fonderdokter Baker moet srlamd Bush-team redden Somani BUITENLAND ANC tegen algehele amnestie VS sluiten 'Coevorden' ^detineerden stelen bestelling voor tvangenispersoneel Rode Kruis: condities in kampen iets beter 1 Dewi Sukarno en Minnie Osmena vechten voor rechtbank verder VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1992 AJ sson jnregens hebben in [idelijke Pakistaanse lie Sindh hele dorpen Ktgestrekte stukken uwgrond blank gezet nstens 22 mensenle- [eëist. Karachi, met 9 inwoners de groot- van Pakistan, wordt maandag door zwa- jnval geteisterd. Hon- kantoorarbeiders jen op hun werk en scholen moesten gesloten. De kinde- ïmen nu op straat. FOTO: EPA JOHANNESBURG Het Afrikaans Nationaal Congres verwerpt het idee in Zuid-Afrika een algehele amnestie voor politieke misda den af te kondigen. De regering zou zichzelf daarmee haar eigen misdaden vergeven, aldus een verklaring van de grootste anti- apartheidsorganisatie. Het ANC hekelde tevens het uitblijven van tegemoetkomingen van de regering. De Zuidafrikaanse regering had gisteren aangekondigd dat zij met politieke partijen wil over leggen over een algehele amnestie voor politieke vergrijpen. „Het verleden moet worden begraven", aldus minister van justitie Ko- bie Coetzee. „Dat kunnen wij alleen doen door een algehele amnes tie". Een amnestie kan volgens het ANC alleen worden afgekon digd door een overgangsregering, waarin de zwarte bevolking ver tegenwoordigd is. De Zuidafrikaanse regering stemde gisteren in met de komst van dertig permanente VN-waarnemers naar Zuid- Afrika. Het ANC erkende in dat de organisatie zondag overleg heeft gevoerd met een delegatie van de regering. In dat overleg is Pretoria het ANC niet tegemoet gekomen „waarna wij hebben be sloten ieder nieuw contact te weigeren", aldus de verklaring. COEVORDEN/WASHINGTON - De Verenigde Staten zijn plan 69 militaire bases in Europa te sluiten. Eén daarvan ligt in Nederland. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger in Soesterberg liet gisteravond weten dat het in Nederland gaat om de opslagplaats in Coevorden die voor een deel wordt opgeheven. Dit depot is ingericht om in tijd van oorlog het Amerikaanse leger te kunnen bevoorraden. Van de bases die door de maatregel worden getroffen liggen er 28 in Duitsland, negen in Groot-Brittannië, zes in Italië, drie in Turkije, één in België en één in Nederland. 'Rambo' zaait dood en verderf WATSONVILLE Een zwaarbewapende man in militaire kledij heeft gisteren op een plantenkwekerij in de Amerikaan se staat Californië drie mensen doodgeschoten en vier ver wond, alvorens zelfmoord te plegen. De identiteit noch de be weegreden van de Rambo-achtige schutter is bekend. 'Veiligheidszone' in Zuid-Irak WASHINGTON - Washington overweegt op korte termijn „een veiligheidszone" in te stellen in Zuid-Irak om de shi'itische bevol king te beschermen tegen Iraakse luchtaanvallen. Deze zone zou door de Verenigde Naties gewaarborgd moeten worden naar het voorbeeld van de zone die in het noorden is in gesteld om de Kurden te bescher men, aldus zegslieden. Het over vliegen van Iraakse vliegtuigen en de aanwezigheid van troepen moeten worden verboden, terwijl een continent VN- waarnemers toezicht zou moeten houden. Ivolg van de voorpagina) [lINGTON Vice-pre- Dan Quayle, de nu Jgen stafchef van het J Huis Sam Skinner, de eveneens opzij gescho- iampagne-leiders Bob jr en Robert Mosbacher Idirecteur binnenlandse fk Clayton Yeutter, ze stuk voor stuk ge lde president te verhef- i het aanzien van het ikaanse volk. :ombinatie vormt die on- jllijke omgeving van Geor- Ish een rampzalig team, Ipend verlamd door ge- kan leiderschap en visie Ie president zelf), door in- tele ambities en door een Te onderlinge karakterolo- 'chemie'. Er zit dan ook Irnederends voor de 68-ja- :orge Bush in de nood- tie hij zag om Jim Baker, «beschouwt als een jonge- per, te hulp te roepen om jolitieke ramp te voorko- I Baker verlaat het State ment in een tijd waarin Internationaal acute crises p Bosnië en spoedig moge eer Irak) en interessane atieke kansen (het Mid- eten) voordoen. De bui tenwereld moet dus maar even de wachtkamer in, omdat Geor ge Bush in het Witte Huis en op verkiezingspad de zaken niet in de hand heeft. Vervangend on derminister van buitenlandse zaken Lawrence Eagleburger heeft lang niet het gezag en de invloed van Jim Baker, van wie onzeker is of hij na een eventue le herverkiezing van Bush te rugkeert op 'State', dan wel diens stafchef blijft. De macht die Baker tot verkie zingsdag (3 november) en mo gelijk nog jaren daarna toebe deeld krijgt, is kolossaal. Som mige Amerikaanse commenta toren noemden Baker gisteren al de 'co-president', die feitelijk samen met en mogelijk meer nog dan Bush het land regeert. „Bush moest iets doen om zijn campagne te redden. Zoals Bill Clinton is herboren toen hij running mate Al Gore kreeg, zo wil Bush scoren met Baker. Het wordt Clinton-Gore tegen Bush-Baker", aldus gis teren Washington Post-colum- nist Mark Shields. De positie van Bush' officiële running mate en vice-president Dan Quayle wordt daarmee nog on gelukkiger dan die dank zij de beperkte vermogens van Quay le al is. De specifieke opdracht die Ba ker in het Witte Huis krijgt, legt tevens de vinger op de huidige ideologische leegte en program matische chaos in de Republi keinse Partij. De nieuwe staf- en campagneleider zal 'een ge ïntegreerd binnenlands, econo misch en buitenlands beleid sprogramma' voor de verhoopte tweede ambtstermijn van Bush gaan ontwikkelen. Dat daar mee nu nog Begonnen moet worden en dat de aankondiging ervan komt aan de vooravond van de Republikeinse partijcon ventie die aanstaande maandag in Houston begint, wijst op pa niek en op de enorme achter stand die een arrogante partij jaren achtereen in zijn politieke huiswerk heeft opgebouwd. Het super-verkiezingsprogram ma dat Baker na diens aantre den in het Witte Huis op 23 au gustus en dus ook na de partij conventie alsnog moet gaan schrijven, komt boven op of in de plaats van het officiële ver kiezingsprogramma ('plat form') dat de speciale Republi keinse programcommissie deze week heeft geformuleerd en dat komende week door de 2200 ge delegeerden ïn Houston zal worden aanvaard. Alsof ze iets nieuws hebben uit gevonden verklaarden Bush en Baker gisteren dat nu de inte gratie van binnenlandse en bui tenlandse politiek vereist is om dat Amerika op het wereldfront niet sterk kan zijn als het niet ook op het thuisfront gezond is. In zijn afscheidsspeech tot me dewerkers op zijn ministerie verontschuldigde Baker die veronachtzaming van Ameri- ka's reusachtige interne proble men met de wel heel Ameri kaans-chauvinistische vaststel ling dat zoveel miljoenen men sen elders in de wereld recente lijk democratische vrijheid heb ben bereikt omdat president Bush het verwijt durfde te ris keren zich te veel op het buiten land te concentreren. En de briljante tandem die eerst de wereld, heeft veranderd, ver dient nu het vertrouwen van de Amerikaanse kiezers om ook Amerika zelf te gaan verande ren... Dat alle gunstige ontwikkelin gen elders op aarde vooral (de- fensie-)bezuinigingen voor de VS hebben opgeleverd, dat de Golfoorlog dank zij Duitse en Japanse financiering de Ameri kanen niets gekost heeft en dat het daarom de vraag blijft waar om de VS tegelijk aan stedelijk verval, groeiende armoede, in dustriële middelmaat, explosie van de misdaad en economische recessie ten prooi moesten val len (waardoor bijvoorbeeld Rusland niet financieel kan worden geholpen), daarover Lawrence Eagleburger (62), een onverbeterlijke kettingroker die ge zegend is met een droge humor, is Amerika's nieuwe minister van buitenlandse zaken. FOTO: AP zweeg uiteraard de nieuwe Re publikeinse campagneleider. Helder Zijn vaarweltoespraak was dan ook geen waarachtig historisch relaas, maar meteen al een ver- kiezingsspeech, vol van wellicht vrijblijvende maar helder gefor muleerde visies op hoe de kwa len van Amerika met een nieu we conservatieve politiek kun nen worden verholpen (lagere belastingen, economische machtstoekenning in plaats van sociale hulpverlening aan de armen). En afgestoken werd die speech met de van Baker zo bekende en indrukwekkende combinatie van charme, vastbe radenheid, dicipline en emotie. Jim Baker heeft als campagne leider ook in 1980 en 1988 de Republikeinse kandidaten i-Bush en Bush-Quayle James Baker neemt zwaaiend afscheid van zijn medewerkers op het ministerie van buitenlandse zaken. De Amerikaanse minister is be noemd tot stafchef en campagneleider in het Witte Huis. FOTO:EPA het Witte Huis in weten te ma noeuvreren. Hij heeft zich daar bij mede bezondigd aan het soort lage streken dat ook dit verkiezingsjaar de Republi keins-Democratische rivaliteit weer kenmerkt. Maar de super diplomaat en 'edelman' uit Texas is er altijd in geslaagd de persoonlijke schuldvraag te ontlopen. Zoals hij ook nu, om dat het buitenland jarenlang al zijn energie heeft gevergd, de minst verantwoordelijke is voor Amerika's innerlijke verdriet. Heel wat Republikeinen die niet meer geloven in de herver kiezing van George Bush von den gisteren en vinden al licht komende week op de con ventie in Houston enige troost in de gedachte dat al thans in 1996 een ijzersterke presidentskandidaat gevonden kan worden in wonderdokter Jim Baker, die in 1992 voor een al te hoog gegrepen taak lijkt te staan. WS UNDENKAMP rt f 0 GRANDE De Brazi- autoriteiten hebben een opgerold die bestaat uit iensen, gevangenisper- rechters en criminelen, inds gingen de celdeuren 'maximaal beveiligde' Irosso do Sul-gevangenis ïpo Grande open en wer- gedetineerden de straat lurd om auto's te stelen, k pit werd naar de 500 kilo- westelijker gelegen grens "lolivia gereden, alwaar ■ruild werd voor kilo's co in politiewagens keerden itokrakers en het witte fer vervolgens terug naar fevangenis. Voor hun be- paamheid kregen de gede- jrden betaald in baar geld. t werd door de bendelei ding beloond met vrijheid. Ijve rige dieven konden voor twee duizend gulden een geslaagde uitbraakpoging kopen. De ci piers keken bij de klim over de muur de andere kant op. Een stijlvol vertrek langs de voor deur van de inrichting kostte het vijfvoudige. Voor tiendui zend gulden tekenden rechters vrijlatingsbevelen. Het schan daal kwam aan het licht, toen een berouwvol crimineel zijn zonden opbiechtte aan de ge vangenispsychologe. Voordat justitie hem geloofde, moest de spraakzame 'boekhouder' drie moordaanslagen doorstaan. Collega-gevangenen vingen tweeduizend gulden om hem definitief het zwijgen op te leg gen. Inmiddels staat het huis van bewaring onder een nieuwe directie. ienstboden in Kuwayt verkracht' «fAYT-STAD Duizenden nlische dienstboden zijn hun Kuwaytse werkgevers rfacht en mishandeld, heb- iJe in New York gevestigde irlfenrechtenbeweging Midd- it Watch en het daaraan 'rde Women's Rights Pro 's Éisteren bekendgemaakt, espganisaties zeggen in een ina's tellend rapport dat 100 vrouwen uit de Fili- India, Bangladesh, Sri en andere Aziatische ,n bij hun werkgever zijn vlucht sinds het land in 1991 onder Amerikaanse van de Iraakse bezetters bevrijd. De Kuwaytse re- die destijds in haar werd hersteld doet niets misstand. Ook de Vere- Staten maken geen ge- van hun invloed in Ku- om een eind te maken aan tijken. In het rapport i dat slechts tegen werkgevers een onder zoek of gerechtelijke vervolging is ingesteld. „In plaats daarvan heeft de Kuwaytse regering ie dere keer de mogelijkheid van een schadevergoeding uitgeslo ten", aldus het rapport. De werkgevers weten vaak te ver hinderen dat de vrouwen aan gifte doen bij de politie, die ove rigens weinig doet aan de za ken. Enkele vrouwen die wel de politie konden bereiken zeiden dat ze seksueel werden mis bruikt door politieagenten. Bij eenderde van de gevallen van mishandeling die de men senrechtengroepen ter ore wa ren gekomen ging het om sek sueel geweld. Bij andere geval len ging het om slaan en ander fysiek geweld. In het rapport wordt gezegd dat vele vrouwen in een val zitten: volgens de Ku waytse wet mogen ze geen an dere werkgever zoeken in de Golfstaat en kunnen ze het land niet vrij verlaten. mibia erkent foute aanschaf HOEK Namibia heeft er verkeerd aangedaan om 29 mil- lden te besteden voor de aanschaf van een straaljager voor dent Sam Nujoma, aldus de Namibische minister van infor- Hidipo Hamutenya. Hamutenya riep de donorlanden even- om niet de slachtoffers van al maanden heersende droogte deze fout te straffen. De aankoop van de Franse straaljager, alcon 900B, was voor Noorwegen en Zweden aanleiding om af van extra hulp in verband met de aanhoudende droogte in i.bia. Volgens Hamutenya is het vliegtuig voor zeer „nuttige mden" aangekocht maar kwam de aanschaf inderdaad op een ate ongelegen moment. Culturele misdaad Ruim twee jaar geleden deed de Spaanse geschiedenisstudent Serafin Ruiz de ontdekking van de eeuw: in de Spaans-Baskische provincie Alava vond hij grottekeningen van 130 eeuwen oud. Deskundigen hebben nu vastgesteld dat de tachtig tot negentig tekeningen in de grotten van Zubialde zijn vervalst, waarschijnlijk door Ruiz zelf. De student kreeg indertijd 200.000 gulden beloning voor zijn vondst; nu wacht hem een strafrechtelijk onderzoek wegens het plegen van een 'culturele misdaad'. FOTO: EPA Id BANJA LUKA - Het Interna- tionale Rode Kruis heeft toegang gekregen tot alle be kende gevangenkampen in Bos- nië-Hercegovina. Zowel de Ser viërs als de moslims en Kroaten hebben de door hen ingestelde gevangenkampen opengesteld voor inspectie, zo deelde Rode- Kruismedewerker Beat Schweizer in Banja Luka mee. Een aantal Servische kampen in de omgeving van Banja Luka kwamen afgelopen week zeer negatief in het nieuws wegens de bijzonder slechte leefom standigheden die daar werden geconstateerd. Het Rode Kruis trof echter ook in Kroatische en moslim-kampen dezelfde mens onwaardige toestanden aan, zo werd meegedeeld. Aan beide zij den maken de kampen overi gens maar 'een klein deel uit van een gecompliceerd proces dat zich in het gebied voltrekt'. Daarmee doelde het Rode Kruis op de politiek van etnische zui veringen zoals die volgens de medewerkers door alle partijen wordt bedreven. Ni^t alleen de Serviërs jagen moslims uit Kun huis, ook moslims en Kroaten verdrijven de Serviërs uit de door hen gecontroleerde gebie den. De condities in de kampen wor den volgens de Rode-Kruisme dewerkers allengs beter. Een aantal oude of zieke gevange nen is inmiddels vrijgelaten. Hoeveel kampen het Rode Kruis al bezocht heeft, werd niet meegedeeld. Wel waren al 8300 gevangenen geïnterviewd. „Wij hebben zeer veel ervaring met het verbeteren van de leefs ituaties in kampen. Dat hebben we wereldwijd en in de geschie denis opgedaan. Moeilijker is het om de situatie buiten de kampen zodanig te verbeteren dat er een einde komt aan de et nische schoonmaak", aldus Beat Schweizer. Aanvallen Ondanks de VN-resolutie die internationale militaire be scherming van hulpkonvooien aan de bevolking in Bosnië toe staat, zetten Servische troepen hun aanvallen op Bosnische steden vannacht gewoon voort. Vooral in het westen van Bos nië werd zwaar gevochten. In Kupres, Bihac en Jajce werden de Servische aanvallen afgesla gen. In Jajce, dat eerder door de Joegoslavische luchtmacht ge bombardeerd werd, zouden aan beide zijden veèl doden zijn ge vallen. Ook het al maanden be legerde Gorazde werd weer door Servische artillerie onder vuur genomen In Sarajevo, de belegerde hoofd stad van Bosnié-Hercegovina, is het betrekkelijk rustig geble ven. Het personeel van de tram maatschappij van Belgrado heeft vanmorgen een staking voor onbeperkte duur ingezet om hogere lonen af te dwingen. Door de actie ontstond een enorme verkeerschaos: wegens het VN-embargo tegen klein- Joegoslavië is er immers weinig diesel voor autobussen die de trams hadden kunnen vervan gen. De meeste automobilisten van Belgrado hebben al weken geleden van hun auto moeten afzien wegens gebrek aan ben zine. ASPEN In het gerechtshof van Aspen, de uitverkoren wintersportplaats van de jet set in de Amerikaanse staat Colorado, is de selectie be gonnen van de jury voor een geruchtmakende rechtszaak. De jury zal moeten oordelen of Dewi Sukarno, de vijfde en fa voriete vrouw van de vroegere dictator van Indonesië, zich schuldig heeft gemaakt aan tweedegraads mishandeling. Ze kan tot zestien jaar gevangenis straf worden veroordeeld. De rechtszaak is het gevolg van een incident tijdens een chic en ex clusief samenzijn in restaurant Primavera in Aspen. De gast heer, de Oostenrijke prins Heinrich Hanau-Schaumburg, was zeer gelukkig met zijn par ty. Tot het moment dat Dewi Sukarno het nodig achtte het gezicht van een andere Aziati sche schoonheid, Minnie Osme na, kleindochter van een vroe gere president van de Filipij- nen, met een champagneglas te bewerken. Liefst 37 hechtingen had de dame nodig en het inci dent leidde tot een proces dat op de voet wordt gevolgd door de roddelpers. Madame Sukarno heeft Barry Slotnik ingehuurd, de advocaat die ook Manuel Noriega en John Gotti verdedigde. Ook heeft ze op haar beurt een rechtszaak aangespannen te gen Minnie Osmena, die ze be schuldigt van „laster, mishan deling en aanstootgevend ge drag". Ze eist een schadever goeding van tien miljoen dollar. Veel details blijven tot nu toe in het vage. Wie noemde wie een „hoer" of een „geisha" of een „minuscuul kleine slak uit nie mandsland"? En in welke taal? En hoeveel bloed kwam er pre cies op de bontjas van Minnie Osmena? En was Barbra Strei sand echt aanwezig op het feest? De ruzie schijnt precies een jaar geleden begonnen te zijn op het jacht van de markiezin van Campoflorido dat bij Ibiza lag aangemeerd. Het onderwerp van de ruzie: nog zo'n opvlie gende Aziatische 'grande dame', Imelda Marcos. Minnie Osmena zou de mening geventi leerd hebben dat mevrouw Marcos gedood zou worden als ze terugkeerde naar de Filipij- nen. Madame Sukarno sprak haar tegen. 1959 Dewi Sukarno ontmoette haar toekomstige man in 1959: hij was al tien jaar president van Indonesië en zij was een negen tienjarig Japans nachtclubzan geresje in de Copacabana club in Tokyo, luisterend naar de naam Naoko Nemoto. Als presi- dentsvrouwe werd Madame Su karno de lieveling van de jet set. De Parijse pers noemde haar „de parel van het Oosten"; ze overtrof hen allemaal door zichzelf de naam 'Ratna Sari Dewi' aan te meten, oftewel 'Godin van het Wezen der Ju welen". Minnie Osmena stamt uit een van de machtigste politieke dy nastieën van de Filipijnen. Haar grootvader was president, haar vader was de rivaal van Ferdinand Marcos bij de presi dentsverkiezingen van 1969 en zelf eist ze gedeeltelijk de ver antwoordelijkheid op voor de verkiezing van Corazon Aqui no. Mevrouw Osmena is drie maal getrouwd geweest: eerst ritste zij zich in een bruidsjurk voor staal-erfgenaam Joselito Jacinto, toen voor mijn-erfge naam Jess Cabarrus en vervol gens voor de gecondenseerde melk-erfgenaam Dwight Stu art, van wie ze vorigjaar scheid de met medeneming van 19 mil joen dollar uit Stuarts Carna- tion-melkfortuin. De aanklagers zouden zes ge tuigen hebben (onder wie de neef van een voormalige Colom biaanse president en de een of andere Duitse prins) die Osme- na's aanklacht zullen onder steunen. Naar verwachting zal Madame Sukarno zich met ver ve verdedigen. Ze betuigt haar onschuld met de beste advoca ten die er 'te koop' zijn. The Times

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5