheerst, waar nie mand heeft geleerd zelfstandig te denken. De mensen van onze leeftijd hebben in elk geval hoop. En de generatie die na ons komt, zal opgroeien met het idee dat we allemaal mensen zijn, dat we naast elkaar horen te leven. Mijn driejarig nichtje merkte laatst op: je kunt óók van Roemenen houden. Ze had gelijk: dat kun je ook. En daar put ik mijn vertrouwen in de toekomst uit. Al moet het hon derdjaar duren". Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een niéuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twee weken gratis bezorgd. |eke combinatie van tram en bus bij Antoniushove - Sa/esseling ts|~" ellCHENDAM - Eindhal- n zowel tram als bus op piekenhuisterrein. Die Jiatie is uniek in Neder- Reden voor Ziekenhuis Tushove in Leidschendam l feestelijke ingebruikna- 1. Irvan te organiseren. Jecombineerde eindpunt HTM-tramlijnen 3 en 22 de NZH-buslijn 48 wor- ftandag 24 augustus in ge- besteld door staatssecre- vonne van Rooy van Eco nomische Zaken. Zij wordt hier bij geholpen door wethouder J.C. van Erp van Leidschendam en de directies van het zieken huis, de HTM en de NZH. Voor de aanleg van de traralus bij het ziekenhuis is een gedeel van het parkeerterrein vrijge maakt. De aanleg ervan ging gepaard met veel problemen. In eerste instantie werd voor de lus gedacht aan de groenstrook langs het restaurant van het ziekenhuis. Dat werd door het ziekenhuis afgewezen wegens het verlies van veel groen. Ver volgens kwam het voorterrein van het te bouwen Europees Octrooi Bureau (EOB) in beeld en tenslotte een deel van het parkeerterrein van Leidsen- hage. Het winkelcentrum was bereid een groot aantal par keerplaatsen op te offeren, maar de kruising met de Burge meester Banninglaan zou te veel moeilijkheden voor het verkeer veroorzaken. Bij het ziekenhuis zelf moest de HTM tenslotte maatregelen ne men omdat door de komst van de tram de electriciteitsvoorzie- ning in de operatieruimten in moeilijkheden kwam. LEIDEN Een 20-jarige vrouw is gistermorgen rond elf uur met een gebroken knie en een gebroken pols naar het AZL gebracht. Zij was aan de Papiermolen ge vallen, nadat zij moest rem men. Door het gladde wegdek slipte ze weg. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Leidse jeilgdsch&kers Winnen toernooi I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis LEIDEN Een Leids jeugdschaakteam heeft in Hongarije een in ternationaal toernooi gewonnen. Het team hield met minimale voorsprong een ploeg uit Moskou op afstand dat als tweede eindig de. Derde werd een Roemeens team. Het toernooi had plaats in de Hongaarse stad Kecskemét en duurde van 1 tot en met 7 augustus. Namens Leiden deden mee Jan van de Mortel, Stefan van Blitters- wijk, Erik van den Doel, Remko van der Erf, Jeroen Willemze en Bart Groeneweg. Portemonnee met f 500,- gerold LEIDEN Een 28-jarige Leidenaar is vannacht zijn portemonnee kwijtgeraakt. In de buurt van coffeeshop Highlight aan de Oude Vest werd hij plotseling tegen de muur gedrukt door een dronken man. Even later merkte hij dat hij zijn portemonnee met vijfhon derd gulden miste. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27.00 I kwartaal (automatische betaling) f 79.80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank het'reiswekkertje naar: Naam: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag. JNZ IIUIIII

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9